DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 37 Honderd en dertiende Jaargang» 1911 MAANDAG 13 FEBRUARI. Kiezerslijsten. INNENLAND. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ARSCH COURANT De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Moedigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren kebben bereikt en geplaatst wensclien te worden op de lijst, aanwijzende de kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor bet jaar loopende van 15 Mei 1911 tot 15 Mei 1912, voor zoover die inwoners dat kiesrecht niet ontleenen aan een aanslag in de Rijks directe belastingen over het laatstverloopen dienstjaar in de gemeente Alkmaar opgelegd (grond- en personeele belasting, dienstjaar 1910; bedrijfs- en vermogensbe lasting, dienstjaar 1909/'10,) daarvan ter secretarieder gemeente vóór 15 Februari a. s. te doen blijken op de volgende wijze lo. wanneer zij over bet laatstverloopen dienstjaar in een andere gemeente of in andere gemeenten in eene of meer der Rijksdirecte belastingen zijn aange slagen geweest (in de grondbelasting voor minstens l)door inlevering van de voor voldaan geteekende aanslagbiljetten van alle die belastingen, waarin men is aangeslagen geweest, welke biljetten na de vaststelling der lijst worden terug gegeven; 2o. wanneer zij aanspraak op kiesrecht meenen te kunnen maken van te zijn mede-eigenaar van onroe rende goederen in een onverdeelde nalatenschap, om dat hun aandeel in den niet te hunnen name gestelden aanslag in de grondbelasting voor die goederen ten minste 1 bedraagt, door inlevering van een ter secretarie daarvoor kosteloos verkrijgbaar gesteld for mulier, vergezeld van de noodige bewijsstukken, waar toe behooren het aanslagbiljet of een afschrift daar van en de noodige bescheiden ten bewijze van het ge meenschappelijk bezit; (Deze bewijsstukken worden na de vaststelling der lijst terug gegeven.) Personen, vallende inder de belastingschuldigen sub lo en 2o., kunnen geen aanspraak op kiesrecht ontleenen aan de gevallen, hierna sub 3o. behandeld. 3o. a. wanneer zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen in deze gemeente op den 31 Januari 1911 hebben bewoond sedert 1 Augustus 1910 krachtens huur één huis of een gedeelte van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten daarvan (al of niet met bijbehoorenden of gehuurden grond of niet ter bewoning bestemde bijlokalen of bijgebouwen), waarvan de per week berekende huur minstens f 1.50 heeft bedragen (huurkiezers), of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter in houd of 24000 Kg. laadvermogen (vaartuigkie zers); b. wanneer zij op 31 Januari 1911 sedert 1 Januari 1910 onafgebroken in dienstbetrekking zijn geweest bij één of niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen of als inwonende zoons werkzaam zijn geweest in 't bedrijf of beroep hunner ouders en alszoodanig over 1910 hebben geno ten 400 inkomen, of vrije kost en 200 inkomen, of wel vrije kost, inwoning en 125 inkomen (1 o o n- kiezers); c. wanneer zij op 1 Februari 1911 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van 400, verleend door eene openbare of bijzondere instelling of door eene on derneming (pensioenkiezers); (Voor hen die in beide gevallen, sub b en c vermeld, verkeeren, kunnen inkomen, pensioen en lijfrente wor den samengeteld ter bereiking van het vereischte be drag van 400.) d. wanneer zij op 1 Februari 1911 sedert 1 Februari 1910 den eigendom met recht van vrije beschikking- hebben van minstens 100 nominaal, ingeschreven in een der Grootboeken der Nationale Schuld (Groot boekkiezers), of van minstens 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene, be heerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting (spaarbankkiezers); e. wanneer zij met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij een algemeenen maatregel van bestuur (e x a m e n k i e z e r s), door inlevering van daartoe strekkende ter gemeen te-secretarie kosteloos verkrijgbaar gestelde formulie ren, waarbij voor de onder 3o sub d genoemde kiezers, die voor het eerst op de lijst wenschen te worden ge plaatst, eene verklaring moet worden gevoegd van de Directie van het Grootboek, den Directeur van de Rijkspostspaarbank of van de besturen van de overige daar genoemde spaarbanken en die op schriftelijk ver zoek van de belanghebbenden hun wordt toegezonden. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat aanslagen in de Rijks directe belastingen, ten name van de vrouw, gel den voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan de vader het vruchtgenot heeft, voor den vader; dataan lagen in de Rijks directe belastingen buiten aanmerking blijven als zij, wat de grondbelasting betreft, minder dan 1 in hoofdsom en Rijksopcenten bedragen; voorts wat do Personeele belasting aangaat alleen betrekking hebben op een rijwiel of eerst na 31 December 1910 een aanslagbiljet is uitgereikt; dat de huur voor eene woning, waaronder ook is te verstaan contributie aan eene coöperatieve bouwveree- niging, als zij per jaar bepaald is, door 50 en als zij per maand bepaald is, door 4 wordt gedeeld om de weekhuur te verkrijgen. Is in den huurprijs het genot van gas- of waterleiding begrepen, dan vindt hiervoor geen aftrek plaats. Huur-, vaartuig-, pensioen- of lijfrente-, grootboek-, spaarbank- en examenkiezers die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, hebben gee- ne nieuwe aangifte te doen, tenzij wat de huur- of vaartuigkiezers betreft zij niet meer het zelfde huis of vaartuig bewonen, dat zij op 31 Januari 1910 bewoonden. Loonkiezers, die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, wordt een nieuw aangifte-for mulier ter invulling thuis gezonden. Ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits op den omslag worde vermeld boven aan de voorzijde: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker-benedenhoek de naam en woonplaats van den afzender en zijne handteekening. Hij, die eene aangifte inzendt en daarin opzettelijk eene valsche opgave doet aangaande een feit, waar van de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens één jaar. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 13 Februari. In Engeland is met pracht en praal door den ko ning het Lagerhuist geopend. In de beroemde staatsiekoets, getrokken door de acht Hanoveraansche paarden, reed koning George met ko ningin Mary van Buckingham Palace langs de Mali door de Horse Guard's Parade naar het Parlements gebouw. Het was- een schitterende stoet, dank zij ook het groot escorte voor en achter den vergulden wagen. Overal waar de koets langs kwam, juichten de men- schen, die in dlichte haag stonden, en zwaaiden met hoeden en zakdoeken. De koning zag er zeer opgewekt uit en groette naar alle kanten. De koningin keek met haar gewone, ernstige gelaatsuitdrukking, maar zag er niet minder sympathiek uit en boog voortdurend. Precies om 2 uur bereikte de stoet' het parlements gebouw, waar de koning in schitterende omgeving zijn troonredé voorlas. Daar kwam natuurlijk, naar En- gelsch gebruik, ook weer heel' wat ceremonie aan te pas. In wat de troonrede zeide over de buitenlandsche betrekkingen enz. werd niets nieuws meegedeeld. Yan meer beteekenis was de mededeeling, al brengt ze geen verrassing dat aan het Parlement voorstellen van wet zullen worden voorgelegd, die be oogen de verhouding tusschen beide Huizen te rege len, teneinde de grondwet een krachtiger werking te verzekeren, en dat maatregelen zullen worden voorge steld om de bepalingen van de wet op de ouderdoms pensioenen uit te breiden, teneinde de arbeiders in de nijverheid te kunnen verzekeren tegen ziekte, inva liditeit en werkloosheid. Het debat werd dadelijk na het vertrek van den Vorst geopend. Minister Grey was afwezig, door het overlijden van zijn broeder, en daarom lichtte de heer Asquith, de premier, nog