DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. Honderd en dertiende Jmrgang. 1911 ZATERDAG 18 FEBRUARI BINNENLAND. No 42 $@l&aakg»&aigf*i©k» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. H 'WA m#11 ALKMAARSCHE COURANT Gemengd nieuws. UIT AKERSLOOT. In de Donderdag' gehouden voltallige vergade ring van den raad' werd medegedeeld dat was ingeko men het verslag der commissie van schoolverzuim in het dorp en van de Koogerpolder over 1910. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat de wijzigingen in het reglement, voor het armbestuur zijn goedgekeurd; dat. de telefooncel den 12den Januari is in gebruik geno men ;dat de heer Vermeulen zijn benoeming tot arm voogd heeft aangenomen. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. De volgorde, waarin de heeren raadsleden zullen zitting nemen in de stembureaus, werd bij loting aan gewezen. Omtrent de boom bij Kuitwaard meende de heer Kraakman dat het jammer zal zijn de boom weg te nemen. Besloten werd met C stemmen dat de boom blijft staan. Bij de rondvraag vestigde de heer Kraakman de aandacht op den slechten toestand! van verschillende wegen, en meende daaromtrent dat- de zuinigheid niet te ver mag worden gedreven. Do heer Reijne onderstreepte de meening van den heer Kraakman. De heer Zeeman eveneens, doch wees op den finan- tiëelen toestand, die zoo treurig is geworden door de Startingerbrug. Hij meende dat bij Ged. Staten moet worden aangeklopt om een leening aan te gaan ter stijving van de kas,, waardoor de wegen wat kunnen worden verbeterd. De voorzitter betwijfelde een goed resultaat bij Ged. Staten en meende dat de toestand' der finantiën niet zoo treurig is als de heer Zeeman zich voorstelt, z. i. zou er niets tegen zijn een leening aan te gaan van 3 a 4000 gld. om de wegen afdoende te verbeteren. Wanneer in al1 die wegen, die nog niet van een paar- de-npad zijn voorzien, daarin zulk een pad gelegd zal worden, dan is dit een lengte van. 2334 Mde straat weg bij Dil, die verbetering behoeft, bedraagt 135 M. De heer Zeeman stelde voor dit punt tot. een volgen de vergadering uit te stellen, dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen: tegen Groot, Reijne en Zeeman. Het voorstel van den voorzitter, om een leening' aan te gaan, werd' daarna met 4 tegen 3 stemmen aangeno men. tegen Groot, Reijne en Zeeman; het bedrag werd op j 4000 bepaald, eveneens met 4 tegen 3 stemmen (dezelfde heeren tegen). De heer Groot vestigde de aandacht op het maken van een diepe geul langs de haag aan den Startinger weg. De voorzitter zeide een onderzoek toe. De heer Reijne uitte de wensch om in den Kooger polder de verschillende publicaties van Gemeentewege ook aan te plakken. De voorzitter beloofde hieraan gevolg te zullen ge ven. De openbare vergadering' werd' daarna gesloten, waarna de raad overging in comité ter vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. AAK de DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 117. De heer Goudsmit heeft ia no. 137 een aardig stuk werk geleverd. De slagwending was ongeveer dezelfde als in probleem 115 n.l. de schijf 29 wordt naar 40 gebracht, waarna schijf 20 moet slaan en 34 slaat —5. Stand van no. 117. Zw. 8, 9, 10, 15, 16, 18. 20. 21, 22, 26, 31. W. 24, 29, 32, 33, 34, 37, 38, 39, 41, 42. OpL 3.33—28 1.22:44 2. 32—27 2. 21 43 3. 42—38 3. 31 33 4. 29 40 4. 20 29 5. 