8TAÜSNIEÜ W8. VOOR DE ARMEN VAN AMSTERDAM. houders, tegenover ons personeel van een zeer on ge wenscht gebrek aan vertrouwen zou doen blijken en dat patroons zich niet moeten laten overhalen als controleur der belastingen dienst te doen." Het verzoek bovenbedoeld van B. en W. was af zonderlijk gevoegd! bij de besehrijvingsbiljetten voor de inkomstenbelasting die dezer dagen zijn uitgereikt. ADRES NED. LAJSTDB. COMITé INZAKE ZIEK TE- EN RADENWET. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comi- té heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin te kennen wordt gegeven, dat het ingediende stel wetsontwerpen, ziekte- en ra- dc-nwet, aan de Tweede Kamer aangeboden bij Ko ninklijke boodschap van 18 Juli 191.0 ook in landbouw- kringen bijzondere aandacht heeft gewekt, omdat de daarin voorgedragen regeling der arbeidersziekte-ver zekering ook die der landbouwarbeiders omvat. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Co- rnité is, na. kennisneming ook van de memorie van toelichting, die dit stel wetsontwerpen vergezelde, tot de overtuiging gekomen dat het dringend noodig was, een gemotiveerd oordeel van het gansche comité uit te lokken omtrent de vraag, of het met het oog op de belangen van den landbouw wenschelijk is te ach ten, dat die beide wetsontwerpen in den voorgedragen zin tot wet worden verheven. Na hreede voorbereiding en toelichting dezer mate rie is daaromtrent in de algemeene vergadering van 21 December j.l. beraadslaagd en een besluit genomen ter uitvoering waarvan bet bestuur in opdracht van het Nederlandsch Landbouw Comité de conclusie ter kennis van de Tweedie. Kamer brengt onder overleg ging van een afdruk van het stenografisch verslag dier vergadering. Deze conclusie luidt: „De vergadering vair het Nederlandsch Landbouw- Comité, overwegende, dat de voorgedragen regeling der ziek teverzekering niet- geschikt is te achten voor toepas sing op den Landbouw; draagt, het bestuur op, bij de regeering en bij de Staten-Generaal de noodige stappen te doen om te bevorderen a. dat deze regeling der ziekteverzekering in geen geval op den landbouw worde toegepast; b. dat de reeds in ruime mate aanwezige vrijwilli ge ziekteverzekering worde aangemoedigd en gecon troleerd. Om de betéekenis van het genomen besluit vast te leggen, wordt door het bestuur in herinnering ge bracht, dat het comité thans bestaat, uit 33 vereeni- gingen, in uitgebreiden kring werkende en over het geheole land verspreid, te zamen tellende ruim 130.000 leden; dat 69 stem uitbrengende afgevaardigden aan wezig Waren en dat de genoemde conclusie bij hoofde lijke stemming werd aangenomen met algemeene stemmen. De Mexicaansehe consul, de heer Manuel M. Alva- rado, heeft den burgemeester Va.n Amsterdam ter hand gesteld een bedrag van 100 piasters zijnde 248.02, door de regeering der Vereenigde Staten van Mexico, bij gelegenheid van het eeuwfeest van Mexico's onafhankelijkheid en uit sympathie voor Ne derland, ten behoeve der algemeene armen der hoofd stad geschonken. EMERITAAT. liet provinciaal kerkbestuur van Noord-IIolland heeft aan zijn president, dis. L. W. de Grient Dreux, te Edam, tegen 1 Mei, na. 4-1-jarigen diensttijd, eervol emeritaat verleend. ONTSPOORD. De Oosterstoomtram van half-twee, waarmee veel schoolkinderen naar Arnhem gaan, is gisternamiddag nabij den Brink, tusschen Arnhem en Oosterbeek, ont spoord. Gelukkig was de vaart zeer gering, zoodat er geen persoonlijke ongelukken bij voorkwamen. Er is veel schade aan de machine en de wagens aangericht. De lijn zal vandaag wel niet vrij komen. UIT HEER HUGO WWARD. Donderdag werd in het lokaal van den heer Pijper