buitenland. STA M N I K W 8. Trekking van heden. 5de Klasse, 3e Lijst. Nos. 1292, 12455, 14720, 16496, 17978, 20414 elk f 1000. Nos. 1238, 4736,10872, 12868,12976, 13545 elk f400. Nos. 5466, 5533, 7348, 11441, 12799,16108 elk f 100. OPENBARE VERMAKELIJKHBDEN, DONDERDAG. 'g-G raven hage, zal Donderdag 26 dezer terecht staan voor de rechtbank alhier. Hem is alleen heling ten laste gelegd (gelijk men weet, had hij sieraden en gel den, van de misdaad afkomstig, in zijn bezit, toen hij werd aangehouden.) Meer dan twintig getuigen zijn in deze zaak gedag vaard. De zaak van het echtpaar G., dat in verband met deze misdaad zich in hechtenis bevindt, is nog altijd in instructie. SNIPPERS UIT HET HBLD. In de Staatscourant wordt hij het overzicht der Rijksmiddelen gesproken van „de eerste. 12 maanden van 1910." Uit een stadsbericht „Het gelukte den groentenhandelaar H. door hand reiking den drenkeling' van een ander's wissen dood te redden." „Overschoenen. Dames, Heeren en Kinderen met harde hielen, voor schoolgaande zeer gemakkelijk." 900 GESTOLEN. Te Sloten (N.-H.) is bij meg. wed. J. bij haar af wezigheid ruim 900 aan geld ontvreemd; de ef fecten liet men onaangerocrd. HET ZWAKKE GESLACHT. Een dezer dagen speelde zich op den Rijksweg naar Valkenhuizen te Wijngracht nabij Kerkrade de vol gende scène af. Eenige werklieden waren bezig om een gat te ma ken om een paal, dienende voor de electriciteitsleidin- gen, te plaatsen. Daarbij werden zij echter onge- wenscht geholpen, door twee vrouwen, die telkens op de plaats waar het gat gemaakt moest worden bleven staan en ook van die plaats niet weg wilden, zoodat de opzichter zelfs de hulp moest gaan inroepen van den gemeenteveldwachter Geurts, die door de vrouwen niet erg vriendelijk werdl ontvangen. De veldwachter was genoodzaakt geweld te gebruiken; een der twee vrouwen besloot dit eveneens te doen en sloeg den ambtenaar pardoes in het gezicht; vervolgens sprong zij op den veldwachter toe en sloeg, beet en trapte hem uit alle macht; aan schelden was natuurlijk geen ge brek. Een zuster der vrouw bielp dapper mee. Eindelijk gelukte het den Hermandad! de twee vrou wen in haar woning te brengen, zoodat iedereen dacht dat de zaak hiermede afgeloopen was. Men vergiste zich evenwel. Heimelijk en hoogst voorzichtig werd van uit een dakvenster van het door de vrouwen be woonde huis een draad gestoken, met het doel, de electriciteitsdradén stuk te trekken, en toen ook dit spelletje mislukte, kwamen pannen, potten, steenen en andere voorwerpen van uit het dakvenster op den weg terecht, zoodat de in de nabijheid! vertoevende perso nen het veege hjf moesten bergen. (D. v. N.) WINKELSLUITING. Door de Vereeniging van Handelaren wordt bij de handelaren in manufacturen en aanverwante artike len te Heerenveen een lijst ter teekening aangeboden voor vervroegde winkelsluiting. Het plan ondervindt daar veel steun en het laat zich aanzien, dat binnen kort- algemeen gesloten zal worden te 's avonds 9 uur en Zaterdags te 10 uur. DE MAN DIE DE NACHTWACHT BESCHA DIGDE, Onze Amsterdamsche correspondent schrijft ons: lm een blauwen werkkiel gestoken, troffen we 'm aan. Schijnbaar volmaakt kalm hoorde ie ons aan, met een onverschillige, grijnslach op zijn gebruind onge schoren gelaat, terwijl slechts zijn zwarte oogen onrus tig bewogen onder zijn dikke doorloopende wenkbrau wen. Wil je even met ons meegaan Sigrest en ons eens vertellen hoe je er zoo toe kwam de Nachtwacht te beschadigen? „Wel zeker, waarom niet," antwoordde hij luchtig, onverschillig, blijkbaar zonder eenig besef van den omvang van zijn daad, een indruk welke