DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang, 1911 DONDERDAG 16 FEBRUARI FEUILLETON. Hei Gouden Bed. BINNENLAND. No 40 Nationale Militie. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar- plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ONTHEFFING^VERGOEDING. NEDERLAND EN DE BERNER CONVENTIE. ALRMAARSCHE COURANT ha vit BURGEMEESTEE en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de militieplichtigen dezer gemeente, die in dit jaar bij de militie ingelijfd moeten worden en zich als kostwinners onmisbaar ach ten voor de gezinnen waartoe zij behooren en uit dien hoofde meenen in de termen te vallen tot het erlangen van ontheffing van den werkelijken dienst als bedoeld bij art, 113 der Militdewet 1901 of van eene geldelijke vergoeding als bedoek! bij art. 113 bis dier wet, dat de aanvragen daartoe die niet op gezegeld papier behoeven gesteld te zijn behooren te worden: ge richt: a. tot H. M. de Koningin, indien ontheffing dan wel ontheffing of vergoeding begeerd wordt; b. tot 7i. E. den Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt. In hun belang wordt belanghebbenden er op gewe zen, dat zij den hiervoren aangegeven weg hebben te volgen, daar een andere wijze van. aanvragen belang rijke vertraging in de afdoening van hunne verzoek schriften kan ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, Februari 1911. ALKMAAR, 16 Februari. Al gemeen wordt geklaagd over de duurte der levens middelen, én over. het toenemen der uitgaven in het algemeen. Enkele gegevens uit de groote steden Pa rijs en Berlijn lichten het bovenbedoeld verschijnsel duidelijk toe. Zij leeoren bovendien, dat er in ons land, in vergelijking- met- het buitenland, in velerlei op- Zicht nog- reden tot tevredenheid is. Te Parijs schrijft men het duurder worden vooral aan de wereldtentoonstelling van 1900 toe. Het schijnt, dat de prijzen sindsdien een duw de hoogte in gehad hebben, hetgeen echter niet weg neemt, dat zij de laatste jaren ook flink gestegen zijn, dank zij het protectionisme, de voortdurende groei van de hoofdstad, waardoor de approviandeering steeds kost baarder wordt en de vraag naar geschikte woningen •steeds grooter dan het aanbod. De huren. bijv. gaan steeds omhoog. De correspon dent van het Ilbld. deelt o. m. mede, dat de minimum- huurprijs voor een matige woning in de laatste maan den gestegen is van achthonderd tot achthonderdvijf tig francs, dat het den eigenaar geen zier kan schelen of hem met heengaan wordt gedreigd, zoo hij niets wil laten doen, want, indien de huurder gaat, legt de eigenaar al wéér wat op den huurprijs en hij heeft zijn woning toch al weer verhuurd vóór liet bordje drie da gen uitgehangen heeft, Hoe hoog de uitgaven zijn, blijkt uit het volgende lijstje: broodl twaalf en een halve cent (een pond, véél minder dan onze brooden) gewone melk 20 cent de kan, petroleum 30 cent den liter, Zweedsche lucifers 5 cent per doosje, rijst 30 cent per pond, zout 7x/2 cent, maïzena 30 cent per pak- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRuCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM Zoo iets kan ik niet verkroppen. Ik kan het niet! Dat behoef ik mij voor mijn geld niet te laten geven. Di heb er krachtig op los gefloten, ja zeker! Ik, de vader, er krachtig op los geflotenEn, wat zegt ge cr van, zoo verdierlijkt is het volk: op mij zijn de men- schen uitgevaren! Toen ben ik echter onhebbelijk ge worden. Bij mijn zoon laat ik mij niets zeggen, daar kan ik fluiten, zooveel ik wil. Daar heb ik hem niet voor opgevoed, d'at- hij onbetamelijkheden schrijft. On betamelijkheden waren bij ons niet in zwang. Nu, na derhand werd het weer netjes. Toen heb ik mij weer de longen stuk geschreeuwd en altijd door bravo ge roepen, totdat het huis leeg was, slechts in de boven ste rangen nog een paar mensehen. En toen is hij naar buiten gekomen, mijnheer, mijn zoon, en heeft een seheeve buiging voor mij gemaakt., ja wel zoo'n bui ging van een daalder!