DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS Honderd en dertiende Jaargang. 1911. DINS DA O 17 JANUARI. DAALDERS CACAO; STADSNIEUWS. No. 14 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hondenbelasting. Telefoonnummer 3. HEN HOGE HAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS, ODRANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, jat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de hef fing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, be zitter of houder van een of meer aan de belasting on derworpen honden Vverpli'cht is,daarvan jaarlijks vóór 31 JANUARI ten kantore van den gemeente-ontvan ger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on derteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand Januari 1911. Brieven. Keesma, Broek op Langendijk. W. Ligthart, Warmenhuizen. Briefkaarten. C. Willems, Hilversum. W. Schaft, Holland op zijn Smalst. Buitenland. Briefkaarten. B. v. Andel, Bruxelles. ALKMAAR, 17 Januari. De spoorwegstaking in Portugal is geëindigd. Hoe, dat is nog niet recht duidelijk, want wel verzekert de regeering, dat er geen censuur meer bestaat, maar er komen voornamelijk officieele berichten uit Lissabon, welke geen helderen kijk op den toestand geven. Het schijnt evenwel, dat de stakende spoorwegmannen de overwinning hebben behaald, hoewel de regeering en de bevolking der hoofdstad tegen hen waren, hebben zij zeer vérgaande eischen ingewilligd gekregen. Te genover deze voorstelling staat die welke de Matin geeft. De staking is, zoo verneemt dit blad geëindigd, door dat de eischen der spoorwegmannen veel minder vér strekkend zijn geworden, toen de regeexing tusschen- beide was gekomen en de stakers met haar hadden te onderhandelen, inpl'aats van met de maatschappijen. Die sterk verminderde eischen zijn door de maatschap pijen na raadpleging met en op aandrang van de re geering ingewilligd. De verzoenender houding van de stakers had evenwel ook deze oorzaak: de revoluti- onnaire comité'® begonnen in te zien, dat indien de staking voortduurde en heel het economische leven van den staat bleef verlammen, dit een ernstig gevaar zou opleveren voor de republiek. Vandaar dat allen hun krachten hebben ingespannen om de treinmannen er toe te krijgen weer aan het werk te gaan. Dit was do oorzaak van de vijandelijke houding der menigte bij het Centraal-station tegenover de stakers, waarvan wij gisteren melding maakten. Het stakingscomité is bang geworden; het wilde ook niet worden aange zien voor een vijand van de republiek, en beperkte zijn eischen tot die van loonsverhooging. Die eisch werd ingewilligd. De minister van openbare werken, de heer Camacho, heeft tegenover den berichtgever van genoemd blad verteld, dat de regeering de houding der stakers met inschikkelijkheid, hoewel rechtvaardig, zal beoordee- len. „Hun wanbedrijf is ernstig," zei hij, „vooral voor de werklieden op de staatsspoorwegen, die het sta kingsrecht missen, zelfs na opzegging. Het vertrou wen van Europa in ons nieuw regeeringsstelsel zal niet geschokt worden door de kleine schommelingen die de gebeurtenissen der laatste dagen hebben te weeggebracht in den koers der Portugeesche staats- en spoorwegfondsen. Wij voor ons hebben er van ge noten, te. zien hoe de werkelijke belangen van den staat door de Portugeezen hooger geschat worden dan die van een bepaalde groep, zelfs wanneer de grieven van deze, gewettigd zijn. Zooals gij hebt gezien, heb ben de revolutionnairen de staking ernstig bestreden, en ik heb dagelijks aanbiedingen ontvangen van werk lieden, die, desnoods zonder loon, wilden werken in de fabrieken, opdat toch maar het economische leven van den staat niet zou worden gestoord. En dan de hou ding der stakers1 zelf! Gij hebt het zeker voor een ernstige concessie onzerzijds gehouden, dat wij de sta tions onder bewaking hebben gelaten alleen van de stakers