stadsnTkij W8. BUITENLAND. Trekking van heden. 5e Klasse, 13e Lijst. Nr. 20363 f 100.000nr. 13867 f 1500ns. 1042, 4951, 7743, 8636, 13013 en 13392 elk f 1000ns. 13218 en 14120 elk f 400ns. 6860, 7802, 9721, 9917, 15893 en 17077 elk f 200. omgeving echter zou de noodige pressie op hem uit oefenen om het roer van de provincie nog eenigen tjjd in handen te houden en aan het werk te blijven. Zijn gezondheidstoestand, die voor eenigen tijd nog al te wenschen liet, is gelukkig weer heter dan te voren, en men vreest, dat, wanneer de thans nog krasse grijs aard, die gebukt gaat ook in letterlijken zin onder veel leed, hem in de laatste jaren in den familie kring overkomen, zich te veel zou overgeven aan dat verdriet en niet genoeg afleiding zou hebben, indien hij thans zich terugtrok. Maar ook aan den anderen kant, van politieke zijde, zou men het wenschelijk vinden, dat de heer van Tienhoven, nu gezondheids redenen hem niet noodzaken tot heengaan, op zijn post bleef. De vraag is al dadelijk gerezen: wie zal de opvolger zijn? In de eerste plaats is toen genoemd onze oud-burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen. Deze zou, naar verluidt, thans weinig zin hebben om naar Haarlem te verhuizen. In de tweede plaats werd ge noemd Haarlem's burgemeester, jhr. Boreel van Hooge landen, behoorende tot de rechtsehe partij, die heel gaarne in de Spaarnestad van betrekking zou veran deren. Het plan van den heer Boreel om zyn ambt neer te leggen als burgemeester, waarvan onlangs sprake is geweest, zou daarmee in verband gestaan hebben. En nu men weet, dat deze laatste èen van de ernstige sollicitanten is, kan men ook allicht begrijpen, dat de kans, van mr. van Leeuwen oftder de tegenwoordige regeering, om benoemd te worden, minder ia dan te voren, 't Is daarom maar te hopen, dat beide cata- gorieën den heer van Tienhoven kunnen overtuigen, dat het beter is nog aan het hoofd van de provincie te blijven. Gemengd nieuws. UIT SCHAGEN. Den 4den dezer vergaderde in het N. H. Koffiehuis alhier de afd. Schagen e. o. van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, onder leiding van den voor zitter, den heer J. de Veer. Na lezing en goedkeuring der notulon deelde de secretaris, de heer P. Boekei Cz. o. m. mee, dat de cursus in paardenkennis wegens niet genoegzame deel name niet was gehouden. Uit het jaarverslag bleek, dat de afdeeling thans 85 leden telt. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer G. Muijs, wees eene ontvangst aan van f 848.56 bij eene uitgaaf van f 305.75, batig saldo f 40.81. De heer Maurer hield eene bespreking op het gebied van ver zekeringswezen voor den landbouw, ieder aanradende lid van de „Landbouw Onderlinge" te worden, bij welke verzekering-maatschappij spreker in functie is. Bij de rondvraag werd breedvoerig de vraag behan deld of Schagen om de algemeene vergadering en ten toonstelling in 1912 zal vragen. Besloten werd zich te wenden tot omliggende afdeelingen ten einde gezamen lijk deze vraag eens te overwegen en zoo er tot de aanvrage besloten wordt ook gezamenlijk eene ten toonstelling te Schagen Te doen plaats hebben. Een vijf en twintig tal belangstellenden woonden de ver gadering bij. UIT WIERINGERWAARI). Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. kerk te Wieringerwaard door ds. B. J. Kanis te Oude-Nie- dorp. UIT OUDORP. Met 14 tegen 12 stemmen is te Oudorp beslist, dat het benoemen van ouderlingen en diakenen, alsmede het beroepen van predikanten in de eerstvolgende 10 jaren zal geschieden door de stemgerechtigde lidima- ten der gemeente. UIT GRAFT. Gisteravond gaf het Reciteer-college „Nieuwentyt" alhier, in het lokaal van den Heer V. Visser, een uitvoering op verzoek van de afd. Graft van den Bond voor Staatspensionneering. De zaal was geheel bezet. Het eerste stuk „Vergelding", tooneelspel in 3 bedrijven door Mevr. I. KaastraBakker, bekroond door het Bestuur van den Bond voor Staatspension neering, viel blijkens het applaus na elk bedrijf, zeer in den smaak. Het nastukje „In tijds ontdekt" blijspel in 2 be drijven bracht de lachspieren flink in beweging en verwierf eveneens daverend applaus. Met de hoop, dat de avond voor de staatspensionneering goede vruchten zou dragen, sloot de Voorzitter van „Nieuwen tijt" de uitvoering. UIT DE EGMONDEN. Tegen Zaterdagavond 7 uur was er een vergadering uitgeschreven van het Volkspetitionnement voor Alge meen kiesrecht, in de zaal van Jb. Halff te Egmond aan Zee. Als spreker was de heer J. C. Eggink van Schoten aangekondigd. Om 7 uur waren er drie man ter vergadering opgekomen en om acht uur waren er vier. Uit gebrek aan belangstelling ging de vergadering niet door. UIT STOMPETOREN. Zondag is in ons kerkgebouw een Oratorium-voor dracht „Johannesi de Heraut des Ileeren" gegeven door het predikanten-kinderkoor „Vivia" uit Heer- Hugowaard onder leiding van Ds. Broekema. Met zeer veel genoegen is deze voordracht aange hoord1 en wij vermeenen te mogen zeggen dat het vrij talrijk opgekomen publiek veel heeft genoten. Er werd zuiver en vast gezongen met begeleiding van mooi or gelspel en het verdient alle bewondering te bedenken hoe alle leden uit dit gezin met zooveel ambitie wer ken om tot een goed geheel' te geraken. Ds. van Meurs van Oterleek was dan ook zeker de tolk van alle aanwezig-en toen hij „Vivia" met eenige eenvoudige maar hartelijke woorden dankte voor het genotene en de hoop uitsprak dat het schoone doel hetwelk „Vivia" met het geven der voordrachten be oogde, ten volle mocht: bereikt worden. Wanneer we ons1 een aanmerking mogen veroorlo ven, dan zou het deze zijn: dat de leider wat eenvoudi ger in zijn spreken had kunnen zijn; onze N. Holland sche oorcn zijn den zoogenaamden preektoon ont wend, en vooral bij de jongere menschen werkt een dergelijke manier van optreden niet stichtend en het geheel zou er bij winnen, wanneer het gesprokene even eenvoudig werd behandeld als het muzikale. TUSSCHEN TREIN EN PERRON BEKNELD. Gistermorgen wilde de heer Th. A. op het perron te Hilversum in den reeds» in beweging zijnden trein springen, welke te 8.30 naar Amsterdam vertrekt. Hij viel van de treeplank en kwam tusschen den trein en het perron terecht. Toen de trein tot stilstand was gebracht, werd de ongelukkige er geheel verminkt on deruit gehaald. Hij overleed na een half uur. AANVOER EN VERZENDING. Aan de veiling te Broek op Langendijk werden van 30 Januari tot en met 4 Februari aangevoerd 1800 bloemkoolen, 50600 roode kooien, 70000 gele kooien, 21700 witte kooien, 206 zak roode kool en 573 baal uien; van de laadplaats aldaar werden verzonden 118 waggonsladingen groenten. BESTRIJDING DER PRIKKELLECTUUR. Onze Amsterdamsche correspondent meldt: In de voortgezette vergadering tot bespreking der middelen, ter bestrijding der Prikkellectuur, uitggande vau de Maatschappij voor Goede efl Goedkoope Lec tuur, en geleid door haren Directeur, deu heer L. Si mons, word door dezen allereerst nog eens nader toe gelicht, wat hij wenschte geweerd en bestreden te zien. Het doel was niet, de lezers te moraliseeren_ maar wèl van hen verre te houden al die schunnige misdaad- en avontuur-verhalen, die niets beoogden dan te over prikkelen door fel effectbejag en aldus dè lezers moes ten vergroven, ze steeds ongevoeliger maken voor zui verder, eerlijker, gezonder en fijner kunstgenieting, of, erger, ze drijven tot de misdaad' zelve. In verband met een nadere vraag omtrent de posi tie, in te nemen tegenover de pornografie, stelde de leider der vergadering in het licht, dat ook hij zeer zeker werken, die op niets uit waren dan op ongezon de zinnen-overprikkeling, verwierp en