DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Damrubriek. Honderd en dertiende Jaargang. ZATERDAG 25 FEBRUARI BIKNEJVLANI). mr** No 48 1911. Niets is lastiger te verdragen dan asmbeien ÉÜL iwé.. ii?H.HH EET EN U WORDT DUN. AARSCHE RECHTZAKEN. ARRONDISSEMENTS-KECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting' van Dinsdag 21 Februari. (Vervolg). BELEMMERING DER POLITIE. Charlotte K. te Helder was in verzet gekomen van het vonnis van de arrondissements-rechtbank van 24 Januari j.l., waarbij zij bij verstek veroordeeld was tot 14 dagen gevangenisstraf wegens het niet willen uit leveren van flesschen gevuld met sterken drank aan de politie, die haar betrapte op overtreding van de drankwet. De zaak werd thans opnieuw behandeld en beklaag de bekende het haar ten laste gelegde. Evenals de vo rige maal werden als getuigen gehoord de agenten van politie Jacobus de Glopper en Gerhard Arends, beiden te Helder woonachtig, die de zelfde verklaringen als toen aflegden. De Officier van justitie vond' geen enkele reden om het vonnis te vernietigen of ook maar eenigszins te veranderen en eischte bevestiging van het vonnis. TWEE RUWE KLANTEN. Oornelis van der Iv., sjouwerman en Cornelis V., sehildersknecht, beiden te Hoorn woonachtig, hadden zich den 21sten Januari te Spanbroek zeer onhebbe lijk aangesteld tegen den rijksveldwachter Koene, die zieh tegen hen moest verdedigen met de gummistok in de cene en de revolver in de andere hand. Gerrit Jacob Koene, vertelt de toedracht van de zaak. Beklaagden hadden zich dien dag op schandelij ke manier aangesteld in 't café van Van Stralen. La ter zag getuige beklaagden met hun vriend1 ze had den met hun drieën den beest uitgehangen op straat; toen getuige naderbij kwam, had V. een ge opend mes in de handen en moest getuige zich met gummistok en revolver verdedigen, daar Van der K. hem trachtte te grijpen. Eindelijk toen getuige zei: „Tk zal schieten," gingen zij verder. Dirk Wilhelm Driessen, commies bij de directe be lastingen te Spanbroek, was in gezelschap van den veldwachter, toen deze beklaagden achterhaalde. Ook getuige moest zich verdedigen. Al heel gauw was echter zijn wandelstok stuk, waarom hij een paal te hulp moest nemen om zich te weren. Jan van Stralen, kastelein te Opmeer, had den 21en Januari bezoek gehad van beklaagden met een vriend. Ze gebruikten wat, maar wilden niet betalen. Zij gingen weg en getuige deed de deur achter hen op slot. Toen Van der K, terugkwam om toch maar te betalen, vond hij de deur dicht, wat hem zoo irri teerde, dat hij met een steen de ruit inwierp. Getuige ging hem achterna, o. a. in gezelschap van Koene, die hij achterop liep. Toen zij beklaagden inhaalden, dreigde V. met een mes en trok getuige zich terug. Cornelis Huiberts, kastelein te Spanbroek, had be klaagden eveneens in zijn herberg gehad den 21en Ja nuari. Zij waren dronken en getuige wilde hun daar om geen drank verstrekken. Zij werden kwaad en een hunner sloeg een kwispeldoor van de tafel. Daarna werd er een fietsrek omver gegooid en werd met een stoel een lamp stukgeslagen. Ook werd er een tafeltje omgeworpen wat ten gevolge had, dat er een poot van losraakte. Even later kwam Koene vragen, of hij mee wilde gaan om de vernielers te achterhalen. De Officier, die in herinnering bracht, wat beklaag den met Nieuwjaar onder Blokker hebben uitgevoerd, eischte tegen elk hunner 9 maanden gevangenisstraf. Mr. A. P. H. de Lange, bracht in het midden, dat naar zijn meening de houding van beklaagden niet van dien aard' is geweest, dat de veldwachter geen uitvoering aan zijn voornemen kon geven. VERNIELING, WEDERSPANNIGHEÏD EN BEDELARIJ. Taeke de II., los werkman te Workum, bad zieh we gens vernieling, wederspannigheid- en bedelarij te verantwoorden. Maartje Visser, huisvrouw van Jan Bijvoet