buitenland. BINNENLAND. DE NACHTWACHT. AANVOER EN MARKT VERZENDING. 17876s; S M78' 84I°',,6as'14IOT'159W' heer Lutterot, die geen De voorzitter vroeg, hoe deelnemer is hier komt. De heer Lutterotals lid der wi nkeli ers -vereeniging (applaus). De voorzitter: de heer Lutterot komt zelden op de vergadering. De heer Lutterot: Neen mijnheer de voorzitter dat is geen excuus. De voorzitter zeide, dat het bestuur der Alkrn. Win keliersvereniging dit reeds in orde gemaakt heeft en dat de vier door den heer Cloeck genoemde heeren on der goedkeuring van het bestuur zich er voor span nen. Spreker zou gaarne zien, dat de vergadering aan hen de verdere regeling zal overlatenlater zal dan met definitieve voorstellen worden gekomen. De heer L. Trijbetz zeide een kwitantie te hebben betaald voor 1910 en toen nog 73 cent-s voor 4 nieuwe ruiten. De voorzitter: dat is inleggeld, geen premie. De heer O. Wolzak Hz. bracht hulde aan de com missarissen, die een zeer goede opvatting van hun taalt hebben gehad. Het reglement van de onderlinge glas-assurantie maatschappij bevat, gelijk de redactie in de Alkmaarsche Courant in een breedvoerig artikel heeft aangetoond, tal van leemten, gelegenheden tot willekeur. De verzekerden mogen daarom hulde bren gen voor de wijze, waarop commissarissen hunne be langen hebben behartigd. (Applaus). Spreker prees het initiatief van de Alkm. Winkeliersvereeniging. Wel gevóelde hij iets voor het bezwaar van den heer Lutterot, maar ook de verzekerden zijn tot deze ver gadering uitgenooddgd. Beter leek het spr., dat niet het initatief to-t. oprichting van een nieuwe vereeni- ging werd genomen door de Alkm. Winkeliersvereeni- ging, maar door deze vergadering, waar ook de deel nemers van de Eendracht aanwezig zijn. Spreker stelde de volgende motie voor De vergadering van leden der Alkmaarsche Winke liersvereeniging, en van verzekerden bij de Onderlinge Alkmaarsche Glas-assurantie-Maatschappij „de Een dracht," gehouden op Maandag 16 Januari 1911, Gehoord de inleiding van den heer J. Cloeck om trent de wijze van werken van laatstgenoemde Maat schappij en de daarop gevolgde besprekingen, Overwegende dat er alleszins termen aanwezig zijn om te besluiten tot de oprichting eener nieuwe Alk maarsche Onderlinge Glas-assurantie maatschappij, waarbij de rechten van de deelnemers heter gewaar borgd zijn, dan in de thans bestaande, Besluit tot die oprichting en Noodigt het Bestuur van eerstgenoemde vereeni ging uit eene co-mmissie te benoemen uit de voor noemde vereeniging en uit de verzekerden bij laatst genoemde maatschappij ten eind© gezamenlijk een re glement te ontwerpen en verdere voorbereidende maatregelen te nemen. Het verbaasde spreker, dat de heer Cloeck zijn ont slag heeft gekregen. In zijn benoeming en ontslag is een onderscheid: de vergadering heeft benoemd, de directeur heeft ontslagen. Spreker geloofde niet dat de directeur het recht tot ontslag heeft en als verze kerde zou spreker gaarne zien, dat de heeren Cloeck en Lind op hun rechten als commissarissen aanspraak bleven maken. Als er nu een exodus komt, waar blijft dan het re servefonds? Het gaat toch niet, dat de directeur dit m den zak steekt. Hieromtrent diende spreker de volgende motie in: De verzekerden bij de Onderlinge Alkmaarsche Glas assurantie-maatschappij „de Eendracht," gevestigd te Alkmaar, bijeen in eene vergadering met de Alkmaar sche Winkeliersvereeniging op Maandag 16 Januari ïyu 'f Overwegende dat hunne rechten bij voornoemde nderlinge Maatschappij niet voldoende gewaarborgd zyn, Besluiten aan de heeren J. Muys, J. Lind