DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang, 1911 DONDERDAG 26 JANUARI. FEUILLETON. Het Gouden Bed. No. 22 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ttlJNtffiJNLAAD. Telefoonnummer 3. DE OPGEHEVEN STUDENTENSTAKING. lïIÈfev.-j L iWordt vervolgd. ALRMAARSGHE COURANT ALKMAAR, 26 Januari. Verscheidene Fransche bladen mopperen op de boo ze Duitschers, die zij zoo ongeveer voor barbaren uit schelden. Met de Vlissingsche versterking, het trac- taat van 1839 of Duitsche kuiperijen in Nederlandsche aangelegenheden heeft deze hui van ontevredenheid echter niets te maken. De Parijsche couranten zijn uit haar humeur geraakt door berichten uit het Rijks land, uit Elzas-Lotharingen. In Mulhausen is een schilder wegens beleediging van het Duitsche leger veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en in Metz werd dè voorzitter van een Fransch-gezinde turnvereeniging in hechtenis genomen maar den vol genden morgen weer vrijgelaten. Met die turnvereeniging te Metz was het een eigenaardig geval. Haar naam was: Lorraine sporti ve en zij wond! de gemoederen van de Lotharingers, die nog maar altijd niet kunnen vergeten en zich nog maar steeds niet Duitsoh kunnen voelen, op. Zij prik kelde herhaaldelijk de Duitsche overheid. Zoo kondig de zij bijv. onlangs een concert aan, dat officiëel ver boden was. De politie zorgde dat de muziekuitvoe ring niet doorging, maar op straat hadden er toen onlusten plaats, waarbij de voorzitter in hechtenis ge nomen werd. Thans heeft de districts-president, graaf v. Zeppelin-Aschhausen de vereeniging doen ontbin den. De onlusten kwamen niet zeer gelegen, immers men is juist bezig dit gebied' een grondwet te geven en in alduitsche kringen is men er tuk op, zulke ge beurtenissen uit te spelen, d!aar men in de Fransche gezindheid van dit gebied gaarne een motief wil vin den, om vooralsnog die grondwet niet in te voeren. Maar de meeste bladen uit het rijksland! keuren zelf deze onlusten af en zij vinden, hoewel zij geenszins Duitseh-gezincl zijn, dat men de geheele bevolking de tekortkomingen en de buitensporigheden van enkelen niet mag aanrekenen. Om echter op de Fransche couranten terug te ko men, zij vinden dat de Duitschers barbaarsch optreden in het rijkstand. Enkele hunner hebben zelfs voor den schilder een geldinzameling gehouden om op de Duitsche wonde een Fransch pleistertje te leggen. En voor het overige schelden ze op de Pruisische tyran- nen en trachten de Elzassers troost in te spreken. Een Duitsch journalist te Parijs heeft hierin aan leiding gevonden, om eens nategaan, wat er zou ge schied zijn, indien Metz en Mülhausen niet Duitsch maar Pransch waren, indien de schuldigen dus in Frankrijk eenzelfde delict hadden bedreven. Er zijn, zegt hij daarvan voorbeelden uit de laatste jaren voldoende. Anderhalf jaar geleden is een Fransch teekenaar wegens beleediging van het- leger door mid del van een caricatuur veroordeeld, niet tot twee maanden gevangenisstraf, maar tot twee jaar en de brave courantenmenschen, die thans zoo vreeselijk verontwaardig'd zijn over de Duitsche barbaarschheid van twee maanden, vonden de twee jaren der Fran sche beschaving niet alleen niet te lang, maar eigen lijk nog niet lang genoeg. Ter zelfder tijd werd! Gus- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM" 22) ™-„. Felix lachte een beetje verlegen en weer was het hem of zijn keel werd dicht geknepen. Als hij tegen- viel als hij daardoor zijn grooten, heerlijken broe der in verlegenheidl bracht! In verwarde zinnen zei hij iets dergelijks en Frank Nehls, dien deze naïvi teit vermaakte, voelde eensklaps gedurende een kort oogenblik iets dat op nieuwsgierige belangstelling geleek, hij zich opkomen voor den jongen, zoo oor- spronkelijken, eerlijken man, die innerlijk werelden ver van hem verwijderd! was en hem toch zoo na stond door de banden des bloeds. „Ik wil nog meer voor u