Onze vertelavond. BINNENLAND. BUITEALAN1). ONDERZOEK NAAR HET VADERSCHAP. De Heilige Gathechismus. Je 3? geloofsartikelen de 5 artikelen tegen de remonstranten, zij vormen de grondslagen van onzo kerk en op die grondslagen, zijn wij leden der Gereformeerde Kerk. Sterk protest teekende spr. tegen de zoo vaak ge uite bewering Dordt en Rome stoelen op een wortel des geloofs. Tot staving dezer bewering werden zeer veel voorbeelden uit het verschil der geloofsbelijdenis aangehaald, waaruit bleek dat op zeer veel belangrijke punten de belijdenis van Dordt en Rome lijnrecht te gen elkaar indruischen. De vijand, zoo vervolgde spr., is talrijk, machtig en listig en lijkt te staan massief, hecht en sterk. De Protestanten daarentegen zijn verdeeld in ver schillende categorieëndeze verdeeldheid1 wordt door Home graag gezien, zij spint daar zijde bij. Oogenschijnlijk zal het Protestantisme ten onder gaan, doch om den strijd' te kunnen voeren met een maal de overwinning aan onze zijde, moeten wij lee ren de wapens te gebruiken en wapenuitrusting ken ken. Omtrent de beeldendienst zeide spr., dat deze niet zoo oud is als algemeen verkondigd! wordt, eerst, dien den de beelden tot versiering der kerken, later tot ver eering; had! men vroeger eenvoudige beelden en luidde het houten kelken, gouden bisschippen, thans is- het tegenovergestelde het geval. Even dwaas noemde spr. het het- aanroepen van enkele heiligen voor genezing van enkele ziekten zooals Apolinus in geval van kiespijn. Terecht heeft Johannes Hus in verband daarom volgens- spr. gezegd tegen de Katholieke Kerk: Gij beroept u op de doode heiligen, maar gij vermoordt de levende zielen. Rome gedenkt God' op een andere wijze dan het ge bod zegt.. Spreker wraakte den beeldendienst Moeten wij zoo vroeg hij, daarom geen diep medelijden met hen hebben en trachten hen uit die dwaling te helpen. Dit kunnen wij doen door het werk der bijbelverspreiding te steunen, vooral in Brabant, waar zulk een groot arbeidsveld braak ligt en waar aanvankelijk ook reed: met succes wordt gearbeid en daarbij, moeten wij niet wat letten op degenen waar wij onze inkoopen doen? Al ligt hierin dadelijk geen geest van tweedracht zaaien, de Katholieken doen het ook en wij onthouden door onze laksheid' in deze den steun aan onze mede strijders. Nadat hierna Gez. 97:14 gezongen was, vervolgde spr. zijn rede met te wijzen op de verklaring, dat de beelden in de Katholieke kerk goede boeken zijn voor de leeken, mocht deze verklaring vroeger, toen het aantal analphabeten nog zoo groot was eenige doch dan ook zeer geringe waarde hebben gehad, thans is dit niet meer het geval en dan is de taktiek die de kerk daarbij gebruikte zeer te laken. Zoo b.v. in Hat- te.m had men liet beeldi van Job in de kerk een her togshoed opgezet, in de overtuiging dat de goege meente zou denken, die Job was toch zeker wel een kraan van een kerel, want hij draagt dezelfde soort hoed als Karei V. De Roomsche kerk houdt het volk dom, als bewijs daarvan kan dienen dat in de overheerschend Room sche landen 80 analphabeten zijn- De Protestanten kennen geen, onderscheid tusschen geestelijken en leeken, voor hen allen geldt: er is één God en wij allen zijn broeders. Calvijn heeft ook eens van Paus Greguius de Groo- te gezegd: deze Paus heeft nooit den geest van God bezield, anders had hij dergelijke onzin nöoit verkon digd. Het Boek Habakuk en een paar verzen van Ps. 115 keuren ook ten zeerste den beeldendienst der Ka tholieke kerk af, als in lijnrechten strijd met de ware Christelijke Godsvereering. Vele voorbeelden haaldff spr. ter staving dezer be