en J. Cloeck, commissarissen van gemelde maatschappij, m8chtig'ing te verleenen om mede namens hen alle middelen aan te wenden, ten einde tot ontbinding dier maatschappij te geraken en het daarheen te lei den, dat het saldo, dat na likwidatie daarvan aanwe zig zal blijken te zijn, en al hetgeen verder daartoe mocht behooren, zal worden overgebracht bij de op het initiatief der Alkmaarsche Winkeliersvereeniging nieuw op te richten Onderlinge Glas Assurantie-maat schappij, en verklaren zich bereid om tot die nieuwe maat schappij toe te treden, mits van dit oogenblik af alle schade door hen te lijden, indien die eventueel door de thans nog bestaande maatschappij niet mocht worden vergoed, zal gedragen worden door de commissie be noemd tot oprichting der nieuwe maatschappij. De heer Muijs, de eenige van de oorspronkelijke be stuursleden, verklaarde tegen zijn zin, lid te zijn ge bleven en bij zal het blijven. De heer F. II. Ringers wees er nog eens op dat deze oproeping met enkel is gedtian tot leden der Onder linge Alkmaarsche Glas Assurantie-maatschappij, opreker is lid eener vereeniging, de commissarissen kunnen geprezen worden, maar zij hadden zich moe ten wenden tot de meestbelanghebbenden. De Winke liers vereeniging had er voor het oogenblik buiten kunnen blijven. Was dit geschied, dan had men het groote belang der financiën beter kunnen bespreken. In eigen boezem had dit moeten worden besproken, opreker sprak zijn grief er over uit. Toch prees hij ('a*- dusdanig is ingegrepen, immers in onzen tijd kan men zich niet langer schikken naar zulk een des potisch bestuur, de gemeenschap moeten zeggens kracht hebben. Spreker meende dat, buiten de win keliersvereeniging de oprichting van een nieuwe maatschappij moest tot stand komen. De pers was groot- genoeg geweest, om de leden der bestaande ver eeniging op te roepen. Kunnen de niet-tegenwoordi- ge leden in dezelfde rechten dee.len als degenen, die zich hedenavond opgeven? De heer Jacobse deelde mede, dat de uitnoodiging voor deze vergadering hem te laat had bereikt. Spre ker was het volkomen eens met de,n heer Ringers In een vergadering van verzekerden had men misschien tot beter resultaat kunnen komen en daar hadden ook beter de wonde plekken kunnen worden blootgelegd De heer Cloeck deelde mede, dat. er Woensdagavond vergaderd is, dat- hij Donderdagochtend zijn ontslag a'd gekregen en dat het Donderdagavond) in de cou rant stond. Had spreker d© leden bijeengeroepen, dan zouden ze hebben kunnen zeggende man commissaris meer. Sinds 6 jaar bestaat in de het streven om dit streven in 1905 de lieer Jacobse tot gen. Hij stond niet aan de zijde van spreker en de zijnen, hetgeen men van hem had mogen verwachten. Hoewel de heer Jacobse de decoratie is van deze maat schappij, is hij als voorzitter der Hanze een principi eel voorstander van de Onderlinge. De heer Jacobse herinnerde aan de manier, waarop hij commissaris' is geworden. Op de destijds gehouden vergadering heeft hij uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet meeging met al hetgeen daar gesproken is. Be loofd heeft spreker niets, dat men van hem iets ver wacht heeft, waartoe hij geen aanleiding gaf, is zijn zaak niet. Hij heeft volkomen vertrouwen gesteld in het beheer. Steeds is hem gebleken, dat de verzeker den goedkoop waren verzekerd. Yoor zichzelf heeft spreker uitgemaakt, dat hij 20 kreeg, maar daar voor heeft hij volstrekt geen belofte geschonden. Op grond der advertentie in de Alkmaarsche Courant had spreker een uitnoodiging verwacht maar niet op tijd gekregen. De heer