WïTï¥e¥ï^^ö~ 8 T k II 8 If 11 ïf W H GRAMOPHOONS IN PLAATS VAN ORGELS. vinden en de voorzitter den heer Modderman den dank der vereeniging en hem betuigde voor door dezen aan V. Y. V. bewezen diensten, werd de vergadering ge sloten. UIT STOMPETOREN. Door eenige ingezetenen van de Schermeer is het plan geopperd eene vereeniging op te richten genaamd Schermeer's Belang" en die dus tot doel heeft de be hartiging van de belangen der ingezetenen. Den 2den Februari zal eene vergadering worden gehouden waarin behalve huishoudelijke werkzaamheden ook zal wor den besproken de kandidaatstelling voor de aanstaande verkiezing van Hoofdingelanden. UIT HOORN. Omtrent den diefstal uit de eantine der Kazerne te Hoorn bericht men ons nader, dat Maandag ook de bijkok V. in arrest is genomen, als verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal. II ij ontkent echter, evenals de Korporaals. Uit het onderzoek bleek nog, dat V. en een der Korporaals O. Zaterdagavond door uitklimming de kazerne hebben verlaten, nadat ze zich om 10 uur hadden gemeld. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de week van 23 tot en met 28 Jan. werden ter Broeker markt aangevoerd 8100 reuzen- bloemkool, 76400 roode kool, 88400 gelekool, 45200 witte kool, 172 zak roode kool en 429 baal uien, ter wijl 136 wagons groenten werden verzenden. VAN TEXEL. Te Oosterend op Texel is eene Chr. zangvereeniging opgericht met aanvankelijk 30 leden. Tot directeur is gekozen de hoer M. Kikkert, hoofd der school. UIT SCHAGEN. Heden (31 Jan.) werd de Wilhelmina-ijsbaan alhier voor de leden en hun gezin geopend en werden voor Woensdag schoonrijden en Donderdag avondfeestwed strijden uitgeschreven. DE VELDWACHTER EYKELENBOOM EN KNOPPERS. De Hooge Raad deed gisteren uitspraak op het revi sie verzoek van de veldwachters Eykelenboom en Knop pers, crp 3 Januari 1910 wegens meineed veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Als nieuw feit was in het verzoekschrift van revisie gesteld, dat in de Papen- dreehtsche strafzaak uit het rapport der 3 deskundi gen is gebleken, dat J. van Elk, candidaat-notaris te Dordrecht, is lijdende aan querulanten waanzin en dat van hem suggestieven invloed' op getuigen uit gaat, welk feit bij de behandeling de zaak van verzoe kers niet bekend was. De Hooge Raad overwoog breedvoerig, dat. het rap port der psychiaters is opgemaakt meer dlan 12 jaar na het gebeuren en 10 jaar na de behandeling der strafzaak; dat indertijd de veroordeeling der veld wachters is geschied niet alleen op getuigenis van Van Elk, doch ook op dat van 13 getuigen, wier be trouwbaarheid herhaaldelijk is getoetst en oordeelde dus, dat bet rapport der psychiaters geèn ernstigen twijfel kan doen rijzen aan de juistheid der op 3 Ja nuari 1901 bevestigde uitspraak van 1900. Het revisieverzoek werd mitsdien afgewezen. EEN INVAL. In den nacht van Zaterdag -op Zondag is door de politie te Middelburg een inval gedaau ten huize van zekere J. W., een vrouw tegen wie reeds tweemaal pro ces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van art. 100 der algemeene plaatselijke politieverordening, (het geven van gelegenheid tot het plegen van on tucht). Thans werd een man en een vrouw, die zich in een der vertrekken te zamen bevonden, aangehou den en evenals de genoemde vrouw J. W. naa.r het bureau overgebracht. Ofschoon zij eerst ontkende, waren de verklaringen zoo tegen haar, dat wederom proces-verbaal werd' opgemaakt. Na bet afleggen van een volledige bekentenis werd zij op vrije voeten ge steld. EEN DEMONSTRATIE. Zaterdag had een groot gedeelte van de visschers- vloot in de Lemster haven de vlag halfstok. Het bleek dat dit een demonstratie was tegen den burgervader, die op dien. dag juist een jaar in functie was en zich ongunstig moet hebben uitgelaten over bet te groot gebruik van sterken drank döor de visschers. EENE WAARSCHUWING De N. Rott. Ct. vestigt er de aandacht op, dat uit het staatje van abonné's op de Handelingen der Sta ten Generaal blijkt, dat het aantal abonné's sedert 1905/1906 sterk is gedaald. 