DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Jonrnalistiin fan het plankciM. Honderd en dertiende Jaargang. Z A T E R D A 21 JANUARI. BINNENLAND. No. 18 1911 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Verordening op het beheer der Ge meentebedrijven te Alkmaar, LAND VERHUIZERS VERKEER DOOR PRUISEN. ALKMAARSCH BETOLKIKG. Onderstaande persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter Secretarie aan te melden tusschen 9 en 1 uur, afdeeling bevolking ALEIDA WITHAGEN, geboren 23 Januari 1868 te Enschedé. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK- MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 844, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 28 De cember, j.l., waarbij is vastgesteld eene welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f O.I71/2 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 21 Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 21 Januari. Dolf van Erckelens, koopman en redacteur van Ex- pelsior, de Paladijn, van wien mevrouw Simons-Mees zich de gelukkige geestelijke moeder mag noemen, met wien zoovelen hierterstede Donderdagavond tot hun groot genoegen kennisi hébben gemaakt, Dolf van Erckelens is, toen hij drie jaar geleden voor het perst op de planken verscheen, beschouwd als de alter ego van een bekend1 Amstérdamsch journalist. Daar voor was reden, immers uit verschillende aanwijzin gen zou men kunnen afleiden dat de hoofdredacteur van de courant, in welker naam de begrippen handel ien nieuwsblad zijn vereenigd1, hier gepersifleerd ten •tooneele was gevoerd, terwijl de aanwijzingen werden versterkt door den „kop", dien de heer Jan C. de Vos zich voor dezen rol heeft gemaakt, en die vanuit de verte een zekere gelijkenis1 moet vertoonen met dien van den bedoelden Amsterdlamschen dagbladschrijver. Mevrouw SimonsMeesi heeft met beslistheid! ont- ikend, dat zij in dezen koopman en redacteur een be^ paald persoon heeft weergegeven en o.a. verwezen naar de aanduiding van het stuk als een„fanta»tische" ko piedie. Het zij zoo het doet er trouwen® al heel weinig toe of deze figuur al of niet ten deele „na tuurgetrouw" is, of de persoon in werkelijkheid! be staat, daar hij alleszins bestaanbaar is. V. Erckelepe is een groot kind, behoort als zoodanig tot een men- ■schensoort, niet slechts tot een bepaald' groepje vak- genooten. Hij zou evengoed' een andera maatschappe lijke functie kunnen uitoefenen d'an die van journa list en de figuur zou er volstrekt niet minder on aannemelijk door worden. Het treft bij rustige lezing van het stuk welk genot men zich voor twee dubbeltjes kan verschaffen, daar het in de Nederl. Bibliotheek der maatschappij voor goede en goedkoope lectuur Isi verschenen idaarom dés1 te meer, dat de onvergeeflijkste fout van dezen man juist zijn journalistieke betrekking raakt. ■Nergens 'is v. Erckelens zoo onsymphatiek als daar, waar hij zich in zijn kwaliteit van redacteur aan pla giaat schuldig maakt, door een artikel van een jonge ling onder zijn eigen rubriek als eigen werk te doen drukken, lof daarover- in ontvangst te nemen en d'en jeugdigen schrijver tenslotte af te poeieren. Het lijkt p-ns niet waarschijnlijk, dat een artikel over een wan deling door het jonge groen, met heerlijke natuurbe schrijvingen erin, afkomstig van een jongmensch, dat „ook zoowat tot die moderne bent behoort" geschikt pou zijn voor een rubriek van een ouwerwetsehen f ra- peur, waarin valsch pathos, blijkens de gegeven proef jes, thuis behoort. Afgezienj van de al of niet juist heid, komt het ons echter uoodeloos grievendi voor, dat de schrijfster den journalist die laagheid! laat be gaan. Zou de traditie haar hier en wij voegen er onmiddellijk aan toe: haar hier alleen geen parten gespeeld hebben? Immers het is traditioneel, dat de journalisten uit het plankenland! slechte