DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 25 Honderd en dertiende Jaargang. 1911. MAANDAG 30 JANUARI. Hondenbelasting. 1NNENLANI» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Uit Hof- en Hoofdstad. ALKMAARSC BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen in herinnering, nat volgens de op 20 September 1882 vastgestelde verordening op de hef fing eener belasting op de honden, ieder eigenaar, be zitter of houder van een of meer aan de belasting on derworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 81 JANUARI ten kantore van den gemeente-ontvan ger aangifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige on- cjerteekend biljet, kosteloos aan dat kantoor verkrijg baar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penning, onverminderd het recht, om, zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 30 Januari. Over. ons land is deze week weer veel gesproken en hpt kleine Nederland scheen wel het middelpunt der internationale staatkunde te zijn. Ministers, sprekers, schrijvers, politici en militaire autoriteiten hebben on ze defensie en speciaaj de voorgenomen verdediging yan yiissingen besproken, in heel de toonaangevende pers werden we genoemd, hef onderwerp van de ge- dachtenwisseling t-ussehen de diplomaten van de groo te mogendheden hebben we bij voortduring gevormd. Uit de vele besprekingen is voldoende gebleken, dat wij het onbeperkte recht bezitten, om ons te verdedi gen en dat geen dpr mogendheden daartegen in ver bet kan komen. Mochten we daarvan gebruik willen maken, dan zal de storm wel bedaren en de internati onale politieke hemel wel weer zoo helder worden als de lucht thans op dezen klaren winterdag is, pu er geen wolkje te ontdekken valt. Of we echter van dit recht gebruik zullen maken is een andere vraag. Het was in één opzicht maar goed, dat er een Ne- derlandsche kwestie was de week leverde overigens weinig stof tot schrijven op. £plfa dp parlementszit- tingen gaven niet veel. In Duitschland hield de Rijksdag algemeene beschouwingen over de grondwet van Elzas Lotharingen en over het geheel ging het nogal rustig de meeste sprekers vonden het ontwerp een bruikbaren grondslag. Het slot was, dat het ont werp naar een commissie van 28 leden verwezen werd. In het grootste deel der Duitsche pers werd groote voldoening aan den dag gelegd over de onafhankelijk heid, waarmede in de beide processen inzake de on lusten in de Berlijnsche wijk Moabit, dat voor de strafkamer en dat voor de rechtbank van gezworenen, de rechters gevonnisdl hebben. Er wordt in Pruisen weer eens herinnerd aan het oude woord: „Er zijn nog rechters in Berlijn." Aan conservatieve zijde had men alle moeite gedaan om de onlusten als een po ging tot omwenteling voor te stellen, doch de bewijs- voering heeft niets dergelijks tot resultaat opgeleverd, en de rechtscolleges hebben, ofschoon de beroepsrech- ters voor een deel tot de conservatieve partij behooren, zich niet bij de conservatieve opvatting van zaken aangesloten. De meeste bladen verklaren, dat de vonnissen in beide processen het vertrouwen des volks in de Prui sische rechtspleging zullen versterken en dat de uit slag van deze beide gedingen van groote politieke be- teekenis en zeer verblijdend1 is. In Frankrijk behaalde de minister-president: eenige successende Kamer gaf hem op verschillende punten het vertrouwen. Zoo verzocht de heer Briand de Ka mer een motie over vermindering der financieele ver goeding aan Kamerleden te verwerpen, als zijnde be neden de waardigheid der vergadering en van het land en met 316 tegen 210 stemmen werd aan dit verzoek voldaan. Ook in de vier dagen van interpellaties over het op treden van de regeering jegens het algemeene Ver bond van den Arbeid had de heer Briand succes. In Engeland debatteerde men, in afwachting van de groote dingen, die op komst zijn, over het optreden van den gouverneur van Zuidi-Afrika, die de straf van een kaffer, ter dood veroordeeld wegens het verkrach ten van een blanke vrouw, omzette in levenslange ge vangenisstraf. Men vond dit een uitvloeisel van mis plaatste humaniteit en uit Z.