z STBisrjs&r m 833 STADSNIEUWS. fftasthST""- <SHed""! a,TOlkln8' «'"O»"' B U1T E jjf IA N D. Toen de kinderen der familie Vrijdagmiddag huis waarts keerden, vonden zij het geheele huis verlaten. De moeder was weg, terwijl het jongste zusje nog te bed lag. Zij meenden, dat het kindje sloep, doch toe geschoten buren kwamen tot de bevinding, dat het dood was. Het lijkje werd door de politie in beslag genomen. Op de tafel lag een brief- met een portemonnaie. De vrouw was met de electrische tram in de richting Aken vertrokken. (L. K.) UIT PURMEREND. Ten raadhuis alhier werd! gister in het openbaar verpacht, voor den tijd van 5 jaren, het grasgewas- op de wegen in onderhoud bij de Zes Noord-Hollandsche steden. Het eerste perceel werd1 gegund aan F. Schellinger te Landsmeer voor 870; het tweede perceel aan K. Rox te Upendam, voor 970; het derde perceel aan <T. Eggers te ILpendam, voor 975; en het vierde per ceel aan J. Wever te Purmerend, voor 725, UIT DE RIJP. Dinsdag werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling de Rijp en Omstreken van „Volksweerbaar heid" op 24 Januari 1911, 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer P. Blokdijk. Aanwezig waren 16 van de 42 leden. Verslag werd uitgebracht van de in 1910 gehouden gymnastiek-oefeningen. Hieraan ontleenen we, dat éénmaal per week, gedurende 2 uren, gymnastiek-on derwijs werd gegeven aan een 30-tal jongens van de hoogste klassen der o. 1. school. Een vooruitgang kon hier worden bespeurd, daar de aandacht van den on derwijzer den heer Hakken -meer werd! gewijd aan een nette afwerking der bewegingen, dan aan krachtoefeningen. Het aantal leden nam in het afge loopen jaar met 15 toe. Door een uit de vergadering benoemde commissie werd' de rekening van den penningmeester, den heer K. van Veen, nagezien en in orde bevonden, waarna genoemde penningmeester werd gedéchargeerd. Als bestuurslid vacature J, Schellinger, wegens vertrek werd na herhaalde stemming met 10 van de 10 stemmen de heer E. Hoedemaeker gekozen, die zich, na eonig bedenken, de benoeming liet welgeval len. Aan de vergadering werd medégedéeld, dat het be stuur gesloten heeft eene subsidie te geven aan de schietvereeniging „Willem Teil" (eene onderafdeeling van V. W.) tot- het aankooepn van den z.g. Kasteel schijf, systeem Luit. B. Mulder, welke schijf in een lang gevoelde behoefte voorziet. En uit Spaubroek werd geschreven ten volle belangstelling. het koor Verdient UIT St.-PAKORAS. De afdeeling Sint-Pancras van dén Bond voor Staatspensionncering hield 25 Jan. j.l. hare algemee- ne ledenvergadering, welke door 26 van de 41 leden werd bijgewoond. Na opening door den voorzitter, den heer J. Ver weel, bracht de penning-moester verslag uit van de geldmiddelen. Er bleek nog in kas te zijn. een saldo van 0.64". Een voorstel van het bestuur, om het aantal be stuursleden te bepalen op zeven, werd algemeen goed gevonden. De aftredende, doch niet herkiesbare leden van 't bestuur, de heeren J. Kloosterboer en T. Ruijs Jr. werden vervangen door de heeren Jn. Wagenaar en JModder, terwijl gekozen werden de heeren A. Bakker en O. Tol. Allen namen hunne benoeming aan. Het bestuursvoorstel tot oprichting van een propa- gandaclub werd goedgevonden. Zoo mogelijk zal deze club nog in dit voorjaar een bijeenkomst organiseeren. Tot Bode werd aangestelde de heer L. Hoogland. Hierna sluiting der vergadering. UIT LIMMEN. Dinsdag en Woensdagavond gaf in de zaal van den heer Jn. Winder alhier het Harmoniekorps „Semper Crescendo" onder directie van haar directeur, den heer Amse, zijn eerste uitvoering in dit seizoen. Dinsdagavond, de avond' uitsluitend