eigenschappen bezitten. Van alle beroepen komt in de tooneelliteratuur dat van den (journalist er vermoedelijk wel het allerslechtst af. Nemen wij bijv. Freytag's die Journalisten. We ont moeten daar den beruchten Sehmock, die geleerd jieeft in alle richtingen te schrijven, naar rechts- zoo wel als naar links. Verder Boiz, die den redacteur zelf ingezonden ^tukken laat vervaardigen, o. m. ook verklaart: „Er js zooveel, dat gebeurt, en zoo verbazend veel, dat niet gebeurt, dat een eerlijk journalist nooit gebrek aan nieuws heeft.'' Dan Kampe, die' een hoofdartikel moet schrijven over de landverhuizing naar Austra lië, doch voordat hij de pen op het papier zet aau zijn lastgever vraagt of hij hiertoe moet aansporen, dan wel afraden! Denken we aan Ibsen;® „een, vijand' van het volk", dan denken we aan Billing, den Vloekenden en karak- ferloozen medewerker Van de „Volksbode" en aan Hovstad, den redacteur van dat blad, wien alle begin selvastheid! vreém'd is, die een journalistieke weerhaan gelijkt. Eindelijk om op vaderland'schen bodem terug te keeren herinneren we aan „Het Sonnet" van dr. van Eeden, waar een Willem Trombone, redacteur van het Dagblad „De Roeper," ten toopeele wordt ge voerd, die een pasverschenen dichtbundel o. m. aldus aankondigt: „Zelden kregen wij een fraaier combina tie van hemeltergende bombast en duistere w'artaal onder de oogen", die prat gaat op zijn objectief oor deel en zichzelf jarenlang in de kritiek geoefend en doorkneed! verklaart, die een jongmensch aanraadt 'de gelijke schrijvers en dan ook zijn hoofdartikelen over Nederlandsche- poezie in de Roeper te lezen, omdat er dan werkelijk iets goeds uit hem kan groeien, die zoodra hij den zoo fel bekritiseerden dichtbundel aan ■een familielid! meent te moeten toeschrijven verkon digt, dat hij in zijn eerste beoordeeling uit principe nooit zoo heel vleiend' is en au fond' de verzen niet poo kwaad had gevonden, den dichter prijst als iemand die toont zijn taak meester te zijn, die van tijd tot (tijd zelfs' vrij goedé wendingen en geniale invallen Jreeft, dien hij zelf gaarne aan zijn blad zou willen verbinden en die de gedichten tenslotte tegenover een derde aldus in bescherming neemt: Wat een m'an ^van mijn ervaring, in de kwaliteit Van bevoegd kriti- Jius zegt, behoeft nog niet door, de eerste de beste leek op een onverstandige wijze te worden nageschreeuwd. Mijn taak als beoor-deelaar brengt mede, dat ik aller teerst de aandacht vestig op de gebreken van een werk, vooral van een jong schrijver. De gedichten hebben onmiskenbare gebreken, maar zij dragen ook de dui delijke blijken van een groot en oorspronkelijk talent, dat zich eenmaal schitterend' zal wreken." Niet beter maakt de schrijver het met zijn tweeden journalist, van der Pluim, niet door de zonderlinge beeldspraak, welke hij dezen in den mond) legt („wat iheeft u zoo bewogen de verzenen van het verzet tegen de prikkels der studie te slaan," „in de journalistiek m'nheer, doet men met het meest middelmatige talent wonderen en veilig kunt ge d'e kruik van uw roem in (Le algemeene opinie te water laten gaan, wanneer ge slechts1 zorg draagt haar in een courant te wikkelen", „de journalist, als dienaar van 'de machtige koningen der aard'e, is niet alleen iru staat de lezers bij den neus hunner inbeelding om den tuin zijner eigen ideeën te leiden), maar wèl om 's mans faits et gestes. Hij gaat bijv- een oogenblikje maar een première, ver klaart, dat de ware journalist eem kritiek moet leeren ■schrijven ook zomder iets van het stuk gezien te heb ben,. Toen dr. van Eeden dit blijspelletje schreef was het nog niet „de bedompte sfeer van het (Yan Eeden) vijandig vaderland" (voorrede van Idealisten of het beloofde land), welke hem later zoo tot bitterheid, en nog tot iets anders, zou stemmen. Toen was' nog de jolige