-Afrika zelfs kwamen daarover klachten, waaruit de unionistische pers na tuurlijk politieke munt tegen de regeering trachtte te slaan. Lord Gladstone heeft verklaard, dat het plegen van de daad niet vast staat, dat de voorbedachten rade niet is bewezen en op grond hiervan achtte hij zijn be sluit in alle opzichten gewettigd1. Hij heeft daarna het doodvonnis over vier Kaffers in Rhodesië geveld ook in gevangenisstraf veranderd. In Italië willen de spoorwegmannen wel staken, maar ze durven niet recht. Een vermakelijk tooneel- tje speelde zich in verbandl hiermede af. Dezer dagen hadden zij er weer wat nieuws op ge vonden. Op een avond bleef de sneltrein van Milaan naar Rome, waarin een groot aantal kamerleden za ten, plotseling staan, midden In het land. De reizigers informeerden belangstellend naar de reden van dit oponthoud. De hoofden van velen werden uit de raampjes gestoken en toen zag men een groot trans parant, waarop met vlammende letters was geschre ven „de spoormannen wachten." Elders was een transparant geplaatst met erop: „De spoormannen zijn gereed den minister van open bare werken te trotseeren." In Griekenland' meende men een militair complot te hebben ontdekt. Een oud'-minister en een aantal onderofficieren werden in hechtenis genomen maar spoedig weer in vrijheid gesteld. Het schijnt dus dat de heer Venuzelos zich vergist heeft, In Portugal heeft de ministerraad de beraadslagin gen geëindigd over de tien eerste hoofdstukken van het kies-wetsontwerp betreffende de stemming, de voorwaarden voor verkiesbaarheid, de vaststelling der kiesdistricten, dp districtsvergaderingen en de voor waarden voor de candidatuur. Het stemrecht zal geen stemplicht insluiten. Voor Lissabon en Porto zal het stelsel der evenredige vertegenwoordiging worden toegepast. In de overige kiesdistricten zal de stem ming plaats hebben volgens onvolledige lijsten, die op 4 candidaturen hoogstens 3 namen zullen vermelden, Elk district zal 4 afgevaardigden kiezen. Lissabon eh Porto zullen ieder twee districten te}len. Elke kolonie zal één afgevaardigde kiezen. Het aantal districten is nog niet vastgesteld. Zeven hoofdstukken moeten nog in den ministerraad besproken worden. Natuurlijk is verzet hiertegen wel te wachten. De oud-koning kwam tegen een mededeeling van de waarin definitief werd besloten tot' de oprichting van een Nationalen Bond voor den Vrede. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren J.'H. L. Dreckmeier ('s-Gravenhage), J. J. II. Martin (Apel doorn) en mevrouw E. Dekker (Amsterdam). Besloten werd verder tot de uitgifte van een popu lair gesteld propaganda-orgaan, waarin o.m. de begin selen der vereeniging zullen worden uiteengezet. MERKEN VAN KAAS. In zijn antwoord op het V. V. omtrent het ontwerp houdende bepaling betreffende het merken van kaas, afkomstig van aangeslotenen bij een kaascontrêlesta- tion, zegt de minister tegenover den door eenige leden uitgesproken twijfel, of de voorgestelde regeling wel streng genoeg is, dat z. i. langs imperatieven weg het thans beoogde doel moeilijk zal zijn te bereiken. Het vaststellen van een vrijwel geheel willekeurig aangenomen grenscijfer zou groote moeilijkheden op leveren en de belangen van de velen, die van dfe be reiding- van minder vette kaassoorten en den eerlijken handel daarin geheel of gedeeltelijk hun bedrijf ma ken, zouden daardoor zonder voldoenden grond kun nen worden geschaad. De minister zal, indien in eenig land door de wet geving een merk niet voldoende wordt beschermd, ze ker niet nalaten te trachten, de noodige bescherming te verkrijgen. Dat het een goede tactiek zal zijn, nu voor het eerst een maatregel van beteekenis met opzicht tot de be vordering van den goeden naam onzer Nederlandsche kaas wordt genomen, niet te streng op te treden, be aamt de minister ten deele. Het zou niet verstandig zijn door de uit te vaardigen voorschriften de kaasbe reiding en den kaashandel te willen dringen in de ge- wenschte richting te gaan; ook behooren de uitge vaardigde voorschriften te voldoen aan