doen, mijn jongen. Mor genmiddag om drie uur wacht ge mij hij den uitgang van het Kunstenaars-Theater in de Karlst-rasse. Dan laat ik je lunchen. Na een paar glazen Mummv een kop mokka en een Chartreuse zal je het als de groot ste minzaamheid uwerzijds beschouwen om de „Deut sche Bank" binnen te gaan. En dat is dan juist het ware en ik wed duizend tegen een, dat je op een sala ris wordt aangesteld, hetwelk je verwachtingen met een derde overtreft. Afgesproken?" Met een innemende beweging stak Frank Nehls den jeugdigen broer de hand) toe over de schrijftafel. Het flikkerende, spottende licht in zijn levendige, donkere oogen gaf hem iets schalksch, hetgeen Felix eiken afstand1 deed vergeten. Vurig schudde hij de aangeboden hand. „Je bent toch de prachtigste kerel op den ganschen aardbodem, PaulNu, ik heb het- Tille dadelijk ge zegd! Ik ken je!. „Ken je mij?.Nu, dan is het goed." Felix merkte den spot niet op, welke zich nu tot sarcasme verdichtte. Frank Nehls stond echter op. „Nu, mijn baste. Nu moet je mij echter voor hed«n tav Hervé eveneens wegens beleediging van het leger tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. En wat de gearresteerde en spoedig daarop weer vrijgelaten turner betreft, hij mag zich, meent de schrijver, verheugen, dat hij niet in de handen van de Fransche politie en justitie is> gevallen, want d!ie laten hun buit niet zoo gauw en zoo gemakkelijk weer los als de Duitsche barbaren. Thans nog zitten er een paar honderd menschen in verhand met. de spoorweg staking in voorloopige hechtenisen die kunnen er op rekenen, dat ze nog wel zes maandjes voor den boeg hebben, voordat de rechtbanken op bevel der regee ring uitmaken, dat er hun niets bezwarends ten laste kan worden gelegd. Dat in Frankrijk iemand om politieke redenen gearresteerd is en den volgenden morgen weder losgelaten wordt, is in de derde repu bliek nog nimmer voorgekomen. Want zoo dom is de Fransche politie niet, om door spoedige vrijlating een dwaling te erkennen. Zij houdt den man minstens een paar maanden en dan zegt öf de rechter van instruc tie dat de aanklacht geen steek houdt, öf de rechters spreken den man vrij. De turner van Metz mocht zoo onschuldig zijn als een pasgeboren kind, eenmaal ge arresteerd door de Fransche politie was hij van zes maanden zeker geweest. Even merkwaardig, zoo besluit de correspondent, is de ijver van de Franschen om de onvolkomenheid van de grondwet van het rijksland in het licht te stellen. Welke grondwet zou het rijksland' onder Fransche re geering hebben? Wel, eenvoudig geene, geen landdag, niets van provinciale zelfstandigheid. De regeering te Parijs zendt een prefect en daarmee uit, alles wordt van uit de hoofdstad in orde gemaakt, de afzonderlij ke departementen hebben niets te zeggen, behalve door hun afgevaardigden in de Kamer. En. dan jam meren de Elzassers over Berlijnsche tyrannen en ver langen naar de Fransche vrijheid en zelfstandigheid, en wat het gekste is, de Franschen helpen hen jam meren en schelden, roept de Duitseher, die we hier aan het woord lieten tenslotte verontwaardigd uit. DE FORTIFICATIE VAN VLISSINGEN. De Fransche gezanten bij de mogendheden, die het tractaat van 1839 onderteekenden, hebben opdracht gekregen hij de regeeringen dier mogendheden de be kende verklaring van den Franschen minister Pichon in zake de versterking van Vlissingen in hare juiste bedoelingen nader toe te lichten. De Fransche gezant in Den Haag', aan die opdracht gevolg gevende, heeft onzen minister van Buitenlandsche Zaken dte verzeke ring gegeven van de meest vriendschappelijke bedoe lingen van Pichon bij het afleggen zijner verklaring. an een vertoog aan onze regeering- als garant van de Belgische neutraliteit is niets 'bekend. EEN INCIDENT. In de vergadering van de Provinciale Staten van Friesland heeft zich Dinsdag een incident voorgedaan zegt de Tel. Bij het aan de orde stellen