31 December 1905 waren er 3045 in teekenaren; 31 December 1910 niet meer dan 2343 verschil dus 700 abonné's minder. Blijk baar loopt het aantal abonné's in den loop van het kwartaal geregeld wat naar boven, om dan met dé kwartaalswisseling terug te zakken. Naast de cijfers van 31 December mogen- daarom ter vergelijking ook die van 1 Januari worden genoemd. Die zijn niet mooier. Op 1 Januari 1906 waren er 2863 inteekena ren op de Handelingen; op 1 Januari 1911 nog maar 2146 dat is 720 minder. Een dagblad, teekent het. blad hierbij aan, dat- in onzen tijd van toenornenden leeslust zijn aantal abon né's stationair zal blijven, zou schrikken. Doch Wan neer het zijn abonné's in enkele jaren tijd met onge veer een vierde verminderen, zag, zou men niet rusten eer men de oorzaak daarvan nagespoord', en, zoo mo gelijk, verholpen had. Er moet, dunkt, ons, voor de volksvertegenwoordiging reden te over zijn, om de verminderde belangstelling in hare handelingen met ontsteltenis te ontdekken. Te meer, omdat bet overgelegde staatje nog iets anders doet zien. De kwartaalsafval is verre bet grootst, wanneer de Kamer het langst is bijeen ge weest, na de begrootingsdiscus-siën. Van 31 Decem ber op 1 Januari is eene vermindering van abonné's met 200 en daarboven blijkbaar normaal. Een dagblad dat eenige maanden aaneen veel interessants heeft bevat-, ziet zijn abonné's sterk vermeerderen. Als de Kamer veel heeft verhandeld', vallen de abonné's bij honderden af. Hoe komt dat? En de eenige kwartaalswisseling, waarbij dit funes te verschijnsel in den regel wegblijft, is de wisseling op 1 October, wanneer de Kamer gedurende het gan- sche afgeloopen kwartaal nagenoeg niet bijeen is ge weest, en dus voor de leesgrage abonné's op de Han delingen niets heeft geleverd. In de vijf jaren, waar over het staatje loopt, heeft viermaal bij de kwartaals wisseling eene kleine vermeerdering van abonné's op de Handelingen plaats gehad, altijd bij de wisseling van 30 September op 1 October. Is dit alles nu eene officieele waarschuwing? Men zou het in ieder geval zoo kunnen opvatten. EEN BEKEND PIKEUR. Jan Ensing, de bekende pikeur, die nog steeds te Bergen verblijf houdt, zal naar de N. R. Ct. meldt, met Faison V, Rheingold en Kapitein aan de draverij en te Nizza gaan deelnemen. Deze zijn ditmaal later dan vorige jaren, zoodat de laatste draverijen aldaar juist samenvallen met den eersten wedstrijd op Duin- iligt, E nsing zal zich eerst na terugkomst uit Nizza gaan vestigen in de Meer, waar de mooie baan ligt, destijds aangelegd door de Nederlandsche Harddrave rij- en Kenvereeniging. Men kan van daaruit gemak kelijk in één dag heen en terug naar Duindigt. Behal ve de reeds genoemde paarden zijn nog twee driejari ge kinderen van Amiens en een driejarige van Cleri- mond aan zijn zorgen toevertrouwd. De baan te Ber gen is op het oogenblik in uitstekenden toestand, zoo dat er dan ook druk geoefend wordt. De burgemeester heeft voor onbepaalden tijd verlof gegeven de baan voor dit doel te gebruiken; de stallen zullen later met