wilde helpen verdringen. Daarentegen stelde hij zich allerminst puriteinsch tegenover de gezonde zinnelijkheid' en wilde voor den kunstenaar het recht verdedigen, om die, wfiar hij dat noodig oordeelde, In zijn werk te doen spreken. Baarbij wees hij er op, hoe vaak het zou kunnen gebeuren, dat ook in werijep met jjeslist ethische bedoelingen, de auteur het leven aldus toe kende, dat' sommige lezers er een zinneprikkeling uit zcuden halen en allerminst wilde hij daarom verklaren en zeer zeker niet ten aanzien fm 4® Wereld-biblio theek en Ned. biblliotheek, dat. daarin niets was opgeno men, of dit. zou worden, dat niet wellicht op sommi gen prikkelend zou werken. Ten aanzien van de bij deze geheele beweging bedoelde, zeer goedkoope Volks lectuur, zou daarenboven, als reeds was te verstaan gegeven, voeling worden gehouden met een te benoe men redactie-raad ten einde inderdaad het beste te zoeken en te vinden dat op de groote massa weldoend zou kunnen werken, zonder haar af te schrikken door braafdoenerij. Na deze uiteenzetting, die beoogde gerezen misver standen nog eens, en nu voor goed, te doen verdwij nen, wat blijk.ens in de vergadering gehoorde stem men ook gelukte, werd overgegaan tot dp behande ling van bet nader hij circulaire aan de deelnemende vereenigingen voorgelegde plan, om'over te gaan tot de vorming van een Bureau ter Bestrijding der Prik kellectuur. Als taak van dit Bureau werd aangegeven: a. het verzamelen van gegevens omtrent de Prik kellectuur; haar verbreiding en schadelijke werking; b. het vestigen der aandacht van Redacties, Uit gevers en Publiek op het verkeerde van deze uitgaven; en het verbreiden, mondeling en schriftelijk van juis ter inzichten omtrent goede volkslectuur; c. liet verstrekken van advies omtrent hetgeen voor ouderen als jongeren, te beschouwen is als „goede volkslectuur" (Redactie-raad.) Dit Bureau zou worden benoemd uit en door de vertegenwoordigers der aangesloten organisaties, die het tevens geldelijk zouden steunen. Evenwel was niet te verwachten, dat die organisa ties en vereenigingen, die meestal voor hun eigen arbeid nauwelijks geld genoeg kunnen vinden, vol doende fondsen ter beschikking van dit bureau zouden kunnen stellen, om het in staat te stellen zijn werk te volbrengen. Daarbij zou trouwens het voornaamste: het uitgeven der boeken tot bestrijding der gewraakte werken, niet kunnen gebeuren zonder belangrijke fondsmiddelen, die aldus langs een andteren weg zou den moeten gevonden worden. Nadat de verschillende bijzonderheden van deze op lossing bekeken en besproken en toegelicht waren, bleek de vergadering zich in principe met het voorge legde plan te kunnen vereenigen en werd dan ook tot de uitvoering besloten. Door den leider der Yergade ring zullen thans aan de Vereenigingen en organisa ties, die hun adhaesie met de beweging hebben ken baar gemaakt, Ontwerp-statuten worden toegezonden, waarbij met in de vergadering gebleken wenschen en aanduidingen rekening zal worden gehouden en daar na een oproep gebeuren, om tot de definitieve oprich ting van het Bureau tot Bestrijding van de Prikkel lectuur, op de aangegeven grondslagen over te gaan. DE AANSLAG OP DE NACHTWACHT. De opzichter Dijks, aan wien tijdens den aanslag van Sigrist op De Nachtwacht de, bewaking van het schilderij was toevertrouwd, heeft zich het geval zoo aangetrokken, dat hij tot nog toe geen dienst heeft kunnen doen. JAAP EDEN's RECORD GESLAGEN Strunikoff (Rusland) reed de 5000 M. in 8 minu ten 372/10 seconde en slaat daarmede het wereldrecord van Jaap Eden met */10 seconde, aldus meldt men uit Kristiania aan de N. R. Ct. Deze tijd' is niet offici eel. Het ijs wasi prachtig en het weer ook bijzonder stil en gunstig. Sedert 24 Februari 1894 staat het record van de 5000 M. op naam van Jaap Eden. Hij reed, toen