BINNENLAND. STADSNIEUWS. Onze vertelavond. VERHIEF ING HOOFDINGELANDEN VAN DE SOHERMEER. AANGEHOUDEN. AGENDA. WOENSDAG Gemengd nieuws. EEN ZONDERLINGE ONTDEKKING. het in zijn boekje aangeteekend1 en kan de klager daar van nadeel ondervinden. Samuel Zwaan, bootsman te Hellevoet-sluis, getuige >i décharge, is het bekend, dat dokter Stark ixx October den buitendienst waarnam voor een collega. I)en 12en October, tussehen 10 en 11 uur kwam Oudenaarden den dokter spreken. Verder gaf deze getuige, die 23 jaar bij dé marine is, eenige inlichtingen omtrent het inbrengen van klachten en wees den weg- aan, dien dan te volgen isv Getuige zou zelf niet bang zijn voor de gevolgen. De Officier van justitie wees er op dat in deze zaak iets niet tot- klaarheid! is gekomen, n.l. of het bezoek van Oudenaarden aan den dokter den lien of den 12den is geweest. Spr. ziet van het verhoor van den marinier Captijn, die wegens ziekte niet verschenen is en in verband) met den datum geboord zou worden, afde Off. is ook van meening, dat 't den 12en is ge weest en ook, dat beklaagde kort voor 12 Nov. heeft aangerand de eer en goeden naam van dokter Stark door het schrijven van genoemdl stjuk, al zegt hij niet de bedoeling te hebben gehad dit te doen, maar het al ge-meen. belang te dienen. Spr. gaat vervolgens na, hoe de dokter zich volgens het stuk heeft gedragen en bij welks onjuistheden hij stilstaat. Van een kopje thee en pianomuziek is niets gebleken, voor het begrafenis fonds behoefde de dokter geenszins te zorgen. Spr. vindt het een onjuiste beschouwing te meenen, dat een dokter wel naar een officier, maar niet naar een ma rinier zal gaan als het niet nooddg is. Dat de eer en goede naam aangerand1 zijn volgt uit de feiten, spr. acht het een opzettelijke draaiing van de feiten zooals ze in het stuk voorkomen; bo vendien was het niet nooddg op een dergelijke wijze te handeleü. De getuige a décharge zelf heeft verklaard, dat er wel andere manieren zijn om klachten te bren gen ter plaatse van onderzoek, terwijl men niet bang behoeft te zijn voor de gevolgen. Spr. meent, dat be klaagde zeker wel degelijk moet weten uit den tijd, dat hij bij de marine diende, dat ei een weg is voor de klachten. Ten slotte eischte Z. E. A. wegens smaadschrift 2 weken gevangenisstraf. Mr. Mendels van Amsterdam, verdediger, sprak al lereerst de hoop uit, dat, al heeft déi president wat tijdens de terechtzitting bleek reeds een meening er over aan welken kant het recht is, de argumenten, welke pl. in zijn pleidooi te berde zal brengen, in raadkamer zullen overwogen worden en maakte daar na de opmerking, dat hij nog nooit een. dagvaarding heeft gezien ter zake van smaadschrift, als die welke beklaagde heeft ontvangen. Deze voldoet in genen deele aan de wettelijke voorschriften, ja, het is geen dagvaarding. Bovendien is niet strafbaar „de eer en goeden naam aanranden door het schrijven van een stuk," zooals in de dagvaarding- staat, maar „de eer en goeden naam aanranden door het ten laste leg gen van bepaalde feiten." Op deze gronden alleen zou beklaagde beklaagde reeds moeten worden ontslagen van rechtsvervolging. Wat de zaak zelve betreft, merkte pl. op, dat het re quisitoir van den Officier hem zeer teleurgesteld heeft. Niet is aangetoond het onjuiste van den kei-n, van het wezen van de grief, wel van kleine bijzonder heden als van „pianomuziek en thee"; dat is het ge ïncrimineerde feit niet, maar zijn slechts veronderstel lingen, immers er staat in-het stuk: Stel je voor, dat mijnheer de dokter zijn thee en pianomuziek eens moest verlaten, enz. iets, wat alleen maar uit sarcasme is gezegd. Pl. vindt, dat het O. M. de zaak van den kinderachtigen kant bekeken heeft en had in elk geval een woord van mededoogen voor de arme