te Cal- lantsoog, bediende den 17en Januari, terwijl haar man aan het eten was, in de herberg, waar beklaagde zich o. a. ophield. Toen zij weer naar binnen ging en haar man weer een poosje bediend had, hoorde zij hem zeg gen: „Nu geef ik niets meer," waarna beklaagde woedend werd en dreigde al 't glaswerk van de toon bank te slaan. Toen zij naar de herberg ging, was haar man aan 't worstelen met beklaagde. Beklaagde zegt 6 maatjes jenever te hebben gebruikt en zich verder van het geval niets meer te herinneren. Jan Bijvoet, kastelein te Callantsoog, verklaart, dat beklaagde met nog iemand den 17en Januari zijn herberg bezocht en na een buitengewoon groote hoe veelheid jenever te hebben gedronken, een hunner, be klaagde, de ruit had ingeworpen. Antje Snel, huisvrouw van Hendrik Schouten te Callantsoog, had den 17en Januari 's middags om 12 uur twee personen, waaronder beklaagde, aan haar woning gehad. Een poos later kwamen zij weer te rug, waren toen dronken en vroegen om geld. Hendrik Schouten te Callantsoog werkte 's middags om 4 uur op zijn erf, hij hoorde om hulp roepen en zag zijn buurman worstelen met beklaagde, die hij even la ter de ruit zag ingooien. Jan Tuinman, gemeente-veldwachter te Blokker, wilde beklaagde arresteeren, daar hij dronken was. Beklaagde verzette zich echter hevig hiertegen en gaf op Ja.n Stavast te heeten. De Officier, die in het midden brengt, dat beklaag de nog veel meer op zijn geweten heeft dan hem bij dagvaarding is ten laste gelegd, eischte tegen hem 12 dagen hechtenis wegens bedelarij en 6 maanden ge vangenisstraf, wegens vernieling en wederspannig heid. DIEFSTAL. Gerardus Matthias V., houtzager te Alkmaar, thans gedetineerd in het huis van bewaring, was dief stal ten laste gelegd. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. Den 22en Januari, vroeg de vrouw van zijn kostbaas, Pe- tronella Sman—Lobach, woonachtig in de Popelmans- laan hem, een poosje op het huis en het kindje te pas sen. Toen beklaagde alleen was, haalde hij een geld kistje uit de kast, hij brak het open en haalde er geld lilt, hoeveel weet hij niet. Daarna verwisselde hij zijn jas en vest voor die van Sman, die beter waren, liet het kindje alleen en vertrok te voet naar Haarlem; vandaar ging hij per trein naar Amsterdam1 en gaf zich bij de politie aan. Daar werd bij fouilleering slechts 7 cent op hem bevonden. Cornells Sman, werkman te Alkmaar, verklaart den 22sten Januari naar het 30-jarig huwelijksfeest van zijn ouders, die aan het Raaksje wonen, te zijn ge gaan. Zijn vrouw kwam later, en toen zij samen om 1 uur thuis kwamen, hingen de kleeren van beklaagde op een stoel. Den volgenden morgen bleek, dat hij ze verwisseld had voor die van getuige, tevens bleek toen, dat het geldkistje was opengebroken en er geld uit vermist werd. Petronella Lobach, huisvrouw van Cornelis Sman, verklaarde even als haar man. Toen zij den volgenden morgen bekl. wilde wekken was zijn bed leeg en het geld1 en dek leeren van haar man verdwenen. Acht gul den en negen cent waren er in het kistje geweest. Beklaagde, die al eenige malen wegens verduiste ring is veroordeeld, hoorde een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eisehen. Mr. Verhoeff verzocht beklaagde een zoo kort mo gelijke straf op te leggen en de preventieve hechtenis in mindering te brengen. BEDELARIJ. Ten slotte stond nog terecht de 61-jarige Timou J., Alkmaarder van geboorte, die reeds meermalen in Rijks werkinrichtingen geplaatst is geweest en op zijn zwerftochten ook Alkmaar weer eens had opge zocht. In Januari had' hij eenige nachten op het bu reau van politie alhier doorgebracht en ten slotte niet meer wetend waar te blijven, vroeg hij den 23sten Ja nuari den agent van politie Pieter Grondsma om een aalmoes. Hij werd aangehouden en hoorde ter te rechtzitting