te Hamar en deed over den afstand 8 minuten 373/5 seconde. On ze landgenoot heeft sedert, dien tijd al heel wat aan vallen op zijn record te verduren gehad, maar toch is het bijna 17 jaar oud geworden, wat op zich zelf al een uniek feit is. i HY ACINTHEN CULTUUR. Tusschen Lisse en Hillegom vindt men nog een vrij groote uitgestrektheid binnenduinen. Deze worden afgezand en terstond voor de hyacintencultuur gebe zigd. De gronden zijn, hoewel nog lang niet gereed, reeds aan verschillende bloembollenkweekers verkocht voor den prijs van 9000 per H.A. Dit is een som, die voor de meeste land- en tuinbouwers wel onbegrijpelijk zal zijn. (Floralia.) Ds. L. C. SCHULLER TOT PEURSUM. Ds. L. O. Sehuller tot Peursum, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam herdacht giste ren zijn veertigjarige ambtsvervulling. In 1871 nam ds. Sehuller tot Peursum het beroep naar Woudenberg aan, alwaar hij eenige jaren het herderlijk ambt be- kleede. Vervolgens stond hij te Heivoort, Heukelum en Alkmaar, van welke laatste gemeente hij naar de hoofdstad werd geroepen om er 4 Maart 1888 het pre dikambt te aanvaarden. Ds. Sehuller tot Peursum is tweede ondervoorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap_ en predikant van het Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente. Op philanthropisch gebied heeft ds. Sehuller tot Peursum zich veel bewogen. Nog steeds1 heeft hij zit ting in de besturen van verschillende instellingen. Zoo is hij president-commissaris van het bekende Ne- derlandsch Mettray, neemt hij deel aan het werk van Pro Juventute en is penningmeester van Sarepta, de Amsterdamsche vereeniging tot steun aan weduwen. 't Is niet te verwonderen, dat de jubilaris gisteren uit broeden kring blijken van belangstelling mocht ondervinden. Des1 morgens Jiad hij het heuglijk feit te midden zij ner gemeentenaren herdacht hij den door hem vervul den predikbeurt in de Nieuwe Kerk. Als onderwerp zij ner preek had hij gekozen 't tweede gedeelte van „1 Kronieke 29, vers 14." De gemeente zong hem daarop, toe psalm 134, vers 3„Dat 's Heeren zege op u daal." Het bedehuis was stampvol en met eerbiedigen aandacht word naar de woorden van den beminden voorganger geluisterd. Des middags had ten huize van den jubilaris, aan den Koninginneweg. eeDe druk bezochte receptie pla&te, EEN GRIFFEL IN HET OOG. Aan het T. v. G. is de volgende beschrijving van een merkwaardig geval uit de praktijk van dr. G. J. Sehoute ontleend: De heer X. komt mij vragen, zijn linker oog eens na te zien. Sinds een maand of vier is het bovenlid zoo dik en het begint te dragen. Ik keer het bovenlid met moeite om en er wordt iets zwarts zichtbaar, maar het bovenlid klapt weer om. Met eenige moeite is den patiënt te overreden, het bo venlid nog eens te laten omkeeren; terwijl hij nu met de uiterste inspanning omlaag ziet, is1 waar te nemen, dat de zwarte plek een rolronde gedaante heeft; met een sonde betikt, geeft het een steenklank. Het oog lid spring weer om; door de huid heen zijn nu neus- waarts en slaapwaarts de punten van een hard voor werp te voelen. Aarzelend waag- ik de onderstelling: een stuk potlood, een griffel? Dat zal het zijn, roept de patiënt dadelijk, maar dan zit het er al twintig jaar in| In 1881 is hij naar school gaande gevallen met egp zevental griffels in de hapd. Er gebeurde toen iets met het linker oog; hij wee.t niet meer wat, en tot een behandeling is het toen niet gekomen. Wel weet hij, dat er na dien tijd niets meer is gebeurd met zijn oogen, noch ook met zijn griffels, Patiënt heeft- nu te vepl pijn gehad, om verder aan zich te laten knoeien. Daarom wordt hem des andteren daag-; op de operatietafel hehoqrlijk oocaïne en adre naline toegediend. Het bovenlid is nu gemakkelijk omgekeerd te houden, het vreemde lichaam kan met een pincet worden vastgegrepen, maar niet wordten verwijderd: het zit met beide punten zoo vast als Haarlem. Aan de slaapzijde wordt de conjunctiva op het vreemde lichaarn ingesneden, totdat de eene punt naar buiten komt; daarop kan het, niet zonder kracht, worden verwijderd. Het blijkt te zijn een stuk griffel 17 rn.M. lang met een behoorlijk geslepen punt eraan, VERSTOORDE GODSDIENSTOEFENING. Te Puttershoek heeft Donderdagavond een bijzon dere gebeurtenis op kerkelijk gebied' plaats gehad.