een vergadering gehouden der RundVeefokvereeni- ging „De Tijdgeest". De heer Jc. Met, voorzitter der vereeniging, opende deze vergadering. In uitgebreide notulen gaf de heer K. Molenaar weer, het verhandelde in de Decembervergadering, waarna de rekening aan de orde kwam, gevolgd door het jaarverslag. Hieruit stippen we slechts aan, dat 1910 heeft getoond, dat de leden van goeden wil zijn, dat men gemeenschappelijk heeft getracht om de moe- lijkheden, aan de eerste jaren van het. bestaan eener dergelijke vereeniging in den regel verbonden, te over winnen. Bij een dergelijk optreden der veehouders moet Hugowaards veestapel er in de toekomst stellig op vooruit gaan, al zullen ook de resultaten niet anaar zoo direct voor het grijpen zijn en al acht men hét ook gewenscht de zaken op wat bescheidener voet. in te richten dan aanvankelijk de opzet was. Drie der aangekochte stieren werden goedgekeurd. „Walter" ging over in de 2e en „Prins" in de le klas se en verwierven de daarvoor bestemde premiën. „Prins" werd opgenomen in het; Rundvee-Stamboek. Door het bedanken en vertrek liep het ledental van 23 terug tot 19. Van de stieren is „Strooker" aangehouden, de an dere werden verkocht. Er werden ruim 300 koeien gedekt, terwijl er 2650 melkmonsters werden genomen. 26 Runderen werden) in het fokregister opgenomen. Een voorstel van het bestuur: de leden zijn verplicht «1 hun koeien, hokkelingen echter uitgezonderd, door den vereenigingsstier te doen dokken, gaf aanleiding tot. heel wat debat en een paar andere, voorstellen. Nn zeer langdurige bespreking behaalde ten slotte het bestuursvoorstel de meerderheid van stemmen. Met. algemeene stemmen werd besloten de stieren- rekening huiten de controle te houden, en de controle om te slaan over het aantel koeien. Indien van de zijde der Provinciale Commissie hier tegen geen bezwaar wordt gemaakt., zal voor het ver volg de extra-monsterneming geschieden door de le den zelf, ten einde, de taak vani den controleur iets te verlichten. Sommige leden meenen, ctoat dit ook elders zonder bezwaar geschiedt. Nog kwamen enkele punten ter bespreking, welke op de volgende vergadering- in behandeling zullen ko men. Aan het. bestuur werd! opgedragen den stier te doen plaatsen meer in het centrum der leden. Nog werd gekozen, tot- lid1 der commissie van toe zicht op de stieren de heer N. Pool. Hierna sluiting der vergadering. UIT WEST-GRAFTDIJK. Donderdagavond gaf het fanfarecorps „Graftdijk" alhier een muziekuitvoering voor donateurs en genoo- digdea. in het lokaal van den heer J. P. 0. van Marle. De 10 muziekstukken van het- programma werden af gewisseld door voordrachten van den heer C. A. M. Vrugt, karakterkomiek te Haarlem. Deze voordrach ten, die meest van komischen aard waren, verwierven onverdeelden bijval en vielen zeer int den smaak van de aanwezigen. Van deze voordrachten noemen we: Art- 161 van het Burgerlijk Wetboek; Een veelbelo vend Candidaat; Bankbreuk; Collecte voor de Alge meene Armen, enz. De muziekstukken werden vrij goed uitgevoerd en gaven blijk van goede vorderingen op het gebied der toonkunst. Voor allen was deze uit voering- een genotvollen avond. UIT WARMENHUIZEN. Donderdagavond, 19 Januari, vergaderde de Tuin- bouwvereeniging „de Noord" ten huize van den beer II. Mosch. De eerste algemeene vergadering van „de Noord" was vrij goed) bezocht. Tegenwoordig 48 le den. De voorzitter opende met een hartelijk welkom en deelde mede, dat de heer P. Tromp tot. secretaris, de heer P. Vlam tot penningmeester en hijzelf tot voor zitter was gekozen. De secretaris het woord verkrijgende tot het lezen der notulen, schetste deze dé wordingsgeschiedenis