DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No Honderd en dertiende jatrgang. 1911 ZATERDAG 18 FEBRUARI. Ontwerpen Zomerdienstregeling Spoorwegen. BINNENLAND. 42 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen jÊl 1900—!9Ï0. 1910—1920. ALKMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat op de se cretarie der gemeente voor belanghebbenden ter in zage zijn nedergelegd een exemplaar van elk der door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en door de Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maat schappij ingezonden ontwerpen van de zomerdienstre geling 1911. Opmerkingen betreffende die dienstregelingsontwer- pen kunnen rechtstreeks worden ingezonden aan het Departement van Waterstaat vóór of op 1 Maart a.s. Alkmaar, 17 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G RIPPING, Voorzitter. DONATIi, Secretaris. i. In het nummer van Zaterdag 7 Januari schreven we een hoofdartikel, waarin werd nagegaan wat de eerste tienjarige periode der twintigste eeuw voor de stad onzer inwoning aan belangrijks heeft gebracht, en wat er in d© volgende jaren al zoo tot stand zou kunnen komen. Voorts noodigden we belangstellenden uit, deze vragen wel te willen beantwoorden a. Wat is naar uw meening het belangrijkste, dat in de jaren 19001910 in Alkmaar door gemeente- zorg- of particulier initiatief tot standi kwam? b. Wat is naar uw meening het belangrijkste, dat in de jaren 19101920 in Alkmaar door gemeente- zorg of particulier initiatief tot stand zou kunnen komen Van vele zijden ontvingen we, mondeling- zoowel als schriftelijk instemming met dit denkbeeld en herhaalde lijk is ons gebleken, dat er veel over gesproken werd, vooral over de lijstjes die we gaven van hetgeen tot stand kwam en tot stand zou kunnen worden ge bracht. Op zich zelf is dit natuurlijk reeds een reden tot voldoening, daar het getuigt, dat er belangstelling voor onze stad gewekt is. Maar daarnevens komt een tweede reden tot voldoening, gevormd door de inge zonden goede denkbeelden en nuttige wenken. Zeker, het aantal antwoorden had grot)ter kunnen zijn en het zal nog grooter worden ook, daar verschillende personen zich wel bereidl verklaarden hun denkbeelden schriftelijk uit te werken, zoodra tijd en lust aanwezig waren, wijl zij zich aan den vastgestelden termijn on mogelijk konden binden. Ook hebben wij noode ant woorden gemijt van personen, op wier oordeel wij en de lezers stellig eveneens prijs gesteld zouden hebben. Maar dit neemt niet weg, dat, gelijk nader zal blijken, er aardige ideeën zijn opgeworpen, dat er hier denkbeelden zullen worden gepropageerd, die bin nen korteren of langeren tijd wej, zullen worden verwe zenlijkt. Eigenaardig is het, dat. het meerendeel der inzen ders en inzendsters zich alleen bezig gehouden heeft met vraag b. Blijkbaar hebben de meesten gedacht, wat een hunner schreef: „Om nu evenwel te zeggen, dat het gymnasium belangrijker is dan het slachthuis, of de invoering van beerputten beter dan het maken van 2 bruggen, of de stoomtram AlkmaarEgmond Bergen nuttiger dan de Openbare leeszaal en boekerij, dat, u zult 't met me eens zijn, is niet te doen en van geen nut. 