DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gecieeiiteraadsverslag en bijlagen. Gemeente Alkmaar, MAANDAG 16 JANUARI. INNENLAND. No 13 Honderd en dertiende Jaargang, 1911. Stedelijk Museum. Rekeningen tot 15 Februari a.s. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die het verslag van 'sraads hande lingen en de daarbij behoorende bijlagen geregeld wenschen te ontvangen, kunnen zich daarvoor ter gemeente-secretarie tegen betaling van f 2.50 per jaar abonneeren. ABONNEMENTEN inzake haven- en kaai- gelden, Ingevolge van welke de wateren der gemeente Alkmaar tegen betaling van een lager tarief kunnen worden bevaren, zijn te verkrijgen na aangifte ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Alkmaar en van den Havenmeester aidaar (kantoor Accijns toren). URANT De Secretaris van Alkmaar, DONATE. Familiekaarten A f 1.geldig voor het jaar 1011 voor den houder en onder geleide zijner huisgenooten en logé's, kunnen aan gevraagd worden bij den gemeente-archivaris en ter secretarie der gemeente. wegens in 1910 aan de gemeente ALKMAAR gedane leveringen, worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, voor zooveel betreft de Gemeentewerken, de Gasfa briek, de Gemeentereiniging en het Gemeentslacht huis bij de Directeuren van deze takken van dienst; de Plantsoenen en de Begraafplaats bij den Opzich ter; de Politie bij den Commissaris van Politie en wat de overige takken van dienst aangaat ter Secretarie der gemeente. De Secretaris van ALKMAAR, DONATE. ALKMAAR, 16 Januari 1911. De Fransche Kamer is deze week weer bijeeu geko men. De oude heer Brisson, sinds 1885 voorzitter der Kamer, is herkozen, hoewel het aanvankelijk scheen, dat de heer Deschanel, die zich candidaat- .stelde, een goede kans zou hebben. De minister van buitenlandsche zaken heeft al da delijk een groote redevoering gehouden, welke opti mistisch getint was en hierop neer kwam, dat Frank rijk niet geïsoleerd staat. Gelijk men weet, scheen een jaar of tien geleden een program te zijn opgesteld, dat het isolement van Duitschland beoogde. Sindsdien is de toestand an ders geworden. Er is een net van verbonden, ententes en overeenkomsten tot stand) gekomen, niet enkel tusschen de mogendheden van het Drievoudig Ver bond (Duitschland, Oostenrijk, Italië) eener- en van de Triple Entente (Frankrijk, Engeland, Rusland) anderzijds, maar ook zijn er over en weer tusschen de mogendheden der beide groepen draden gespannen. Eet valt niet te loochenen, dat Duitschlands positie daarbij in aanzien gewonnen heeft. Frankrijk moest gedoogen, dat zijn bondgenoot Rusland met Duitsch land een overeenkomst sloot, o.m. ten aanzien van de Bagdadlijn, de verbinding tusschen de Middellandsche zee en de Perzische golf, waartoe Duitschland inder tijd; concessie van den Turkschen sultan heeft gekre gen. Engeland, Frankrijk en Rusland hebben be- pioefd het Duitschland daar zoo'n beetje onmogelijk te maken en nu in eens heeft Rusland met Duitschland een overeenkomst gesloten, waarbij het Duitschlands rechten erkent! Blijkens de rede van den heer Pichon heeft men in Frankrijk zich hierbij neergelegd. Rusland heeft, zoo wordt te Parijs geredeneerd, een „extra-toertje" ge daan, zooals indertijd, naar de rijkskanselier v. Bii- low geestig zeide, Italië een extrax-toertje danste, toen het met Frankrijk over Marokko een overeenkomst sloot. Thans- zijn dus de verschillende mogendheden meer eensgezind geworden. De heer Jaurès vond) in de rede van den minister aanleiding om n.og eens duidelijk te zeggen, dat juist Frankrijk een hoofdrol inzake den wereldvrede moest spelen. Eij zeide o.a.