büiïeIlaYd: ~H ÏA.DSMIJÜ1J W VEROORDEELD. was het voordeel van de eerdere indiening van het leustontwerp. Doch dat dit. ontwerp daarom den voor rang zou moeten hebben is geenszins het geval. De vroegere indiening van het ontwerp kustverdediging beteekent alleen dat "het eerder klaar was. De Militie- wet was bijna gereed en de regeering hoopt, in over eenstemming met den minister van oorlog, dat het ontwerp spoedig zal inkomen. Zwijgende over de vooroefening en de bezuinigings circulaire kwam de minister tot de opmerkingen van don heer Staal over de kustverdediging. De deferentie voor de Tweede Kamer verbiedt den minister zich uit te laten over de vraag of het wets ontwerp op de kustverdediging wijziging zal onder gaan. Uit niet-beantwoording der vraag mag geen en kele consequentie worden getrokken over de mogelijk heid van wijziging van het wetsontwerp waarover het gemeen overleg met de andere Kamer nog niet is be gonnen. Wat de onderwijszaak aangaat, alle ouders moeten i;; het land scholen kunnen vinden waarheen zij hun kinderen kunnen heenzenden. Van heeler harte hoopte de minister de gelijkstelling van hijzonder en openbaar onderwijs. Daarna werd de vergadering verdaagd tot heden elf uur. EEN NIEUW PORTRET VAN PRINSES JULIANA. In den Cadetten-Almanak van) de Kon. Militaire Academie en de Cadettenschool, die eerstdaags zal verschijnen is opgenomen een nieuw portret van H. K. II. Prinses Juliana. Dit portret, dat niet in den handel is, werd! door PI. M. de Koningin zelve genomen, naar aanleiding' van '11 verzoek der cadetten om toestemming, een portret van Prinses Juliana in hun almanak te mogen opne men. Door den gouverneur der K. M. A., die dit verzoek der cadetten aan H. M. de Koningin overbracht, werd hierbij opgemerkt, dat het hem minder eigenaardig voorkwam een reeds meer dan een half jaar oud en bekend portret op te nemen, waarom de gouverneur tevens vroeg, of misschien de beschikking zou kunnen worden verkregen over een portret van jonger datum. II. Al. de Koningin deed hierop toestemmend ant woorden en berichtte, dat H. M. de Koningin het por tret zelf vervaardigen zou. Het portret stelt H.K.H. voor in 't wit gekleed, staande op een stoel in een kamermilieu. Met de eene hand houdt de kleine Prinses zich stevig vast, aan de stoelleuning en in de andere hand heeft Zij een stuk speelgoed, een houten paardje. Het. vriendelijk gezich tje ziet den beschouwer recht in het gelaat. Dit portret is wel een der aardigste, welke tot nu toe van Prinses Juliana verschenen. Aangezien het auteursrecht van: den Ca'detten-alma- nak is verzekerd, zal dit portret niet mogen nagedrukt worden. EEN GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. H. M. de Koningin heeft ten gebruike van de Prin ses van het hoofd van het Pakoe Atlamsche huis op Java Pangnran Soerjadilozo ten geschenke ontvan gen een tweewielig kinderhandwagentje in den vorm van een vogel en beschilderd met Javaansche motieven en figuren in kleur. Het geschenk is als een blijk van belangstelling en aanhankelijkheid door den Javaan- schen vorst aangeboden. STAATSCOMMISSIE VOOR LEGER TOESTANDEN. A. s. Zaterdag zal de minister van oorlog de staats commissie voor de legertoestanden (zoogen. bezuini- gi nscommissie) installeeren. Gemengd nlenwH. VAN EEN DAME, DIE GEEN VROUW WAS. Voor een burgerhotel in de Warmoesstraat te Am sterdam hield Woensdagmiddag omstreeks 12 uur zegt dn T e 1. een bij het Centraal Station stationneerend rijtuig stil, waaruit een zeer lange dame stapte, met een doek om het