"STADSNIEUWST BUITENLAND. ALG. NEDERL. VERBOND. zoeken. Met de z.g. boerboom werd geblazen over bet eenzame veld, tot eindelijk te middernacht de man met zijn verdwaalde kudde werd gevonden op de z.g. En- loër tippen. Later moest men er op uit om de men seben die een andere richting waren uitgegaan en eveneens waren verdwaald', weder op het rechte pad te brengen. UIT SCHERMERHORN. Tot Ontvanger der Directe Belastingen enz. te Scher- merhorn is benoemd de heer A. W. IJzerman ont vanger dierzelfde middelen te St. Pieter. UIT DE RIJP. Gisteravond gaf „Het Rijper Fanfarecorps" eon openbare uitvoering in het hotel „De Eendracht." De ten gehoore gebrachte stukken, benevens de voor drachten in een tooneelstukje vielen over het alge meen zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen. UIT EGMOND AAN ZEE. Door den heer W. J. Leefkens, die verleden week te Beverwijk is overleden is o.a. aan de Prins Hen drikstichting alhier f 1500 vermaakt. UIT WARMENHUIZEN. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermor gen in voltallige zitting. Medegedeeld werd dat was ingekomen de goedkeuring van Gedeputeer de Staten van eenige door den Raad genomeq beslui ten; en het verslag der schoolcommissie te Warmen huizen. Deze mededeelingen werden voor kennisge ving aangenomen. De heer Graafsma verzocht ontslag als onderwijzer aan de O. L. S., wat hem eervol werd] verleend met in gang van 15 Mei a.s. Op advies van Gedeputeerde Staten werd de supple- toire begrooting in zake de tramkosten gewijzigd in dier voege, dat deo ntvangsten en uitgaven bedragen 25690. De door B. en W. voorgestelde betaling uiti den post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van 261.80 werd zonder bespreking vastgesteld. B. en W. stellen, voor met de Noorder tram een overeenkomst aan te gaan, waarbij de Gemeente zich verplicht tot onderhoud! van den parallelweg van de brug over het Kanaal tot over den dijk naar Schooi'l- dam tegen vergoeding van de opbrengst van het gras gewas van de. berm van den weg. De voorzitter gaf daaromtrent eenige inlichtingen, waaruit, bleek dat wanneer de Raad deze overeen komst niet wilde aangaan de parallelweg' er niet zou komen, waarom hij adviseerde tot aanname van het voorstel van B. enW. Zonder eenige noemenswaardige besprekingen be sloot de Raad met algemeene stemmen hiertoe. Do gemeente Schoorl verzocht adhaesie-betuiging met <le pogingen dier gemeente om het traject Alkmaar Schoorl reeds in den zomer 1911 in gebruik te nemen. Hiertoe besloot de Raad. Tot leden van het stembureau voor de verkie zing van een lid der Provinciale Staten werden geko zen de hoeren Kraakman en de Groot. Medegedeeld] werd! dat op advies van den districts schoolopziener door B. en W. een instructie was vast gesteld' voor de sehoolschoonmnaksters welke instruc tie ter fine van advies aan de Hoofden der Scholen was gezonden. Het Hoofd der School te Warmenhuizen maakte eenige bemerkingen. Na eenige discussies werden de instructies vastge steld ondter bepaling' dat de functionaresse te War menhuizen 5 meer krijgt voor de meerdere werk zaamheden. De instructie voor den hooisteker werd! na voorle zing' en het aanbrengen van een kleine redactioneele wijziging met algemeene stemmen vastgesteld. Het salaris van den hulptelefoonknntoorhouder werd! daarna in behandeling genomen naar aanleiding van een verzoek van den kantoorhouder om dit te be palen op 35 k f 40. De voorzitter meende dat 30 voorloopig' voldoende zaï zijn. De heer Groot vroeg inlichtingen omtrent het sa laris van dergelijke ambtenaren in andere dorpen. De. secretaris merkte daarbij op dat deze opg'aven moeielijk tot maatstaf kunnen dienen. De voorzitter wijzigde zijn voorstel in 35, op welk bedrag het salaris daarna werd' bepaald. De heer dr. Mulder verzocht naast de geneesheerwo ning of zoo dicht mogelijk daarbij een koetshuis en stal te doen bouwen. Hij verklaarde zich bereid als vergoeding daarvoor de rente van het daarvoor benoo- digde kapitaal ad 4 te betalen. De heer Swan merkte, de billijkheid van het verzoek op, temeer daar de dokter niet buiten een stal kan. De voorzitter zeide, dat er finantieel niet veel tegen was. Do heer Groot, vroeg het advies van B. 