DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Aan Spraakgebrekkigen Gratis! ËËtrwi& gfNo. 12 Honderd en dertiende Jaargang. 1911. ZATERDAG 14 JANUARI. Nationale Militie. INSCHRIJVING NATIONALE Mil ITIE INKWARTIERING. VORDERING van PAARDEN. stem. STADSNIEUWS. ADVERTENT1EN. Goedkoope retours AlkmaarAmsterdam, le Kajuit f 0.70 Drie dagen geldig. 2e Kajuit f 0.45 Oproeping van zeemiliciens-verlof- gangers in werkeSijken dienst voor de mannelijke geborenen van 1892 op DINSDAG en VRIJDAG van van iedere week, van 1—3 uur, tot 20 Januari a.s. TELEFOONNET ALKMAAR-heiloo bericht, dat taaa^ tarieven voor goederen, zoowel als voor passagiers, ONVERANDERD zijn gebleven. Van ALKMAAR QT[ - 8 10 - 2.30 6 uur. Van AMSTERDAM 6.30 - 9.30 - 2.15 - 4 - uur Alleen op Zondag. w ALKMAARSCHE GODRANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis Tan belanghebbenden: dat de voor oproeping in dit jaar in de termen vallende verlofgangers van de lichting 1909, die be- hooren tot de bepaaldelijk voor den torpe- d o dienst aangewezen ZEEM1LICIEN-STO- KERS, bestemd zijn om op 23 MAART a.s. op te komen voor herhalingsoefeningen; dat de verlofgangers dier lichting die KUST WACHTERS zijn, op een nader te bepalen datum in de maand AUGUSTUS a. s. voor herhalingsoefe ningen zullen moeten opkomen; dat de verlofgangers dier lichting, die ANDERE QUALITEITEN bij de zeemilitie bekleeden en niet tot de kustwachters behooren, bestemd zijn om öf op 23 MAART öf op 27 APRIL a.s. voor herhalingsoe feningen op te komen. Alkmaar, 13 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar Gelet op art. 17, laatste zinsnede van het Kon. Be sluit van 10 November 1892 (Staatsblad No. 253) laat stelijk gewijzigd bij Koninklijk Besluit van 9 Septem ber 1910 (Staatsblad No. 279); Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de aipliabetisclie lijst, bevattende de namen van de in de gemeente metterwoon gevestigde eigenaren van een paard of meer paarden, ook al is dit paard, of zijn deze paarden slechts gedurende een gedeelte van dit jaar in de gemeente aanwezig, alsmede, voor zoo veel de eigenaren elders wonen, van de gewoonlijk voor die eigenaren optredende personen (zetbaas, zet- boer, bouwmeester of andere met het toezicht op het paard of op de paarden belaste personen) gedurende de maand Febrnari op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 12 Jan. 1911. DONATH, Secretaris. Naar het Duitsch. „U wenscht dus mijn stem?" Pardanski, de groote tenor, richtte glimlachend deze vraag tot het kleine welgedane heertje, dat met eer bied naar hem opkeek. „Juist mijnheer. We zouden het als een hooge eer beschouwen. Wij hebben op onze platen reeds vele beroemdheden „Zoo. Do eer is mooi, maar U weet, ik ben han delswaar hoe staat het daarmee? De zanger wreef zijn duim van de rechterhand te gen den wijsvinger. „Natuurlijk betalen wij den hoogsten prijs. Onder één voorwaarde, n.l. deze, dat U zich verbindt Uw stem alleen aan ons te geven." „Waardoor de prijs natuurlijk nog hooger wordt," merkte de tenor glimlachend op. „Nu, ik wil er wel eens over denken en er met mijn manager over spre ken. „Komt u overmorgens eens terug?" „Graag. Ik hoop, dat ik dan