DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Waarom Alkmaar? Honderd en dertiende jaargang. 1911. ZATERDAG 25 FEBRUARI. BINNENLAND. No 48 Dit nummer bestaat uit 3£bladen. KEsrarisGEvinrG. ALKMAARSCHE COURANT. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Mo. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: EEN SUPPLETOIR KOHIER DER GROND BELASTING, voor het dienstjaar 1911, executoir ver klaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 22 Februari 1911; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van drie maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 24 Februari 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 25 Februari. In het nummer van gisteren heeft men kunnen le zen, dat te Schagen op initiatief van de daar geves tigde vereeniging „Algemeen Belang" een vergade ring is gehouden, teneinde de vraag te bespreken of het mogelijk is, aan de rijkslandbouwwinterschool te verbinden een tuinbouwschool. Deze bespreking had plaats naar aanleiding van het bekende feit, dat een comité van voormannen op tuin bouwgebied, na de behoefte te hebben aangetoond van een tuinbouwwinterschool in Noord-Holland boven het IJ, de regeering heeft verzocht een dergelijke scnool op te richten, welke, blijkens hetgeen de minis ter heeft verklaard, het verzoek in ernstige overwe ging neemt. In verscheiden plaatsen stelt men blijkbaar prijs op de vestiging van deze school. Te Hoorn, Enkhuizen, I uimerend zijn, naar we meenen, reeds stappen ge daan, teneinde daar de nieuwe school te krijgen, te Alkmaar kwam dit punt eventjes in den Raad ter spiake, te Schagen heeft men er dus thans over verga derd. Een dergelijke belangstelling voor een nieuwe in richting is natuurlijk een verblijdend verschijnsel. Zij toont dat er leven is in de verschillende plaatsen van Noord-Holland boven het IJ, dat er een streven be staat, om den bloei te bevorderen. We zouden kun nen zeggen, dat er een gezonde wedijver tusschen de plaatsen onderling bestaat, waarin wel het eigenbe lang een woordje meespreekt, maar waarbij, naar we vertrouwen, de naijver en de dwaze animositeit zullen zwijgen. Iedere plaats legge het gewicht in de schaal, dat het heeft ©n late dan aan de regeering de be slissing over. Toetsen we aan deze opvatting, welke ons de eenige juiste lijkt, het besluit der Schager vergadering, dan kunnen we dit niet bijster gelukkig noemen. Er werd immers besloten, een commissie te benoemen, welke gelijk het Statenlid blijkens het verslag der Schager Courant zeide „met dat groote comité. zou kunnen aandringen op de spoedige oprichting van een tuin bouwschool te Schagen." En nu is het een bekend feit, dat genoemd comité zich tot dusverre strikt on zijdig heeft gehouden zelfs de plaats waar voor het eerst vergaderd zou worden, werd door het trekken van lucifertjes aangewezen. Zou nu plotseling het co mité het roer omgooien en zonder meer de richting Schagen inslaan? Het lijkt ons niet aannemelijk. eeleer ligt het voor de hand, dat het zijn standpunt van absolute neutraliteit zal blijven innemen. N eel argumenten vóór Schagen als plaats van ves tiging werden er op de vergadering, welke, naar men ons meldde door ruim 20 personen bezocht was, terwijl er 2o0 uitnoodigingen waren verzonden, niet te berd» gebracht. Men sprak hoofdzakelijk over de voordeelen in verband met de staande landbouwwinterschool en over.... de toekomst. In de toekomst zou er aan- merkelijk meer aan tuinbouw worden gedaan, ook in de