m t a frprnuTWs; ZONDAGSRUST VOOR GENEESHEEREN. i HET NEDERLANBSCH. De af deeling Haarlem van het Algemeen Nederl. Verbondl heeft, zoo meldt de „O. H. Ct.", Maandag avond! besloten ook met het oog op de mogelijkheid dat in Maart Botha op zijn reis naar Kissingen ons land! zal bezoeken en dan als minister-president door H. M. d'e Koningin zal worden ontvangen, in de Groepsvertegenwoordiging voor te stellen, bij hel Hoofdbestuur aan te dringen, een adres tot de Hooge Regeering te richten, ten einde te bereiken, dat voor taan Nederlandsch zal worden gebezigd als officieele taal tussehen Groot-Nederlanders. De „Vox Medicorum" bepleit de invoering van Zon dagsrust voor de artsen, naar het schema van die, welke de apothekers hier en daar hebben ingesteld. Zij meent, dat er bij de artsen nog veel meer reden voor de invoering van Zondagsrust is. POLITIE-HONDEN TE AMSTERDAM. Naar het „Handelsblad'" verneemt, bestaat bij den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam het plan, informaties in te winnen in verschillende gemeenten des lands, waar de politie reeds gebruik maakt van politiehonden. Blijken de inlichtingen niet teleur stellend, dan zal vermoedelijk binnenkort bij wijze van proef tot aanschaffing van eenige politiehonden wor den overgegaan. EEN GOEDE MAAG. Aan de opiumfabriek te Batavia werd een inland sehen werkman betrapt, op diefstal van gevulde tuben. Zich ontdekt ziende, slikte hij het gesitolene naar bin nen. Op raad van den geneesheer werd een purgeer middel gebruikt., doch de tuben kwamen langs na tuurlijken weg naar buiten. Het waren er 45 in aan tal. Dat heerschap schijnt dit meer bij de hand te hebben gehad, daar hij in 't bezit van zeep werd1 be vonden, om de tuben glad te maken en zoo gemakke lijk te kunnen inslikken. EEN RARE DIEF. Te VGravenhage vermiste een gegoed winkelier sinds eenigen tijd 's morgens vrij aanzienlijke geldbe dragen uit zijn kasregister. Nadat een rechercheur zich eenige nachten te ver geefs verdekt had opgesteld, gelukte het hem den in breker, die op sokken door een achterdeur binnen kwam, te vatten. Tot niet gering'e verbazing, bemerkte men den 18-jarigen zoon van den buurman, eveneens een welgesteld1 winkelier, te pakken te hebben. Ditjong- mensch klom des nachts déor middel van een ladder over den tuinmuur en had! op die manier al heel wat koeren den winkelier bestolen; hij werd onmiddellijk ir. verzekerde bewaring gesteld. AT,WEER EEN INDUSTRIEEL OP DE PLAN KEN. Te Dordrecht heeft de Nederlandsche Tooneelver- eeniging opgevoerd Molière's George Dandin en een stukje in één bedrijf van den Dordtschen industrieel en raadslid M. van Zanten, dat door den titel De can- didaat dér S. D. A. P., verwachtingen wekte, die niet werden bevredigd. De schrijver zelf speelde in beide stukken de hoofdrol. ONS LEGER. Met aanvankelijk 87 leden is te Breda opgericht een vereeniging „Ons Leger," beoogend opwekking van de natie tot het bewustzijn van haar eigen kracht, welk doel zij hoopt te bereiken door het houden van voordrachten, het versrpeiden van brochures en ande re tijdschriften, bet plaatsen van artikels in couran ten en tijdschriften. De vereeniging zal steun vra gen aan de school en de pers en aan de vrouw. Haar terrein strekt zich niet verder uit' dan Breda en Til burg en de strook gronds daartusschen, maar jhr. E. van Bose, die het doel uiteenzette hoopte, dat het streven elders navolging zou vinden. BLOEMBOLLEN. Uit Hillegom schrijft men aan de N. R. Ct. Op de bloembollenvelden zijn de eerste voorjaars werkzaamheden al weer begonnen. De zachte winter heeft het ontwikkelingsproces der bloemen zoodanig bevorderd, dat de vroege hyacinthen reeds spruiten van ongeveer een halven decimeter lengte boven den grond vertoonen. De bloemisten laten nu overdag het; dek wegnemen, want de knoppen, die alle nog geel van kleur