in den loop van het onderhoud nog versterkt werd. Ik ben niet, zooals ze in de krant geschreven hebben kok bij de Marine geweest. Ik was korporaal-kok bij het 7e regiment, 4e bataljon. Zes jaar heb ik als vrij williger gediend en in Juni 1909 ben ik! op verzoek den dienst uitgegaan Ik dacht teen in de burgermaatschappij een betere betrekking te kunnen krijgen, maar ik kon 't niet aarden en daarom deed ik moeite om in het najaar van 1909 naar Indië te komen. Nu heb ik last van spat-aderen, doch dat was van weinig beteekenis, want 7 jaar geleden ben ik er op goedgekeurd, doch nu keurden ze me af. Ik ben toen als kok gaan varen op de Zuid-Americalijn op de Hallandia. Ik heb daar twee reizen meegemaakt, de derde ben ik in Dover weggeloopen, het beviel me, niet meer, voegde hij er onverschillig aan toe, ik moest te hard werken. Toch werd ik voor de volgende reis weer nangenoh men. Ik kreeg op de Holland ia een ongeluk en moest me laten opereeren, en toen liet; men mij tege lijkertijd voor m'n spataderen onder handen nemen. Zeven weken lang heb ik voor die spataderen en om toch maar goedgekenrd te worden, plat gelegen en pijn geleden. Ik wordt ontslagen, ga voor de keuring te VHertogenboseh en wordt weer afgekeurd. Nooit heb ik er last van gehad en als bewijs dat het niet erg is, vertel ik, dat ik gisteren, Maandag uit baloorig- heid, nuch teren weg, naar Amstelveen en vandaar Uithoorn en weer terug geloopen ben en dat op een krentebroodje dat ik van mijn laatste drie centen ge nuttigd had, en ik had er geen last van." „Maar hoe kwam je er toe om-zoo'n wandaad te doen?" „Qmdat ik meende dat het rijk orders had gegeven om me niet goed te keuren, dat ze zeggen, die man heeft 7 jaren gediend, dus later moet hij pensioen hebben." „Waarom hij per sé naar Indië wilde?" „Omdat hij te Amsterdam wat aan de hand had! ge had, en niet meer hier kon blijven. Iladl je toen je Vrijdagmiddag de deur uit ging het plan de Nacht wacht te schenden? Neen! Ik was zoo aan 't wande len en kwam in 't Rijksmuseum en toen ik daar een maal was kwam in eens het idee in mij op, me op dat ding te wreken, mijn woede op dat stuk te koe len." „Ik dacht dat het ding van het Rijk was, uit de krant heb ik gelezen dat ik mij vergist heb." „Ik had de bedoeling niet om het schilderij te ver knoeien. Ik wilde alleen maar een paar krassen er overheen geven." „Maar waarom koos je juist de Nachtwacht uit?" „Omdat 't naar me weten 't duurste stuk van 't rijk was." Het mes had hij er niet opzettelijk voor gekocht. In dienst had hij overigens weinig straf gehad en de lui van het 4e mochten hem wel leiden ook. Zaterdagmiddag is hij op vrije voeten gesteld niet tegenstaande hij den rechtercommissaris verzocht had hem in voorarrest te houden, want hij had' geen onder komen. Hij had tot heden eenigen steun van zijn zus ter genooten, maar naar hij vertelde, zou de politie bij zijn broer en zuster zijn geweest om deze te verzoeken Sigrest geen geld meer te geven. Een waanvoorstel ling welke natuurlijk heel wel uitsluitend in het- brein van den man kon bestaan. In moedeloosheid is hij daarop naar het Zeemans buis getrokken, wachtend op een betrekking, doch is hij beland in het Leger der Hails. Toen wij den man nog eens wezen op het ongemotiveerde van zulk een laagheid, antwoordde hij met de grootste onverschilligheid: „Och als ik kribbig ben, ben ik tot alles' in staat en dan een menschenleven is meer waard dan dat ding." „Net zoo als die suppoost Dijk®, voegde hij er la chend aan toe, die man kon letterlijk niet spreken van de verbouwereerdheid en liep maar tegen iedereen te schreeuwen: „Ze