een gunstig antwoord zal mogen ontvangen," zeide de heer beleefd terwijl hij als een knipmes voor den beroemden zanger boog. Maar zo-o heel gemakkelijk werd die hoop niet ver vuld. De zanger en zijn manager waren trotsch en koel als een vorst en zijn generaal en niet tot toegeven bereid. Tenslotte werd men het echter eens voor een reuzensom zong de zanger eenige zijner bravoure- stukken in den trechter. Iloe heerlijk klonk die stem, hoe jubelde de hooge C, welk een toovermacht. zat er in de keel van dezen man Toen hij de muziek der platpn hoorde, was Pardans ki ten zeerste tevreden; hij 9prak de ondernemers yriendel k toe en prees de uitstekende weergave van zijn liederen. Spoedig daarop begon hij een groote tournée door Amerika. Een geweldige reclame, aardige en handig te pas gebrachte anecdotes in de couranten enz. zorg den er voor dat de toeloop van het publiek enorm was en dat er ongewoon hooge toegangsprijzen konden warden gevraagd. Milliardairs waren blij als hij tegen een schitterend honorarium op hun feesten wilde ver schijnen en er een lied zingen. Het geld stroomde hem toe. Maar zij, die meenden, dat er veel van in zijn handen bleef, hadden het mis. Zijn vorstelijke levens wijze, de kosten voor de reclame, zijn omgeving en zijn reizen verslonden schatten, zoodat hij wel een overdadig leventje leidde, doch niets overhield. Maar was voor hem het sparen ook wel noodig? Had hij niet zijn zeldzame stem, welke voor hem als in het sprook je, alle schatten der aarde ontsloot? Na een jaar lang buitengewoon veel succes behaald te hebben, keerde hij naar Europa terug* als triumpha- tor. Tevergeefs werden hem fabelachtige honoraria geboden door de directies der eerste opera-gezelschap- pen. Rij haalde voor dergelijke aanbiedingen slechts de schouders op en vervulde gastrollen, trok van de eene stad naar de andere, van land tot land, werd overal bewierookt en verafgood. Eens op een avond was zijn stem niet zoo helder en zuiver als gewoonlijk en vooral de hooge tonen kwa men er een beetje benepen uit. Het publiek merkte het niet, dat wilde slechts den beroemden gast ge hoord hebben. In enkele kritieken werd gezegd, dat de ganger niet erg goed gedisponeerd was. Hij zelf hecht te weinig gewicht aan het verschijnsel en reisde ver der. De verandering van lucht zou litem goed doen. Maar hij vergistte zich. Zijn stem werd inderdaad minder. De toehoorders merkten het, de kritieken be gonnen er duidelijker over te spreken. Hij beproefde huismiddeltjes en toen deze niet baatten, riep hij de hulp van een dokter in. „Het heeft niets te beteekenen," verklaarde deze. „U heeft wat te veel van uw stembanden gevergd, dat is alles. Rust en nog eens rust 1" Pardanski trad eenige weken niet op en volgde de voorgeschreven levenswijze. Toen dit niet hielp zond de dokter hem naar een badplaats. Na zes weken zong hij wever, had wel succes, maar moest hooren, dat zijn stem veel van haar schoonheid verloren had. Een beroemd specialiteit, die geraadpleegd werd, schreef hem een driemaandsch verblijf in een sanato rium voor, dieet, massage, water-, lucht- en zonnenba- den enz. Pardanski, die nerveus geworden was, onderwierp zich gelaten aan de