„onze vrienden zijn zoo talrijk, dat wij jaarlijks het getal onzer soldaten en schepen moeten vermeerderen. Eet zou Frankrijk waardig zijn, aan de geschiedenis over te laten wat tot de geschie denis behoort en het eerste woord' voor den vrede te spreken." En nog duidelijker werd deze socialistische afgevaardigde, die ditmaal niet alleen zeer verstan dig maar ook zeer gematigd sprak, toen hij verklaar de, dat een loyale toenadering van Frankrijk en Duitschland die belangrijkste van waarde voor de Europeesche vrede is. Ziedaar een taak, welke slechts kan worden vervuld indien beide betrokken partijen willen! In Pruisen is de parlementszitting geopend met een troonrede. Die rede was opvallend) door al 't. geen er niet instond. Dat niet gezinspeeld; werd op de kie; rechthervorming! d'ie het vorige jaar zoo smadelijk schipbreuk leed, werd) der regeering vooral als grief aangerekend ofschoon men weten kon dat er evenmin dit jaar iets van terecht zou zijn gebracht. Maar zoo gaarne had men toch een woord) van spijt uit den mond van den minister-president gehoord. De vrijzinnigen zullen nu in het Pluis van Afge vaardigden er op aandringen dat toch nog in deze zit ting een wetsontwerp tot hervorming van het kies recht strookende met hun wenschen natuurlijk worde ingediend, 'n Vruchtelooze poging van slechts propagandistische waarde. Wie verwacht, roept een der bladen spijtig uit, van het regime Bethmann Hollweg hervormingenBoven dit ministerie staat de oude spreuk geschreven: „Laat alle hoop varenZeker, de financiën zijn kerngezond. Maar een verdienste voor de regeering valt hieruit niet af te leiden. De geweldige economi sche energie van het Duitsche volk is te groot, dan dat zij door de achterlijkste redeneering zou kunnen worden belemmerd. Eet volk werkt door en het schept woorden, waarvan een aanzienlijk deel aan de Pruisi sche financiën ten goede, komt, maar de Pruisische regeering moet er niet al te veel op vertrouwen, dat de gebraden duiven haar steeds in den mond zullen vliegen. Een volk, dat zulke lasten dragen en zulke offers moet brengen, zal het zich op den duur niet la ten welgevallen, als onmondig te worden behandeld- Een wijs staatsman voorkomt, zeide de werkelijk wij ze staatsman Miguel. De heer v. Bethmann Eollweg echter schijnt het voorbehoediniddel slechts te zien in een meerdere in perking der vrije-krachten van het volk, inplaats van in hare bevrijding. Voor het overige heeft de rijkskanselier nog heel wat moeten hooren over zijn uitlatingen van Decem ber, waarin hij de politie wilde schoonwasschen van de blaam, door de Moabit-gebeurtenissen op haar ge worpen. Eet is,echter gebleken, dat er als in den tijd van den historischen molenaar, nog rechters te Berlijn zijn. Als een groote daad, zoo zegt een zéér regeerings- gezind blad der Pruisischejustitie, mag men het gewezen vonnis beschouwen. Licht- en schaduwzijden zijn uiterst nauwkeurig nagegaan, zoowel het optreden der beklaagden als der politie veroordeeld. Er zijn niet bijster zware straffen opgelegd en er is verklaard, dat de politie zich in vele gevallen aan machtsmisbruik had schuldig gemaakt. In Portugal had de regeering deze week met groote moeielijkheden te doen. Er braken verschillende sta kingen als blijken van ontevredenheid uit, waar van de spoorwegstaking wel het meest de aandacht trok. De regeering verkeert in een lastig parket: de staking is uitgebroken in strijd met door haar uitge vaardigde bepalingen. De maatschappij, die de mees te spoorlijnen exploiteert is er niet minder slecht aan toe: zij kan niet de geëischte verhoogingen betalen. De minister van binnenlandsche zaken, de heer d'ALmeida, vond in de omstandigheden aanleiding om aftetreden maar is op verzoek op zijn besluit terugge komen. Een der laatste berichten luidt, dat de bevolking die de staking der spoorwegmannen niet welgezind is, het centrale station is binnengedrongen, om de sta kers te dwingen treinen te laten loopen. De