STA DSN E TT W8. Het slot van den Amsterdamschen brief ia het Utr. Dagbl. luidt aldus Het ia w&fir gebeurd, dat verleden week een mijn heer het bespreekbureau opschelde van den Holland- schen Schouwburg. „Wat spelen ze vanavond?" „Men kan nooit weten." Mijnheer woedend. „Ik sta hier niet aan de tele foon om grapjes te verkoopen. Die accepteer ik niet. Wat wordt vanavond gespeeld? vraag ik u." Paisibel antwoordt de bureaulist: „Men kan nooit weten, mijnheer," „Men kan nooit weten" van Shaw." Mijnheer lacht. Bureaulist lacht. Men wordt het eens over twee plaatsen stalles. Gemengd nieuw*. UIT BERGEN. Zaterdagavond vergaderde in de Lunchroom) van den heer Kreb alhier de vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze Gemeente. Bij de opening heette de voorzitter, de heer J. G. Veldhuis de aanwezigen welkom en riep aller mede werking in om de resultaten van deze vérgadering zoo goed mogelijk te doen zijn. Wel is het ledental stijgende doch niet vpldoende. Spreker wees in verband biel-mede op de werking van soortgelijke vereenigingen in omliggende gemeenten, zoo op Schoorl waar binnenkort een betere communica tie tot stand) komt, en op Egmond waar in den laat- sten tijd zooveel reclame gemaakt wordt. Bergen moet zorgen niet overvleugeld! te wordten door de energie die zich buiten deze gemeente ontwikkelt. Uit het daarna uitgebrachte jaarverslag zij ont leend, dat de beperkte geldmiddelen een krachtdaidg optreden in den weg stonden, zoodato de hoop wordt uitgesproken, dat dit in 't vervolg beter zal mogen zijn. Van de „Pensiongids zijn 800 exemplaren ver zonden. Betreurt wordt hierbij dat niet ieder die bij die Gids belang kan hebben, lid is der vereeniging daar op deze niet algemeene samenwerking niet-leden pro- fiteeren van het werk der vereeniging. Door tusschen- komst der vereeniging is het stationsemplacement verbeterd en zijn er van wege de H. IJ. S. M. banken geplaatst, welke maatschappij tevens voorstelde de ruimte tusschen de beide perrons door de V. V. V. te doen verfraaien. V. V. V. meende echter dat dit niet op haren weg lag De pogingen om van het Staats- boschbeheer te verkrijgen dat- er in de duinen berijd baren wegen werden aangelegd, leidden tot geen vol doend resultaat (uit een later voorgelezen brief bleek dat de opzichter te Schoorl aan zieken, zwakken en ouden van dagen vergunning kan verleenen om in de bosvschen te rijden, doch dat een algemeene vergun ning daartoe vooralsnog niet kan worden verleend.) Verder gaf het verslag een beschrijving van de sa menstelling en het optreden van de commissie van bijstand, die bestaat uit de heeren Veldheer, Leijen en Plate te Amsterdam. Ten slotte werd de wenseh geuit, dat meer officiee- len steun van de zijde van het Gemeentebestuur ter bevordering van de handhaving van het harmonisch schoon geheel dezer gemeente zou mogen worden on dervonden. De commissie belast geweest met het nazien der rekening 1910, concludeerde bij monde van den heer ITuizinga tot goedkeuring der rekeningen betrekking hebbende op het beheer der Gids en van algemeene zaken en tot deehargeering van de resp, penningmees ters de heeren Siebert Coster en Top. De vergadering besloot in dezen zin. De begrooting 1911, in ontvangst en uitgaaf aan gevende een bedrag van 177.69, werd daarna behan deld en ongewijzigd vastgestelde Vóór de behandeling dezer begrooting werd medege deeld dat in 1910 aan een subsidie 27.50 meer was ontvangen dan geraamd, hetgeen komt van toetreding van enkele, nieuwe leden en door de verhooging der contributie van weer anderen. Bij de daarop volgende behandeling der begrooting deelde de voorzitter mede, dat in de Pensiongids van verleden jaar achter de namen der leden een kruisje was gedrukt, ter onderscheiding van de niet-leden van V. V. V. en dat het nu in het voornemen lag in die Gids de namen der leden vet