zijn, hebben behoefte aan licht, dat ze groen moet kleuren, waarmee tevens een te schichtig opschieten voorko men wordt, 's Avonds moeten ze weer toegedekt worden, maar men is reeds begonnen met het z.g. los- dekken. Andere jaren werd met dit werk zelden vóór Februari begonnen, soms zelfs eerst in de tweede helft dezer maand. EEN BELANGRIJKE AANHOUDING. De Amsterdamsche politie blijkt een goede vangst te hebben gedaan met de aanhouding van een 19-jari- gen kellner uit dte le Jan Steenstraat, In zijn woning werden tal van goederen in beslag genomen, afkom stig van verschillende opensluitingen, in den laat- sten tijd gepleegd. Zoo vond! men er o. a. verschillen de voorwerpen, die gestolen waren uit een woning in de le Helmerstraat, terwijl de bewoners1 uitstedig wa ren, Die diefstal is gepleegd in het eind van Decem ber. In de gang van dat perceel was op den muur ge schreven: „Gelukkig Nieuwjaar, het Trio". Dit zou er op wijzen als geen „grap" geweest is, dat de aange houdene niet alleen was toen hij den diefstal pleegde. Verschillende opensluitingen in het Muiderpoort- kwartier, o.a. een in de Celebesstraat, waar een kanarie gestolen werd, die in de woning van den aan gehoudene werd teruggevonden, moeten eveneens op rekening van dezen worden geschreven. Hij wordt ten slotte ook verdacht, van een opensluiting, de vori ge week gepleegd op de De Wittenkade te Amsterdam. Een man, die wegens medeplichtigheid werd aange houden, heeft verschillende der gestolen goederen ten geschenke aangenomen. SPOORWEG ALKMAAR—SCIIAGEN. In afzonderlijke bijvoegsels tot de St.ct, (no. 21) is opgenomen de Overeenkomst betreffende den spoor weg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen. In den afgeloopen nacht is te Koedijk cle aan sluitingswissel gelegd' in het spoor AlkmaarBergen ter verbinding van de nieuwe lijn KoedijkSchagen onder toezicht van den Ingenieur Groeneveld de Ka ter en den chef van dienst Smit. UIT LIMMEN. Na opening der gistermorgen alhier gehouden vol tallige raadsvergadering en vaststelling der notulen, werd' mededeeling gedaan van eenige ingekomen stuk keu van huishoudelijken aard, welke mededeelingen voor kennisgeving werden aangenomen. Bij de behandeling in zake de verbetering van het torenwerk gaf de voorzitter eenige inlichtingen in verband met het door den heer Sprayt, stadisklokke- nistt te Alkmaar, ingestelde onderzoek, waaruit bleek dat het uurwerk, ongeveer 3 eeuwen oud, versleten is en reparatie daaraan daardoor niet van langen duur zal kunnen zijn. De kosten van een nieuw uurwerk zouden ongeveer 600 bedragen. Bij de daarover gevoerde besprekingen bleek, dat de heer Vis een tweede deskundige wenschte te hoo» ren, terwijl de heer Kooy, in de hoop dat het dan misschien wel weer zou gaan, er nog eens 100 aan wilde besteden; de heer Kuys kon zich daarmee ver eenigen, mits dan eenige jaren garentie op de her stelling werd gegeven. De voorzitter betwijfelde het nut der reparatie en eventueel het verkrijgen van garantie daarop. De heer de Jong wilde nog maar wat met de repa ratie wachten, omdat er nog een klok is, en omdat die toren al zoo veel heeft gekost. Nadat de voorzitter op de verplichting van onder houd van het gemeente-eigendom had gewezen, werd besloten mits onder het verkrijgen van 3 jaar ga rantie 100 aan herstellingskosten te besteden, en zoo dit niet mocht gelukken, werd B. en W. opgedra gen inlichtingen in te winnen omtrent het aanschaf fen van een nieuw uurwerk. In dit geval zal den ker- keraad der Ned. Herv. Gem. om een subsidie worden gevraagd. Omtrent het verzoek der bewoners van den Hoogen- weg om beharding van dien weg, werd na gegeven toelichting van den voorzitter besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen en den weg op de gewone wijze met puin en sintels te onderhouden. Het voorstel van B. en W. om een proef