- Yan vrijzinnige zijde er is wel een orthodoxen predikant en een orthodoxen kerkeraad, maar het col lege van kerkvoogden bestaat op één na uit vrijzinni ge leden -was ds. Zillinger Molenaar van Bord- recht uitgenoodigd. De kerkvoogden hadden de kerk beschikbaar gesteld en meenden dan ook niets onwet tigs tp doen daar ds. Booij, de orthodoxen predikant, dien avond niet zou optreden, De gemoederen in Puttershoek waren echter verhit en toen 's middags een der kerkvoogden eens naar de kerk wilde gaan kijken, trachtte ds. Booij hem tegen to houden. Bij de kerk gekomen, bleek het den kerk voogd, den heer Van den Broek, dat het slot wa? stuk gemaakt en hij dp detir nipt kon openen. Te half zes was de kerk stampvol, hoofdzakelijk met volgelingen van ds. Booij. Deze beklom den kansel en zeide: „Wie het ongeloof wenscht te hooren, blijve; wie eigen leeraar liefheeft, ga heen!" De kerk stroomde toen leeg en de lichten werden door het pu bliek uitgedraaid. Alleen de kerkelijke ontvanger, een oude mgn (modern), werd in de kerk opgesloten, hij kon er niet uit en werd' later door den koster door een achterdeur uitgelaten. De man was door het ge val geheel van streek. Toen ds. Zillinger Molenaar het dorp binnenreed, merkte hij reeds aan de herrie, welke er op straat heerschte, dat het. niet pluis was. Hij stapte af in do woning van den kerkvoogd den heer Beljers. Daar voor groeide de menigte steeds aan, doch er gebeurde geen wanordelijkheden, misschien ook, omdat de poli tie versterkt was. Tegen half zeven zouden de kerkvoogd, de heer Van den Broek, er; de moderne notabele, de heer Visser, eens gaan kijken, hoe het met, de zaak stond. Buiten de woning van den heer Beljers gekomen, werden ze door de opdringende menigte echter gauw van elkaar gescheiden. De heer Van den Broek werd voortgesckoven tot bij de kerk, waar hij over het ijzeren hek werd gegooid. Geheel onthutst kwam hij in dte woning' van den heer Beljers aan. Op straat was het een lawaai van belang. Dreigende kreten, zooals: „ik heb mijn oude klompen aan, die sla ik liever stuk dan de nieuwe", werden gehoord. Beslo ten werd toen maar, onder zulke omstandigheden den dienst niet te laten doorgaan. Toen ds. Zillinger Molenaar per rijtuig terugkeerde, werd hij bij het instappen door de politie beschermd. Onder het wegrijden hief de menigte een groot ge juich aan. f 4000 TERUGGEVONDEN. Tien jaar geledeD vermiste de heer H. Luijmes te Zuidland voor f 4000 effecten. Dezer dagen zijn ze teruggevonden tusschen den dubbelen bodem van een houten kist, die een metselaar voor een paar stuivers van den zoon van den intusschen overleden heer Luijmes had gekocht. De erfgenamen eischen de effecten op, maar de kooper-vinder dankt ervoor. STAATSLOTERIJ. FRANKRIJK. De Matin publiceert een gedeelte van een dagboek dat de heer WaldeckRousseau deze week zal doen verschijnen. De schrijver vertelt dat hij 13 Mei 1902 bij president Loubet werd geroepen, om een kabinetsformateur aan te wijzen. De schrijver zei- de: „Bourgeois en Brisson zullen het niet aannemen, Treycinet, die dadelijk bereid zal zijn, heeft teveel po litiek vertrouwen verloren, Dechanel zou dadelijk om gekegeld worden" Als dat zoo doorgaat, zal dit boek heel wat opspraak verwekken ENGELAND. Te Huil hebben 2000 spoorwegman- nen gestaakt, verscheiden treinen konden