DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER's CACAO; DAALDERS Honderd en dertiende jaargang DINSDAG 21 FEBRUARI. Ontwerp Zomerdienstregeling Spoorwegen. FEUILLETON. Het Gouden Bed. BINNENLAND. No. 44 1911 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter in zage is nedergelegd een exemplaar van het door de ITollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij ingezon den ontwerp van de zomerdienstregeling' 1911. Opmerkingen betreffende dit dienstregelingsont- werp kunnen rechtstreeks worden ingezonden aan het Departement van Waterstaat vóór of op 1 Maart a.s. Alkmaar, "18 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris, HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algeinebne kennis dat zij bij be sluit van 18 Februari vergunning hebben verleend aan W. KERKMEER aldaar, tob bet uitbreiden zijner herstelplaats voor rijwielen, door bet maken van een bergplaats tot bewaring van benzine in bet perceel Ritsevoort A 19. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Februari 1911. VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 1/i ons 10 ets. 1 ons 18 Vt pond 421/2 1 pond 80 2 pond 150 ALKMAAR, 21 Februari. In het deftige Engelsche Lagerhuis, waar de voor zitter nog pruik en toga draagt en waar, als zinne beeld zijner waardigheid een lange staf des gezags, de „rnace," voor hem op de tafel ligt, kwam gisteren een eigenaardige kwestie ter sprake. Bij de opening van het Huis bad namelijk Sir Ginnell een scherpen aanval gedaan op den algemeen geachten voorzitter Lowther, dien bij beschuldigde van partijdigheid bij de leiding der debatten. Hij zei- Naar bet Duitecli van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 46) Alles was er ook en mevrouw Mara herademde ver licht, zij haalde zelf uit het buffet een schoon couvert en een glas, terwijl de knecht snel naar de keuken ging. „Kinderen, over anderhalf uur vertrekt de Miinche- ner trein. Ik ben nu toch besloten voor de première er heen te reizen, en morgen de laatste repétitie bij te wonen. Drie brieven hebben ze mij geschreven nu, ik wil niet onverbiddelijk zijn.'' potlood gekrabbeld pakken, twee, drie Jammer dat ik de Hij wierp zijn vrouw een met briefje toe. „Laat dat in mijn handkoffer dagen blijf ik op zijn minst weg. reis niet in den auto kan doen. Maar zooals de wegen nu zijn. Maar kinderen, ik heb een auto gezien - prachtig! Gemakkelijk voor vier personen, 35 P.K. met en zonder kap te ge bruiken. Ik stel me voor, dat het rameus moet zijn, daarmee van den zomer een reis te maken. Toevallig trof ik den vertegenwoordiger der firma in het res taurant, Hij liet mij daar teekeningen zien. Een uit nemend systeem en verbazend gemakkelijk." „Wat kost zoo'n reisauto wel?'' „Dat is verschillendDat ding zal wel dertig duizend waard zijn, als het niet meer is. Mijn wagen heeft twaalf duizend mark gekost. Natuurlijk niet te vergelijken. Doch ik behoef maar acht duizend dade lijk te betalen. Het overige in den loop van het jaar. Heel geschikte voorwaarden." „Ja, zulk een reis zou meer dan mooi zijn", zei Pieps. Frank Nehls lachte en dronk haar toe. „Ik ben altijd bang om in een auto te rijden," zei pievrouw Mara. „Ik do» het voor geen geld. Een rij de, dat hij, Ginnell, nimmer het woord kon krijgen, dat de voorzitter in overleg met de partijleiders het woord verleende en daardoor de rechten der leden verkortte, enz. Deze aanval wekte groote beroering Niet alleen staat de heer Lowther zeer in de gunst bij zijn partijgenooten en bij zijn politieke tegenstanders, de liberalen, maar bovendien wordt in het algemeen een aanval op den voor zitter van het