van „de Noord"; verder deelde hij een schrijven mede van Groentecultuur te Broek op Langedijk, om mede bij het bestuur van Geestmerambacht aan te dringen, om het water, vooral in den zomer, op peil te houden. Daar Warmenhuizen met den bestaanden toestand tevreden is, werd dez.e mededeeling voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens werd een reglement voor de algemeene vergadering en voor de leden artikelsgewijze behan deld en in zijn geheel onveranderd vastgesteld. Alvorens punt 3 van de agenda te behandelen n.l. overname van den inventaris der oude vereeniging, las de oud-secretaris, de heer J. Swan nog een af scheidswoord aan de oude afdeeling. In korte woorden werd geschetst, wat. de afdeeling alzoo tot stand ge bracht heeft in haar 12-jarig bestaan, en wat. de aan leiding was om zich af te scheiden van „Langedijk en Omstreken"; een heilwensch aan „de Noord," en hare leden in het bijzonder, en aan de gemeente Warmen huizen in het algemeen, en. de heer Swan had zijn laatste woord gesproken als secretaris der afdeeling W a rm e nhuizen De penningmeester deed rekening en verantwoor ding waaruit bleek dat in kas is een batig saldo van 58.30°. Besloten werd de ijsschuit der oude afdeeling, waar op nog 190 schuld staat, over te nemen. Punt 4 van de agenda: Aansluiting bij den Neder- landschen Tuinbouwraad, werd na re- en dupliek met algemeene stemmen aangenomen. Onder punt 5 werd voorgesteld, de oprichting van een bond1 van zustervereenigingen uit den omtrek. Na ampele bespreking werd dit voorstel voorloopig aangehouden. Overeenkomstig dé statuten werd onder punt 6 de salarisregeling voor het bestuur, aan de orde gesteld. Met algemeene stemmen, werden de salarissen als volgt vastgesteld: voorzitter 5, secretaris 10 en penningmeester 5 per jaar. Voor bestuursvergaderingen krijgen de bestuursle den 0.50 presentiegeld, en voor vergaderingen welke den geheelen dag in beslag nemen 1.50. Verder werd nog medegedeeld, dat- de oude Cultuur- proeven, tevens dienende voor onderzoek naar kool- ziekten, zullen vervallen en door particuliere proeven kunnen genomen worden met nieuwe cultures, waar voor het rijk gratis1 zaaizaden en pootgoed verstrekt. Naar aanleiding van een! mededeeling van den voorzitter over den betrekkelijk gunstigen uitslag met rabarber, meldden zich verschillende bouwers aan, die te samen ongeveer 1 H.A. met rabarber wil len betelen, met tuinboonen als tusschenvrucht. De secretaris deelde intusschen nog mede, dat de mogelijkheid bestaat, dat de door het rijk uitgetrokken som voor zaaizaden enz. zou kunnen worden overschre den. Bij de rondvraag wees de heer O. Gutker op de noodzakelijkheid om de zaaihaver te verbeteren. Een kennis van spreker heeft 400 H.L. puike, eerste kwali teit zaaihaver te koop en gaarne belast spreker zich met bestellingen. Hierna werd de vergadering onder dankzegging ge sloten. UIT BERGEN. Bij ministerieele beschikking is bepaald dlat alle uit deze gemeente ter volledige oefening in te lijven manschappen der Nationale Militie, lichting 1911. begrepen moeten worden in het gedeelte af te leveren in bet tijdvak van 1—15 Maart a.s. Uit de rekening van den boekhouder tevens direc teur van bet onderlinge Veefonds gevestigd te Ber gen, uitgebracht in de ledenvergadering bleek dat er 2629.85 wa-s ontvangen en 2474.74° was uitgege ven, zoodat er een voordeélig saldo is van 155.10°. Inl het afgeloopen jaar waren vergoed' 15 stuks runde- reu voor 1264.50, de opbrengst dezer dieren bedroeg 1274, dus 9.50 meer dan aan vergoeding werd ge geven. Bij de jnarlijksehe periodieke aftreding van het be stuur werden herkozen de heeren