DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang, MAANDAG 20 FEBRUARI. Ontwerp Zomerdienstregeling Spoorwegen. BONENLAND. No. 43 1911. wr*""-* Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Verordeningen op het heffen en in vorderen vau. rechten voor het ge brnik van het Gemeente-Slachthuis te Alkmaar, UIT STARNMEER EN KAMERHOP. i ALRMAARSCHE s BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in bet Gemeenteblad van Alkmaar, No. 347, is opgenomen liet besluit van den Raad dier gemeente van 16 No vember 1910, waarbij zijn vastgesteld welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter lezing zijn nedergelegd, en aldaar tegen betaling van f 0.25 in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 14 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter in zage is nedergelegd een exemplaar van het door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij ingezon den ontwerp van de zomerdienstregeling 1911. Opmerkingen betreffende dit diensfcregelingsont- werp kunnen rechtstreeks worden ingezonden aan het Departement van Waterstaat vóór' of op 1 Maart a.s Alkmaar, 18 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 20 Februari. Er was deze week nog al het een en ander te doen over Duitschland. In de eerste plaats, doordat de grondwet voor den Elzas al van de baan is. Gelijk men weet, wilden de Elzassers, dat hun gebied/ tot een zelfstandigen bondsstaat zou worden verheven met dte- zelfde rechten als Beieren, Wurtemberg of Pruisen De rijksdagcommissie, welke het regeeringsontwerp onderzocht, was het in meerderheid' hiermede eens. Zij heeft voorts een voorstel aangenomen, om aan het hoofd van dezen Bondsstaat een stadhouder te plaat sen, die op voorstel van den Bondsraad! voor het leven door den Keizer benoemd zal worden en alleen bij be sluit van den Bondsraadl ontslagen kan worden. oordat men tot stemming overging, kwam van re geeringswege de verklaring af, dat het voorstel in po litiek en staatsrechtelijk opzicht punten bevat, waar door het niet verwezenlijkt kan worden. Desondanks werd het voorstel door de commissie aangenomen. De staatssecretaris legde daarna een verklaring af, inhoudend, dat de beraadslagingen der commissie een geheel ander verloop genomen hadden dan verwacht werd' en dat het nu geen doel meer had, die voort te zetten. De; zittingen werden „tot nader" verdaagd. In den rijksdag werd de begrooting snel behandeld. De minister zei nog al het een en ander aan het adres van Engeland: „V ij hebben niet bet eerst Dreadnoughts gebouwd. Wij zijn slechts bet voorbeeld van het buitenland ge volgd; de vermeerdering van het aantal nieuwe oor logsschepen is het gevolg van een ons met geweld op gedrongen Dreadnought-politiek. De Dreadnought-po- litiek van het buitenland heeft schepen, die vóór het type-schip, van deze klasse werden gebouwd, in waarde doen dalen". In het Pruisische huis van afgevaardigden, waar druk gesproken werd over politie en landraden, kwam een merkwaardig incident voor. De leider van de con servatieven, bijgenaamd de ongeki'oonde koning om dat hij soms doet alsof hij Pruisen regeert, de heer i on Heydebrandt dan ging plotseling heftig te keer tegen de, nationaal-liberalen, die hij landverraders en kweekers van socialisme noemde en in een hoek duwde. Het is dus tot een breuk gekomen, de conservatieven zijn niet meer gediend van de nationaal-liberalen, die zich nu wel bij links zullen aansluiten, hoeveel moeite hun dit ook zal kosten. Het is, met het oog op de ko mende verkiezingen een zaak van gewicht, niet enkel voor Pruisen maar ook voor Duitschland. Uit de Duitsche koloniën kwamen er deze week een paar minder heugelijke berichten. Simon Kopper, de Kafferleider, die in Duitsch Zuid West Afrika al