ouders en een woord van verwijt voor den officier van gezondheid! verwacht. Er staat volgens pl. in liet stuk g,een woord te veel, de feiten zijn bewezen, zelfs gedeeltelijk door de ge tuigenis van den dokter. Al had deze dé meest beleef de woorden gebezigd, dan was zijn gedrag nog hondsch geweest. Er was niets meer aan te doen, zei hij, maar hoeveel menschen aan wie niets meer te doen is, krij gen dagelijks bezoeken van doktoren? Was dokter Staik in de^civiele praktijk gehaald', dan zou hij zeker wel gauw zijn medegegaan. Pl. noemt liet een schande, dat zulk een daad als tlians gebeurd is, in Nederland kan plaats hebben. Was het een kind van een com mandant of van een kapitein geweest, dat de dokter had moeten behandelen, dan zou hij er wel meer werk van gemaakt hebben. Als dergelijke feiten ter oore komen van een jour nalist en vooral van een journalist, die de wantoestan den bij de marine wil zuiveren, moet' hij dat. dan niet bekend maken? 't Is algemeen bekend dat de toon bij de marine tegenover de minderen niet mild is en deze dus bang zijn met een klacht aan een verkeerd adres te komen. Ze moeten zich streng aan het- reglement houden, wijken ze hiervan nf, dan gaat het verkeerd met he.n. Beklaagde heeft echter niets met den weg, dien men moet bewandelen om met een klacht aan het goede adres te komen, te maken. Moest hij, t-oen hem het ge val ter oore kwam, een klacht indienen? Daar dient de journalistiek niet voor, zij publiceert natuurlijk wat haar noodzakelijk voorkomt en in dit geval heeft be klaagde door de publicatie het algemeen belang vol komen gediend. De zaak, die in het gewraakte stukje is behandeld, is er zeer zeker een, die iedereen moet weten, zij moet niet in een kringetje van den comman dant worden behandeld, maar over dergelijke gevallen moeten interpellaties in de Tweede Kamer worden ge houden; de politieke verantwoordelijkheid) van den mi nister is er mee gemoeid. Iedereen moet weten, hoe de toestanden bij de marine zijn, welk verschil er is in de behandeling van de meerderen en de minderen. Hoe moet men anders zulke gevallen te weten ko men, als ze niet gepubliceerd) worden? Dat. is de taak van de journalistiek. De schrijver heeft den vorm waarin hij het bericht goot, niet zoo hatelijk gemaakt! dat deze hoofdzaak werd! ;alleen heeft hij eenige jour nalistieke franje aangebracht aan het stuk, dat met bet noodige zelfbedwang is geschreven. Ten slotte voert pl. aan, dat geenszins bewezen is, dat beklaagde de schrijver is, wel zegt hij dit zelf, maar door geen bewijzen is het gestaafd. Pl. gelooft zelfs, dat hij het niet is, maar tevens stelt hij er prijs op te verklaren, dat! hij zeker weet, dat ook de vader van het gestorven kind dé schrijver niet is. Ook op de zen grond kon beklaagde dus niet veroordeeld worden, t l. eindigde zijn pleidooi met er op te wijzen, dat hij zich gelukkig achtte medegewerkt te mogen hebben om het volle licht over deze zaak te doen opgaan en het algemeen belang te hebben mogen dienen, terwijl ni.) vrijspraak vroeg- voor zijn cliënt waarop zij antwoordde: „Wacht maar tot ik dood ken, Ged. Staten d.d. 21 December 1910 no. 113 g. g. k. dan zul je nog' heel wat anders vinden!" j b. Verslag ingevolge art. 52 dér woningwet door De verpleger vond! echter liet geval nogal verdacht j B. en W. opgemaakt betreffende de volkshuisvesting en waarschuwde dus de politie. Deze stelde een on derzoek in en vond) in alle kasten en laden geld' bene vens een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, o. a. gouden oorijzers, zijnaalden en ringen, rollen nieuw linnengoed, nieuwe vrouws- en manskleederen, en in vreemd' contrast met dit alles zakken met strik ken kaas en beschimmeld brood. Het geld was op de vreemdsoortigste plaatsen ver