wering nog aan en stelde daarna aan het slot zijner rede de vraag aan wie zal de overwinning zijn? In de naaste toekomst aan Rome, hoewel de toestanden in Frankrijk, Italië, Portug'al, Spnnje, wel reden geven tot andere gedachten. Doch in de verste toekomst zal de overwinning moeten zijn aan de zijde der ware Christenen, daartoe is een zware strijd noodiig en tot het voeren van dezen strijd spoorde spreker de aanwezigen ten sterkste aan. DAMWEDSTRIJDEN. In het café „Schermerhorn" werden Zondag de danswedstrijden van den Kat. Dambond voortgezet. Er was vrij veel belangstelling en menige aardige partij werd gespeeld. Opmerkenswaard is het, dat in dezen wedstrijd vier partijen verloren werden doorden- zt.lfden slagzet in de opening (waarop wij in de dam- rubriek nader hopen terug te komen). Een der par tijen werd gewonnen door een slagzet, bijna gelijk aan dien welken wij in de rubriek van Zaterdagavond publiceerden van den heer de Bruijn. Onder de toeschouwers bevond! zich ook het zoontje van den heer Aris Noome, die met eenige amateurs een vrij partijtje speelde en de toeschouwers verbaasde en vermaakte over de manier, waarop hij bijna allen wist te verschalken. Er werden 10 partijen gespeeld' met den navolgen den uitslag: Groep I. Aris Noome wint van P. Kostelijk. G. C. van Gulik wint van Jac. Noome Jzn. (Beemst-er). Groep II. Aris de lieer Kzn. wint van P. Dekker. S. de Heer Kzn. remise met P. Beers. Groep III. Zuidscharwoutle remise tegen II. Aarts. J. de Geus remise tegen II. Aarts. Wagenaar wint van Zuidseharwoudë. Groep IV. W. Bouman remise tegen J. Kuijt. Groep I. Jac. Noome Jzn. remise tegen P. Kostelijk. Groep II. P. Beers wint van P. Dekker. Den volgenden Zondag worden de wedstrijden voortgezet en waarschijnlijk beëindigd. EEN VERPLAATSTE ZAAK. De door den heer Besse, verplaatste paarden vleesch- licuwerij en varkensslagerij aan de Spoorstraat, kan terecht een verbetering voor hem worden g-enoemd. Het geheel is zoo ingericht, dat uit alles blijkt dat met de eischeu van hygiëne rekening gehouden is. On getwijfeld zal het den heer Besse ook in deze zaak niet aan succes ontbreken. MARIA-VEREENIGING. Had de Maria-VereenigLng bij de eerste opvoering op Dinsdag 7 Februari van „het Herderinnetje van Lom-des", voor een geheel gevulde zaal van Diligentia zeer. veel succes, dank zij de goede vertolking- van het moeili,jke tooneelspel, het succes was gisteravond, toen „het Herderinnetje" andermaal voor 't voetlicht werd gebracht, niet minder. De Maria-Vereeniging trad alweer op voor een zaal, waarin geen stoel onbezet was en oogstte ook nu weer door het spel, dat veel bijval verdiende, aller voldoe ning. De Maria-Vereeniging heeft een paar gezellige, aangename avonden aan hare leden en belangstellen den bereid. v DRIE VOORSTELLINGEN. Het „Nederlandsch Tooneelgezelschap", directie Schake en Keyzer, te Amsterdam, kondigt voor Zater dag en Zondag „drie buitengewone voorstellingen" aan, n.l. het kluchtspel „De. Kilometervreter", het tooneelspel „Weldoeners der Menschheid" en het dra ma „De Fabrieksbaas", Twaalf uur begon het innemen der bons en het uit geven der kaarten voor onzen vertelavond, begon ook de opeenhooping van kinderen en volwassenen voor ons bureau. En tien minuten na één moesten de eerste kindertjes reeds teleurgesteld teruggaan, daar alle beschikbare kaarten genomen waren. En hoevelen zijn er vanmiddag wel niet gekomen, die eveneens een vergeefscbe reis maakte. Intusschen misschien is het mogelijk, dat er nóg een tweeden Vertelavond wordt gegeven, zoo tenmin ste de heer van Abkoude gelegenheid heeft en de Harmoniezaal