DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911. II FEBRUARI. De praktijk voorop BlJVJVEflLAJm 4q. 36 ZATERDAG Drankbestrijding. DU nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen besturen van vereenigingen binnen deze gemeente, de drankbestrijding ten doel hebbende, uit, zich vóór 16 Februari a.s. tot hun college te wen den met de mededeeling, dat zij zich als deelgerech- tigden wenschen te zien aangemerkt in het bedrag van f 200, door den Gemeenteraad voor het jaar 1911 be schikbaar gesteld voor drankbestrijding. Alkmaar, 10 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 11 Februari. In zijn belangwekkend schrijven, voorkomend in het meermalen hier aangehaalde „Gedenkboek van de Handelsvereeniging „Rotterdam" doet Rotterdams burgemeester, mr. Zimmerman, een aanval op de te hdoge verwachtingen, welke door den middenstand op het onderwijs zijn gevestigd. Zelfs spreekt hij in dit verband van een „vóórspiegeling." „Het voortgezet onderwijs moet zeker ook met uwe behoeften rekening houden, zoo zegt hij daar, maar de zaken welke Gij uitoefent zijn te verscheiden van aard, dan dat hier van ander dan van algemeen ontwikke lend onderricht sprake zou kunnen zijn. De speciali seering kan de overheid' uwen kinderen niet schenken; die vinden zij slechts door leerjaren in dte praktijk en ik waag zelfs de stelling, dat een te. lang voortgezet schoolonderwijs een gevaar kan worden voor uwe klasse, zooals voor menige andere. Niet zij die lang luisterden naar het woord van den onderwijzer, maar zij, die jong in den strijd des levens traden, plegen vooraan te komen in de Maatschappij. Niet de door anderen klaargemaakte opvatting, maar wat een oor spronkelijke geest in het moeilijk leven van iederen dag zich zelf verovert, is in elke klasse de grondslag, waarop de leiders staan." In het algemeen is deze waarschuwing zeker niet onjuist, al mag niet vergeten worden dat er in onzen tijd meer schoolkennis wordt vereisoht dan weleer, óók om als leider te kunnen optreden, en dat ook niet- leiders een grondslag moeten hebben. Van een practicus, als de Rotterdamsche burgemees ter is, behoeft ons een dergelijke -uitspraak niet te verbazen. Wat echter wel verwondering kan wekken is de omstandigheid dat de schrijver hier plotseling ophoudt en niet nog een eindje verder gaat, den weg van de praktijk opslaat. Immers naast de theoretische kennis is er nog de praktische bekwaamheid, welke niet altijd) in de praktijk kan worden verworven, maar wèl door het onderwijs kan worden aangeleerd. Een goed' verkooper moge, gelijk het heet, worden geboren een goed verkooper kan óók worden gemaakt. En het is wel eigenaardig, dat er zoo weinig aandacht aan dit maken van een verkooper en verkoopster -wordt geschonken. Toch zal men niet kunnen be weren, dat er op dit gebied' niets meer valt te doen, dat verkoopers en verkoopsters1, eigenaren zoowel als winkelbedienden en winkeljuffrouwen, op de beste wij ze hun taak vervullen, daarvoor volkomen zijn bere kend, geheel voldoen aan de eischen, welke de -in derdaad moeielijke kunst om de klanten naar hun zin, naar hun welbehagen, te bedienen, stelt. Hoe vaak lioort men niet de klacht „och, daar is het niet pret tig koopen, men wordt er slecht bediend, ik ga1 altijd naar die en die, waar je voorkomend en tegemoetko mend wordt behandeld, waar de keuze je gemakkelijk wordt gemaakt. Natuurlijk behooren de gevallen waarin onwil de oorzaak van dó gegrondheid der klachten is, tot de uitzonderingen en is het voorname lijk onkunde en onbekwaamheid, welke daartoe de aanleiding vormen. Het groote voordeel van dé na tuurlijke begaafdheid geenszins wegcijferend gelooven we, dat er hier heel wat