stakers hebben zich in het station verschanst. België heeft op het oogenblik een groote staking van mijnwerkers, welke, zoo zij langen tijd blijft be staan, zware offers zal vergen. Eet schijnt evenwel, dat een spoedig einde niet buitengesloten is. Oostenrijk kreeg een nieuw ministerie, bestaande nit ambtenaren en missende een parlementaire meer derheid. Eet zal de loopende zaken moeten afdoen. En dan? Dat is een vraag, die niemand op het oogenblik kan beantwoorden. PLANNEN VAN MINISTER COLIJN. Naar de N. Ct. verneemt zijn de viermaandei's, aie minister Cool in de Militiewet wilde behouden, bij het te verwachten wijzigingsvoorstel van den minis ter Colijn bestemd te verdwijnen. oorts verluidt dat de voorgenomen' splitsing der derde afdeeling van het departement van Oorlog ver moedelijk niet zal doorgaan. De officier althans die als referendaris aan het hoofd' van de nieuwe afdee ling zou komen te staan, zal in actieven dienst blij ven. Men herinnert zich dat tegen de splitsing, bij de behandeling der wijziging en verhooging van Eoofd- stuk VIII in October j.l., levendig oppositie werd ge- voerd, vooral door den heer Duymaer van Twist. Eet voorstel werd ten slotte met 47 tegen 18 stemmen aan genomen; de heer Colijn nam niet aan de stemming deel. DE RIJKSMIDDELEN. De laatste Middelenstaat, welke altijd het interes santst is omdat zij ook de cijfers van het geheele jaar behelst, doet op het eerste gezicht .schrikken, 400.000 minder dan in December van 1909, het ziet er niet goed uit. Doch anders staat het, als men bedenkt, dat in December 1909 de verhooging van den jenever accijns werd ingevoerd, en daardoor die maand bijna 1 millioen meer aan dat middel gaf. Trekt men dat millioen, zoowel van den alcoholaccijns als van het to taal der middelen van December 1909 af, dan blijkt dat December 1910 zijn naamgenoot van 1909 eigen lijk met 600.000 overtrof, en de verhoogde jenever accijns 320.000 meer in het- landje bracht. Is het ■eerste cijfer bevredigend, immers een accres van 4 het tweede wekt gemengde gevoelens. Voor het eerst in December bracht de jeneveraccijns meer op dan de raming; begint men tegen den hoogen prijs in te drinken De directe belastingen en de invoerrechten geven in December geen noemenswaardige verschillen met het vorige jaar te zien. De suiker echter hield den jene ver gezelschap en bracht aanzienlijk meer op 177.000). De Dritte im Bunae der sterk gestegene is de Post die (103.000 (d. i. bijna 7 meer op bracht, terwijl ook de loodsgelden zich niet onbetuigd lieten met hun accres van 10 Slechts de successie belasting bedierf het spel eenigszins door 130.000 achter te blijven. Thans het geheele jaar. Er kwam in het geheel meer in 7.414.200. Echter zou dat accres, wanneer de gedistilleerd-accijns niet verhoogd ware en er ook in 1909, gelijk in 1910, over een vól jaar opcenten wa ren betaald, slechts 5.479.000 bedragen hebben; een cijfer intusschen, dat nog alleszins bevredigend kan genoemd worden, immers 21/i van de ontvangsten ^kn 1909. Tot dit, om zoo te zeggen, netto-accres van 5.480.000 droegen nagenoeg alle middelen bij. Slechts de zegelrechten bleven 2% ton bij verleden jaar ten achter, vermoedelijk geheel het gevolg van het geringer aantal nieuwe emissiën van effecten. Ook de Domeinen bleven 2 ton achter, wellicht het ge volg van het uitstellen van eenige storting. Doch overigens langs de geheele linie accres. Voor op gaan de Posterijen met 934.000, behoorlijk gese- cundeerd door de Telegrafie en Telefonie met 247.000. De Invoerrechten volgen met 712.000, dan de Bedrijfsbelasting (zonder opcenten) met 586.000, daarna het Geslacht met niet minder dan 384.000 (nagenoeg 8 de Personeele belasting met 357.000, de suiker met 317.000 (slechts U/2 het recht van Successie met 