34 5!! Goede opl. ontvingen wij van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, allen te Alkmaar, S. Ho- man te Wijdewormer, H. Lantinga te Haarlem, W. Bos te Oudesluis» en H. J. Toepoel te< Den Haag, van laatstgenoemde ontvingen wij tevens nog en goede opl. van de beide opgaven uit de vorige rubriek. DE DAMWEDSTRIJDEN. De damwedstrijdén hier ter stede en ook in andere plaatsen hebben tot nu toe een goed verloop. Den vol genden Zondag zullen zij hier beëindigd worden. Deze wedstrijden, door het geheele land gehouden, zijn anders een grootsche propaganda voor ons mooie spel. Onder den titel: „Het Damspel in Nederland met reuzenschreden vooruit," schreef de heer Myer uit Amsterdam in „De Telegraaf" een aardig artikel. Ge noemde heer schrijft hierin o.m. het volgende: ele spelers van de Oude Garde zullen de vorige weken met stomme verbazing' gelezen hebben, dat zich voor den algemenen g'roepen-wedstrijd van den Natio- nalen Dambond1 niet minder dan 270 personen hadden aangemeld. Wanneer men nu nog weet, dat deze wed- i r? i m,et eenSi voor een ieder toegankelijk was, doch dat sjechts leden van den Kat. D. of abonné's op het tijdschrift konden deelnemen en dat bovendien van de eden van den K. D. waren uitgesloten, diegenen, die aan de eindiwedstrijden om het Meesterschap deelna men, dan moet het aantal 270 ai dadelijk bij een ieder den indruk wekken, dat het damspel in de laatste ja ren met reuzenschreden is vooruitgegaan." Verder staat de schrijver stil bij het ontstaan der verschillende damvereenigingen, de aandacht, die de groote en kleine pers nan ons spel schenkt, door 't openen van damrubrieken, om te eindigen met een woord van hulde aan den hoofdleider der wedstrijden den heer J. de Haas en aan de vele jeugdige energieke krachten, die in groote en kleine plaatsen werken, om het damspel steeds meer omhoog te beffen. Wanneer spoedig de verëeniging zal plaats gevon- j den hebben van den K. D. en den A. K. D. zullen wij een bond hebben van meer dan 30 vereenigingen met 800 leden. Een prachtige vooruitgang. In de volgende rubriek hopen wij nader terug te ko men op de wedstrijden te Alkmaar gehouden, en te vens nog eenige slagzetten in de opening te behan delen. Zondag beginnen de wedstrijden der Nat. Dambond i afdeeling Alkmaar om 11 nur in café Schermerhom. Belangstellenden zijn steeds welkom. No. 118 is van den heer P. Clay, vroeger te Alk maar, en bij vele dammers nog welbekend. 't Is niet zoo ingewikkeld, doch dit probleem achten wij geschikt voor alle oplossers, zoowel sterke als zwakke. Probleem 118 van P. CLAY, (vroeger te Alkmaar.) Ad. No. 278. Het „Healy" tornooi werd uitgeschreven ter eere van de nagedachtenis van den beroemden probleem componist F. Healy1). In de afdeeling' Szetten be haalde de heer Heathcote ook den eersten prijs. Ad. No. 277. De stand van dezen 2zet komt geheel overeen met dien in „The Times", waaraan wij dezen 2zet ontleen den. Vermoedelijk behoort er nog een witte pion op d_5 te staan, waardoor de stand) wordt: K h8, D h3, L e8, P f5 en f7, Pi d'5 en ©5; k g6, d a.7, 1 bl en f2, pi h4 en k5.2) Waarom wij de onoplosbaarheid niet ontdekten? Ja, lezer, waarom zag de jury van het tornooi „Leisure Hour" in 1906 de onoplosbaarheid van den lsten prijs 2zetten van Z. Mach niet? Bij de oplossing van No. 277 zullen wij een gevrij zigden vorm publiceeren, dien die heer Jos. de Koning ons zond. Ad. No. 276. Deze opgave schijnt voetangels en klemmen te heb ben. 1 P d4 f3 bijv. faalt op t) f7 X f4 Die wichtigsten Eröffnungen des Schachspiels von Albert Kahle. 