zou kunnen worden aange leerd, dat er m. a. w. tal van min of meer onbruikbare personen, tot heel wat goede verkoopers en verkoop sters zouden kunnen worden ontwikkeld. Het is aller minst onze bedoeling een blaam te werpen op het per soneel, dat vaak in een weinig gunstige positie ver keert en va>ak veel heeft te1 verduren van lange, ver moeiende werktijden en humeurige klanten. Maar het ligt voor de hand, dat èn het personeel, èn de patroon èn het publiek waren gebaat, indien in den hierboven geschetsten misstand een verbetering tot stand' zou zijn te brengen. Een slecht verkooper kan een zaak veel nadeel en een slechten naam geven, een goede daarentegen, die met tact optreedt, ia voor een zaak geld waard. Iemand, die bijv. thans een middelmatig verkooper moet worden genoemd, zou, als hij door practisch onderricht tot hoogere bekwaamheid kon worden opgevoed, het publiek, zijn patroon en daar door ten slotte zichzelf uitstekende diensten bewijzen en bovendien zijn klasse, zijn beroep verhoogen. Waar om nemen er zoovelen liever op de kantoorkruk, dan achter de toonbank plaats, worden min of meer ont wikkelde jonge meisjes eerder machineschrijfster dan winkeljuffrouw? Berust dit niet grootendeels op een ■verkeerd vooroordeel, hetwelk zou verdwijnen, indien do opleiding zou kunnen worden verbeterd in den hier boven aangegeven geest? W ij gelooven, dat het antwoord op die vraag niet aan twijfel onderhevig is. Een open vraag kan het echter zijn, of zulk een opleiding praktisch onmogelijk is. Evenwel de prak tijk heeft in dezen reeds- het eerste woord gesproken. Dezer dagen maakten we melding van een Berlijnsche middenstands-vereeniging, welke besloot tot oprichting van een „Verkaüferinnenschule." Sindsdien kwam ons een artikel onder het oog van den heer Oscar Heemann, voorzitter van de districts- afdeeling Berlijn van de organisatie der Duitsehe de tailzaken in textielgoederen. Deze deskundige stelt voorop, dat tot de grootste misstanden in dón detail handel moet worden gerekend het gebrek aan goed en bekwaam vrouwelijk personeel, dat met den verkoop belast is. Om aan dit euvel tegemoet te komen heeft de bovengenoemde districts-afdeeling zich gewend tot een bestaande, particuliere school voor voortzettings- onderwijs aan meisjes, die voor den handel of de nij verheid willen worden opgeleid', met het verzoek aan deze instelling voor de leermeisjes: der leden van de vereeniging een cursus voor winkeljuffrouwen te verbinden. Dit geschiedde. Er werd een cursus inge richt, waarvan een leerplan is opgemaakt, berekend' op vier lesuren per week gedurende twee halfjaren. Er wordt naast Duitsch, rekenen en schoonschrijven, ook onderwijs in het fatsoen, in goede manieren gegeven, warenkennis aangebracht èn de kunst van het verkoo- pen aangeleerd'. Practisch onderricht in het verkoo- pen geeft de heer Heemann zelf. Dit nieuwe streven vond allerwege sympathie. Uit alle mogelijke steden van Duitsehland komen aanvragen over de organisa tie en het leerplan van den cursus. Natuurlijk wordt het euvel door zulk een cursus niet weggenomen, maar hoogstens iets, en ook dit slechts langzamerhand, ver minderd. Om een gunstig resultaat te bereiken is het aantal uren per week niet voldoende. De cursus is slechts een van de middelen tot verheffing, de schrij ver geeft verder aan verplichten leertijd van- twee jaar voor winkeljuffrouwen (gelijk deze bestaat voor man nelijke winkelbedienden). De genoemde afdeeling- heeft dan ook reeds in de leerlingsverdragen, voor de leden den duur van den leertijd' op twee jaar gesteld en het bezoek van den cursus geëischt. Duidelijk doet de schrijver dus uitkomen, dat het hier nog slechts een begin