'en W. en waar zij zich voorstelden het gebouw te plaatsen. Do voorzitter antwoordde: het advies van B. en W. is voor inwilliging'; de: plaats is echter nog niet over wogen. Do door dr. Mulder ontworpen teekening met be- siek werd den raad overgelegd'. De heer Groot bracht in,verband met de leening de aflossing ter sprake. Uit. de daarop g'evolgde bespre kingen bleek dat B. en W. het zich voorstelden dat. hoeveel de gemeente ook aflost,, de heer Mulder jaar lijks de volle rente van het geheel geleende kapitaal zal betalen. Het verzoek werd) daarna met algemeene stemmen ingewilligd onder bepaling dat de regeling der plaat sing aan B. en W. wordt overgelaten. Bij de rondvraag vroeg de heer Stadegaard inlich tingen omtrent de aftreding der leden van de school commissie, daar hij hier nooit van een aftreding- hoort.; hetzelfde vraagt hij omtrent d'e leden van het Algemeen Armbestuur. De voorzitter zegt: „heb is altijd zoo gegaan." De heer Groot: „In andere gemeenten treden ze volgens de raadsverslagen wel af." De voorzitter zeide daarna) een onderzoek toe. De secretaris merkte op, dat hier geen archief is en een onderzoek derhalve zeer moeielijk zal zijn. De heer Groot vroeg verder inlichtingen omtrent het gebruik van het gymnastiekgebouw, daar de Gymnas tiekvereniging door B. en W. is geschorst. De voorzitter antwoordde daarop, dat het gebruik door de vereniging veel te wenschen overliet en voor de leden zeer gevaarlijk was, waarvan hij voorbeelden aanhaalde. De heer Groot- vroeg nog of, wanneer die toestanden zijn opgeheven en de jongelui zich meer aan de bepa lingen houden, de toegang dan weer zal worden ver leend. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend, waar na de heer Groot verzocht de vereniging daarvan kennis te geven. De heer Groot verzocht verslag van de vergadering der aandeelhouders van do Noorder Stoomtram. De voorzitter, afgevaardigde, zeide: „er is niets an ders gebeurd dan een lid van het bestuur benoemd en dat ben ik." Tenslotte vroeg de hr. Groot inlichtingen omtrent, de consumptie bij gelegenheid] der a.s. verkiezing; daar dit. z. L te duur is in verband met dergelijke kosten bij verhuring van land voor 't armbestuur of polder. De heer Swan zeide: „zij betalen samen." De heer Groot bleef het te hoog vinden en stelde voor den volgenden keer eens bij een ander te eten. De, voorzitter vond dit goed. De heer Swan vroeg inlichtingen omtrent den landbouw. De voorzitter verschafte deze en sloot daarna de vergadering. UIT HOORN. Te Hoorn bestaat sedert jaren een afdeeling van de Noordhollandsche vereeniging „het Witte Kruis," die onder haar groot aantal leden bok verschillende ka tholieken telt. Nu is voor korten tijd alhier opgericht een „Roomsch Katholieke Wijk- en Gezinsverplegings-vereeniging," die 13 Februari j.l. reeds 3 Eerwaarde Zusters als verpleegster in functie nam. Laatstgenoemde vereeniging heeft bij het Witte Kruis het voorstel ingediend om .tegen vergoeding- van 300 per jaar, te betalen door het Witte Kruis, desveriangd wijkverplegingshulp door haar katholieke Zusters bij leden der afdeeling te doen verleenen. Gisterenavond werd genoemd voorstel in een zeer druk bezochte afdeelingsvergadering