vrij is op een avond, dien hij beschik baar heeft. Maar zekerheid! kunnen we natuurlijk hier omtrent niet geven. HET RUSSISCH TRIO. Omtrent het Russisch Trio, dat Woensdag 22 Fe bruari in de Harmonie een concert zal geven, deelt men ons het volgende mede. De violist Prof. Michael Piess bespeelt een instru ment van den beroemden vioolmaker Stradivarius, van het jaar 1712, terwijl zijn broeder Joseph Piess de vio loncellist een instrument' bespeelt van Guadaguini van 1780. Uit de vele kritieken die men ons zond, willen wij slechts enkele zinnen nemen, die voldoende doen blij ken met welk een uitnemend' ensemble men zal kun nen kennis maken. „Zij kwamen, speelden, en overwonnen glansvol! Het is de volmaaktste kamermuziek-vereeniging die wij ooit gehoord hebben." (Telegraaf). „De eenheid van dit Trio is zóó ideaal, dat men de uitstekende eigenschappen van ieder op zich zelf ge heel vergeet." (Algemeen Handelsblad). „Het debuut van het Russisch Trio is een triomf geworden." (N. Rott. Ct.). ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Jan A. te Helder, heling, 9 maanden gevangenisstraf. Antoon Bernardus KI. en Jacob B. te Enkhuizen, sabotage, de le 1 maand, de 2e 4 maanden gevange nisstraf. Jannetje M. te Castricum, onlangs te Akersloot, kin derdoodslag, 6 maanden gevangenisstraf. Simon K. te Helder, verkoop van sterken drank zonder vergunning, ontslag van rechtsvervolging. Andries M., Helder, overtreding wet op de artsenij- bereidkunde, f 40 boete subs. 20 dagen. Jacobus VI. te Obdam, baggeren in verboden water, f 6 boete subs. 5 dagen hechtenis. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week van 6 tot 11 Februari zijn in het Bad huis van liet Witte Kruis genomen 65 kuipbaden, 69 regenbaden le klas, 140 regenbaden 2e klas, te samen 274 baden. ALGEMEEN NED. VERBOND. Morgenavond zal op de bovenzaal van „de Unie" voor de afdeoling Alkmaar van het algemeen Neder landsch Verbond als spreker optreden dr. W. van Everdingen, die zal spreken over„de verspreiding van Nederlandsche boeken, tijdschriften en couranten over de wereld; 't aantrekkelijk werk der boeken- commissie van het A. N. V. De vergadering is tegen 8 uur uitgeschreven SMAADSCHRIFT. Heden moest voor de rechtbank alhier terecht staan de redacteur van he-t „Anker," A. G. A. Verstegen, wegens het opzettelijk aanranden van den eer en goe den naam van den officier van gezondheid le klasse bij de Koninklijke Marine H. A. Stark. In het- num rner van 12 November j.l. heeft in het Anker n.l. een artikel gestaan ouder den tekst „Een Christen- mensch," afkomstig uit Hellevoetsluis en geteekend „een bondslid," waarin werd gezegd, dat de dokter had geweigerd naar een ziek kindje van een marinier te komen kijken en, toen. het kindje dood was, hondsch was opgetreden. Als verdediger trad' mr. M. Meiidels op. AGENDA. DINSDAG Teekengenootschap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. Arbeiders Dam- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. Worstelelub „Kracht door Oefening" oefeningsavond 8 uur, Voorwaarts. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I iVz8Y2 uur; heeren-afdeeling 83/493/4 uur; „Het Gulden Wies." OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. DINSDAG en WOENSDAG: Nieuw Leven en Orphqus, openb. uitv. 8 uur, Llar- monie. KUSTVERDEDIGING. Behalve in de vijfde afdëeling der Tweede Kamer, die, zooals geméld, haar onderzoek reeds geheel heeft eëindigd, is in de tweede afdeeling- de overweging van het Kustverdedigingsontwerp aangevangen. Zij koos den heer Van Hoogstraten tot rapporteur. De regeering- heeft aan de centrale sectie uit de Tweede Kamer te kennen gegeven, er geen prijs op te stellen, dat het kustverdedigingsontwerp spoedig in openbare behandeling zal komen. KAMERVERKIEZING SNEEK. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Sneek, ter vervanging- van den heer H. Col ij n Jr., opgetreden als minister van Oorlog, werden uitgebracht 4864 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren dr. J. Seheurei', anti- rev. 2665, Ph. Noordwal, anti-rev. 1170 en dis. A. van der Heide, soe.-dem. 1029 stemmen, zoodat gekozen isdr. J. Scheurer. Den Hen Juni 1909, bij de periodieke verkiezingen, werd de heer II. Colijn Jr. gekozen met 3833 stem men, terwijl toen nog verkregen de heer H. A. ,1. van AV ij he, soc.-dem. 930 en C. A. Zelvelder, vrijz.-dem. 1078 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt 7645. Gemengd nieuw*. EEN PLAAT. In het Correspondentie-blad van de Vereeniging van Ambtenaren bij de Rijksverzekeringsbank van 28 Januari j.l. was een politieke teekening afgedrukt. Op deze plaat stond1 Minister Talma in slagerscostuum te draaien aan een hakmachine, waarboven in de rede voeringen op schrift van de Tweede-Kamerleden Mar- chant, Duys en de Vlugt werden gestopt, terwijl er uitkwam„Nihil." De bedoeling' was natuurlijk dat wat ook afgevaardigden van verschillende richting- be toogden bij de behandeling der begrooting, er tot he den niets werd gedaan tot verbetering van het lot der lager gesalarieerde Bankambtenaren. Het Bestuur der Bank zag in die plaat een ongepas te critiek op den hoogsten chef van het personeel, n.l. den Minister, en heeft gemeend! het Bestuur van ge noemde vereeniging ter verantwoording' te moeten roepen. De Minister zelf zond een schrijven aan het Bestuur der Rijksverzekeringsbank, waarin Z.Ex. naar aanlei ding van die z. i. hoogst ongepaste teekening verzocht aan het Bestuur der vereeniging mede te deelen dat hij het Correspondentieblad1 der vereeniging voortaan niet meer aan zijn Departement wenscht te ontvan gen. HET DRAMA OP DE NIC. WITSENKADE. üe zaak tegen Imkje Beetsma en Pieter Ronner, die, overeenkomstig den eisch van, het O. M., door de 5e Kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeeld werden resp. tot 15 en tot 12 jaren gevangenisstraf in verband met het drama waarvan mevr. M. J. R. Winia op 26 Februari 1910 het slachtoffer werd, zal op Woensdag 15 Maart a.s. voor het Gerechtshof aldaar in hooger beroep worden behandeld. Raadsheer-rap porteur is in deze zaak mr. W. F. Bijleveld. Als verde digers zullen, evenals in eersten aanleg, optreden mi- Th. Muller Massis voor Imkje Beetsma en mr. J. H G. Bekker voor Pieter Ronner. DE M AGN ET I SE EREN DE STATIONS AMBTENAAR. De Hooge Raad verwees naar het Hof te Amster dam de zaak van R. C. Schooneman, onderstationschef te Haarlem, door de Rechtbank aldaar tot geldboete veroordeeld wegens onbevoegde uitoefening der ge neeskunde als magnetiseur. ONTSLAG LOUIS BaHLER. Ds. Louis A. Bahler, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Aduard, heeft als zoodanig ontslag ge vraagd. Omtrent de reden van deze ontslagaanvraag meldt men 0. a. het volgende: Eenige weken geleden werd de onderwijzer B. te Aduard, verdacht van het misdrijf, bedoeld in art. 247 W. v. B., aangehouden en door de justitie te Gronin gen in voorloopige hechtenis gehouden. Dat B. bij de kinderen en bij de ouders van dezen bemind) is, blijkt o. m. hieruit, dat de laatsten vergoelijkend over het gedrag van B. spraken. Ds. Bahler, die eene dergelijke opvatting van het zedelijkheidsbegrip wat al te ruim vond en meermalen met schrik de zedelijke peilschaal van velen