tribune en de zich op het terrein be vindende gebouwtjes publiek worden verkocht. De draverijen te Bergen behooren dus tot bet verle den. VAN EEN GEIT EN EEN BANKBILJET. De Krieger, uit Drumpt, kwam Zaterdag gelden in nen bij R. Pluym te Zoelen. Deze betaalde hem met een bankbiljet van 25, waarvan teruggegeven moest warden. Het bankbiljet wordt op een plank gelegd, is onder het bereik van een geit, die het verorbert. De geit werd voor 8 door de K. gekocht, geslacht, maar in haar maag werd weinig gevonden van de overblijf selen van het geldswaardig papier. De maag met in houd is aan de Nederlandsche Bank opgezonden. De K. hoopt, dat deze hem 25 zal betalen. VERDUISTERING IN DE KAS EENER COÖPE RATIE. In verband met het bericht omtrent verduistering die zou zijn gepleegd' door den penningmeester van de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Doel," te Leiden, meldt men dat het bestuur is afgetreden, omdat in een spoedvergadering der leden, waar nog geen 60 van de 600 leden bijeen waren, een motie van wantrouwen tegen het bestuur is aangeno men en het eerst, dte zaak nader wil onderzoeken. Daar toe heeft het met een accountant in den nacht van Zaterdag op Zondag een voorloopig onderzoek inge steld. Het gevoelen van het bestuur is, dat de admi nistratie niet in orde is; maar het vertrouwt- echter, dat kwade trouw bij den penningmeester is uitgeslo ten. Zijn stil heengaan schrijft het toe aan geschokte zenuwen. Er was gisteren nog 1700 in de kas. De accountant zal de administratie verder onderzoe ken en dat onderzoek zal leeren, hoe de zaken staan. Voorloopig is het bestuur geneigd te geiooven, dat oppositie der minderheid er veel te veel ophef van heeft gemaakt en verkeerd heeft gedaan, met rucht baarheid aan de zaak geven en de politie er in te mengen. Het verwacht, dat de penningmeester eerstdaags uit zichzelf zal terugkomen. Hij zal in ieder geval zijn betrekking bij de Leidsche Katcenmaatschappij kun nen blijven behouden. BLAUWE MAZELEN. Te Stavenisse is een geval van blauwe mazelen ge constateerd' bij een vierjarig jongentje, gelukkig aan vankelijk in lichten graad. DE KUSTVERDEDIGING. In den Haag is een redacteur van de Moskausche Roesskoje Slowoi geweest, met het doel bij verschil lende persoonlijkheden te informeeren naar de betee-" kenis der kust-verdedigingsvoorstellen. Een der medewerkers der N. Ct-, die Russisch ver staat, geeft de vertaling van een onderhoud met kapi tein Turson (bedoeld is het kamerlid Thomson). De heer Thomson zeide blijkens het verslag, dat de. ver sterkingen tegen Frankrijk en Engeland gericht zijn, dat hun verontwaardiging begrijpelijk is en dat hij overtuigd was, dat het initiatief van den Duitschen generalen staf uitgaat en dat de versterkingen voor Holland volkomen overbodig zijn. Tenslotte verzeker de hij, dat wij trachten ons zoover mogelijk van Duitschland af te houden. De Nieuwe Courant acht- de mededëelingen, zoo ze juist zijn weergegeven, bedenkelijk, wijl ze afkomstig zijn van een Kamerlid' en meent, dat de heer Thomson zich tegenover den vreemdeling meer in acht had moeten nemen. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Het bevel tot gevangenhouding van het echtpaar G., verdacht van betrokken te zijn in de misdaad ge pleegd in het hofje van Van Es, in de Koningstraat alhier op 22 October van het vorige jaar, is weder met 30 dagen verlengd. ONTROUW BEHEERDER. Voor de rechtbank te Dordrecht- moet 13 Februari terecht staan de heer P. J. K., burgemeester van Hei- nenoord en secretaris van Mijnheerenland en West maas, beklaagd! van verduistering gepleegd in zijn ambt van secretaris-penningmeester van den polder 'het Munnikenland van Westmaas. Inmiddels is hem in zijn betrekking van burgemeester een verlof van 3 maanden verleend. (L. en V.) DURE PLAATSEN! Gistermiddag heeft op de groote koopmansbeurs te Amsterdam de verhuring plaats gehad van een bank met twee zitplaatsen, welke bank door overlijden van den huurder vrijgekomen was. Door opbieden van gegadigden werd de bank ver huurd voor 460 per jaar. Hierbij komt 100 voor de beurskaarten der twee bezoekers, zoodat 560 per jaar betaald' wordt voor het vertoef ter beurze gedu rende een deel van den middag. SPOORLOOS VERDWENEN. Sedert een dag of acht wordt te MeersElsloo ver mist de 27-jarige Anna Cosemans die 's nachts hei melijk de ouderlijke woning had verlaten. Men ver moedt, dat liaar een ongeluk is overkomen. Een paar haar toebehoorende klompen zijn uit de Maas onder Urmond opgehaald. JACQUES SCHUYT E VOERDER. Jacques Schuytevoerder, de eerste „August de Domme" van den circus Carré, die dit emplooi vele jaien met succes vervulde, is te Amsterdam op 65-ja- rigen leeftijd overleden. Sedert het bekende spoorwegongeluk in Hannover, waarbij mevr. Carré-Solomonski het leven verloor, had de heer Schuytevoerder het vak verlaten. Hem ontbrak daartoe sindsdien het noodige zelfvertrou wen. Jacques Schuytevoerder was, behalve dat hij hiel de drager was van het bekende clowntype, dat „Au gust. de Domme" heet, een stout springer. En hoezeer Schuytevoerder een veelzijdig circusartiest was, kan wel hieruit blijken, dat hij afgezien hiervan op ieder program voorkwam met een komisch nummer te paard zijn dronken Zeeuwsch boer was beroemd en bovendien als cavalier in de quadrille maar zelden werd gemist. De teraardebestelling geschiedt heden op de Israël, begraafplaats Zeeburg. In den Haag rijdt men gramophonen op straat- rond bij wijze van straatorgels. Nu wordt 't eerst goed: dat marteltuig niet alleen voor open ramen en op veranda's, maar vierkant de straat op, zegt het. „N. v. d. D." UIT VREES VOOR STRAF. Zaterdagavond zijn te Arnhem aangehouden twee jongens. Een, wiens opsporing door zijn vader was verzocht, was als loopjongen in dienst hij eën banket bakker daar te stede. Deze zond hem Donderdag j.l. uit met een kwitantie om te innen. Toen de jongen het geld, dat hij ontvangen had, natelde, bemerkte bij tot zijn schrik, dat er een gulden aan ontbrak. Hij durfde nu niet bij zijn patroon terug te komen en liep het Klarenbeeksehe bosch in. Daar bracht hij twee nachten door in een hooischelf. In die hooischelf maakte hij kennis met twee andere jongens. Met zijn drieën kochten zij brood, worst en sigaren. Alles van het geld dat de loopjongen bij zich had. De vader en de tante van den loopjongen, die den vermisten knaap zochten, ontmoetten het drietal Zaterdag nabij het militaire hospitaal. De vader hield een der jongens aan, terwijl tante haar neef vastgreep. Aan het door den loopjongen geïnde geld ontbreken slechts een paar guldens. UIT BROEK OP LANGEDIJK. Heden werd de 1000ste waggon groenten in dit seizoen verzonden door de firma K. Wagenaar Gz. met bestemming naar Bozen (Oostenrijk). Ook ditmaal was de waggon weer prachtig versierd. ChefFeensma heeft dunkt ons zijn roeping gemist, hij is bepaald voor kunstschilder in de wieg gelegd. De versieringen door hem aangebracht mogen gezien worden. Zij be wijzen bovendien dat chef en kooplieden het goed met elkander kunnen vinden. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 31 Januari. 