besproken, doch tevens heftig bestreden, vooral door de heeren Ds. Klaver en Ds. Cramer van Baumgarten. Het resultaat der besprekingen was, dat het voor stel werd verworpen met 61 stemmen tegen, 11 voor en 1 blanco. UIT SCHAGEN. Gisteren werd in Ceres alhier de jaarvergadering gehouden van de afd. Schagen van den Bond voor Staatspensionneering. Aanwezig waren pi. m. 20 le den. Uit het- jaarverslag van den heer Jb. Koster bleek dat het ledental van 250 tot ongeveer 280 was geklom men. De rekening en verantwoording' van den penning meester, den heer G. Metselaar, nagezien en goedge keurd door de heeren Koelemey en De Waard, wees eene ontvangst aan van pl. m. 250, eene uitgaaf van pl. m. 2.30, batig saldo ruim 20. Wegens vertrek van den heer G. Hulsman, wien warme hulde, werd gebracht door den heer Th. Paauw, moest een andere voorzitter worden gekozen. Den heer G. Metselaar viel deze eer ten deel. Verder werden tot bestuursleden ge kozen de heeren' Jb. de Vriesi en Leguit in de plaats van de heeren G. II. Hulsman en Jb. Koster, die be dankt hadden, en herkozen de heer Th. Paauw. Den vertrekkenden voorzitter zal een stoffelijk blijk van waardeering worden aangeboden; hem te benoemen tot eerelid liet het reglement niet toe. UIT SINT PANCRAS. In de heden gehouden raadsvergadering werd af scheid genomen van den heer F. Smit, benoemd bur gemeester te Steenderen. Tot secretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente werd in diens plaats benoemd de heer Jb. Kronenburg, alhier, klerk ter secretarie te Broek op Langendijk. UIT LIMMÉN. Dinsdagavond gaf in de zaal van mej. de wed. J. Visser de Red. kamer „Vooruit" alhier haar tweede en laatste uitvoering in dit seizoen. Voor een goed gevul de zaal werd opgevoerd: „Te Laat," oorspronkelijk drama in 3 bedrijven (Een pleidooi voor Staatspensi onneering) gevolgd door „Jocriske de Vondeling-", blijsepl in één bedrijf. Mocht aan het voorstuk volle aandacht geschonken worden door de uitstekende vertolking, in het nastuk- je werden de lachspieren weer eens goed in beweging gebracht, in 't bijzonder door Jocriske. Het goede en rolvaste spel en tevens de goede- grimage gaf aan de bezoekers weer een genotvollen avond, die nog met een gezellig- bal besloten werd. Op verzoek zal „Jocriske de Vondeling" met nog een reeds vroeger opgevoerd stukje „Koekoek" op Donder dag 23 Febr. gegeven worden voor dte verpleegden in „Duin en Bosch" te Castricum. EEN AARDIG WEDERZIEN. Als Minister Colijn de volgende week de zuidelijke garnizoensplaatsen bezoeken gaat, komt hij 21 Februari ook te Bergen-op-Zoom. Dat zal voor hem wel een zeer eigenaardig bezoek zijn, daar hij aldaar vele jaren geleden zijn militaire loopbaan als korporaal begon en van daar als sergeant bij het 3de regiment infan terie naar den cursus te Kampen ging. Vele oude wapenbroeders aldaar herinneren zich hem dan ook nog zeer goed en vertellen nog steeds van hem als een bijzonderheid dat hij de kunst van voordragen zoo uitstekend verstond. (Hbld). EEN WOESTELING VOOR DE BALIE. Toen gistermorgen ter zitting van de Rechtbank te Leeuwarden een timmerman uit Makkum, beschuldigd van brandstichting, zijn vonnis hoorde, waarbij hem twee jaar gevangenisstraf werd opgelegd, geraakte deze zoo buiten zichzelf van woede, dat hij den presi dent te lijf wilde gaan, in welk plan hij door een drietal veldwachters verhinderd werd. Al worstelende werd de veroordeelde de gerechtszaal uitgebracht en zette zijn worsteling in de wachtkamer dér Rijksveld- wacht voort. Nadat nog een viertal andere veldwachters adsistentie hadden verleend, werd de woesteling met touwen gebonden, naar den celwagen gebracht. (L. Ct.) DE IN- EN UITBREKER