veeleischende behandeling van zijn lichaam. Hij mocht in dien tijd niet zingen en be dwong zich, hoe veel moeite het hem ook kostte gold het hier niet zijn heerlijk orgaan? Na afloop der drie maanden sloot hij zich in zijn kamer op, zong eerst zacht, dan luider en was wan hopig. Woedend ging hij naar den specialiteit, die hem kalmpjes opmerkte, dat hij met zijn verwijten aan het verkeerde adres was, dat hij de natuur moest aan klagen, omdat menschelijke hulp hier niet kon haten. Met trillende stem vroeg hij „Is er dan nergens hulp te vinden?" „Probeert H het eens in Egypte, de zuivere, droge lpcht beeft er wel eens wonderen gedaan." Hij ging en woonde een half jaar lang in een duur hotel. He zon verbrandde zijn gelaat dat was het eenige resultaat van het kostbare verblijf. En nu had hij de vreeselijke zekerheid: hij was zijn stem voor al tijd kwijt. En ook zijn geld was weg. Toen hij in zijn vaderland terugkeerde, was hij een verloren, gebroken man, zonder beroep, zonder werk. Vóór de heerlijke gave van zijn stem ontdekt was, was hij winkelbediende geweest, maar wie zou hem als zoodanig willen nemen? En hij schaamde zich ook. Maar honger doet pijn en tenslotte was hij blij, dat hij in een grooten muziekhandel als notenschrijver een karig betaald baantje kreeg. Van den morgen tot den avond zat hij in een klein vertrekje partituren te copieeren en liederen te transponeeren. Vaak kwamen de tijden van weleer hem voor den geest en de herin nering daaraan deed hem pijn. Da,n kwam hij zich als een wandelend lijk voor. En ook in de wereld, waariai eens zijn roem naar alle windrichtingen was gebazuind sprak men niet meer van hem. Eens had hij in een cou rant een correspondentie gelezen, waarin een lezer, die naar.hem gevraagd had, ten antwoord had gekregen, dat de beroemde tenor Pardanski al lang dood was.. Op een goeden avond bleef hij toevallig voor een nieuw geopend koffiehuis staan. Zijn oog viel op een groot bord waarop met reuzenletters als attractie een grammofoon-voorstelling werd aangekondigd. Plotse ling -T- als door een electrisehen stroom getroffen, kromp hij ineen. Hij had zijn eigen naam gelezen. Daar stond het: „groote aria van den beroemden te nor Pardanski en daaronder „idem van den zelfden." Als door een onzichtbare macht werd hij in het lo kaal getrokken, zat, zonder dat het goed tot hem door drong achter een tafeltje met een glas bier vóór zich, keek toen angstig naar den grooten metalen trechter, die achter in da zaal stond, hoorde eerst pianospel, toen een komisohe voordracht en eindelijk -den zan ger Pardanski. Hij hield den adem in en luisterde met gebogen hoofd. Waarachtig! Daar klonken ze als vroe ger, de heerlijke klanken van zijn heldere en mooi ge- timbreerde tenor, machtig-indrukwekkend, meesle pend, ontroerend. En nauwelijks waren de laatste klanken weggestorven of de vereelte handen van de eenvoudige toehoorders applaudisseerden, alsof men in een theater in plaats van in een café was. „Tja, tja" zei een dikke oude heer, „dat was Par danski. Niemand evenaart hem. 