hoofd. In de koffiekamer van het hotel gekomen, werd in Vlaamseh-Nederlandsch aan de vrouw van den hotelier, die alleen thuis was, ge vraagd, of er nog gelegenheid bestond tot logeeren. Eenigszins verrast door de voor een dame al te grove stem, antwoordde de hospita een beetje bedrem meld toestemmend. Met nóg zwaarder stemgeluid, dan waarmee het ge sprek was ingezet, verklaarde het nieuwe logéetje, dat zij kamer met pension verlangde, voor minstens, acht dagen. De hoteliersvrouw had intusschen de nieuwgekome- ne aandachtig beschouwd. Had ontdekt, dat de dame niet van eén hoed was voorzien, wijl anders bij het uit stappen, de pruik, die zij droeg, zou zijn afgevallen. Terwijl zij de nieuwe gast aan het verstand trachtte te brengen, dat er nog andere gelegenheden waren, waar behoorlijk kon worden gelogeerd, bleef de nieuw- gekomene er bij, dat het haar in bedoeld hotel, best zou bevallen, wanneer slechts gezorgd werd, dat zij op haar kamer werd bediend. In het vuur van het gesprek had de dame, om haar tevredenheid met de inrichting te betuigen, wat veel met haar geganteerde handjes gezwaaid. In 't eerst lette de hoteliersvrouw er niet bijzonder p. Even later bemerkte zij echter, dat de poezele clameshandjes: van haar gast een bootwerker niet zou den hebben misstaan. Nog nader beschouwd1 bleek, de dame, het gelaatsvel duidde het aan, verschillende malen onder het mes van den barbier te zijn geweest. Nu stond het bij de hospita vast, dat de dame die voor haar stond geen vrouw doch. een man was. De politie kwam en de „dame" werd medegenomen naar het bureau, waar „zij" verklaarde een man te zij.i, van Duitschs afkomst. Begrijpelijk, dat de zonderlinge vermomming de po litie verdacht voorkomt, en zij onderzoekt of de „da me ook iets op haar kerfstok heeft. De gearresteerde werd van manskleeding voorzien. Hij bleek over voldoende bestaansmiddelen te beschik ken en is, op eigen verzoek, in de gelegenheid gesteld, zich in de richting van Engeland uit het rijk te ver wijderen. Welke beweegredenen de zonderling' tot de verklee ding hebben geleid, bleef de politie onbekend. ONREGELMATIGHEDEN IN EEN COÖPE RATIE. De penningmeester der coöperatieve broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Ons Doel," te Leiden, is we der terug. A erder is er officieel niets van den loop uer zaken bekend. De oppositie onder de leden heeft gisteravond een circulaire van leden en verbruikers der coöperatie verspreid, waarin zij een scherpe critiek uitoefent op het bestuur. Zij meent, dat de voorzitter, in plaats van met een accountant de zaken in de boe ken en kas der coöperatie na te zien en zich bij de po litie te vervoegen, zich tot de leden had moeten wen den en deze had moeten bijeenroepen. Dit gaf aan leiding, dat ook de opposanten zich tot de politie heb ben gewend. Hedenavond wordt een algemeene ledenvergadering gehouden. KWARTJESVINDERS. I)e kwartjesvinders zijn Woensdagavond weer eens bezig geweest. In den laataten trein van Rotterdam naar Amsterdam dreigden zij het publiek met een re volver, indien men niet wenschte mede te spelen. Het station den Haag werd telegrafisch hiervan op de hoogte gesteld, en toen de trein daar was aangeko men, werden er maatregelen genomen om de kwartjes vinders in verschillende coupé's te doen plaats nemen, waartegen zij zich zoo heftig verzetten, dat zij door het stationspersoneel met behulp van politie en mili tairen uit den trein werden verwijderd; zij moesten het perron verlaten, waarbij zij gevoelige duwen oplie pen. Zij. schenen