't Is er, en we zien dat alles nuttig en be langrijk is, voila tout! Op een bepaald standpunt stelt men zich daarbij niet meer." Natuurlijk zijn wij het in geenendeele met dezen ge- achten schrijver eens anders zouden we de vraag immers niet gesteld! hebben! Gelijk wij echter indertijd "reeds schreven, zouden we ook gaarne de beantwoording van een der vragen ontvangen. Alvorens nu met de publicatie te beginnen, brengen wij den inzenders dank voor de moeite, welke zij zich wel hebben willen getroosten, om van hun belangstel ling blijk te geven en daardoor onze poging succes te verschaffen, en merken wij nog even op, dat mocht men in verband met de ingekomen antwoorden iets willen zeggen, daartoe in de rubriek „ingezonden stuk ken de gelegenheid bestaat. is er voor Alkmaar noodig? (vraag B.) In uw vragen lijstje las ik een vereenigdl Post- en Telegraafkan toor, die vraag beaamde ik volkomen, dat is noodig. Gepasseerde jaar sprak men daar veel over, maar, altijd vernam ik: men weet maar geen goede plaats daarvoor te vinden want het moet bij de markt en in het centrum der stad zijn. Als mij de vraag werd gedaan: weet gij een goede plaats? dan zou ik zeggen: Laat het Rijk het Hotel de Burg aankoopen eu daarvan maken: eerst een straat, de straat kan de gemeente overnemen en zij is daar meer dan noodig. Van het overige gebouw „de Burg" (bijna een straat lengte) bouwt men een Postkantoor en daarboven een Telegraafkantoor, lil die straat die van 't Hof naar de Langestraat loopt bestaat voor Rijk of Gemeente de kans, om weldra een perceel machtig te worden dat voor el ke inrichting kan dienen, daar het bijna een straat lang is; ik bedoel het perceel van d'gn heer Nierop, een perceel voor afbraak. Door bijzondere omstandigheden merkte ik deze zaak op en nu neem ik deze gelegenheid tó baat om hierop te wijzen, mis schien?.... Naar mijne bescheiden meening is de plaats voor Post en Telegraaf geschikt en voor geld' en goede woorden, kan toch alles. Ik wil nu in deze niet mijn naam in de courant noemen, daar het zou lijken alsof ik genoemde burgers hierin van de baan wil schuiven. Ik teeken dus OUD ALKMAARDER. ALKMAAR, 11 Januari 1911. Geachte Hoofdredacteur 1 In uw geëerd blad van Zaterdag 7 Jan. 1.1. maakte ik kennis met uw schrijven „Belangstelling voor Alk maar." Aan ieder Alkmaarder werd daarin gevraagd: Wat WelEd.Geb. Pleer. Naar aanleiding van uw artikel in het nummer van Zaterdag 1.1. van de Alkmaarsche Courant, betreffen de verbetering, die in Alkmaarsche toestanden zouden zijn aan te brengen, heb ik de eer-, u het volgende me de te deelen. Mijns inziens zou voor weinig geld een afdoende verbetering in den toestand van post- en telegraaf kantoor te krijgen zijn, wanneer het kantoor van het kadaster een nieuw gebouw werd, en het oude gebouw bij het postkantoor werd gevoegd. Beide gebouwen zijn toch in één hand, terwijl ze gezamenlijk vrij een voudig- tot één post- en telegraafkantoor te gebruiken zijn. Het geheel blijft dan in het midden van de stad, terwijl het onbereikbare kantoor op het Waaggebouw dan door een meer bruikbaar vervangen werd. Het ka dasterkantoor, hetwelk uiti den aard zijner bestem ming heel wat minder publiek trekt, dan het postkan toor, en dus niet in het hartje van de stad noodig is, zou dan heel goéd: verplaatst kunnen "worden naar het schoolgebouw in het Victoriapark, dat de gemeente ze ker wel voor billijken prijs aan het Rijk wil overdoen. Een tweede groote verbetering zou zijn, wanneer: lo. de tram naar Ileiloo en verder, door de Breede- laan, even vóór de Vier Staten naar den Westerweg geleid werd én daar werd gebracht op de baan van den ti-ein naar Egmond. 