278.000, de Grond belasting met 255.000, de Registratie met 215.000 en de Loodsgelden met 211.000 (niet minder dan 7% De Vermogensbelasting zonder opcenten was niet al te gunstig, moet toch met 180.000 gerang schikt worden onder de overige niet uitdrukkelijk te noemen middelen, die minder dan 200.000 accres ga ven. Vergelijken wij, zegt de N. Ct., thans nog even met de raming zoo voor 1910 als voor 1911. De raming voor 1910 werd met 2,763.000 overtroffen. Eiervan moet echter blijkens een nota aan den voet van den staat, worden afgetrokken ongeveer 804.000 aan bedrijfsbelasting, welke voor Indië zijn geïnd. Doch ook het restant van 19)/^ ton is nog een mooi cijfer, als men in aanmerking neemt, dat de gedistilleerdac- cijns bijna 31 ton bij de raming achterbleef en dus de overige middelen te zamen 0 millioen d'e raming te boven gingen. Ook hier werkten bijna alle middelen mede. Slechts de Zegelrechten, de Domeinontvangsten en dte Grond belasting bleken te hoog geraamd. Bij het overtreffen van de raming gingen de Posterijen wederom voorop met 9.5 ton, onmiddellijk gevolgd' door de suiker, die 874.000 boven de raming gaf. In totaal brachten de middelen A—L, na aftrek van de Bedrijfsbelasting voor Indië bestemd, 175.728.000 op, terwijl de minister van Financiën die opbrengst in September j.l. nog raamde op circa 174V2 milli oen. Eet tekort op den gewonen dienst van 1910, dat de Minister toen voorzag t. w. 1.5 a 2 millioen gul den zal dus aanmerkelijk kleiner zijn. Voor 1911 is er geraamd met inbegrip van opcenten en gedistilleerdaccijns 175.574.000 (voor de midde len AL.) De opbrengst over 1910 was, zooals uit het vorenstaande blijkt, reeds een paar ton hooger, zoodat elke gulden accres, die de middelen in 1911 mochten vertoonen, direct in mindering komt van het voor dat jaar geraamde tekort op den gewonen dienst van circa 7 millioen. Werkelijk, de ontvangsten doen haar uiterste best Om de uitgaven bij te houden in haar hooge vlucht. Moge de wetgever het haar niet te moeilijk maken om zooveel mogelijk bij te blijven. CSEMEBTGD SflEEWS. EEN AARDIGE KOSTGANGER. De weduwe A. J. V., wonende in de Van Brakel- straat te Rotterdam, is het slachtoffer geworden vaïi de handelingen van een man, die zich Somers noemt en voorgeeft spoorwegbeambte te zijn. Eij nam bij die weduwe als kostganger zijn intrek, vertelde dat zijn koffer met goed aan het station stond, leende van haar 8 en na vijf dagen in haar gezin gegeten, ge dronken en geslapen te hebben, is hij met de noorder zon vertrokken zonder iets te betalen. AANRANDING. Jan E., die nog in Assen in hechtenis is, heeft een volledige bekentenis afgelegd, dat hij de schoten heeft gelost op den landbouwer, den heer Nijland, te Lhee- broek, gemeente Dwingeloo. LENTEWEELDE. Te De Wijk heeft men een vogelnestje gevonden, met drie eitjes, waarop; de vogeltjes reeds zaten te broeden. Ook vlogen in die streek in de laatste dagen reeds spreeuwen rond. EET DAM-TERREIN. B. en W. van Amsterdam hebben, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, eene overeen komst gesloten met een groote Engelsche maatschap pij, tot verkoop van het, na afbraak van het. Com mandantshuis en van het blok Adler-van Eijk, vrijko mende terrein aan den Dam. Eet terrein zal eene oppervlakte verkrijgen van pl. m. 2500 M2. en de ge gadigde hpeft zich bereid verklaard dezen grondt in erfpacht te aanvaarden, tegen een jaarlijkschen ca non van 46.000. Na 75 jaar zullen de grond) en de opstallen dus aan de gemeente komen. Indien de verkoop op deze voorwaarden doorgaat, dan kan de gemeente de kosten der onteigening geheel uit de opbrengst van den grond betalen. Bovendien zal ons dan bespaard blijven het schouwspel van eent jaar in jaar uit, braak liggend gemeente-bouwterrein in het centrum der stad, zooals