5e klasse 10 lijst. Nos. 5021, 7351 en 18825 elk 1000. Nos. 7167 en 13249 elk 400. Nos. 6221, 11691, 13932, 17153 en 18282 elk 200. laatste Berichten. ^ËliAlÏKÊNRÖLLiRÏ J7 ROTTERDAM, 31 Jan. Betreffende de zakkenrol lerij op de veemarkt was opgemerkt dat vier bekende zakkenrollers den bediende volgden. Een van hen is in de Zandstraat aangehouden. DE REIS VAN DEN KROONPRINS. BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) Wegens de verdere uit breiding van de pest in China zal de kroonprins zijn voorgenomen reis naar China afbreken en zal de te rugkeer van uit Calcutta plaats vinden, PAUL SINGER+. BERLIJN, 31 Jan. (V. D.) De bekende sociaal-de mocratische afgevaardigde, in den Rijksdag Singer is hedenmiddag overleden. [Paul Singer werd den 16den Januari 1844 te Ber lijn geboren. Met zijn broeder richtte hij in 1869 een dnmesmantelfabriek op, welke hem een vermogen op leverde. Al spoedig sloot, hij zich aan bij de sociaal democratische beweging. In 1884 werd hij als sociaal democraat gekozen tot lid van den Berlijnschen ge meenteraad en van den rijksdag. Twee jaar later trad hij uit de zaak van zijn broeder en wijdlde zich geheel aan de partij. Hij stond bekend1 als een der knapste en handigste leiders van de partijdagen, als een goed spreker in den rijksdag, als, na den heer Bebel, de in vloedrijkste man in de partij. Gistermorgen werd gemeld, dat zijn toestand kritiek was. Toen reeds was hij bewusteloos. Redactie.] HALF-VEEWEESDE. VERWAARLOOSDE OF VERLATEN KINDEREN. De afdeeling Alkmaar der vereeniging tot opvoe ding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in liet huisgezin hield gisteren haar jaarver gadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat deze vereeniging in ledental niet vooruitgegaan is in het afgeloopen jaar. Het aantal der leden en begunsti gers was door overlijden en vertrek van 134 tot 126 teruggegaan. Ter vergadering zijn plannen beraamd, om dit getal te doen stijgen. Dat dit noodig is kan blijken vooreerst uit het feit, dat. door andere afdee- lingen aan hare zorgen 23 kinderen zijn toevertrouwd; waarvan er 21 in Alkmaar en 2 op naburige dorpea worden verpleegd. Voorts heeft de afdeeling Alkmaar 2 kinderen voor wie het de opvoeding bekostigt. Dat deze kosten niet op den duur uit de contributie van een zoo klein aantal leden en begunstigers kan gevon den worden is duidelijk. De finantieele toestand is dan ook wel uict ong-unstig te noemen, maar hij is toch achteruitgaande. Van de genoemde 23 kinderen is één meisje dienstbode, ééne bezoekt dte normaalles sen, ééne de huishoudschool, twee ziju er nog op de lagere school; de overige kinderen zijn jongens, vier van hen bezoeken de ambachtsschool, één is er smids- berliug, één banketbakkersleerling, één kruideniers bediende, één kantoorbediende, één zettersleerling één pakhuisknecht, twee boerenknecht en zes bezoeken de lagere, school. In het bestuur kwam verandering door het uittreden van den heer C. Th. M. van den Bosch en het vertrekken naar elders van den heer ds. P. J. Glasz; de heer E. M. van Soest die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. In de damescommissie van bijstand! heeft meyuffr. Cohen Stuart de plaats ingenomen van mevr. Brug- mans-Meijer die naar Amsterdam vertrokken is. Staande de vergadering' werd de heer M. L. C. Pool tot bestuurslid verkozen in de plaats van den heer J. Klootsema die wegens drukke ambtsbezigheden zijne functie had neergelegd. DE QUINT. Wanneer komt de Quint open? Als-ie goed dicht is, luidt natuurlijk het antwoord. Wij hebben eens geïnformeerd, of