zijner ge meentenaren had gadegeslagen, meende daartegen te moeten opkomen en hij deed dit van den kansel. Zon der te treden in eene beoordeeling of veroordeeling van het geval van den onderwijzer B., waarschuwde-hij zijne gemeentenaren tegen al te luchthartige opvattin gen van de zedelijkheid. De kerkeraad van Aduard was over deze strafpredikatie verstoord en onderhield den predikant over zijn gedrag. De gemeente, zoo heette het, wenschte in het vervolg' van dergelijke oor deelvellingen verschoond te blijven. Zoo stond de zaak, toen de gedetineerde onderwijzer uit zijne voorloopige hechtenis ontslagen, Vrijdag avond in het dorp terugkeerde. Daarover heersehte gróote vreugde onder allen, die van meester hielden en het duurde niet lang of een troep jongens en meis jes trok onder gezang door het dorp. Deze betooging' droeg een vijandig karakter tegenover ds. Bahler, wien onder het zingen van „dominee moet zakkies plakken" een „ovatie" werd gebracht. De bewoners der pastorie vonden het geraden, de luiken voor de vensters te sluiten. Intusschen, tot handtastelijkhe den kwam het niet, de troep werd door de huren van den predikant uiteengedreven. De houding van den kerkeraad, die ds. Bahler het vrije woord wilde ontnemen, en van de ouders der ma- lüfeateerende jongelieden, die hunne kinderen tegen hem hebben opgezet, deden den predikant besluiten, zijn ontslag te vragen. EEN RAADSLED-VERGUNNINGHOUDER BEKEURD, Te Eenines is een raadslid-vergunninghouder, die zijn zilveren huwelijksfeest in de gelagkamer vierde, door den gemeente-veldwachter bekeurd, omdat hij na het sluitingsuur der tapperijen, zonder speciale ver gunning aan zijn gasten drank schonk. UIT IIEILO. Woensdag 15 Febr. a.s. hoopt, zoo schrijft men ons: do oudste inwoner, met name J. v. d. Kolf zijn 90sten verjaardag te herdenken. Op zich zelf is dit zoo'n vermeldingswaardig feit niet, doch wanneer wij in aanmerking nemen dat deze krasse oude man weke lijks eene wandeling heen en terug naar Alkmaar maakt 0111 aldaar zijne familie t-e bezoeken, dat bovendien deze vroolijke, altijd opgeruimde man niet alleen bij oud en jong op Heiloo, maar ook bij zeer ve len in Alkmaar bekend is, mag dat feit wellicht niet zonder vermelding- in uw geacht blad voorbijgaan. UIT HEER-HUGOWAARD. la de voorjaarsvergadering der afd. van „Het Witte Kruis," werd' door de leden met genoegen vernomen uit een circulaire van het Hoofdbestuur, dat voor het vervolg ook pleegzusters zullen kunnen worden aange vraagd uit het Sint Elizabethsgesticht te Alkmaar, uit een tweetal inrichtingen te Haarlem en uit eene te Heemstede. Tevens, dat steun kan worden verleend bij het vervoeren van patiënten. Besloten werd lid te worden der vereeniging teg'en kwakzalverij. Verschil lende stukken kwamen ter tafel betreffende uitbrei ding- der grenzen van de afd. Nieuwe-Niedórp en daar mede verbandhoudende afscheiding van onze afdeeling van een g'edeelte van Oude-Niedorp. Algemeen keurt men het af in den heer A. Wonder aldaar, bestuurslid onzer afdeeling, dat hij deze afscheiding- bevorderd. Een schrijven van den heer Wonder, waarin hij na mens de meeste Oude-Niedorper leden, echter geen lid met name genoemd, verzoekt om tegen 1 Januari van het lidmaatschap te worden ontheven, werd dan ook alleen geaccepteerd voor schrijven persoonlijk, terwijl den secretaris werd o-pgedragen een kort woord van afkeuring den heer Wonder te doen toekomen. Tevens werd' nog aan het bestuur opgedragen den le den te Oude-Niedorp te doen weten, dat de nieuwe grensregeling- van de afd. Nieuwe-Niedórp, voor hen geen aanleiding behoeft te zijn het