-Ik zeg je, dat geeft een hoog heerlijk gevoel!" »Van wien had u het biljet gekregen?" „Ik zeg toch, van een bekende uit het café, die op het laatste oogenblik verhinderd was. Denk er aan, mijn jongen, relaties moet men hebben.... relaties! ■Nu, goeden nacht, Felixje. De werkzaamheden aan de Bank verteerde Felix steeds en tot in zijn slaap hoorde hij het geratel der scharen, het omslaan der bladen in de boeken, het zacht ritselen, hetwelk uit de aangrenzende kamer drong, waar de onderofficieren der slotgarde eiken middag de coupons telden. Aan vier lange tafels za ten zjj dag aan dag, onophoudelijk hieven zij met de zelfde vlakke beweging der diiimên de kleine papier tjes omhoog' en bewogen in hetzelfde rytmus de lippen bij het zacht tellen, kuchten bijna in denzelfden toon by het begin van een nieuw pakje. Menigmaal stroom de een golf heete lucht, welke vervuld was van de uit je, koffie 1.50, thee 2 per pond, eieren winter en zomer 10 cent, aardappelen en groente minstens drie maal zooveel als bij ons. Het vleesch is bijzonder duur en wordt door de slagers slechts uitgesneden. Voor een kippetje is een rijksdaalder een heel ma tige prijs. Vruchten zijn over het algemeen iets goed- kooper dan bij ons. De wijn is naar onze begrippen goedkoop, maar men moet toch tegenwoordig al32y2 a 35 cent per liter betalen voor iets drinkbaars, terwijl men vroeger met 22V2 a 25 volstaan kom Tabak, die werkelijk gerookt kan worden kost 5 gulden per pond. Ten gevolge van het gebrek aan ruimte houden de meeste middenstands-Parijzenaars er geen meid op na, en wordt het huishouden gedaan met behulp van een „femme de ménage," die per uur betaald1 wordt. Het gewone loon voor een dienstbode bedraagt echter 25 gulden per maand en daarvoor overtreft de vraag' nog het aanbod. Voor 40 gram ordinaire rooktabak moet 25 cent be taald worden; een half onsje „cat>oral doux" kost een franc. Een werkelijk goede sigaar is een luxe die men zich te Parijs slechts bij uitzondering permit- teeren kan. De heeren-kleediug is naar verhouding niet duur, in tegenstelling met de japonnen en hoeden der da mes, waarvoor duchtig' betaald worden moet als men iets behoorlijks hebben wil. Ook schoenen, betaalt men daar heel wat duurder dan bij ons. Dat is zoo een en ander van wat tot de noodzakelij ke uitgaven behoort. Alles wat luxe wordt is natuur lijk nog oneindig veel duurder. Voor Berlijn kwam dr. Fridel, die een onderzoek in stelde, tot de slotsom dat, afgezien van de vermeerder- J de weelde, alle prijzen met 25 a 30 prooent gestegen zijn. Zoo een dame uit den bezittenden stand zich I thans even eenvoudig wilde kleeden als zij tien jaar geleden deed, dan zou zij nu 30 a 40 procent meer moeten betalen dan toen, in werkelijkheid betaalt zij volgende de mode echter aanzienlijk meer. Voor aan gemeten heerenkleeding is de prijs verhoogd van 30 tot 50 procent. Een dameshoed met veeren kost thans 20 a 45 mark (in 1900 15 a 25), dames-onderkleeding is gestegen met 80 procent, maar de kwaliteit is ook verbeterd, heerenkleeding met meer dan 100 procent. Interessant is het 'volgende staatje, waarin de be dragen in pfennigen betrekking' hebben op de jaren 1900 en 1910: Rundvleesch per pond 71 89 Kalfsvleesch 76 94 Varkensvleesch 76 96 Boter 117 130 Brood per K.G. 24 30 Volle melk 20 22.24 Kinderrnelk 30.50 40.70 Room 100 120 Een kop koffie, een glas bier, een glas selterwater, de sigaar 't is allemaal duurder geworden, Zelfs w aseming van gezonde, sterke lichamen, naar de cou- poncassa over. „Jacob lucht daar binnen wat", gebood de procura tiehouder Becker dan, terwijl hij zijn wit zijden, gepar- fumeerden zakdoek aan den