jonkman aan het woord, die slechts den spot (Ireef. Maar ook het belachelijke vermoordt! Voortdurend! staat de journalist aan kritiek bloot. Onlangs lazen we dat kritieken over den journalist en over de journalistiek of over eeu courant juist even oud zijn als de dagbladpers zelf en dat ligt ge heel in den aard! van het vak. Niemand kan daar dan wok iets tegen hebben mits ook die kritiek waar en billijk en verheffend is, niet is gebaseerd op de oude traditie, welke iu journalisten doet zieu „men- pchen, die in hun beroep mislukt zijn," „die niet be kwaam ge'noeg zijn om hulponderwijzer en te lui om postcommies te worden, om nog ergere kwalifika- (ties maar achterwege te laten. In een pasverschenen fEngelseh Verk (modern journalism), wordt terecht (opgemerkt, dat het journalism© van thans geheel ver schilt' met dat v,an onze voorouders. Ook voor Neder land. Uitspraken vam mannen van naam en invloed, die de Nederlandsche journalistiek prijzen om haar ■eerlijkheid, haar nauwgezetheid, haar degelijkheid en goede trouw (Lodewijk van Deyssel, mr. Zimmerman, burgemeester van Rotterdam etc. etc.) liggen voor bet grijpen. Daarom is het te betreuren dat het voetlicht nog maar al te vaak dén journalist in een! slecht licht plaatst, dat de journalisten- van het plankenland op /onbillijke wijze van verkeerde eigenschappen en af keurenswaardige gewoonten worden voorzien. Des te meer is dat het geval, waar, als in „de Pala dijn" de echtgenoot© van een oud-journalist (mevr. Si- (monsMees) en een oud-journalist .(de lieer J. C. de .Vos gewezen hoofdredacteur van de Haagsehe Cou rant) er toe medewerken om de slechte traditie te handhaven. II. M. DE KONINGIN. IT. M. de Koningin geeft a.s. Dinsdag een maaltijd voor burgerlijke autoriteiten. Een. thé dansant ten ho-ve zal! plaats hebben op Dinsdag 14 Februari. EERSTE KAMER. Staatsbegrooting voor 1911. Algemeene beschou wingen. Men verklaarde zich van meer dan eene zijde inge nomen met de instelling -eener staatscommissie bij Koninklijk besluit vani 24 Maart 1910 no. 16 tot on derzoek van de vraag welke wijzigingen in d'e Grond wet bëhooren te worden gebracht. In één afdeeling meenden sommige leden, dat het nuttig kon zijn reeds- nu te do-em blijken, wat bij een -eventueels grondwetsherziening als hoofdzaak moet worden beschouwd. Degen-en die zich daarover uitlieten waren eenstem mig van oorde-el, dat niet alleen de beletselen om 'des geraden geoordeeld tot algemeen! stemrecht te Jiunnen komen, uit da GrondWet moesten worden ver wijderd, maar evenzeer, dat de grondslagen van h-et kiesrecht althans in hoofdzaak in de GrondWet zelve moesten worden opgenomen. Een gedeelte dier leden ging nog verder en meende (dat, in overeenstemming met, hetgeen in de meeste cultuurstaten in ontwikkeling niet hoven) den on zen staande het geval was, algemeen stemrecht in (le Grondwet ware voor te schrijven. Een ander deel dezer leden achtte het niet geraden, thans verder op dit punt in te gaan, maar bepaalde pich tot de- opmerking, 'dat de uitdrukking „algemeen stemrecht" op zich zelf nog slechts- -een onbestemd be grip is zoolang niet blijkt, welke uitsluitingen van het kiesrecht worden toegel-aten. Andere leden verklaarden, van) het nut of de wen- séhelijkheid) van invoering van zoogenaamd algemeen Stemrecht of van eene uitbreiding van dé tegenwoor dige kiesbevoegdheid' volstrekt niet overtuigd te zijn, en wenschten overigens, met het oog o-p de samenstel ling der commissie niet verder op de zaak in te gaan. De trage gang 'der sociale wetgeving werd' door on derscheidene leden geweten aan den te grooten opzet, dien de regeering in dezen) in acht nam. Aangedrongen werd op de bespoediging der land- bouwongevallenverzekering waarbij het beginsel van particuliere verzekering op den voorgrond moet staan. Men wees op- het feit dat de toestand' van