de baan dicht genoeg was om geopend te kunnen worden en het bleek, dat het ijs thans reeds 3 cM. dik is, zoodat bij doorgaande vorst de ijsbaan morgen, uiterlijk over morgen voor de leden zal worden opengesteld. Het is nu maar te hopen, dat het bestuur in staat zal wezen met de uitvoering van het flinke winterplan dat ontworpen is, thans een aanvang te nemen. Aan de voortvarendheid van het bestuur zal het stellig niet liggen! OUDE BINNENHUIZEN. Voor het genootschap „Solus Nemo Satis Sapit" sprak prof. Sluijterman uit Delft gisteravond over„Oude binnenhuizen". Spr. hield een kleine inleiding, waarin hij mededeelde eenige jaren geleden door een uitgever aangezocht te zijn een plaatwerk te verzamelen van oude binnenhuizen in Nederland. Spr. verklaarde zich daartoe bereid en kwam na correspondentie naar alle kanten tot de conclusie, dat er nog heel wat interieurtjes in Holland waren, die het waard waren veieeuwigd te worden. In gezelschap van een bekwaam fotograaf begaf spr. zich daarna op reis om de verschillende hem genoemde binnenhuizen te bezien en kiekjes te nemen van die, welke daar voor geschikt waren zoodoende kwam de verzame ling bjjeen. Meermalen overkwam het spr. echter te moeten hooren, dat kostbare typische betimmeringen en beziens. waardigheden naar Amerika waren verhuisd. „Districts- gewijze" hadden spr. en zijn fotogreaf de opnamen ga- maakt, maar in stijlkundige volgorde wilde spr. ze als lichtbeelden vertoonen vanaf de 15e eeuw tot het be gin van de 19e eeuw toe. Van de 15e eeuwsche in terieurtjes waren er natuurlijk irog maar weinig te vinden, alleen op 't gebied van kerkbouw enkelen, de ^huizen uit dien tijd en dientengevolge de interi eurs eruit, ontbreken. Vervolgens schetste spr. achtereenvolgens, hoe de 15e, 16e, 17e, 18e en 19e eeuwsche binnenhuizen er uitzagen en hoe de echte oud-Ho landsche binnen huizen in 't begin van de 18e eeuw den Franschen invloed begonnen te gevoelen. In 't midden van de 18e eeuw was de Louis XV-stijl in de mode, daarna de Louis XVI-stijl en in 't begin van de 19e eeuw de empire-stijl. Na dien tijd is er niet veel mooies meer gemaakt, spr. zal daarover 't zwijgen maar toe doen. Op 't oogenblik is er echter weer een tijdperk van nieuwen bloei aangebroken en over 25 jaar zullen we zeker, volgens spr. met voldoening op dezen tijd terugzien. Vervolgens werden er een reeks magnifique licht beelden op den muur, die zich daartoe uitstekend leende -- geprojecteerd en passeerden tallooze inté rieurs uit alle oorden van ons land de revue. Van de eenvoudigste boerenwoning af tot aan de prachtigste paleizen toe werden ten aanschouwe gebracht en op onderhoudende, vaak humoristische wijze lichtte spr. toe wat er voor bezienswaardig en interessants te zien was. Ook uit Noord-Holland waren er vele mooie hoekjes bij, uit Jisp, Ilpendain, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Zaan dijk, enz. Met het woord van dank, dat de heer de Wolf na afloop den spreker bracht, stemden ongetwijfeld alle aanwezigen in. „TROUW MOET BLIJKEN." De militaire Gymnastiek-, Scherm- en Tooneelver- eeniging „Trouw moet blijken" gaf Zondagavond in Di- ligentia een openbare uitvoering. Het talrijke publiek de zaal was zoo goed als geheel bezet heeft een aardigen avond gehad. Bij de opvoering van „In Politiek", Blijspel van Gustav Kadelburg werd vrij goed spol geleverd vooral door oveiste van Harten en niet minder door diens oppas en. Henny n ocht blij zijn dat 1 aar spel heel wat beter was dan haar kleeding De aardige aankleeding van het tooneel droeg