STAiWNïüirws UIT SCHACEN. Bij de den 27sten alhier gehouden stemming voor een gemeenteraadslid (vacature Asjes) werden 308 stemmen uitgebracht, waarvan 165 op den heer Jb- Koster, 137 op den heer Jb. Schoorl en 6 van on. waarde. Gekozen werd al zoo de heer Jb. Koster, vrij zinnig-democraat. UIT HEER HUGOWAARD. In het bestuur van het Prot. Ondersteuningsfonds bij ziekte, werden door de algemeen© vergadering tot bestuursleden herkozen de heeren K. Winkel, J. C. Hofdijk, C. Groot Gz. en A. Bart, terwijl de heer Jc. Blom opnieuw zitting kreeg in den Raad van Toe zicht. Met genoegen kon worden geconstateerd, dat het fonds financieel een zeer voordeelig jaar heeft gehad. ITit de rekening van den penningmeester toch bleek, dat over 1910 een batig saldo is gemaakt van 217.68. Ue contributie der leden alleen overtrof de uitkeerin- gen ditmaal met 200. Een kwartaal verliep zonder dat iets werd uitgekeerd, terwijl in het geheel slechts 35 maal een uitkeering plaats had, over 9 leden. Het volle bedrag van 13 uitkeeringen in 52 weken werd aan geen enkel lidl uitgekeerd. Het hoogst aantal uit keeringen aan één lidl bedroeg 10. Het reservefonds kan op déze wijze weer met een flink bedrag worden versterkt, zoodat het fonds in steeds gunstiger conditie komt. Uit het jaarverslag' bleek dat de bestuursvergaderin gen trouw werden bezocht, dat 1910 aan het fonds geen moeilijkheden gaf, dat echter het ledental niet toegenomen was, hetgeen ten zeerste werd betreurd. Waar het fonds zoo gunstig werkt, moest de aanslui ting meer algemeen worden, te .meer daar met een klein offer zekerheid van steun bij ziekte kan worden gekocht. De aanwezigen werden aangespoord mede arbeiders op te wekken tot toetreding. Met verschil lende andere fondsen werd een contract gesloten voor overname van' eikaars leden bij eventueele verplaat sing van de eene naar de andere gemeente. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Sinds j.l. Maandag wordt te Broek op Langendijk vermist de koopman J. W. Hij was gekleed met grijs gestreepte broek en vest, colbertjas, pet, lage schoenen en zwarte kousen. Vermoed wordt dat hem een onge luk is overkomen. Namens de familie wordt bij vin ding beleefd bericht verzocht bij den burgemeester alhier. UIT HOORN. De heer D. Kolkman herdacht gisteren den dag, dat hij voor 60 jaar in dienst kwam bij de firma Gebr. Rozendaal. B. en W. stellen den Raad voor te proced'eeren te gen den heer Kaat, ter ontruiming van den scheeps timmerwerf aan denBinnemhnendijk en de Karper kuil. UIT CASTRICUM. Tot geneesheer aan het Provinciaal Krankzinni gengesticht „Duin en Bosch" is benoemd de heer P. P. Leendertz (van Coevorden), thans 2e geneesheer aan het Sanatorium voor zenuwlijders aan den Vel- perweg te Arnhem. UIT STOMPETOREN. In het Schermeer's Veefonds zijn in 1910 per kwar taal gemiddeld 1444 runderen verzekerd geweest. Af gekeurd werden 36 stuks waarvoor is vergoed ƒ5760.985 en waarvoor werd terug ontvangen 1707.24 zoodat de schade bedroeg 4053.645 of 2.82 per rund. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Bergen ds. F. W. J. Kieboom te Zalt- bommel. Aangenomen het beroep te Aartswoud, (toez.) ds. M. van Leeuwen te Bergum. KORTE BERICHTEN. De sedert een maand vermiste reiziger B., uit Groningen, is gistermorgen met zijn rijwiel uit het Boterdiep te Bedum opgehaald. Het bestuur van de Nat. Chr. Vrouwen Geh. Onth. Unie te 's-Gravenhage heeft aangekocht het landgoed Do Papenberg van notaris Feith te Beek bergen bij Apeldoorn. Te Dordrecht heeft gistermorgen iemand, die niet wel bij het hoofd is, een vijftal) revolverschoten gelost op den Hoek van Holland-trein, gelukkig zon der iemand of iets te raken. rouw K., te