voor kunstlie vende leden, was de zaal vol en een herhaaldelijk ap plaus gaf na afloop van bijna elk nummer bewijs dat er van de goede muziek genoten werd. Een woord van waardeering, gesproken door baron van 1 ridagh was zeer zeker een welverdiende lof en het werd dan ook door krachtig handgeklap onder streept. Hierna werden eenige aardige voordrachten gegeven met tot slot- het blijspel „Wie ben ik"? De rollen van Boos, Ploem en Geert waren in goede handen en dit stukje werd door allen, waartoe ook de goede grimage on costuimi3 meewerkten, goed weergegeven. V oensdagavond, tegen entree, was de zaal eivol, zoodat nog verscheiden personen moesten staan; nu evenwel was het een luidruchtiger publiek, en liep men gevaar, met gerookt vleesch huiswaarts te kee- ren. Het „niet rooken" zoo hier en daar opgehangen, had dezen avond niet den minsten invloed. Ook deze avond mocht verder als welgeslaagd wor den beschouwd en deze welgeslaagde uitvoeringen ge ven zeker den moed om op den ingeslagen weg voort te gaan, en de zinspreuk tot waarheid te knaken „Semper Crescendo" in kracht toe nemen. DE BURGEMEESTER VAN HAARLEM. De burgemeester van Haarlem heeft gisteren in den Raad meegedeeld, een eventueel© benoeming met x\pril a.s. t© zullen aanvaarden. De burgemeester zei hieromtrent o. m. het volgende: Verschillende omstan digheden maken het mij zeer moeilijk, mijn betrekking te blijven waarnemen, en daarom was, na ernstige overweging, bet voornemen bij mij opgekomen, na een 18-jarig burgemeesterschap eeu eventueel© herbenoe ming niet te aanvaarden; doch hoewel ik mijn krach ten niet wensch te overschatten en mij volkomen be wust ben van vele tekortkomingen, hebben de waar deering en medewerking, welke ik gedurende al deze jaren van den raad heb mogen ondervinden, de bij zondere aangename verhouding, waarin ik thans sta tot het college van B. en W., mij ernstig de vraag doen stellen, of ik wellicht het belang dér gemeente, die mij lief is geworden, zou kunnen dienen, door nu nog aan te blijven, en heeft ten slotte een gevoel van plicht mij gebracht tot het besluit, om, voor het oogenblik althans, aan mijn voornemen om heen te gaan, nog geen gevolg te geven. Dezp verklaring is door dep rapd met applaus be groet. SIGARENWINKELIERS. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeen© ver gadering van d'e Nederl. Vereeniging van Sigarenwin keliers heeft de voorzitter na en naar aanleiding van het betoog van den heer Hioolen opgemerkt, dat het Verbond van Sigarenfabrikanten zijn houding reeds bepaald heeft, doch dit niet het geval' is met. dp Siga- reuwinkeliersvereeniging. De volgende motie werd aangenomen: „De vergadering, gehoord de prae-adviezen en de batten betreffende het onderwerp; verhooging van rechten op tabak en tabaksfabrikanten, mede overwe gende, dat- de ondervinding in het buitenland heeft doen blijken, dat dergelijke verhooging van belasting de noodlottigs te gevolgen na zich) sleept, spreekt als hare meening uit, dat elke verhooging van rechten een nadéeligen invloed zal uitoefenen op den handel in die artikelen en den ondergang zal zijn van rneni- gen nijyeren sigarenwinkelier." KWARTJESVINDERS, Met den trein van 2 uur arriveerden gistermiddag In Arnhem zes illustre leden van het gilde der kwartjes vinders. De reis daar heen hadden zij onderweg reeds goedgemaakt, door van twee medereizigers f 16 en f 25 te winnen met kaartspel. In Arnhem wilde de heeren hun geluk ook wel eens probeeren, maar, he laas, zij waren spoedig bij de politie gesignaleerd, die eenige rechercheurs er op uitzond. De heeren zaten in een café, onder het genot van een potje bior, de