zelf; welnu, gij hebt gezien dat wij dit konden doen. Hun volkomen eerlijkheid, hun eerbied voor den eigendom van anderen is duidelijk gebleken. Wij regeeren, door in alle conflicten'een beroep te doen op de betere gevoelens der menschen, dat is beter dan bruut geweld te gebruiken. Geloof mij, onze manier van doen is niet zoo kwaad." Dat klinkt allemaal heel mooi en wel maar men beeft geleerd, dat ten aanzien van de berichten der Portugeesche ministers voorzichtigheid geboden is. Andere berichten over Madrid komende, schetsen den toestand minder optimistisch en deelen bijv. me de dat opgeroepen reservisten geweigerd hebben te komen, dat de overheid verklaard heeft niet over vol doende troepen te beschikken. Zijn deze laatste be richten juist, zoo merkt het Tageblatt op, hetwelk dè nieuwe regeering in Lissabon steeds* welgezind is ge weest, dan is er nauwelijks meer twijfel mogelijk, dat de mannen, die thans de voorloopige regeering vor men, voor hun taak niet opgewassen zijn en kan men slechts gering vertrouwen op het voortduren dezer re geering koesteren. Daarbij komt, dat andere stakin gen hun noodlottigen invloed doen gevoelen zoo die der gasarbeiders, Het heet dan ook, dat tal van rijke families Portugal verlaten. Ook moet de propaganda voor de monarchie veld winnen. Reeds begint de troonpretendent dom Miguel van zich te doen spre ken, hij heeft gezegd, dat hij gereed staat om naar Portugal terug te keeren en desverlangd den troon te bestijgen, zoodra de onvermijdelijke ineenstorting der republiek een uitgemaakte zaak zal zijn. Dat deze pretendent een kans zou hebben wordt niet geloofd. Maar hoe het dan moet afloopen met de repu bliek is niet recht duidelijk tenzij de bevolking van de vele kwaden tenslotte het minst slechte kiest, zich aan de republiek houdt, de verwachtingen wat tem pert, wat nuchterder wordt, wat bezadigder en bezon- nener en verstandiger optreedt. GLAS VERZEKERING. Gisteravond had in de sociëteitszaal van de Harmo nie een vergadering plaat», belegd door het bestuur van de Alknraarsche Winkeliersvereeniging naar aan leiding van de advertenties in de Alkmaarsche Cou rant over de „Alkmaarsche Onderlinge Glasverzeke ring de Eendracht." De leden der Alkmaarsche Winkeliersvereeniging „de Hanze" en de verzekerden bij de genoemde instel ling hadden recht van toegang. De voorzitter, de heer A. Fortuin, opende de verga dering met een woord van welkom. Hij herinnerde aan een dusdanige vergadering, 5 jaar geleden gehou den, welke tot resultaat had dat de heer Jacobse in deze kamer van willekeurigheden, zooals de z. g. n. onderlinge glasverzekering mag genoemd worden, dank zij de armzaligheid van den directeur, de heer G. Bossert, is gekomen. De zoon heeft nu een jaar rondgedwaald met de beide heeren Oioeek en Lind als commissarissen, die bij het Russische reglement als stroomannen dienst moesten doen, maar dynamiet bleken te bevat ten. De Alkmaarsche Courant heeft medegedeeld, dat er een bom geploft is. De heer Cloeck, die de eer heeft lid van de Alkm. Winkeliersvereeniging te zijn, meende dat deze zaak hier thuis behoorde en spreker is er van overtuigd dat de heer Cloeck de zaak nu eens glashelder uit el kaar zou zetten. Spreker maakte melding van wat hij noemde een looze mededeeling aan de leden van de Hanze, om re serve in acht te nemen en niet dadelijk tot een even tueel opterichten vereenig toe te treden. Deze mededeeling is niet van het bestuur van de Hanze afkomstig, maar van den heer Schneiders, wien spreker straks gaarne gelegenheid1 zou geven zich te verdedigen. De heer Cloeck, die het onderwerp zou toelichten, verklaarde, dat het hier niet geldt een persoonlijke kwestie, maar slechts de vraag of men al of niet een onderlinge glasverzekering wil. De oprichters van „de Eendracht" waren grooten- deels winkeliers, die een practised doel gehad moeten hebben n.l. om het geld niet