neus bracht. Kettler maakte zich bijna altijd het eerst uit de voeten, 's Winters ging hij bijna dagelijks naar de schermzaal. Hij was lid - eener vereeniging voor lichaamsontwikkeling, had! al zijn. zakken vol met bro chures over sport, verzorging van het lichaam en ze nuwsterkende middelen. Hij liep met de gedachte rond in het voorjaar een zeilboot te koopen. Tusschen tien en elf uur was hij altijd zenuwachtig en tegen half twaalf verdween hij regelmatig van zijn plaats en kwam pas na een kwartier, lachend en in goede stem ming terug. „Is Kettler maaglijder?" vroeg- Felix eens. Stieber bajrstte in lachen uit. „Op een diagnose na-ar de symptonen kan men zich niet altijd verlaten, beste mijnheer Frank! Neen, on ze, vriend Kettler heeft-van tien tot elf uur koerspij- nen en op het laatste oogenblik rent hij naar de beurs- afdeeling, waar een vriend van hem zit, aan wien hij een koop- of verkooporder medegeeft. Indien hij vroe ger ging, zou hij de order nog tienmaal veranderen. Ik zeg u, tegen de specula tiekeorts, die, zooals gij zoo even heel juist opmerktet, een vervloekte overeen- kopist heeft met de maagkoorts, helpt geen middel en geen schennen en geen stortbad. Dat is een besmet telijke ziekte, aan welke hier de meesten ten offer val len." Stieber zelf verborg deze koorts onder een lachend masker, maar de hand, welke het orderbriefje in het mandje van den loopjongen wierp, hetwelk deze naai de; beursafdeeling moest brengen, aarzelde op het laat ste oogenblik dikwijls bedenkelijk. Met een „ach, het is toch hetzelfde!" keek hij dan telkens den jongen na en trok daarbij aan zijn kraag. „Het is eigenlijk een geluk, dat wij geen termijn- handel mogen drijven, want anders.. Stieber wreef met zijn blanke, witte hand langs de ooren. „De opwinding blijft wel is waar dezelfde. Ik heb i'*sds dikwijls aantekeningen gemaakt, weel je. ket is begrafenissen zijn veel duurder geworden. Een begra fenis kostte in 1900 J 244.2 in 1910 420.60. Dus niet alleen het leven, ook het sterven kost aanzien lijk meer dan vroeger! RAPPORTEURS KUSTVERDEDIGING. De afdeelinge.n der Tweede Kamer hebben tot rap porteurs benoemd voor het Wetsontwerp betrekkelijk de kustverdediging de heerenThomson, Van Hoog straten, Eland, De Savornin Lohman en Duymaer van Twist. RIJKSMIDDELEN. Het overzicht van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de maand Januari 1911, in ver gelijking met dé opbrengst over hetzelfde tijdvak in 1910 luidt als volgt: opbi'èngst over Januari 1911: Directe belastingen 1.733,153.79, Rechten op dén invoer 1.093.38.88%, Accijnzen 5.464.728.98, Waar borg en belasting der gouden en zilveren werken J 40.971.19%, Indirecte belastingen 2.098.99.96% Domeinen 47.870.47%, Posterijen 1.359.639.39%,' Rijkstelegrafen j 414.658, Staatsloterij f 17.005.91 Akten voor de jacht en viascherij 227, Loodsgelden 260.625.57%. Totaal 12.30.419.17. De opbrengst over 1910 bedraagt: Directe belastingen 1.621.153.12%, Rechten op den invoer 1.015.139.93, Accijnzen 4.794.994.26, Waarborg in belasting der gouden en zilveren werken 45.363.79y2, Indirecte belastingen 2.22,08, 6%, Do meinen 44.793.74, Posterijen 1.230.475.5iy2, Rijks telegrafen 381.654.Staatsloterij 16.956.83, Ak ten voor de jacht en visscherij 203.50, Loodsgelden 224.189.06. Totaal 11.597.013.46. DE VERBINDING HOLLAND—ENGELAND. „De Daily Mail" meldt, dat binnen enkele maanden de Vlissingsche nachtbooten, in plaats van Queensbo rough, Folkestone als eindpunt zullen kiezen en dat dientengevolge de directie van de Pruisische staats spoorwegen haar treinenloop zal wijzigen, zoodat de belangrijkste treinen van Vlissingen zullen vertrekken in plaats van van Hoek van Holland. Daardoor zal de reis van Londen naar Berlijn drie uren worden ver kort. TREKHONDENWET. Bij K. B. van 6 Febr. („St.bl." no. 44) is bepaald, dat de „Trekhondenwet" zal in werking treden op 1 Sept. Voorts is bij K. B. van dienzelfden datum („St.bl." no. 45) o.m. het volgende bepaald: Het is verboden als trekhonden te gebruiken, kreu pele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoo gende honden; nog niet volwassen honden en honden met eene geringere schouderhoogte dan zestig centi meter. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van minstens vier cM. breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder de kar vastgemaakt tusschen de twee uiteinden van de boomen, een draagriem van minstens zes c.M. breedte en een buikriem van min stens vier c.M. breedte. De kar moet voorzien zijn van steunsels, die voor komen, dat zij den hond drukt, wanneer hij in rust is en van een drinkbak. Op de kar moeten de naam van fabelachtig, hoeveel geluk ik in de theorie heb. Nu. ik zou met een strooman heel wat kunnen doen. Maar vijftienduizend mark Daaronder geeft het toch niets en, dat is toch te gewaagd. Tja.;.. Als men eerst maar de procuratie in den zak heeft!" „Mogen die dan termijn-speculaties doen?" „Als zij er geldi voor hebben! Becker bijvoor beeld „Hebt ge eenig- vermoeden welk een staat hij voert! Meent ge van de achttienduizend mark salaris? Daarmede komt men in Berlijn niet ver Aan tafel in het restaurant werd weer over geld gesproken. Menigmaal was er een klein dispuut over eenig soort papier. Stieber „knoeide" onvoorzichtiger dan Kettler, ver trouwde steeds op zijn geluk, was echter voor ren snel len omzet. „Niet lang houden altijd verkoopen. En dan lie ver dadelijk wat nieuws nemen. Nu spoedig de eerste ja aarverslagen verschijnen, is er weer wat te verdie nen. De Flöther machines moeten dit keer schitte rend afgesloten hebben en enorme opdrachten voor 't nieuwe jaar hebben gekregen." Kettler rekende heel methodisch. „In Januari heb ik regelmatig mijn acht honderd pop noodig. Dat moet zuiver komen. Te beginnen met Februari kan ik pas aan sparen denken." Tegen half vijf werd het aan de tafels in het bureau weer onrustig. Felix kreeg verstrooide antwe,orden, las zenuwachtige spanning op de gezichten. Er werd bijna in het geheel niet gesproken. De billeken gingen alleen vaker dan anders van het horloge naar de klok. Eindelijk kwam de vurig verlangde bode uit de beurs afdeeling met een pakket koersbiljetten nog bijna vochtig van de pers. Het was steeds met dezelfde begeerige beweging, waarmede de vele handen zich naar het blad uitstrek ten dat geluk of ongeluk dragend op elke tafel neerviel. Een oogenblik staakte het werk. Men hoorde slechts heel zachte uitroepen van tevredenheid of zacht, boos klappen met de tong. Wie voor dezen dag- heel goed of heel slecht had afgesloten hield zich onverschillig. Het. geluk niet luimig maken door al te groote compli- den houder en van de gemeente, waarin hij woonplaats heeft, alsmede het nummer van de kar goed leesbaar voorkomen. Als geleider van de kar mag niet optreden een per soon die den leeftijd van 14 jaren nog niet heeft be reikt. Indien de kar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast elkander worden gespannen. Voor de kar mogen niet meer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. Onder de kar mogen geen honden worden gespannen, die, te rekenen naar de schouderhoogte, niet rechtop onder de kar kunnen staan. Het is verboden, dat meer dan 2 personen op de kar plaats nemen. De lading, met inbegrip van den per soon, of de personen, op de kar gezeten, moet zich in evenwicht bevinden en haar gewicht mag niet zoo groot zijn, dat het trekken bovenmatige inspanning vereischt. De snelheid mag niet grooter zijn, dan die van een paard in draf. •- (^St.