Delfzijl, heeft bericht ontvangen, dat haar man Donderdag te Hamburg door kolen damp is gestikt. Te Amsterdam vond een brandwacht een heel lot in de thans spelende Staatsloterij. Bij onderzoek bleek dat het nummer nog niet was uitgeloot en derhalve nog naar de honderdduizend mededingt. De heer C. A. 0. Last te 's-Gravenhage, heeft een gouden medaille uitgeloofd1 voor den Hollandschen renner, die vóór 1 December van dit jaar den snelsten tijd maakt over de 100 K.M. ACHTERLIJKE KINDEREN. In een vergadering, belegd op initiatief van de af- deeling ^Alkmaar van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers en gehouden in café Central behandelde gisteravond de heer I. Schreuder uit Amsterdam bo venstaand onderwerp. De voorzitter, de heer J. J. Kooy, opende de bijeen komst en deelde mede dat van tal van personen be richt. van verhindering tot bijwoning dezer vergade ring was ingekomen (o.a. van burgemeester en wet houders dezer gemeente, voorzitter en secretaris van volksonderwijs) De heer Schreuder begon zijn lezing met er aan te herinneren dat er de laatste jaren in verschillende ge meenten van ons land scholen voor achterlijke kinde ren werden ingericht. Niet alleen gevoelsredenen maar vooral ook practische overwegingen hebben daar toe geleid. Door de Leerplichtwet toch kwamen al die achterlijke kinderen op school, hetgeen te voren niet het geval was. Ook de crimineele anthropologic, die aangetoond heeft het verband tusschen intellect en misdaad, is van grooten invloed geweest- op de zorg voor achterlijke kinderen. Samenwerking' is er tot standl gekomen tusschen medici en onderwijzers eenerzijds en de hooge regee ring anderzijds. Aan de hand1 van een werk van dr. Aletrino schetste spreker na deze inleiding het zwakzinnige kind, in het bijzonder zijn afwijking' van het normale (bijv. licht en bijgeloovig-, opinie-loos, geen verwerking en uit drukking van abstracte begrippen, geen diep naden ken, onverschilligheid) op ethisch en intellectueel ge bied, verhoogd gevoel van eigenwaarde, zuiver machi naal verrichten van werk, gebrek aan doelbewust we ten en handelen, groote onzelfstandigheid, begrippen die het gevolg zijn van memorie, half bewuste ingevin gen, oppervlakkig' berouw). Dr. Aletrino heeft slechts een deel der achterlijke kinderen geschetst. Spreker gaf in een Nutsgeschrift een andere karakteristiek (o.a. zelfzuchtig, vaak mal- doen, leugenachtig, grooten aanleg voor vagebondage, lui en brutaal of wel vrees en schuw, bewegingsstoor- nissen). In vele gevallen lateil echter de achterlijke kinderen zieh op de lagere school niet van hun onaan- gonamen kant zien. Eerstens omdat de groote klasse geen geschikt observatieterrein is, dan omdat zij ge wend worden aan orde en tucht, eindelijk omdat de klasse suggereerend op hen. werkt. Hun waren aard toone'n ze thuis! Deskundigen meenen dat hun aantal 1 a 2 per mille bedraagt, maar het percentage is in sommige stre ken aanzienlijk grooter. Zulke kinderen hebben veel te verduren van hun mede-leerlingen en werken sto rend op den gang van het o-nderwijs. Ze hebben veel meer tijd noodig om iets te leeren dan normalen, hun capaciteit is gering en de grens is spoedig bereikt. De nieuwe Leerplicht geeft gelegenheid! hen van de school te nemen en op speciale scholen te plaatsen. Niet alle kinderen, die op de lagere school achterblij ven, zijn echter geschikt voor een school voor achterlij ke kinderen. Zij moeten aan een speciaal onderzoek worden onderworpen. Idioten, doofstomme en blinden zijn bij voorbaat uitgesloten, maar ook de in lichten graad achterlijken en de paedagogisch achterlijken hooren er niet, evenmin moreele idioten en achterlij ken, komende uit slechte