dezen eisch, dat zij met eenigen goeden wil en eenige opoffering van de zijde der belanghebbenden kunnen worden na geleefd. Daar het rijksmerk echter een zekeren waar borg geeft, moet o-ok onvoorwaardelijk worden ge- ëischt, dat aan de voorschriften streng de hand wordt regeering in verzet, protesteerde o.m. tegen de voor- gehouden, opdat men te allen tijde kan aantoonen, stelling, alsof de regeering zoo grootmoedig zou zijn bij de toelage aan Maria Pia. In Japan zijn twaalf anarchisten, wegens deelne ming- aan het complot tegen den Mikado ter dood ver oordeeld, anderen tot levenslange gevangenisstraf. De regeering is met uiterste gestrengheid' opgetreden, om de socialistische beweging uit Europa te weren.] Merk waardig is het, dat de advocaten die de beschuldigden verdedigden wegens hun vergoelijkende pleidooien tal- looze dreigbrieven kregen! In Amerika trok de aandacht de rede van den pre sident over het Panamakanaal. De heer Taft zeide dat hij voor niemand onderdeed in liefde voor den vre de, maar de tijden, dat men erop rekenen kan, dat al le internationale oneenigheid langs scheidsrechtelijken weg kan worden opgelost, zijn nog niet aangebroken en daarom is het gewenseht dat het Panamakanaal j dat niet alleen op papier, maar ook in werkelijkheid de uitgeoefende controle betrouwbaar is. Zonder de ze volkomen betrouwbaarheid zou de maatregel reeds hij zijn invoering de kiem tot waardeloosverklaring in zich dragen. Mocht echter blijken, dat door de invoering van een rijksmerk voor volvette kaas nadeel zou worden ge daan aan de Noordhollandsche kaasindustrie, dan zal de minister gaarne overwegen, welke maatregelen in het belang van den afzet van en den handel in het Noordhollandsche product kunnen worden genomen. De thans voorgestelde maatregel houdt geenszins in, dat voor andere dan volvette kaas van rijkswege niets zou kunnen worden gedaan, al is het thans nog niet mogelijk op eenigszjns bepaalde wijze aan te geven, wat zou moeten geschieden. In het eerste lid van het eenig artikel is' alsnog de ze verandering gebracht: „Door Onzen minister van Landbouw, Nijverheid' en f Handel worden merken vastgesteld, welke uitsluitend besfemd zijn, om door of vanwege aangeslotenen bij versterkt dient te worden. een onder rijkstoezicht staand kaascont.rolestation te „Moeten wij, zoo zeide hij, na 500.000.000 dollars te i worden aangebracht op de door of vanwege die aan hebben besteed aan het vergemakkelijken van onze i-*- r-L-te nr.n 1» leidt, kaas. verdediging, nu de helft van de militaire waarde van het kanaal prijsgeven, door het voordeel ervan te schenken aan een natie die poogt ons te vernietigen? De woorden zelf van het tractaat met- Engeland ver plichten ons het kanaal als een verkeersmiddel in tijd van oorlog voor alle oorlogvoerenden te handhaven, zoolang wij niet zelf in den strijd betrokken zijn." Van neutraliteitsverklaring wilde hij dus niets weten. In het desbetreffende onderwerp wordt voorgesteld de bouw van een tweetal forten aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Zij zullen in de buurt van de stad Panama komen. De tegenovergestelde zijde, dus die van den Grooten Oceaan zal krachtiger versterkt worden. Daar komen vier forten en kustbatterijen in de buurt van Colon. Drie dezer forten worden ge bouwd op de eilanden, waarover Amerika bij verdrag van 18 November 1903 de vrije beschikking heeft ge kregen. Er is tot dusverre in Europa weinig over dit ont werp geschreven vermoedelijk heeft de versterking van Vlissingen, die de politieke en diplomatieke kop- pen bezig houdt, daaraan schuld! EERSTE KAMER. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Woens dagvoormiddag te elf uur met- de algemeene beschou wingen omtrent'de staatsbegroot-ing aanvangen. KAMERVERKIEZING SNEEK. Door kiezers van verschillende richting in het district Sneek is de Kamercandidatuur aangeboden aan den heer Ph. Noordwal te Balk. Met die aanbie ding wordt bedoeld te protesteeren tegen het feit, dat men ook thans- weer het district wil doen vertegen woordigen door iemand', die met de belangen van dat district niet is bekend. BOND VOOR DEN VREDE. Na eenige voorloopige bijeenkomsten te Amsterdam is gisteren in Den Haag, op aanstichting van leden van het vroegere Venezuela-vrede-comité, een vergade ring gehouden van voorstanders van de vredesidee, De residentiebriefschrijver van de Prov. Overijs. en Zwol. Ot. begint zijn brief aldus: Gustave Le Blon noemt in zijn studie over de Psy chologie der Menigte, de parlementaire regeerings- vorm, de beste in gebruik. Alleen belast hij haar met twee ernstige bezwaren: de onvermijdelijke verkwis ting van 's lands gelden, en de toenemende beperking van de individueele vrijheid. De taak van een wetge vende vergadering is het- maken van wetten, en een parlementaire zitting wordt onvruchtbaar genoemd, wanneer er niet een of meer wetten op dit of dat on derwerp afgeleverd! of herzien zijn. Nu bevat iedere wet- een beperking van doen en laten; wat ons vrij stond, wordt ons verbodenwaarvan wij vrij waren, wordt ons opgelegd. Van alle kanten knellen nieuwe banden en worden oude toegehaald, alles tot ons eigen bestwil en tot bevordering van het algemeen welzijn. Ik zal de laatste zijn om te beweren, dat die wetten schadelijk zijn. Het ophoopen der bevolking in groo'te steden, nieuwe eischen op elk gebied, hebben ze noo dig» ja, onmisbaar gemaakt, maar dit neemt niet weg dat wij in soms heel onbeduidende voorwaarden van ons dagelijksch leven, afhankelijk zijn van ambtena ren, die maar al te geneig-d' zijn, het gewicht van hun taak te overschatten, en in beschaafde landen de eigenlijke en despotieke meesters dreigen te worden. Wilt ge voorbeelden? Gij bouwt u een huis, naar uw eigen inzichten en in overleg met een architect, niet echter voor de over heid' (bouwpolitie) uw plan heeft goedgekeurd, na zich overtuigd te hebben, dat alle lokalen aan de wettelijke eischen ten opzichte van licht- en luchttoevoer beant woorden, geen zonden gepleegd zijn tegen rooilijn, vrijheid en rechten der buren, goede rioleering, enz. enz. enz. Voor een sousterrain weet ge niet dadelijk de beste benutting, en bestemt het voorloopig tot „bergplaats." Bij de voltooiing blijkt het u als ge knipt voor een rookkamer. Ge laat er een schoorsteen mantel aanbrengen, een divan en leunstoelen plaatsen, electrische tulpen, leuke prenten aan den wand, een gascomfoor en een kast voor dranken en servies een waar abri voor de drukten en verdrietelijkheden des levens. De ambtenaar der bouwpolitie komt, na oplevering, het huis „inspecteeren," en ge toont hem opgewonden het kleine paradijs van gezelligheid. Hij bekijkt het plan, en zijn gelaat betrekt: „Is dit de geprojecteerde bergplaats?" „Ja, weet u nog, die ruimte waar we geen raad mee wisten Vindt u het niet lumieus, een vondst, een droom De bouwpolitie is heelemaal niet verrukt, neemt een maatstok en gaat de raampjes meten, die, even boven het „maaiveld" aangebracht, de ondergrondsche ruimte spaarzaam verlichten. „Deze raampjes zijn geheel onvoldoende voor een tot bewoning bestemd lokaal." „Er is electrisch licht, en zet ik de raampjes open en de deur „Neen, mijnheer, u wilt hier zitten en menschen ontvangen, in een lokaal waar nooit zon komt, en waar niet de 4 kub. met-er lucht perhoofd' is, waarop ieder levend mensc-h recht heeft. Daarenboven, wat u voor bergplaats bestemt, moogt u maar niet voor sa lon inrichten. Die haard' dient verwijderd, en u moogt de- meubels laten staan, als geborgen, maar laten mijn mannen u niet betrappen, dat u hier zit of ontvangt, in één woord, dat u hier woont." Daar staat ge nu met uw mooie vondst, uw droom! Een treffend staaltje, hoe, aan de eene zijde, de menschen ongevoelig zijn voor den overlast en het on gerief, die zij anderen aandoen, zoodra het hun eigen genot of comfort betreft, en aan de andere zijde aan het licht stelt, hoe de overheid aangemoedigd wordt tot al strengere reglementeering, levert de polemiek, een heele week door in de couranten gevoerd over de hondenplaag. Zelf gedurende 30 jaar niet zonder hond, weet ik maar al te goed, dat het, ook bij alle moeite en toe zicht, niet- mogelijk is, alle