met hun vijven te zijn; op drie van hen, die werden verwijderd, werd geen revolver gevon den. DE VERDUISTERINGEN TE ELBÜRG. De rechtbank te. Zwolle veroordeelde gisteren A. J. V.. wegens verduistering, gepleegd in z'n kwaliteit van penningmeester van de spaarbank van Het Nut, te Elburg, tot drie jaren gevangenisstraf, overeen komstig den eisch. BOUWMEESTERHULDE. Na afloop der voorstelling in den schouwburg trok ken de muziek en tooneelvereenigingen „Oefening na Arbeid", „Apollo", „Tavenu", „Tooneelvereeniging Louis Bouwmeester", „Attencia", „Aan ervaring ont leend", omringd door fakkels en gevolgd door een ont zaglijke menigte, langs Zwartewek, Heerengracht, Korte Pooten, Plein, Korte Vijverberg en Tournooi- veld, naar het „Hotel des Indes", om Bouwmeester, die daar logeert, te huldigen. Alle vereenigingen had den hun vaandels meegebracht, en twee ervan zorgden voor muziek. Toen Bouwmeester aankwam, werd hij langs den weg en voor het hotel stormachtig toegejuicht. Wel dra hoorde men het „Wilhelmus" en kwam de kunste naar op het balcon, waar fluks bengaalsch licht werd ontstoken. De gehuldigde wikle de menigte toespreken, doch de rook van liet. bengaalsch vuur belette hem meer te zeggen dan: vrienden, ik wist, dat Den Haag bij mijn jubileum niet achter zou blijven, ik dank u allen zeer hartelijk. In het, hotel waren alle collega's van den heer Bouwmeester hem gevolgd en werd! nog menig harte lijk woord gesproken bij den rondgaanden eerewijn. UIT St.-PANCRAS. Als practisch gevolg van de lezing van denj heer Hazeloop over nieuwe cultures hebben Donderdag j.l. 16 leden der afdeeling St.-Paneras van de tuinbouw- vereeniging ..Langendijk en Omstreken" zich opgege ven voor het nemen van proeven niet nieuwe gewas sen. Van dezen gaven 9 zich op rabarber te willen verbouwen op 10 snees, 2 voor asperges op 5 snees, 2 voor dubbele stamslaboonen en tuinboonen op 4 snees, 3 voor enkele stamslaboonen en tuinboonen op 5^/2 snees. Voor planten en zaden werd noodig geacht 214. De heer Hazeloop zal deze proefnemingen leiden. UIT SCHERMERHORN. Aan het hulptelegraaf- en telefoonkantoor werden gedurende 1910 behandeld 330 telegrammen, terwijl 145" gesprekken werden gevoerd. Door het vertrek van den heer P. E. W. Kok, rijksontvanger naar Tegelen, is het beheer van het ontvangkantoor opgedragen aan den heer J. B. de Jongh, surnumerair der belastingen. De rederijkerskamer „Amicitia" zal op verzoek van de afdeeling Schermerhorn van den bond voor Staatspensionneering binnen kort opvoeren het pro pagandastuk „Genadebrood." UIT STOMPETOREN. „Schermeer's Belang", onlangs opgericht, verga derde gistermiddag in het café van den heer Groot. De vergadering, welke door 18 personen bezocht was werd door den voorzitter van het voorloopig bestuur, den heer K. Kalis geopend, die daarbij wees op het doel en streven van Schermeer's Belang, en mededeelde dat' de bekende kwGsties, zwanen en eenden van voor een paar jaren voor de oprichting de eigenlijke aan leiding had gevormd. Vorige vereenigingen van denzelfden aard konden door verschillende omstandigheden niet aan haar doel beantwoorden, vandaar dat deze vereeniging waarin alleen stemgerechtigde ingezetenen van de Schenneer lid kunnen zijn, is opgericht. Het getal der personen die zich aangesloten hebben bedraagt thans reeds 45. De behandeling van het zeer beknopte reglement werd daarna aan de orde gesteld. De vereeniging stelt zich ten doel, het behartigen der algemei ue belangen van de inwoners van de Schermeer, vooral ter zake van