is. Maar het begin is dan toch gemaakt en d-it lijkt ons reeds van voldoende practisch en algemeen belang', om er de aandacht op te vestigen. Het s-preekt wel van zelf, dat er alvorens men dit streven- in ons land] navolgt wat vroeg of laat wel zal moeten geschieden nog heel wat dient te worden gewijzigd, dat met name dé onderlinge con currentie onder den middenstand weer meer voor on derlinge samenwerking- plaats zal moeten- maken. Het geldt hier echter een zaak, waarbij afnemers zoowel als verkoopers-, Werkgevers zoowel als werknemers- be lang hebben en daarom mag worden verwacht dat de weg; van de praktijk, die door een onderwijsinstelling gaat, binnen langoren of korteren tijd door den mid denstand zal worden ingeslagen. EERSTE KAMER. De heer Van Voorst tot Voorst oor deelde, in de vergadering van gisteren, dat het werk zaam verleden van- minister Colijn veel voor de toe komst doet verwachten. Spreker adviseerde den mi nister krachtig de chefs in het leger te steunen, en klagers zooveel mogelijk naar hunne chefs- te verwij zen; dat zal bevorderlijk zijn aan de krijgstucht en aan het gezag. Spreker bepleitte, in het belang van aanvoering en krijgstucht, de kapiteins der infanterie bereden te ma ken, en verklaarde met groot genoegen te hebben ken nis genomen van 's ministers verzekering, dat hij de voorbereiding eener positieverbetering van de officie ren zooveel mogelijk zal bespoedigen. Echter bedenke de minister, dat vlugger opklimming in rang,, vooral in de middenrangen, wel zeer gewenscht, maar toch niet zóór urgent is als salarisverbetering', want de toe stand van he-t oogenblik wordt bovenal beheerscht door den nijpenden noodi onder het officierenkorps, tengevolge van de geringe bezoldiging. Spreker hoopte ten slotte, dat de minister aan de onderofficieren, die door afgelegd) examen het recht hebben verkregen op aanstelling tot landweer-officier, alsnog recht zal doen wedervaren. Door den heer Staal (U. L.) werd) de beslissing van den- minister ten aanzien van den luit.-kolonel Koek besproken en subsidie gevraagd! voor de Vereeni ging van weduwen en weezen van militairen, die na hun ontslag zijn gehuwd. De heer 't Hooft (A. R.) critiseerde d'e bezuini- gingscircnlaire, die hij in twee opzichten bedenkelijk acht. De heer van den Biesen (R.-K.) wilde spoe dige afwerking van de stelling Amsterdam. De Minister van Oorlog de heer Colijn) zou de door den heer Staal gevraagde subsidie overwegen en bij het door den heer van Hardenbroek besproken waterstaats-belang' spoed betrachten. Zijn bezuinigingscirculaire verdedigende tegen den heer 't Hooft, zei de minister, elk verband! tusschen zijn werkzaamheid en die van de Legercommissie af te wijzen. Er zal voeling gehouden worden, meer niet. De minister behandelde den geest in het leger, de krijgstucht en de toewijding. Versterking van de be reden artillerie achtte de minister noodig. Daarbij is hij voorstander van' de 4-stukkenbatterij. Bij de posi tieverbetering der officieren wilde de minister snelle opklimming in de midden-rangen. De positie-verbete ring wordt spoedig in behandeling genomen, doch de nieuwe militiewet, die binnen enkele weken ingediend zal worden, heft den voorrang. De weermacht moet naar het Oosten en naar het "W esten ingericht worden op- bescherming onzer onzij digheid. Doch de kustverdediging moet voorgaan. Later verdedigde de minister nogmaals zijn circulai re, waarna de Vesting- en de Oorlogsbegrooting wer den aangenomen. Daarna was het begrootingslioofdstuk Waterstaat aan de orde. Do lieer L e 1 y (L.) besprak en becijferde de droog legging van de Zuiderzee naar aanleiding van het plan tot drooglegging van het Wieringermeer, waar van