hebben de Nachtwacht gestoken, de Nachtwacht gestoken!" Nou ik lachte er wat om en ik zeg nog tegen dien agent op 't bureau: „Die vent trekt 't zijn eigen aan of 't schilderij van hem hoort." „Weet je wel dat er twee jaar straf op staat? Ja, dat, heb ik in de kranten gelezen en dat valt me nog mee! Och 't liefst had ik naar Indië gegaan, ik ben in m'n hart een soldaat, 't leven in Indië is vrij, maar nou. dat je ook zoo wordt tegengewerkt. Nou zal 't natuurlijk wel op z'n Papendrecht-seh uitloopeu, „Imbecil." VER. NED. TANDARTSEN. In verband met het rapport, dat uitgebracht werd door de commissie, welke in opdracht der algemeene vergadering, den heer John E. Grevers bezocht had, werd door de Vereeniging van Nederlandsche tand artsen die! te Utrecht vergaderde, de velgende motie aangenomen „De vergadering, enz., spreekt hare afkeuring uit over het besluit van den heer John E. Grevers, direc- teur van het tandheelkundig instituut te Utrecht, in zake zijne herhaalde weigering tot het houden van wetenschappelijke vergadering aan het tandheelkun dig instituut en betreurt het ten zeerste, bij haar streven de tandheelkundige ontwikkeling te bevorderen, van den heer Grevers, in plaats van medewerking, veeleer tegenwerking te ondervinden en gaat over tot de orde van den dag." EEN OOIEVAAR IN DEN WINTER. Te Langezwaag huist nog steeds een ooievaar op de schuur van den veehouder Jacob v. d. Mei. Te vergeefs doet men moeite sinjeur Langbeen in de schuur te lokken. Hij verkiest de vrfte natuur. REMBRANDT. Twee jochies voor een winkelraam in Den Haag, waar een bulletin hangt over de beschadiging van de Nachtwacht, De een vraagt„De Nachtwacht, wat is det Tweede jochie „Och, van Rembrandt." De eerste weer „Rembrandt Wie is dat Tweede ,,'n Fijnschilder, jé." KON. NED. LANDBOUWVEREENIGING. Gisteren werd in het Paleis aan den Kneuterdijk te 's-Grsvenhage de algemeene vergadering van de Ko ninklijke Ned, Landbouwvereeniging gehouden onder voorzitterschap van Z. IL H. den Prins der Nederlan den. De voorzitter opende de yergactering met een re de. Door den secretaris werden verschillende mededee- lingen gedaan waaruit bleek, dat het aantal aange sloten vereenigingen met twee is t-oegenomen, name lijk de Vereeniging tot bestrijding van de knoeierij in den Boter- en Kaashandel en de Nederlandsche Melk- hygiënische Vereeniging. Het aantal personeele leden en begunstigers nam met 33 toe. De voorbereidende werkzaamheden voor de ten toonstelling van 1013 zijn reeds zeer gevorderd. Ver moedelijk zal in het begin van Februari van dit jaar het eerste voorloopige. programma verschijnen, waarin voor de meeste rubrieken de hoofdlijnen zijn vastge legd. Voorts zal in 1911 met een soortgelijke combi natie als voor de Grocers Exhibitions deelgenomen worden aan de Internationale tentoonstelling van Ho tel-industrie, Kookkunst en Voedingsmiddelen te 's-Gravenhage in den Dierentuin. Het jaarverslag van den secretaris werd voor ken nisgeving aangenomen. De rekening en verantwoording over 1909, sluitende in ontvangsten en uitgaven met 8607.21, werd goed gekeurd. Daarna werd! in beginsel besloten tot oprichting eener Hoofdafdeeling voor de bevordering van het ge bruik van goed zaaizaad en pootgoed. De bedoeling daarvan is waarborgen te geven voor goed en vooral soortecht zaaizaad. Bij dé besprekingen omtrent de tentoonstelling in 1913, wees de heer Le Coutre uit Bodegraven op de in 1910 te Lausanne plaats gehad hebbende nationale Zwitsersche landbouwtentoonstelling. Men heeft door het treffen van allerlei maatregelen die tentoonstel ling- inderdaad tot iets van geheel' de