Lagerhuis, die een aanzien bezit gelijk in geen andere wetgevende vergadering bestaat, gelijk gesteld met, zoo niet erger aangerekend dan majesteitsschennis. Met zeer veel verbazing nam men dan ook kennis van een ingezonden stuk in een Iersch blad, waarin de liberale afgevaardigde Wedgwood den Ier gelijk gaf. „Op de radicale banken, zoo schreef hij, werd niet met het gejouw tegen u ingestemd. Lowther is vol strekt niet onpartijdig. Hij is een doodelijke vijand van de belasting op de grondwaarde. Jerry Mac Veagh (ook een Iersch lid) zegt me, dat de rechte manier is, een motie van afkeuring tegen hem voor te stellen. Dat zullen we doen, zoodra de gelegenheid zich aan biedt. Ik vraag hem al lang' niet meer om het woord." Vrijdag werd deze brief voorgelezen, waarop de voorzitter, den heer Wedgwood, vroeg of hij niets te zeggen had. Deze antwoordde, dat hij den afwezigen heer Ginnell nog niet had kunnen spreken en in ver band daarmede niet wist, hoe de persoonlijke brief van hem in de pers was verschenen. Hij verklaarde het eens te zijn met de opvatting, dat de openbaarmaking van zulk een brief in hooge mate onbehoorlijk is en hij betuigde er zijn spijt over, dat deze zaak den voor zitter leed had berokkend. De voorzitter zei hierop, dat volgens het gebruik een dergelijke beschuldiging diende te worden ingetrokken. Zonder een woord te zeggen verliet de heer Wedgwood echter de zaal. Ver schillende afgevaardigden prezen toen de onpartijdig heid van den heer Lowther, waarna het nemen van het besluit in deze zaak van „laster jegens den voorzitter en inbreuk op de rechten van het Huis" werd1 uitge steld, totdat de heer Ginnell tegenwoordig wezen zou. Dat nu was gisteren het geval. Met eenige spanning werd in Engeland de zitting afgewacht de Ieren kunnen soms zoo vreemd doen! Het- is bijv. nog niet zoo heel lang geleden (het was in 1902), dat de boden en politie-agenten bijna de geheele Iersche fractie op hun schouders uit het Lagerhuis hebben moeten dra gen, omdat de heeren uit beginsel weigerden er zelf uit te g-aan En het was de vraag, wat de heer Gin nell zou doen. De heer Wedgwood toonde zich gisteren een be rouwvol zondaar, hij bood, gelijk de term luidt, „open hartige, duidelijke en algeheel© verontschuldigingen" aan, welke door den voorzitter bereidwillig werden aanvaard. Deze zaak was dus van de baan. Met den heer Ginnell ging het echter zoo gemakkelijk niet. Die hield een lange rede, waarin hij verklaarde, dat hij den heer Lowther niet persoonlijk was aangeval- tuig is toch ook veel voornamer." Frank Nehls knikte ironisch. „Natuurlijk. Vooral als hij geërfd is van de groot ouders. Zoo'n echte karos van voor den zondvloed, dat is bijzonder voornaam en als men stapvoets rijdt dan is het een volmaakte lijkstoet." Terwijl hij zijn rampsteak verorberde verdween mevrouw Mara om toe te zien op het pakken van zijn koffer. I rank Nehls sprak voortdurend, levendig en opge wonden, zooals Felix hem nog nooit had) gezien. Het g'eheele vertrek scheen gevuld met feestelijkheid en tintelend leven. De harde trek van geestelijke uitputting, welken Felix nog eenige weken geleden bij hem had gezien, was vlokomen vredwenen. Het succes had hem ver jongd, zijn huid strakker getrokken, de rimpels van zijn voorhoofd genomen en zijn bewegingen een ver hoogde frischheid gegeven. De première morgen in München hield hem in het geheel niet bezig, het was slechts een uiting van be leefdheid tegenover den bevrienden tooneeldirecteur dat hij er heen ging. De aankoop der nieuwe automo biel nam al zijn gedachten in beslag. Van de reis, wel ke hij in den zomer wilde maken sprak