2o. als de tram naar Stompetoren en verder vanaf den Omval werd gebracht parallel aan den dijk, om door middel van de bestaande spoorbrug, naar het Stationsplein te loopen; 3o. als de paardentram na het tot stand komen dezer verbeteringen wat vaker liep en door het toe- nemend' vefvoer in staat kwam zijn tarief te verlagen. De halte van de AlkmaarHaarlem tram, die nu een goed deel van den Singel onbruikbaar maakt voor het bouwen van heerenhuizen, zou dan vervallen en daardoor zou aan d'ie zijde een veel fraaier aanzien aan de stadl worden gegeven. Het ongerief van de Vlotbrug vóór het station der Alkmaar Amsterdam tram was dan ook vervallen. Konden dan nog de maatschappijen tot overeen stemming- komen om op het nu nog- open liggend ter rein voor het spoorwegstation een eenvoudig, maar geriefelijk station voor het lokaal verkeer te bouwen (Bergen, Egmond, Ileiloo, Stompetoren, Schoorl en Broek) dan was er een toestand geboren, die reizigers, welke deze lijnen gecombineerd moeten gebruiken, zeer te stade zou komen. Noch de uitvoering, noch de kosten lijken me bui tengewoon bezwarend' toe. Ten slotte nog dit. Als de Singel zoo mooi opge knapt^ is door het vervallen van de halte der lijn Alk maar Ileiloo, enz., zou het dan ook niet tijd worden de kleine, onaanzienlijke huisjes, die vanaf het huis van Mr. v. Lidth de Jeude tot aan het Gerechtsge bouw loopen, te vervangen door kapitale heerenhui zen? V aarom is er uitbreiding- gezocht door middel van Frederik Hendrikstraat, van Staijnstraat en verdere buurten, waar er een pracht van Singel open lag, be-' stemd om door aardige huizen de lust en het genot van Alkmaar te worden? We hebben den schrijver een ingenieur hier ter stede, verzocht, zijn denkbeeld van het combineeren der spoorwegstations nog wat nader toe te lichten en daarop een uitvoerig schrijven ontvangen, dat we tot den volgenden keer bewaren. EEN CH1NEESCH GEZANTSCHAPS SECRETARIS. De Agence d'Extrême Oriënt, verspreidt het volgend leugenachtig bericht omtrent de onlusten op Billi- ton „In de mijnen van de stad Manggar waren vele ar beiders te werk gesteld. Deze arbeiders zijn door ge- wetenlooze handelaars daarheen gebracht, Zij worden er slecht gehuisvest, nog slechter betaald en bar- baarsch behandeld. Het bestuur bekommerde zich niet om de herhaalde verzoeken der arbeiders en zoo kwam het tot een openlijken opstand. Zij hadden een comité gekozen en den gouverneur van Nederlandsch-Indië om hulp verzocht. Hun werd echter geen verhoor ver leend, zoodat de uiterst ellendige omstandigheden, waarin zij zich' bevonden, hen tot een opstand brach ten." Het Hbld. teekent hierbij aan: Wij meenen de aandacht er op te moeten vestigen, dat dit onware bericht niet afkomstig* is van een of ander op sensatie bedacht orgaan, maar van een Chi- neesch nieuwsagentschap, dat door zijne betrekkingen met het gezantschap dier natie te Brussel geacht kan worden een officieus tintje te dragen. Het komt. ons niet overbodig voor, dat onze regee ring den waarnemend'en Chineezen gezant te 's-Gra- venhage beleefdelijk onder het oog brengt, dat zulk een optreden niet in overeenstemming is! met het ka rakter eener beschaafde natie, waarop de Chineesche aanspraak meent te mogen maken. DE KUSTVERDEDIGING. De algemeene indruk die het Hbld. kreeg uit wat het vernam van het sectie-onderzoek der Kustverde*- digingsvoorstellen is tweeledig. Téri eerste, dat de Fransche beweging tegen het ont werp de kansen op aanneming principieel niet onbe langrijk hebben verbeterd. Bij de openbare beraadsla ging zal dit uit de houding van enkele leden zelfs zeer duidelijk blijken. En ten tweede, dat vrij algemeen de meening werd geuit, dat men hier en daar wel met wat minder kan volstaan. De voorgestelde!