te nemeu met bazalt en grint en om de levering van deze mate rialen bij inschrijving aan te besteden, werd zonder noemenswaardige besprekingen aangenomen; evenzoo het voorstel tot het aanleggen van een afvoerput bij de R. C. pastorie onder voorwaardé dat het R. 0. kerkbestuur de helft der kosten restitueert. De geneesheer of' vroedvrouw-kwestie werd daarna aan de orde gesteld. Hieromtrent werd door den voorzitter medegedeeld dat het Burgerlijk Armbestuur 500 wepschte hij te dragen in het salaris, terwijl het armbestuur der Ned. Herv. Gemeente berichtte niet op het verzoek om 2-00 jaarlijks te geven inging. Burgemeester en Wethouders handhaafden hunne meening dat de Gemeente te klein is voor een genees heer, tenzij de heeren Doctoren uit de omliggende plaatsen zich terugtrokken en een ziekenfonds' werd opgericht en alle ingezetenen zijn hulp zouden inroe pen; zij blijven daarom voorstellen een vroedvrouw te benoemen desnoods op hooger tractement dan de vo rige titularesse;. mocht men daarin niet slagen, dan zou men nader kunnen zien. Op een vraag van den heer Vis hoeveel het salaris van den geneesheer zou bedragen antwoordde de voor zitter 200 voor huishuur, 50 voor vaccinatie en doodschouw, 200 voor verloskundige hulp, terwijl het Burgerlijk armbestuur het restant tot 1000 £PU aan vullen. De heer Kooij drukt zijn spijt over dit voorstel uit en vreest dat wanneer de gemeente candidaten zal op roepen tegen een salaris van 1000, er zich niemand zal aanmelden. De heer Pepping vind't het noodig dat hier een ge neesheer komt, te meer daar de kosten ten laste van de gemeente slechts 100 meer bedragen dan die va.i een verloskundige. Nadat de voorzitter het voorstel yan B. en W. na der had toegelicht, daarbij wijzende op het inkoipep dat minstens 3000 in zijn geheel zal moet,en bedra gen en nadat over de mogelijkheid dat hij dit in de gemeente niet bereiken zal, breedvoerig was gediscus- seerd, bleek bij de daarop volgende stemming, dat de heeren Valkering, Vis1, Kooij en Pepping zich voor de benoeming van een geneesheer, de andere heeren zich er tegen verklaarden. Omtrent de hestelling van den postdienst werd be sloten te trachten een noodhulp-brievenbesteller aan gesteld te krijgen, opdat de bestelling aan den Straat weg 's morgens vroeger zal kunnen geschieden. De instructie van den wegwerker, bode-schrijver en van de schoonmaakster van de school en het' raadhuis werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Raad ging daarna over in geheime zitting, ter behandeling van het kohier van de inkomstenbelas ting. In de op 23 Januari 1911 gehouden alg'emeene vergadering der afdeeling Limmen van de Vereeni ging „Het Witte Kruis," waren behalve het bestuur, slechts 5 leden tegenwoordig, hetgeen de voorzitter betreurde, daar er 186 leden zijn, werden de notulen gelezen en goedgekeurd en oogstte voorts de secreta- rig applaus voor het uitvoerig verslag als mede-af gevaardigde naar de algemeene vergadering te Am sterdam, daar het voornamelijk door zijne verdediging is aangenomen het voorstel der afdeelingen Limmen, Castricum en Heiloo, om ook subsidiën voor andere verpleegsters dan yaa de vereeniging uit Amsterdam in 't vervolg te kunnen verkrijgen. Het jaarverslag 1910 werd daarop gelezen en vast gesteld, waarna de voorzitter in gevoelvolle woorden het overlijden van de magazijnmeesteres en huisbe zoekster, mejuffrouw E. Kieft-Slot herdacht, aan wier toewijding deze afdeeling grootendeels haren bloei dankt en die tot het laatst ijverig werkzaam was, zoo ais blijkt uit de daarop gelezen verslagen 1910 van het magazijn, waarin zich thans eene brancard be vindt en van de tuberculose-bestrijding, waarbij ver scheidene gezinnen werden bezocht. De rekening 1910 werd in handen gesteld van de heeren P. Nuijens en C. Pepping, die tot goedkeuring adviseerden, zoodat déze