J. Strooker te Eg- mondbinnen als Directeur, A. Modder te Bergen als secretaris, S. Kramer te Alkmaar als commissaris, terwijl in de. plaats van de heeren commissarissen O. Mooi en W.Swaan (deze laatste had' bedankt) geko*- zen werden de heeren G. Hoogeboom te Egmondbin- nen en C. Bruin te- Bergen, terwijl wegens de lange jaren getoonde belangstelling de heer W. Swaan tot eerelid werd benoemd. UIT ST. PANCRAS. De Christelijke zangvereeniging, onder directie van den heer A. van der Haar, gaf Vrijdag 11. bare le uitvoering in de Geref. Kerk alhier. De kerk was propvol. De uitvoering van het programma liep vlot van stapel en getuigde van ernstig willen. De meeste zoo niet alle nummers werden zeer naar genoegen dei- aanwezigen ten gehoore gebracht. Op verzoek werd het nummer „Stille nacht" nog eenmaal gegeven. De uitvoering werd met gebed en psalmgezang onder lei ding van den heer Ds. Jukkenetke begonnen en ge ëindigd. Vrijdagnamiddag werden eenige perceelen bonw- grond van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk alhier publiek vorhuurd. Huurders werden de heeren J. Bak ker van 7 snees a 7.20 gld., H. Boskamp van 9t/2 an. 4 f 3.50J. Snijder van 14 snees f 3 90 en 10 snees k f 4.C. de Wit van 11 an. k f 4.50 C. Nol van 91 /2 sn. k f 4.50 K. Groen van 11 sn. k f 4.20 C. Bobeldijk van 12l/s sn. k f 4.30Jb. Groen van 7 sn. a f 4.50P. Mooy van 3 snees k f 7.20 en C. Kooy van rietland in massa a f 2.60. UIT HEEFHUGOWAARD. Bij eene te Kolhorn gehouden kolf- en biljartwed strijd verwierven voor het kolven twee leden onzer sociëteit, de heeren P. Meereboer en O. de Vries lsten en 2den prijs, beiden met 145 punten. Bij het biljarten behaalde de heer Meereboer nog bovendien den 3en prijs. UIT WIERINGERWAARD. De buitengewoon zachte winter is nuttig van in vloed op de vogels. Tal van spreeuwen en kieviten zijn hier den „winter" overgebleven. Of dit met de leeuwerikken ook het geval is, dur ven we niet beweren, doch een feit is 't, dat in de laatste weken meermalen het gozang van deze lente boden hier gehoord is. Wellicht is ook de zachte temperatuur de reden van een ongewoon aantal Vlaamsche gaaien in deze streken. Als een bijzonderheid te meer worde nog gemeld, dat bij herhaling een witte spreeuw met eenigszins gelen nek onder een troep gewone spreeuwen is op gemerkt, Gister werd een hier aangehouden bedelaar geboeid naar Schagen gebracht, omdat hij te Koegras in één café eenige ruiten stuk eslagen en den eigenaar en diens vrouw mishandeld heeft. KWARTET „LORELY Naar wij vernemen zal door het Kwartet „Lorely" te Haarlem ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een wedstrijd worden uitgeschreven voor: Mannen- kwartetten, Dubbel Mannenkwartetten en Dubbel Gemengde kwartetten te houden op Zaterdag 2 en Zondag 3 September a.s. EEN WORSTDIEF, DIE ER IN LIEP. 't Is gebeurd in Kamperveen, in de slachtweek. Een jonkman had zich in een bed, tusschen kamer en deel, met deurtjes naar beide zijden, verdekt opgesteld toen deworstenmakerij druk doende was. Met begee- rige oogen gluurde hij, zegt de Kamp. Ct., door een kier naar de heerlijk dampende worsten niet alleen, maar minstens even begeerig naar de bloote dikke ar men van de drie stevige boerenmeiden, welke hij ei- even tusschen zou nemen. Het gelukte hem werkelijk spoedig ze een oogenblik af te leiden. Als de wind zoo gauw er uitgewipt, had hij een worst te pakken en zijn overwinning ware bij na een smakelijke en tevens zegevierende geweest, als niet het- verraderlijk geknars van de bedsteedeur a'l de ellende over hem gebracht had, waaronder hij nu gebukt gaat. De aandacht der deerns werd daardoor gewekt. Met vereende