lidmaatschap voor onze afdeeling' op te zeggen. De begrooting voor 1911 werd in ontvangst- en uit gaaf vastgesteld op 620, met een post van 40.50 voor onvoorziene uitg'aven. Toen kwam aan de orde de rekening over 1910, waaromtrent de heer D. de Boer, penningmeester, de hoofdcijfers aan de vergadering meedeelde. Zij loopt over 638.12 inkomsten, waaronder 162,47 batig saldo der vorige rekening en 432.23 uitgaven, alzoo oen batig saldo over 1910 van 205.89. Na door een commmissie van 3 personen te zijn nagezien, werd de ze rekening- onder dankzegging aan den penningmees ter goedgekeurd. Aan het bestuur werd in overweging gegeven met het verstrekken van versterkende midde len, waar dit noodig' mocht zijn, niet al te karik te zijn, aangezien van deze post meestal vrij wat over blijft. Met aandacht werd gevolgd het jaarverslag, uitge bracht door den waarnemend secretaris, den heer A. C. G. Post. Bij de gehouden verkiezing van bestuursleden wer den als zoodanig- gekozen de heeren C. van Twuijver, Jc. Beerse en Pa. Konijn, inplaats der aftr. heeren D. de Jong. P. Schoften en Pr. Konijn. Ten kehoeve eener patiënte zal aan het Gemeentebe stuur worden verzocht in het armenhuis zoodanige verandering te willen brengen, dat die patiënte in- en uit zal gereden kunnen worden. De afdteeling zal dan voor een middel van vervoer zorgen. Nog werd tot secretaris gekozen de heer A. C. G. Post en tot commissie van Toezicht op het verple- ging'smateriaal de voorzitter, de secretaris en de pen- n i ngmeester. Hierna werd de vergadering ouder dankzegging- ge sloten. UIT SCHAGERBRUG. In de Maandag gehouden bestuursvergadering van t Zijper Fonds, waarin alleen afwezig was de heer de Moor, rapporteerde de hr. H. Bakker, namens de com missie tot onderzoek der rekening dat in 1910 is ont vangen 9804.63, is uitgegeven 4561.575, dat 't sal do in 1910 bedraagt 5243.045, dat 1 Jan. 1911 de be zittingen van 't- Fonds bedroegen 26124.045 en dat na 1 Jan. 1900, dus in 11 jaar d'e vooruitgang' in bezit totaal is 11878.04'' en na dien cfetum 12000 op aanwijzing- van commissarissen is belegd. Voor wijlen den heer Bossen werd' benoemd tot commissaris de heer Od'endaal en aan agent Eransz voor 25-jarige ambtsvervulling eene gratificatie van 25 toegekend. Met een woord van dank aan de commissie der rap porteurs voor hun rapport en aan den Directeur voor zijn beheer, sluit de voorzitter de vergadering. UIT GROOT-SCHERMER. Beroepen (toez.) bij de Ned. Herv. Gem. te Kwadijk (bij Edam) ds. F. A. France alhier. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE CORPSEN. Op uituoodiging van het fanfare-corps „West-Fri- sia' te Twisk werd Zondag' aldaar een vergiadering gehouden van Harmonie- en Fanfare-corpsen in West- Frieslaud. De vergadering, die bezocht was door '17 vereenigingen, besloot tot oprichting van een Bond vaii harmonie- en fanfare-corpsen in West-Friesland. Bij de stemming- over het doel (concours of festival) staakten de stemmen; besloten werd dit jaar ter ge legenheid van het 12x/2-jarig bestaan van „West-Fri- sia" een festival te Twisk te houden. VREESELIJK. Naar thans bekend werd stonden Vrijdag tusschen 12 2 uur te Amsterdam een heer en een 12-jarig knaapje in de Huddestraat te kijken naar een rooken- de bus. Plotseling klonk een knal en beiden werden ernstig aan de oogen gewond naar het naastbijzijnde ooglijdersgesticht1 gebracht. De heer kon spoedig' ver trekken, maar het.jongetje zal misschien beide oogen moeten missen, daar de dokter slechts een kleine hoop koestert, dat het eene oog behouden zal blijven. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek hebben we gisteren niet het verslag van den voetbalwedstrijd geplaatst, maar slechts den uitslag. L.AATSTE BERICHTEÜ. BI LLIT ON -MAAT SCHAPPIJ VGRAVENHAGE, 14 Februari. Blijkens een tele gram bij de directie der Bi 11 iton-iruiatschappij ontvan gen is de orde niet verder verstoord geworden. De mijnarbeid is overal hervat, de toestand laat zich thans gunstiger aanzien. Het militair machtsvertoon in de Manggarsehe mijnen blijft echter nog noodüg. INDISCH REGEERINGSTELEGRAM. DEN HAAG, 14 Febr. Blijkens uit NecL-Indië ont vangen telegram is bij het omsingelen van èen huis in de Kampong Tai Lelo het eiland' Siberoet (Mentawei pilai}den), de 1ste luitenant L. J. Jochem door een pijlschot zwaar gewond. GROOTE BRAND. LEEUWARDEN, 14 Febr. Gisteravond is er een groote brand te Wirdum geweest. De boerenplaats, bewoond door P. Schaap, is geheel vernield. Vijftig- stuks vee, waaronder Stamboekvee, zijn omgekomen, AANGEHOUDEN. •UTRECHT, 14 Februari. Alhier is aangehouden de voortvluchtige 51-jarige K. R. F., suppoost in een weeshuis te Groningen, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen in het weeshuis. AANVARING. ROTTERDAM, 14 Febr. Hedenmorgen stootte door de mist de vrachtboot „Mercurius" van de firma an der Schuyt, geladen met gecondenseerde melk op liet anker van het rijnschip „Mercurius en zonk. Op- ;-arenden sprogen op het rijnschip over. ROTTERDAM, 14 Febr. Een dienstbode, moeder geworden, sprak den zoon des huizes om schadeloos stelling. Aan den voogdijraad werd een ondterzoek op gedragen, die echter geen bewijs vond. Vermoedelijk gold' het. hier dus een geval van afpersing. BELGIë. Ziehier, zegt het Hbld. v. Antw., het be drag der Belgische kapitalen in de buitenlandsche on dernemingen gemengd; Holland, 70 millioen; Frankrijk, 137 millioen; Bra zilië, 143 millioen; Italië, 166 millioen; Egypte 219 millioen; Duitsehland, 244 millioen ;Argentijnsche re publiek, 290 millioen; Congo, 322 millioen; Spanje, 337 millioen; Rusland, 441 millioen, en 338 millioen in andere landen nog': een totaal dus van 23/4 Milli ard, De tramwegonderneming van 27 Russische ste den is uitsluitend in handen der Belgen. t Is voorwaar een uitbreiding die de aandacht ver dient 1 ENGELAND. Onder luide toejuichingen van de regeeringspartijen heeft de minister-president Asquith verklaard Maandag de Parliamentbill voor te stellen. De h'eer Austen Chamberlain aan een conservatieve kiesvereeniging, waarvan hij de jaarvergadering niet kan bijwonen: De politieke horizont is duister en het leven van het nieuwe Parlement is onzeker. Dl 1J SCHLAND. De bladen melden dat prins Heinrich het woord heeft genomen in de vereeniging van oud-soldaten van het 35e, wier voorzitter hij is. In die redevoering zeide de prins o. a. dat wij een zeer zwaren politieken tijd beleven. Ondanks 40 jaren rede en alhoewel Duitschlands macht in den vreemde erkend en gevreesd is, moeten wij toch altijd waken opdat wij allen, jonge en oude soldaten, op het eerste sein gereed staan om ons rond' den keizer te scharen, tegenover een immer dreigender wordenden binnen- landschen vijand; Spreker wilde niemand» politieke denkwijze aanran den, maar het was ieders plicht- waar het terrein van de wet werd verlaten de overheid te steunen. ITALIë. Op het congres van arbeidsbeurzen te Panna, waar 230.000 arbeiders in verschillende bedrij ven, benevens 60.000 spoorwegmannen vertegenwoor digd waren, is besloten de eischen der spoorwegarbei ders te ondersteunen en, zoo deze niet ingewilligd worden, de algemeene staking uit te roepen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2