ons leger, jn het bijzonder wat het ho-ofdwapen de infanterie be treft, in de laatste jaren sinds het optreden van het kabinet, hoofdzakelijk ook tengevolge van het gefaald hebbend tweeploegenstelsel, zeer bepaald belangrijk is achteruitgegaan, zoodat ten' spoedigste verbetering dient aangebracht, wil de toestand' niet in toenemende mate verergeren. Onverwijld worde daarom aanhan gig gemaakt en afgedaan eene ingrijpende herziening der Militiewet, of, ziet de regeering daartoe geen (kans, dan schaffe men, door eene partieele Wijziging der bestaande wet, het tweeploegens-tel a-f en kome op het oude stelsel voorloopig terug. Men maakt, zoo werd verder opgemerkt, bezwaar te gen de groote kosten dér defensie, en het is- thans een (wedstrijd1 om te betoogen, welke regeering er zich op Jtan beroemen het „goedkoopst" in defensiezaken te zijn geweest. Dit is eene gevaarlijke opvatting. Goedkoop kan- 's landS- defensie nooit zijn. Dat de ,reg. de kustverdediging ter harte neemt, strekt haar ,naar veler meening niet tot verwijt, ma-ar verdient waardeering; dat was haar plicht en getuigt van ,moed. Maar de omvang der voorgedragen voorziening, geiden deze leden, is te groot; de regeering heeft meer ,dan het strikt noodige daarvoor aangevraagd' en an dere voorzieningen, bijvoorbeeld! -de afwerking der Stelling van Amsterdam en de verbetering van de Hollandsche waterlinie op den aöhtergrond' gescho ven. Niet het aangevraagde bedrag op zich zelf is een bezwaar, maar wel d-at dit bedrag op eene te eenzij dige 'wijze en niet van wat voor defensie, naar alle zijden, geraden is. Enkele leden warenJ van oordeel dat de regeering gelegenheid! zoekt om de droogmaking van' dé Zuider zee uit te stellen. Men, meende te weten dat de pro vincie Noord-IIolland- nu bereid is in de kosten van een teehnisch-bureau bij te dragen en vroeg of de mi nister daaromtrent eene stellige verklaring kan geven. HULDE AAN CARNEGIE. Behalve de ministers Colijn en Kolkman hebben ook de ministers mr. Th. Heemskerk, J. H. de Waal Malefijt, mr. E. R. H. Regout eni mr. L. H. W. Re- gout een bijdrage voor het van Ca-rmegie te schilderen portret gezonden. VEREENVOUDIGING GEMEENTE ADMINISTRATIE. Daar er nog steeds gemeentebesturen zijn, die bij hunne briefwisseling met het provinciaal bestuur uoo deloos omslachtig te werk gaan, hebben Gedeputeerde Staten van Overijs-el het wenschelijk geacht, een-ige aanwijzingen te geven ter bereiking van de zoo ge- (wenschte vereenvoudiging, welke voornamelijk zal kunnen worden verkregen door 't beperken van g-eled- -de-brieven en 't gebruik van- halve véllen. Ged. Staten geven tal van rapporten, opgaven, raadsbesluiten en and-eré stukken aan, welke zonder geleidebrief kunnen worden ingezonden, mits slechts uit het stuk zelf de bedoeling van toezending blijkt. Ook kunnen vele brieven, raadsbesluiten, periodieke en andere opgaven op halve vellen papier worden gesteld. Dergelijke laanwijzingen zijn thans reeds aan de ge meentebesturen gedaan déor de provinciale besturen van Friesland, Utrecht, Drente, Zuid-Holland, Zee land en Overijsel. Ook is- in enkele provinciën afge schaft het voorschrift, dat besluiten ter goedkeuring d-oor Gedeputeerde Staten steeds in! twee exemplaren moeten worden ingezonden. De uit New-York met het stoomschip Campanello te Rotterdam aangekomen Russische landverhuizers bevinden zich reeds eenige dagen aan bóo-rd' van dat schip. De hoofd-commissaris van politie te Rotterdam heeft van de regeering in Den Haag bericht ontvan gen, dat voordéze landverhuizers vergunning is ver leend, de Duitsche grenzen te passeeren. Om te voorkomen, -dat deze landverhuizers- te Olden- zaal worden vastgehouden en gedWongen daar een pa-ar dagen te vertoeven, heeft d-e politie te Rotterdam besloten, deze menscheni eerst dan van de Campanello te laten vertrekken, zoodra