te drukken. De heer Blankendaal meendè dat het beter zou zijn de niet-leden in 't geheel niet op de lijst te vernielden. De voorzitter kon zich hiermede niet vereenigen, daar de vereeniging er is voor de vreemdelingen die zooveel mogelijk moeten worden ingelicht. De heer Huizinga vreesde door een nog scherper aanduiding dan verleden jaar van'leden en niet-leden een nog meerdere verwijdering dezer categoriën, ter wijl het z. i. in 't belang der vereeniging lag toenade ring té. zoeken. De heer Siebert Coster had) bij zijn bezoek verleden jaar aan de niet-leden afgelegd, de overtuiging'gekre gen, dat de niet-leden zoo lanagzamerhand tot de ver eeniging zullen toetreden, daar het niet lid zijn niet te wijten is aan gebrek aan sympathie met de vereeni ging, maar aan de finantieele bezwaren. Spr. zou daarom toenadering wenschen door ze op de .lijst te plaatsen zonder eenig teeken van onderscheid met de leden. De heer Huizinga handhaafde zijne meening, welke door den heer Plate werd gesteund, terwijl de heer Bonda nog opmerkte dat indien de Gids alleen de na men der leden bevat, zeer klein zal zijn en daardoor geen grootschen indruk omtrent. Bergen en zijn pensi onsgelegenheid bij de vreemdelingen zal maken. Na eenige verdere besprekingen werd met algemee ne stemmen besloten in te gaan op het denkbeeld van den heer Siebert Coster en de Gidk met de algemeene 1 ijst zonder eenig teeken van onderscheid tusschen le den en niet-leden uit te geven. (Wordt vervolgd). UIT HEILOO. In het café „de Nachtegaal" hield de afdeeling Hei- loo van den Volksbond tegen drankmisbruik eene ledenvergadering ter verkiezing van een tweetal be stuursleden, tot vaststelling der rekening en ter be spreking eener bloemententoonstelling. De afgetreden bestuursleden, de heeren Dr. T. Hoekstra en J. J. Beerda werden herkozen, terwijl de jaren der perio dieke aftreding voor de andere bestuursleden, t.w. de heeren J. Grootewillink en P. Dekker werden bepaald in 1912 en der heeren Ds. D. Eilerts de Haan en K Blankestijn in 1913. De secretaris, de heer Beerda, bracht een omstandig verslag uit, ook met betrekking tot de gehouden floralia, 't welk onder applaus werd aangenomen voor notificatie, terwijl de rekening nader zal worden vastgesteld, wegens afwezigheid van den penningmeester, den heer Blankestijn. Besloten werd aangaande eene te houden floralia circulaires te ver spreiden, vermeldende de wijze van kweeken van ver schillende bloemen, waarvan enkele soorten groepsge wijze zullen worden bekroond. Na re- en dupliek van enkele_leden over bondsaangelegenheden sloot de voor zitter, Ds. D Eilerte de Haan, in dank voor de be langstelling, de bijeenkomst. UIT HEER HUGOWAARD. Op bijna 76jarigen leeftijd is onze burgemeester, de heer P. Wonder Azn., Zaterdag overleden. In het tijdperk van 32 jaren, gedurende welke hij aan het hoofd dezer gemeente was geplaatst, heeft hij zich een een uitnemend burgemeester getoond, zich daarom aller achting en vertrouwen verworven. Tal van jaren ook is hij burgemeester van Oude Niedorp geweest. Verscheiden andere betrekkingen heeft hij langen tijd op even eervolle wijze vervuld. Zoo was hij sinds het najaar van 1869 secretaris van het Geestmer- Ambacht, sinds 1870 secretaris van den polder Heer Hugo waard. Een reeks van jaren was hij president kerkvoogd bij de hervormde gemeente alhier. In 1900 werd hij tot lid van de Provinciale Staten verkozen. Ongetwijfeld zal bij de uitvaart, welke op Woensdag middag twee uur is vastgesteld, blijken hoeveel vriend schap en hoogachting de overledene zich in zijn lang en vruchtbaar leven heeft verworven. UIT AKERSLOOT. Het Prot. Harmoniegezelschap „de Vooruitgang", onder leiding van directeur de heer Otto, gaf gister avond eene uitvoering in het café van den heer Kuit- waard, voor een goed gevulde zaal. Een elftal nummers werden uitgevoerd, afgewisseld dooj voordrachten van den heer Damiaans alhier. Wat de muziek betreft kan gerust gezegd worden, dat in den laatsten tijd goede vorderingen zijn gemaakt. Het korps beschikt over zeer goede krachten. De voor drachten vielen ook zeer in den smaak van het publiek. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De vermiste koopman J. W. is Zaterdagavond weer in de echtelijke woning teruggekeerd, na zes dagen te hebben rondgezworven. UIT HOORN. Uit de kas der cantine is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de kazerne te Hoorn een bedrag van 150 160 gulden ontvreemd. Toen de diefstal Zondagmorgen ontdekt was, werden onmiddellijk uitgebreide politie maatregelen getroffen. Tevens werd een onderzoek met twee politiehonden ingesteld, die twee korperaals aanwezen. Deze werden in voorloopig arrest gesteld. VERDUISTERING IN EEN COÖPERATIE. In de kas van de Coöperatieve Broodbakkerij en Gebruiksvereeniging „Ons Doel," te Leiden, is een zeer aanzienlijk tekort ontdekt, en er moeten reeds langen tijd malversatiën zijn gepleegd. De penning meester, zekere F., is voortvluchtig". Men weet zeker, dat hij ongeveer 1000 aan contanten meegenomen heeft, hoewel het tekort veel aanzienlijker moet zijn. De leden, meest werklieden en kleine ambtenaren, zijn bijeengeroepen. Het bestuur is afgetreden en *de zaak is in handen van de politie gesteld. DE VERSTERKING VAN VLISSINGEN. De „Chronique" weet nog mee te deelen, dat ko ning Albert een zeer langdurig onderhoud had met den kolonel Monthye, van den generalen staf, over de verdediging van de Beneden-Schelde en de verster king van Vlissingen. De Marine vereeniging te den Helder heeft be sloten om den 18en Februari a.s. te 's-Gravenhage eene algemeene vergadering te houden en daarin eene bespreking te houden over het wetsontwerp tot verbe tering van de kustverdediging van een zeeofficiers standpunt bezien. Het ligt in het voornemen van het bestuur om, on der meer, de leden der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap tot het bijwonen van deze vergadering uit te noodigen. De bespreking zal wor den ingeleid door den luitenant ter zee le klasse H. E. Baron van Asbeck, terwijl het in de bedoeling ligt de denkbeelden van den inleider vooraf te doen druk ken en verspreiden, ten einde een grondig debat moge lijk te maken. EEN STRANDING. Zondagochtend bij dikken mist is de van de visch- vangst terugkeerende stoomtrawler „Martha," thuis behoorende in IJmuiden en behoorende aan den reeder Versteeg uit Zandvoort te Zandvoort op het strand geloopen. Het schip dat zeer dicht onder de kust zat, tusschen paal 1 en 2 van Zandvoort in de richting Noordwijk, had een niet ongevaarlijke positie. Daar de zee vrij kalm bleef, kon het schip in den middag, vermoedelijk door eigen kracht weder vlot komen, zoo dat omstreeks half drie de reis naar IJmuiden kon worden voortgezet. Reeds des ochtends te acht uur, nadat op een oogenblik van helder zicht, het schip was waargenomen en de kustwacht was gewaarschuwd, lie pen te IJmuiden een sleepboot van Zur Mühlen en de „Vischploeg" uit om hulp te bieden. Eerstgenoemde keerde, na schip en positie te hebben opgenomen, we der terug, de andere bleef tot in den middag bij het schip, doch heeft, als gezegd, vermoedelijk geen dienst gedaan. Het schip kon van het strandi af gepraaid worden. MEVR. BOOTH. Mevrouw Booth, de echtgenoote van den heer Brom- well Booth, chef van den internationalen staf van het Leger des Heils in Londen, zal een bezoek brengen aan ons land van 25 Februari tot en met 3 Maart en samenkomsten houden in de voornaamste centra. O. m. zal zij het nieuwe Tehuis voor Jongens te Amersfoort openen en waarschijnlijk in Utrecht een geheelen Zondag vertoeven. HOLLANDERS NAAR AMERIKA. In de laatste weken is d'e trek van jonge ongehuwde, mannen uit de Betuwe naar Amerika