hij slechts om voor zichzelf de noodzakelijkheid van den nieuwen aankoop te verdedigen. Bij Pieps, voor wie dertig duizend mark even veel en even weinig waren als driehonderd, was elk gelde lijk overleg' van te voren buitengesloten. Terwijl hij de Duchease-peer doorsneed, welke Pieps met haar bevallige handigheid voor hem had geschild, vroeg hij naar zijn zuster. ,Tille schijnt zeer overspannen te zijn. Zij heeft de zcmervacantie hard noodig." Frank Nehls schudde het hoofd. „Jazij heeft geen gemakkelijk beroep en neemt alles veel te zwaar op. Misschien houw ik het -vol gend jaar ergens in de bergen een villa. Dan kan zij al haar vacanties bij ons doorbrengen." Felix dacht: En waar blijft vader dan? Frank Nehls stak een cigarette aan en sloeg beha len, maar het stelsel, waarbij leden worden aangewe zen, die deel mogen nemen aan het debat. Hij ein digde met geen verontschuldigingen aan te bieden Dientengevolge moest hij gestraft worden. De straf wordt, volgens het reglement van orde van 1902, uit gesproken door het Huis, op voorstel van den minis ter, die het hoogst in rang onder de aanwezigen is Gisteren ging het voorstel, strekkende om den heer Ginnell in het uitoefenen van zijn waardigheid van lid van het Huis te schorsen voor den tijd van een week, uit van den minister-president, den heer As quith zelf. Met 311 tegen 84 stemmen werd het aan genomen. De straf is nog al schappelijk: verwacht werd toch, dat het lid voor een maand van het bijwo nen der vergaderingen zou worden uitgesloten. De geschiedenis verhaalt dan ook van zwaardere straffen: in 1879 werd een lid, dat zich voor een soortgelijke schending niet verantwoordde, tot gevangenisstraf en in 1866 een ander tot 12000 boete veroordeeld. En wat de gevangenis betreft, zij is er een, speciaal be stemd voor de leden van het Lagerhuis en gelegen on der den beroemden klokkentoren, „Big ben," waar het helsche lawaai, dat de klok maakt, den gevange nen het slapen totaal onmogelijk maakt. Maar zoolang Engelsche, parlementsleden geen Oostenrijksche of Hongaarsche allures aannemen, zal de voor hen be stemde gevangenis in onzen tijd wel onbevolkt blijven! HET KUSTVERDEDIGINÜSONTWERP. In een opmerking, naar aanleiding van een bericht v.an onzen hoefijzercorrespondent schrijft het Hbld, zegt de Avondpost, dat het zich laat aanzien, „dat het toch op zijn minst nog wel een jaar zal' duren voor de openbare beraadslaging zal plaats hebben." -De vereenigde bijeenkomst van socialistische Ka merleden uit België en Nederland over de quaestie van de kustverdediging- aan den mond der Schelde zal Maandag 27 dezer 's nam. 3 uur aanvangen om des avonds te worden voortgezet. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft de leden der Staten bijeengeroepen (in buitenge wone zitting), op Dinsdag 7 Maart a.s., v.m. 11 uur. Dan zal aan de orde zijn: De benoeming van een grif fier en de voordracht van Ged. Staten tot vaststelling- van eene regeling der pensioenen van de hoofdbeamb ten, enz. van „Meerenberg" en „Duinenbosch," en van hunne weduwen en weezen. De voordracht voor de benoeming' van een griffier bevat de namen der heeren: Air. P. Dozy, hoofdcom mies ter prov. griffie van N.