Cloeck wilde er geen persoonlijke kwestie van maken. Zijn rede heeft dat voldoende bewezen. De heer Jacobse heeft echter wèl ondergeschreven de actie om een Onderlinge Maatschappij te krijgen. Hij weet overigens goed, hoe de directeur de maatschap pij beschouwt en op grond daarvan kan van een leden vergadering geen effect worden verwacht. De heer Ringers vond, dat de heer Cloeck zich han dig van de zaak, de ledenvergadering betreffende, had afgemaakt. Beter ware bet echter geweest, zijn vuile linnen binnenshuis te wasschen. De voorzitter betoogde, dat de Alkm. Winkeliersver eeniging niet ten onrechte in de zaak is gemoeid. De heer Wolzak wilde nog eens op den voorgrond stellen dat niemand, uitgenomen de heer Jacobse en die nog wel op vage gronden, vertrouwen stelt in een terechtkoming der oude Maatschappij. Had de heer Cloeck de leden wel gekend, dan zou hij ze stellig bij een geroepen hebben. Spreker kon het den heer Cloeck niet kwalijk nemen, dat hij gehandeld heeft, als hij deed. Tenslotte verzocht spreker te brengen. De voorzitter verklaarde, dat dit onaannemelijk omdat men thans een reserve-kapitaal heeft. De heer Wolzak gunde graag de eer aan de Alkm. Winkeliersvereeniging, maar hij zou er prijs op stel len, dat ook niet-winkeliers in het comité kwamen. De heer Lind gevoelde veel voor de motie, hij zou zich garant blijven stellen. De voorzitter: ziezoo nu is de zaak in orde, ik heb moeten vasthouden, om een dergelijke verklaring uit te lokken. (Applaus). Tot nieuwe leden van het comité werden benoemd de heeren Ringers Jr., Krak en G. Wolzak. De heer Krak verklaarde, daar hij weinig tijd had en winkelier was, de benoeming niet te kunnen aan nemen. De heer bloksbergen werd in zijn plaats benoemd. Staande de vergadering melden zich 36 deelnemers in de nieuwe Maatschappij aan. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Pieter P., Amsterdam, vroeger te Egmondi aan Zee, knevelarij, 6 maanden gevangenisstraf, terwijl gevan genneming wordt bevolen, daar er gegronde redenen bestaan voor ontvluchting. Ives F. S., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 3 jaar plaatsing in een Rijks-werk inrichting. Willem I rederik SI., zonder vaste woonplaats, schoenendiefstal, 6 maanden gevangenisstraf. Auke F., Medemblik, vernieling, mishandeling, die renmishandeling, diefstal, 20 boete of 10 dagen hechtenis en vrijspraak voor den diefstal. Dirk D., Jacobus K., Dirk ten B., wederrechtelijk binnendringen, vrijgesproken. Klaas S., Enkhuizen, wederspannigheid, 1 maand gevangenisstraf. „Toonkunst", repetitie, 8 uur, Unie. I Arbeiders l)am- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegraeht. Worstelclub „Kracht door Oefening" oefeningsavond 8 uur. Voorwaarts. Vrije Socialistengroep, 8 uur, cursus, tuinzaal Har monie. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7Vi8Va uur; heeren-afdeeling 88/4—9s/4 uur; „Het Gulden Vlies." OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. DINSDAG. Concert Gem. Koorvereeniging Alcmaria, 8 uur, Harmonie. DONDERDAG. 