4te verbesserte und vermerhrte Auflage, Neu bearbeitet und mit einem Kom- mentar versehen von O. Koch in Tröchtelborn. Zw. 8/13, 15, 18, 26, 36. W. 24, 25, 27, 28, 33, 34, 37, 40, 44, 50. Vraagstuk 33, van S. HOMAN. Waarom mag zwart in dezen stand niet 10—14? spelen Zw. 6/10, 12, 16, 19. W. 20, 21, 27, 28, 33, 34, 39, 40. Oplossingen vóór of op 23 Februari, bureau van dit blad. Jfo. 878. G. HEATHCOTE te Arnside lste Prijs „Healy" tornooi 1911. W/ W/A'/ÏTTTT//-, abcdeigh Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 275 (K. G. Gravilow) 1 P gl f3 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. Imhiilsen, J. F. Pfaltzgraff, C. van Stam en C. Visser, allen te Alkmaar; Mr. Oh. Enschedé te Haarlem, J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink te Amsterdam, J. Deuzeman te Frederiks- oord, J. G. van Burken te Hilversum, J. Reeser te Voorburg, S. te S., G. H. B. Hogewind te Utrecht, A. Tates te Heiloo, H. Stride van Linsehoten te Rijswijk en O. Boomsma t» ïampea. De 4de druk van „De voornaamste openingen van het Schaakspel", van analytische en historische aan- t-eekeningen voorzien door den bekenden navorscher op schaakgebied „Pastor" O. Koch, wordt uitgegeven door Hans Hedewig's Nachfolger, Curt Ronniger, Pertestrasse 10, Leipzig en kost in Duits-chland 0.60 Mark, zoodat wij verwachten, dat het, in ons land bij den boekhandelaar besteld, op hoogstens 0.45 zal ko- I men. Het is werkelijk een alleraardigst boekje. Het over zicht van de voornaamste- openingen er worden er j es&e de 60 gegeven is zeer aanschouwelijk op gra~ phiscke wijze voorgesteld1, zoodat men er in minder I dan geen tijd in thuis is. Hier ter plaatse de wijze weer te geven, waarop dit doel is bereikt, gaat moeilijk. Vermelden wij echter, dat men er van enkele openingen slechts den eersten zet vindt. Zoo bijv. de „Van t Kruijs3) opening: 1 c*2 e3. Andere worden nader uitgewerkt, omdat j zij hun naam pas later bekomen. Zoo bijv. 1 e2 e4 e7 e5 2 P gl f3 P b8 cö 3 L fl c4. Na I 3P g8 - f6 wordt deze opening 2 Paardenspel in de nahand, na 3. .L f8 c5 de Italiaansche en na L f8 -e7 de Hongaarsche partij genoemd. Doch de Italiaansche partij wordt een Evans gambret door I 4 b2 b4, dat weder door 4. ,L c5 of P e6 X b4 „aangenomen" of door 4. L c5 b6 „afgeslagen" kan worden. Door het bovenstaande krijgt de lezer naar wij ho pen, eenigszins een idee wat hem dit overzicht aanbie den kan. De volle waarde er van kan hij o. i. intus schen eerst waardeeren door er persoonlijk van kennis I te nemen. Wat het boekje in onze oogen intusschen beslist waarde geeft is het overzicht van „Pastor" Koch. De ze geeft een historisch overzicht van de belangrijkste openingen en voegt daaraan toe, welke de meest ge bruikelijke verdedigingen waren en zijn. Zoo bijv. de Spaansche partij 1 e4 e5 2 P f3 P c6 3 L b5. De oud ste verdedigingen waren 3.Pge7, 3. ,d6 en 3. .L c5. I Na 1750 komt ook 3. a6 voor, terwijl eerst in 1840 3P f6 optreedt en eene verdediging van beteekenis I werd.