opvallend groot, Meerendeels behooren zij tot den landbouwstand', maar velen ook zijn handwerkslieden. Met inbegrip van 3 gezinnen uit den Tielerwaard, zijn ongeveer 50 perso nen vertrokken. Worden van hen goede berichten ont vangen, dan staan velen gereed om in het voorjaar hun voorbeeld te volgen. DE MOL. Naar aanleiding van de voorgestelde voorwaarde voor den verhuur van perceelen weiland in den Es- camppolder, waarbij den huurder zou worden voorge schreven, de mollen op het te huren stuk land uit te roeien, heeft het hoofdbestuur van de Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren een adres tot den gemeen teraad gericht, waarin het nut van den mol wordt uit eengezet en verzocht wordt, integendeel aan de huur ders van bedoelde perceelen het storen van den mol in zijn voor hen juist nuttigen arbeid te verbieden. UITGEZET. De fabrieksarbeiders G., te Gronau en D. te Nord- horn, beiden Nederlanders, zijn door de Duitsche poli tie uitgezet, daar ze wegens vechtpartijen in Duitsch- land gevangenisstraf ondergaan hebben. Beiden heb ben hooger beroep tegen deze beslissing aangeteekend. EEN AARDIGE VONDST. De kleermaker Beuning te Middelaar, vond in een oud vest van een vroeger aldaar gewoond hebbend kunstschilder een som van 175! Hij heeft den schilder, die nu te Parijs woont, hiervan reeds kennis gegeven. TREURIG. Te Dieren is Vrijdagmiddag een 5-jarig jongetje, dat aan een touw, dat achter van een zwaar geladen wagen afhing, was gaan hangen, met een voetje tus schen een der wielen geraakt, waardoor hij werd op getrokken en tegen den zijkant der kar doodgedrukt. DREIGBRIEF. De heet' 0. B. V. te Wijk hij Heusden, ontving begin dezer week een*' dreigbrief met verzoek f 100 te deponeeren op de Wijksche steeg, anders zouden zijn bezittingen in vlammen opgaan. Terwijl thans de politie een uitgebreid onderzoek instelt, ontving hij heden weer een brief en nu werd f 500 geëischt. De politie bewaakt thans de hoeve. EEN LOODDIEF. Bij de politie te Leiden was herhaaldelijk aangifte gedaan dat er lood werd vermist van een complex huizen, toebehoorende aan de Leidsche Bouwvereeni- ging. Als dader is nu aangehouden een 17-jarige knaap uit Leiden, die bekend heeft dat hij sedert geruimen tijd dit lood ontvreemdde en bij een opkooper aldaar heeft verkocht. GESPUIS. Twee jonge dames van 17 en 18 jaar, zijn Zaterdag avond, nadat zij door de Galerij bij 't Paleis voor Volksvlijt kwamen, door een troep jongens en meiden gevolgd en over de brug bij de Van Woustraat aan gevallen, zonder dat ze de minste aanleiding daartoe gaven. Ze werden aan 't haar getrokken, de hoeden werden van het hoofd gesleurd. Van een der jongedames werd de neus stuk geslagen. Indien» hulpvaardige menschen 'niet te rechter tijd waren toegeschoten, wie weet hoe slecht het ware afgeloopen. Bij de politie is aangifte gedaan. LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester is aan het praten geweest met J. H. R. „Het Theater" geeft er een verslag van en- zegt o.a. Het denkbeeld van een lijfrente, als de huldeblijk commissie getracht heeft voor hem bij elkaar te brengen, trekt hem achteraf bezien weinig aan. Hij verkiest een eigen huisje of een jachtveld. Een eigen huisje, of een jachtveld, dat zijn m'n wenschen, zeide Bouwmeester, een eigen huisje de allerliefste. Over zijn optreden in het Bioscope-theater verklaar de hij er in twee maanden evenveel verdiend te hebben als een minister in een heel jaar. DE VEERBOOT STAVOREN—ENKHUIZEN. Zaterdagavond j.l. liep de veerboot van den dienst StavorenEnkhuizen, die 9.07 te Enkhuizen moet aankomen, tengevolge van den dikken mist op den leidam van het Krabbersgat. Na veel moeite gelukte het eindelijk de boot weder vlot te krijgen. Bij elven kwam zij in de haven. Een extra-trein stond gereed om de passagiers te vervoeren. ACHTERLIJKE KINDEREN. (Vervolg.) Welk