3e Abonnements-Voorstelling Kon. Ned. Tooneel, 8 uur, Harmonie. zijn motie in stemming is, TWEEDE KAMER. De „Ned." deelt mede, dat de Tweede Kamer op 7 Februari weder bijeen zal komen. GEMENGD NIEUWS. SCHAATSENRIJDEN. Te Utrecht zijn Zondag zoowel de banen van de ijsclub Vooruit, achter de Nassaustraat, als de ijsbanen De Noordpool, bij het Ondiep aan den Amsterdam- schen Straatweg - beide op onderwater gezet land voor het publiek geopend. Om het ijs niet te doen bezwijken onder den groo- ten last, had het bestuur van Vooruit gemeend uit sluitend op hare banen leden te moeten toelaten. De banen waren toch vol. Ook op de banen De Noord pool werd zeer druk gereden. MIST. Tengevolge van den dikken mist kwam de dagmail boot „Koningin Wilhelmina" Zaterdagavond eerst om halftien op de haven te Vlissingen. Vooral omdat het wrak van de „Baltique" in het vaarwater ligt, moest met de grootste omzichtigheid worden gevaren. Zondagmorgen had de nachtmailboot „Oranje Nas sau" eveneens door den mist groote vertraging zij was eerst om 8 uur op de haven. De provinciale stoombootdienst had ook zeer groote vertraging. Wegens den zwaren mist is de stoombootdienst op de Westerschelde van Zatermorgen halftien tot Zondagmorgen 10 uur gestremd geweest, zoodat de bewoners van Zeeuwsch-Vlaand eren in ruim 24 uren geen enkele post van de overzijde der Schelde ont vingen en vele passagiers niet van en naar Vlissingen konden vertrekken. Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie om wijziging te brengen in de aanbeetedingsvoorwaarden van het te stichten Post- en Telegraafkantoor aan de Heerengracht, daar in het bouwplan de toegang tot het kantoor zoowel als de wachtkamer voor het pu bliek aan de gestelde verwachtingen niet beantwoordt. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende het jaar 1910 werd over het betaalkan- toor te Broek op Langendijk verhandeld voor een be drag van ruim 1.30.000 gulden. UIT WEST-GRAFTDIJK. Ie W est-Graftdijk heeft zich een geval van menin- gites (nekkramp) voorgedaan met doodelijken afloop bij een jongmensch van 23 jaar. EEN KRANIG STUKJE, liet stoomschip „Sandhurst7' van de stoomvaart maatschappij „Nederland," bracht Woensdag te Am sterdam vier jonge panters voor Artis. Ofschoon de krachtige, jonge dieren in stevige tra lie-kooien werden verzonden, heeft een hunner, zoo meldt het „Vad.", gedurende de reis op een avond de kans schoon gezien, te ontsnappen en ondernam in het heerlijke gevoel der herkregen vrijheid) een wandeling over het stampende en slingerende schip, om ten slot te in de hut van den kajuitsjongen terecht te komen. Deze had) zich ter ruste begeven, zonder de deur zij ner hut te sluiten, doch werd vrij onzacht uit zijn eer ste sluimering gewekt, doordat het aapje, hetwelk de hut met hem deelde, hem onder angstig sissen en bla zen bij de baren trok. De arme jongen ontwaakte verschrikt om ter ver meerdering 'van zijn angst en ontsteltenis op eenige schreden afstands van hem den glimmenden kop van den panter te bespeuren en de vlammende oogen, wel ke als vurige kolen door de duisternis lichtten. Zijn tegenwoordigheid van geest niet verliezend, ontstak hij aanstond alle electrische lichten, zoodat de hut plotseling in een zee van licht baadde en de panter verschrikt een pas achteruit deed) en de oogen voor het schelle licht dicht kneep. Van dit oogenblik gc biuik makend sprong de kajuitsjongen over zijn waschtafel de hut uit en gooide de deur in het slot. De panter zat gevangen! Aanstonds werd nu de kooi voor de deur gezet en de panter met eenige kippen er in gelokt. Toen dit niet gelukte, werd de hut uitgezwaveld, waarop de pauter het toch maar wenschelijker vond weder zijn vroegere verblijfplaats te betrekken. Aldus liep dit incident gelukkig zonder ongelukken af. ONTPLOFFING. Zondag had in de villa van den heer W. II. van Heek aan den Hengeloschen weg te Enschedé een gasontploffing plaats, waarbij 20 ruiten verbrijzeld en een drietal deuren versplinterd werden. De oorzaak van het ongeval is als volgtVoor eenige dagen was een fitter in het gebouw bezig met een reparatie aan de