zinnen, deze zijn in een in ternaat op hun plaats. Hoe komt men nu aan het geschikte materiaal voor ben school voor achterlijke kinderen? Vermoedelijke candidaten worden opgegeven door het hoofd der school, waar zij tot dusverre geplaatst waren. Het on derzoek behoort te geschieden door een hoofd' der school voor achterlijken en een psychiater. Als legger voor dit medisch-paedagogisch onderzoek dient een vragenlijst, aan de ouders, waardoor getracht wordt de oorzaken der achterlijkheid vast te stellen (bijv. er felijk belast zijn). De physische en, psychische toe stand) van het kind' wordt vervolgens nagegaan. Naast het psychiatrische is het paedagogische onderzoek (peilen van kennis, het nagaan van de leemten daar in, geschiktheid' voor onderwijs) van groot belang voor de vaststelling, der diagnose: achterlijk. Dat het kind op de lagere school voor achterlijk verklaard! wordt, blijkt in de praktijk dan ook dikwijls niet voldoende. Welk belang is er nu om dezen misdeelden kinderen een voor hen passend onderwijs te geven? Het is bepaald' noodig scholen voor hen te stichten. De achterlijken hebben hetzelfde recht op onderwijs als de normalen. Bovendien zonder dat onderwijs worden ze toch niet maatschappelijk weerbaar, worden ze nonvaleurs, parasieten der maatschappij. Het menschwaardige middel, trachten deze menschen op te voeden, ligt hier voor de hand. Het financiëele be zwaar kan niet meer bestaan, sinds het rijk zoo royaal subsidieert. Indien dé klassen niet meer dan 16 leer lingen bevatten, er afzonderlijke lokalen bestaan voor gymnastiek en handenonderwijs geeft de regeering een subsidie, bestaande in de minimum-jaarwed'den der onderwijzers en een bedrag voor het schoolgebouw. Hoeveel, vroeg spreker, zou déze rijkssubsidie hier kunnen opbrengen Achterlijke kinderen te Alkmaar zouden er blij kens den staat van de commissie voor het La ger Onderwijs 49 zijn, dat is 3 X 16 1 en die eene zou 2000 waard zijn voor de subsidie. Maar ook de paedagogische achterlijken zijn hierbij geteld en in verband hiermede worcft het aantal minder en komen die 2000 te vervallen. Een drieklassige school zou er echter hier wel kunnen komen en daarvoor zou het rijk 3158 subsidie geven. Een financiëel be zwaar is er dus niet. Er zou van den kant) der ouders een bezwaar kun nen bestaan, omdat op de kinderen, naar hun mee ning, wordt gedrukt een stempel van minderwaardig heid zoo ze op een school' voor achterlijken werden ge plaatst. In den aanvang, toen dit onderwijs in ons land werd) ingevoerd, kwam dit bezwaar vaak voor, maar voor spreker staat het als een paal boven water vast, dat dit stempel op de lagere school oneindig veel meer op het kind' staat gedrukt, zoo in de school als daarbuiten, en dat het kleine beetje energie en het gevoel' van eigenwaarde daar zullen verdwijnen. Aan de lagere school treft hier geen schuld, al meenen de ouders dikwijls van wèl. Men heeft., zoo deelde spr. verder mede, gezocht naar een middending, n.l. tijdelijke bijklassen aan de scholen, waarin d'e achterlijken werden bijgewerkt. In Berlijn werd in 1898 een dergelijke proef genomen, maar zij slaagde niet, hetgeen bewees dat achterlijken nimmer met volbegaafden gelijktijdig onderwezen kunnen worden. Berlijn heeft dan ook afzonderlijke scholen voor zwakzinnigen opgericht. In plaats van een noodzakelijk kwaad, zijn deze scholen een zegen voor de kinderen. Zij worden er g'eheel anders; zij worden opgewekter, hun oogen stralen van levenslust, zij zijn haast niet meer te onderscheiden van normalen (een schoolautoriteit in ons land' vergiste er zich te Amsterdam zelfs mee, zag achterlijke kinderen voor normalen aan en aan hem is het te danken dat de