rechercheurs bestelden ook een potteke en 'belangstel lend nam men elkaar op. De vreemdelingen stapten kort daarna op, de rechercheurs ook, de kwartjesvin ders verdeelden zich in twee groepjes, de rechercheurs ook en zoo ging het, steeds in eikaars gezelschap verder, de eene groep naar Oosterbeek, waar de recherche de bewaking aan de Oosterbeeksche politie overdroeg, de andere groep kris kras door de straten der stad. Eindelijk had de recherche genoeg van dit doelloos rondloopen en rekende zij eenvoudig de heeren in, die met een der eerstvolgende gelegenheden naar Utrecht werden geloost. De gastheer vertelde, die rupSen leven in de knoestige geledingen of verdikkingen van de bamboe, en zich met het merg dier nuttige plantensoort voeden, zoodat er volgens hem geen zuiverder dierlijk voedsel ter we reld kon gevonden worden. DE ZAAK BEISHUIZEN. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat ongegrond is verklaard het beroep van den gemeenteraad van Stedum tegen het besluit van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit betrek kelijk het ongevraagd ontslag van den onderwijzer, den heer J. Th. Beishuizen te Loppersum, wegens niet na leving der instructie omtrent zijne woonplaats. VERDRONKEN. ^Een geneesheer uit Adeghem (Z.) is- met paard en rijtuig in een kanaal geredfen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Op de publieke verkooping van huis en bouwland van de Wed. D. Slot alhier deze week gehouden, was het land weer zeer duur. Enkele akkers brachten op f 155 per snees is dus per Il.A. f 6510.— UIT OUDKARSPEL. Alhier is een coöperatieve Boerenleenbank opge richt. Het bestuur is als volgt samengesteld: Jb. Slo- tomaker, voorzitter; J. Hansen, vice-voorzitter; M. Borst Kz,, secretaris; A. O. Kroon Mz., tijdelijk kas sier. Raad van toezicht M. Hart, viee-voorzitter; G. DE WERKZAAMHEDEN DER MUNT. In de Staatsct. deelt de minister van Financiën mede, dat gedurende het jaar: a. is aangemunt: I. voor rekening van bijzondere personen 421,447 dukaten II. voor rekening van het Rijk: 880,000 25-centstukken 2,250,000 10 centstukken; tot een nominale waarde der sub II bedoelde specie van f 445,000; b. van rijkswege ingetrokken: 25 10-guldenstukken 2,005,996 rijksdaalders; 22,090 guldens 19,538 halve guldens; 707,499 25-centstukken 2,547,786 10 centstukken; 124 5-centstukken 54,565 21/2-centstukken 174,962 1-centstukken; 1,413 1 ^-centstukken een totale nominale waarde (inbegrepen 130,97 brand beschadigde specie) van 5.482,010,83. KORTE BERICHTEN. Op het terrein van den nieuwen fabrieksaan- bouw der firma G. van Delden Co, te- Grohau zijn een viertal urnen in zeer goede conditie uitgegraven, Naar het huis van bewaring te 's-Gravenha.ge is overgebracht een, huisknecht aldaar, die het geld, dat hij had ontvangen om belasting te gaap betalen, op maakte. De man had het belastingbiljet verscheurd en was ook niet in zijn dienst teruggekeerd, Uit Friesland trekken dagelijks weer arbeiders naar Duitschland. Zij zetten koers tot dichtbij Ham burg, waar een Nederlandsche Maatschappij een groot grondwerk uitvoert, waarbij zij werk kunnen vindén. De politie^ in het naburige grensplaatsje bij Dinxperloo lieert eeu arbeider aldaar gevangen ge no men toen hij de groote ijzergieterij yan Nering Bögel aldaar wilde in brand' steken. Door zijn toedoen is yoor eenige maanden een groot magazijn dier fabriek in vlammen opgegaan. Te kienden bij Tiel deed zich een geval vau slaapziekte voor. Gedurende drie dagen en nachten was er geen mogelijkheid om den patiënt uit zijn slaap te doen ontwaken, Met den derden dag werd hij we der wakker. Een droevig ongeval heeft nabij