DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S DAALDERS CACAO. bInnen Tan F No. 26 Honderd en dertiende jaargang. 1911 DINSD4Ö 31 JANUARI. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GEEN CACAO SMAaKT ZOO KRACHTIG ALS DE PAPENDRECHTSCHE RECHTZAAK. VERANDERING VAN DEN AANVANG VAN HET SCHOOLJAAR. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 31 Januari. De laatste Engelsche Zondagsbladen maakten, ge lijk wij gisteren reeds kort mededeelden, melding van een sensationeel proces, dat op komst is en waarbij niemand minder dan de koning betrokken is. Ja de vervolging is op last van den koning ingesteld. Tot dusverre liadden de Engelsche bladen over het geval gezwegen, hoewel de beschuldigde sinds 26 De cember van het vorige jaar in de gevangenis van Brixton in hechtenis zit en hij slechts op vrije voeten kon worden gesteld! zoo hij een borgstelling van 240.000 gulden gaf, een som, welke gewoonlijk slechts zoo hoog is, indien landverraad ten laste gelegd wordt. De man bleek niet in staat om een dergelijk bedrag bijeen te brengen en daarom heeft men hem vastge houden. Wegens landverraad zal hij zich niet hebben te verantwoorden, maar wegens laster, van een eigen aardig soort evenwel. Hij heeft n.l. iets geschreven in the Liberator, een slechtbefaamd blad, het orgaan van ontevredenen uit Britsch-Indië, dat indertijd ver boden werd te Londen sindsdien te Parijs wordt uit gegeven, hoewel de Engelsche regeering wel eens ge poogd heeft de Fransehen over te halen, daaraan een eind te maken, en dat nog steeds in Engeland wordt binnengesmokkeld. Hij heeft daarin een artikel ge schreven, waarin gezinspeeld wordt op een jaren ge leden verspreid gerucht, als zou koning George, toen hij nog prins van Wales was een morganatisch huwe lijk hebben gesloten, een huwelijk met de linkerhand, waardoor de daaruit geboren kinderen niet den naam van den vader mogen voeren en alleen Techt hebben op het vermogen der moeder. Op het schoone eiland Malta zoo luidde het gerucht, dat vermoedelijk in Amerika zijn oorsprong vond en van daar naar Euro pa werd gekabehl) zou de jonge prins met de doch ter van een admiraal, Seymour, in het huwelijk zijn getreden, en haar en de kinderen in den steek hebben gelaten, toen hij als kroonprins in het huwelijk trad met de tegenwoordige koningin van Engeland. Niet eens, maar verscheiden malen is dit gerucht tegenge sproken. Zoo toen het na de troonsbestijging van ko ning George, opnieuw opdook. Men herinnert zich vermoedelijk nog wel dat de bekende Engelsche jour nalist William Steadi destijds verklaarde, dat hij acht tien jaar geleden een onderzoek had ingesteld, tal van bronnen had geraadpleegd en o.a. koning Eduard, toen nog prins van Wales, om inlichtingen had ge vraagd. Hij was daarbij tot de slotsom gekomen, dat het gerucht absoluut valsch was. Ook de bisschop van Canterbury verklaarde verleden jaar, dat zijn onder zoek geen ander resultaat had opgeleverd. Het is voorts nimmer mogen gelukken den geestelijke, die het huwelijk moest hebben voltrokken, en de personen, die daarbij als getuigen zouden hebben gefungeerd, op te sporen. Maar waar het gerucht op zulke afdoende wijzen de kop ingedrukt werd, moet het wel eenigszins be vreemden, dat op last van den koning, volgens een oude wet op de majesteitsschennis een vervolging wordt ingesteld tegen iemand, die lichtgeloovig of kwaaddenkend genoeg is, om het nog eens te herha len. Het ia ons dan ook niet recht duidelijk, wat deze geheele geheimzinnige zaak, waarover de pers tot dusverre, hoewel de man reeds langer dan een maand in hechtenis is, gelijk gezegd totaal gezwegen heeft, moet beteekenen. Het heet dat het gerechtshof morgen zal hebben te beslissen of de beschuldigde Mylius het recht heeft den koning als getuige te dagvaarden. Dit recht zal den beschuldigde wel worden ontzegd. Maar wèl kan koning George vrijwillig als getuige verschijnen. En het wordt zelfs voor waarschijnlijk gehouden, dat hij dit inderdaad zal doen. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan ligt het ver moeden voor de hand, dat de koning, vóór zijn plech tige kroning in Juni, door een officieel vonnis als het ware den volke kond! wil doen, dat het gerucht omvaar is. Eigenlijk lijkt ons dit de eenigo verklaarbare, re den "voor de vervolging. Dat men in Engeland niet zonder spanning den verderen loop van dit eigenaardige proces tegemoet ziet laat zich denken. EERSTE KAMER. Aan de nwftaorie van antwoord! hoofdstuk Y Binnen- landsche Zaken ontleenen we het volgende: Het denkbeeld van den heer van den Biesen om de gemeentelijke accijnzen in eere t-e herstellen, wordt door den minister geenszins ter zijde gesteld. Inder daad laat het zich denken dat de nood dwingt tot ver wezenlijking van dat denkbeeld over te gaan, hetgeen echter ook zijn bedenkelijke zijde heeft, zoodat het al leen als uiterste redmiddel moet aangewend worden. Zoolang' nog een andere weg openstaat, geeft de re- geering daaraan de voorkeur. Het toepassen van tuchtmaatregelen tegenover de stakende studenten in de tandheelkunde aan de Utrechtsche Universiteit had niet anders dan op grond van het besluit tot collectief staken kunnen ge schieden en ware, toen aanstonds dat besluit werd in getrokken, onnoodig gestreng geweest en ook niet verstandig. Het onderzoek naar de gegrondheid der grieven is nog niet ten einde gebracht. Wat betreft de subsidieering van openbare leesza len, zet de minister uiteen, dat zijn gedragslijn ten deze steeds geheel dezelfde is. gebleven. Ten duidelijk ste blijkt, dat, ware de minister geheel vrij geweest, hij niet met het thans nog aanhangig voorstel zou zijn gekomen. Het is uitsluitend de vrucht van de over tuiging, dat in zoodanige zaken op de regeeHng de plicht rust de eischen der continuïteit te eerbiedigen. Met het standpunt dat de staat beter gedaan had zich van een eersten stap in die richting te onthouden, kan dan ook gereedelijk instemming worden betuigd. Maar een andere vraag is, of, nu eenmaal de zaak aan de orde was en op den duur niet had kunnen worden ont weken, het niet van groot belang is dat de overheid het hare doet om eenzijdigheid te voorkomen. O'ok zal tegen prikkelende, aanstootgevende en onzedelijke lec tuur worden gewaakt en de min. is voornemens, dat van overheidswege op de naleving der te stellen eischen streng zal worden toegezien. Omtrent de sub sidieering van katholieke leesizalen kan de minister bezwaarlijk een meer bindende verklaring afleggen. Alleen kan worden toegezegd dat, mochten zich bestu ren van zoodanige leeszalen aanmelden, hun subsidie aanvraag met sympathie zal worden ontvangen, en de daarvoor aan te leggen maatstaf nauwgezet zal wor den overwogen. In zijn antwoord op het afdeelingsverslag der Eerste Kamer zegt de minister van Justitie, wat de Papen- drechtsche rechtzaak betreft, het volgende: Bij de beantwoording deT gemaakte opmerkingen meent de minister op den voorgrond te moeten stel len, dat hij van oordeel is, dat na die behandeling dei- zaak in de Tweedt Kamer die Papendrechtsche zaak als geëindigd is te beschouwen en diat hij vertrouwt, dat ook de Eerste Kamer, ofschoon in het voorloopig verslag tal van opmerkingen over deze aangelegenheid gemaakt zijn, met dte Tweedie Kamer en den minister de wenschelijkheid beaamt, dat niet opnieuw dloor een uitvoerige gedachtenwisseling de gemoederen weder verhit wordlen. Zonder daarom zijn persoonlijk oor deel te kennen te geven over alle ter sprake gebrachte punten, veroorlooft de minister zich te bepalen tot een beantwoording van die opmerkingen, welke op eene dlaad of uitlating van de regeering zelve betrekking hebbtn. De minister herinnert, er in dit. verband aan, dat hij krachtig geprotesteerd heeft tegen de algemeene beschuldiging als zoude de rechterlijke machtpartijdig zijn, een protest, dat in waarlijk niet dubbelzinnige bewoordingen is geuit. Aan de toewijding en absolu