even de zinsneden over de buitenlandsche politiek toe. Hij zei, dat „onze vriend schappelijke verhoudingen, die, zooals het Lagerhuis bekend1 is, niet exclusief zijn en geen vijandige gevoe lens of bedoelingen in zich sluiten, met de jaren die per en krachtiger zijn geworden. In naam der Regee ring en, naar ik geloof, met volle sympathie van alle leden, beantwoord ik van ganscher harte de vriend schappelijke en hartelijke uitdrukkingen, die door den grooten en voortreffelijken minister van buitenland sche zaken van Frankrijk in den Senaat, ten opzichte van ons land, zijn gebezigd." Natuurlijk kwam in den loop der debatten ook weel de verhouding van Rusland tot Duitschland ter spra ke, in verband met de Potsdammer bijeenkomst. De slotsom, uit het debat vast te stellen, is, dat de stand der stukken op het schaakbord nog niet zijn gewijzigd', dat de ententes en bonden blijven, gelijk ze waren. Komende tot d e kwestie op het terreiu der binnenlandsche politiek zei de heer Asquith, dat hij zich gelukkig achtte, over een meerderheid1 te beschikken, die ieder Engelsch minister als ruim schoots voldoende zou hebben beschouwd om de groote eonstitutioneele en sociale hervormingen te rechtvaar digen. Na de uitspraak van twee verkiezingen nam hij aan, dat de voorstellen der regeering wet zouden wor den zonder langdurige en uitvoerige besprekingen. Er zou echter ruimschoots gelegenheid voor debat worden gegeven, en de regeering hoopt en gelooft, dat het ontwerp, na door het Lagerhuis te zijn afgehandeld, bijtijds in het Hogerhuis aangeland zal zijn, om vóór de kroning behandeld te worden. Dc plechtige kroning zal plaats hebben op den 22sten Juni a.s. in de Westminster Abbey, en eigen aardig is het, dat groote magazijnen zich thans al verzekeren bij Lloyds tegen betaling van 20 pCt., jn- geval de kroningsplechtigheden geen goeden afloop mochten hebben. Men beweert toch, dat de anarchisten zoo gebelgd zijn geworden op Engeland, door de gebeurtenissen gedurende de laatste maanden te Londen afgespeeld, dat men bevreesd is, dat zij gedurende de kronings plechtigheden moeite zullen veroorzaken. In Duitschland1 heeft het ontwerp-grondwet voor El- zas-Lotharingen ernstige moeielijkheden ontmoet. Zoowel de commissie uit den rijksdag als de leden van het Landesausschusz uit den Elzas wilden van het ga- bied een zelfstandigen bondsstaat maken, met eigen vertegenwoordiging in den Bondsraad. De staatssecre taris voor binnenlandsche zaken, de heer Delbriiclc verklaarde dit voorstel onaannemelijk. Waf er nu ge beuren zal is niet recht duidelijk, verrassingen zijn geenszins buitengesloten. De Fransche Kamer heeft in een paar zittingen het door de regeering pas ingediende noodwetje tegen de champagnevervalsching behandeld. Het beoogt vast te stellen, dat- enkel die wijn als champagne zal mogen worden uitgevoerd en verkocht, die in de plaats zelf is vervaardigd. Een voorstel om de etiketten op de fles- schen die echte champagne bevatten, met 5 centimes per stuk te belasten, werd verworpen. Ten slotte werd het gansche wetje aangenomen met 411 stemmen voor en 108 tegen. In Turkije schijnt elk jaar sinds dé nieuwe aera zijn reuzenbond te hebben. In 1909 brandde de geheele wijk Tsjirtsjir af, waardoor 3000 huizen in den asch gelegd werden, in 1910 werd het prachtige Tsjirgan- paleis door het vuur vernield, deze week is 1-oge porfe" afgebrand. Aan het gebouw zelf is'V-" verloren, maar tal van waardevolle documenten, waar onder meer dan honderd wetsontwerpen, zijn in vlam men opgegaan. Steeds weer wordt, de vraag gesteld: „ongeluk of toeval?" De officieele kennisgeving van den minister verzwijgt het antwoord en de Turken zeggen geheimzinnig: Allah weet het, maar hij zegt het niet. En misschien denken ze in stilte: zou ten slotte na de regeeringsgebouwen het heele regeerings- s-telsel verdwijnen? In Yemen had Turkije nog steeds te vechten tegen de Arabieren. De regeering moet