zooveel schade heeft berokkend, en van wien men zich nu voorgoed af waande, bevindt zich weer op het oor logpad. In Kameroen heeft een geesteszwakke, een ambtenaar, die aan den z. g. n. tropenkolder leed, don districts-commandant en een secretails gedood, daar na twee secretarissen gewond en eindelijk zichzelf van kant gemaakt. Op de Karolinen heeft een landings corps de verschanste stelling der opstandelingen aan gevallen, waarbij verschillende personen sneuvelden; de officieele telegrammen zeggen, dat het einde der krijgsverrichtingen aanstaande is. Frankrijk vroeg weinig de aandacht. Alleen werd er nog al gesproken over de vele spoorwegongelukken welke er op de staatslijnen plaats hebben. De Figaro maakt een lijst openbaar van de ontsporingen, botsin gen en ongevallen, welke er sedert December op de westelijke staatsspoorwegen zijn voorgekomen. Het waren er dertig! Natuurlijk wordt algemeen gevon den, dat de veiligheid! op deze lijnen noodzakelijk ver betering behoeft. Andere moeielijkheden blijven nog steeds voort vloeien uit de algemeene staking van October en de wetsontwerpen-Briand', welker gematigdheid zoowel wordt afgekeurd! als geprezen. In het Lagerhuis werd een oppositie-amendement tegen zelfregeering aan lei-land verworpen met 326 te gen 212 stemmen en gaf minister Grey een ontwijkend antwoord op een vraag betreffende de versterking van Vlissingen. Italië ontving deze week bezoek. Het viert zijn halve eeuwfeest. Daar de Paus echter verklaard heeft, dat hij in 1911 geen vorsten zal ontvangen, blijven verscheiden vorsten o. a. de Duitsche Kei zer weg. Maar koning' Peter, van Servië is er ge weest en hartelijk ontvangen. Ook de president van Frankrijk zal komen. In Engeland' had men het druk over het handelsver drag tusschen de Vereenigde Staten en Canada, dat in Amerika werd aangenomen. Eenige Amei-ikaansche politici namen namelijk deze gelegenheid te baat, om voor te stellen Canada eventjes te annexeeren. Een voorstel, om de annexatie voor te bereiden werd! in de commissie uit hef huis van afgevaardigden verwoi-pen ware het aangenomen, dan zou dit trouwens ook een kaakslag voor Engeland zijn geweest. In elk ge val is het wel teekenend voor de stemming in Ameri ka tegenover Canada, dat zich uitstekend! heeft ont wikkeld en doorgaat voor een der rijkste: toekomst- landen. De Turken hebben nog altijd! te strijden. De opstand der Droezen, in het gebied tusschen bet- meer van Genezareth en de Hauran, die door de toe treding van de Mohammedaansche bedoeïnen grooten omvang heeft gekregen, breidt zich nog steeds uit en zal straks allicht, het gansche gebied! tusschen de Mid- dellandsche Zee en de Pei-zische Golf omvatten. Alleen aan de kust, in het z.g. Gelukkig Arabië, wisten de 1 urken hun gezag nog te handhaven, maai" in de berg streken van het binnenland! zijn de oproerige stam men de baas. Er kwamen deze week weer telegrammen over hevi- gevechten, waarin honderden dooden vielen. Ernstig- oorlogsgevaar dreigde er in het Verre Oos ten. De zaak is deze: China weigei-t de toestemming te geven voor de oprichting van een Russisch consu laat te. Sjarasoema, omdat het meent, dat het verdrag van 1881 Rusland daartoe htet recht niet verleent. In de tweede plaats verhindert China, in strijd) met het verdrag van 1881, den handel, dien Russische kooplie den in waren van niet Russische herkomst voeren in de gebieden buiten den Grooten Muur (geheel Mon golië vanaf het Altaigebergte tot Peking). Hierdoor wordt vooral de handel in thee getroffen, die door de Russische kooplieden in het handelsverkeer met de nomaden als munt wordt gebruikt. En nu verlangde dè Russische regeering dat zonder verwijl de volgende punten zouden w-orden erkend: Noch het verdrag van 1881, noch welk ander internationaal staatsstuk ook, beperkt het recht van de Russische regeering om eigenmachtig de tarjeven van in- en uitvoer aan de Russisch-Chinee- sche grens vast te stellen, behalve voor een strook van 50 werstbreedte langs deze grens. 