Nieuw-Amsterdam plaats gehad. Door de Dedemvaartsche Stoomtram werd even voorbij de stopplaats het zoontje van den heer P. Lok overreden. De stumperd was met zijn achterhoofd onder de tram geraakt ep onmiddellijk dood. In de ouderlijke woning te Rotterdam is een meisje van vier weken verbrand, doordat droogend waschgoed vlam vatte en de vlammen zich aan de wieg mededeelden. Het kind overleed aan de gevolgen van de brandwonden. de pauze drie stukjes den heer Oushoorn. Na een meer luchtig genre. De heer B. heeft een beschaafden toon, en droeg ge voelig en met smaak voor. (In „Arlequin" van Popper greep hy er een enkelen keer wel eens naast, misschien kwam dit door een geblesseerden vinger aan de lin kerhand.) Ook zijn voordrachten hadden veel succes. De heer Oushoorn begeleidde hem uitstekend. Was een vorige maal de vleugel geleverd door den heer Y,pma, nu hadden de heeren Spanjaard' daar gezorgd. A. K. arvoor V A DER bevolking In iqio^ DE.GEMEENTE ALKMAAR. meisjes buiten huwelijk en elders woonachtige ouders, Als levenloos aangegeven werden jongens en 10 meisjes. Overhxten zijn 62 jongens en 4 jongens en 5 meisjes uit ingeschreven 7 u„ i - ongehuwde mannen en 45 onire- vrouwen, 48 gehuwde mannen en 51 gehuwde personen; S alhier overleden, die elders en jonge- wnaars en weduwen, ingeschreven,. iS nmnTn'en91^edÜWrlaarS T 40 wed™, totaal 139 mannen en 136 vrouwen of te zamen 275 mannen en 3 vrouwen zijn woonplaats hadden en 4 mannen en 3 vrouwen overle den elders, die hier woonachtig waren. Iet getal huwelijken bedroeg 163, te weten: 145 usschen jonkmans en jongedochters, 3 tusschen jonk mans en weduwen. 11 tussohen weduwnaars dochteis en 4 tiis&ehen weduwi 3 echtscheidingen werden ne^enlOSTs"®' °P 31 EeoelPber 1909 10206 man nen en 10818 vrouwen, totaal 21084 personen hedmpo- vermeerderdedoor geboorte en vestlgingTn 17e' meente met 1393 mannen en 1138 vrouwen, terwijl zij vm-mm derde door overlijden en vertrek uit de gemeen met 1327 mannen, en 1027 vrouwen, zoodat zij ot> 31 December 1910 bestond uit 10272 mannen en 0989 vrouwen, totaal 21261 personen. Hieronder zijn begrepen de bevolking van het Rijks- opvoechngsgest.eht, bestaande uit 142 I en die van de C adettenschool, bestaande uit 126 personen. De geboorte bedroeg 1 op 45; er stierven 1 op 78. befoLkS betlr0eff 2'24' de Sto'fte E29 pet. van de 44 huwelijken zijn op buitengewonen tijd voltrok ken, waarvan 8 in de le, 11 in de 2e en klasse. 25 in de 3e Gfisteren viel te Amsterdam een negenjarig jon getje van de electrische traVn. De tram ging over het wAuxftvuWuvt lichaam heen en het arme ventje werd waarschijn- I repetitie 910l/2 uur, Wapen van Munster lijk onmiddellijk - gedood. Gymn.yer. „Turnlust," oefeningsavond n unnelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. tot door J. Kroon Mz., voorzitter; Borst Az., secretaris. G. UIT STOMPETOREN. Den 5den Eebr. zal alhier in het Herv. kerkg-ehouw een dramatisch zangspel met voordracht worden gege ven door het predik, dames- en jongeheerenkoor Yivia ondei leiding van den heer ds. J.-Broekema van Lieer- j Hugowaard, de auteur. Het onderwerp luidt: De Heraut, des; konings, en is aan den Bijbel ontleend. In Beusichem viel aan een dergelijke uitvoering een warme ontvangst ten deel. „Voordracht, zang en inhoud! waren, zoo lezen we in u6?!.483-1 verschijnend blad, keurig, en de aanwezigen hebben inderdaad' godsdienstig en artistiek genoten. Ds. Gerritsen, onze predikant, was dan ook in alle opzichten de tolk van allen, toen hij ds. Broekema en zijn kinderen dank bracht voor den heerlijken avond en een „tot weerziens" toeriep. Wij kunnen 't ande re