zij uit Oldenzaal van den zich daar bevindenden Rotterdamschen inspecteur van politie bericht ontvangt, dat de landraad te Bentheim vergunning heeft verleend voor de landverhuizers de grenzen te passeeren. Gemengd nieuws. TANDHEELKUNDIGE STUDENTEN. De colleges iaan het Tandheelkundig Instituut te Utrecht, worden Maandag 23 dezer hervat. De stu denten zijn blijkens een aankondiging in d-e vestibule van het Instituut opgeroepen, voor ieder ja,ar afzon derlijk. Het derde jaar 's morgens, het tweede en het eerste 's middags. Het moet in de bedoeling der „individueel-staken- d,e" studenten liggen, Zaterdagavond a.s. weer in vergadering bijeen te komen, om daar de verder aan te nemen- houding te bepalen. Ons ,is van terzijde medegedeeld, dat er vermoedelijk héél wat jongelui w-eer naar de kliniek zullen gaan, al zullen er mis schien sommigen blijven volharden ih het „weg-blij- ven"-2esluit. Maar meer dan één moet in de Kerstva- ca-ntie van papai de boodschap hebben gekregen, weer kalm naar het Instituut terug te gaan en de studie weer spoedig op te vatten. (U. D.) DOOR EEN RAD GEGREPEN. In de rubberfabriek te Loosduinen is gisteren een jeugdig werkman door een rad gegrepen en weggeslin gerd. Zijn onderkaak werd gebroken en ontwricht. Zijn toestand is ernstig. OP VRIJE VOETEN. Da-ar de huiszoeking door de justitie te Amsterdam in een bordeel in de Spuistraat en in een perceel in de Lijnbaansteeg gehouden, niet het minste resultaat heeft opgeleverd in verband met dien diefstal ten na- deele der firma' Moquette, is de bij die gelegenheid gearresteerde man weer op vrije voeten gesteld. NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. Het hoofdbestuur van dezen bond is vo<or 1911 aldus samengesteld: dr. N. P. van Spanje, voorzitter; dr. D. H. van dér Goot, onder-voorzitter; dr. A. Oouvée, secretaris-; mevrouw de wed. E. Simon van der Aa, p-enningmeesteres; mej. G. Beeling Brouwer, dr. J. L. O. G. A. Ie Rütte eni mej. M. A. des Amorie van dér Hoeven. De bond telde op 1 dezer 2797 leden (w.o. 1812 ver pleegsters, 46 broeders en 401 geneesheeren), verdeeld over 12 afdeelingen; 7 bureaux, die verplegenden uit zenden, daarin gesteund! door 70 correspondenten, 15 examencommissies, die examen afnemen aan de candi- daten uit 86 ziekeninrichtingen, welke volgens bonds- voorschriften een opleiding gevmi. TREURIG ONGELUK. Het 10-jarig zoontje van den molenaar P. te Rhei- ne, dat zijn vader van den molen wilde afhalen, viel van de trap in het drijfwerk en werd! hier voor 't oog van den vader door de raderen gegrepen en vermor zeld. ONVOORZICHTIG. Te Sneelc speelde een leerling van de H. B. S. on der de les met een ledigen huls van een revolverpa troon. Het voorwerp dicht hij zijn oog houdénde, onderzocht hij met een speld' of er zich nog wat s-la-gpoeder in be vond. Plotseling ontbrandde dit met het treurig gevolg, dat de jongen de volle vlam in 't oog kreeg. Volgens den oogarts- is- 't hoornvlies ernstig bescha digd' en moet de toestand vam 't oog zeer zorgwekkend zijn. DE HAAGSCI1E INKOMSTENBELASTING. Het bestuur der Vereeniging voor dén Haagschen Geld- en Effectenhandel heeft 20 Januari j.l. de vol gende circulaire aan belanghebbenden verzonden: „Door Burgemeester en Wethouders van 's-Graven- hage is a-an tal- van werkgever® hef verzoek gericht, om met het oog op de controle d-er gemeentebelastin gen, opgave te doen van de namen der aan de „zaak of inrichting" verbonden personen, met vermelding van de bezoldiging. Dit verzoek heeft velen zeer onaangenaam getrof fen en heeft aanleiding gegeven tot vragen door ver schillende medeleden tot ons gericht. In de laatste bestuursvergadering is eenstemmig be sloten als onze meening uit te spreken, dat het vol doen aan gemeld' verzoek van Burgemeester en Wet-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1