polderbelangen en on derwerpen daarmee in verband staande. Onder de middelen die zij zal aanwenden om dit doel te bereiken, noemen we invloed uitoefenen bij verkiezingen, da belangen der inwoners bij het. polder bestuur voor to dragen, en, zoo_ noodig, te verdedigen, al het mogelijke te doen, opdat aan de persoonlijke eigendomsrechten der inwoners niet wordt te kort ge daan, speciaal wat betreft het houden van pluimvee, waartoe de polder zich zoo bij uitstek leent en steun to verleenen daar waar het noodig is, in het bijzonder tot het weren van pluimvee van niét in den polder wo- r.onden, of tegenhouden van pluimvee, dat overlast vi roorzaakt. Verder is o. m. het volgende bepaald: De contributie wordt ieder jaar in de algemeene vergadering vastgesteld. liet bestuur zal bestaan uit 7 leden, waarvan jaar- lijks aftreedt, doch direct herkiesbaar is. Bij de. bespreking van dit reglement bleek ten dui- i.clijkste dat. het in het voornemen der vereeniging ligt, zooveel mogelijk door minnelijk overleg' tot -dc oplossing te geraken van die toestanden of omstan digheden welke h. i. verbetering behoeven. liet reglement, waarop de Koninklijke goedkeuring niet zal worden aangevraagd, werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de hee- ren K. Kalis, J. Bruijn, W. Schermerhorn, F. Posc'h, P. Blom, II. Klaver, R. Groot. Bij de bespreking van een candidaat voor het Hoog heemraadschap van den Polder werd medegedeeld' dat de heer Zeeman zijn candidatuur introk en dat. het bestuur nu voorstelde in de vacature van den heer F. Spaan de heer J. Bruijn candidaat te stellen. Zonder eenige besprekingen werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Omtrent de candidatuur van de heeren Vader, de Jong en Dekker werd medegedeeld' dat ook deze hee ren niet gewerkt hebben tegen den geest dezer veree niging. waarop ook zij werden gecand'ideerd. Bij de rondvraag sprak de heer Zeeman den wensch uit, dat de vereeniging de Koninklijke goedkeuring zal aanvragen, opdat er meer kracht van haar uit kan gaan. De voorzitter merkte op, dat indien het tot het voe ren van een proces mocht komen, dan een der leden in dividueel zal optreden en niet de vereeniging. Intus schen hoopte hij, dat de geschillen dezer vereeniging met wie ook, langs minnelijken weg kunnen worden opgelost. De vergadering werd daarna met een woord van dank gesloten. UIT HARENKARSPEL. Den len dezer vergaderde het Bestuur van het onderling veefonds alhier tot het opmaken der reke ning over de afgeloopen drie maanden. In dat tijdvak waren verzekerd 1885 runderen. Voor 8 gestorven dieren moest worden uitgekeerd een bedrag van f 830.zoodat de omslag moest worden vastgesteld op 60 cent per rund. UIT DE RIJP. Uitslag van de veiling ten overstaan van notaris C. Nolet te de Rijp op Woensdagavond 1 Febr. 1911 lo. Huis met erf aan het Westeinde, kad. sectie B, groot 32 centiaren en 42 centiaren. Kooper B. Oudt voor f 313. 2o. Een pakhuis met erf te de Rijp, kad. sectie B nr. 542, groot 54 centiaren. KooperF. Rijkes voor f 260.