krachten optredende, hadden zij Zwiertje in de „beddestee" gauw te pakken en de drie voudige, hardhandige omarming, nogmaals en nog maals, met de van de kleverige specie welvoorziene begeerlijkheden, waarmee hij even te voren nog o zoo graag in contact zou zijn gekomen, was nu van dien aard, dat hij geheel ontdaan, er uitziende als een om gekeerde worst-zak, aan den haal ging. En Kamperveen dol van pret er over, natuurlijk! BELANGSTELLING VOOR ALKMAAR GE VRAAGD. Onder dit opschrift hebben we in het- nummer van 7 Januari aan onze lezers het verzoek gericht ons een antwoord te zenden op dit tweetal vragen a. Wat. is naar uw rneening het belangrijkste, dat in de jaren 19001910 in Alkmaar door gemeente- zorg of particulier initiatief tot stand kwam? b. Wat is naar uw meening het belangrijkste, dat in de jaren 19104920 in Alkmaar door gemeentezorg of particulier initiatief tot stand zou kunnen ko men? Wij hebben vooropgesteld, dat het beter was allen die vragen voor te leggen, dan ons tot enkelen te wenden, omdat in het laatste geval allicht personen, wier oordeel bijzonder gewenscht zou zijn, zouden kunnen worden vergeten. Tot allen werd! dus het verzoek gericht. Naar aan leiding hiervan heeft men ons gevraagd!: maar wat geschiedt er met de antwoorden, houdt de redactie het recht om ze al of niet op te nemen aan zich? Ons antwoord' luidde het kan zijn nut hebben, dit even mede te deelen „Neen, in principe plaat sen we alle antwoorden, die als ernstig bedoeld mogen worden beschouwd. Intusschen spreekt het wel van zelf, dat, indien er vele gelijkluidende antwoorden mochten inkomen, alleen het- beste zal worden opgeno men en de anderen slechts zullen worden vermeld. Men heeft- verder gevraagd, of de namen van de inzenders in de courant vermeld zouden worden. Ons antwoord luidldé: „Dat is er naar. In het al gemeen is het zeer zeker gewenscht dat het ge schiedt, maar wanneer dit om bijzondere redenen ach terwege moet blijven, wordt dienovereenkomstig ge handeld. Antwoorden, waarvan de naam des inzenders niet aan de redactie wordt opgegeven, worden natuurlijk ter zijde gelegd dit vooral aan het adres van de genen die reeds een antwoord inzonden, maar dit anoniem deden. Mochten kaartjes of teekeningen wenschelijk wor den geacht, dan zijn we bereid op onze kosten daar van cliehé's te laten1 vervaardigen. Hoewel wij natuurlijk het liefst antwoorden zouden wenschen op beide vragen, spreekt het wel vanzelf, dat de beantwoording van een der twee ook gaarne wordt ontvangen. Wij meenden goed te doen deze ophelderingen, welke bereids op andere wijze werden verstrekt, ook Ln de courant mede te deelen. Mocht men meerdere inlichtingen wenschen dan zijn we. natuurlijk gaarne bereid de2e, zoo mondeling als schriftelijk of. in de courant te geven. Tenslotte zij er nog even aan herinnerd, dat we de antwoorden vóór 1 Februari aan ons bureau verzoch ten. VOETBAL. Alcmaria Victrix I speelt morgen buiten de stad. In de Watergraafsmeer zal zij den strijd aanbinden met R. A. P. altijd nog een der wisselvalligste en ge vaarlijkste tegenstanders. Indien Alcmaria iets van haar vorm van den vorigen Zondag heeft, behouden, kan zij volgens onze meening den wedstrijd winnen, doch oppassen blijft de boodschap. De Alkmaarsclie voetballiefhebbers hebben de keus tusschen twee wedstrijden. Aan de Zandersloot speelt Alcmaria II tegen Purmersteijn I en aan den Westerweg wordt, een belangrijke wedstrijd gespeeld tusschen Holland I en Hollandia uit Hoorn, voor de Westel. 