-Ct.") Volgens de „N. Ct." zullen de volgende vereenigingeu (de voornaamste kunstenaars-vereenigingen van ons land) binnenkort een adres van instemming met het regeeringsvoorstel tot toetreding tot de Bertier Con ventie aan de Tweede Kamer richten Algemeene Nederlandsehe Toonkunstenaars Vereeni ging Nederlandsehe Vereeniging van Ambachts- en Nijverheids-kunstArchitecturae et AmicitiaeArti et Amicitiae Arti et Industriae Bond van Nederland sehe Architecten Bouwkunst en Vriendschap Haag- sche KunstkringSt. LucasMaatschappij tot bevor dering der BouwkunstModerne Kunstkring Pulchri Studio en de Vereeniging van Letterkundigen. GEMENGD NIEUWS. DOODGEVALLEN. Het 13-jarig knechtje van den bakker Duursma op de Omloopsterheide onder Rottevalle moest iets op den zolder verrichten. Hij ging de trap op, doch was nog niet boven of de trap gleed' uit met het gevolg, dat de knaap viel en dood werd opgenomen. DE SPEELHUIZEN-KWESTIE. In de Dinsdagavond te 's-Gravenhage gehouden vergadering der Deliclub was het alternatief gesteld: verbod van spelen in den vorm, welke tot het politie optreden aanleiding gaf, of algeheel verbod' van elk spel in welken vorm ook. Dat is in laatstgenoemden zin heslist. Het bestuur had reeds eenige dagen geleden de rou lettetafel uit de inrichting doen verwijderen. Derhal ve is door medewerking van het bestuur voor deze in richting- thans verkregen, hetgeen de politie en justi tie zich tot taak en plicht hadden gesteld. BEROOV1NG. De politie te Leeuwarden heeft de houdster van een beruchte slaapstede en twee mannen aangehouden die koopman Lourens, van Zwaag Westeinde, een be- "angrijk geldsbedrag beroofd hadden, EEN VERDWAALDE HERDER. De schaapherder te Ees (Dr.) is Dinsdag ten gevol ge van de mist met zijn kudde verdwaald' geraakt. Do boeren wachtten te vergeefs op zijn terugkomst. Op een tijd waarop zij anders reeds ter rustte waren, be gaven zij zich thans naar buiten 0111 de wegblijvers te menten, zijn ongeluk vooral niet laten merken. Zij, die niet speculeerden, toonden zakelijke belang stelling, putten kracht voor hun onthouding uit de oleurgestelde uitdrukking der verliezers en gingen laarna weer met bijzonder veel omslag aan den ar beid. Dikwijls kwam de muzikale, kleine Stratzky uit het effectenbureau binnen. „Nu, wat zegt u, mijnheer Kettler. wat ik voor een neus heb. De Rijnsche staal's zijn weer drie pro cent gestegen. Ik wist het welfluisterde hij zegevie rend. „Het sprak van zelf, dat men die heden moest verkoopen!" „Hoeveel hadt ge er?" „Ik?" De kleine Stratzky schudde afkeurend het hoofd. „Ik heb er toch geen „Neen, dat was duidelijk de kleine Stratzky had slechts twee Bredower suikeraandeelen, die eiken dag langzaam en zeker een procent daalden. Maar hij wil de de papieren zoo lang houden, todat hij er minstens vijftig mark aan verdiend had, al moest hij ook jaren wachten. De kleine Stratzky had bovendien een waren harts tocht voor kleine en niet gangbare papieren, waarme de hij in zeer persoonlijke verhouding stond. Een tijd- 'ang was bij voorbeeld! voor hem „Wiesbadensche Kro nen" het eenige papier op de wereld. In elke restaura tie bestelde hij een kleine „Wiebadener Kronenbrau" en ging- zeer beleedigd heen als men het bier niet had. Langen tijd maakte hij propaganda voor zijn actiën- maatschappij en beproefde ook bij zijn collega's den 'smaak voor „Wiesbadener Kronenbrau" op te wekken, terwijl hij het als den eenigen „lichten, zoeten en krachtigen" drank aanprees. Maar de reclame was ze ker niet groot genoeg voor de millioenenstad Berlijn, en zoo zag hij zich op zekeren dag met bloedend hart gedwongen zijn paar aandeelen met twee honderd mark verlies te verkoopen. Daarna liep hij weken lang zeer stil rond, gaf zich geheel aan de muziek en com poneerde een „elegie," welke hij dan met aandoenlijk geduld, zijn leerlinge, het dochtertje van juffrouw Jo nas, inpompte. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1