ergernis en last wegens zijn onverbeterlijke luidruchtigheid, onzindelijkheid en losheid van zeden den medemenschen door mijn hond aangedaan, te voorkomen of weg te nemen. Dit be seffende, zou ik mij gaarne een veel hoogere belas ting dan 3 getroosten. Die echter, zooals wordt aan gegeven, op te voeren tot 100, acht ik overdreven. De honden 's nachts binnen, en op straat overdag aan een touw te houden, is veel gevergd, maar zal, bij het toenemend' verkeer in de groote stad, noodig blijken. Het dragen echter zoowel aan den muil als onder den staart, van een korf verplichtend te maken, acht ik een aanduiding van vergevorderde zenuwzwakte. De briefschrijver uit dte hoofdstad van de Leeuw. Ct. zegt o.m. Een ruwe diamant ziet er uit als een stuk kiezel. Je legt er honderden guldens voor neer, en mag dan een kijkje nemen in het edel binnenste, waar alles schittert en blinkt en het kostbaarst „water" glinstert. Met andere woorden: je hebt waar voor je geld! Maar wij, wat hebben wij ten, slotte aan 't artikel, dat we het duurst van alles betalen? Van buiten een doorge sleten laag asfal-t, gelapt als een oude pantalon, veel modder, en van binnen. We hebben 't kunnen zien, en zeker twintig procent van de Amsterdammers heeft t gezien! Ze verdrongen zich, gooiden elkander er bijna in! Het gebeurde, zooals de kranten gemeld moeten hebben, dat op de Munt een stuk van het pla veisel bezweek en het ingewand van dit drukst ver keerspunt wrèed'elijk werd blootgelegd. Er zijn meer onbeteekenende dingen, waarvoor een goed Amster dammer graag een half uur duelleeren met de ejlebo- gen over heeft. Maar tijdens de pantoffelparade tus schen vier en zes duurde het ditmaal! wel een uur, voordat ge deelhebber werd in 't burgerrecht, een blik in de mysterieuse diepte te slaan, die daar zoo plotse ling en zonder bekende oorzaak was komen te gapen. Niet, omdat er iets aan was? Nee, geen schouwburg directeur heeft zich ooit aan zulk een fiasco bloot ge steld als Amsterdam, toen 't hier zijn inwendigste roerselen ten toon stelde. Men werd zich dat bewust toen de periode, waarin de fantasie van den slagers jongen de leidende rol speelt, voorbij was. Elk straat incident heeft deze- periode, maar hier was ze bijzonder rijk. „Der leit een koe in de slois.Ee ken h'm der niet oithaole en nou doet de Raoniging et." Dat was het eerste. Toen heette het, dat'er „een laik" was gevonden en dat ze zochten naar nog meer „lai- ken" en eindelijk.Het duurde niet lang! Spoedig kreeg het gevoelen de overhand, dat Amsterdam van binnen er nog heel wat smeriger uitziet dan van bui ten. „Betaile we daar ons gild voir," zei een kruier, die er een aardigheidje mee bedoelde. Hij bracht ons op 't idee, dat er voor een Thoreau een heel hoofdstuk ligt in de gedachte, dat men te Amsterdam stapels geld geeft voor een stukje grond, dat zóóveel 'modde rige verlatenheid bergt als ditmaal ons werd blootge legd. liet was zoo ontzettend vies, die diepte, waar een vuil straaltje water traag een plasje deed: groeien, aan welks oppervlak telkens een vettige bobbel barstte, log en energieloos. Dat we die viezigheid' noodig hebben om te wonen, te verkoopen om een groote stad te zijn; dat deze ver rotting nu het mooiste artikel is, dat de handelswe reld kent! Er bestaat bepaald behoefte aan een wetenschappe lijke methode, waardoor Amsterdam van tijd' tot tijd aan een onderhuidsche- inspuiting' kan worden onder worpen Want zooals 't. daar onder dien Munt er uit ziet! Het heeft ons doen ophouden ons te verbazen over het „palenwonder," waarin nog steeds een bui tenlander, ondanks elk technisch-populair betoog, niet gelooven wil. Hoe zullen we dan den man 't nieuwste Amsterdamsche mirakel verklaren: 't feit namelijk, dat ons plaveisel zoo wat drijft op een laag modder en andere ongerechtigheden, aangelengd met goorgeel water, dat oververzadigd is van onwelriekende gassen! Met een vakterm noemen ze déze brei „grondwater." Aangenaam idee, dat dat euphemisme nooit meer dan een meter van je voetzolen verwijderd is!

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1