doel stelt zich zulk een school? Zij wil van haar leerlingen maatschappelijk weerbare menschen maken, hen in staat stellen later, zij het dan ook in ondergeschikte vakken, hun eigen brood te verdienen. Naast de geestelijke moet dus gezorgd worden voor de lichamelijke ontwikkeling, vandaar dat deze school veel meer opvoedend werkt dan de gewone lagere. Ge streefd wordt er naar, de leerlingen, tot groepen te vereenigen. Eenigen tijd! van observatie gaat hieraan vooraf. Dan begint de groote strijd, een strijd echter die zoo zeer satisfactie biedt, dat de onderwijzers niet gaarne tot het gewone lager onderwijs terug willen. De onderwijzers weten waar zij met de kinderen heen moeten. Een eigenlijk leerplan hebben ze niet, veel meer een gids. Daarbij wordt rekening gehouden met het feit, dat het achterlijk kind 2 maal zooveel tijd noodig heeft om iets te leeren en dikwijls iets opzet telijk moet leeren, wat een ander kind] uit zich zelf kent. Nagegaan wordt steeds, hoe lang de leertijd moet duren (in den regel' 6 jaar), wat noodig is te leeren en wat niet, welke waarde de leervakken voor het achterlijke kind hebben, welke methode moet wor den gevolgd, wat kan worden gedaan om door het on derwijs de kinderen in staat te stellen later om een beroep te leeren. Door systematisch gymnastiek, frö bel- en handenarbeid, worden therapeutisch de licha melijke afwijkingen (bewegingsstoornissen etc.) over wonnen. De resultaten, hiermee bereikt zijn schitte rend te noemen, mede door den lust tot arbeiden, die hierdoor wordt aangekweekt. Noodig is het voor dit onderwijs het blijkt meer en meer een nieuwe methodiek op te bouwen. Het onderwijs is wel klassikaal, maar moet ook individu eel zijn. In den regel zijn achterlijke kinderen verwen de lastposten, zij moeten allereerst èn op school èn op straat en in huis zich goed leeren gedragen. In groote trekken ging spreker na hoe dit geschiedt, hoe men tracht een blik te slaan in hun zieleleven, hun tot in spanning te dwingen, hun aandacht bij het onderwijs te houden. Het is een soort dril-systeem, waaronder de leerlingen zich intusschen behagelijk gevoelenhet achterlijk kind wil geregeerd worden. Van zedelijke vorming kan geen sprake zijn, die moraal van het ach terlijke kind is dan ook slechts de wil zijns onderwij zers. Zij is een soort dressuur deze schoolöpvoeding en alleen onverbiddelijk optreden heeft succes, rede neeren helpt niet veel. Te streng- is men niet gauw lichamelijke straffen worden echter niet toegepast en rechtvaardigheid wordt steeds betraeht. Van natu re heeft het achterlijke kind geen stuur, de onderwij zers geven het een roer, waarover het geen vrije be schikking heeft, dat hem dwingt één richting in te gaan de goede. Weinig vrees bestaat er, dat de kinderen later, na de school' te hebben verlaten, uit den band zullen springen. Van d'e 215 reeds vertrok ken leerlingen der Amsterdamsche school zijn 158 goed terechtgekomen, met 23 is niet het gewenschte resultaat bereikt, zij mislukten grootendeels doordat ze öf te achterlijk öf te idioot waren, doordat ze in verband met hun moreele defecten te laat op school kwamen, doordat er tegenwerking van huis werd on dervonden, öf doordat ze niet handig* konden worden gemaakt, tengevolge van bewegingsstoornissen of ge breken bij het gebruiken der spieren of andere, mis schien diepere oorzaken. De onderwijzers van dit onderwijs moeten ook in de maatschappij de eerste schrede van hun discipels lei den. Zij moeten dus bekwaam zijn en volkomen be reid zich geheel aan hun taak te geven. Er is geluk kig aan de bestaande scholen voor achterlijke kinde ren een keurkorps gevormd, waaruit toekomstige lei ders kunnen worden gerecruteerd. Feitelijke bezwaren voor de oprichting van scholen voor achterlijke kinderen bestaan er dus niet, spreker hoopte de denkbeeldige bezwaren te, hebben