buiten de stad te brengen, maar gezamenlijk het gebroken glas te betalen. Het reglement, dat geen wonder van samenstelling was, kon gebruikt worden, daar men de zaak knusjes maar met eerlijke bedoelingen had tot stand gebracht. De eerst tien jaar ging alles goed, maar de heer Kui per, de eerste directeur, liet er zich toen niet zooveel meer aan gelegen liggen. Voor een knappe som gelds werd overeenkomstig het reglement de heer Bos sert benoemd. Verschillende deelnemers vonden het- echter gewenscht een algemeene vergadering bijeen te roepen o. m. om den omslag vast te stellen, het regle ment te wijzigen eti de leemten in het bestuur aan te vullen. In het café Central werd een vergadering ge houden, waarvan spreker het verloop schetste, om te doen uitkomen dat het niet was een kwestie van de zen of genen directeur, geen personenkwestie dus, maar een principieele zaak. Spreker, die de oppositie leidde, had vooropgesteld dat er van wantrouwen geen sprake was, en daarna de leemten in het reglement ^aangetoond, gevraagd hoe verschillende bepalingen waren gehandhaafd, uiteengezet welk een macht het reglement den directeur geeft en tenslotte voorgesteld, dat het bestuur de vergadering zou machtigen nog 3 bestuursleden te kiezen en daarna zijn functies onder ling zou verdeelen, het aftreden van deze drie en alle daarna te benoemen bestuursleden bij op te maken rooster zou vaststellen, dat het bestuur een commissie zou benoemen tot herziening van het reglement ten einde vast te stellen de rechten en plichten van den directeur, van bestuursleden en deelnemers, de verkie zing van bestuursleden door deelnemers, een verplich te maximum-bijdrage voor administratiekosten, een verplichte minimumbijdrage voor een reservefonds, een bepaling, wanneer dit fonds mag worden aange tast, splitsing in 2 deelen (gewone ruiten en winkel ruiten), de tijd en de wijze waarop rekening en ver antwoording zal worden gedaan, de bepaling, dat de leveranciers voor een jaar benoemd worden na onder linge inschrijving ook voor de waarde van het aanwe zige gebroken glas, dat de boeken het eigendom zijn van de maatschappij en direct opvorderbaar, een bete re omschrijving van art. 21 en tenslotte het aanvra gen der koninklijke goedkeuring. Een der leden werd echter wat opgewonden en liet zich woorden ontvallen, die den heer Bossert onaange naam moesten zijn. Hierdoor werd de oppositie lam geslagen er was, dat voelde men, iemand te ver ge gaan. Men had echter gehoopt, dat de directeur wel zou toegeven. Eenige maanden later werd de heer J. H. Jacobse benoemd tot commissaris en men had de overtuiging dat wat hij wilde, want hij behoorde tot de oppositie, wet zou worden. Men heeft zich in hem vergist, hij heeft voor het ideaal niets gedaan. Aan spreker had hij later verklaard, dat hij niets had beloofd, dus ook zijn woord niet heeft gebroken. Het reglement werd niet erg gehandhaafd. Zoo werd de heer Ringers door commissarissen benoemd tot commissaris. Maar de directeur zei: Ringers, nee, als ik een commissaris moet hebben, neem ik Iluibers. Van den heer Ringers had! men kunnen verwachten, dat hij de zaak krachtig ter hand zou hebben genomen. Den heer Bossert kon men er geen verwijt van ma ken, dat hij niet toegaf, immers hij kon een wrok heb ben tegen een der leden, die te ver ging. Anders werd het echter toen zijn zoon directeur werd. Toen kwamen de oude wenschen weer boven. Men heeft den heer Bossert gevraagd of het een onderlinge maatschappij of een eigen zaak was. De heer Bossert antwoordde hierop, dat het regle ment niet zou worden herzien, dat het bestuur beslo ten had de reserve 1050) op te voeren tot 2000 en dan de baten te verdeelen tusschen bestuur en di recteur en dat de heer Cloeck (en Lind) tot' commissa rissen waren benoemd. De benoeming werd' aangeno men, eerlijk denkende dat voorzat de bedoeling, de be kende idealen te verwezenlijken. De