ROOS. Willem Roos, de bekende in- en uitbreker, voor eenigen tijd te Rotterdam opgespoord (hij heeft indertijd deel uitgemaakt van het beruchte „Trio" dat in December 1907 de hoofdstad onveilig maakte), is gisteren wederom als verpleegde in het gesticht „Duin en Bosch" opgenomen. MISHANDELING. Zondagavond was de arbeider Kees Rommens, wo nende op de Kruisstraat, te Roosendaal, met zijn zoon Frans en zijn broer Janus, in de herberg' van den her bergier-vrachtrijder Jan Backx, aan den Nispênschen weg, aan het biljarten, toen zonder eenige aanleiding tusschen hen een hevige woordenwisseling ontstond, terstond gevolgd door een geweldige vechtpartij, waar bij vader en zoon, den oom op den grond sloegen, waardoor zij als een klis naar buiten rolden en daar de vechtpartij voortzetten. Als te en schijnt de zoon, Frans Rommens, zijn mes getrokken te hebben, en daarmede z'n oom zoodanig te hebben toegetakeld, dat deze voor doodl bleef liggen. Onmiddellijk werd de verslagene naar het. gasthuis overgebracht en genees kundige hulp ontboden. Deze constateerde 4 messte ken op het hoofd en 2 in de beide armen, echter ge lukkig geen enkele levensgevaarlijke, zoodat de ge wonde Dinsdagmiddag het gasthuis verlaten kon, om verder tfen zijnen huize te worden verpleegd. Door de marechaussee is van een en ander proces verbaal opgemaakt. DE ZAAK VROONS. De vijfde kamer der rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak van den gewezen werk man van 's Rijkswerf te Amsterdam, H. F. Vroons, die al jaren lang hemel en aarde bewogen heeft om ongerechtigheden en diefstallen, aan de marinewerf gepleegd, aan het licht te brengen, doch daarbij, naar zijn heilige overtuiging, is verongelijkt. Hij zelf werd ontslagen, de door hem met name genoemde personen, die zich aan dieverijen schuldig' gemaakt hadden, gin gen niet alleen vrij uit, maar ontvingen bovendien nog onderscheidingen. Vroons ging er, toen al zijn requesteeren bij de au toriteiten niet hielp, toe over een stuk te schrijven en ter plaatsing aan te bieden aan het dagblad „Het Volk," waarin het artikel ook werd opgenomen. Een met name genoemde en als dief gesignaleerde werkman aan de marinewerf achtte zicli door dat ar tikel beleedigdi en diende een klacht in bij' de justitie, De zaak werd op 1 Februari j.l. door de rechtbank on derzocht en de officier van justitie eischte tegen be- klaagde wegens beleediging 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank, van oordeel zijnde, dat niet kan wor den ingegaan op bektaagde's verweer, als zou hij heb ben gehandeld in 't algemeen belang, acht- het ten laste gelegde wettig en- overtuigend bewezen en ver oordeelde H. F. Vroons tot betaling van 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. (Tel.) GESLAAGD. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen nuttige, handwerken mejuffrouw A. E. Haasbroek al hier. Gisteren hield de afd. Alkmaar en Omstreken van het Alg. Ned. Verbond een ledenvergadering in de Unie, waar als spreker optrad Dr. W. van Everdingen over „het werken en streven der Boeken-Commissie van het A. N. V." de instelling die zoo krachtig mee werkt tot instandhouding van het Stambewustzijn bij Nederlanders en hunne afstammelingen over de ge- heele wereld. De opkomst was gering. De aanwezigen vernamen hoe door het initiatief van een enkelen man een Nederlander, iets tot stand is gebracht, wat in al le havensteden en op tul van andere plaatsen buitens lands de bewondering van den vreemdeling weg draagt lectuur in de landszaal te verschaffen aan landgenooten van alle standen in den vreemde. Die Nederlander is dr. van Everdingen. Na dten Boerenoorlog in Afrika, werd door dezen het eerst een poging gewaagd' om, waar