landbouwende bevolking gemaakt. Zoo heeft men door het laten loo- pen van, extra-treinen tegen verminderd tarief iederen dag de bevolking' uit een ander degl yan Zwitserland het bezoek aan de tentoonstelling gemakkelijk ge maakt. Verder heeft men de mogelijkheid in het le ven geroepen om met zeer weinig uitgayen goede maaltijden te kunnen krijgen en wel door zeer groote volksreetauraties in te richten. Ook voor hen, die zelf voedingsmiddelen medebrachten, was voor gelegenhe den voor het verkrijgen van goede en goedkoope dran ken gezorgd. De secretaris beantwoordde den heer Le Coutre met de mededeeling, dat het dagelijkscH feestuur iets der gelijks reeds besproken heeft. Nadat nog verschillende vragen omtrent de ten toonstelling behandeld waren, sloot- de voorzitter de vergadering. UIT HEILO. De door het gemeentebestuur alhier in het café „de Onderneming" gehouden openbare verpachting van het grasgewas der Laantjes en zoogenaamde Buurt- schapsgronden heeft opgebracht f 225.45 tegen 213.40 in het afgeloopen jaar. UIT OUDE-NIEDORP. De woonhuizen en een perceeltje bouwland, toebe- hoorende aan de erven van P. Steen, gister in het lo kaal van den heer A. Mijts te Verlaat, publiek door Notaris Toornenburgh van Alkmaar verkocht, zijn ge kocht door: Perceel I. het woon- en winkelhuis te Verlaat, groot 1.38 are, door A. Strijbis voor 1000. Perceel 2 en 3. woonhuizen te Verlaat, samen groot 2.46 are, door C. Over Klz voor 1100. Perceel 4. het woonhuis met tuin te Verlaat groot 8 are, door M. Kooijman voor 700. Perceel 5. het perceeltje bouwland groot 23.70 are, liggende in de gemeente Harenkarspel, door C'. Krom hout aldaar, voor 660. UIT St.-PANCRAS. Dat ook de koolbouwer zeer afhankelijk is van op brengst en prijzen, blijkt wel hieruit, dat een bouwer alhier van zijn akkers roode kool oogstte, welke hij dezer dagen verkocht voor 2030. 't Vorige jaar maakte hij van dezelfde akkers slechts 200. UIT OTERLEEK. De heer L. Brouwer, politieagent en gemeentebode alhier, heeft uit die betrekkingen tegen 15 Maart eer vol ontslag aangevraagd en gekregen. Hij gaat zich als landbouwer in de Anna-Paulownapolder vestigen. Den ijverigen ambtenaar wenschen wij van harte al les goeds in zijn nieuwen werkkring' toe. EEN GEBEDENBOEK VAN LOUISE DE COLIGNY. De Koningin is door aankoop op een der laatste veilingen van Frederik Muller in het bezit gekomen van een livre d'heur», dat in het bijzonder voor haar van groote historische waarde is. Het is een gebeden boek, dat oorspronkelijk behoord heeft aan Louise de Coligny en meer dan 400 jaar oud is. STAATSLOTERIJ. BRANT». Ongeveer half acht gisteravond zag het zoontje van den heer Bots rook en vonken uit den luchtkoker der meelfabriek van den heer Bots op heit Luttik-Oudorp komen. Het bleek dat er brand was uitgebroken. Bu ren en voorbijgangers verleenden dadelijk hulp, de brandweer, die gewaarschuwd werd', was zeer vlug aan wezig. Na eenigen tijd de daken bespoten te hebben, drongen de mannen, die inmiddels groot in aantal wa ren geworden, de fabriek binnen om daar het blus- schingswerk krachtig ter hand te nemen. De brand liet zich een poos lang ernstig aanzien en gevreesd werd niet alleen, dat men het brandende ge bouw zou kunnen behouden, maar ook, dat andere per- ceelen verloren zonden gaan. Aan den kant van het Fnidsen sloegen bijv. een oogenblik de vlammen zoo hevig het dak uit, dgt er vrees bestond, dat de aan den overkant liggende huis jes en de kosterswoning van de Rcmonstrantsche kerk mede een prooi der vlammen zouden worden. De daar wonende bewoners achtten het dan ook noodig hun woning te verlaten. Met