re geering dit speciale onderwijs zoo ruim subsideert). De ouders zijn dan ook wat. blij, als de kinderen een tijdje op zulk een school zijn geplaatst. Vooral de naam heeft echter veel kwaad1 gesticht: school voor achterlijke kinderen. Moeielijk was het evenwel een beteren en juisteren naam te vinden. De nieuwe school te Amsterdam is reeds 2 jaar oud, zij heet naar het practische Rotterdamsche voorbeeldschool voor buitengewoon onderwijs. Wordt vervolgd. DE 46 MILLIOEN EN ALGEMEEN KIESRECHT. Bij de bespreking van bovengenoemd onderwerp, die de heer J. E. W. Duijs gisteravond in de sociteitszaal der Harmonie hield, schetste spreker de verschillende standpunten die men bij de beoordeeling van bovenge noemd) onderwerp kan innemen, n.l. het finantieele, het noodzakelijke en het gevaarlijke. Ten aanzien van het eerste standpunt wees spreker op het steeds stijgende tekort gedurende de laatste ja ren in de Staatsbegrooting, in het bijzonder op het op treden van clericalen en antirevolutionnairen, die zui nig zijn doch op een verkeerde manier en stond o. m. breedvoerig stil bij de willekeurige verhooging van traetementen van hoogere ambtenaren, op grond dei- duurdere levensmiddelen, welk motief niet geldt wan neer salarisverhooging voor lagere ambtenaren wordt gevraagd. Vervolgens schetste spr. de uitgaven van den Staat voor militie en marine in verband met de geheele uit gaven, .nl. 50 van de 213 millioen en in verband met het groote nationale gevoel wees hij op het financieel gevaar waarin de Staat verkeert, en betoogde dat het vaderlandslievend gevoel veel te wenschen overlaat waar het betreft vermindering van het financieele gevaar dat blijkens den nationalen schuldenlast steeds steeds grooter wordt door het dure militairisme. Van 1901 tot nu zijn de oorlogsuitgaven gestegen van 39 tot 50 millioen, in 25 jaren is 1200 millioen uitgegeven. Wat wordt er met dit geld gedaan? Bij de beantwoording van deze vraag verklaarde spreker, onder het-aanvoeren van verschillende voorbeelden, b. v. de vesting te Amsterdam en het aanschaffen van marinematerieel, dat er niet het minste stelsel en sa menwerking bestaat. Is het niet treurig dat er met het geld zoo raar wordt omgesprongen, daar het zoo goed ter verbetering van sociale toestanden kon wor den aangewend? Uit verschillende uitlatingen van heeren als van Kort als Altes, 't Hooft, Thomson en van Karne- beek, blijkt dat het Nederlandsehe leger als1 macht 1 van verdediging niet de minste waarde heeft. Waar om en waarvoor dient dan"de jaarlijksche uitgave van zooveel millioenen? Hot bekende voorstel van de 46 millioen werd vervolgens door spreker aangehaald als een onderwerp dat in binnen- en buitenland tot verve lens toe wordt besproken en waarmede ons Christelijk Ministerie ter dege in de maag zit, daar het haar is gebleken, dat de Christelijke arbeiders er niet- zoo mee sympathiseeren als verwacht werd. Idioot noemde spr. de aanvrage van een paar mil lioen voor pantserbooten, ter bescherming van de Zui derzee, over welker droogmaking reeds zooveel wordt gesproken. Verder wees hij op de verdeeldheid die er onder de militaire autoriteiten omtrent het wetsontwerp be staat, daarnaast aanhalende verschillende beweringen van deskundigen die. de kustverdediging te Vlissingen ten zeerste laken en de kosten weggeworpen geld be schouwen. Mocht het wetsontwerp wordep aangenomen, dan zal de sociaal-democratische Kamerfractie die natuur lijk tegen zal stemmen, alle mogelijke pogingen doen om te bepalen dat de kosten zullen gevonden worden uit de vermogensbelasting. Spr. waarschuwde tegen het politieke bedrog dat de liberalen en vrijzinnigen plegen door nu zoo tegen het wetsvoorstel te strijden, daar het ministerie-De Mees ter indertijd een plan tot vlootbouw voorstelde dat 80 millioen zou kosten. Spr. vond) deze handeling der li beralen lager dan het geheele wetsvoorstel. De principieele basis der sociaal-democraten is ster ker omdat de soc.