genieenten, die prijs stellen op iets goeds, schoons en verhevens ten zeerste aanbevelen, ook ds. Broeke ma met zijne zeven kinderen eens in hun. midden te doen optreden. De onderwerpen zijn aan denBijbe!ont leend en alzoo van godsdienstige veredelende inhoud Gok in deze omgeving werd zulk een uitvoering reeds gegeven. Te Oude-Niedorp werd de mooie zang cler helder- en zuiverzmgende kinderen met de groot ste aandacht gevolgd en werd door ds. Kanis een woord van dank en hulde gebracht aan koor en auteur. HET RIJKSOPVOEDINGSGESTICHT TE AMERS FOORT. Gisteren werd het nieuwe Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort plechtig ingewijd door den minister van justitie, inr. E. R. H. Regout, in tegenwoordigheid eener talrijke schare van genoodigden. Tegen elf uur verschenen de genoodigden op hot terrein, onder wie werden opgemerkt de oud-Ministers Van Raalte en Nelissen; de Commissaris der Konin gin in Utrecht, de Secretaris-Generaal van Justitie; Procuieui-Generaal mr. baron Baud, de Directeur-Gene raal van het Rijks-tucht- en opvoedingswezen, de hoofd ingenieur der gerechtsgebouwen, de voorzitter van het algemeene college van Rijks-tucht- en opvoedingswe zen met de leden van dat college, leden van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hoofdamb tenaren van het Departement van Justitie, de leden der Commissie van Toezicht op het gesticht. De bijeenkomst werd geopend door mr. H. C. Dres- selhuijs, administrateur bij het departement van justi tie, met den persoonlijken titel van Directeur-Generaal van het gevangenis-, rijkstucht-, en opvoedingswezen, die een rede uitsprak. De jongens in het gesticht, dragen geen gestichts- kieeren, wel hebben zij uniform-kleeding. Voor giste ren waren de jongens in feesteostuum gestoken, korte zwarte pantalon, Schotsche kousen, hooge rijglaarzen donker grijze blouse en zwart dasje. Het onderwijs en het spel in de verschillende groepen i ^erd door de aanwezigen blijkbaar met veel belang- stelling gevolgd.' Tegen half vier keerden de meeste genoodigden, ook de minister huiswaarts. U4ATSTE BEBIUHTEN. EEN ASSISTENT VERMOORD AMSTERDAM, 26 Januari. Uit Batavia wordt ge seind dat de assistent Arnold van het Assahan syndi caat op Silautoeastate is vermoord. DE VLISSINGSCHE VESTINGWERKEN. BRUSSEL (V. D.) 26 Jan. De aangelegenheid bep-effende de Vlissinger vestingwerken schijnt thans hoe langer hoe meer op den voorgrond te treden. De Gazette verzekert dat de zaak dezer dagen het onder werp van belangrijke besprekingen vormde, gehouden in den ministerraad die tot laat in den nacht voortge zet werd. De regeering is evenwel van meening dat deze zaak zeer voorzichtig moet behandeld worden en niets gedaan wat de zaak in een ongewenscht stadium zou kunnen brengen. Het is ook van belang het offi- cieuse artikel van de „XXe siecle" tet vermelden, waarin de schrijver volledige en formeele waarborgen vraagt van Holland ten opzichte van de vrije vaart oo de Schelde. Hij spoort verder de regeering aan het initiatief te nemen tot het openen van vriendschappelijke bespre kingen met Holland. Dit artikel vormt het onderwerp van levendige com mentaren en schijnt de huidige meening van de Bel gische regeering omtrent de aangelegenheid' weer te geven, MOORD TE RENKUM. ARNHEM, 26 Jan. Het Gerechtshof alhier heeft heden den dader van den afschuwelijken moord te Renkum, gepleegd op de 13-jarige A. Pulle, voroor- deeld tot levenslange gevangenisstraf. Knusten en Wetenschappen. AGENDA. T. DONDERDAG Kegel«lub »Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie" Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Voordrachten ver. „Kunst naar