toekomst werd Schagen met het oog op spoor en tram een centrum geacht, dat gemakkelijk te bereiken valt. Hoewel er zelfs in deze vergadering van belangstel lenden en belanghebbenden een stem werd gehoord, welke een combinatie van tuin- en landbouw onge wenscht achtte, omdat steeds de landbouw zal donü neeren en de tuinbouw achtergesteld zal'worden, wil len we aannemen, dat deze combinatie inderdaad een voordeel is. Maar is het in vergelijking met Alkmaar wel zoo groot? Aan een tuinbouwwinterschool wordt onderwijs ge geven in: natuurkunde, scheikunde, kennis van den grond, bemestingsleer, boekhouden, plant- en dierkun de, coöperatie en handelszaken. Nederlandsche taal, rekenen, bloemisterij, vruchtenteelt en groentenver- bouw, handelscorrespondentie in 't Duitsch, Frausch, Engelsch, teekenen, handelsaardrijkskunde, handelsre kenen en nomenclatuur. Eenige speciale leerkrachten zijn er natuurlijk noodzakelijk, maar ligt het niet voor de hand, dat in onze stad met zijn inrichtingen van hooger en middel baar onderwijs het meerendeel kan worden verkregen uit de hier bestaande personeelen? En is dit niet van te meer belang, waar het hier een w i n t e r-cursus geldt? Hierover behoeft, dunkt ons, niet verder gesproken te worden. Men heeft verder alweer blijkens het verslag der Schager Courant in de vergadering Schagen, ook in de toekomst, met het oog op spoor en tram, een centrum genoem'd, dat gemakkelijk te bereiken valt en er op gewezen, dat de afstanden niet te groot moesten zijn, daar de tuinbouw wordt uitgeoefend door financieel niet krachtige menschen. Wat het eer ste punt betreft, indien er sprake was van een tuin bouwschool in Noord-TIollands Noorden dan zou er ze ker iets te zeggen zijn voor de redeneering, dat Scha gen een centrum is. Maar het betreft hier niet een inrichting voor het uiterste noorden van Noord-Hol land, doch voor heel Noord-Holland boven het IJ. Wanneer de afstanden van de verschillende plaatsen, van waaruit de inrichting per spoor of per tram be- leikt kan worden, niet te groot -moet zijn, wanneer met het oog op den financieelen toestand der tuin bouwers zooveel mogelijk leerlingen van tram of trein gebruik moeten maken, dan is Alkmaar de aange wezen stad. Met een spoorboekje in de hand is dit ge makkelijk aan te toonen. Nemen we voor een oogenblik aan, dat er, gelijk aan andere inrichtingen, les wordt gegeven van 9 tot 4 uur. Leerlingen uit plaatsen aan de lijn Den Helder Alkmaar kunnen om 8 uur 37 hier zijn en om 4 uur 37 vertrekken, leerlingen uit Uitgeest zijn om 8 uur 29 hier en kunnen om 4 uur 30 Alkmaar weer verlaten, leerlingen van de lijn AlkmaarHoorn kunnen hier zijn om 8 uur 22 en om 6 uur 23 weer heengaan, van Bioek op Langendijk om 8.28 aankomen en om 4 uur 29 weer huis-toe keeren. De Bergenaars en Koedijkers kunnen hier zijn om 8. uur 30 en weer om 4. uur 33 naar huis gaan, de Egmond'zeeërs om 8 uur 34 en 4 uur 23, de Purmerenders om 8 uur 45 en 4 uur 45, de leerlingen uit Heiloo, Limmen, Castricum en Bever wijk om 8 uur 34 komen en om 4 uur 23 weer vertrek ken. Men ziet spoor- en tramwegmaatschappijen heb ben bij het opmaken van hun diensten wel degelijk re kening gehouden met het Alkmaarsche onderwijs, er voor gezorgd dat door treinen, die zelfs schooltreinen worden genoemd, leerlingen van buiten op een gunstig oogenblik te Alkmaar kunnen komen en Alkmaar ook weer kort na het eindigen van den schooltijd kuiunyi verlaten. Ja de Hollandsch IJzeren Spoorweg Maatschappij gaat