-. Gisteravond trad Ds. J. L. Klein van Edam in „het Rijper Wapen" als spreker op voor de Geheel- onthoudersvereeniging „de Rijp, Graft e. o." Aanwezig waren ruim 40 personen, die met aandacht de boeiende rede van spr., toegelicht met graphische staten, volg den en hem luide toejuichten. Met een woord van dank aan den spr. voor de be reidwilligheid, waarmede hij zich voor de vereeniging had beschikbaar gesteld, sloot de voorz. de vergadering. MUZIEK VOOR DE PRINSES. Toen Woensdag een occarino-speler in de Konings poort aan het Noordeinde in den Haag blijkbaar den kende dat daar burgerwoningen waren, zijn instrument bespeelde, werd hij door een hoflakei in den tuin van het paleis geroepen. Daar voerde de man zijn fraaiste stukjes uit, terwijl prinses Juliana, voor een der ra men aan de achterzijde van het paleis staande, blijk baar veel schik in de zoetvloeiende muziek had. Na een tijdje kwam de lakei den man iets in een papiertje gewikkeld in de hand stoppen en dankbaar ging de straatmuzikant, die ongetwijfeld een goeden dag had, weder heen. DE WOGNUMMERS NAAR ZWITSERLAND EN ENGELAND. De rondreis, die de vereeniging Jacob Kwast van Wognum door Zwitserland zal maken, op uitnoodiging der muziekdirectie te La Chaux de Fonds, zal 11 Maart aanvangen en omvatten de gemeenten Zurich, Basel, Genève, La Chaux de Fonds, Biel, Soloturn, Luzern, Lausanne, Wintertur, Azau, Bern en Constanz. Tevoren;zal de vereeniging op uitnoodiging van de Quinland International Musical Agency vermoedelijk nog een reeks concerten geven te Londen. De voor waarden, door de Londensche concertdirectie aange boden zijn prachtig. Zij wil echter bedoelde reeks con certen doen aanvangen op 27 Februari en 14 dagen doen duren, hoogstens één uur per dag. Met het oog op de Zwitsersche rondreis is deze datum voor Jacob Kwast niet te aanvaarden, waarom men tracht de Londensche concerten een week te vervroegen. EEN DIENSTBODE VERMIST. Sedert Woensdagavond wordt in Groningen een meisje vermist. De politie zocht met honden, die bij het Schuitendiep bleven staan. Met dreggen is echter niets gevonden. CORRESPONDENTIE. In het vervolg zullen berichten en verslagen uit den omtrek, niet afkomstig van onze plaatselijke cor respondenten met een gemerkt zijn. Laatste berichten. DE NACHTWACHT-BESCHADIGER. AMSTERDAM, 3 Februari. De eisch tegen Sigrist, de nachtwachtbesichadiger, luidt twee jaar. KOELIE-OPROER. AMSTERDAM, 3 Februari. Op Billitou is een koelie-oproer uitgebroken. De gouvernementsschoener „■Java" is erheen vertrokken. MIDDELBURG, 3 Februari. De heer Van Dalsum, notaris te Hulst, is door de rechtbank alhier veroor deeld tot een week gevangenisstraf. EEN WAARSCHUWING. Ook alhier heeft hetzelfde heerschap, dat te Haar lem en te Amsterdam goudsmeden bestal, zijn slag ge slagen. Bij een goudsmid vroeg hij diamanten broches en gouden horloges op zicht; hij gaf een adres op vaar een en ander bezorgd moest worden, terwijl latei- bleek, dat men daar niets van een bestelling afwist. Toen de goudsmid alhier zijn voorraad nazag, ontdek te hij dat er een gouden dameshorloge No. 31597 ver dwenen was, van achteren gegraveerd en met gegra- veerden glasrand. Deze persoon beantwoordde aan liet signalement, in het extranummer van het „Vak blad voor Goud- en Zilversmeden" gegeven, zegt het Hbld. Hij droeg echter een grijzen slappen hoed met gleuf. MEN ZIJ OP Z'N HOEDE! Proces-verb aal is opgemaakt tegen K. de H., G. A. P., P. Mj en 1. LI., jongens van 13 en 14 jaar, die zich schuldig maakten aan diefstal van worst, prent briefkaarten en zakmessen. Den beiden eerstgenoemden is reeds een verblijf in het Rijksopvoedingsgesticht toegezegd, doch de over brenging' naar dit verblijf laat nog steeds op zich wachten. Zij denken nu zeker maar: „wij gaan toch naar het gesticht, zoolang' we nog vrij zijn, doen wij wat we willen" en stelen en rooven op de meest bruta le wijze, daar waar zij hun slag maar eenigszins den ken te kunnen slaan. Een collectie zakmessen, prent briefkaarten, poetspomade, schoensmeer, enz., werd