van plan zijn er nog meer troepen naar toe te zenden. In Perzië blijft het onrustig. Te Teheran is de mi nister van financiën doodgeschoten en te Isfahan is op den gouverneur een aanslag gepleegd. In Mexiko blijft men vechten. Volgens de laatste berichten hebben de regeeringstroepen na een gevecht van 36 uren een ernstige nederlaag geleden. De revo lutie begint voor den ouden president Diaz een ern stig karakter aan te nemen! EERSTE KAMER. Zaterdag vergaderde de. Eerste Kamer en sprak al lereerst de heer de Marez Oyens (A. R.); over de ont werpen van weti tot uitbreiding van het Staatsmijn- veld. Spr. is van meening, dat, wordt dit ontwerp aangenomen, de Kamer den minister een aanwijziging geeft met annexeeren voort te gaan, hij waarschuwde daartegen. Eveneens waarschuwde de heer d'Aumale van Har- denbroek (A. R.) tegen staatsexploitatie. Door den heer Lely (U. L.) werd betoogd, dat reeds in 1901 het voornemen bestond, het staatsmijn- gebied te verruimen. Overigens, hier gaat het nu niet zoo zeer om het beginsel van uitbreiding van het staatsmijnveld. De beginselvraag staat buiten dit ontwerp, dat alleen ten doel heeft eene rationeele af ronding" van het staatsmijnveld. De heer II a vel aa r (O. H.) steunde het betoog van den heer Oyens. Aanneming van het ontwerp zal zijn eene aanmoediging tot uitbreiding van staatsex ploitatie. De minister van landbouw, nijverheid en handel (de heer Talm a) ontkende, dat deze ontwerpen iets met het beginsel van staatsexploitatie te maken hebben. Het is overneming van een veld, waarop kool is aangeboord, en dat vlak naast het staatsmijnveld ligt. De minister verdedigt verder den aankoopsprijs en betoogt, dat die niet te hoog is, gelijk de heer Oyens meende. Toen de ontwerpen in stemming kwamen werd 'he,t eene aangenomen met 21 tegen 8 stemmen, het ande re zonder hoofdelijke stemming. Daarna was aan de orde de begrooting van het de partement van landbouw, nijverheid en handel. De heer M i c h i e»l s van Kessenich (R.K.) bepleitte uitbreiding van het aantal land- en tuin- bouwleeraren. De bezoldiging der leeraren is veel te laag. Spr. drong aan op regeling van de positie der zuivelconsulenten en vroeg inlichting omtrent den uitvoer van Cheshire kaas naar Engeland. De heer D o j e s (L.) juichte de benoeming van den nieuwen directeur-generaal van den landbouw toe. Hij bepleitte ook beter salarie.ering van de land bouwleeraars, en drong aan op oprichting van een landbouwhoogeschool. Hij was tegen vestiging" van de school te Utrecht. De minister van landbouw, nijverheid en handel erkende de noodzakelijkheid van uitbreiding van het aantal landbouwleeraren en betwistte de wenschelijk- heid van een uniforme regeling voor de zuivelconsu lenten. Op dit oogenblik heeft de- minister geen maatregelen genomen, om uitvoer naar Engeland van Oheshire-kaas, welke niet gemerkt is met „Hollandseh product," te verbieden. Het is nu nog niet te zeggen, of dit later noodig zal zijn. Thans worden door hem daarover geen onderhandelingen gevoerd. De minister heeft iemand] gevonden die de werking- zal onderzoeken van de onderlinge landbouwongeval- lenverzekering, en hij zal daarna spoedig komen met een ontwerp tot uitbreiding van de ongevallenverze kering tot den landbouw. De begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna begon de Kamer met de behandeling van de Surinaamsche begrooting. De heer Van Waterschoot v. d. Gracht (R. K.) vroeg den minister een einde te maken aan den onhoudbaren toestand van de Roomsch-Katholie- ke geestelijken in Suriname en besprak het conflict, ontstaan tusschen den chef van het militair hospitaal te Paramaribo en d'e Zusteroverste der verpleegsters, welk conflict gevolgd is door het vertrek der eerwaar de zusters. De heer Lely (U. L.) constateerde, dat in de zaak van de bacoven-cultuur in den Haag een beslissing is genomen, naar aanleiding van een advies van deskun digen, die nimmer in Suriname