* versterking van Vlissingen heeft echter, begrijpelijker wijze, liet. grootste aandeel gekregen in de kans verbetering, die het gevolg is van de vreemde actie. Gemengd nieuws. GENERAAL BOOTH IN NEDERLAND. Generaal Booth, wordt hedenavond te 10.5 in de re sidentie verwacht, waar hij Zondag tweemaal in de Kloosterkerk zal spreken. Dinsdag en Woensdag hoopt de generaal achtereen volgens in Haarlem, Utrecht en Deventer t-e spreken. Van uit deze laatste stad begeeft de leider van het Leger der Heils zich naar Duitschland' en van daar naar Zwitserland en Italië. TREINVERBINDING MET LONDEN. De T e 1. verneemt in verband met de verlegging van den nachtdienst der Vlissinger route van Queens- boro naar Folkestone, dat de afvaarttijd van Vlissin gen des avonds ongever dezelfde zal blijven bij den- zelfden tijd van aankomst te Londen. Bij de South. Eastern en Chattam Railway schijnt het voornemen te bestaan in verband met den nachtdienst een z. g. „early" en „late" trein te laten loopen. Reizigers, die dus niet. er op aangewezen zijn zoo laat mogelijk uit Londen te vertrekken, zullen zulks kunnen doen met den trein, die ongeveer 1 uur vroeger uit Londen ver trekt en dan eventueel vroeger te Folkestone aan komt. Ook des morgens na aankomst te Folkestone, schijnt men voornemens te zijn ongeveer een uur na den mailtreiü een tweede fasttrein te laten loopen. BLOEDVERGIFTIGING. Een slagersknecht te Leeuwarden bezeerde zijn eene hand bij het uithalen van een kolk aan een stukje glas met het gevolg, dat d'it lichaamsdeel opzwol. Geneeskundige hulp werd' ingeroepen en bloedver giftiging werd geconstateerd. Hij onderging een ope ratie, doch na deze zwol de geheele arm op en na een smartelijk lijden is de man overleden. TREINONTSPORING. Van een goederentrein is Donderdagavond even voor Ijet station Zevenbergen een wagen ontspoord, waarbij de remmer A. J. S. uit Roosendaal tegen een paal werd geslingerd en daardoor zwaar inwendig ge kneusd werd en eenige diepe wonden aan het hoofd opliep. .De spoordokter'Kastelein verleende de eerste hulp. De treinenloop ondervond, doordat an wissels en seinpalen schade was veroorzaakt gedurende een paar uren vertraging. SNIPPERS UIT HET HBLD. Makelaars-advertentie: „Veiling, Verkooplokaal Notarishuis, van een defti ge familie, op nader te bepalen datum." In een slagers-advertentie is sprake van een: „Onderlinge Vereenigïng van Slachtvee." Een chocoladefabriek, die z. g. „Padvinderscho colade" in den handel brengt, ontving een brief met het volgende adres „Directie van de X cacao, fabriek van padvinders." EEN KLACHT. De lieer Is. Querido verzoekt aan het Hbld. mede te deelen, dat hij een klacht wegens beleediging heeft ingediend tegen den schrijver van een feuilleton in De Telegraaf, waarin gezegd wordt, dat Querido „het laffe relletje" bij de première van Heyermans' Uit komst zou hebben „georganiseerd"; voorts dat hij „niet meer toerekenbaar" is, en ten derde dat zijn critiek „zeer vaak een bedankje of een wraakneming is." De schrijver van het C.-V. geteekende stuk schijnt te zijn de heer Oornelis Veth. BELEEDIGING. Zoowel van door den heer Dalsum als door het O. M. bij de rechtbank te Middelburg is hooger beroep aangeteekend vau het vonnis der rechtbank, waarbij van Dalsum wegens beleediging van den burgemeester van Hulst tot 7 dagen gevangenisstraf is veroordeeld. HENRI WIJNMALEN. Het bestuur der Automobile Club de France heeft zijn voorzitter, baron De Zuylen van Nijevelt, een che que ter waarde van 100.000 francs, ter hand gesteld, om die aan Henri Wijnmalen te overhandigen. De uit betaling daarvan had, blijkens telegrafische mededee- ling, gisterochtend! plaats. UIT WEST-GRAFTDIJK. Donderdagavond j.l. hield de afdeeling West-Graft- dijk van den Bond voor Staatspensionneering alhier een, openbare vergadering in het loka.al van den heer Van Marle. De Rederijkerskamer „O. V„" het Fanfa rekorps en enkele, leden van „Euterpe" verleenden hunne medewerking' tot' het doen slagen van deze ver gadering, die was belegd om propaganda te maken voor Staatspensionneering. De zaal was geheel bezet. Door de Rederijkerskamer