spr. geen tegenstander is. Hij geeft echter de voorkeur aan het groote plan, waarvan hij de onkos ten te hoog geraamd acht en spoorde aan het groote plan van drooglegging der Zuiderzee thans ter hand te nemen en somt d'e voordeelen op, die ermede ge paard gaan. Ook sprak de heer Lely over de personeel- verandering bij den Waterstaat, in verband met het thans werkend stelsel van rivierverbetering en bracht hij de spoorwegtarieven voor het vervoer van Lim- burgsche kolen ter sprake, die ongunstiger zijn voor de Nederlandsche mijnen dan voor de Duitsehe. Spr. zeide zijn meening over de voorwaarden, die de regee ring moet bedingen bij de spoorwegmaatschappijen. De regeering zij voorbereid! op opzegging van de spoorwegovereenkomsten. Gehaaste naasting kan zeer schadelijk worden. De lieer De Marez Oyens (A. R.) bepleitte krachtig optreden tegen de kwartjesvinders- in de spoorwegcoupé's. De heer Hovy (A. R.) bepleit den aanleg van een verbindingsweg tusschen Zeeland en Noordbrabant. Van de voorgespiegelde verbetering van de haven van Terneuzen is niets terecht gekomen. De minister van W aterstaat (de heer H. L. W. Regout) dankte voor de goedkeuring van zijn be leid en voor zoover dit geschiedde, voor de humane wijze waarop het werd bestreden, o. a. door den heer Lely, die duidelijk zijn voorkeur uitsprak voor het groote Zuiderzeeplan. De heer Lely is dan ook de geestelijke vader van dit groote plan, een geniaal pro duct van den talentvollen adviseur van de Zuiderzee- vereeniging. Het onderzoek dat de Regeering heeft ingesteld was als basis voor latere Overeenkomsten noodig. Dat on derzoek heeft steeds vooropgestaan Slechts in één op zicht is de regeering veranderd: n.l. ten opzichte van dé participatie van da provincie.Die medewerking is noodig opdat de minister van Landbouw niet beslag legt op alle gronden. Als het Rijk en Provincie te zamen gaan, krijgt men een gemeenschappelijk bezit, dat later verkoopbaar is. De minister beantwoordde verschillende sprekers-, waarbij hij o. a. opmerkte, dat aan de spoorwegmaat schappijen een termijn voor beëindiging van het over leg gesteld) is. Over den verbindingsweg tusschen Zeeland ien JsToordbrabant is overleg gepleegd met financiën. Bij medewerking van de provincies, is, met de groote Rijksbijdrage, de zaak wel tot een oplossing te bren gen. Komende tot de spoorwegen, wijst de minister er op d'at da heer Lely zijn voorkeur voor Staatsexploitatie opnieuw uitsprak, op grond van den financieelen toe stand der maatschappijen. Men wijst op de geringe uitbreiding. Toch worden er jaarlijks uitbreidingswer ken ondernomen. Maar inderdaad: er is- achterstand! De heer Oyens sprak over een niet al te sympathiek deel van de Nederlandsche Staatsburgers: de kwart jesvinders. Een radicaal middel zou zijn: afschaffing der kwartjesEen te kras middel is- verbod van kaar ten. De nieuwe bepaling dat abonnementen zonder vergoeding kunnen worden ingetrokken, zal gunstig kunnen werken en de conducteurs hebben de bevoegdt heidi de heeren, zonder extra vergoeding, te plaatsen in „gereserveerde coupé's. Na nog eenig debat werd' de waterstaatsbegrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Heden 11 uur vergadering. Gemengd nieuws. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gistermiddag gehouden voltallige raadsverga dering werd- de rekening over de armvoogdij over 1910, aangevende in oïrtvaixgsten 1759.29 en in uitgaaf 1738.28, batig saldo- van 21.01 zonder eenige be sprekingen met algemeene stemmen goedgekeurd. Tot armvoogd bij het Burgerlijk Armbestuur werd dé heer C. Kostelijk Oz. herkozen. De voorzitter stelde aan d© orde de bespreking om trent de nieuwe bes-trating met den heer Kuilman, di recteur der Betonfabriek te Nieuw-Niedorp. De vennootschap berichtte dat zij bereid is het con tract te verbreken en had reeds in dien zin een onder houd met B. en W. gehad, bij welk onderhoud' dè Vennootschap zich verbond de liggende bestrating te doen wegnemen in aansluiting met het leggen van een nieuwe straat en dat zij aan de gemeente 200 restitutie zal geven, voor de oude steenen. Met algemeene stemmen werd) besloten op deze voorwaarden in te gaan, en werd het loopende contract staande de vergadering vernietigd, en een nieuw con tract overeenkomstig de hier voren genoemde bespre kingen opgemaakt. Op de straat was reeds betaald 1500, en moest nog betaald worden 2500. Medegedeeld werd) dat de rekening 1909 en de be- grooting 1911 zijn goedgekeurd door Gedeputeerde Staten. Als ingekomen stukken werden medegedeeld het ver zoek van den Rijks-ontvanger voor de buitengemeen ten te Alkmaar, om een groot lokaal in het gemeente huis voor het houden zijner zitdagen. Kon het verzoek niet worden ingewilligd, dan zou dé Rijks-ontvanger verplicht zijn pogingen aan te wenden om de zit dagen te Zuid-Scharwoude te houden. De voorzitter gaf inlichtingen en stelde daarna voor de bode-kamer voor het gevraagde doel te bestem men. Dit voorstel werd aangenomen. Ingekomen waren in Januari) 903 telegrammen. De minister hechtte zijne goedkeux-ing aan het nieuwe lokaal' voor' telegraaf- en telephoondienst. In de laatstgehouden vergadering der gascommissie is gebleken dat 3000 aan Oudkarspel is betaald voor vergoeding der acyteleenfabriek, d'at de derde gasketèl reeds is betaald. Het gasverbruik bedroeggasaflevering 1910 totaal 351305 M3, waarvan aan particulieren 292045 M3, straatverlichting 31251 M3., fabrieksverbruik 20065 M3., vei'lies 7944 M3; de levering is verdeeld: licht- en kookgas 268685 kub. M., muntgas 16237 kub. M., in dustrie 7123 kub. M., in Broek op Langendijk 82591 kub. M„ Zuid-Schax-woude 67732 kub. M., Noord- Scharowude 65019 kub. M., Oudkarspel 76702 kub. M. Het totaal verbruik steeg van -1008 tot 1128. De rekening van de opbrengst der verbindingslijst 1920 gaf aaii voordeelig saldo 7788.87s, waarvan het aandeel dezer gemeente in de x'ente garantie bedraagt 999.17. Deze medeelingen werden alle voor kennisgeving aangenomen. (Wordt vervolgd.) UIT OTERLEEK. De in de inaand' Setpember 1910 gelegde Betonweg houdt zich uitstekend. Van, afbrokkeling, scheuring of inzinking is geen spoor te ontdekken. De weg blijkt bestand te zijn tegen elke weersge steldheid, en is zoo hard, dat scherp hoefbeslag ixiet de minste indrukken geeft. Dit werk, dat den maker, den heer A. Hoogland, metselaar alhier, eer aandoet, is in drie gedeelten ter plaatse gegoten. Elk s-tuk, dat 12 meter lang en 3 meter breed is, bestaat uit een vei'schillend mengsel der onderdeelen en ligt in betonijzer alles van prima kwaliteit. Nu deze px*oef tot dusverre, in tegenstelling van dergelijke werken op andere plaatsen, zoo goed ge slaagd is, mogen d'e dorpsbewoxxers verwachten dat in de toekomst concessie wordt verleend tot het op deze wijze verbeteren van den geheel en dorpsweg. UIT OUDE-NIEDORP. Donderdagavond' hield het nut „Ons Genoegen" al hier zijn 5d© bijeenkomst in het lokaal van den heer A. Mijts. De opkoxnst was- best. Na opening der vergadering en lezing der notulen, trad de heer Kooijman op met de lezixig, getiteld': „De geest van Mohammed". Ver volgens werden er door de dames A. Krul en M. Wil, die als gasten .tegenwoordig waren, verschillende stukjes 2stemmig gezongen en 3 voordrachten ten bes te gegeven, welke getiteld waren: „Die vrijgezellen," „Waarom wij trots op Holland zijn" en „Twee slacht- offei'S der woningwet." Door