2. Russische onderdanen genieten overal in het grondgebied van liet Chineesche Rijk het recht van ex-territorialiteit op administratief justicieel ge bied, en vallen dus in administratief opzicht uitslui tend onder de jurisdictie der Russische autoriteiten. 3. In Mongolië, en in de gebieden achter den Chineeschen muur ter weerszijden van den Tjent- sjan, genieten Russische onderdanen het recht, on belemmerd! te reizen, het recht van vrije vestiging en het recht vrijelijk handel te drijven met waren van elke herkomst. 4. De Russische regeering heeft het recht, om, naast do reeds aangestelde consulaire ambtenaren, nog consuls te benoemen in Kobdo, Hani en Goetsjen. 5. De Russische consuls moeten in hurt qualiteit officieel worden erkend in hun district door de Chineesche autoriteiten. 6. In Mongolië en in die gebieden achter den Chineeschen muur, waar de Russische regeering het recht heeft, consulaten in te stellen, mogen Russische onderdanen terreinen in eigendom ver werven en daarop laten bouwen. Het antwoord van China is nog- niet ingekomen. Vermoedelijk zal het de gegrondheid van sommige klachten niet erkennen, weer andere als gerechtvaar digd beschouwen, b.v. die, betreffende de exterritoria- liteitsrechten. Ook erkent het het recht, dat Rusland heeft, consulaten in het leven te roepen, wanneer deze voor handelsbetrekkingen noodzakelijk zullen blijken te zijn. Tot nu toe is dit echter nog niet het geval. Ten slotte zal, naar verluidt, China verklaren, dat het getrouw blijft aan de grondslagen van het tractaat en geen uitbreiding daarvan wenscht; het blijft verzoe ningsgezind en betreurt de verandering die in de Rus sische politiek heeft plaats gehad. TWEEDE KAMER. BESTRIJDING VAN DE ZEDELOOSHEID. De heer Limburg- heeft drie amendementen op art. 1 voorgesteld, waarvan de bedoeling is, de redactie te behouden, die het strafwetboek in overeenkomstige be palingen in andere artikelen heeft aangenomen. BERNER CONVENTIE. Na een breedvoerig gemotiveerd adres, de vorige week door een 27-tal uitgevers en boekhandelaren aan de Tweede Kamer verzonden, met verzoek, om het aanhangige wetsontwerp tot aansluiting niet aan te nemen, zijn thans uit alle deelen des lands uit boek- liandelaarskringen in de laatste dagen adhaesie-adres- sen naar de Tweede Kamer verzonden. In enkele dagen werd] met dit adres alleen door ge zamenlijke adressen, door meer dan 550 namen uit de boekhandelaarswereld adhaesie betuigd. Gemengd nienws. UIT DE RIJP. De vorige week vergaderde de afd. de Rijp van de Noord-Hollandscke Vereeniging „liet Witte Kruis", in de zaal van den heer Klok. Aanwezig waren 19 le den. Na opening door den voorzitter werden de notulen gelezen en onveranderd! goedgekeurd. Uitgebracht werden de volgende verslagen: a. Van den magazijnmeester over den toestand en het gebruik over 1910 van het materiaal. Hieruit bleek, dat 107 maal gebruik was gemaakt vau voor werpen, de vereeniging behoorende, terwijl de voor raad, behoudens1 de aanschaffing- van het een en ander ter bestrijding der tuberculose, bijna geheel onveran derd bleef; b. van den secretaris, hetgeen o. a. vermeldde, dat het ledental vrijwel stationnair bleef, en thans 180 bedraagt; c. vau denzelfde, inhoudende het verhandelde op de algemeene vergadering-, gehpuden in het café „Park zicht" te Amsterdam; d. van den penningmeester, wiens rekening- en ver antwoording, voornamelijk tengevolge der hooge uit gaven voor ziekenverpleging 332.75), met een na- deelig saldo van 2.84% sloot, De