heer Bossert heeft vermoedelijk gedacht: als die kippen eenmaal' in het hok zijn, krijgen ze van zelf de kleur der andere hoen ders. Spreker schetste het verloop der eerste verga dering van directeur, adjunct-directeur en commissa rissen. Daarbij bleek o.a. dat de directeur de leden niet kende, dat hij van een polisberekening niets wist, niet zelf de posten inschreef, geen begrip had van een reserve. Zelfs twijfelde hij er aan of de gebr. Kuiper de boeken der maatschappij zouden willen meebrengen. De boeken kwamen echter en toen werd berekend, nadat men tarieven en inlichtingen had op gevraagd, of de omslag juist was geweest. Het bleek dat er posten waren volgens normaal en abnormaal tarief, maar ook met een vaste korting oude deel nemers bijv. kregen een derde deel korting, hetgeen in strijd was met het reglement dit geschiedde niet uit een slecht motief maar om klanten te krijgen. Toen men eindelijk kon zeggen, wat er moest worden ingelegd en wat gereserveerd, kwam men tot- d'e con clusie dat de reserve moest zijn 1169.80. Dwaas was het dus te zeggen: we zullen de reserve opvoeren tot 2000. Het heeft echter heel wat moeite gekost én den directeur én den heer Jacobse aan het verstand te brengen, maar voor de berekening zou hetgeen was geschied, wel bruikbaar zijn, meenden ze. Den 4en Jan. j.L, de 2e vergadering, waren, in strijd met het reglement, de boeken nog niet afgesloten. De adjunct-directeur deelde mede, dat er slechts ge broken was voor 314.54. Waren de onkosten als het vorige jaar 248.48, dan zou de breuk belast worden niet 72 procent onkosten. De premie is echter niet la ger, maar wanneer de thans geheven omslag inder daad binnenkomt, dan is het reservefonds gauw opge voerd tot 2000 en dat is het doel van den directeur. Op die vergadering is weer de reglementswijziging ter sprake gekomen. Voorgesteld werd de wijziging in handen te geven van de heeren Jacobse en den di recteur de andere commissarissen waren het hier mee eens. Den llden Januari werd opnieuw verga derd en toen zeida de directeur: „mijneheeren, ik heet u allen hartelijk welkom en het voorstel tot regle mentsherziening is afgewezen." De directeur verklaarde dat zij het wezen ran de zaak raakte, welke alleen den directeur aanging. Wat commissarissen waren, weigerde hij te zeggen. Spre ker vroeg overeenkomstig art. 16 de boeken, hetgeen geweigerd werd, daarop (art. 21) zekerheid der kas, welke spr. den volgenden dag zou krijgen hij kreeg echter toen zijn ontslag, niet omdat hij de zekerheid der kas had gevraagd. Den volgenden dag gingen de kwitanties rond en daaruit blijkt duidelijk dat de heer Bossert de Maatschappij beschouwt als een eigen zaak, immers hij int een premie, van omslag is geen sprake meer. Spr. heeft daarop niets tegen, maar niemand moet denken, dat hij verzekerd is in een onderlinge glas-as surantie. Het eenige dat gezegd kan worden is, dat de heer Bossert goedkooper is dan de andere, met uitzondering misschien van de Rotterdamsche. Het bestuur is hier de directeur, dus de directeur wil, zoo dra er 2000 iu kas is, de baten verdeelen onder de deelnemers en zich zelf terwijl hij natuurlijk boven dien zijn door commissarissen vastgesteld salaris heeft. In artikel 1 is de bedoeling uitgesproken, dat de deelnemers met elkaar het glas betalen. Het plan van den directeur is daarmede in strijd, maar art. 23 zegt, dat de deelnemers moeten berusten. De wijze waarop de directeur de benoeming heeft gekregen, legt hem een plicht op. De vader heeft in het belang der maatschappij het directeurschap met het geld der maatschappij gekocht. Maar daarmede was erkend, dat de deelnemers over het directeurschap iets hadden te zeggen. Voor zijn geweten was de di recteur verplicht, de deelnemers bijeen te roepen, een reglement behoorlijk samen te stellen, een directeur te kiezen. Spr. was overtuigd dat de heer Bossert wel benoemd