ons hedenmorgen op t politiebureau getoond als overtuigende bewijzen. Ook zien de jongens er niet tegen op de lade te lichten, wat zij in de Kabelstraat bi,; een arme vrouw hebben gedaan. GEDETACHEERD. De 2e luitenant T. H. Schol, van het 7e regiment infanterie te Amsterdam, wordt van 15 Februari tot 31 Mei a.s. gedetacheerd aan de normaal-schietschool te 's Gravenhage, tot het volgen van een gymnastiek- cursus. „EVANGELISCHE UNIE." egens ziekte is dr. Haverkamp, hervormd1 predi kant te Nijmegen verhinderd! Zondagavond om 7 uur voor de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden op te treden in de Groote Kerk. In zijn plaats zal de godsdienstige bijeenkomst geleid' word'en door dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga, van Oss. LIEFDADIGHEID NAAK VERMOGEN. In de op 2 Februari 1.1. gehouden gewone vergade ring- van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor di verse personen hulp toegestaan ten bedrage van 159.51. WIJKVERPLEEGSTER. Het Bestuur der Vereeniging voor Gezinsverpleging' alhier, benoemde tot wijkverpleegster in plaats van Zuster Bakker, Zuster IJ. Bokma te Groningen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 5 Februari 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Evangelische Unie, avond 7 uur, Dr. G. A. v. Bergh van Eijsinga, van Oss. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree, bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Woens dagavond 7Vs uur, Ds. Verwaal. Evang.-Luth. Kerk, 101/g uur, Ds. H. J. Toxopeus, Luth. pred. te Amersfoort. Doopsgez. Kerk, 10'/2 uur, Ds. B. P. Plantinga, van Haarlem. Rem.-Ger. Kerk, 101/2 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, bediening van het H. Avondmaal. Voormiddag 10 uur en avond 6 uur Prof. Geesink, van Amsterdam, dankzegging. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Maan dagavond 81/2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8V2 t°t 1° uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 1G jaar. Zondagmiddag van 4 tot 51/2 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening; Woens dagavond 8 Februari, des avonds 7'/2 uur, Ds. A. M. Berkhoff. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Dr. Lindeboom. Herv. Gem. te Ileiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. Kloos terman van Alkmaar. Herv. Gem. te Stompetoren, 91/2 uur, Ds. vanMeurs. Herv. Gem. te Bergen10 uur, Ds. Cannegieter. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem te Grootschermer, 9' /2 uur, Ds. France. Herv. Gem. te Zuidschermer, 9!/2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Driehuizen, 6l/2 uur, Ds. v. Spijk. Herv. Gem. te Schermerhorn, avond 61 /2 uur, Ds. Lindeboom te Oudorp. Ger. Kerk, 91 /2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te de Rijp, 10 uur, Ds. Kater. Doopsgez. Gem., 10 uur, Ds. Fopma. Evang. Luth. Gem., 10 uur, Ds. Neideck. Herv. Gem te Graft, 10 uur, Ds. van Tricht. Doopsgez. Gem., 10 .uur, Ds. Neydam. AGENDA. VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dam«s-afdeeling, 78V< uur; heeren-afdeeling 88/493/4 uur; „Het Gulden Vlies." ZATERDAG: „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II &V2 4Vè uur; meisjes-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAIL ONDERTROUWD 2 Febr. Theodorus Fredrik Timmer en Catharina Hendrika Bruijns. Johannes Franciscus Florijn en Maria Johanna Wehnes. Cor- nelis ^Schilder en Elisabeth Maria Ilazes. Johannes Marinus Bakker te Ouder-Amstel en Maria Franken alhier. Cornelis Nierop te Rotterdam