ontvangsten be droegen 622.14%, de uitgaven 624.99. Den samenstellers van bovengenoemde verslagen werd! door den voorzitter dank gebracht. Tevens- werd voorgelezen een schrijven der commissie, welke belast was met het nazien der rekening en waarin genoemde commissie verklaarde de rekening nauwkeurig- te heb ben nagezien en in orde bevonden. De begrooting over 1911 werd! geraamd1 op een ont vangst en uitgaaf van 401. Tlians was aan de orde -een bestuursvoorstel tot wij ziging van het Algemeen en vastsitelling van een huis houdelijk reglement. Dit voorstel beoogde: de naam „Reglement" te veranderen in „Statuten," deze zoo beknopt mogelijk saam te stellen en daa-rnaast een huishoudelijk reglement, hetgeen tot nu toe niet be stond, te maken. De he,er Romeijn sprak er zijne verwondering over uit, de te veranderen artt. niet op het convocatiebiljet te hebben vermeld! gevonden, hetgeen z. i. meer dan noodzakelijk was. Bezuiniging was, naar de voorzitter mededeelde, de hoofdreden hiervan. Bij art. 5 ontsponnen zich de discussiën over de vraag: met welke meerderheid kan de algem. leden- verg. statuten of huish. reglement wijzigen? Ilet van ds. Fopma overgenomen bestuursvoorstel: statuten kunnen met 2/3, huish. regl. kan met meer derheid van stemmen veranderd worden," werd met 9 stemmen verworpen. Hetzelfde lot onderging het bestuursvoorstel: „beiden kunnen met meerder heid van stemmen gewijzigd worden," zoodat het oude artikel „minstens s/3" ongewijzigd blijkt. Na nog- eeni ge opmerkingen, werden de statuten en bloc goedge keurd. De art. 14 van het nieuwe huish. regl. passeerden zonder aanmerking den hamer, doch art. 5, waarbij be paald wordt, dat bestuursleden slechts éénmaal her kiesbaar zijn, vond! tegenkanting bij de lieea-en Blok dijk en Rot, welke een bestuurslid blijvend herkies baar wilden stellen. Na heftige discussie werd dit artikel aldus gewijzigd met 11—8 stemmen aangeno men. Ook de bepaling- dat het bestuur onderling zijn functies verdeeld, vond scherpe bestrijding, met het gevolg, dat het voorstel van den heer Rot, nadat dit art. met 11-7 stemmen was verworpen, strekkende het zóó te wijzigen, dat het bestuur door de alg. verg. in functie benoemd wordt, met 162 stemmen en 1 blanco werd aangenomen. Het geheele huish. regle ment werdf in stemming- gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen was voorts1 een schrijven van den Ge meenteraad, waarbij a. verzocht werd, het magazijn der vereeniging als barak beschikbaar te stellen voor mogelijke cholerage vallen in de gemeente en b. werd medegedeeld, dat de Raad! afwijzend had beschikt op het verzoek tot het verleenen van een ere miet, ten einde de mogelijkheid' tot het invoeren van liet tonnenstelsel te onderzoeken. Op sub a. werd zonder stemming gunstig beschikt; echter niet, voordat de heer van Leeuwen de toezeg ging had' ontvangen, dat zijn stem als tegen in de no tulen zou worden vermeld. Ter toelichting van zijn te genstemmen, deelde hij mede, dat bedoeld magazijn z. i. geheel en al ongeschikt is als barak en dat, mocht zich onverhoopt in de gemeente een geval van cholera, pokken, vlekthypus of nekkramp voordoen, de ontrui ming- en inrichting van bedoeld! gebouw veel te veel tijd zou kosten ;sub b werd, na het wisselen van eeni ge „vriendelijkheden" tusschen den heer Romeijn en den voorzitter den heer Hoedemaeker voor ken nisgeving aangenomen. Na den heer Romeijn nog op een paar aanmerkingen te hebben geantwoord, sloot de voorzitter, niemand! meer het' woord verlangende, de vergadering. De tooneelvereeniging „Aurora" van Stompeto- ren gaf gisteren de 3e en laatste abonnements-uitvoe- ring bij mej. de wed. Marrees. Opgevoerd werd „Ruth," tooneelspel in 5 bedrijven, hetgeen vrij goed ten tooneele werd