3e kl. D. In die afdeeling spelen 7 vereeni- gingen. Hólland bezet de zesde plaats en Hollandia sukkelt onderaan, vermoedelijk zal- Holland dus wel winnen en daardoor het gevaar van de laatste plaats voorgoed ontloopen. Zondagmidag te 2 uur speelt Holland 1 een compe titie-wedstrijd tegen Hollandia I (Hoorn) op haar ter rein aan den Westerweg. NAAR DEN WEDSTRIJD. De Gemengde. Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannenkoor .Orpheus," directeur H. Lindeboom, heeft besloten deel te nemen aan den uationalen wed strijd voor Gemengde Mannenzangvereenigingen, uitgeschreven door de mannenzangvereeniging „Eu terpe" te Amsterdam, welke zal plaats hebben op de Pinksterdagen in het Paleis voor Volksvlijt. liet man nenkoor komt- in dezen wedstrijd ook afzonderlijk-uit. Het gemengde! koor, dat thans ruim 140 leden telt, zal als nummer naar keuze weer uitvoeren de Friihlings-symphonie van Philip Loots, waarmede het het vorig jaar te Haarlem in de le afdeeling dén len prijs behaalde. UIT DE BIJLAGEN. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Burgerschool (vac.-Tinhc/lt) worden aanbevolen de heeren J. J. T. Kooij, onderwijzer te Alkmaar, J. H. de Vries te Vijfhuizen en D. A. S. Oortman te Bloe- mendaal, voor die van klerkboekhouder aan het ge- 'meenteslaclithuis de heeren Jan Zeeman en J. A. Bruin te Alkmaar. Voorgesteld' wordt de jaarwedde van den amanuen sis voor de natuur- en scheikunde te verhoogen en te brengen op 90 's ja-ars, alsnog een bedrag van 525 beschikbaar te stellen voor 30.000 klinkers, welke hier en daar o. a. bij de Schermerpoort, de keien zullen vervangen, in de plaats van de borgstelling voor den gemeenteontvanger verband op een) inschrijving 3 N. W. S. groot 21000 te -nemen een eerste hypotheek op perceelen weiland! in de Sehermeer gemeente Ur- sem. Voorts is verschenen) een ontwerp-verordening rege lende het heffen van rechten voor diensten, door den gemeentereinigingsdienst bewezen (beerput'tenbelas- t-ing') De belasting bedraagt; voor liet ledigen van een beerput met alle daaraan verbonden werkzaamheden, ongeacht hoe dikwijls dit geschiedt a. wanneeT daarop één watercloset is aangesloten, per jaar 10. b. wanneer daarop meer waterclosets zijn aangeslo ten, bovendien voor elk closet meer, per jaar 10, met dien verstande, dat voor meer dan drie closets verder geen belasting is verschuldigd. De directeur van den gemeente-reinigingsdienst be oordeelt, wanneer de beerputten behooren te worden geledigd. DE GOD DER CHRISTENEN. Over bovenstaand onderwerp sprak gisteravond in de „Harmonie" de heer H. J. van Vorst (ex-pater Coelestinus). De heer Sauer opende vooraf de vergadering met het gebruikelijke welkom en schreef deze groote op komst ten deele toe aan de reclame die van de zijde der Katholieken in de Alkmaarsche Courant voor de ze lezing is gemaakt. Spreker gaf een todlichting op de kwestie in zake de uitnoodiging tot het zenden van een debater aan de K. S. A. en K. P. G. en gisp te daarbij het stand'punt door dé Katholieken in deze zaak aangenomen. De heer van Vorst begon zijne, rede met een verwij zing naar de inscriptie; aan het Justitiegebouw alhier. Deze 'woorden: „Hoor en wederhoor", moesten be waarheid zijn geworden door de Katholieken alhier. De oorzaken die de Katholieken hier opgeven om geen debater te zenden bestaan in België, niet, want den 25 December 1910 heeft de ex-pater dé heer Dr. Jan van den) Brink te Willebroek wel een uur of meer gedebatteerd' met een geestelijke' die dit deed' met me deweten en goedvinden der gemeente. Verder verwees spreker naar „Ons Blad", d.d. 18 Januari, waarin wordt gevraagd' „wat moeten wij doen Spreker vond' het zeer vreemd, dat bij al de daarop gegeven antwoorden er niet een kwam uit het gezond' verstand, uit de rede. De Katholieke