'k Heb hem indertijd gehoord nee maar!" „Zingt hij niet meer?" vroeg een diepe bierbas. „Nee heeft z'"n stem verloren is in Egypte ge storven uit," De arme stille notenschrijver had wel willen scha terlachen! Haa! Uit!! stem verloren!!! Bestond zijn stem niet meer? Was hiereven nog niet het bewijs ge leverd, dat ze onvergankelijk was? Had hij niet zelf kunnen waarnemen, dat zij nog boeide als voorheen? Maar hij zei niemendal, dronk zijn biertje en ging naar huis, met veerkrachtigen tred. Wat kon het sche len, dat hij in afzondering leefde, ja, dat hij vroeg of laat zou sterven? Zijn stem leefde, zou blijven leven, was onvergankelijk, onsterfelijk! _En met die heerlijke zekerheid voor oogen, vond hij zijn treurig lot minder hard dan voorheen en hij ver heugde zich reeds op den avond, waarop hij weer het genot zou kunnen smaken ongemerkt bewonderd en toegejuicht te worden. (Vrij naar het Eransch van Jean Madeline.) Buiten de verlokkende gouden glans van een blij den voorjaarsochtend het hart vervuld van een ge lukzalig verlangen naar liefde, de begeerte naar een innigen kus, een zoet woord van min: dat had] die twee naar het lentegroen van weide en haag getrok ken. Een lentegeur, die de zinnen als bedwelmde, steeg op uit de ontwakende natuur, uit stengel en zwellenden bloemknop, en vervulde heel1 de atmosfeer tot aan het diepe zeeblauw van den hemel, waarlangs roze gekleurde vederwolken zachtkens voortgleden. Zij wandelden zwijgend! daar henen, gevoelend dat zij elkander liefhadden, bevreesd voor.de beken tenis, waar zij toch zonder stuur op aan dreven. Een door de ervaring verstandig geworden vogeltje kijkt verwonderd van zijn nest op naar die vreemde luitjes, die bang schijnen voor iets waarnaar zij haken,, die de schelmsche takjes, die naar elkaar toe groeien, vaneen houden, en de twijgjes, die elkaar niet raken, zóó bui gen, dat zij 't wel 'doen moeten, die een spelletje doen en vergeten dat zij 't mooie mos plat trappen met hun voeten. Maar deze groote kinderen hooren niet naar het vroolijke getjilp der vogels, buigen de takkan uit #1- kaar en stappen nn eens flink door. Door de boomen schemert de weerspiegeling van een watervlak. Het is een vijver, welks matgroen vlak met witte waterlelies als bezaaid is. Hij bukte zich, plukt een bloem en als hij die met een kloppend hart aan haar keurslijf bevestigt, vloeit zijn te lang ingehouden teederheid over. „Altijd zul je me beminnen, altijd?" En zij, met een warme, gelukkige flikkering in de oogen, terwijl haar hoofdje op den schouder van het groote blonde kind neerzinkt: „Eeuwig, George!" Gemakkelijk in een luien stoel uitgestrekt, leest de kleine nietsdoenster. Een klein bundeltje liefdesge dichten houdt haar aandacht bezig. Zij leeft mee met den held. Stil voor zich heen fluistert zij„Arme jon gen!...." en heete tranen glinsteren plotseling in haar mooie oogen. Maar zie.daar tusschen twee bladen ontwaart zij een verdroogde waterlelie. Arm Lefdest-eeken, ontbladerd, verwelkt, vergeten in dit boek over liefde arme waterlelie de sterren daar buiten op het matgroene vlak van den vijver zijn uw zusjes. Op een aan den stengel bevestigd1 strookje roze pa pier leest zij: „Geplukt door Hem!! 25 Mei 19. Nadenkend richt zij het oog naar buiten. In 19..? Dus twee jaren geleden. Ja, wie was dat ook weer. „Hij Zij gaat na, bezint zich eindelijk, met een zwak zuchtje: „Och ja. zeker.ik ben er nu.een aardi ge, bruinlokkige wildzang. hij heette Frits." G. Duif, E.V. TENTOONSTELLING „AVES". Lijst van bekroningen van Alktnaarsche inzenders. Afdeeling Hoenders. Zwarte Holl. Witkuiven, hennen. Ie prijs Th. M. Ruys. Zwarte Kraaikoppen, hennen. 