te onpartijdigheid van de rechterlijke machit naar beste weten, is alle hulde gebracht. Brengt deze waardeering nu echter mede, zoo vraagt de minister dat eflk woord van critiek, ook wanneer deze een 'opbouwend karakter draagt en geheel in het algemeen wordt uitgesproken, achterwege moet blij ven De minister meent die vraag beslist ontkennend te moeten beantwoorden. Gelijk bij de a.s. herziening van het Wetboek van Strafrecht noodwendig' de prac- tijk in d'e rechtzaal besproken m'oet worden, waarbij afkeuring, indien er termen voor aanwezig zijn, niet behoeft achterwege te blijven, zoo achtte de minister bij de retrospectieve beschouwingen over eene zaak, welke naar zijne meening tot het verleden behoorde, en welke door hem uit een algemeen oogpunt bespro ken werd, het geoorloofd en noodzakelijk in algemeene bewoordingen, zonder in beoordeeling of veroordee ling van bepaalde daden van onafhankelijke ambtena ren te treden, de aandacht te vestigen op eenige lee ringen, die uit de Papendrechtsche zaak te trekken zijn. Wat ten slofte bet-rgft de afkeuring in het woorloo- pig' verslag geuit, over het instellen van een admi- nnistratief onderzoek en het zenden van stenografen naar de openbare terechtzitting van het gerechtshof tc Arnhem, merkt db minister op, dat hij reeds in de Tweede Kamer verklaard heeft, dat dit zijne instem ming niet had. Te bewaren echter, dat deze handelin gen het gezag ondermijnden en krenkend waren voor de rechterlijke macht, gaat te ver. Het administratief onderzoek, ingesteld' ingevolge den wensch van de Tweede Kamer, heeft zooveel doen lijk de rechtbank zelf ter zijde gelaten, droeg het ka rakter van een onderzoek door het- verantwoordelijk hoofd der oplitie naar het beleid! van eenige onderge schikte politiebeambten. Het stenografisch verslag had allerminst de strek king daardoor de leiding van den president te kunnen controleeren. De minister deelt voorts mede, thans in het bezit van het stenografisch verslag van de openbare behan deling der Papendrechtsche zaak voor het gerechtshof te Arnhem te zijn. Hem is diaaruit gebleken, dat in derdaad de advocaat-generaal zich over de onschuld van twee onherroepelijk veroordeelden heeft uitgelaten op een wijze, welke de minister afkeurt. Gemengd nienws. ORANJE NASS4U's OORD. De Haagsche correspondent van de St. schrijft: Naar ik verneem heeft de minister van binnenland- sche zaken tot zijn ambtgenooten een schrijven ge richt. inzake Oranje Nassau's Oord, in welk schrijven het o.a. ongeveer aldus heet: De inrichting beant woordde eeTst geheel aan het doel, waartoe ze werd opgericht. Zij verkreeg later, door niet al te gelukkig beheer, een minder goeden naam, tengevolge waarvan het aantal patiënten aanmerkelijk verminderde. De 1ste geneesheer-directeur werd inmiddels door een ander vervangen. Het beheer is thans weer in goede handen. Deze instelling voor het Nederiand|che volk mag thans aanspraak maken op den moreèlen steun der regeering, die er krachtig toe zal bijdragen om het Sanatorium weer tot vollen bloei te doen ge raken. Uwe Excellentie wordt daarom uitgenoodigd, zooveel mogelijk te bevorderen, dat lijders.aan tuber culose, die voor rekening of met steun van Uwer Exc. Departement worden verpleegd, voortaan in Oranje Nassau's Oord worden opgenomen. Mr. DE MEESTER. Het lid der Tweede Kamer, mr. De Meester, gaat eerstdaags ongeveer IV2 maand in het buitenland een nakuur doen. EEN STERK STAALTJE. Een sterk staaltje van het speurvermogen van een tot politiehond in africhting genomen terrier werd in de afgeloopen week in den Haag geleverd. Een bewo ner van het Gevers Deynootplein had zijn doekspeld aan den Gevers Deynootweg of in een der tuintjes voor de villa's aldaar verloren. Vier dagen later ont moet hij een politieagent, die met een terrier africh- tingsproeven deed. Meer uit aardigheid dan wel om de waarde van het verlies, vroeg hij of de hond het ver loren voorwerp zou kunnen