stopt, a. in oude melkkannetjes, in een ouden thee pot, in een doofpot en onder het bed, en het. zilver geld zag zwart van ouderdom, terwijl de muntbiljet ten de sporen der tanden van ratten en muizen ver toonden. Van deze muntbiljetten, die thans volstrekt waardeloos zijn, vond men er niet minder dan 32. Met moeite kon men de vrouw bewegen, om, voor dat zij naar het gasthuis vervoerd werd, haar hoofd kussen los te laten. Vermoed werd dus, dat daarin en misschien ook elders nog meer verborgen was. Een raadsel is, hoe de vrouw in het bezit is gekomen van de groote waarden, welke in haar woning gevonden zijn. Haar man toch, die zes jaar geleden gestorven is, was gewoon bootwerker. In 't geheel is ongeveer 6000 gevonden, waarvan 800 op een spaarbankboekje. De politie stelt een na der onderzoek in. De buren vertellen ongelooflijke staaltjes: van gie righeid van het oude, totaal vervuilde menscli. MISHANDELING DOOR EEN VELDWACHTER. De zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den gemeente» veldwachter Jan Bakker uit Uithoorn, die op 8 Au gustus 1910, bij gelegenheid der kermis aldaar, den knecht van een kermisreiziger met het scherp van zijn sabel zulk een slag op den pols toebracht, dat een gedeelte der slagader werd doorgesneden Volgens den veldwachter was de kermisreiziger dreigend op hem toegeloopen, met een mes in de hand. Tot drie malen toe schorste de Rechtbank de zaak tot het hoo ien van nieuwe getuigen, doch de ambtenaar van het O. M. vond er geen aanleiding inwijziging te bren gen in zijn eisch, strekkende om beklaagde te veroor- deelen tot een maand gevangenisstraf. De Rechtbank achtte eveneens beklaagde's beroep op noodweer niet gerechtvaardigd en veroordeelde bekl. tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens mishande ling zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebben. over 1910. c. Proces-verbaal d.d. 8 Eebr. j.l. van door B. en Y\ gedane kasopname bij den Gem.-ontvanger, waarbij in kas bleek te zijn een bedrag van 1875.66. d. Dankbetuiging van liet Hoofd der School te Groot-Sohermer voor de hem toegekende gratificatie wegens verleende buitengewone diensten. Alles voor kennisgeving aangenomen. Op haar verzoek daartoe werd' aan mej. A. Hartog met ingang van 1 Maart 1911 eervol ontslag verleend) als onderwijzeres aan de school te Grootschermer. Naar aanleiding van het bedanken van den heer \Y Schermerhorn Wz., voor de betrekking' van lid in de commissie tot wering van schoolverzuim werd) als zoo danig benoemd de heer P. de Boer. Vervolgens werd uit de volgende voordracht: no. 1 mej. II. Gh. Niessen te Beverwijk, no. 2 mej. L. G. Swart te Amsterdam, no. 3 mej. T. Jongsma, Purme- rend, met ingang van 1 Maart e. k. tot' onderwijzeres aan de school te Grootschermer benoemd mej. H. Oh. Niessen te Beverwijk. Het kohier van den hoofdelijke» omslag- voor 1911, werd vastgesteld tot een bedrag van 3384.62. 1 en slotte kwam ter tafel de rekening en veyant woording van het Burgerlijk Armbestuur, welke zoo als deze dopr dit college is1 ingediend) werd goedge keurd tot een bedrag in ontvangst van 1593.91, in uitgaaf van 1134.88 en een batig saldo dus 459.03, i BRUTAAL Toen de gemeente-veldwachter van Rjjsenburg Maan dag een oogenblik zijn rijwiel onbeheerd Bet staan, dief daarvan geprofiteerd te heb- "is ontvreemd en tot heden schijnt een handige ben, althans het niet teruggevonden. HET FORT CHABROL. Gistermiddag is door de marechaussees, die haar eindelijk gevangen namen, te Arnhem binnengebracht de vrouw uit fort Chabrol te Wychen. Op een oogen blik van onachtzaamheid der vrouw wist de eomman dant der marechaussee uit Nijmegen met 6 manschappen binnen to dringen. Heden had de verkiezing plaats' van 4 hoofdingelan den van den poldér „de: Schermeer." Herkozen zijn de heeren K. Dekker met 218, D. de Jong met 217 en P. Vader P. Dz. met 202 stemmen, terwijl in plaats van den heer F. Spaan, die bedankt had, de heer J. Bruin 113, de heer P. Spaan 110 en de heer Jb. Zeeman 1 stem verwierf. Daar de volstrekte meerderheid' 114 stemmen bedroeg, moet er herstemming plaats hebben tussehen de heeren Bruin) en Spaan. VAN TEXEL. De heer II. van 't Ho ff', directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, is in gelijke betrekking met ingang van 16 Maart a.s. benoemd te Heusden. UIT URSEM. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Her vormde Kerk te Ursem is met zeer groote meerder heid besloten, dat het eerstvolgende tiental jaren het recht van een predikant te beroepen enz. opnieuw aan de stemgerechtigden blijft. Tevens is tot predikant der Ned. Herv. Kerk te Ursem beroepen de Heer .T, D. Dardenne Ankringa, predikant te Lutkewierum met wien op het tweetal stond de heer H. Huizinga, pred. te Eenigenburg. UIT WINKEL. Maandagavond trad voor het departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op de heer H. de Hoog uit Amsterdam, met het onderwerp „De vooravond van de Eransche Revolutie". Van den vrijen toegang was een dankbaar gebruik ge maakt, ongeveer 2o0 belangstellenden waren aanwezig. De rede van den spreker was zeer boeiend en werd aandachtig gevolgd en aan het slot met een dankbaar applaus beloond. Beroep naar IJzendijke (Zeeuwsch-Vlaanderen) Ds. B. Nieuwburg, predikant alhier. UIT HOORN, Door den heer H, Hoogland Jr. van Utrecht werd gisteravond) te Hoorn een simultaan damseanee gege ven, waarin door 34 spelers, uit verschillende gemeen ten van West-Friesland, werd' deelgenomen. De heer Hoogland won 31 partijen, 2 remise (tegen de heeren G. Ham te Twisk en IJ. Karsten te Zwaag- dijk), terwijl 1 partij door hem werd) verloren, n.l. te gen den heer H. Weidema van Hoorn. Tjjdepo dp partij, dip 4 pup duurde, was pr yepr yeel belangstelling', VAN DEN LANGENDIJK. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer Kist te Zuidscharwoude de vereen. „Eendracht", welke zich ten doel stelt het onderl. verzekeren van werk gevers tegen ziekte of ongeval van haar personeel en is opgericht 1 April 1910. De voorzitter, de heer Keizer, opende met een hartelijk woord deze eerste jaarver gadering. Hierna las de secretaris, de heer Rempt, de zeer uitgebreide notulen en het jaarverslag, waaruit bleek dat aangesloten tyaj'en 114 1 edeti met 142 verzekerden, De secretaris ontving een hartelijk wcord van dank van den voorzitter voor zijn keurige, nette inrichting van notulen, jaarverslag en zijn boekhouding als kassier. Bij de verkiezing van leden van het bestuur, wer den met flinke meerderheid de aftredende leden C. de Jong en H. Bouwens herkozen, die hunne herbenoe ming aannamen. Hierna kwam ter tafel het bestuurs voorstel. Afgifte verklaring voor ontvangen verple- gingsgelden, Hierover ontspon zich eene langdurige discussie, waaruit bleek, dat er soms zeer moeielijke gevallen voorkomen. Op voorstel van den heer Greidanus werd liet bestuur gemachtigd in die gevallen naar hun beste weten te handelen. Aan de orde was de salarisregeling van den boekhouder-administrateur. Het bestuur stelde voor om den heer Rempt voor het jaar 1910 eene vergoeding toe te kennen van 75 gulden voor de vele werkzaamheden welke hij met de oprichting heeft gehad, en hem in 't vervolg 10 cent per lid per kwar taal uit te keeren, Op voorstel van den heer Verkroost werd besloten voor 1910 f 100 uit te keeren uit de reservekas, en op voorstel van den heer Hart werd in 't vervolg een minimum salaris van f 60 toegekend. Hiermede bekend gemaakt bracht den heer Rempt zijn dank aan de vergadering voor hare welwillendheid. Bij rondvraag