veel tot het welslagen bij. De fantaisiegeweer werd zeer goed uitgevoerd, en kele kleine foutjes daargelaten. De pantomime „een gestoorde rust" deed de zaal dikwijls in een bulderend gelach uitbarsten, hetgeen ook het geval was met de opvoering van „solliciteeren", blijspel van_Diederik. De vereeniging had waarlijk een succesvollen avond, die besloten werd met een zeer gezellig bal. AREONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. Gerrit M. en Simon St. te Hoorn, verduistering van tin, ieder 9 maanden gevangenisstraf. Jentje Gerrit van E., zonder vaste woonplaats, be delarij, 3 dagen hechtenis en plaatsing in een rijks werkinrichting- voor den tijd van 4 maanden. Jan Seb. en Gerard Marinus van B., Texel, belee- diging, de le bovendien bedreiging tegen het leven, ieder 2 weken gevangenisstraf. Aldegonda L., Enkhuizen, mishandeling, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Hendrik K., Enkhuizen, beleediging, 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Dirk K., Wervershoof, diefstal 1 maand gevange nisstraf. Pieter Sck., Hoorn, dierenmishandeling, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 23 tot 28 Januari zijn in het Bad huis van het Witte Kruis genomen 74 kuipbaden, 78 regenbaden le klas, 151 regenbaden 2e klas, te zamen 303 baden. AGENDA. DINSDAG: Teekengenootschap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. Arbeiders Ham- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. Woi'stelclub „Kracht door Oefening" oefeningsavond 8 uur, Voorwaarts. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7% uur; heeren-afdeeling 83/493/1 uur; „Het Gulden Vlies." „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie beeren, lo kaal Kramer, Waagplein, 8 uur. WOENSDAG: Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 73/4 uur, Diligentia. Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Gymnastiekvereniging „de Halter," 7-10 uur, „Gulden Vlies." Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. Lezing mevr. van Holthe tot Echten, 8 uur in de Unie. BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. Getrouwd: 30 Jan. Theodoras Cornelis Jozef Copraij en Dorothea Maria Netten. Eduard Slier en Hendrika Johanna Jacoba Teerink. BELGIë. Dit jaar zal de koninginnebloem het Edelweiss der Alpen zijn en de opbrengst van den verkoop zal besteed worden aan het werk der bestrij ding van de slaapziekte in Kongo. Koning- Albert, verlangend het zijne bij te dragen tot wellukken van dit werk, beeft aan het inriehtings- ccmiteit zegt het H. v. Ant. eene som van 5000 fr. doen geworden. DENEMARKEN. De Deensche schrijfster Karin Bramson heeft een tooneelspel geschreven, dat zich bezig houdt met de moderne constitutioneele monar chie. De hoofdpersoon is een modern koning, met de beste bedoelingen bezield, die echter door een muur van verantwoordelijke ministers van bet volk ge seheiden blijft. De koning tracht te vergeefs nader met zijn volk in aanraking te komen, totdat een revo lutie uitbreekt en hij zich op eens tegenover zijn volk geplaatst ziet. Wij wil een toespraak houden, maar wordt door de oproerige menigte doodgeschoten. Hij is „een offer van zijn verantwoordelijke ministers." Koning Frederik heeft een exemplaar van het stuk gelezen en gezegd, dat hij tegen opvoering geen be zwaar had. De censuur moet erg blij zijn, dat de schrijfster haar aldus van een lastige taak heeft ont heven. OOSTENRIJK. Morgen loopt de termijn af, voor de vaststelling, dat er rechtsveraioeden bestaat dat

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2