de politieke zelf standigheid der Boeren had] opgehouden te bestaan, te trachten te redden wat er op geestelijk gebied nog te redden viel. Tijdens den oorlog en de verwoestingen daarbij aangericht, waren alle Holl. boeken in Zuid- Af rika geconfisqueerd en verbrand: er was er geen oen meer te vinden. Zou het Hollandsch daar in stand blijven, dan moest er in de eerste plaats lectuur zijn. De Rotterdamsche leeraar van Everdingen praatte er eens over met de jongeren uit zijne klasse, of zij niet voor dat doel wat zouden willen afstaan van hun eigen boekenschat. Dat idee vond bijval; collega's in Rotterdam en elders volgden denoproepna, en binnen korten tijd! waren er 1500 ex. rijp en groen, bij elkaar. Goede wil vermag' veel, maar practische er varing moest er bij komen en die had eigenlijk nog niemand. In Oct, 1902 kwam te, Rotterdam een com missie. tot stand om boeken voor Zuid-Afrika in ont vangst te nemen en te verzenden en, afdoende, leerde men den goeden weg vinden. Toen dit nieuws in Trans vaal bekend' werd, bleek er nog groote belangstelling te bestaan voor de Hollandsche taal. Vele aanvragen kwamen in. 1- April 1903 werden de eerste kisten ver- zonden, die gesorteerd, ingepakt en goed dichtgespij kerd waren voor een zeereis en'een soms1 Langen tocht door 't binnenland, door. Rotterdamsche school- jongclui in hun vrijen Zaterdag-middag! Zoo werd er ook verder doorgewerkt, maar tegenwerking bleef niet uit. De boekhandel zag deze beweging in 't begin met leede oogen aan: immers die gratis verspreiding, hoogstens tegen tegemoetkoming in transportkosten, zou afbreuk doen aan 't debiet! Toch was deze rede neering onjuist: koopkracht was er niet in 't land, waarvoor de boeken bestemd waren, en als deze er na jaren weer gekomen zou zijn, zou de lust om nog Hol landsch te lezen irnmers zeer sterk zijn afgenomen. Ten slotte heeft de Nederlandsche boekhandel dan ook het streven van de Boeken-Commissie weten te waardeeren (en dit ook in daden getoond), en. wan neer nu steeds meer bestellingen komen uit Bloem fontein, wanneer een Engelsche boekhandel daar thans een geheele afdeeling van de zaak heeft inge richt, voor Nederlandsche uitgaven, ook op schoolon- denvijs-gebied, dan is dit juist aan het krachtig op treden van de Boeken-Commissie in de eerste jaren na den oorlog te danken. De commissie kreeg een veel ruimer veld vau ar beid toen de min. van. Buitenlandsehe Zaken met het verzoek kwam om hare medewerking te verleenen tot het verkrijgbaar stellen en ter lezing' leggen van Ne derlandsche couranten en periodieken in alle buiten landsehe plaatsen waar Nederlanders vertoefden, b.v. in de Zeemans Tehuizen. Men begrijpt hoe dit. de taak verzwaarde; de verzen ding daarvan mo'et geregeld! iedere week geschieden en kost veel aan porto's. Het Rijk schonk eene subsi die, die echter lang niet alle kosten dekken kon. Al lijkt 2400 veel, men bedenke dat) ei* huur af moet voor het Boekenhuis (van der Duynstraat te Rotter dam), dat administratie en reclame "overal ter wereld veel geld kost, en dat, hoe ook de medewerking der II.II. T itgevers gewaardeerd wordt op fondsboeken (spr. noemde hierbij met eere de Alkmaarsche firma Kluitman), een jaarlijke verzending van (zooals. het in 1910 is geweest), 100.000 boeken, niet alleen meer naar Z.