weggeno men. (Applaus). De heer Uitenbosch vroeg na een korte pauze of te Amsterdam de achterlijke kinderen van de bijzondere scholen ook naar de inrichtingen voor zwakzinnige kinderen werden gezonden. De spreker verklaarde dat de zwakzinnige kinderen ook uit het Christelijk onderwijs worden verkregen, maar men krijgt van de bijzondere scholen niet de zelfde medewerking als van de openbare. De vereeni ging van Christelijke onderwijzers stelde zich echter op het standpunt dat achterlijke kinderen van ehristelij- ken huize zoo er nog geen christelijke scholen voor achterlijke kinderen bestaan, naar neutrale moet wor den gezonden. Sindsdiens is de medewerking er wel iets op verbeterd. mi* - Voorts deelde spreker op een desbetreffende vraag mede, dat alle kinderen op de scholen kunnen worden toegelaten, dus niet enkel uit da volksklasse. De heer Veldkamp deelde mede het geval van een kind, dat in andere vakken niet slecht was, maar niet kon leeren rekenen. Is zoo'n kind achterlijk? Een kind, dat op school vlug is maar zich zelf niet kan aan- kleeden, is dat ook achterlijk? De heer Schreuder zeide dat hij geen cursus had ge houden en niet in een uurtje zijn gehoor kon leeren, wanneer kinderen al dan niet achterlijk zijn. Het eer ste kind zou hij moeten onderzoeken, alvorens hij zich hierover kon uitlaten. Wat. het laatste betrof, kon de heer Veldkamp wel gerust zijn, immers er zijn wel pro fessoren die onhandig zijn (gelach). De heer Klootsema zeide dat hij in verband met zijn werkkring dikwijls de vraag heeft ontmoet, hoe groot het aantal achterlijke kinderen hier wel zou zijn. Dit is niet uit te maken, maar spreker is er van overtuigd dat in plaatsen als Alkmaar wel gerekend kan worden op 1,5 per mille. In zijn boek over dit onderwerp heeft spreker verklaard', dat volgens zijn onderzoek het getal voor Amsterdam geschat mag worden op 2 per mille. Zijn schatting op Alkmaar berust op ervaringen in binnen- en buitenland. In den laatsten tijd kreeg spreker vaak ouders van achterlijke kinderen uit Alk maar. Slechts heel enkele van die stumperds konden geholpen worden. Wat zou het voor de ouders een ze gen zijn, indien de kinderen hier konden blijven, in het huisgezin, onder moeders zorg- en toch op een spe ciale school komen, waar speciale onderwijzers het op voeden. Op grond zijner ervaring meende spreker met gerustheid te kunnen zeggen, dat het wenschelijk is dat hier in Alkmaar zoo'n school tot stand komt. De stad zou dan ook z. i. een belangrijke zegenrijke daad verrichten, indien zij besloot tot oprichting van zulk een school en financieele overwegingen behoeven daar voor gelukkig geen beletsel te vormen. Nadat nog eenige personen inlichtingen hadden ge vraagd en verkregen, sloot de voorzitter met een har telijk woord van dank aan den spreker en de hoop, dat een school hier sppedig. tot stand moge komen de ver gadering. „KRACHT EN VLUGHEID". Bovengenoemde turnclub opende Zaterdagavond de rij der gymnastiekuitvoeringen, die in dit seizoen ge woonlijk gehouden worden. De voorzitter, de heer A. Burger, heette de aan wezigen welkom en bracht een woord van hulde aan den afgetreden voorzitter, thans eere-lid der vereeniging, dr. L. M. van den Berg, terwijl aan mejuffrouw G. van Middendorp, als blijk van waardeering van den ijver, waarmede zij assisteert bij de lessen van de meisjesafdeeling, een vaas met bloemen werd aange boden. Aan deze uitvoering werkten alle onderafdeelingen heeren-, dames-, jongens- en meisjesafdeeling mee. Begrijpelijkerwijs was het dus een afwisselend pro gramma, dat werd afgewerktde verschillende oefe ningen volgden elkaar vlug op en werden over 't alge meen correct en zonder fouten uitgevoerd. Alleraardigst was het o. a. de kleinste meisjes en jongens tezamen hun nummer zonder een enkel foutje te zien maken. Ook de vlaggroepen, die de oudere