van de regeling van het tarief van kanaal-, brug- en opslaggelden deelde de voorzitter mede, dat een uittreksel uit d'it rapport ge- verontschuldigen. De knecht zal je naar mijn dames brengen. Zij zullen je heden wel willen houden. Dus morgen om drie uur, hoogen hoed, gekleed© jas, - ja, het haar kun je je van achteren een halven centi meter korter laten knippen, een kunstenaarsalluren Flet fluweelen buis is niet meer mo-dern in huis en den modernen miscus past eigenlijk een kale kruin - „Dien mijn broer bij mevrouw aan," beval hij den knecht, klopte Felix nog eens luchtig op den schouder en liet hem gaan met een kort, vriendelijk knikje. Toen Felix het salon zijner schoonzuster binnentrad was daar reeds een sierlijke theetafel aangericht, me vrouw Mara kwam hem gekapt en gekleed1 in een fraai middagtoilet uit violette Libertyzijde tegemoet. „Welkom, Felix.... Nu, laat ik je eens bekijken!" Zij gaf hem tijd, haar blanke, goed verzorgde hand te kussen en draaide hem daarna met het gelaat naar. den eleetrischen kroon. Hij lachte haar een beetje verlegen toe en ademde met welbehagen de lauwe, geparfumeerde lucht der kamer in en d©n geur, welke van haar, door onzichtba re sachets opgevuld kleed, uitging. Mevrouw Mara knikte tevreden. „Kranig ben je geworden, weet je dat wel?" Zij nam hem op met ongegeneerde nieuwsgierigheid zooals men een ten verkoop aangeboden voorwerp monstert. „Als je maar eerst hier een poos hebt geleefd zul wat een elegant figuur maken. Zoo neem plaats, drink je thee? Of neem je liever een glas portwijn bij de sandwiches?" „Neen, neen, thee, lieve schoonzuster." „Ik heet Mara," wees zij met zachte strengheid te recht. „Ja, dat weet ik ik wist alleen niet, of ik mocht," antwoordde hij met een vroolijken, jeugdigen lach. „Wat nu, Felix? Ben ik dan zoo oud en uitge droogd geworden, dat je bang voor mij bent?" „Zeker niet, lier* Mar*!" lijktijdig in de „N. Rott. Crt." was verschenen, toen hij het rapport in handen kreeg. Er werd door hem een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar noch eenig ambtenaar ter griffie, noch eenige werkman op de drukkerij had misbruik van vertrouwen gemaakt. Het bericht moest uit andere bron komen. De heer Besuijen erkende de geestelijke vader van dat. bericht te zijn geweest en hij heeft dat gedaan, om de zaak aan het rollen te brengen, daar de „N. R Ct." steeds de stukken reeds bevat, voordat degene, die daarvoor is aangesteld, ze kan verschaffen. En daar geen artikel hem geheimhouding oplegde, meent spr. dat terecht te mogen doen. De voorzitter betoogde, dat een rapport aan hem verzonden, zijn eigendom wordt, waar niemand het recht heeft daaruit mededeeling te doen. De heer Besuijen zag niet in, dat hij verkeerd' heeft gehandeld: hij wilde alleen weten, hoe die stukken in genoemd blad kunnen komen. De bladen hebben vaak uittreksels uit stukken, voordat die in bezit van de leden zijn. De voorzitter antwoordde, dat aan de pers gelijktij dig als aan de leden de stukken worden verschaft, en zoo kan het wel voorkomen, dat ver af wonende leden eerst later de stukken krijgen dan de uittreksels in de pers staan. Hij nam dit echter volkomen voor zijn verantwoor delijkheid. Hij hoopte echter, dat de heer Besuijen niet meer een dergelijke komedie op touw zou zetten. De heer Nauta schaarde zich ten aanzien van het geen de voorzitter zeide, omtrent zijn rechten, op een aan hem toegezonden rapport, aan diens zijde. Daarmede werd het incident gesloten verklaard. Gemengd nienws. VOORJAARSVERPLEGING. Het nu geheel voltooide koloniehuis „Zwartendijk," van het Centraal Genootschap, wordt 1 April a.s. opengesteld tot voorjaars-verpleging. De bedoeling is aan de kinderen, die dë kolonie-arts sterk genoeg acht, een paar uur per dag onderwijs te geven in d© voornaamste vakken, benevens in nuttige handwerken en sloyd. In de nu geëindigde najaars- en winterverpleging te Nunspeet