gevoerd1 en „Het levend doode snij- detpaar," blijspel in 2 bedrijven, wat maar matig in den smaak van het talrijke publiek viel en een zwak applaus verwierf. UIT ZUID-SOHARWOUDE. Zondag vergaderde de West-Eriesche Propagan- daclub voor drankbestrijding in 't lokaal! van Kist. Aanwezig waren de afd. St. Pancras en Langedijk van de A. N. G. O. B. en de afd'. Alkmaar de Ned. Ver., de afd. Alkmaar van d'e A. N. G. O. B. was met kennisgeving afwezig. De penningmeester bracht verslag- uit omtrent de financiën. De ontvangsten bedroegen over 1910 75.21, de uitgaven 57.57%, in kas 17.64%. Tevens moesten de afd. N. Niedorp en Oterïeek nog aan hun verplichting voldoen. Den penningmeester werd) dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Punt 2 der agenda luidde: opheffing der club. Algemeen was men van oordeel' dat langer bestaan van de W. F. P. O. overbodig was1, daar er ook van de afdeelingen van den A. N. G. O. B. een Noord-Hol- landsch Propaganda-commissie is opgericht, gelijk aan die der Ned. Ver. Met algemeene stemmen werd beslo ten de club te ontbinden. Verder werd nog besloten de brochures, eigendom der club, gratis af te staan aan de afd. Koedijk der Ned. Ver. Het kassaldo zal na afdracht van N. Niedorp en Otei'leek, naar het aantal leden, aan de aangesloten organisaties worden terugbetaald. Hierna bracht de voorzitter, de heer Bergman, al len een woord! van dank voor de mooie samenwerking, en werd de vergadering gesloten. Do. verpachting van grasgewas van genoemd Wa terschap voor het jaar 1911, gehoudén Zaterdag 18 Februari 1.1. bracht op 2167 tegen 2548 in het jaar 1910, dus een belangrijke vermindering. UIT St. PANORAS. In plaats van de heeren T. Engel en C. Klooster boer heeft het! bestuur der IJsclub alhier tot afge vaardigden benoemd! de heeren Jn. Groen en P. Mooij. UIT AKERSLOOT. Twee echtparen dezer gemeente, n.l. de broeders J. en N. Bakken met hunne echtgenooten, vierden giste ren hunne veertigjarige echtvereeniging. Het Prot. Harmonie-gezelschap bracht hun een serenade, met welke eer zij zeer ingenomen waren. UIT HOORN. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders uit de Hoornsche Crediet- en Ef- fectenbank werd besloten de balans en de winst- en verliesrekening goed! te keuren met: een saldowinst van 30.222.575. Liet dividend werd bepaald op 7 (vorig- jaar 6 en betaalbaar gesteld ten kantore der Bank te Lloorn, bij Labouchere Oyens en Go's Bank te Amsterdam en bij de Haagsche commissie- bank te Den Haag. De heer Dr. H. J. Kessler te 's-Gravenhage werd met algemeene stemmen tot commissaris' herkozen. - De heer J. Miihren, onderwijzer alhier, die Zon dag- een ongestelden collega een bezoek wilde bren gen, zakte bij het binnenkomen van diens woning dood ineen. De heer M. was ongehuwd en woonde met een zus ter. De ontsteltenis' over dit plotselinge sterfgeval is groot. AANVOER EN VEiRZENDING. Gedurende de week van 13 tof en met 18 Febr. wer den aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aan gevoerd' 500 reuzenbloemkool, 38400 roode kool, 81300 gele kool, 26900 witte kool, 64- zak roode kool en 538 baal uien, terwijl van de laadplaats 177 waggons groenten werden verzonden. NIEUWE ZEEHAVEN ZAANDAM. De nieuwe zeehaven te Zaandam nadert hare vol tooiing en heeft Zaterdag het eerste schip in haar ha ven ontvangen. Dijken waren gemaakt en daarachter de haven ge graven; thans is. den dijk doorgestoken en voer het eer ste schip de sleepboot, „Schuttevaer", van den sleep dienst Bergmann, te Amsterdam, een dekschuit op sleeptouw hebbende, er in. De haven zal verder uitge diept worden, terreinen opgehoogd, enz., zoodat men ongeveer Juni a.s. hoopt de haven geheel gereed te hebben.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1