vestigde de heer Hart er de aan dacht op dat de reservekas, waarvan de inhoud f228 bedraagt, een heele knoei krijgt en stelde daarom voor om de verplegingsgelden van het maximum van fl. terug te brengen op f 0.75 en 10 of 15 0]Q te storten in de reservekas. Besloten werd dit voorstel te behandelen op eene algemeene vergadering te houden voor 1 April a.s. Nog werden enkele veranderingen of verbeteringen voorgesteld door verschillende heeren, waarna de voor zitter sloot met een opwekkend woord aan de niet J talrijk aanwezigen. Kistje van ingekomen stukken en meÜedeelingen pas seerden de revue. Daarvan stippen wij aan: lo. de mededeeling dat binnen zeer korten tijd zal gesticht worden de Onderl. Hanze Glasverzekering, die zich zal aansluiten bij het. Algemeen Ilanzeinstituut; 2o. dat de Katli. Soc. Actie van plan is een spreker te doen optreden met het onderwerp „Zondagsrust", doch zich eerst wil verzekeren van de medewerking an „de Hanze om die vergadering te doen slagen. In gelijken zin heeft de Kath. Soc. Actie zich ook ge wend tot liet bestuur der A. W. V., zoodat de geheele Alkmaarsche Middenstand zoude kunnen worden be reikt indien dit onderwerp eens g-rondig werd behan deld. De vergadering zeide in dezen zijn medewerking toe. Na het. nemen van eenige besluiten van meer huis- houdelijken aard, bracht de secretaris het 4e jaarver slag uit. Hierin werd' gememoreerd) o. a. het oprich ten van het inf. en ine. bureau en geconstateerd dat door middel van dit- bureau van een bedrag groot 907 aan kwade posten toch nog 503 tereent kwam, terwijl een groot gedeelte van het overige bedrag in' kleine posten nog zal binnenkomen werd1 de opening der Hanzebauk herdacht en medegedeeld dat crediet werd verleendi tot pj.m. 2700, gedeponeerd werd 8380 en opgevraagd' 4977, terwijl thans 38 leden bij deze instelling zijn aangesloten'; werd melding ge maakt van de oprichting „Hulp in Nood" waardoor alle leden zicli verbonden elkander bij ziekten of be drijfsstoringen te steunen; werd' herdacht het tot stand komen van het bakkersgilde met' 18 leden, welke leden coöperatief, voorloopig alleen het. artikel gist irikoopen, daarmede reeds een niet onbelangrijk voor deel behalen, en tevens hebben opgericht een onderlin- gen cursus voor een eenvoudige bakkersboekhoudjng. In dit verslag werd met vreugde, voorts gewag ge maakt van een levendige algemeens middenstandsac, tie en van een leden aanwas stijgende van 69 tot 120, Aan verdienstelijke personen werd in dit overzicht hulde gebracht, en de vertrokken of afgetreden voor mannen dankbaar herdacht. Het jaarlijksch rapport eindigde jen slotte met den uitgesproken wensoh, dat de Hanze steeds in bloei moge toenemen in 't belang .ran g'elieel den Alkmagrschen middenstand. De rekening van den penningmeester sloot in ont vangsten ep uitgaven met een bedrag van 348.10 en wees aan een batig saldo van 53.33. De commissie daartoe benoemd, vond) bij onderzoek de aangeboden rekening geheel in orde en het batig saldo aanwezig. De aftredende bestuursleden, n. 1, de heeren v. d. Kleij, Y\ eijling en Endel, werden herkozen, en in de vacature, ontstaan door het bedanken van den beer II. Jacobse, werd' voorzien door de benoeming van den heer W. Appel. Ten slotte gaf de heer Schney- ders een duidelijk overhebt van het behandelde in den Centraler, Rftad. gehouden te Amsterdam, en kon na een rondyraag die geen bijzonderheden opleverde, de voorzitter de vergadering ten elf uur sluiten. De genda vermeldde 12 punten, De gezelligheid op deze bijeenkomst werd' nog ver hoogd, doordat het bestuur aan zijn plan uitvoering- gafi alle aanwezigen, op onbekrompen wijze te laten gemeten van een fijne sigaar. Daarvan profiteerden de 52 aanwezige leden. Ruim 20 heeren meldden hun verhindering