werd! vastgesteld in ont vangst op 425.51, in uitgaaf op 415.88, batig saldo 9.63. Bij dte behandeling' der begrooting 1911, waarop 110 voorkomt voor uitsluitend tuberculose bestrijding, wordt goedgevonden den bode 5 salaris verhooging toe te kennen en een post „leening" uitge trokken voor eventueele verplaatsing van het maga zijn, waarna de begrooting in ontvangst en uitgaaf wordt vastgesteld op 486.63. Bij de voorziening in de vacatures door periodieke aftreding van den heer J. Schermer als penningmees ter en het overlijden van mejuffrouw E. Kieft-Slot, magazijn-meesteres, stelt het. bestuur voor, laatstge noemde betrekking open te laten, totdat omtrent ves tiging van een geneesheer of vroedvrouw beslist zal zijn, hetgeen goedgevonden wordt, waarna de heer Schermer met algemeene stemmen benoemd! wordt en in dank aanneemt. Ten slotte dankt dé voorzitter den secretaris voor dp uitstekende wijze, waarop hij den inventaris van het magazijn pn het register van uitgegeven goederen enz. heeft ingericht, np hli als tijdelijk magazijnmeester fungeert, waarna hij mede deelt 200 tuberculosebloemen te hebben besteld, ten einde dteze op Prinsesseverjaardag door jongedames te doen verkoopen. Naar aanleiding eener opmerking van den heer J. P. Kuij.s wordt besloten aan de Cen trale Vereeniging te berichten, dat deze vergadering betreurt, dat het „Oranje" uit het bloempje is weg gevallen en de naam gewijzigd'. De voorzitter sluit daarop de vergadering, met den wensch, dat een waardig opvolger (ster) voor het oyer- leden bestuurslid' gevonden zal worden, en 1911 een goed jaar voor de vereeniging moge zijn. UIT HEER-HUGOWAARD. Hedenmorgen omstreeks half zes uur, brak alhier brand uit in de landbouwerswoning, staande aan den Holweg, bewoond door K. Bommezij, eigendom van de heeren Pluimgraaf en Co. te Alkmaar. Huis en in boedel gingen geheel verloren, de bewoners (drie in getal) konden zich nauwelijks redden. Naar men zegt is ook nog tweehonderd gulden aan bankpapier ver loren gegaan. De inboedel was laag verzekerd. Of het huis was verzekerd, is niet hekend. De oorzaak van de brand is onbekend. UIT ST. PANCRAS. Ten huize van den heer D. Stammes vergaderde Dinsdag 11. de kiesvereeniging „Burgerplicht." Aan- wezjg waren 18 leden. De voorzitter, de heer P. Mooij, herdacht in zijné opening de heeren D. Gerritsen, lid van het bestuur en A. Nobel, die de vereeniging door den dood waren ontvallen. Na de lezing der notulen welke werden goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer 0. Kloosterboer, het jaarverslag uit, waarin hij in herinnering bracht de tegenwerking van de kiesvereeniging, opgericht door uit deze vereeniging uitgetreden leden, bij cle jongste gemeenteraadsverkiezing, waardoor de vrijzinnigen het pleit verloren. Dit jaarverslag werd met applaus goed gekeurd. De penningmeester, de heer Jn. Madderom, gaf re kening en verantwoording. In kas was een saldo van f 11.30. Ook hem werd dank gezegd. De v-rkiezing van leden van het Bestuur had tot uitslag, dat de lieer Jn. Madderom werd herkozen en de heer Jn. de Vlies werd gekozen in de vacature- D. Gerritsen. Beiden namen hunne benoeming aan. Besloten werd aan den Gemeenteraad te requstreeren tot invoering yan een progressieven hoohlelijken om slag. waarna de bijeenkomst met clank aan de aajis wezigen werd gesloten. Met aanvankelijk 15 leden is Maandag 1.1. alhier opgericht een damelub. Het bestuur bestaat uit de heeren D. Bruin Gz., voorzitter, P. Leien, secretaris en G. Leien, penningmeester. De bijeenkomsten zullen plaats hebben op Maandag, aanv. 7 uur 's avonds, ten huize van den heer Jn. Ruijs. UIT SCHAGEN. Den 24sten vergaderde in het lokaal Köhne alhier de onderlinge puiglas-verzekering vereeniging te Scha gen, geleid door den voorzitter, den heer P. Raat Dz. Uit het jaarverslag yan den directeur-boekhouder, den