zelfs zoo ver, dat we in de spoor w eg boekjes expres vermeld vinden: „scholieren van .Castricum mogen zonder bijbetaling met .trein 620 naar Uitgeest en van daar met trein 155 teiug naar Alkmaar. Scholieren van Zijdewind en „Noordscharwoude mogen zonder b ij betaling .met trein 611 naar Schagen en vandaar met trein ,104 terug naar Alkmaar." Alleen uit plaatsen als Enkhuizen, Medemblik, Akersloot zou de school niet per trein of per tram kunnen worden bezocht. Trouwens dit zou even min het geval zijn als de school in Schagen stond. In dit opzicht zou de toestand gelijk zijn maar overi gens heel wat minder. De leerlingen van Uitgeest, die zoo ze naar Alkmaar moesten om 8 uur 19 van huis konden gaan, zouden nu om 7.01 reeds moeten vertrekken, en terwijl ze van uit Alkmaar om 4 uur 53 thuis zijn, zou dat nu 6 uur 2 worden, die van Hoorn, zouden in stede van om 7 uur 39 om 6 uur 49 van huis moeten, die van Bioek op Langendijk zouden niet tijdig genoeg in Schagen kunnen zijn, die van Bergen en Koedijk even min, die van Stompctoren, Schermerhorn, de Rijp, Midden-Beemster, Purnierend evenmin, die van Cas tricum zouden in plaats van om 7 uur 54 om 6 uur 34, die van Beverwijk in plaats van om 7 uur 26 om 6.05 van huis moeten die van Limmen en Heiloo natuurlijk ook vroeger- gésteld, wat zeer twijfelachtig is, dat ze den trein naar Schagen steeds konden halen. Deze gegevens getuigen voldoende vóór Alkmaa-r. Zelfs al stond Alkmaar met Schagen in alle andere opzichten gelijk, dan nog zou de loop der treinen en trams de vraag: „Waarom Alkmaar?" afdoende be antwoorden. En van de buiten Alkmaar genoemde plaatsen is Schagen met het oog op het spoor- en tramverkeer nog het minst ongunstig gelegen! Het lijdt dan ook geen twijfel of van de bijna 10.000 leden der 70 vereenigingen, als wier gemachtigde het comité optreedt, dat zich met een adres tot de regee ring heeft gewend, zou het overgroote deel het meest zijn gebaat, indien de gevraagde tuinbouwwinter school^ in Alkmaar werd gevestigd! wordt geacht. De heer De Visser (C.-H.) verdedigde het re- geeringsartikel, en opperde eene bedenking tegen het amendement-Limburg. De heer Van Wijnbergen (R.-K.) bestreed andermaal het nieuw-Malthusianisme o pgrond van dc „christelijke" moraal. Nadat de heer Treub (V. D.) het nieuw-Malthu sianisme als wetenschappelijk stelsel had verdedigd, was de minister van justitie (de heer Regout) aan het woord. Het amendement-Limburg blijft voor hem onaannemelijk. De minister diende een wijziging van het ar tikel in, ten einde particuliere gesprekken buiten de strafbepaling zullen blijven Er werd aangedrongen, dat de Kamer de nieuwe re dactie eerst moge gedrukt zien, alvorens te moeten stemmen. Daarop volgde groot rumoer, dat door den heer Drucker (V. D.) werd gestild. De wijziging zal gedrukt aan de leden worden rondgedeeld. De heer Van Hamel (U. L.) besprak het nieu we- artikel, en zei, dat het nieuw-malthusianisme van eene groote gedachte uitgaat. De heer De Stuers (R.-K.) viel het nieuw- malthusianisme heftig aan. De heer L imburg handhaafde zijn amende ment. Vervolgens antwoordde de minister en verklaarde de heer van Sasse van Ysselt (R.-K.), na de regeeringswijziging, voor het regeeringsartikel en tegen het amendement-Limburg te zullen stemmen. Het amendement-Limburg werd verworpen, het re geeringsartikel werd aangenomen met. 40 tegen 26 stemmen. Aan de orde was daarna artikel 248 bis (strafbaar stelling van ontucht, gepleegd door een meerderjarige met een minderjarige van- hetzelfde geslacht) met een amendement-de Geer (O.