niet vertrek ken. Het geschil is echter spoedig bijgelegd, zoodat heden het werk hervat zou worden. Tegen twee Duitsche geestelijken, die de betrek kingen tusschen Duitschland en Eng-eland willen ver béteren, zeide de koning, dat hij het voorbeeld van zijn vader, terecht vredemaker genoemd, zal volgen en elke poging, die den vrede en de goede betrekkingen tus schen de natiën kan bevorderen, zal steunen. De ko ning hoopt, dat de aan weerszijden in het werk gestel de pogingen tot verbetering van de betrekkingen tuse schen Engeland en Duitschland' er toe zouden leiden, dat een vriendschappelijke verhouding zou ontstaan, die voor beide natiën goede vruchten zou geven. RUSLAND. Naar verluidt zal de Tsarenfamilie in de eerste week van Mei weer in het slot van Eriedberg (Hessen) komen. Eind Augustus vertrekt het gezin naar de Middellandsche zee. Terwijl in het jaar 1909 in het geheel 1449 dood vonnissen werden geveld, en 537 daarvan werdten vol trokken, bedroeg dit, aantal in het jaar 1910 in het geheel 455, waarvan 129 werden voltrokken. Deze wer den uitgesproken door krijgsraden, in gevallen dat de zen niet militairen, die misdaden hadden begaan wer den uitgeleverd. Deze. wijze va.n rechtspleging is den laatsten tijd zeldzamer geworden. TURKIJE, i waalf snelvuurbatterijen zijn naar de Grieksche grens gezonden. De voorbereidselen, door Griekenland gemaakt met het oog' op de manoeuvres m de omgeving van Tirnovo en Trikala, worden als een militaire demonstratie beschouwd. ZWITSERLAND. De verkiezing voor het wetge- end lichaam van het kanton St. Gallen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging is door de bevolking goedgekeurd met 29.600 tegen 28.000 stem men. Z1 ID-AFRIKA. Piet Cronjé, de beroemde Boe- rengeneraal, is te ïvlerksdorp overleden. Hij werd in 1840 in de Transvaal geboren en voerde in 1881 het bevel over een afdeeling Transvalere tegen de Engel- schen bij Doornkop en Majubaberg. In den aanvang \aii 18.96 viel hij de bende van Jameson aan bij Kru- gersdorp en dreef ze uiteen. In den oorlog tegen En geland kreeg hij het opperbevel over een korps van 6000 man. Hij viel Kimberley vergeefs aan, maar versloeg Bpvemb.er bij de Modderrivier, en 11 I)e- peinUev bij Jagersfontein de Engelsehen onder Lord Methuen, Toch moest hij tegen het einde van Febru ari 1900 wijken voor de EngeVsche cavalerie onder ge neraal French. IIij ?,*&rd bij Paardeberg omsingeld en zich 27 Fooruari met 4300 man over wegens ge- brek ftiui levensmiddelen. Hij werd met zijn vrouw en zijn staf in April naar St. Helena gevoerd en na het sluiten van den vrede keerde hij terug naar de Trans vaal, PERZIë. De minister van financiën Saui ed Dahoe- leh is door twee Groesiners (Kaukasiërs) vermoord, terwijl twee ter hulp snellende politieagenten ook doodgeschoten werden. De daders werden in hechtenis genomen. Het schijnt dat er een wraakoefening in het spel is, daar een der moordenaars bediende bij den minister is geweest. Gemengde Mededeel in geil TOONEELONGELUKJES In een klein Londensch theater moest een geest optreden. Hjj werd voorgesteld door een vrouw, die echter flauw viel en in het parket terecht kwam. De geest was spoedig weer bijgebracht, maar de bekoring was weg! Te Berlijn is een glazen wand stukgesprongen van een bassin, dat 12 M® water bevatte, die in enkele seconden het geheele tooneel en het orchest onder water hadden gezet. EEN GEZONDE STRBER, In twee gemeenten vap het departement Lozere, St. Eulalie ep St. Prejet dp Tarn is van 1 Januari tot 81 Beeember 1910 geep enkel sterfgeval voorgekomen, terwjjl het aantal geboorten in vergelijking met 1909 zeer vermeerderd is. De bewoners zijn zeer trotsch op dit bewijs van een gezonde levenswijze. OPSTAND IN EEN GEVANGENIS, Te Moskou had Zaterdag in een der gevangenissen een bloedige opstand