*) Over deze Spaansche partij vertelt Koch nog een aardige bijzonderheid. Deze wordt veelal in En- I geland bijv. altijd) -- de Ruy Lopez genoemd, naar een Spaanschen monnik, die in 1560 een schaakwerk uit- I gaf- Nu zou men zoo denken, dat Ruy Lopez de uitvin der dezer opening was. Doch wat verhaalt „Pastor" j Koch nu. „Deze naam is een aardig' staaltje van de wj!?e waarop men met de nomenclatuur omspringt. Wij vinden deze opening- reeds bij Damiano (1512)5), j ja zelfs hij Lncena (1497), die van oordeel was, dat men de binding van P c6 hef best door 3. P g8 e-7 weerlegde. Ruy Lopez nu, die alleen het werk van Damiano kende, trachtte aan te toonen, hoe er na 1 <?4 e5 2 P f3 P c6 3 L f5 voor zwart onaangename verwikkelingen ontstonden en kwam tot het besluit, dat men beter deed 2. P c6 doo-r 2.d6 te vervan- I gen Men oordeele nu zelf of het reden van bestaan j heeft 3 L bo naar Ruy Lopez te noemen." A au dergelijke bijzonderheden wemelt Koch's over- I zicht en maakt dit beslist- aantrekkelijk. 'aatsgebrek verbiedt ons grooter uitvoerigheid. Vv ie er meer van wil weten, schafte het boekje zelf aan. De prijs kan moeilijk een bezwaar zijn. Door denzelfden uitgever werd ons ook toegezonden „Hedewig's Schach Katalog". In deze catalogus treft men een groot aantal schaakwerken, tijdschriften enz. aan, zoodat de schaakliefhebber daarin ruime keuze vindt indien hij zijne bibliotheek wil verrijken. Op aanvraag wordt deze catalogus door den uitge ver kosteloos toegezonden. Dus daar is allicht een briefkaartje aan te wagen. Intusschen trof ons somwijlen de opgegeven prijs. Indien men bijv. hier te lande bij zijn boekhande laar „150 ausgewahlte Schachaufgaben" van Otto Fuss en Ferd. Möller bestelt, dat in Duitschland 3 Mark kost, zoo betaalt men hiervoor 1.956) of onge veer M. 3.25. Nu kost „Nedërlandsche Schaakpro blemen", bijeen verzameld) door A. van Ee-lde, 1.75. Dit is iets minder dan 3 Mark, zoodat men zou ver wachten, dat men voor dit werkje in Duitschland M. 3.25 zou moeten betalen in verband met de vader- landsche gewoonte in. dit opzicht. Nu maakt het wel een eenigszins vreemden indruk te ontwaren, dat de prijs van „Nederlandsche Schaak problemen" in „Hedewig's Schach Katalog" op M. 5 is gesteld! of ongeveer 3. Wij zouden zoo denken, dat men in Leipzig beter deed dit boek rechtstreeks bij de uitgevers G. B. r. Goor Zonen, Gouda te bestellen. Doet men dit on der rembours, dan zal dit zelfs nog op lange na ui»t op 5 Mark te staan komen, vermoeden wij. a) Waarbij dns de Mark a 0.65 berekend' is. Ingezonden Stukken. reldvermaarde Bristol De auteur van het probleem. 1 In „1 lie Times vonden wij nog geen ophelde ring. Onze landgenoot wordt van 't Kruyz genoemd. Eigenaardig, doch Philidor, die in het midden der 18e eeuw leefde, maakt in zijne schaakwerken geen gewag van de Spaansche partij. De jaartallen tusschen haakjes duiden het jaar aan, waarin een schaakwerk van de betrokken persoon verickee». Geachte Redactie Dezer dagen kwam in Uw blad onderstaand bericht voor. De volgende motie is met algemeene stemmen aan genomen door de afdeeling Alkmaar van het N. O. G. „De afdeeling Alkmaar van het N. O. G. zich ver klarende tog,'n het wetsontwerp Heemskerk, inzake ontslag aan de onderwijzeressen bij huwelijk, besluit aan den afgevaardigde voor het district Alkmaar, in de Tweede Kamer, te verzoeken zijn medewerking ta verleenen tot verwerping van bovengenoemd wetsont werp." Vergun ons, mijnheer de Redacteur, dat wij in ver band met dat bericht een opmerking maken, die