werd opgevoerd: „Vergel ding," tooneelspel in 3 bedrijven door mevr. 1. Kaas traBakker. Dit goed opgevoerde stuk viel zeer in den smaak der aanwezigen en werd van het begin tot liet einde met aandacht gevolgd. UIT OUDE-NIEDORP. Donderdagavond hield de heer Drenth, landbouw- onderwijzer te Nieuwe-Niedorp, in het lokaal van den lieer T. de Jong alhier eene lezing over kalibemesting. Na een korte inleiding, werd door den heer Drenth behandeld de tegenstelling tusschen de landbouw en veeteelt van voorheen en thans. Wat was er voor een 25-tal jaren van kunstmestge- bruik, van zaadcontrole of rundveefokvereenigingen enz. bekend? Kunstmeststoffen als kali, fosforzuur, stikstof, enz. bestonden toen nog niet voor ons. Thans wordt het vrij algemeen gebruikt. Duizenden en dui zenden guldens worden er jaarlijks omgezet. Bijna op alle dorpen zijn landbouwvereenigingen. De voordee- len verkregen door die vereenigingen werden door spreker duidelijk uiteen gezet. Die voordeelen zijn niet enkel het goedkoops aankoopen van kunstmeststoffen of van veevoeder op coöperatief gebied1, maar de juiste aanwending der kunstmeststoffen, de manier van werken in. het algemeen is meer waard, dan een 25 cent per baal goedkooper aan te koopen. Die aanwen ding kunt u trachten "gewaar te worden door onderlin ge besprekingen op vergaderingen. Duidelijk zette spreker verder uiteen de werking der verterings-orga- nen van mensch en dier, als ook die van de planten. Met de^e heeft men ook met het individueel© rekening te houden. Verder werd besproken de afscheiding van zuren door verschillende gewassen en welke stoffen de plan ter: behoefden, en welke de landbouwer beschikbaar had. Een en ander werd toegelicht en verduidelijkt door wandplaten, waarop verschillende planten getee- kend en waarop duidelijk uitkwam hoeveel kali, stik stof, enz. verschillende gewassen noodig hadden. Vervolgens werd door spreker behandeld waar de kunstmest of kalizouten werden weggehaald. Uit de stad Stassfurt en omstreken in Duitschland worden deze stoffen veelvuldig aangetroffen. Aldaar worden ze uit den grond gegraven of gehakt, tot soms uit een diepte van 700 Meter en worden dan verder gemalen en bereid. Veel arbeid' is daaraan verbonden. Groote mijnen en fabrieken zijn daar aanwezig. Met: verschil lende lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. Duidelijk zichtbaar was, hoe in een. mijn van 700 Me ter diepte, de ruwe zouten door arbeiders wordt losge- hakt en gaten werden geboord om stukken zout los te laten srpingen. Nadat de heer Drenth nog een paar vragen had be antwoord, omtrent Augurkenteelt en gebruik van kunstmest, bedankte hij zijne toehoorders voor de be langstelling getoond. Zeker komt ook de heer Drenth een woord van dank toe, voor zijn aangename en leerrijke lezing, die hij heeft gehouden. UIT IIEER-HUGOWAARD. W orden reeds verschillende sollicitanten genoemd naar de vacant geworden functie van secretaris van den polder, eveneens is dit het geval met sollicitanten naar liet burgemeestersambt. Onder de sollieitee#en- den hiernaar zijn o.a. twee raadsleden. UIT SCHAGEN. Den 17den Februari vergaderde in het N. H. Koffie huis alhier de Schager damclub, onder leiding van den secretaris, den heer G. Beers. Wegens ongesteldheid was de voorzitter, dei heer M. Koomen, afwezig. De re kening* en verantwoording van den penningmeester, den heer J. B. Keet, nagezien en in orde bevonden door de heeren Groot en De Waard wees een saldo aan van J 13.70. Besloten werd de contributie van 1 op 0.50 te stellen en eiken Donderdag „dam-avond" te houden. Het bestuur werd herkozen en voor wijlen

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1