wegens ziekte! VERGUNNINGHOUDERS In de op 14 dezer in het lokaal van den heer J. Kramer aan het Waagplein alhier gehouden bijeen komst van vergunninghouders, waarin als sprekers optraden de heeren Ris en Staalman van Amsterdam, is, nadat de afdeeling Alkmaar van den Nederland sehen Bond van vergunninghouders was afgescheiden, door het tactvol optreden van genoemde sprekers, eene nieuwe afdeeling gesticht. Tot voorloopige bestuurs leden werden gekozen de heeren Chr. Dirken, Kraak man, H. de Groot en A. Groot. UIT DE BEEMSTER. Alhier is aan den Zuiderweg afgebrand het huis van P. van 't Hoff ten gevolge van het vallen van een petroleum toestel. Laag verzekerd. UIT BERGEN. Aan den gemeente veldwachter van der Kerk, alhier, werd door eene dame, die verleden jaar eenigen tijd in deze gemeente vertoefde, tien gulden ter hand ge steld om te worden gestort in de kas der algemeene armen. Aangenomen het beroep bij de Nfederlandseli Hervormde Gemeente alhier (toez.) ds. F. W. J. van den Kieboom te Zaltbommel. UIT St-.-PANCRAS. Bij de leden der afdeeling St.-Pancras der vereeni- gmg „L. en O. waren op gisteren aanwezig: Roode kool le soort 11000, 2e soort 24800, 3e soort 31300, 4e soort 17400, 5e soort 12700, 6e soort. 7600; gele kool: le soort 62050; 2e soort 116500 3e soort 160600, 4e soort 112400; 5e soort 75100; 6e soort 72650; witte kool le soort 16450; 2e soort 30000; 3e soort 34900; 4e soort 25400; 5e soort. 23550; 6e soort 6270; uien 1583 baal; bieten 23000 st., wortelen 550 baal. Verkocht waren: 78200 roode kool, 73920 gele kool, 27274 witte kool; 1560 baal uien, 10000 stuks bieten en 15 baal wortelen. YV e laten hier nog énkele bepalingen volgen, welke betrekking hebben op den vertelavond, morgenavond in de Harmonie voor de kinderen vpn onze abonné's te houden. le. De zaal zal om zes uur worden geopend. Vóór dien tijd zal niemand) worden toegelaten. 2e. Alleen op vertoon van de door ons uitgegeven kaarten (wit voor geleiders, oranje voor de kinderen) zal men toegang hebben tot de zaal; wie zijn kaart vergeten of verloren heeft, zal dus niet binnen gelaten worden. 3e. Wie zich gedurende dezen vertelavond niet oelijk gedraagt, zal uit de zaal verwijderd worden. 4e. De kinderen mogen gerust meezingen, als bekende wijsjes worden gespeeld. Y\ ij vertrouwen, dat allen zullen medewerken om dezen avond ordelijk te doen verloopen, zoowel binnen als^ nabij liet gebouw niet te dringen en zich te houden aan de aanwijzingen, welke zullen worden gegeven. En thans roepen we den kinderen, die gisteren vroeg genoeg- kwamen om kaarten te kunnen krijgen een hartelijk „tot ziens in de Harmonie" toe. Gisteren is, verdacht van diefstal, in de Zijpe aan gehouden de bekende koeiendief Cornelis G. Met zeer veel moeite, waarbij beide partijen wonden opliepen en uit welken strijd vooral de onwillige verdachte geha vend te voorschijn kwam, is hij door twee veldwachters gearresteerd en gevankelijk naar het Huis van Bewa ring alhier overgebracht. Comitee van Aktie voor het Volkspetitionnement 8 uur in „Voorwaarts." Alkm. Strijkorkest, dir. H. J. Oushoorn, repetitie 8 uur Nieuwe Doelen, Lezing Tuinbouw Vlies. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 7 /4 uur, Diligentia. Sekerpsckuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 9 uur, Leeuwerik, Breedstraat. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 7—8 uur; „Het Gulden Vlies." Gymnastiekvereeniging „de Halter," 710 uur, „Gulden Vlies." OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. Nieuw Leven en Orpheus, openb. uitv. 8 uur, monie. Onderlinge, 7 uur, 't Gulden Har- Kiinsten en Wetenschappen. In het, perceel Czaar Peterstraat 37 te Amsterdam, waar eenige jaren geleden een dubbele moord' is ge pleegd, is op aanwijzing van de buren een geheel ver vuilde 86-jarige vrouw gevonden. Daar de verpleger van den geneeskundigen dienst opname, in het gast huis noodig oordeelde, vroeg hij haar om haar „stads- noekje. Toen zjj beweerde dit niet te bezitt hy zelf zoeken en deed' een kastladè open. Tot, zijn groote verbazing vond hij daar tusclien oenig half vergane lijken van doode ratten, die een nndragelijken stank verspreidden, een groote hoeveel heid goud- en zilvergeld) en beschimmeld bankpapier. I vroe» vrouw hoe ze aan al dat geld kwam. UIT HEILO. Met ingang van 1 Maart a.s. is de heer L. C. Huls allnei benoemd tot rijksklerk bij de invoerrechten en accijnzen te Oldenzaal. ten, ging UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, de heer G. de Boer. Alle raadsleden uitgezonderd' Jb. Kraakman die ver hinderd was, waren opgekomen. Na opening der vergadering werden de notulen der vorige gelezen en onveranderd' vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Begrooting voor 1911, bij besluit van IJ. H. VIERDE JAARVERGADERING VAN „DE HANZE". Men schri,jft ons: Klokslag 8 uur, terwijl verschillende leden zicli voortspoedden op de vleugelen van den angst naar 't café Mooij, om door hun te laat komen niet de helft vah hun presentiegeld zich te zien ontglippen, werd daar gisteravond door den voorzitter, de heer v. d. Kleij op gebruikelijke wijze, d'e Hanzevergadering ge opend. Nadat eenige woorden waren gewijd aan de nage dachtenis van den vertrokken geestelijken adviseur Pater Hubers, werd diens opvolger, de WelEerw. heer Xuijen, kapelaan der St. Laurentiusparochie, als zoo danig geïnstalleerd en werd' tevens de heer Mr. Lees berg aan de vergadering voorgesteld, die welwillend op zich had genomen als rechtskundig adviseur der vc reeniging te fungeeren. De notulen werden gelezen en goedgekeurd en een NIEUW LEVEN EN ORPHEUS. V oor de uitvoering dezer vereenigingen, gisteravond onder leiding van den heer II. Lindeboom in de.Har monie gegeven, had) men de medewerking weten te verkrijgen van mej. Scholten, alt-zangeres, den heer Philip Loots, componist en pianist, beiden uit, Haar- em, en van den heer Sam. Swaap, solo-violist uit Am sterdam. De zangeres en de violist traden ieder tweemaal op. Mej. S. zong eerst bekende liederen van Schubert, waarvan vooral het „Standchen" „Horch, horch die Ltrcli im Aetherblau" mooi gevonden werd, ofschoon mej. S. de andere liederen niet minder artistiek voor droeg („Wanderers Nachtlied'"). A a de pauze gaf zij liederen van den heer Loots, waaronder van die schilderijtjes, zooals deze compo nist er reeds zooveel heeft geschreven, .Het liedje van den Bergenaar", met gloed) ver tolkt, ontlokte een stormachtig applaus, en even daar na kwam de heer Naniies Gorter de zangeres eenige hartelijke woorden zeggen, haar, namens de dichteres van het lied, mevrouw Van Reenen-Volter, een fraai bloemstuk in de Berger kleuren aanbiedend. Daarna zong zij nog op prachtige, indrukwekkende wijze, „In 't Woud1". De heer Loots begeleidde meesterlijk en trad als klaviersolist op met eenige kleine karakterschetsen, ontleend aan I'. W. Weber's epos „Dreizehnlinden". In de toelichting in het- tekstboekje staat dat deze kla vierstukjes niet anders bedoelen te geven dan „kleine, vage schetsen naar de karakters uit dat gedicht. Elk stukje is van een opschrift voorzien die, zoo zegt de toelichting verder, den componist? tot onderwerp en tevens tot poëtischen achtergrond dienden." Dat de componist ze voordroeg zooals het behoorde, spreekt van zelf, toch zal men bij een eerste auditie in do meeste stukjes moeilijk alle schoonheden ontdekken die de componist er in heeft neergelegd. De heer Swaap, bij zijn eerste optreden reeds met

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2