het Oude-Beursterrein heeft geboden (en nog biedt, want er is nog altijd1 niet begonnen met den txfuw van de nieuwe „Bijenkorf") en eindelijk wordt ook voldaan aan den wensch van hen, die, zoo in als buiten den raad, de noodzakelijk heid hebben betoogd, om, tegenover het donker geslo ten front van het koninklijk paleis, dat vooral des avonds zoo somber kan zijn, een vroolijken verlichten gevel te plaatsen, bij voorkeur dien van een hotel-ea- fé-restaurant. DRANKBESTRIJDING. In het Kamerdistrict Schoterland zal' 13 Februari een volksstemming gehouden worden inzake drankbe strijding. GOED OP DE EOOGTE. Een Londensch blad over de schipbreuk van de Sel- bey Abbey, die op het Goereesche zand zit: „Eet schip strandde op de rotsen bij den Eoek van Holland." EEN WILD ZWIJN GESLACHT. Te Lieshout in Noord-Brabant is een wild zwijn ge slacht. ersta ons goed: geslacht, niet geschoten. Het wilde zwijn is gevangen, als een biggetje van 4 4 6 weken te Berlemont in Noord-Frankrijk door den heer Emont aldaar. Het beestje maakte de reis naar Lieshout per auto en werd hier bij den heer P. Bros, hotelhouder, in een hoek gezet om gemest te worden; het was toen September 1909. Bij slachting was het dier dus ongeveer 16 maanden oud. Men gaf het in 't begin allerlei afval van vleesch en groenten te eten; later wat hard graan, vooral harde maïs en ook water. Gewoon varkensvoeder wilde het niet opnemen. Twee maal is 't beestje uit de kooi gevlucht, doch spoedig werd het met vereenigde krachten opgespoord en ge vangen t was toen echter nog klein. Éénmaal was het in de bossche.n, tot op 10 minuten afstand van het huis, verzeild geraakt. Het heeft zeer veel bekijks ge had, want men hadi te Lieshout nooit zo'n beest ge zien. Op 21 Dec. zou het. dier geslacht worden om na een gehouden drijfjacht in de magen der verschillende vrienden-jachtliefhebbers te verdwijnen. De heer Emont bovengenoemd1 is n.l. de pachter der jacht in de gemeente Lieshout. Drie sterke jonge kerels gingen er bij in de om het aan stevige touwen te binden; één hield geweer gereed om desnoods te kunnen schieten. Hierna kwam de gewone varkensslachter van het dorp en stak het beest op de gewone wijze met een mes. Eet woog levend 75 en geslacht 50 K.G. Het vleesch was mooi en blank en smaakte, goed bereid, overheerlijk. De huid woog 10Vi K.G. en is opgezonden om geprepareerd te worden voor een vloerkleed tot een blijvende souvenir. (Veldbode.) DOOR DE DUISTERNIS MISLEID? De werkman W. M. te Bolnes is verdronken gevon den in de dijksloot- bij het stoomgemaal. Waarschijnlijk is hij gisteravond door de duisternis misleid te water geraakt en is misbruik van sterken drank niet vreemd aan dit ongeluk. kooi een HET RAADSEL VAN GRONINGEN. Men schrijft aan de N. Ct. uit Groningen: Indertijd is gemeld, dat bij de tienjaarlijksche volks telling, alhier gebleken zou zijn dat er 1500 inwoners zoek waren. Thans wordt inderdaad dit bericht door officieele gegevens bevestigd. Blijkens het gemeente verslag over 1909 bedroeg het aantal inwoners op 31 December 1909 totaal 76227, volkens de volkstelling op 1 Januari 1910, dus hoogstens 24 uur later, 74.613, dat is 1614 menschen minder! Hoe dit verschil tus schen den burgerlijken stand en de volkstelling ont staan is, wordt niet opgehelderd. FRISCH. De politie te Winschoten heeft de daders gevonden van den diefstal van het vleesch eener koe, die tegen Nieuwjaar aldaar naar de gemeentelijke mestvaalt was vervoerd, omdat het dier voor de consumptie af gekeurd was. Twee gehuwde mannen, n.l. Geert; K. en Martinus M. hadden (in vereeniging met den dienstman der ge- meentereiniging L. de W.) het vleesch vervoerd en verkocht. Een hoeveelheid van pl. m. 160 pond is gisteren nog m beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1