-Il.) en een amendement- Troelstra (S. D. A. P.). De heer De Geer ontwikkelde de gronden vooi zijn amendement. Daarna lichtte de heer Troelstra zijn amende ment toe en de heer Limburg het zijne. De heer Van Hamel verdedigde het amende ment-Troelstra, dat hij noodig acht, om het speculee- ren op.de nooddruft en den geldlust strafbaar te stel len. Spreker wees nog nadrukkelijk op het gevaar van chantage en van inbreuk maken van de persoonlijke vrijheid, welke hij van het regeeringsartikel vreesde. Dinsdag lf uur voortzetting. ming verstoken aan de ergste ellende ten prooi op- de twee „Padang"-booten aan den mond van de Waalha ven verblijf houden? 2o. Bestaat er ook mogelijkheid om voortaan, wan neer een stoomschip van de „Uranium Steamship Ogmp." de haven van Rotterdam binnenkomt, vóór- zulk een stoomschip ligplaats verkrijgt een cautie te vorderen voor eventueel tijdelijk onderhoud der land verhuizers? in ij- 1 - 3o. Bestaat er ook aanleiding voor het Gemeente bestuur van Rotterdam zich tot de Regeering te wen den met het dringend verzoek, het daarheen te leiden, dat aan de moeilijkheden, die zich bij het vervoer dei- landverhuizers over de Pruisische grenzen voordoen, een einde komt? Do voorzitter antwoordde o. a. dat de justitieele autoriteiten geen genoegen wilden nemen met de maatregelen van de Uranium Steamship Comp. om trent het landen der emigranten. Aan boord van de twee Padangbooten, die goed verwarmd1 zijn, is ge zorgd voor een behoorlijke ligging, voor voedsel en dek voor de landverhuizers. Eenige zieken, alsmede een zwangere vrouw, zijn opgenomen in het Zieken huis. Voorts zeide spr. reeds bij den minister van buitenlandsche zaken aangedrongen te hebben op doorlating der emigranten naar Duitschland. Spr. wil nogmaals een stap in die richting doen. Gisteravond ontvingen de Atlantic Express en de plaatselijke autoriteiten te Rotterdam telegrafi sche machtiging, dat de 56 gevangen gehouden Rus sen van het stoomschip „Volturno" hedenochtend mo gen passeeren. Om 9.29 uur zullen zij via- Oldenzaal- Bentheim vertrekken. MOND- EN KLAUWZEER. Het het oog op voorgekomen gevallen van mond- en klauwzeer, o'ok in de provincie Groningen, vanwaar des Vrijdags vele runderen naar de veemarkt te Leeu warden worden vervperd, heeft de district-veearts voor de provincie F riesland; noodig geoordeeld, maatrege len te nemen, door bij aankomst der vervoermiddelen uit Groningen, de. aangevoerde runderen eerst te doen onderzoeken, voor deze tot de veemarkt te Leeuwarden worden toegelaten, EEN BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES? f De correspondent van de N. R. Ct. te Parijs meldt, - dat de Figaro gistermorgen zei, dat president Fallières plan heeft aan zijn reis naar Brussel een bezoek aan den Haag vast te knoopen. De reis zou begin Mei plaats hebben. Dit bericht is niet officieel. Van officieele zijde zegt men van deze reis nog niets te weten. ZIEKTEVERZEKERING IN 't LANDBOUW BEDRIJF. Door den Ned. Bond van Arbeiders in het Land bouw- en Zuivelbedrijf is tot dé Tweede Kamer1 dei- Sta ten-Generaal een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat den bond is gebleken, dat door het Neder landsche landbouw-comite aan do Kamer het verzoek is gericht, de voorgestelde regeling der ziekteverzeke ring in geen geval op den landbouw van toepassing te verklaren dat inwilliging van dit verzoek de belangen der landarbeiders