3e prijs Hoenderpark „de Kraaikop". Hennen, 3e prijs Hoenderpark „de Kraaikop". Nederl. Uilebaarden, hanen, 2e prijs R. Reijmer, Z.E.Y. Th. M. Ruijs. Hennen, le prijs en eereprijs R. Reijmer, Z.E.V. Th. M. Ruijs. Zilverlaken, zwart, hennen, Z.E.V. Hoenderpark „de Kraaikop". Cochins, alle kleuren, hanen, 2e prijs Hoenderpark „Medieno", 3e prijs dezelfde, Z.E.V. dezelfde. - Hennen, le prijs en eereprijs. Hoenderpark „Me dieno". Goudwyandotten, hennen, 3e prijs Hoenderpark ,,de Kraaikop." Zilver Wyandotten, hanen, le prijs R. Reijmer, 3e prijs Th. M. Ruijs. Hennen, le prijs en eereprijs Th. M. Ruijs, Z.E.V. R. Reijmer, Z.E.V. Hoenderpark „Medieno". Witte Wyandotten, hanen, Z.E.V. Hoenderpark „de Kraaikop" en Hoenderpark „Medieno". Hennen, Z.E.V. N. Jol, tweemaal. Andere kleur, hennen, le prijs en eereprijs, Hoen derpark „Medieno", 3e prijs Hoenderpark „de Kraai kop", E.V. Hoenderpark ..T^edip.rio". Patrijs Leghorns, hanemrLE.V. Hoenderpark „Medieno". Hennen, 2e prijs G. Duif. Wit Leghorns, hanen, le en eereprijs Hoenderpark „Medieno", 2e prijs J. P. Boom Jr., 3e prijs J. Kes Jz. Hennen, le prijs J. P. Boom Jr. Zwarte Leghorns, hanen, 3e prijs Hoenderpark „Me dieno", hennen, 2e .prijs, dezelfde. Leghorns, andere kleur, hennen, le en eereprijs Hoenderpark „Medieno", 2e prijs dezelfde. Orpingstons, zwart, hanen, E.V. P. Smit Jr. Plymouth Rocks, koekoek, hanenj Z.E.V. P. Smit. Jr. Hennen, Z.E.V. P. Smit Jr., tweemaal. Andere kleur, hanen, 3e prijs Hoenderpark „Medie no". Hennen, 2e prijs P. Smit Jr. Palua's, alle kleuren, hanen, le en eereprijs mevr. ReijmerEssen. Hennen, le prijs Hoenderpark „Medieno". Hollandscbe Patrijs Krielen, hanen, le prijs P. Smit Jr., 2e prijs Hoenderpark „Medieno", 3e prijs dezelfde. Hennen, Z.E.V. R. Reijmer, 2e prijs J. P. Boom Jr., 3e prijs P. Smit Jr. Nederl. Sabelpoot Krielen, Porcelein, hanen, le pr. R. Reijmer, 2e prils dezelfde. Hennen, le en eereprijs R. Reijmer, 2e prijs dezelf de, 3© prijs dezelfde, Z.E.V. dezelfde. Bantams met Rozenkam, zwart, hanen, le en eere prijs R. Reijmer, 2e prijs dezelfde, Z.E.V. Hoender park „Medieno". Hennen, 3e prijs R. Reijmer, Z.E.V. dezelfde. Bantams met Rozenkam, wit, hanen, le prijs H. P. Ibink Meienbrink Pz. Cochin Bantams, Buff, hanen, 2e prijs R. Reijmer, Z.E.V. dezelfde. Hennen, le en eereprijs R. Reijmer, 2e prijs" dezelf de, Z.E.V. dezelfde. Zwart, hanen, le prijs J. Mantel Jacz., 2e prijs R. Reijmer. Hennen, le prijs R. Reijmer, 2e prijs dezelfde. Wyandotten Krielen, hanen, le prijs R. Reijmer, 2e prijs dezelfde. Hennen, le en eereprijs R, Reijmer, 2e prijs dezelf de, 3e prijs dezelfde. Brama Kriel, hanen, le en eereprijs R. Reijmer. Hennen, le prijs R. Reijmer, 2e prijs dezelfde. Antw. Baardkrielen, andere kleuren, hanen, 2e pr. P. Smit Jr., E.V. dezelfde. Hennen, le en eereprijs P. Smit Jr., 2e prijs de- zelfde. Afdeeling