Kracht", Wapen van Munster. „Turnlust," oefeningsavond van 71I81/ „dspiranten, lokaal R. H. B. S. ymn.ver. «Turnlust," oefeningsavond, van 81/,9V mannen-afd., lokaal R. H. B. S. 1 „Nieuw I.ecen en Orpheus," repetitie Dames, 8 Un uur, OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN DONDERDAG: Prop. club Geheel-onthouding, Openb. uitvoering. uur, Dihgentia. BEVOLKING. Onderstaand persoon wordt verzocht zich ten spoe- en 1 uur PETRONELLA CORNELIA GOMES, gekomen van Velsen. EETBARE WORMEN OF RUPSEN. Een inzender verhaalt in het Hbld. hoe hij eens jaren geleden te Soerabaja door een zjner Chineesche handelsvrienden op een eigenaardig soort eterii vergast werd. Deze bood hem namelijk op een bordje eenige korte, maar zeer diklijvige, witte gekookte rupsen aan die, als.f waren, met wat „ketjap" als pikante saus ■esproeid, volgens hem een bijzondere lekkernij vorm den, en ongetwijfeld ook in zijn smaak zouden vallen, zoodat hij ze maar eens probeeren moest. En zijn tegenzin overwinnende, voldeed de inzender aan het verlangen door er één te verorberen, doch het het daarbij, omdat hij met dat ééne exemplaar de proef voldoende achtte, en de afkeer van het ge- ïecit bij hem zwaarder woog dan de overigens niet slechte smaak, z. i. wel eenigszins overeenkomende met dien van kreeft. TOONKUNST. Onze Toonkunst-Zangvereeniging, die dit seizoen drie uitvoeringen geeft, bood den leden gisteravond, onder leiding van den directeur, den heer J. Henri Oushoorn, de tweede aan, die hoofdzakelijk bestond uit vocale en instrumentale soli. Het koor der afdeeling trad' alleen op in een werk van Grieg, „Olav Trygvason". Zooals men j.l. Zaterdag in de „Alkmaarsche Cou rant' heeft kunnen lezen, is de tekst van dit koor werk een fragtnent uit een onvoltooid drama van den grooten Noorschen schrijver Björnstjerne Björnson. De inhoud van dit door Grieg gecomponeerde gedeel te mogen we als bekend veronderstellen. Een eigenaardig werk, karakteristieke muziek, veel al somber en klagend de inleiding begint reeds in die stemming- Men moet in de muziek van Grieg geen vreemdeling zijn, om dit werk te kunnen appre- ciëeren, anders zal men er niet veel aan hebben. Het heeft drie scenen, waarin de .eerste en tweede het ge heele koor, dan weer vrouwen- en mannenkoor afzon derlijk, met de solisten beurtelings zich d'oet hooren. In de derde scene is uitsluitend het koor aan het woord. De solisten, een mezzo-sopraan en een basi-baryton; hebben een vrij omvangrijke, maar niet zeer dankbare taak; de muziek die zij te vertolken hebben, heeft veel van spreekg-ezang, terwijl de begeleiding, ook in de koorgedeelten, dikwerf illustratief optreedt. Het koor zong, waar er aanleiding toe was, met veel nuanceering „Die ihr aus dëm Urdabrunnen' enz. „Dank, das ihr sprachet", enz. (Het slot van dit koor klonk, d.oor de hooge ligging bij de sopranen wat mager) en in de koren der derde scene. Mevrouw Henriëtte Dopper, en dé heer Felix de Neeff, beiden uit Amsterdam, die als solisten optraden, droegen hun partij met toewijding voor, terwijl de klavierbegelei ding artistiek vertolkt werd d'oor mej. Oort. Meer ge not hadden de solisten van hun eigen gekozen num mers. Mevrouw Dopper droeg voor een Arioso, van Han del, waarin men gemakkelijk d'en componist van het beroemde „Largo" kon herkennen, het prachtige lied „Feldeinsamkeit van Brahms, en een aardige eompo- silie van C. Dopper „Geh' an die Sonne". De jeugdige bas-baryton kwam met de Paulusaria „Got sei mir gniidig" van Mendelssohn, en voldeed, evenals de zangeres met de voordracht van haar licde^ ren, zeer. Mej. Oort begeleidde ook al deze solo's zeer zorgvuldig. (Zeer