terugvinden. Na de noodi- ge toebereidselen werd de hond heengezonden en bin nen weinige oogenblikken droeg de hond de doekspeld aan, die tusschentijds door regen en zelfs sneeuwbui- tjes eenigermate in den grond was gewerkt. VROUWEN ALS OPZIENERS DER GEMEENTE. In een godsdienstoefening der Evangelisch-Luther- sche gemeente te 's-Hertogenbosch zijn de leden van den kerkeraad bevestigd. Wij maken van deze gebeur tenis melding, omdat daarbij drie vrouwen waren alè leden van de colleges van diakenen, ouderlingen en kerkrentmeesters. De gemeente te 's-Hertogenbosch is de eerste, welke gebruik maakt van het door de Syno de van het Evangelisch-Luthersche kerkgenootschap in 1910 geschonken recht, ook vrouwelijke lidmaten tot leden van een kerkeraad te benoemen. In het feit, dat zoo spoedig van dat recht gebruik werd gemaakt, mag het bewijs worden gezien, dat de Synode door deze wetswijziging in eene behoefte heeft voorzien. In de gemeente is deze aanvulling van den kerkeraad met groote ingenomenheid begroet- (N. R. Ct.) DIEFSTAL IN EEN KANTOOR. In den nacht van Zaterd'ag op Zondag is uit een lessenaar in het kantoor van den magazijnmeester der flesschenfabriek te Delft een bedrag van 80 aan contanten gestolen. Men vermoedt, dat de dief zich heeft laten insluiten. EEN MISLUKTE CURSUSVERGADERING. Een professor was in een onzer provinciesteden aan gekomen, waar hij een cursus, uitgaande van Univer sity Extension, leidde, 't Was rijkelijk vroeg, en pro fessor vleide zich op een canapé neer, waar hij weldra in den dut en daarna in een diepen slaap raakte. Inmiddels naderde het uur van aanvang, en de discipelen verzamelden zich in de naastliggende zaal. 't Wachten was toen op den professor, van wien nie mand vermoedde, dat Hij zoo nabij was. 't Werd kwart over achten, half-negen, en de ongeduldigsten verwij derden zich. Toen werd de bijeenkomst maar ontbon den, omdat men meende, dat een juist plaats gehad lieHbbende ontsporing met als gevolg daarvan versper ring van don weg aanleiding was, dat professor niet verscheen. Deze werdi ruim 9 uur wakker en bevond zich in een stikdonkere zaal, waarvan de deur intusschen de kellner had den professor geheel vergeten op slot was. Door een gewéldig bombardeeren op de deur gaf hij toen van zijn aanwezigheid blijk en werd daarna verlost. De leerlingen waren echter verdwenen. KINDEREN VERMIST. Zondagmiddag werden te Scheveningen in een ge zin drie kinderen vermist van ongeveer 46 en 10 jaar. Nadat door de politie, op verzoek der beangstig de ouders, naar alle zijden was getelefoneerd, kwam er 's avonds uit Monster bericht, dat ze daar waren aangehouden. Door de rijkspolitie werden de kinderen per tram weer teruggebracht. Men kan zich de vreug de der ouder» voorstellen. EEN BOSCH IN GEVAAR. De nnamlooze vennootschap, die eigenares is van. het Bloemendaalsche Bosch, wil dit van de hand doen. De gemeente Bloemend'aal heeft de voorkeur van aan koop komt deze tot stand, dan is verzekerd, dat het bosch publieke wandeling blijft; zoo niet, dan is ver snippering voor villabouw te verwachten. De kansen, dat de gemeente koopster zijn zal, staan echter goed. Onder herinnering, dat bij de behandeling van de jongste begrooting in den Haagschen gemeenteraad er op werd aangedrongen, dat op één burgerschool als proef het schooljaar niet zou aanvangen met Septem ber, doch met Maart, omdat door de jaarlijkache op neming op de burgerscholen verschillende leerlingen, die eerst na het begin van het schooljaar den vereisch- ten leeftijd soor plaatsing op de school bereiken, te lang, soms bijna een jaar, op plaatsing moeten wach ten, hebben B. en W. van den Haag den gemeenteraad thans voorgesteld met de toelating op 1 Maart, met behoud van de jaarlijksche opneming van nieuwe leer lingen, een proef te nemen aan één der binnenkort nieuw te openen burgerscholen. UIT BERGEN. (Vervolg). Bij den post „reclame", op de begrooting voorko mende met een bedrag van 25, zeide