gasleiding in Het tijdelijk onbewoond perceel. Zon der dat men van het openstaan van een buis in den kelder wist, die met een stop afgesloten moest zijn, werd de hoofdkraan geopend. Bij het ontsteken van het gas werd een sterke gaslucht waargenomen. Men ontstak een lucifer, waardoor de ontploffing volgde, echter zonder lichamelijk letsel of brand te veroor zaken. Naar het „Hbld." verneemt, is de dader, na het ustitueel onderzoek, op vrije voeten gesteld. Aangezien het strafmaximum twee jaar bedraagt, kan in deze zaak de voorloopige hechtenis niet toege past worden. BRANDMEESTER „BURGERPLICHT". Tot brandmeester bij het vrijwillig brandweerkorps „Burgerplicht" is door Burg. en Weth. benoemdi de heer J. do Jong, Gedempte Nieuwesloot 129. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 9 tot 14 Januari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 62 kuipbaden, 78 re- genbaden le klas en 131 regenbaden 2e klas, te zamen 271 baden. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Men verzoekt ons opname van het volgende* Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling Alkmaar van den bond van Ned. Onderwijzers een ledenvergadering in café Central. Onder de ingekomen stukken was en circulaire van net hoofdbestuur inzake de opleiding van den onder wijzer, waarin inlichtingen werden gevraagd omtrent do 1 SLACHTOFFER VAN HET IJS. Gisternamiddag is het zoontje van den schoenma ker S. te Gorinchem, dat zich met drie andere kin deren op het ijs van de Oostgracht aldaar waagde, er door heen gezakt en verdronken. EEN ZALE-ERFENIS. Behalve drie concurrenten te Leerdam, herbergt Utrecht nog een inwoner, die allen voorgeven van wijlen dr. Johan Jozeph Schomper het juiste recept van de Schomperzalf te hebben geërfd. Fel is daarover in de advertentierubriek der plaatselijke bladen ge streden met het gevolg, dat de rechter-commissaris te Tiel gisteren een drietal personen uit Leerdam in zaks deze zalferfenis heeft gehoord. EEN JUBILEUM. Zondag herdaeht ds. A. W. van Kluijve te Nieuw- Vosmeer den dag, waarop hij vóór veertig jaren het predikambt aanvaardde te Wijk aan Zee. Ds. Van in het ressert der afdeeling bestaande inrichtingen I kluijve die jaren lang in verschiilende kerkelijke be- n vi d 1 1 I I 01,11 T*U 1 Tl AAl'/l TT/\11 n rv rl r, 14-4-7 11 1 i en andere gelegenheden tot opleiding- van onderwij zers. Lr werd) door de vergadering een commissie van drie personen aangewezen om in verband hiermede een rapport uit te brengen. Voorts werd) besloten om. nog in deze maand een vergadering te houden, waartoe alle onderwijzers en autoriteiten zullen worden uitgenooddgd, en waarin een bevoegd spreker een inleiding zal houden over „liet onderwijs aan achterlijke kinderen." Deze. vergadering- zal ook voor belangstellenden gankelyk zijn. Inzake dei propaganda werd voorgesteld v. gevonden binnenkort op een Zaterdagmiddag paganda-vergadering te houden, waarin een lid het hoofdbestuur als spreker zal optreden. Door de financieel© commissie werd1 o.m. verslag uitgebracht over de rekening en verantwoording van net oint-Nikolaasfeest. De rekening was in órde be vonden en sloot met een klein batig saldo. toe- en goed- een pro- van sturen in Noord-Holland zitting had, was achtereen volgens predikant te Wijk aan Zee, Schermerhorn. St. Maarten, Berkhout, Noord Zijpe, Medemblik en Schagen. Om gezondheidsredenen vertrok hij vandaar in 1905 naar Ossendrecht en is nu sinds 1908 werk zaam in zijn tegenwoordige standplaats. De Ring Bergen op Zoom bood den jubilaris als bewijs van belangstelling een bloemgeschenk