waren de resultaten van het onderwijs zeer gunstig, terwijl de kolonie-arts aldaar hoogst tevreden was over den lichamelijken vooruitgang van de ver pleegde kinderen. BLANKE SLAVINNEN. Het is gebleken dat twee jonge Russinnen, die Zondagavond te Amsterdam in een logement in de Warmoesstraat werden aangetroffen, slachtoffers wa ren van den zoogenaamden handel in vrouwen. In iiet,- zelfd'e logement waar zij logeerden, werden later een Russische man en een Russische vrouw aangehouden, die reisbiljetten naar Argentinië voor de meisjes in hun bezit hadden. De man beweerde paardenkooper te zijn en de mede aangehouden vrouw in het geheel niet te kennen. Echter zijn beiden herhaaldelijk in eikaars gezelschap gezien. De beide Russische meis jes zijn opgenomen in het tehuis voor vrouwen „Beth-Sau" op de Nieuwe Heerengraeht, Haar nade re verklaringen hebben der politie de zekerheid ver schaft, dat men hier te doen heeft met een geval van handel in vrouwen. De man en de vrouw zijn ter be schikking der justitie gesteld. IN DEN VAL. Een jachtopziener te Lonneker had in October, ver leden jaar, een aldaar wonend persoon betrapt op stroopen. Om hem echter aan te zeggen, dat tegen De naam kwam slechts met moeite over zijn lippen. Hij klonk zoo romantisch, ook de omgeving leek hem romantisch, maakte hem onzeker. Hij kadi er spijt van toch maar geen portwijn te hebben genomen. Zoo le pelde hij met nuchteren schroom zijn thee en waagde het ternauwernood iets uit de zilveren mandjes te nemen. Ten slotte stapelde mevrouw Mara al het mogelijke op zijn schoteltje, hetgeèn hem nog verlegener maakte en het gevoel van een onbeholpen kind! in hem wekte. „Vertel nu eens wat -zei mevrouw Mara. I elix wist niet recht-, waarmede hij zou beginnen. De laatste zes jaren vormden zich in zijn herinnering tot een enkelen vormeloozen klomp. Maar mevrouw Mara stelde in het geheel geen be lang in de vervlogen zes jaren. „Wat heeft Paul gezegd'?" Felix werd opgewekt. Zijn oogen straalden. Hij sprak van zijn broeder met de dweperij eens jonge- lings. „Hij heeft, zulk een heerlijke goedheid'! Hoeveel goeds heeft hij mij al bewezen in het uur, dat ik bij hem was! Zoo opofferend".... Mevrouw Mara sperde haar schoone oogen open en zeide eindelijk: „spreek je van Paul?" Hij knikte levendig. „Ja natuurlijk. Gij kunt niet gelooven, hoe onein dig goed hij voor mij was en nog zijn zal." Mevrouw Mara trok haar lippen op. „Gij moet hier niet alles woordelijk opnemen, Fe lix", zeide zij scherp. En daar hij haar verschrikt aan keek, veranderde zij van toon. „Weet je, het is een maal zoo: heden belooft, hij je gouden bergen en mor gen denkt hij er niet meer aan. Dan heeft hij weer wat anders in het hoofd': een nieuwe gedachte of kom laten we daar niet over spreken." Zij zag er gekrenkt uit en steunde haar volle kin in de hand, zonder op te merken, hoe gedrukt haar jonge zwager er plotseling uitzag. „Eet toch wat, Felix", zeide zij met oppervlakkige hoffelijkheid. Toen zij echter zijn «rnjtig gezicht zag, nam zij hot verkeerd op. hem proces-verbaal zou worden opgemaakt, hetgeen bij jachtovertreding moet geschieden, kon de jachtopzie ner den dader maar niet te spreken krijgen. Telkens als hij er voor aan de woning kwam, was de deur op slot en op zijn kloppen kreeg hij geen gehoor. De strooper was echter ook O.-I.