wegens bedelarij en landlooperij twee maal twee dagen hechtenis en plaatsing in een Rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaren tegen zich eisehen. UIT DE RIJP. In de laatste raadsvergadering waren aanwezig alle leden. Voorzitter was de heer P. A. Romijn. Ingekomen, en voor kennisgeving aangenomen, de volgende stukken: a. een schrijven van den heer H. Holle, waarin hij verklaart zijne herbenoeming tot regent van het ge meene wees- en armenhuis aan te nemen; b. id. van den heer T. Ero, inhoudende dezelfde mededeeling c. id. van het bestuur der afd. de Rijp van de Noord-Holl. vereeniging „Het Witte Kruis," waarbij genoemd bestuur verklaart het magazijn der afd. als barak voor de gemeente beschikbaar te stellen, mits deze, bij mogelijke choleragevallen, den daarin aanwe zige materialen een andere bergplaats bezorgt; d. verschillende missives van Gedep. Staten, hou dende goedkeuring en e. een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, bevattende het verslag harer werk zaamheden over 1910, en de mededeeling, dat tot voorzitter is herbenoemd de heer P. A. Romijn en tot secretaris de heer K. Wipkink. Daarna was aan de orde het voorstel van den heer Yerwer, inzake herziening van het belastingstelsel. Genoemde heer wil, tot maximum inkomens van pl. m. 700 voor elk kind, behalve het 1ste, beneden 17 jaar, J 1 belasting van den Hoofdei. Omslag aftrekken. Hij stelt dit voor, daar hij overtuigd is, dat het vele gezinnen met veel kinderen thans zwaar zal vallen, hunne gemeentebelasting te betalen. Nadat de heer van Yloodorp zieh principiëel vóór kinderaftrek heeft verklaard, doch dit dan ook voor alle inkomens wil doorvoeren, werd het voorstel van B. en W.het adres in hun handen te stellen tot het uitbrengen van advies, aangenomen. Het 2o punt der agenda„restauratie raadhuis" lok te een vrij uitvoerige gedachtenwisseling uit. B. en W. stelden voor mede te gaan met het plan van den architect Frowein, doch de burgemeesterskamer niet vóór, maar achter de secretarie aan te brengen. De heer Blokdijk herinnerde er aan, dat dit onder werp reeds jaren in den Raad' besproken wordt. Thans zijn de volgende begrootingen ingediend:: één van den heer Frowein voor het zoowel uit- als inwendig terug brengen in 17e eeuwsche stijl, groot 13750; één van den gemeente-opzichter, den heer van Aken voor het alleen uitwendig terugbrengen in 17e eeuwsche stijl, groot 6582, en één van denzelfde, waarin de kosten van reparatie becijferd worden op 4254. Spr. aarzeli niet zijn stem uit te brengen op de eerste begrooting, daar, waar door het rijk waarschijnlijk de helft zal worden bijgedragen, de kosten hienoor niet zoo bij zonder hoog' zijn. De heer van Yloodorp is het vrijwel met den heer Blokdijk eens, doch hij zal zich steeds tegen het aan brengen van een burgemeesterskamer blijven verzet ten. Eenige jaren geleden werd1 de secretarie ver groot, wijl men te weinig ruimte voor de materialen had, en nu wil men deze ruimte nog in tweeën split sen. Dit is z. i. onverantwoordelijk, te meer, daar in gemeenten als de Rijp de functies van burgemeester en secretaris dikwijls door één persoon worden vervuld en die kamer dan geheel onnoodig zou zijn. Laat men de burgemeesterskamer niet vervallen, dan zal hij te gen de restauratie stemmen. De heer erwer merkte op, dat door B. en W. de te genwoordige toestand van het Raadhuis gevaarlijk werd geacht. „Welnu, om dit gevaar op te heffen," zeide spr. „stel ik voor B. en W. een crediet te verlee- nen van voorloopig 2000, teneinde met de allernoo- digste reparaties een aanvang te nemen." Ook de heer Hoedemaeker zeide niet veel voor een burgemeesterskamer te gevoelen. Nadat B. en W. nog eenige argumenten aanvoerden, teneinde aan te toonen, dat de secretarie groot genoeg zal worden, welke argumenten met klem door den heer van Vloodorp worden bestreden, werd1 gestemd over het voorstel van B. en W.