den heer A. Mijts- werd' voorgedragen „De Nederlandsche vrouwen" en „de dames gaan voor." De heer Woutman las- nog een paar xxovellen voor, getiteld: „Trouwplannen" en „Gead opteerd." Verder werd' den avond afgewisseld door ge- zamelijken zang met pianobegeleiding. Zoowel de le zing als de bijdragen vielen zeer in den smaak, zoodat het dan ook deze avond niet aan gezelligheid ontbrak. De volgende en laatste bijeenkomst in dit seizoen zal woi'dën gehouden op- 16 Maart a.s. in het lokaal van den heer P. de Jong. Hierna werd de vergadering' met woorden van dank gesloten, in het bijzonder aan de, dames gasten, die zooveel ten beste hadden gegeven. TREURIGE TOESTANDEN. Donderdag werdl de politie te Leiden attent ge maakt op het verblijf van een 8Q-jarige ongehuwde al leenwonende vrouw, A. Jongs, die in een krot aan de Middelstegracht aldaar in zoodanigen staat van ver vuiling verkeerde en zich in het geheel niet meer ver toonde, zoodat ingrijpen noodig werd geoordeeld'. De politie stelde met een stadsgeneesheer een onderzoek in en werkelijk bleek de toestand van de vrouw zelf, van hare kleeding en van de woning van dien aard te zijn, dat het niet langer kon voortduren. Na overleg met de regenten van het .Minnehuis werd besloten, dat zij daar zou worden opgenomen, zeer tegen den zin van de menschenschuwe vrouw zeif. Er wex-d' bij haai-, die van goede afkomst moet zijn, een spaarbankboekje gevonden, waarop nog 149 stond, terwijl hier en daar ook nog contanten waren verborgen. Het vrouwtje schreide bitter, toen zij haar treurig verblijf moest verlaten. LOODDIEFSTAL. Op de capsulefabriek te Loenen a/d Vecht is eene aanzienlijke hoeveelheid lood -naar schatting onge veer 1000 kilogram ontvreemd. Het lood zelf is teruggevonden, maar de daders zijn nog niet ontdekt. OUDE GOUDSTUKKEN. Door een arbeider van den landbouwer Van Eekelext onder Rozendaal werd bij het rooien van struiken een potje gevonden, inhoudende 254 goudstukken uit de 16e en de 17e eeuw. KATTENDIEVEN. De rechtbaxxk te Heervenveen heeft twee jongelin gen te Oudega, die een kat stalen, het dier stroopten en het vel voor 50 cent verkochten, veroordeeld tot 14 en 7 dagen gevangenisstraf. SNIPPERS UIT HET HBLD. Gelezen in een stedelijk dagblad: „Naar wij vernemen- zal de kaartclub (volgt naam) ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan een natio naal kaartconcours uitschrijven voor hier ter stede ge vestigde kaartclubs." Advertentiana „1 Mei te huur een huis met bel-étage Waarvan het ondergedeelte bewoond is en genegen is te blijven." - Straatventer: „Meneer de agent, mag ik ezel tegen een agexit zeggen?" Agent: „Nee, zeker niet!" Straatventer: „Mag ik wel agent tegen een ezel zeggen Agent: „Dat gaat mij niet aan." Straatventer: „Dag, agent!" ELEOTRISCHE CENTRALE VOOR DE STREEK. Door afgevaardigden van de gemeentebesturen van Hoogwoud, Hens-broek, Opmeer, Obdam, Sybekarspel eD Spanbroek is onder leiding van den heer H. J. K, van der Steen, burgemeester van Opmeer, te Opmeer een vergadering gehouden, waarin de wenschelijkheid besproken werd, genoemde gemeenten, alsmede de na- bijliggende gemeenten Abbekerk en Wognum, te doexl aansluiten bij de eventueel op te richten electrische centrale voor de Streek en omgeving. Uitvoerige besprekingen werden ook hier gevoerd over het rapport van den heer Van der Hegge Zijneti, terwijl wordt medegedeld, dat de commissie zal trach ten van de benoodigde 1V4 millioen gulden 7 8 ton in den vorm eener obligatieleening bijeen teb rengen, en het overige als aandeelenkapitaal te plaatsen hij gemeentebesturen enz. De volgende week zullen de hëeren J. Alberts, van

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1