-democraten tegen het militairisme zijn, dat een onderdeel vormt, een tak is van het kapi talisme. Zullen de pogingen van de soc.-democratie slagen, dan is noodig de invoering van het algemeen kiesrecht waarvan de propaganda door de kapitalistische maat schappij met leede oogen wordt aangezien, te meer daar deze propaganda zoo vruchtbaar is. Spr. spoorde vooral de Christelijke arbeiders aan zich aan te slui ten bij de strijders voor het algemeen kiesrecht, omdat in de verkrijging daarvan de baan ligt, die leidt tot maatschappelijke en daardoor zedelijke verbetering in den toestand der arbeiders, van welke godsdienstige of politieke richting ook. (Daverend applaus). Na een kleine pauze verklaarde de heer D. A. Klomp in vele deelen met de rede van den spreker mee te gaan, toch te moeten protesteeren tegen de uitdrukking van den voorzitter: daar niemand het woord verlangt zijn we het allen er mee eens. Verder verdedigde de heer Klomp zijn standpunt als' anar chist en raadde den aanwezigen aan geen juk af te werpen en een juk door anderen opgelegd te aanvaar den. De heer Duijs diende van repliek, daarbij tot de conclusie komende dat een anarchistische samenle ving een ntopie mag heeten en dat wanneer de anar chisten verstandig deden en met vrucht zouden willen strijden voor hunne, beginselen, zij zouden moeten be ginnen met zich te scharen onder de banieren van de S. D. A. P. en den strijd! voor het algemeen kiesrecht zouden moeten steunen. De heer Uitenbosch bedankte bij de sluiting den spreker en de belangstellenden, spoorde tot krachtige samenwerking' ten bate der S. D. A. P. beginselen aan en sloot ten ongeveer half twaalf de zeer druk bezoch te vergadering. WIJZIGING VAN DE BOUW- EN WONING VERORDENING. De commissie voor het ontwerpen van verordenin gen, tegen welker overtreding straf is bedreigd stelt den Raad voor: Overwegende, dat het wenschelijk wordt geacht om over te gaan tot eene wijziging der Bouw- en Woning verordening, mede in verband met het openen van de mogelijkheid tot het maken en hebben van beerputten voor den afvoer van faecaliën; Gehoord de commissie van bijstand) voor de publie ke werken; Gelet op de adviezen van de Gezondheidscommissie, uitgebracht onder dagteekening van 23 November 1909 No. 283, 15 Augustus 1910 No. 431 en 23 Janu ari 1.1. No. 328; Gezien art. 167 der Gemeentewet, art. 6 der Ge zondheidswet en art. 7 der Woningwet; vast te stellen de verordening, tot wijziging van de Bouw- en Wo ningverordening, zooals die is! vastgesteld' hij raadsbe sluit van 30 November 1904, goedgekeurd] door de Ge deputeerde Staten van Noordhollandl bij besluit van 5 April 1905 No. 97 (Gemeenteblad1 No. 185) en gewij zigd' bij raadsbesluit van 5 December 1906, goedge keurd door de Gedeputeerde Staten van Noordhol- lnnd bij besluit van 9 Januari 1907 No. 64 (Gemeen teblad No. 204), welke verordening in haar geheel is opgenomen in Gemeenteblad No. 244. VERHURING. Voor de gisteren ten stadhuize door het gemeente bestuur gehouden openbare inschrijving' voor de ver huring van een perceel weiland gelegen tusschen de beide Hoornsche vaarten, groot ongeveer 3 H. A., werden 3 biljetten ingeleverd. De toewijzing geschiedde aan den heer S. Kramer IIz., alhier, voor 426 per jaar, voor den tijd van 5 ja ren. AANBESTEDING. Bij de gisteren ten stadhuize gehouden aanbeste ding van het uitvoeren van eenige rioleeringswerken, door het gemeentebestuur, werden 10 