-Holl., mr. S. B. Thoden van Weizen, gemeente-secretaris te Zwolle en mr. clr. H. S. Veldman, gemeente-secretaris te Kampen. IIOOGER LANDBOUWONDERWIJS. Ongeveer 1000 ingezetenen van Wageningen, allen hoofden van gezinnen of zelfstandige personen, heb ben een adres gericht aan de Tweede Kamer waarin zij hun volkomen instemming betuigen met het dooi den Raad hunner Gemeente aan de Kamer verzonden adres. Het zal niet onopgemerkt zijn gebleven, dat men in gezaghebbende kringen in deze Gemeente zijn stand- gelijk zijn beenen over elkaar. „Als ik maar wist, wat men met onzen oude moest beginnen. Zoolang hij leeft is hij toch werkelijk alleen op Tille aangewezen wat voert hij nu uit?" Felix vertelde, dat hij slechts één wensch had: iets te verdienen om Ottilie te ondersteunen. Frank Nehls haalde de schouders op. „Gij zijt vreeselijk naïef, mijn jongen. Vader is nu bij de zeventig en heeft nog nooit iets verdiend. Hij wil „zaken" doen, niet verdienen. Dat zijn t-wee af zonderlijke dingen. Om te verdienen is hij veel te bescheiden. Ik acht tegenwoordig bescheidenheid geen deugd. Het zijn toch steeds slechts zelfzuchtige drijf- veeren van den enkeling waarvan de algemeene voor uitgang het gevolg is. Bescheidenheid is een leelijke zonde. Voert tot absoluten stilstand." Met een ongewone teedere beweging stak hij Pieps zijn smalle, zenuwachtige hand, toe. „Is het niet, Pieps, wij beiden zijn niet bescheiden, hm?" Felix gevoelde voor het eerst, wat zijn broer van Ot tilie scheidde: het was de stille tevredenheid welke voor hem het teeken van het philist-erdom was, het welk hij haatte met dien onverzoenlijken haat, welken hij alle herinneringen uit zijn kinderdagen toedroeg. Pieps glimlachte schalksch: „Ziet ge, oom Felix, ziet gij „Wat is er gaande, hm?" Ondanks alle wenken vertelde Pieps met allerhande vroolijke overdrijvingen de les, welke zij hem gelezen had. Frank Nehls knikte. „Het kind heeft gelijk. Als gij u uit Spartaansche deugd op harde steenen neerlegt, dan moet gij u niet verbazen met blauwe plekken wakker te worden. Gij zoudt de eenige zijn, die geen gebruik zoudt maken van de voordeelen uwer positie. Belachelijk." Het viel Felix moeilijk er over te spreken. Alaar eensklaps viel hem een gedachte in, daar hij zich in een positie zag, welke hem geen uitweg liet tusschen de materieele mogelijkheden en de wenschen zijner ontwaakte fantasie. punt aan een revisie heeft onderworpen. Eenigo maanden geleden, toen het wetsontwerp tot vergroo- tiDg der R. II. Land1-, Tuin- en Boschbouwschool en verplaatsing der R. Landbouwschool was verschenen, klampte men zich te dezer plaatse met hand en tand aan beide instellingen vast. Al meer en meer is ech ter gebleken, dat dit standpunt op den duur onhoud baar is. Niet omdat men dezerzijds overtuigd is gewor den, dat het voorbestaan van ILooger Landbouwon derwijs en Aliddelbaar Nederlandsch en Koloniaal Landbouwonderwijs naast elkaar in dezelfde gemeente onmogelijk is. Wel echter omdat men heeft leeren in zien, dat- dit vreedzaam naast elkaar voortbestaan noch in regeeringskringen, noch in de toonaangevende landbouwkringen op den duur gewild wordt. Daarbij werd de vraag of ook soms het Hooger Landbouwon- 'derwijs verplaatst moest worden actueel. Algemeen toch werd en wordt toegegevn, dat aanneming van het, aanhangige regeeringsontwerp de principieele beslis sing met zich brengt betreffende de aanstaande ver heffing van de R. H. Land-, Tuin- en Boschbouw school tot Landbouw-hoogeschooL De zaak aldus be kijkende, besloot men te Wageningen in officieele en officieuse kringen de aanvankelijke oppositie tegen de verplaatsing der in deze gemeente tot bloei gekomen R. Landbouwschool prijs te geven. (Hbld.) Gemengd nieuws. UIT KOEDIJK. Zondagmiddag hield1 de Vooruitstrevende Liberale Kiesvereeniging alhier een Openbare Vergadering in het lokaal van den heer Man. De zeer goed! bezochte vergadering werd geleid door den lieer Beets. Als spreker trad1 op de heer Th. M. Ketelaar, lid der Twee de Kamer, met het onderwerp Algemeen Kiesrecht. Spr. begon