heer L. J. Overtoom, bleek, dat in 1910 tien nieuwe leden toetraden, 925 ruiten waren verzekerd, 15 schade gevallen waren voorgekomen met een gezamenlijke schade van f 111.34 en de verzekerden gemiddeld 15 0/0 lager prenue betaalden dan ergens elders, In re kening en verantwoording, die werd nagezien en in orde bevonden door de heeren J. Ranke en J. Krans, wees eene ontvangst aan van f 404 en een batig saldo van f 192.955. Eenige wijzigingen werden in het regle ment gebracht, zoodat o.a. het geheele bestuur niet telken jare meer behoeft af te treden in de glasleve rantie ctoor leden-schilders volgens rooster telkens ge durende een geheel jaar £al plaats vinden. De heer J. Rotgans werd als bestuurslid herkozen. Een twaalf tal leden woonde de vergadering bij. TJIT SCHOORL. De 14de algemeene vergadering van „Hulp in Nood" alhier had plaats ten huize van D. Rus. Uit het ver slag van den Penningmeester zij gemeld, dat de ont vangsten f 2959,415, de uitgaven f 1315,13 in 1910 hadden beloopen en dat van het batig saldo f 1475 was geplaatst op de Leenbank, zoodat het kasgeld f 169,285 bedroeg. De aftredep.de bestuursleden A. J. Peeck, H. Selhorst, G. Polle en J. Zwagerman >yer- den herkomen en tot leden der Commissie tot nazien der rekening over 1911 C. Stam AzJ. Bas, J. Frans en G. Hoogvorst Gz. Het voorstel om de vereeniging te doen aansluiten bij den Bond van Ziekenfondsen werd verworpen. KORTÊ BERICHTEN. Een polderjongen te Nieuw-Vosmeer, die het heele jaar hard gewerkt had en van zijn overgespaarde geld een bankbiljet van 40 aan zijn ouders gaf, kwam tot de ontdekking, dat het een waardeloos re clame-biljet was yan een sigarenfabrikant. Een meisje van 14 jaar te Deventer lichtte ver schillende winkeliers op, door op naam van anderen goederen op zicht te halen en de rest van de buit er gens op straat neerlegde. LAATSTE BERICHTEJf. DE UTRECHTSCHE STUDENTENSTAKING GEëINDIGD. UTRECHT) 25 Jan. Gisteravond werd! alhier een vergadering gehouden van die studenten, welke nog in hun houding' tegenover den heer Grevers bleven volharden. In cle vergadering, die door deze zestig studenten werd bezocht, is de volgend.e motie aangenomen De studenten in de tandheelkunde, hebbende over wogen, dat het onderzoek inzake de grieven tegeri den heer Grevers gaande is, waarbij zij ten volle vertrou wen, dat het College van Curatoren aan de volgens hunne meening billijke wenschen tegemoet zal komen; dat zij door bun wegblijven vóór de kerstvacantie in 1910 en hun niet wederom verschijnen op 't Instituut, ondanks do aankondiging van clep. heer Grevers, op Maandag 23 Jan. 1911 eens en nogmaals hebben ge wezen op den ernst van het conflict; dat hun langer wegblijven van het instituut mogelijk hun studie met een jaar zou verlengen; besloten, onder uitdrukkelijke herhaling van hunne grieven en bezwaren, in het request van 2 Dec. 1910 neergelegd, naar het Instituut terug te keeren." EEN STRANDING. HIJLDEN, 25 Jan. Gisteravend 6 uur strandde op het midden yan de Noorderhaaks de Duitsehe drie- mastschoenei' „Elfriede", kapitein W. Maas, van Pen- te wan naai' Bremen met pijpaarde. De equipage, zes man, is hedennacht, pa vijf vruchtelooze pogingen, door de reddingboot, schipper Bijkers, ten slotte gered en te Nieuwediep aan laiid gebracht, Hedenmorgen zat het ijzeren schip, zes maanden oud, reeds onder water het is als verloren te beschouwen. POLITIENIEUWS. Door de politie is aangehouden en ter beschikking der Justitie gesteld G. M. V., alhier, verdacht van verduistering van geld en kleedingstukken ten nadeele van de merischen bij wien hij kostganger was. Tegen A. F. H., alhier i§ proces-verbaal opge maakt wegens het verkoopen van een ijzeren plaat, die hij gekocht had van een onbekende. De plaat bleek gestolen te zijn. TEGENSLAG. Hedenmorgen omstreeks 81/2 urn-, viel de ket van de manufacturenkoopman D. Spier alhier, terwijl hij voor de wagen gespannen was; nabij de gasfabriek dood. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitjing van Dinsdag 24 Januari. DE TINDIEFSTAL TE HOORN. Na de pauze stonden' terecht Gerrit M„ houtbewer ker en Simon St., werkman, beiden te Hoorn, wier za ken tegelijkertijd1 werden behandeld. Beklaagden was ten laste gelegd, dat zij op verschil lende tijdstippen in 1907, 1908, 1909 en 1910 verschil lende stukken tin, welke cle tweede beklaagde ter smel ting had ontvangen, hadden verduisterd, ten gelde ge maakt en de opbrengst ten eigen bate hadden aange wend. Bovendien was den tweeden beklaagde diefstal van èen stuk tin ten laste gelegd en den eersten be klaagde heling daarvan. Gerrit M. verklaart op èen datum in 1907 met Si mon St. overeengekomen te zijn, op voorstel van St., gedeelten van het tin, dat deze ter smelting kreeg, te verkoopen. Eerst had) M. er geen ooren naar, daar hij niet wist, waar het tin te verkoopen, maar toen hij een afnemer had gevonden in Machiel Blindeman, die beloofde het niet in zijn boek te zullen zetten voor 1.50 per K.G., stemde hij toe. De eerste twee stukken, die M. verkocht wogen ongeveer 6 a 7 K.G. Toen het eenmaal gebeurd was, ging het zoo geregeld door. Gerrit M. verkocht het tin en kreeg de helft van de opbrengst. Van 1907 tot en met November 1910 toe hadden beklaagden er ieder ongeveer een daalder in de week van. Ook aan Jonkman, den associé van Blipdeman, werd het tin meermalen verkocht. Blinde man vroeg altijd om gaaf tin, daar er dikwijls stukken bij waren, die van onderen even gesmolten waren. Die stukken werden door St. uit de smeltpan gehaald, zoo dra de fabrikant Beek, die ze er zelf in gelegd had, zijn hielen had gelicht. De heer Beek begreep, dat het niet in orde was met z'n tin, waarom het toezicht ver scherpt werd en beklaagden niet anders dan tin uit de pan konden bekomen. Ongeveer IV2 jaar werd! het tin aan Blindeman verkocht, maar daar deze er telkens minder voor gaf, zocht M. een anderen afnemer, dien hij yond in Hendrikse, die altijd 1 per K. G. gaf en bij wien hij ook op andere dagen dan Zon- en feest dagen terecht kon. Een enkele maal verkocht M. een paar stukken tin aan Polak, waarvoor hij 1.5,0 en 1.60 per K.G. kreeg. Alle afnemers waarschuwde hij, dat het gestolen goedi was. „Van de melkfabriek" werd er altijd gezegd, om zelf piot verdacht te worden. Beklaagde St. beaamde in hoofdzaak, wat M. ver klaard beeft, maar beweert niet meer dan 0.50 per week er van gehad te hebben. Het laatste stuk tin dat verkocht is. had St. den 28en Nov. uit de zagerij weggenomen, het bracht 5.50 op, Johan Abraham Beek, fabrikant te Hoorn, de eerste getuige, verklaart in zijn fabriek benoodigdheden voor zuivelbereiding te vervaardigen, waarvoor hij o. a. Bankatin gebruikt, dat hem tussehen 2 en 2.60per K.G. kost. In den loop der laatste jaren merkte ge tuige, dat het tin verbazend! gauw opraakte, waarom hij er zelf meer toezielit P® hield en dé blokken meest al zelf in de pan legde. De blokken, die eerst op zol der lagen, bewaarde getuige toen in zijn kamer. Al leen beklaagde St. was> belast met tin-smelten. Den 28en November zag getuige in cle zagerij een stuk af gezaagd tin liggen. Den volgenden morgen maakte een der werklieden er hem opmerkzaam op, dat er minder tin lag en bij aanpassing van de stukken aan elkaar, bleek er inderdaad een stub weg te zijn. Auker de Jong, agent van politie te Hoorn, had een onderzoek ingesteld en o.a. een bezoek bij Blindeman gebracht in wiens koopmansregister hij het koopen van tin vermeld vond. Dirk Meyerink, die in dienst is bij den heer Beek, zag den 27en November jn de zagerij een gezaagd stuk tin liggen. Toen hij den volgenden morgen het tin wilde opbergen, was er een stuk van 5 K.G. verdwe nen. Hij meende eerst dat beklaagde St. het