zijn geweest, zonder het nader advies van den gouverneur in te winnen. Dat is geen daad van goed regeeringsbeleid. Hij wees op de berichten in dé; kranten aangaande de bereidver klaring- van de United Fruit Company, om voorschot ten te geven, wanneer de congo-varieteit slaagt; een bericht, dat spr. is' bevestigd. En hij vraagt den minis ter om steun te verleenen om déze poging om de cul tuur te redden te bevorderen. De minister van Koloniën (de heer de Waal Malefijt) betwistte geenszins! de noodzakelijkheid om de positie van de katholieke geestelijken te verbete ren, maar hij moest er dit jaar om financieel© overwe gingen van afzien. In de regeling der subsidieering van het onderwijs, is, onafhankelijk van het aantal leerlingen, belangrijke verbetering gebracht. Het con flict in het hospitaal te Paramaribo- is zeer te betreu- en. Wat de bacovencultuur aangaat, dé minister had een uitvoerig adfvies van den gouverneur, vergézeldj van rapporten van deskundigen en daarop heeft hij zich in de Kamer uitsluitend beroepen Bij de beoordeeling van.de vraag, of over het advies der commissie van Hollandsche deskundigen een nader advies van den gouverneur hadl moeten wordén gevraagd', moeten de data in het oog worden gehoudten. Doet men dat, dan blijkt, dat de minister niet actiever had kunnen han delen en niet meer overleg hadl kunnen plegen. De minister heeft een nota over de koffici-e-cultuur ontvangen van den heer Cramer, welke zeer belangrijk is en spoedig aan de Kamerleden zal worden togezon- den, terwijl' ook is ontvangen een adVieS van den waar nemend administrateur van financiën. De commissie, die uitgezonden zal worden, zal uit drie_ personen be staan. Het vertrek' der heeren is- eenigszins vertraagd. De begrooting werdi zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder debat of hoofdelijke stemming werd' aangek- nomen dé begrooting van Curagao. De beraadslaging" over Hoofdstuk XI der Staatsbe- grooting (Koloniëu): werd geopend. De heer Sweerts de Landas Wyborgh (A. R.) vroeg inlichtingen over dé toestanden op Bil- liton en over de ontzetting van den sultan in den Ri ouw-Lingga-Archipel De minist-er antwoordde, dat op Billiton onlusten ontstonden tusschen Chineezen, welke niet gericht wa ren tegen het Nederlandsch gezag. Militairen zorgen voor herstel van de orde. In den Riouw-Lingga-Archipel heeft de sultan reeds onder gouverneur-generaal Rooseboom contractbreuk gepleegd. Hoofdstuk XI werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering ging tot nader bijeenroeping uiteen. Mr. G. VAN TIENHOVEN. Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, vierde gisteren zijn 70en verjaar dag. Een gelegenheid voor velen om van hun sym pathie en hoogachting te doen blijken voor den ma gistraat, die op zulk een gewichtige carrière bogen kan. Referendaris van het Departemont van Justitie, hoogleeraar aan het Amsterdamsche Athenaeum II lustre, lid van de Staten en van de Tweede Kamer, Burgemeester van 's Rijks hoofdstad en lid van de Eerste Kamer, minister van Buitenlandsche Zaken (1891—1894) en sedert 1897 Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Ziehier in enkele woorden de ver schillende belangrijke fnnctiën door mi". Van Tien hoven bekleed. En bekend is met hoeveel opgewekt heid - en werklust de heer Van Tienhoven zijn com missarisschap nog steeds waarneemt. Zijn groote ver diensten werden bij herhaling door de regeering erkend. DE KUSTVERDEDIGING. Een adres tegen het kustfonds, uitgegaan van mr. W. Elink Schuurman en dr. C. te Lintum, en gesteund door een comité, waartoe o.a. de oudl-hoogleeraar dr. IT Kern behoort, is bij de Tweede Kamer ingediend, voorzien van 1879 handteekeningen uit verschillende plaatsen des lands. DE AFZETTING VAN DEN SULTAN VAN LINGGA-RIOUW. Uit Batavia wordt geseind, dat de sul tansfamilie heden naar Singapore vertrekt. Zij heeft de rijkssie-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1