met- een historisch overzicht te geven van de ontwikkeling van ons kiesrecht vanaf het ont staan van het Koninkrijk der Nederlanden tot op de zen tijd. Daarna schetste hij uitvoerig de thans van kracht zijnde kieswet Van Houten en onderwierp hij deze door den heer Van Houten zelf genoemde „men schelijker wijs gesproken volmaakte" kieswet aan critiek. Toen bgsprak hij even uitvoerig de wijze, waarop in ons land, nadat door het Algemeen Nederlandsch W erkliedenverbond in 1877 op de invoering van Alge meen Kiesrecht was aangedrongen de beweging voor Algemeen Kiesrecht eerst door een commissie, waarin o. a. Mr. v. Gilse, Mr. Veegens en Mr. Goeman Borgesius zitting hadden en daarna van den toenma- ligen Socialis-tischen Bond, de S. D. A. P. en de Vrij zinnig-Democratische Bond. was gepropageerd. Daarna toonde hij aan» hoe het vraagstuk van het algemeen Kiesrecht een door de door het Ministerie Rink aangekondigde voorstellen tot Grondwetsherzie ning en later door de kort na elkander- ingediende voorstellen tot Grondwetsherziening der Vrijzinnig- Democratische en der Sociaal-Democratische kamer fracties, op het terrein der practische politiek ge bracht, noodzakelijk door alle bestaande staatkundige partijen moet worden ter hand genomen en hoe thans de verhouding van ieder dier partijen tot het Alge meen Kiesrecht is. Eindelijk betoogde hij hoe op dit oogenblik, na door Minister Heemskerk een onder diens presidium staande commissie tot Grondwetsher ziening is gevormd, de tijd gekomen is, dat het Neder- landsche volk der regeering met nadruk doet weten zijn wil: „Het beginsel van reehtstreeksch en enkel voudig, door geen zoogenaamde correctieven verzwakt, algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in de Grondwet te schrijven." „Zal ik je wat leenen?" vroeg Frank Nehls met het goedmoedig glimlachje van een millionair, die zich vergast aan de verlegenheid van een kind. Felix sloeg het bijna heftig af. Neen, leenen niet. Maar als Paul. Hij haperde en bleef in zijn woorden steken totdat Pieps heel ernstig zeide: „Spreek toeh, oom Eelix, papa kan alles." Papa bleef voor haar altijd een beetje de goede God, voor wien er geen grens der mogelijkheden en macht was. Frank Nehls, die in een zeer goed© stemming was, zooals steeds, wanneer hij zijn bewogen leven, door de een of andere kleine, nieuwe verandering nog meer bewogen kon maken, herhaalde lachend, een weinig vaderlijk en bruusk: „Nu, kom er maar mee voor den dag maak toch geen omslag." Felix vertelde van zijn collega's aan de Bank. Zij hadden allen op zijn minst een paar duizend mark, waarvoor zij papieren kochten om te speculeeren. Na tuurlijk deden zij maar kleine cassa-zaken. Hem zelf was deze mogelijkheid om zijn inkomen te vergrooten niet geopend. Als zijn broer, die nu zeker geld zou willen beleggen, een paar papieren ter zijner beschik king zoude willen stellen, dan zou de Bank deze papie ren hoog' voor hem beleenen en hij zou ook kunnen be proeven wat geld te verdienen, als hij zulke kleins cassa-zaken deed; en.... „Aha. zoo, zoo. zei Frank Nehls slechts en keek op zijn horloge. Mevrouw Alara kwam binnen. „Alles is gepakt, Paul. Moet er een auto gehaald worden, of zal ik om het rijtuig' telefoneeren?" „Ik heb den chauffeur besteld. Dank. Felix ga je mee naar mijn kamer, ik wil je een paar sigaren mee geven Pieps stond met een zacht lachje van haar stoel op en gaf haar vader een kus op het licht grijzend haar, terwijl mevrouw Alara bijzonder stijf aan de deur bleef staan. „Wat is «r gaande?" vroeg Frank Nehls. t; (Wordt vervolgd.)^

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1