biljetten ingele verd. Ingeschreven werd door II. Punt voor 1789. P. Meijer voor 1825. P. Kaandtorp voor 1877. J. Oldenburg' voor 1910. J. Huiberts voor 1946. P. Dubbeld Cz. voor 2010. E. G. Wagenaar voor 2060. J. Schoen voor 2121. F. Rike voor 2125. J. Opdam voor 2370. Gegund aan H. Punt. SCHOONMAAKWERKEN. "V oor het uitvoeren van eenige schoonmaakwerken aan de gemeente-eigendommen werden drie biljetten ingeleverd. Ingeschreven werd door: J- Bruinewoud voor 145. B. O. Loevens voor 175. N. Y. Alkm. Glazenwasscherij 200. Gegund aan J. Bruinewoud. VOETBAL. Morgen wordt aan de Zandersloot ongetwijfeld de belangrijkste wedstrijd van dit seizoen gespeeld. AjaK uit Amsterdam, de club die in 10 competitiewedstrij den geen enkele nederlaag heeft geleden en slechts 1 gelijk spel heeft gespeeld, zal dan de gast zijn van Alcmaria Victrix. Maar juist dat ééne gelijke spel de vorige week tegen Volharding heeft Alcmaria moed gegeven en beseffende, wat een eer het zou zijn aan zoo'n vereeniging een nederlaag toe te brengen, zullen allen hun beste spel geven. Er zal een hevige strijd gestreden worden, want ook Ajax zal zijn beste vorm moeten toonen om met een gelukkig gezicht morgen Alkmaar te kunnen verlaten. Indien Alcmaria haar spel van 15 Januari vertoont, geven wij hun nog zeer zeker een kans. Maar zij dienen pal te staan en bezield te zijn met een „feu sacré" van het begin tot het einde. Van één duig zijn wij echter zeker.' Een voor Alk maar ongekend aantal voetbal-enthousiasten zal mor gen getuige zijn van één der mooiste voetbalwedstrij den, die in dit seizoen gespeeld worden. Even zij op verzoek de aandacht gevestigdrijp de toegangsprijzen. Tot hedenavond zijn de kaarten gehaald bij den Heer de Frenne 10 en 25 cent. Zondag zijn de toe gangsprijzen 15 en 85 cent. VERPACHTING KERMISTERREIN VOOR EEN STOOMCAROUSSEL. B. en W. stellen den Raad der gemeente Alkmaar voor aan den heer Antoon Benner te Gorinchem, voor de jaren 1911, 1912 en 1913 een standplaats ter ker mis af te staan voor een stoomcarrousel op het Hof in deze gemeente, tot een oppervlakte van p.m. 20X 20 of 400 M2. voor een som van f 3000 per jaar. Afschrift van dit besluit (iu duplo) te zenden aan heeren Gedeputeerde Staten ter erlanging van de ver- eischte goedkeuring. COöP. VERG. „ONS BELANG". Deze vereeniging hield gisteren avond in de Unie een voordrachtenavond. De zaal was stampvol. In zijn openingsrede heette de voorzitter de aan wezigen hartelijk welkom, daarbij op het groote nut der Coöperatie wijzende, vooral in de dagen der tegen woordige dure levensbehoeften. Vervolgens gaf hij het woord aan den secretaris, die het jaarverslag over 1910 voorlas, waaruit bleek, dat „Ons Belang" flink vooruitgaande is, en het dividend over 1910 na ruime afschrijvingen voor de bak kerij 10 0 0 kon bedragen, terwijl de vooruitzichten op nog grooter dividend zeer gunstig zijn. ervolgens was het woord aan den heer Keuzekamp, die zich als een voortreffelijk voordrager deed kennen, zoowel in ernst als luim. Voor de pauze werd door hem voorgedragen „Groot vader" van Spoor. Na de pauze „Kippensoep" van Willebrands, „Mijn eigen Kamer" van Henri Dekking. „Een probaat middel" van Justus v. Maurik, „Opreis naar Utrecht" van A. Rees, „Een bespottelijk misver stand" van Pierrot. Het stuk voor de pauze ontlokte aan menigeen een traan, terwijl de stukken na de pauze veel lachlust verwekten, vooral de 3 laatste stukken. De voorzitter was dan ook zeker ook de tolk der vergadering, toen hij den heer Keuzekamp hartelijk dank zeide voor den genotvollen avond, den talrijk aanwezigen bezorgd en hem een hartelijk tot weder ziens toeriep. DAM-SÉANCE. Op uitnoodiging der Arb. Dam- en