Toornen Hoenders. Kraaikoppen, le en eereprijs Hoenderpark „de Kraaikop". Brama's, le en eereprijs N. Jol. Wyandotten, wit, le en eereprijs Hoenderpark „de Kraaikop". Andere kleur, le en eereprijs Hoenderpark „Medie no", 3e prijs Hoenderpark „de Kraaikop", Z.E.V. T. Bolwerk en Hoenderpark „de Kraaikop". Leghorns, witte, 2e en eereprijs J. P. Boom Jr. Minorca's, 3e prijs Hoenderpark „Medieno". Plymouth Rocks, le en eereprijs P. Smit Jr. Padua's, le en eereprijs mevr. ReijmerEssen. Hollandsche Krielen, 2e prijs R. Reijmer, 3e prijs P. Smit Jr. Zwart Bantams, le en eereprijs R. Reijmer. Cochin Bantams, le en eereprijs R. Reijmer. Wyandottenkrielen, le prijs R. Reijmer. Afdeeling Duiven. Holle Kroppers, zwartbont, doffers, le en eereprijs fh. M. Ruijs, 2e prijs dezelfde. Duiven, le prijs Th. M. Ruijs. Chineesche Meeuwen, wit, doffers, le prijs Th. M. Ruijs, 2e prijs H. P. Ibink Meienbrink Pz. Duiven, 1® prijs Th. M. Ruijs. Chineesche Meeuwen, zwart, duiven, le prijs H. P. Ibink Meienbrink Pz. Engelsche Meeuwen, doffers, le prijs H. P. Ibink Meienbrink Pz. Oostersche Meeuwen, doffers, le en 2e prijs Th. M. Ruijs. Duiven, le en 2e prijs Th. M. Ruijs. Eng. Eksters, andere kleur, doffers, le prijs Th. M. Ruijs. Niet gevraagde rassen, doffers, Z.E.V. Th. M. Ruijs. Koppels Sierduiven, le prijs Jb. Brands, 2e prijs en Z.E.V. H. P. Ibink Meienbrink Pz. Afdeeling Postduiven. Blauwkras, doffer, Z.E.V. A. J. v. d. Kamer. Duiven, 3e prijs A. J. v. d. Kamer. Rood, duiven, Z.E.V. J. Kes Jbz. Roodkras, doffers, 2e prijs A. J. v. d. Kamer, E.V. J. Kes Jbz. Duiven, 2e prijs A. J. v. d. Kamer. Postduiven, andere kleuren, duiven, 2e prijs A. J. v. d. Kamer. Koppels, andere kier, le prijs A. J. t. d. Kamer en eereprijs. Afdeeling Vliegduiven. Oude. Doffers, le prijs A. J. v. d. Kamer. Doffers, le prijs A. J. v. d. Kamer. Jonge, doffers, 2e prijs A. J. v. d. Kamer. Duiven, 3e prijs, A. J. v. d. Kamer. Goudfazanten, le en eereprijs Hoenderpark „Kraai kop." Afdeeling Konijnen. Haaskleur en Konijngrijs, voedster, oud, le en eere prijs H. Essen. Ram, 1910, le en eereprijs H. Essen. Blauwe Weeners, ram, 2e prijs J. van Kleef. Nesten jongen, 2e prijs J. v. Kleef Jr. Nederl. Havana Konijn, voedster en ram, le en eereprijs J. P. Boom Jr., Z.E.V. en E.V. dezelfde. Russisch konijn, brandneus, ram, le prijs J. van Kleef Jr. Ter opluistering. le prijs C. Kaaij voor eekhoorn, le prijs N. Jol voor broedmachine in werking. lülSHOu 1) AANSL anaf f 10.per jaa> n f 2.5° GESPL TSTE AANSL vanaf 22 50 i er jaar en 2.50 entrée. GEWONE AANSL vanaf f 30.rer jaar. bij 3 con r. geen e- r Nieuwe aansluitingen. 2X37 Drukkerij Fa. W. APPEL Jr., Verdr.Oord. 560 KEIJSPER C W. Kaas- en Boterhandel, Alkmaarsche Waag, Laat. Een rijke dame, die onbekend wenscht te blijven en genezen is van haar stotteren door een bekende instelling, heeft aan dit Instituut geld geschonken, opdat alle menschen ook zonder middelen de verlangde genezing kunnen verkrijgen, zonder werkzaamheden te verzuimen. Geheimhouding verzekerd. Schrijft vandaag. Alle aanvragen per post motto: „Prospectus gratis," bureau van dit blad, Voordam C 9, Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9