voldoening mag echter geconstateerd worden dat, dRftk zij ook het actief optreden der politie, waar door het dep brandweermannen mogelijk was onbe lemmerd hun werk té verrichten, het yuur zooveel mo gelijk beperkt bleef. De fabriek brandde wel in haar geheel uit, doch de pakhuizen en de woning bleven gespaard, de water schade in eerstgenoemde perceplen is echter enorm. Omtrent dp oorzaag verkeert men geheel in 't on zekere. Gebouwen en goederen waren allen op beurspolis verzekerd. UITSLAG AANBESTEDING. De levering van rund- en kalfsvleesch aan de me nages der Cadettenschool is gegund aan den heer G. Hekket, alhier. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. De Nederl. Bond voor Ziekenverpleging za] alhier zijn algemeene vergadering houden op 24 Mei. DE: PALADIJN. Wij kupnen niet nalaten nog even te herinneren pan de voorstelling yan de Paladijn, wedke morgen avond in de Harmonie zal worden gegeyen Het Nieuws v. d. Dag noemt de hoofdpersoon (Dolf v. Ereketen). prachtig geteekend als praatjesmaker, als iemand die berst yan ij delheid; als een man bij wien klanken daden zijn em. daden klanken; als een geloQvige in eigen opwinding -als pen schijnbaar groot kind, in waarheid zichzelf terdege bewpst als een handige, die ieder gebruikt voor eigen glorie als een heilige die toornt over hen die hem niet aanbid den. Jan C. de Vos heeft dezen man in uiterlijk, in zeg gen en gebaar met veel phantasie voorgesteld en goed in het oog gehouden, dat hij voor de wereld, bij de grootste dwaze zelfverheffing bleef een groot kind en in zich zelf alleen geloovende." De T e 1.Jan C. de, Vos is zoo goed als heel den avond1 aan het woord en hij speelt met een levendig heid, en een fantasie, die het publiek gevangen houdt. De Ni,euwe Courant: „Uitbundig lachsucces zij, tenslotte, geconstateerd en een zeer groot persoonlijk eucces voor Jan C. de Vos." Het Vaderland: „Voorloopig enkel de mededeeling dat hef nieuwe stuk van mevr. Simons*Mees een groot succes had! bij het talrijk publiek. Telkens door- schaterde luid gelach de zaal, en na elk bedrijf, behal ve het eerste, werd er meermalen gehaald. Het stuk is vol geest en dartelheid, onweerstaanbaar komisch meermalen. Het groot aantal personen, dat meespeelt, heeft een extra kleedkamerruimte in de Harmonie noodzakelijk gemaakt. Naar wij vernemen zal een groot deel van de foyer tot kleedkamer worden ingericht en geheel worden afgesloten. De heeren vinden dan in de pauze gelegenheid in de soeieteitszaal hun sigaartje te roo- ken wat de dames natuurlijk ook wel aangenaam zullen yinden! Tenslotte zij er nog even uitdrukkelijk aan herin nerd, da<- de voorstelling om half acht begint! „ALCMARIA", De Gemengde Koorvereeniging „Atemaria" (direc teur de heer Frans. Rigter, van Amsterdam), gaf gis teravond een concert in, de Harmonie. Mevrouw Ph. M. Ruigh-Krens, sopraan, de heer II. E. van Brum melen, bariton, de heer WT. H. Slinger, en een dubbel strijkkwartet haddpn hunne welwillende medewerking voor dit concert, toegezegd. Geen; wonder dus, dat er een mooi, varieerend programma werd tpn gehoore gebracht. Door een ongeluk, dat den heer Slinger overkwam vlak voor 't. begin van 't concert, werd dit eenigszins verlaat en moest men plotseling uitzien naar een plaatsvervanger van den heer Slinger. Mevrouw Bij loosQuax werd! bereid gevonden de vertolking van de piano-partijen op zich te nemen. Hpt koor opende den avond! met twee bekende num mers, „De Vesper", van L. van Beethoven, en „Zand mannetje", volkswijze, welke nummprs met succes werden uitgevoerd, evenals de andere nummers, die het koor verder op den avond