in de pan had, maar dit bleek niet het geval te zijn. Jan Cornells Hendrikse, koopman te Hoorn ver klaart de laatste jaren van beklaagde M. blokjes afge zaagd tin te hebben gekocht. Of er aangesmolten blokjes bij waren, weet hij niet te zeggen, hij nam weinig notitie van cle blokjes. Getuige pakte het tin pooit zelf aam daqr hij bijna altijd uit was. Wel weet hij voor het, laatste blok 5.50 te hebben gegeven. Alexander Polak, koopman te Hoorn verklaart eens een partijtje oud tin van beklaagde M. gekocht te hebben en twee stukjes Banka-tin. Gerrit M. brengt hier tegenin, dat Polak 4 stukken Banka-tin van hem gekocht heeff, De President wijst getuige Polak er op, dat hij heel goed wist, dat eefi gewoon werkman als beklaagde M. geen blokken Banka-tin bezit. Bovendien verkocht beklaagde ze ver oiider de waarde. Getuige moest dps weten, dat de zaak niet in orde was. Machiel Blindeman, koopman te Hoorn, verklaart meermalen Banka-tin van M. te hebben gekocht. Zijn koopmansregister werd door de politie in beslag ge nomen. Getuige besteedde 1.75 per K.G. In het re gister stond bij elkaar 36x/^ K.G. vermeld. Op een vraag van den president of hij al het andere tin, dat hij gekocht heeft, niet in het register vermeld heeft, verklaart getuige, dat hij niet meer heeft ge kocht dan in het boek staat, dar hij alles noteert wat hij koopt, wat de president aanleiding gaf op te mer ken, dat beklaagde dan zeker een bedroefd' klein zaak je heeft, daar zijn register van 1904 af niet meer d'au 5 heele bladzijden beslaat. Bovendien staat het tin er in vermeld op Donderdagen en Zaterdagen, terwijl be klaagde nooit anders dan op Zondag hij hem kwam, Pieter Jonkman, de laatste getuige is geassocieerd met Blindeman. Hij zegt niet meer dan éénmaal tin van M. gekocht te hebben, toen Blindeman afwezig was. WeJ was hij er bij tegenwoordig geweest, dat Blindeman van beklaagde, dip dikwijls Zondags kwam, stukken tin kocht. Hij had altijd gedacht, dat het een eerlijk zaakje was en beklaagde het tin uit den Helder kreeg. Beklaagde M. zegt veel meer tin aan Blindeman en Jonkman verkocht te hebben, clan in het register ver meld staat. De Officier van justitie merkt op, dat beklaagden, toen zij eenrpaal door de mand waren gevallen, ruiter lijk hebben hekend. St. verduisterde de stukken tin, die hem ter bewaking waren gegeven; had M. ze ver kocht, dan nam St. de helft van de opbrengst aan. M. was de tusschenpersoon, wist dat St. het tin ver duisterde, De Qfficier acht het wettig en overtuigend bewijs geleverd ten opzichte yan dé verduistering dep 'oeide beklaagden, bovendien ten opzichte van dén diefstal van beklaagde St., niet ten opzichte van de heling van beklaagde M., daar deze, zooals hij zegt, zeer goed gemeend kan hebben, dat het laatste stuk tin ook door den patroon aan St. was toevertrouwd. Z.E.A. eischte tegen ieder der beklaagden 6 maanden gevangenisstraf. Mr. A. M. Leesberg, verdediger, brengt in het mid den, dat M. in gegn geval verduistering ten laste kon worden gelegd. Wegens mededaderschap kan noch M. noch St. veroordeeld worden. Den diefstal waaraan St. zich heeft schuldig gemaakt, acht pl. bewezen. Hij roept voor dezen beklaagde de clementie der recht- banlc in; de man heeft een groot gezin en heeft zich altijd goed gedragen, een bewijs voor dit laatste is het feit, dat zijn patroon hem weer in dienst wil nemen, Voor beklaagde M. vraagt pl. vrijspraak. AGENDA. WOENSDAG; Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 73/t uur, Diligentia. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Gymnastiekvereeniging „de Halter," 7—10 uur, „Gulden Vlies." Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. DONDERDAG: Kegelclub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie" Dan«cur«us Th, Groen Jr., „Harmonie", 8 uur,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2