en Christina Alida Broekhuijsen, alhier. GEBOREN: 2 Febr. Geertruida Maria, d. v. Willem Groot en Maria Margaretha Smiers. FRANKRIJK. In den Senaat is gesproken over de supplementaire credieten voor Marokko. Minister Pichon. verdedigde de Marokkaansche politiek en ver zekerde voorts, dat Frankrijk een politiek van vredo en verzoening wil. De „entente cordiale" (met Enge- lnnd) is, zeide spr., nimmer beter geweest dan tegen woordig, bet is niet billijk, op minder welwillende wij ze over het bondgenootschap met Rusland te spreken. I enslotte zeide spr. dat Frankrijk'® politieke toestand nooit beter is- geweest dan thans. Een der senatoren merkte op, dat in de kwestie van het fort bij Vlissin- g'eri alleen Duitschland zijn wil op duidelijke en krach tige wijze heeft doen blijken. Een ander senator be toogde de wenschelijkheid, dat de heer Pichon op het volgende punt licht verschafte: Heeft. Rusland, ja dan neen, voor de ontmoeting' te Potsdam inlichtingen verschaft over hetgeen zou plaats hebben? Minister Pichon antwoordde: Frankrijk en Rusland zijn te zeer verbonden, dan dat, wij niet op de hoogte zijn gesteld over hetgeen Rusland1 te Potsdam te ber de wilde brengen. Wij zijn nauwkeurig ingelicht. Rus land heeft ons medegedeeld, dat gedurende de ont moeting sprake zou zijn van Perzië en van Turksch- Perzische spoorwegen. Rusland heeft ons dag aan dag volledig op de hoogte gehouden van alles, wat op de ontmoeting te Potsdam is gezegd. Het is niet aan mij te zeggen, wat uit deze mededeelingen zal kunnen, voortvloeien, maar ik kan stellig verzekeren, dat wij, wat onze belangen en die van den vrede betreft, niets te betreuren zullen hebben. De algemeene beraadslagingen werden gesloten, liet ontwerp werd met 290 tegen 1 stem aangenomen. ENGELAND. Een tragische plechtigheid had er gisteren in het Lagerhuis plaats, toen dit huis hijeen was voor de eedsaflegging der leden. De heer Joseph Chamberlain kwam binnen. Hij leunde zwaar op zijn zoou Austen en op den heer Arthur Lee, omdat hij zonder hulp niet kon loopen. Hij ging zitten op de regeeringsbank en legde den eed met luide, maar on duidelijke stem af. De heer Austen Chamberlain tee- kende de presentielijst voor zijn vader, die de pen aan raakte. .Na den spreker de hand te hebben gedrukt, werd Joseph Chamberlain weer weggeleid. De schier 75-jarige toont wel belangstelling in de politiek van zijn land die eer moet men hem, hoe men overigens over hem mag denken, geven. - In het proces dat in Londen tegen den schrijver Mylius, wegens beleed iging van den koning van En geland werd gevoerd, sprak de beklaagde meermalen den wensch uit, dat koning George voor het gerecht zou vei schijnen. Mylius verklaarde, dat hij zijn aan klager voor het gerecht van aangezicht tot aangezicht wilde ontmoeten en dat de koning de belangrijkste getuige was en als deze niet gehoord werd, de ge- heele zaak waardeloos was. Na sluiting van de behande ling werd de verklaring van den koning voorgelezen, die inhield, dat de koning zeer gaarne bereid was ge weest voor de rechtbank te getuigen en hiervan slechts met het oog op de wettelijke voorschriften afstand had gedaan. De straf tegen Mylius geëischt, één jaar gevangenis straf zal voor een waarschuwing wel genoeg zijn. Het zal niet noodig zijn, zooals de „Daily Telegraph" ver langt, twintig jaar tuchthuisstraf te zetten op de open baarmaking van zaken, die nu eenmaal duizenden van alle standen elkaar in de ooren fluisteren. Geen der

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2