de heer Siebert Coster, dat hij gaarne had gezien dat de bespreking van dit onderwerp vanuit de vergadering was geko men. Nu dit niet geschiedde, verklaarde hij zich tot de inleiding dier besprekingen bereid en merkte aller eerst op, dat met een bedrag van 25 zoo goed als niets is te verrichten. Moeilijk ook kan men langer gebruik maken van de bereidwilligheid1 der pers om berichtjes omtrent Bergen op te nemen, zonder dat ze er ooit eens eenig finantieel profijt van trekt. De reclame die V. V. V. maakt in de Badbode van Bergen, vond spreker minder doeltreffend, daar zij geschiedt in 't seizoen. Wijzende op Nunspeet, Eg- mond, Schoorl en andere plaatsen, verklaarde hij de reclame door kleine advertentiën in de groote bladen practischer, al werd' deze dan ook op kleine schaal be gonnen. Gaarne zag hij dan ook dat van de zijde der vergadering de middelen daartoe werden aan de hand gedaan. De heer Blankendaal merkte op, dat in 't maand blad der Centrale Vereeniging steeds reclame wordt gemaakt voor Gelderland en nooit voor Bergen. De voorzitter zeide dat dit ook het bestuur was op gevallen en dat reeds een plan was ontworpen om hierin te voorzien. De heer Blankendaal merkte verder op, dat de kos ten van de uitvoering van dit plan door de leden indi vidueel zouden moeten worden gedragen in den vorm van een hoofdelijken omslag. De heer Modderman gaf nadere inlichtingen om trent dit plan in verband met de besprekingen op de algemeene vergadering. De heer Siebert Coster vond' dat er eerst geld moest zijn, dan eerst zou over den vorm en den aard der re clame beraadslaagd kunnen worden; hij achtte de re clame in 't maandblad niet practisch en doeltreffend genoeg. De heer Iluizinga wees op de reclame die Egmond mankt en zou 't betreuren indien Bergen in dezelfde noodzakelijkheid zou moeten verkeeren. De voorzitter betreurde de weinige samenwerking met de autoriteiten der gemeente. De heer Huizinga opperde de meening zich eens tot den heer Van Reenen te wenden en veronderstelde dat wanneer deze goed voorging, de anderen wel zouden volgen, zoo ook heeft Alkmaar veel profijt van Ber gen. De heer Top verwees' naar aanleiding dezer woor den naar den daadwerkelijken steun die de heer Eijma te Egmond aan Zee aan V. V. V. verleent. De heer Siebert Coster merkte op, dat V. V. V. te Egmond nu is ontwaakt, daarmede bevestigende het spreekwoord: „weelde maakt slap, armoede maakt sterk en geeft kracht en energie." Bergen is in de laatste jaren sterk vooruitgegaan en nu is het onze plicht te zorgen dat door de reclame die vooruitgang bestendigd blijft, minstens te. zorgen dat' Bergen blijft staan op het standpunt waarop het thans staat. We mogen in dezen niet alleen vertrouwen op de reclame die anderen voor ons maken, ook van ons moet wer king en energie uitgaan. De hoer Kreb wilde een lijst ter inteekening doen circuleeren. De voorzitter betwijfelde of dit wel veel resultaat zou opleveren. De heer Blankendaal stelde voor een speciale ver gadering te beleggen. Dit voorstel dat door den heer Siebert Coster zeer werd toegejuicht, te meer omdat het kwam uit den boezem der vergadering, werd na eenige besprekingen aangenomen, en de verdere regeling daarvan aan het bestuur opgedragen. Voor deze vergadering, die een algemeene openbare zal zijn, zal zooveel mogelijk reclame worden gemaakt, terwijl burgemeester, wethouders en leden van den raad tot bijwoning zullen worden uitgenoodigd. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hee- ren Siebert Coster (periodiek aftredend) en in de plaats van den heer Modderman, die wegens vertrek uit de gemeente bedankte, de heer van der Heide Jr. De heereu Huizinga, Punt en Baltus werden even als het vorige jaar belast met het nazien der rekening 1910. Nadat de heer Modderman bedankt had voor de aangename samenwerking die hij steeds van de zijde van het b»*tuur »n de vereeniging had mogen onder-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1