aanmerkelijk zal schaden; dat er geen enkele reden is, de landarbeiders ten deze bij de industrieel© arbeiders ten achter te stellen; redenen waarom de Bond bij de Kamer ernstig er op aandringt het verzoek van het Ned. landbouw-comité niet aan te nemen. TWEEDE KAMER. In de vergadering- van gisteren was aan de orde het ontwerp tot bestrijding van zedeloosheid (wijziging- van het wetboek van strafrecht.) Door den heer Limburg (V. D.) werd op art. 45Iter (strafbaarstelling van openlijke tentoonstel ling, openlijke of ongevraagde aanbieding, als ver krijgbaar aanwijzen van middelen ter voorkoming van zwangerschap) een amendement ingediend, om te voorkomen dat het' Nieuw-Malthusianisme als weten schappelijke leer en de bona fide propaganda daarvoor binnen het bereik van den strafrechter vallen. De heer Roodhuyzen (U. L.) weersprak den heer Ireub dat hij reactionair zoude zijn. Reactionair was de vrijzinnig-democraat Smidt meende spr. Hij bestreed vervolgens opnieuw het nieuw-Malthusia- nisme en achtte het amendement-Limburg onnoodig. De heer Limburg (V. D.) verdedigde nader zijn amendement. Het amendement wil slechts nalaten strafbaar te verklaren wat door velen niet oneerbaar ARTSENSCHOOL IN INDIë. Er is een commissie aangesteld om te adviseeren in zake de orpichting eenèr artsenschool voor alle natio-, naliteiten, (Blijkbaar is hier bedoeld een commissie, die rapport zal uitbrengen over de vraag, die thans een strijdvraag is of het wenschelijk geacht moet wor den epn Inlandsche artsenschool op te richten, waarin oók Europeesche en Chineesche studenten zullen wor den toegelaten.) (Tel.) Gemengd nieuws. DE LANDVERHUIZERSQUAESTIE. Ten verzoeke van de Uranium Steamship Cy Ltd en vergezeld van den heer Timsley, haar verte genwoordiger te Rotterdam heeft dr. M. van Solms gistermorgen een bezoek gebracht aan boord van de twee Padangbooten in de Waalhaven, ten einde zich op de hoogte te stellen van den toestand der landver huizers. De indruk, dien dr. van Selms bij dat bezoek kroeg, is, dat daar aan boord op hygiënisch gebied na- genoeg alles ontbreekt. Op een van de booten ont breekt. absoluut alle verwarming. Daar zitten de men schen bij elkaar te bibberen in hun natte kleeding van gisteren. Er zijn te weinig privaten en ook de ruimte is onvoldoende. Bij twee vrouwen en zes mannen constateerde hij acute aandoeningen van de darmkanalen en luchtpij pen. Deze zieken hoesten veel en hebben koorts. Be tere verpleging is voor hen beslist noodig, hoewel op neming- in_ een ziekenhuis niet direkt noodzakelijk is. Ook bevindt zich onder deze Russische landverhui zers eene vrouw, in vergevorderden staat van zwanger schap. Voor haar acht dr. van Selms verandering van verblijf noodzakelijk. De vice-consul van Rusland te Rotterdam, de heer I eterson, heeft gistermorgen ook een bezoek gebracht aan deze Russische landverhuizers en versnaperingen onder hen verdeeld. Gisteravond vertrok de heer Timsley naar Berlijn om de hulp in te roepen van den Engelschen gezant aldaar. - Bij de opening der raadsvergadering te Rotter dam deelde de voorzitter gister mede, dat hij van den heer Spiekman hacl ontvangen de volgende vragen: lo. Is er overwegend bezwaar om uit overwegingen van menschlievendheid van gemeentewege tijdelijk te voorzien in de behoefte aan het noodzakelijke levens onderhoud en onderdak voor de landverhuizers, die op dit oogenblik van alles ontbloot en Van alle bescher- DE STORM. Gistermorgen geraakte de zevenjarige F. v. V. uit