aan. WREED. Te Utrecht is een vrouw geverbaliseerd, die een levende eend op de markt plukte. VERMIST. Sinds Vrijdagavond j.l. wordt te Groningen vermist G. v. d. T. Dien avond heeft de vermiste aan haar moeder in de Nieuwe St. Jansstraat een brief ge schreven, die vermoeden doet, dat haar een ongeluk is overkomen. is geen Winkeliersvereeniging fut een onderlinge glasverzekering te komen. Tendeele is +1 niet uitgevoerd commissaris werd wijl be noemd. en later de heer Lind! en spreker. Daarom lag het cp sprekers weg, toen hij was ontslagen en de ze kerheid had, dat de maatschappij nooit- een onderlinge zou worden, dat hij zich wendde tot de Winkeliersver eeniging. Deze vereeniging echter geeft- niet de ga rantie, maar dat dóen de vier genoemde particulieren. Ook wist- men niet, dat er 2 menschen zouden zijn die de oprichtingskosten zouden willen betalen, van daar ook dat spreker zich niet alleen den heeft gewend. De heer Jacobse had' uit de Alkmaarsche Courant kunnen lezen, dat hij uitgenoodigd) zou worden. Spre ker geloofde niet, dat dó heer Jacobse ernstig ka meenen, dat een ledenvergadering meer effect hebben opgeleverd. De heer Jacobse heeft persoonlijk met meegewerkt o-m de wenschen ingewilligd te krij- tot de verzeker- IJZERHANDEL. De St. Ct. no. 14 bevat de statuten van de N V „Ijzerhandel, voorheen R. van Ree," te Alkmaar. Doei: het uitoefenen van den handel in ijzerwaren en roInr^ante ,ar*ikelen- Duur: 10 jaar. Kapitaal: 35 000, verdeeld' in 35 aandeelen van 1000, waar van 25 geplaatst en volgestort door inbreng van alle z, ?.n' behoorende tot de te Alkmaar gevestigde onder i-ci™ Van gereven wordende zaak van de zelfde strekking als de vennootschap, welke zaken be staan in: de onroerende goederen te Alkmaar, kadas ter sectie B nos. 180 huis en erf, groot 1 are, 39 cen tiaren; 182, pakhuis en erf, groot 1 are 38 centiaren; den inventaris var het bedrijf dier zaak; den voorraad ijzerwaren en aanverwante handelsartikelen; uitstaan de vorderingen wegens verkochte en geleverde waren met dien verstande, dat de schulden der zaak van 1 Januari 1911 af komen voor rekening van de naam- looze vennootschap. De vennootschap wordt bestuurd door 1 directeur met 2 commissarissen. Voor het eerst treden op: als directeur, ae heer A. van Ree, smid en UIT HOORN. Alhier heeft zich een voorloopig comité gevestigd met het doel een vereeniging tot R.K. Wijk- en Ge zinsverpleging te stichten. Dit comité bestaat uit de dames BronsveldVi- tringa en Smits—Van Keulen en de heeren W. M. Bloem, C. van Buchem, G. Lippits en M. Stam. UIT ZIJPE. Tot hoofd der school te Oudesluis is heer Jippes, te Haarlemmermeer. benoemd de UIT URSEM. Hedenmorgen is afgebrand het huis van J. Beunder. Verzekering dekt de schade. als commissarissen de juffrouwen zonder beroep, allen t-e Alkmaar, A. en G. van Ree, u zou AGENDA. DINSDAG: Ieekengenootschap „Kunst zij ons doel", teekenavond uur, Nieuwe Doelen. Van 9 tot en met 14 Jan. werden aan de afslag- markt te Broek op Langendijk aangevoerd 10370 bloemkoolen, 113400 roode kooien, 94000 gele kooien, 55800 witte kooien, 248 zak roode kool en 480 baai uien, terwijl 152 waggons groenten werden verzonden. UIT PURMEREND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Pur- merend benoemde in hare gisteren gehouden vergade ring tot voorzitter dó heer P. W. Stuijt- en tot vice- voorzit-ter dó heer J. N. P. M. Brantjes. Door de Kamer werd) een adres gericht aan den heer EEN TRAGISCHE GESCHIEDENIS. I rijdagavond heeft de dienstbode van den heer G. T., te Appingedam, zekeren T. F., uit