plaats, waarbij drie muitende gevangepep vier pipiers neerschoten en een tijdlang meester van den toestand waren. Zij barrikadeerden zich en verdedigden hun stelling tot de gouverneur hun de plechtige belofte deed, dat zij wegens hun op-, standigheid niet gemarteld, maar slechts gerechtelijk gestraft zouden worden. DE PEST. De stad Peking'is voor drie maanden van proviand voorzien. Alle buitenlandsche gezantschappen zpn geïsoleerd. Te Charbin is een dokter overleden. Zaterdag stierven er veertig persopen. Te Kwantsjoengtsoe overlijden dagelijks 100 personenjaan^de pest. In Eaedsjadjan is de bevolking door de pest gedund van 40.000 tot 6000*zielen. In Hoelan worden stapels lijken ap het ijs gevonden, blijkbaar daarheen vervoerd om ze te laten wegdrijven. EEN GESCHENK. Keizer Frans Jozef heeft de stad Boedapest drie groote mooie palmen ten geschenke gegeven, welke 00 jaar oud zijn en zoo groot, dat er slechts één in een goederenwagen kan. TROUWLUSTIGEN. Honderden meisjes uit Engeland moeten zich heb ben opgegeven bij mr. Thomas Howell, die 5000 meis jes naar Canada wil zenden, teneinde daar huwelijken aan te gaan. De man houdt voorlezingen over het le ven aldaar, Wie geld heeft om de reis te betalen gaai zoo mee, anders worden eerst de papieren nagezien. Meisjes uit groote steden komen niet in aanmerking, daar zij niet zoo gezond zijn en te veel eischen stellen. VERGIFTIGING. In Dalkeith (Schotland1) zijn bij een avondpartijtje, de gastheer, zijn echtgenoote, zijn zoon en zestien gasten door het gebruik van koffie vergiftigd. De gastheer en een familielid overleden, de anderen ver- keeren in zorgwekkenden toestand. Te .Dittingen (kanton Bexn) hebben zich in een ge zin ernstige vergiftigingsverschijnselen voorgedaan na het gebruik van margarine. Een jongen en een meisje zijn reeds gestorven, de vier andere kinderen liggen ziek in liet ziekenhuis. Er bestaat geen kans op le vensbehoud. „I)E HALTER." Zooals het goede turners betaamt, werd Zaterdag- om klokslag 8 in de Harmonie de openbare uitvoering van de gymnastiek-vereeniging „De Halter" geopend door de muziek van den heer Groen. Kort daarna opende de voorzitter, de heer J. Vol kers, deze herdenking van het 12-jarig bestaan met een welkom aan de talrijke aanwezigen de zaal was geheel gevuld en uitte in verband daarmee zijn ge noegen met de sympathie die er in de beoefening der gymnastiek wordt getoond. Het afgeloopen jaar, zoo vervolgde spr., is een zeer gunstig jaar voor „De Halter" geweest, 3 medailles werden aan het vaandel gehecht n.l. een eeremedaille van de V. V. V. „Alcmaria," de eerste prijs der Bondswedstrijden te Purmerend en een herinnerings medaille aan de feesten op het Doelenveldl bij gele genheid der Landbouwtentoonstelling. Na den dank der vereeniging te hebben gebracht aan den directeur, den heer C. van Sluis voor den on- vermoeiden ijver, dien hij steeds1 in 't belang der gym nastiek in 't algemeen, die van „De Halter" in 't bij zonder toont, aan de kunstlievende voor dte door hem steeds verleende finantiëele medewerking', de adspi- rant-en te hebben aangespoord steeds zooveel belang stelling in de gymnastiek te blijven toonen als zij nu reeds deden, verklaarde hij de vergadering voor ge opend, waarna daverend applaus en fanfares weer klonken. Hierop werd een aanvang gemaakt met de afwer king van het zeer afwisselend programma, waarbij bleek het applaus bewees dit steeds dat het pu bliek daarover zeer tevreden was. „De Halter" heeft in alle afdeelingen zeer goede krachten, die toonden gewerkt te hebben voor de wel- slaging van deze uitvoering. Na de pauze wex'd' de komische scène „Vroolijke rechtzitting aan boord" nog opgevoerd, op een vlugge, losse wijze, die de zaal dikwerf deedl bulderen van het lachen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2