meisjes vormden ieder meisje had daartoe in elke hand een rood wit vlaggetje waren keurig en werden met een warm applaus beloond, evenals de oefeningen van de heeren en die van de dames, waarvan vooral de knotsoefeningen de aandacht trokken. Zeer correct werkte de le afdeeling van de jongens, eenvoudige oefeningen gaven zij te zien, maar zeer regelmatig werden deze uitgevoerd. Verschillende nummers werden begeleid door viool en piano, met welke begeleiding de dames A. Scalé, G. van Middendorp en den heer J. N. Kroone zich verdienstelijk maakten. Ter afwisseling werd als eerste nummer na de pauze een tooneelstukje opgevoerd „de Turnvereeni- ging voor het Gerecht", waarin een turnclub ten on rechte van beleediging beschuldigd wordt door een juffrouw, die ten slotte om alles weer goed te maken een loflied op de gymnastiek zong, waarvan de turners uit volle borst het refrein meezongen Turnen is de mooiste sport, men doet geen lichaamsdeel te kort, enz. Tot slot van den avond werden een zevental ta bleaux door dames en heeren vertoond, marmergroepen, die bijzonder in den smaak vielen en effectvol ver licht werden. Men had hiervoor enkele voorstellingen gekozen, die zich uitstekend voor beeldengroepen leen den, zooals het testament van Eudamidas de scha king van Proserpine, de dochter van Ceres, door Pluto de Laocoongroep enz. Kortom, het was een aardige avond, waar voor velen te genieten viel en die, dank zij de vele uurtjes van voorbereiding en de ijverige bemoeiingen van den directeur, den heer J. A. van Middendorp, zeer vlot van stapel liep. Na de uitvoering, die pas om 12 uur afgeloopen was, werd er tot diep in den nacht gedanst. Jammer dat er niet een meer ervaren balletmeester wasdie het bal, waaraan in zoo grooten getale werd deelge nomen, beter kon leiden. OUSHOORN CONCERT. Op Donderdag 9 Februari e.k zal het 23ste Oushoorn- Concert plaats hebben. Het is den concertgever, die steeds eerste rangs Hollandsche kunstenaars wil laten optreden, mogen gelukken de hier reeds met buiten gewoon succes opgetreden Heeren Willem Andriessen, pianist uit Haarlem en Hans Kindier, violoncellist uit Rotterdam te engageeren. Verschillende solo-num mers zullen door genoemde heeren worden voorge dragen, terwijl de Concertgever met den heer Andriessen werken voor twee piano's zal uitvoeren. Voor een avond met zulke aantrekkelijkheden mag zeker verwacht worden dat de belangstelling bijzonder groot zal zijn. VOETBAL. AlcmariaVictrix IAjax (Amsterdam) 23. Een beslist onverdiende nederlaag en een bittere teleurstelling. De afgeloopen week heeft velen bezig gehouden met den voetbalwedstrijd] die in 't zicht was. Reclame enz. deed den volke weten, dat Ajax zou komen. En Ajax is gekomen. Maar, indien ons iets is tegengevallen, dan is het geweest het spel van Ajax. Ruw en unfair werd hun spel, toen Ajax merkte, dat zij weinig kans had tegen het prachtig spelende Alcmaria, dat reeds spoedig met 1-0 de. leiding had. Ajax, dat volgens alle berichten zulk schitterend! spel speelde, heeft met groote moeite van 10 spelers kunnen winnen met 32. Ajax kan zich nu beschouwen als kampioen der Twee de klasse B. doch het eerste-klasseschap verdienen zij, gezien hun spel van gisteren, beslist niet. Komen wij thans op den wedstrijd zelf terug. Alcmaria Victrix verscheen met een flink elftal. Al leen een invaller op de links-middenplaats. Deze oude bekende zagen wij weer met groot genoegen spelen en indien hij door het ruwe spel der rechtsbuiten niet buiten gevecht was gesteld gedurende dte tweede helft, dan zou de uitslag gewis anders zijn geweest. Ajax verscheen met een zeer sterk elftal. Haar oude Spil was weer present. Alleen had zij een invaller op de linksbuitenplaats. Alcmaria verloor den toss en trapte tegen wind in af. Waren de eerste oogenblik-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2