Leermens, haar vrijer, stilletjes binnengelaten en toen men den vol genden morgen het- meisje ging roepen, bleek zij le venloos in haar bed te liggen. De jongeling, W. B., uit Loppersum, was toen ook nog aanwezig, doch deed zoo wonderlijk, als iemand die niet wel was. Zon dagmiddag arriveerde _de justitie uit Groningen tot nader onderzoek, terwijl W. B. voorloopig in verzeker de bewaring bleef. Is het „N. v. h. Noorden" goed in gelicht, dan moeten de jongelui des nachts door ko lendamp in het slaapkamertje bewusteloos zijn gewor den, met voor het meisje zoo treurige gevolgen. Het lijk is naar Groningen overgebracht om in het zieken huis te worden geschouwd. LENTE. De manlijke katjes van den hazelaar werden giste ren te Hillegom bloeiende gevonden. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 17 Januari. 5e klasse. 2e lijst. No. 5889 f 2000. No. 6361 f 1000. No. 10571 f 400. Nos. 176, 377, 2935, 20016 elk f 200. FRANKRIJK. In de Kamer is, gelijk wij gisteren m een deel dter editie hebben medegedeeld over de kwestie van de versterking van Vlissingen gesproken. De afgevaardigde Delasoss© schreef de versterking toe aan Duitschen invloed en noodigde den minister van buitenl'andisehe zaken uit, de Nederlandsche re geering er over te onderhouden. De minister zeide geen bezwaar te hebben tegen een gesprek met de mogendheden, hield zich echter buiten de overwegingen en motieven van den afge vaardigde en zeide ook geen woord van opmerkingen aan de Nederlandsche regeering'. De behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken werd daarna voortgezet. ENGELAND. D-e heer Bot-ha komt einde Maart te Londen en gaat van daar naar Kissingen, waar hij eenigen tijd zal blijven, voor de conferentie van de rijksministers te Londen. PORTUGAL. Er doet een gerucht de ronde, af komstig uit Manchester, volgens hetwelk Duitschland een oud oorlogsschip aan een Hollandsch huis voor een onbekend doel heeft verkocht men zinspeelt er op, dat aanhangers van dom Miguel er achter zouden zitten. Aan het gerucht valt echter weinig waarde toe te kennen. Het heet voorts dat' de minister een nieuwe kieswet samengesteld) heeft, volgens welke alle burgers boven 21 jaar, die kunnen lezen en schrijven of ge zinshoofd zijn, mogen stemmen. De candidaten voor de Kamer moeten een examen in de vakken van het lager onderwijs hebben afgelegd. Bataljons-vrijwilligers trokken eergisteren, door duizenden personen vergezeld, naar enkele ministe ries^ om aan de voorloopige regeering sympathie te betuigen. Gemengde Mededeelingen. TWEE OF EEN? Het bekende Boheemsche tweelingenpaar Josefa en Rosa Blaschek zijn te Londen aangekomen, om zich daar te laten bekijken. Ze hadden maar één kaartje, de beambte wilde hen niet door den uitgang laten en zij waren genoodzaakt het geld voor een tweede kaar tje achter te laten. De rechter zal nu moeten uitma ken of het „dubbelmensch" een of twee personen is. ,T).Er ontst°nd gisteren een paniek door een ont ploffing. Het bleek, dat deze was ontstaan in de rio len, waarin zich gas had) verzameld. Met stille trom is „Koning Patoud," de man der hchtst-aking te Parijs teruggekeerd. Zijn roemrijke rol zal wel worden uitgespeeld. MIJNVROUW OF JUFFROUW. In Zweden is een groote beweging gaande om alle vrouwen gelijkelijk aan te spreken, dus niet, alnaar mate ze al of niet getrouwd' zijn, met mevrouw of juffrouw. Men weet echter niet wat te kiezen: minfru (mijne vrouw, evenals mijnheer) of f roeken juffrouw). Misschien wordt er nog een beter woord' gevonden!

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2