geestelijkheid', zoo -zeide spr„ is er steeds op uit om zielen te winnen, en juist daarom bevreemdde bet hem zoozeer dat er geen geestelijke aanwezig 'was, hetgeen spr. toeschreef aan het zwakke stand'punt waarop het- katholieke geloof thans staat. Spr. vervolgde zijn rede met de verklaring dat hij niet ironisch over God zou spreken, maar dat hij al leen met een koel verstand' de vraag omtrent, het be staan van een God en diens hoedanigheden zou be handelen. Met ons verstand! ko-meni wij menschen te kort om het bestaan van een God) te erkennen, de gevoelsrede zal echter tot een andere conclusie komen, dóch de gevoelsrede, de rede door het geloof, wilde hij thans buiten zijn beschouwing laten. De Christen denkt- over God! als de maker van het heelal, die den grondslag van het Christendom vormt.. Schreef men vroeger het ontstaan der wereld toe aan de schepping van God' in den tijd! van 6 dagen, deze meening* wordt door de natuuronderzoekers weer legd', die zeggen, de wereld van thans heeft niet altijd bestaan, doch het thans bestaande is voogekomen uit lagere categoriëu. Vanwaar komt de mensch? Volgens den Christen is hij gevormd uit de scheppende hand Gods. Bestaat er buiten de materie buiten het stoffelijke nog een wezen dat geen stof is, een zuiver geestelijk wezen? De rede, het gezond verstand zegt, ik weet- het niet-, ik kan het niet gelooven, zoolang het bewijs; daarvan niet afdoende is belezen. Wanneer de Christenen nu maar aannamen dat er een God is zonder meer, dan zou men er zich bij neer kunnen leggen, maar nu zij dien God macht en kracht gaan toekennen, komt de rede daartegen in verzet. De scheppende kracht van God, diens oneindige, goedheid' trok spr. in twijfel want zoo zeide hij, vau wie komen dan de rampen, 'die de menschen, vooral de proletariërs dagelijks treffen? Ongemotiveerd' is het te zeggen „Gods goedheid is iets anders," want wil men goed zijn, da-n moet men dit met daden toonen en niet alleen met woorden verklaren. God' zou, wanneer Hij oneindig goed was, in de allereerste plaats goed jegens de menschen moe ten zijn. Deze goedhei-d is reeds door honderden wijsgeeren besproken, maar deze besprekingen leidden nooit tot een conclusie. De Christenen lossen dit probleem op door te zeg gen „ja maar God toont Zijn goedheid) hiernamaals, en dit noemde spr. een sterke phantasde. (Applaus). (Wordt vervolgd). BENOEMD. Tot onderbrandmeester bij het vrijwillig brandweer korps „Burgerplicht" is door B. en W. benoemd de heer M. Ringers, Mient 29. ONDERWIJS AAN ACHTERLIJKE KINDEREN. Vrijdag- a.s., des avonds half acht, houdt de afdee ling Alkmaar van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers op de bovenzaal van Café Central een buitengewone vergadering, waarin de heer J. Schreuder, hoofd eener school voor achterlijken te Amsterdam, als spreker zal optreden. Tot deze vergadering, die voor elk die in het onder wijs belang stelt, toegankelijk is, zullen worden uit- genoodigd de leden van den Gemeenteraad, de school- autoriteiten, de onderwijzers, de artsen en de bestuurs leden van onderwijs en onderwijzersvereenigingen. NIEUWE TELEFOONAANSLUITING. 561 J. G. J. Kueter, gas- en waterl.-aanleg en -artikelen, Laat. AGENDA. ZATERDAG: „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeliug 11 3% 4% uur; meisjes-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." Dames-afdeeling, 8 uur, Weeshuis. ZONDAG: Reciteer- en Voordraehtrereeniging „Iumï naar Kracht" SYs6 uur, café „d« Graanhandel. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZONDAG: Soirée Gezelschap Vleugels, 8 uur, Diligentia.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2