„restaureeren volgens "plan I rowein, doch burgemeesterskamer achter de secreta rie aan te brengen." Dit voorstel werd aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. Vloodorp en Venver. (Door deze uitslag verviel dus het voor stel Verwer). Nog werd besloten bij de provincie 2000 subsidie aan te vragen. Uit den daarna behandelden brief van de Mij. tot Bev. v. N. bleek, dat deze Mij. het afgeloopen jaar een winst maakte van J 9815, waarva» de gemeente, ale vennoot, 1/. of 1963 toekomt. Tevens verzocht zij, een gecommitteerde te benoemen voor de op 24 Febr. a. s. te houden vergadering. De heer van Yloodorp meende niet te mogen nala ten de aandacht te vestigen op de gunstige bedrijfsre sultaten van de gasfabriek. Het aantal geleverde M3. in 1910 is 186.461 of 13513 M3. meer, dan het vorige jaar. Ook bracht hij een woord; van hulde aan den di recteur der M„ den heer van der Molen, voor zijn uit stekende administratie. Hierna werd1 tot gecommitteerde benoemd de heer E. Hoedemaeker, die deze benoeming, verklaarde aan te nemen. Het voorstel van B. en W„ om de boomen op de Dam te laten rooien en nieuwe daarvoor in' de plaats te zetten (in de vorige vergadering staakten hierover de stemmen) werd na het voorlezen van het deskundig advies daaromtrent, met 61 stem die van den heer Verwer aangenomen. Tot leden van het stembureau werden na verschei dene stemmingen benoemd de heeren Geerke, Blokdijk en Hoedemaeker. (de heeren v. Vloodorp, Rot en Roe- lofs wenschten niet in aanmerking te komen). Bij de rondvraag werd een opmerking van den heer Roclofs, inzake een onbewoonbaar verklaarde woning, door den voorzitter beantwoord. Wordt in bedoelde woning ded rinkwaterherziening aangebracht, dan zal voorgesteld worden, de onhewoonhaarverklaring op te heffen. De heer Verwer informeerde, hoe het nu eigenlijk met de vuilnisbelt staat? Verplaatsen naar de Zuid- dijk was z. i. het beste. De heer van Yloodorp was het volkomen met den heer Yerwer eens. Ook hij vond de tegenwoordige bergplaats onvoldoende. Tevens hoopte hij dat, wanneer B. en W. weder met een gewijzigd voorstel, zooals nu het gewijzigde plan „restauratie raadhuis" voor den dag komen, de daarop betrekking hebbende stukken en toelichting bij de stukken, die 2X 24 uur voor iedere raadsvergadering voor de leden ter inzage liggen, overgelegd zullen wor den. Niemand meer het woord; verlangende, ging de ver gadering over in comité-generaal ter behandeling van den Hoofdelijken Omslag voor 1911. Ingezonden mededeelingen. Maar weinig kwalen worden er aan het menschdom opgelegd, die pijnlijker zijn en meer ongemak veroor zaken dan aambeien. De onophoudelijke jeuking en bi'andende pijn verschaffen u dagen vol kwelling en nachten van slapeloosheid en ellende. En indien jeu kende aambeien veronachtzaamd' worden, leiden zij tot inwendige of bloedende aambeien, die den patiënt zijn energie ontnemen, bloedarmoede veroorzaken en hem zwak en wegkwijnend! maken. Reeds de eerste aanwending van Foster's Zalf geeft een ongekend gevoel van verkwikking en verlichting aan de aangedane deelen, en slechts zelden is één doos onvoldoende om een volkomen en duurzame genezing teweeg te brengen. Yoor eczema, huiduitslag, gordelroos, puisten en al le jeukende huidziekten is Foster's1 Zalf een zeker ge neesmiddel. Zij is wonderlijk verzachtend, heelend en antiseptisch. Zij prikkelt de huid niet en doet haar niet te spoedig opdrogen. Zij is zonder wederga. Overtuig t u, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Alkmaar verkrijgbaar bij Nierop Slothou- ber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10. voor zes doozen. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 118 en vraagstuk 33. Beiden waren niet zoo erg ingewikkeld, doch zijn met genoegen door sterke en zwakke oplossers ontleed. Stand van No. 118. Zwart: 8/13, 15, 18, 26, 30. Wit: 24, 25, 27, 28, 33, 34, 37, 40, 44, 50. Oplossing van den auteur. Wit speelt. 1. 27—21 1. 26 17 2. 37—31 2. 36 27 3. 24—19 3. 13 24 4. 34—30 4. 24 35 5. 44—39 5. 35 44 6. 28—22 6. 17 28 7- 33 2 7. 44 33 8. 2 26 en wint. raagstuk 33 van S. Homan had den volgenden stand: Zwart: 6, 7, 8, 9, 10, 12, 16, 19. Wit: 20, 21, 27, 28, 33, 34, 39, 40. De vraag was: „waarom mag zwart niet 10—14 spelen Wel, als zwart dien zet. speelt, laat wit volgen: 1. 28—22 1. 14 25 2. 22—18 2. 12 23 3. 33—28 3. 23 32 4. 27 38 4. 16 27 5. 38—32 5. 27 38 6. 39—33 6. 38 29 7. 34 1 en wint dê partij. Wij ontvingen van 118 en 33 goede oplossingen van de heeren M. Beers, G. Cloeek, D. Gerling', J. Hout- kooper, J. M. Houtkooper, te Alkmaar, H. E. Lan- tinga te Haarlem en S. Homan te Wijde Wormer. Van probleem 116 en vraagstuk 32 ontvingen wij nog een goede oplossing van J. M. Houtkooper. Van probleem 117 een goede oplossing van Joh. K. Aarden. Slagzetten in de opening. Bij de damwedstrijden alhier heeft zich de eigenaar digheid voorgedaan, dat 4 partijen zijn verloren door denzelfden slagzet in de opening. Wij achten het dus van belang, deze valstrik onder het oog van onze le zers te brengen. De slag wordt uitgevoerd door zwart en brengt twee schijven winst. Men spele uit de aanvangspositie de volgende zet ten f 1. 33—28 1. 15—23 2. 81—27 2. 17—21 3. 39—33 3. 12—17 4. 44—39 4. 21—26! Nu heeft wit gelegenheid in den val te loopen. Speelt, hij n.l. als 5e zet het gebruikelijke 3731, dan wint zwart twee schijven, z. m. 5. 37—315. 26 37 6. 42 31 6. 23—29 7. 34 23 (de beste) 7. 1722 8. 28 17 8. 19 26 9. 11 22. Men zij dus op zijn hoede en onthoude den zet foeil om hem te verhinderen of toe te passen. Slagzet in de partij. In onderstaanden stand maakte M. P. een slagzet tegen M. C. W/..Wm. 1 Wit speelde n.l. 1.40—34 1.29:40 2. 35 44 2. 24 35 3. 27—22 3. 17 37 4. 26 8 4. 13 2 5. 38—32 5. 37 28 6. 33 4 (5 sch.) en wint. Uitstekend gezien!! No. 119 is een aardig probleem, dat nog nimmer gepubliceerd en dat wij zeer ter oplossing aanbevelen. Probleem 119 van S. HOMAN. ^'YYYYYY^^^^'y//YZ//Y/^^^'yyYYY/yJ^^^'vyYj ■YY/Mi' ri Zw. 4, 5, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 23, 28, 29. W. 27, 80, 32, 34, 37, 38, 39, 40, 41, 45, 48. Vraagstuk 34. In onderstaanden partijstand verloor wit de partij door 72 te spelen. Op welke ma'nier? Zw. 13, 25 en dam op 41. W. 7, 34, 35, 38. Opl. voor of op 2 Maart b. v. d. blad. Ingezonden Mededeelingeu. Indien U te dik zijt, afkeerig van de geringste in spanning, te veel stil zit en toch eene vermagerings kuur wilt ondergaan, gaat naar Uw Apotheker of Dro gist en vraagt hem eene flacon Marmola tabletten, die U 1.75 kost. Voor dit kleine bedrag helpt Uw Apo theker of Drogist tot Uwe voldoening, mot het ver-, krijgen van een mooi, slank figuur. Hij zal U eene flacon Marmola tabletten ter hand' stellen, samenge steld overeenkomstig het bekende Marmola recept. Na iederen maaltijd en vóór het naar bed gaan, moet U één dezer tabletten nemen, totdat Uw gewicht per dag van 350 tot 450 gram afneemt. De behandeling is zoo eenvoudig mogelijk. Eet gerust, wat U wilt; li chaamsoefeningen zijn goed' voor athleten, maar in dien U dit kleine tabletje geregeld gebruikt, zal het overvloedige vet ongetwijfeld snel verdwijnen en ach terlaten Uw eigen ik, bestaande uit sterk vleesch en krachtige spieren. Verkrijgbaar in alle Apotheken en bij alle Drogis ten. Prijs Fl. 1.75 per flacon met gebruiksaanwijzing. Agenten: Nierop Slothouber, Alkmaar, of franco zending tegen inzending van postwissel of postzegels aan HENRI SANDERS, Apotheker, Rokin 8, Am sterdam.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9