-Afrika, maar thans overal heen, naar Peking, naar Melbourne, naar Michigan en Argentinië,kortom naar 161 Neder!, kolonies en Zeemans Tehuizen, bo vendien 10.000 pakken couranten en 1000 periodieken. Eigen Haard, Morks Magazijn e. d„ veel meer vraagt dan door de subsidie gedekt wordt. De Boeken-Com missie is thans eene instelling, die spreekt tot de me nigte als een daad van het Alg'. Ned. Verbond, loch wordt haar werkkring hier te lande nog' niet ge noeg' gesteund. Hoe die in den vreemde gewaardeerd wordt, spreker haalde er treffende voorbeelden van aan uit briefwisseling met verre Stambroeders. Een- blijk van openlijke waardeering is geweest- het verbin den van spr.'s naam aan de nieuwe instelling van rei zende bibliotheken in de Kaapkolonie, de Van Ever- djngenboekerij van het Alg. Ned. Verbond. Met een hartelijk woord dankte de voorzitter, de heer P. J. de Wolf den spreker, die op zoo g'ezellige wijze zulke interessante zaken helder had doen uitko men en velen der aanwezigen gaven door het plaatsen hunner handteekening bewijs, dat ook zij voortaan de ze schoóne echt-nationale instelling finantieel willen steunen. Moge hun voorbeeld navolging vinden. Liet bestuur der afdeeling geeft gaarne verdere inlichtin gen. BRAND. Gisteravond, ontstond er even voor half zeven door onbekende oorzaak brand ten huize van den heer Klooster, kleermaker op de Laat, De brandweer en de politie waren spoedig' ter plaatse. Met behulp van twee slangen op de waterkraan voor het gebouw „Waakt en Bidt" was het vuur in een kwartier tijds gebluscht, zoodat de spuiten van „Burgerplicht" en „Kracht, en Vlugheid" geen dienst behoefden te doen. De boven verdieping brandde geheel uit. Het huis, toebehoorende aan den heer van Straat-en, en de inboedel van den bewoner, waren verzekerd. KIN DEKKLEEDING. Men verzoekt ons te melden dat op de Liefdadig heidsvoorstelling' der Rederijkerskamer „Bilderdijk" ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der vereeni ging „Kinderkleeding" door ongesteldheid van den heer G. W. van der Veen niet kan worden opgevoerd: „De Referendaris titulair" vau Cornélie Noordwal, maar dat in plaats daarvan op Dinsdag 21 Februari zal worden ten tooneele gebracht „De Domkop," blij spel in 5 bedrijven naar het Duitsch van Ludwig Ful- da door Jac. de Vos. 9} Sou ufiz SauaoA^m azsp jooa uojib'cusSuaSoox verkrijgen bij mej. Cohen Stuart, secretaresse der Ver. Kinderkleeding, Langestraat L4 en aan de Harmonie. „DRIE KONINGEN AVOND." Wij brengen nog even in herinnering dat de too- neelvoorstelling morgenavond in de Harmonie om half acht begint en dat de tram naar Haarlem om 11.25 vertrekt. AGENDA. DONDERDAG: Kegelclub „Onze Club", Kegelavond 8 uur, „de Unie" Danscursus Th. Groen Jr., „Harmonie", 8 uur, Reciteer- en Voordrachten ver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9IOI/2 uur, Wapen van Munster. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/i81/» mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 8I/191/t mannen-afd., lokaal R. H. B. S. VRIJDAG: „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling, 781/4 uur; heeren-afdeeüng 83/4—98/« uur; „Het Gulden Zang en Vriendschap, repetitie, U/zuur, sociëteit Harmonie. Vlies." Alkmaarsch Strijkorkest, repetitie 81/j uur, bij J. M. Otto, Oudegracht. ZATERDAG: „Kracht en Vlugheid," meisjes-afdeeling II 3% W2 uur; meisjes-afdeeling I 6—7 uur; „Het Gulden Vlies." ZONDAG: Reciteer- en Voordrachtyereeniging „Kunst naar Kracht", 6 uur. Café „de Graanhandel." FRANKRIJK. De minister van justitie heeft last gegeven den ter dood veroordeelden „vossenjager" Durand in vrijheid te stellen. Hij heeft echter gewei gerd, de gevangenis te verlaten, omdat hij vreesde in oen krankzinnigengesticht opgesloten te worden. Men heeft familieleden verzocht over te komen. ENGELAND. President Asquith deelde mede, dat het, indienen van de vetowet is uitgesteld tot 21 Fe bruari. Voorts zeide de minister-president: Wij kunnen alleen tot bevredigende oplossing van Ierselie vraag stukken komen, aldus de eerste minister, door in Ier land een Ierseh Parlement met een