de. N. Oostenburgerdwarsstraat te Amsterdam door een.rukwind onder een rijtuig. Ernstig aan hoofd en beenen gewond werd hij opgenomen en na door den geneeskundigen dienst verbonden te zijn naar huis vervoerd. Het binnenkomend stoomschip Santa Maria is gisteren om 11 uur bij het instoomen van de Rijnha ven te Rotterdam door storm afgedreven en heeft de vrachtboot van Alkemade 2 vau de stoombootmaat schappij Leiden, liggende aan het terrein van de Hol land Amerikalijn en geladen met 250 planten bestemd vóór Amerika middendoor gevaren. De vrachtboot zonk onmiddellijk, ook het remmingwerk aan de kaai muur werd beschadigd. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Op het terrein van de firma van Schijndel Oo„ aan de Nijverheidstraat te Rotterdam, is gistermiddag een stapel planken door een rukwind ingestort. Een werkman werd door de vallende planken getroffen en is naar het Ziekenhuis vervoerd. Hij werd inwendig gekneusd en brak een been. Gisterochtend was de schipper van het zeilschip „Henriëtte Margaretha," kómend uit Rotterdam, en vermoedelijk bestemd voor Zaandam, in de bocht van Buiksloot bezig zijn bramzeil om te gooien, toen plot seling een felle wincivlaag het zeil tegen den man aan sloeg met zoo'n geweld, dat de schipper er door over boord viel. De zware storm maakte het onmogelijk hem te red den en de bemanning moest het dus aanzien, dat de schipper voor hun oogen verdronk. Door den hevigen storm werd gistermorgen in de I' olkingestraat te Groningen de deur voor een arke- neelkamertje op de derde verdieping losgerukt. Bijna hadden een paar voorbijgangers het ding op zich ge kregen, dat op het trottoir neersmakte. De schipper De Jong uit Meppel heeft Donder dag op de Zuiderzee met zijn schip schipbreuk gele den, waarbij hij gered werd, maar zijn vrouw en kin deren hun graf in de golven vonden. GETROEFD. Een beroepsbedelaar weet met een smoesje tot den heer des huizes door te dringen. „Ik ben heelemaal van het andere eind van de stad komen loopen, meneer, omdat de menschen daar me verteld hadden, dat u zoo vriendelijk was voor ar- I me drommels als ik." „Hebben ze dat gezegd?" „Ja, meneer, en daarom kwam ik naar toe." „Ga je straks dienzelfden kant weer uit?" „Jawel meneer." „Wil je dan zoo goed zijn, dat gerucht tegen te spreken?" (Hbld.) DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Gelijk wij gisteren meldden werd gisteren te Am sterdam tegen den burgemeester van Blaricum 3 maanden gevangenisstraf geëischt wegen vervalsching van een betalingsmandaat. Daarna stond de burgemeester terecht wegens mis handeling van een ambtenaar, hem in de uitoefening van zijn functie aangedaan, waarvoor twee maanden gevangenisstraf geëischt werd en gisteravond stond hij nogmaals terecht voor valschheid in geschrifte. Wegens het opzettelijk gebruik maken van eenig valsch authentiek stuk werd een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden geëischt. UIT BERGEN. Was de huur der z. g. loterijlanden van den polder de Bergermeer gedurende^_de laatste jaren zeer hoog; dit jaar valt eene belangrijke daling te bespeuren. Bij de Donderdag 1.1. plaats gehad hebbende verpachting was de opbrengst 2315 tegen 2735 ten vorigen ja- re. De huurprijs van den groenenweg is gedaald van 133 op 124 en die van den Bergerweg van 155 op 135. Voor het examen nuttige handwerken slaagden gis teren te Utrecht de dames A. Duijs. M. E. de Moei en Th. C. M. P. M. Peters, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1