Schaakclub te Alkmaar zal de Heer D. Bruin van Sint Pankras a.s. Dinsdag in 't café „Voorwaarts" een simultaan- séance geven in het Dammen. UITBREIDING ZAAK. Het perceel aan de Laat, hoek Boterstraat „Het Witte Huis" waarin gevestigd is het Centraal Klee- dingsmagazijn van den Heer H. S. Cloeck zal weer worden uitgebreid. Voor de derde maal binnen weinige jaren werd de architect, de heer K. Bakker Dz. weder belast met het maken van het uitbreidingsplan. De frontgevel aan de Laat zal met drie winkel ramen worden vergroot. Bij de gehouden onderhandsche aanbesteding is het werk opgedragen aan den Heer L. C. Oudt, aan nemer alhier. „BESTAAT ER EEN LEVEN NA DEN DOOD?" Woensdag a.s. zal in de Unie door mevrouw O. J. van Holthe tot Echten een lezing worden gehouden over „Bestaat er een leven na den dood AGENDA. ZATERDAG: „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II 3Ya 4% uur; meisjes-afdeeling I 67 uur; „Het Gulden Vlies." Dames-afdeeling, 8 uur, Weeshuis. Mannenzangvereeniging „Excelsior," repetitie, 8y2 uur, niet in Diligentia maar bij dén heer Kramer, Waagplein. ZONDAG: Reciteer- en Voordrachtvereeniging „Kunst naar Kracht" 3%—6 uur, café „de Graanhandel." Gem. Koorver. „Alcmaria," repetitie. MAANDAG: Vereeniging voor verwaarloosde kinderen 8V2 uur, vergadering café Central. Schaakclub V. V. V., bijeenkomst 8 uur, café Scher- merhorn, Waagplein. Dansclub Gebrs. Crefeld, 8 uur, Harmonie. Gymnastiekvereniging „de Halter," 810 uur, „Gulden Vlies." Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 81/i91/4 inannen-afd., lokaal R. H. B. S. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie dames, lokaal Khimer, Waagplein, 8 uur. DINSDAG: Teekengenootschap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. Arbeiders Dam- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. Worstelelub „Kracht door Oefening" oefeningsavond 8 uur. Voorwaarts. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7Vz8% uur; heeren-afdeeling 83/493/. uur; „Het Gulden Vlies." „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie heeren, lo kaal Kramer, Waagplein, 8 uur. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. ZATERDAG: Feestavond Burgerijsclub, 8 uur, Diligentia. Uitvoering Kracht en Vlugheid, 8 uur, Harmonie. ZONDAG. „Trouw moet blijken", uitvoering, 8 uur, Diligen tia. Gezelschap Hart, openb. uitv., 8 uur, Harmonie. GEVESTIGDE PERSONEN. J. Noordzij, pikeur, Scharloo 7, n.h. P. Schenner, gepensionneerd, Stuartstraat 41, n.h. C. Krabben dam, zonder beroep, le Tuindw.straat 17, geref. J. Dik-Veter, zonder beroep, Langestr. 93, n.h. A. Velt- man, pianomaker, Langestraat 88 n.h. O. J. Erkamp, timmerman, Lindenlaan 40 r.k. E. Hop, zonder be roep, Raaksje 2 d.g. J. Weijmer, winkeljuffr. Varne- bioek 32 n.h. M. Slot-Visser, huishoudster, v. d. Wou destraat 31, n.h. P. C. Gomes, winkeljuffr. Emmastr. 59 r.k. A. J. Matthes, leerling Gymnasium, Nassau- laan 39, w.h. J. H. Perwitz, leerling-klerk II. IJ. S. M. Geestersingel 40, h.l. M. O. A. Sauerwald, dienstbode, Houttil 7, r.kath. A. R. Dietz, boekdrukker, Spoor straat 8 geen. H. Herks, Opvoedend! Ambt. R. O. Gest. Snaarmanslaan 74, n.h. C. Muis, assistente huishou ding, Payglop 19, n.h. VERTROKKEN PERSONEN. A. Dekker, dienstbode, Koningsweg 1, St. Pancras r.k. G. S. Vlagsma, banketbakker, Kenn. Straatweg 7, Harlingen n.h. L. H. A. Wurdeonann, sigarenfabri kant, Stationsweg 37, II Amsterdam rem. A. B. Wol zak, verstelnaaister, Fnidsen 42, Amsterdam, n.h. A. Baars, winkeljuffr. Magdalenenstraat 12, Haarlem r. k. A. Wijnberg timmerman, Paternosterstr. 6, Z. en N. Schermer n.h. H. Schouten, ijzerfraiser Oostwijk

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2