daaraan verant woordelijke uitvoerende maclit in te stellen om de zuiver lersche aangelegenheden te behandelen, in- tusschen met dit voorbehoud, dat het overwicht van het Rijksparlement gehandhaafd! moet worden. De heer Redmond verklaarde uiterst voldaan te zijn over deze verklaring van den heer Asquith, die algemeen beschouwd wordt als een voorteeken van het indienen van een Home Rule-wet in de volgende zitting. liet heet dat. een der laatste Nooitbenauwds in de Spaansche wateren een groot lek gekregen heeft, zoodat het 11a in Ferrol voorloopig' gerepareerd te zijn, naar d'e dokken van Devonport zal' moeten. ITALIë. De. Koning van Servië is gisteren te Ro me aangekomen en door den Koning, de ministers en de autoriteiten ontvangen. De soevereinen omarmden elkaar tweemaal. De menigte, die dicht opeengepakt, stond) op het Quirinaalplein, heeft, naar Reuter meldt, een indruk wekkende hulde gebracht. SPANJE. Te Badajoz is een Portugeesche kapitein bij de artillerie gearresteerd, die plannen van de ves ting bij zich had en geschriften over de organisatie der republikeinsche elementen. ZUID-AFRIKA. De Bloemfontein Post deelt on der voorbehoud mede, dat de regeering van plan is de Oranjekolonie te splitsen. Jagersfontein en de dia mantmijnen zouden aan de Kaap, de gouddistricten aan de Transvaal en de landbouwdistricten aan Natal vervallen. AMERIKA. Een invloedrijk democraat heeft in het Huis van Afgevaardigden betoogd', dat de Vareenigde Staten Canada maar moesten inlijven. Iemand vroeg toen, of dat niet tot een oorlog met Engeland zou lei den, waarop spreker, de heer Clark antwoordde: Enge land zal Canada met vreugde loslaten, welke woor den met luiden bijval werden begroet. Gemengde mededeelingen* HONGERSTAKING. De Lokal Anzeiger verneemt uit! St. Petersburg, dat te Znrizyn een enorme hongerstaking is afgekondigd. De geheele bevolking eener kerkelijke gemeente, dui- zende mannen, vrouwen en kinderen, hebben zich met den monnik Iliodor in een kerk opgesloten. Iliodor is de oorzaak van dit angstverwekkende verschijnsel. De heilige synode had gelast hem wegens zijn ophitsende preeken naar een verafgelegen klooster te verbannen. Zijn gemeente heeft nu besloten, om voor het geval, dat de synode haar beslissing' niet zou intrekken, met Iliodor te sterven. Ia de gesloten kerk spelen zich ver schrikkelijke tooueelen af, de hongerlijdende massa en vooral de kinderen lijden ontzettend. De bisschop van Toela1 is naar Zarizyn vertrokken om te pogen, verandering te brengen in den toestand. KORTE BERICHTEN. Studenten te Toulouse hebben betoogd tegen den nieuw benoemden hoogleeraar Lecaillon door hem met vuile eieren te gooien en het kostbare materiaal van het zoölogische museum te vernielen. I11 de Russische haven Kertsj heerscht verschrik kelijke koude. Den 14den dezer zijn er 18 personen doodgevroren. Dr. Cook is te Nieuw-Yo.rk in een tingel-tangel opgetreden. Hij vertelde van zijn avonturen in het eeuwige ijs en toonde foto's die daar genomen moeten zijn. De Grieksche ministerraad werd eergisteren plotseling gestoord' door een waanzinnige, die beweer de dat men Griekenland twintig millioen wilde schen ken. De ongelukkige bleek een gewezen diplomatiek ambtenaar te zijn. Te Kwang-tsjeun-tsje komen dagelijks 200 sterf gevallen aan pest voor. Men beweert, dat de staarten der aan pest overleden Chineezen worden afgesneden eii aan Engelsche haarfabrikanten worden verkocht. Tijdens een bezoek van den minister van oorlog aan de kazerne van het 12e regiment infanterie te Guarda zakte de vloer van de ontvangzaal in. Honderdvijftig personen werden gekwetst, waarvan eenige zeer ernstig.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2