zou worden. De publieke opinie zal het ver- oordeelen, dat de directeur alleen let op de letter der wet en niet op den geest. De commissarissen, die nu ontslagen zijn, hebben niet te veel gewild, o. a. wilden ze het salaris van den directeur een ietsje verhoogen en dat van de commissarissen een ietsje verlagen, en ook wilden ze niet tornen aan verkregen rechten, maar het den directeur gemakkelijk maken de wijzigingen aan te nemen. Toch zouden de deelnemers veel goed kooper uitgeweest zijn in 1910 bijv. bedroeg de breuk 26 procent en thans wordt gevraagd 85 procent. In Groningen is bij de onderlinge glasverzekering, zonder dat men iets meer betaalde, dan bij een andere maatschappij, een reservekas gevormd van 1478.74 en ondanks de groote breuk van verleden jaar, behoeft dit jaar slechts een halve premie te worden betaald. Thans heeft de heer Kuiper, die hier het geld int, gezegd: als je moest betalen volgens de rekening van Jaap Cloeck zou je meer moeten betalen. Dat was juist als er voor 1169.80 was gebroken, maar nu dit ruim 300 bedraagt, zou er heel wat minder betaald behoeven te worden. Spreker is voorstander van een onderlinge Alkmaar sche glas-assurantie,hij gelooft dat dit een voordeel zal zijn, anderen met hem hebben 600 renteloos ge geven en de maatschappij zal zonder inleggeld kun nen worden opgericht, de oprichtingskosten zitten in sprekers zak. De heeren Pels, Lind, Wolzak en spre ker hebben een commissie gevormd, die de zaak voor bereiden zal. Wie thans zijn naam opgeeft, kan ervan verzekerd' zijn, dat zijn glas van dit oogenblik af ver zekerd is. (Applaus). Na een pauze werd gelegenheid tot debat gegeven. Tevoren deelde de voorzitter mede dat op initiatief der Alkm. Winkeliersvereeniging de Onderlinge Glas verzekering-maatschappij hedenavond is opgericht, maar dat n' importe wie, burger, industrieel etc., zich kan aansluiten. De heer Lind, wiens vader 't initiatief nam, zeide dat het de bedoeling van de oprichters werkelijk is ge weest, een heusche onderlinge glas-assurantie op te richten. Spr. is als opvolger van zijn vader commissaris ge worden met de bedoeling van de maatschappij een on derlinge te maken. Hij wees er op dat wanneer com missarissen en directeur samengingen de heele boel kon worden besteed aan het salaris van dien directeur. Spreker en zijn neef vonden zichzelf te hoog om aan zulk een toestand langer mee te werken. Zijn vader, die 60 als commissaris heeft verdiend, heeft thans deze som beschikbaar gesteld voor een waarlijk onder linge maatschappij, waaruit blijkt, dat het de bedde- 'ling der oprichters is geweest een onderlinge maat schappij op te richten. De voorzitter deelde mede, dat het de bedoeling is, dat directeur en commissarissen geen salarissen zul len genieten. De heer Gerritsen Plaggert vroeg, hoe men van de oude verzekering afkomt, daar het reglement daarom trent niets bepaalt. De heer Cloeck wees op art. 20 dat zegt dat men, bij niet-betaling geroyeerd wordt, terwijl art. 10 zegt, dat het lidmaatschap stilzwijgend voortduurt door te praten wordt men dus lid-af. De heer Fortuin zou in overweging willen geven: doe als de heer Bossert, ik doe zoo en daarmee uit. De heer Lutterot vroeg of de heer Cloeck al een ver gadering met deelnemers had belegd. Na een ontken nend antwoord zeide spr. dat de gewone weg was ge weest, eerst de deelnemers in de zaak te betrekken, al vorens een andere vereeniging er in te mengen. De heer Cloeck: Ik ken de deelnemers niet en kan de boeken niet ter inzage krijgen. De heer Lutterot vroeg waar het reservefonds zou blijven. De heer Cloeck zeide dat dit niet te zeggen valt. Vermoedelijk zal den directeur als laatstoverblijvende, wanneer alle deelnemers bedanken, het reservefonds ten deel vallen. De heer Lutterot vroeg, of dè commissarissen van de nieuwe maatschappij al benoemd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1