-militair geweest en had pensioen. Dat pensioen wordt elke drie maanden uitbetaald en het daarvoor vereischte stuk moet van het stadhuis gehaald worden. Dit was1 den jachtopzie ner bekend en toen hij zich verleden week in het stadL huis opstelde, liep de zoolang gezochte in de val en kon hem eindelijk het proees-veTbaal worden aange zegd. Gistermorgen, half twaalf, is een groot aantal stu denten in de tandheelkunde in de tandheelkundige kliniek gekomen om de werkzaamheden te hervatten. Zij werden groepsgewijze ontvangen door den rector, den heer J. E. Grevers. De volgende week Maandag worden de gewone col leges hervat. De nieuwe kliuiek is thans geheel gereed. AANRANDING. Te Bussum is een 16-jarig meisje op weg naar huis, buiten het dorp, op den Ouden Laarderweg aangeval len door een tweetal jongelieden, waarvan een haar bij de keel greep. Het meisje wist te ontkomen en keer de naar het dorp terug. De belhamels gingen verder het zandpad op. Onder politiegeleide is zij later thuis gekomen. Van de daders was geen spoor meer te vin den. EEN PATROONSSTAKING. Te Barneveld' is' het den laatsten tijd meermalen voorgekomen, dat ook door enkele knechts aan open bare aanbestedingen werd deelgenomen, welke perso nen dan gewoonlijk de laagste inschrijvers waren. Als protest hiertegen hebben nu de patroons in die bouw- valdcen aldaar besloten, zoolang bedoelde knechts wor den toegelaten, bij eventueele aanbestedingen geen biljetten meer in te leveren. Hier kan dus van een patroonsstaking gesproken worden. MOORD TE SPAARNDAM. De justitie te Haarlem heeft heden in deze zaak gehoord een voermansknecht uit Heemstede. DOOR DE DRIJFRIEM GEGREPEN. In de schoenfabriek van den heer Blanker» te Til burg werd gistermorgen de werkman Kok door een drijfriem gegrepen en om de machine rondgeslingerd. Met gebroken ledematen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. LOODWIT VERORDENING. De raad van de gemeente Haarlem heeft' gistermid dag besloten, dat in het vervolg in de bestekken voor gemeentewerken bijzondere bepalingen zullen worden opgenomen omtrent 't gebruik van loodwit en loodime- nie en dat het aan dbn directeur der Publ. Werken zal vrijstaan zulke verfmiddelen te weigeren tot gebruik bij het uitvoeren van gemeentelijke werken, wanneer zij niet in olie zijn gemengd. KINDERMOORD De justitie uit Maastricht, vergezeld van de genees- heeren dr. Nijst en dr. Schmedd'ing, deed Maandag te Vaals onderzoek in verband met den d'ood! van een kindje van 11 maanden. Het kindje zou door de-moe der in een vlaag van waanzin om het leven zijn ge bracht. Bedoelde vrouw meldde zich Zaterdagavond bij de politie te Maastricht en is naar het krankzinni gengesticht in het hospitaal Calvariënberg overge bracht. „Je bent een beste kerel, Felix." „Ja, ja.het is niet zoo gemakkelijk om met een beroemd man te leven! Van hem heeft iedereen meer dan het eigen gezin. En dan de vrouwen!" Een vlammende blos kwam op zijn gelaat. Maar vervuld van eeuwig dezelfde gedachte; merkte zij het niet. „Walgelijk zeg ik, z-ooals zij hem naloopen! Men zou zich kunnen schamen voor zijn eigen geslacht. Zij laten niets over voor de eigen vrouw. Sedert tien jaren heb ik reeds geen man meer slechts de eer op zijn naam schulden te mogen maken. Als een vorst moet hij alles hebben. Veeleischend is' hij, alsof hij met millioenen op de wereld' is gekomen. En ik ben geen dag zeker, dat ik niet op zij word' gezet en een ander mijn plaats inneemt!".... Zij had zich opgewonden tot een groot medelijden met zich zelf. „Gij ziet misschien veel te donker", zei hij eindelijk gedrukt. Alle blijheid was verdwenen en bijna ont waakte iets in hem, dat op vijandigheid' geleek, daar zij het beeld' van zijn broeder zoo' misvormde. Maar mevrouw Mara gevoelde zich gelukkig, dat iemand naar haar luisterde, iemand haar ernstig nam en het behaagde haar, dat het een man was. Om vrouwen gaf zij niets; legde haar de maatstaf hareT eigen persoonlijkheid aan, vond ze kleinzie lig, babbelachtig en afgunstig. Met groote naturen wist zij in het geheel niets te beginnen. Overigens bracht zij huiselijke misère niet buitenshuis. Maar die tot de „familie" behoorde, was verplicht haar klachten aan te hooren. En klagen was de hoogste be koring haars levens. De kleine Meiszner klok verkondigde van den schoorsteenmantel met zilveren slagen acht uur. Onwillekeurig vlogen Felix' gedachten naar Glogau terug.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1