mooi bijv. was dé linkerhand' in het lied van Dopper). Met den heer W. Bahlmann, uit Bussum, maakten wij ^kennis als instrumentaal-solist (violoncel). Vóór de pauze kregen wij het overbekende' „Lar ghetto van Mozart en een melodieus' „Andante" van CORRESPONDENTIE. Men deelt ons mede dat de ket van den heer Spier met voor den wagen doodgevallen is, maar op weg naai het station (hij zou naar de algemeene paarden- en veeverzekering-maatschappij te 's-Gravenhage wor- den vervoerd) is bezweken. RUSLAND. In Wladiwostock is de kapitein baron -Uaaken in hechtenis genomen wegens verduistering van meer dan 120.000 gulden ten nadeele der marine Op het vermogen van 600.000 gulden van generaal Akimotl is beslag gelegd, daar vermoed' wordt dat dit vermogen voornamelijk door omkooperij vanwege le veranciers is verworven. FRANKRIJK. In Champagne hebben de soldaten met de opstandige wijnbouwers gemeene zaak ge maakt. De weinige champagne, welke te Damery niet vas vernietigd, is achter de stropdassen der sol daten verdwenen! Vier hunner zullen voor een krijgsraad moeten verschijnen, maar de geheele bevol- king diende een petitie ten hunnen gunste in. Beslo- ten werd de troepen te vervangen. Te Epernay zijn duizenden arbeiders bang door de schuld van de wijnbouwers broodeloos te zullen wor den. Zij hebben een monstervergadering uitgeschre ven. De overheid neemt maatregelen tegen eventuee le onlusten, welke gemakkelijk het karakter burgeroorlog zouden kunnen van een aannemen. ('OSIENRIJK-IIONGARIJE. Een merkwaardig an schijnt de nieuwe minister van spoorwegen te zijn. In eeu rondschrijven heeft hij het personeel uit- genoodigd op te treden alsof het werkzaam was in een koopmansbedrijf, bureaucratische rompslomp te ver mijden, de mensehen gauw en vlug, als het kan tele- tonisch, in te^ lichten en beleefd tegenover het pu bhek te zijn. Zou dat niet te veel verlangd zijn? ZI'ID-AFRIKA. Het negervraagstuk in Zuid- Amka is door de handelwijze van Lord' Gladstone, dio een kaffer, die een blanke vrouw had verkracht, heeft egenadigd en het doodvonnis in gevangenisstraf ïeeft veranderd, plotseling op den voorgrond' ge plaatst zegt d'e N. R. Ct. Het geval wekt zoowel in Zuid-Afnka als in Engeland' veel commentaar in de pers. De Zuid-Afrikaansehe pers valt, evenals som mige unionistische bladen, gouverneur Gladstone hef tig aan. Do „I all Mall Gazette geeft een uittreksel uit de commentaren van dé Zuid-Afrikaansche pers en maakt van deze gelegenheid' gebruik om critiek te oefenen op Gladstone's santimitaliteit, die hem in En- geiand bewoog den buitenlandschen anarchisten het binnenkomen gemakkelijk te maken en hem in Zuid- Afrika met de blanken in botsing bracht. De blanken in Rhodesia zullen de kaffers, die zich aan blanke vrouwen vergrijpen, dooden, onverschillig wat Glad stone wil, omd'at elke andere handelwijze in d'at land, waar de kaffers de blanken in aantal' verre overtref fen, omnogelijk is immers er zijn naast 600.000 be woners slechts 200 blanken. De doctrinaire gevoels staatsman Gladstone zal niets andérs bereiken dan het hooge gezag van zijn eigen positie en het' prestige van de blanken in Zuid-Afrika teniet te doen. JAPAN. Komoera, minister van buitenlandsche zaken, heeft in dé Kamer een rede gehouden over de buitenlandsche politiek. Hij verzekerde dat de be trekkingen van Japan met dé vreemde mogendheden voortdurend hartelijker worden en door geen enkel in cident verstoord' zijn. Voor alles kon de minister met de grootst mogelijk© voldaanheid) vaststellen, dat het Japansch-Engelsche bondgenootschap, dat voortdy-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2