wij in het belang van de actie, die tegen het wetsontwerp wordt gevoerd noodzakelijk achten. De argelooze lezer, die niet voldoende op de hoogte is van hetgeen er met betrekking tot het wetsvoorstel van minister Heemskerk gebeurt en is gebeurd zal allicht meenen, dat betgeen de afdeeling Alkmaar van het Ned. Onderw. Genootschap hier doet een gevolg is van een besluit door het N. O. G. als landelijke organisatie genomen, zoodat dus alle kamerleden, van wie men veronderstelt dat ze het niet met den minis, ter eens zijn, op deze wijze zullen worden „bewerkt." Dat zou inderdaad actie kunnen worden genoemd. Niets is echter minder waar. Het N. O. O. voert geen actie tegen het wetsontwerp, h t aanvaarder zelfs het beginsel van. Dat blijkt uit het volgend adres, dat door het Hoofdbestuur van het N. O. G. aan de Tweede Kamef werd gezonden. Geeft met verschuldigden eerbied tè kennen, het hoofdbestuur van liet Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, erkend bij Koninklijk Besluit van 15 Maart 1844, No. 83, dat het met belangstelling kennis nam van het Ontwerp van Wet tot regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en Onderwijzeressen bij het Open baar Lager Onderwijs, die in het huwelijk treden; dat het bescheidenlijk meent, gelijk in bijgaande memorie nader wordt toegelicht, dat de volgende wij zigingen, aanmerkelijke verbeteringen in het ontwerp zouden aanbrengen a. dat niet gebiedend aan gemeentebesturen word» voorgeschreven, onderwijzeressen bij huwelijk te ont slaan, maar aan deze colleges het recht worde gege ven, bij verordening te bepalen, dat huwelijk voor deze ambtenaressen eervol ontslag zal meebrengen b. dat het ontslag aan onderwijzeressen niet inga op den dag van het huwelijk, maar binnen een zekeren termijn daarna c. dat liet ontslag niet tengevolge liebbe, dat d» aanspraken op eigen pensioen verloren gaan, en dus de bijdragen, ingehouden op het salaris, niet worden terugbetaald. Redenen, waarom liet Uw College eerbiedig verzoekt zijn invloed aan te wenden, opdat deze wijzigingen alsnog worden aangebracht. Hetwelk doende, enz. De heer Van Foreest zal dan ook, dunkt ons, wel wat verwonderd opkijken, als het bestuur van de Alkmaarsche Genootschapsafdeeling met zijn verzoek komt, dat geheel afwijkt van wat het Hoofdbe stuur van hem vraagt. En indien hij eens eerder ge neigd is om te handelen overeenkomstig de wenschen van het Hoofdbestuur van de vereenigïng, die zicli zoo graag de Alg mw e Onderwijzersvake -reeni/ing noemt wat ze op verre na niet is dan zal het Bestuur dei' afdeeling eenvoudig moeten zwijgen. De vraag, of er, waar de zaken zoo staan, eenig -•esultaat van dit optreden te verwachten is, behoeven we zeker niet meer te beantwoorden. Wat uit de heele historie blijkt, is dit, dat het voeren van eenige actie, ook wat deze kwestie betreft, voor 't N. O. G. onmogelijk is. De eenige vereeniging van onderwijzers, die vier kant front maakt tegen dit ontwerp, is dan ook de organisatie der klasse-onderwijzers, de Bond van Ned. Onderwijzers. Zullen de onderwijzeressen door deze kwestie nog niet begrijpen, dat het N. O. G. hare belangen niet kan behartigen? Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend De perscommissie der Afd. Alkmaar van den B. v. N. O. J. J. T. KOOIJ. J. N. KROONE. A. BOEL-ES.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9