ten gehoore bracht, 't zij met of zonder begeleiding van het strijkkwartet. Voor al na; de pauze in „Prés du fleuve étranger," van Gou nod, kwam het uit, welk een krachtig geluid dit be trekkelijk kleine koor kan ontwikkelen. De heer Van Brummelen, die men altijd met genoe gen hoort, zong voor de. pauze slechts één lied „Het Klokje" van C. Löwe, na de pauze „Lentelied" van de Mol, „Matrozenlied^', van Heijblom en „Moet je varen" van Verhulst. Dat èn voordracht èn de keuze der nummers in den smaak vielen getuig'de het hartelijk applaus, dat den zanger ten deel viel en dat hem nood zaakte een extra-nummer ten beste tegeven, waarvoor hij het aardige lied1 koos van het kwezelken, dat in den hemel' wilde en niet toegelaten werd. Niet minder dankbaar gestemd1 was men jegens mevrouw RuyghKrens, die met haar helder sopraan geluid „Höre Israël" aria uit Elias, met begeleiding van strijkkwartet en piano ten gehoore bracht. Behal ve begeleiding gaf het dubbel strijkkwartet onder lei ding van den heer Otto een viertal nummers, die zon der uitzondering succes hadden, zoowel het „Vorspiel aus Manfred" en Andante Cantabile van Tschaïkows- ky als de meer opgewekte „Entr'acte gavotte" van Gil let en „Serenade Rococo"vanHelmund.Mettoewijding ,en waar 't te pas kwam met vuur werd er door het kwartet gespeeld; 't applaus na de Serenade Rococo, die voor 't meerendeel uit pizzicato's bestond, kon de spelers echter niet vermurwen een extra-nummertje te geven. Tot slot werd het hier ter stede niet onbekende „Schön Ellen" van Max Bruch uitgevoerd dOor het ■koor met begeleiding van dubbel strijkkwartet en pia no, terwijl mevrouw RuyghKrens de solo-partij voor sopraan en de heer Van Brummelen die voor bariton vertolkte. Het was een waardig slot van het program ma, dat dank zij de bereidiwilligheid van mevrouw Bij loos, die zoo geheel onvoorbereid zich zoo verdienste lijk mogelijk van haar taak kweet, in zijn geheel kon worden uitgevoerd. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. Met dankbaarheid wordt vermeld dat het bestuur van „Aves" 45 eieren, afkomstig van de gehouden tentoonstelling, beschikbaar stelde voor arme zieken van bovengenoemde vereeniging. GESLAAGD. Gisteren legde de heer J. J, A- Aghina, alhier, aan de universiteit te Amsterdam het theoretisch genees kundig examen met goed gevolg af. AGENDA, WOENSDAG: Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 78/4 uur, Diligentia. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Alkmaarsch strijkorkest, (dir. J. IJ. Oushoorn), 8 uur, de Unie. Gymnastiekvereeniging „de Halter," 710 uur, „Gulden Vlies." Alkm. Esperanti8ten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Kinderkoor 41/2 uur. Zang en Vriendschap, 7V2 uur, soeieteitszaal Harmonie. Comité van Aktie voor 't Volkspetitionnement,'' 8 uur, in „de Voorwaarts.' 3e Abonnements-Voorstelling Kon. Ned, Tooneel, 8 uur, Harmonip. BELGIë. De mijnwerkers in het bekken van Luik hebben de hervatting van den arbeid goedgekeurd. FRANKRIJK. Bij de behandeling van de begroo ting van binnenlandsche zaken in de Fransche Kamer verklaarde minister Briand, dat de scheiding van kerk en staat aan alle geloofsovertuigingen vrijheid1 verze kerde. De kerken werden aan de katholieken gelaten, slepfets in zeer zeldzame gevallen werden gelden aan hun bestemming onttrokken. De heer Briand yoegde hieraan toe, dat vele bisschoppen ,en pastoors in den laatsten tijd neiging toonden den strijd te hervatten, door de lezing' van zekere bladen te verbieden. Maar deze strijdlustige bisschoppen zullen de rust van het land niet verstoren- De algemeene beraadslagingen zijn gesloten. DUITSCHLAND. Prins Eitel Eriedrich en zijn gemalin houden een tentoonstelling van de voorweg pen, welke zp op hun reis naar Palestina hebben ver vaardigd. De haten komen ten goedo aan invalieden, Bij Kiel is een onderzeeboot gestrand. De be manning is gered op 4 na, welke men echter nog hoop te te redden. Heden is de boot geborgen. De vier man die zich in den toren bevonden, de commandant, een officier en twee man, werden levenloos te voorschijn gebracht. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wek ken waren tevergeefsch. OOSTENRIJK. De Kamer van afgevaardigden heeft hare zittingen hervat- Hpt nieuwe ministerie- Bienerth heeft zich voorgesteld en de minister-presi dent hield een programrede. De Tjechen lawaaiden en ■schreeuwden dooreen. Uit het. gewirwar van stemmen hoorde men: „De minister-president behoort op de bank der beschuldiging!" De rede van den minister-president maakte geen bijzonderen indiuk. De meerderheid weigerde er over te debatteeren en onmiddellijk werd' met de eerste le zing van de begrooting een aanvang gemaakt. RUSLAND. Engelsche vissehers halen jaarlijks 70.000 tonnen visch uit de Witte Zee, vlak bij de kust. In verband hiermede heeft de regeering bepaald, dat deze zee zoo veelmogelijk voor de visscherij van bui tenlanders gesloten zal zijn en voorgesteld, de territo riale grens van de gebruikelijk 3 op 12 mijlen uit te strekken. Te Londen is tegen dit voorstel een agita tie in het leven geroepen, waarin ook het ministerie van buitenlandsche zaken betrokken is. SPANJE. Tegenover de geruchten, alsof Spanje zich in de Portugeesche toest-andpn zon willen mengen heeft de minister-president Canajejas verklaard: „Portugal Is een onafhankelijk land' en heeft zichzelf' den regeeringsvorm gegeven, welken het hegeerde. Wij hebben dus niets anders te doen, dan zijn vrijheid te eerbiedigen en als onlusten het noodig maken, onze grenzen te beschermen. PORTUGAL. Dom Miguel, de troonpretendent heeft verklaard, dat de toestand in hpt land eerst nog erger moest worden dan zou zijn herstel op den traon wel komen. Zijn eerste taak, zeide hij, zou zijn de binnenlandsche staatkunde en het politieke beleid te hervormen! Hij zal zeker nog wel wat kunnen wachten. De bladen melden, dat zijn oud'ste zoon, tegenwoor dig in het bankiersvak te Londen werkzaam is. Hij heeft dit zeker wel noodig hij is getrouwd met een millionnairs-dochter ZWEDEN. De Rijksdag is geopend. In de troon rede wordt gezegd, dat een leening van 44 millioen zal worden gesloten en dat men denkt over nieuwe belastingen. Overal het ^elfde liedje! Gemengde mecledeeltngen. VADER EN ZOON DOODGEVROREN. Een blind, rondtrekkend korfmaker ging, door ver moeidheid overmand, met zijn twaalfjarig zoontje in een sloot aan een straatweg., nabij Trier liggen. Den volgenden morgen vondl men beiden doodgevroren. EEN PROCES IN DE HIGH LIFE. Wegens laster i® aangeklaagd! de right honourable Sir Algernon West, lid yan den geheimen raad des konings, welke tot de eerste personen der Londensche groote wereld behoort en een schitterende loopbaan als financier en polticus achter zich heeft. De aan klacht is ingediend door zijn eigen schoondochter, welke van zijn zoen gescheiden is en de dochter is van een hooggeplaatst Engelsch geestelijke. Zij be schuldigt. haar schoonvader van laster, waardoor zij vele vrienden heeft verloren en haar een tijdlang bij het hof in ongenade deed vallen. Bij de behandeling bleek, dat zij was gescheiden van haar man, ydjl deze overspel had! gepleegd, terwijl de vader rondstrooide

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2