DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. MAANDAG 27 FEBRUARI. BONENLAND. No, 49 1911. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAARSG HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de go meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van C. A. BEUDEKER, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een champagnepilz- en mineraalwaterfabriek, waarin een gasmotor van pl.m. 1 P.K. in het perceel Konings straat Wijk B No. 14. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Donderdag, 9 Maart e.k., 's voormiddags te elf urn en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 23 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 27 Februari. China heeft aan Ruslands eisehon toegegeven en daardoor is de kans op een oorlog in het Verre Oosten voorl'oopig weer afgewend. De eischen welke de Rus sische regeering in een n-ota, welke een ultimatum werd genoemd, stelde hebben we in bet vorige week overzicht weergegeven. Ter herinnering zij dus thans slechts vermeld, dat Rusland dreigde Koeldsja, de stad in Chineesch Turkestan, welke het dertig jaar geleden teruggaf, te bezetten, zoo China niet de zes gestelde eischen, betreffende den handel in deze grensstreek, het vestigen van consuls, het heffen van douanerech ten etc. inwilligde. Zij, die beweerden, dat Rusland wachtte op een schoone gelegenheid om op de econo mische verovering van Mongolië de militaire bezettin; te laten volgen, schenen gelijk te krijgen. Maar Chi na, dat- te kampen heeft met den zwarten dood, de pest, met de beweging voor de grondwet en dynastie ke onlusten, dat beschikt over een niet voldoende ge schoold en van leiding gespeend leger heeft, waar de Russische troepen reeds mnrschvaardig aan de gren zen stonden, onmiddellijk bakzeil gehaald. Het heeft, na zijn verbazing te hebben geuit over de scherpe no ta, gezegd op alle punten te zullen toegeven. Rusland heeft dus door zijn brutaal optreden zijn doel bereikt, het heeft op het juiste oogenblik China overtroeft, daardoor zijn positie op de geldmarkt verbeterd en het Tsa risme weer steviger doen zetelen. In Europa heeft men zich, om den vrede te handha ven, weer krachtiger tot den oorlog voorbereid. In frankrijk werden twee nieuwe „Nooitbenauwds" met een meerderheid van 4G1 tegen 76 stemmen aangeno men. In Oostenrijk-Hongarije hebben de delegaties de aanzienlijke versterking van leger en vloot zonder bezwaar goedgekeurd. In Duitschland is vermoedelijk nooit een legerbegrooting zoo gauw onder den hamer doorgegaan als deze week. De overtuiging, dat aan den bewapeningswedstrijd niets meer te wijzigen valt, schijnen alle parlementen der g-roote mogendheden zich eig-en te hebben maakt. In de Eransche Kamer is van socialistische zijde nog een poging- g-edaan om bij motie de regeering uittenoodig-en met de andere mogendheden, in het bij zonder met Duitschland en Engeland onderhandelin gen te openen, teneinde te komen tot gelijktijdige ver mindering der bewapening. Maar de regeering- was aan dat oor doof, de minister van buitenlandsche za ken stelde de kwestie van vertrouwen, en tenslotte werd er een door hem aanvaarde motie aangenomen, waarin de regeering enltel wordt uitgenoodigd pogin gen in het werk te stellen, in overeenstemming met andere bevriende en verbonden mogendheden, om op de aanstaande vredesconferentie in den Haag de kwesties van gelijktijdige beperking der bewapeningen aan de orde te stellen. 1 en aanzien van de buitenlandsche betrekkingen deed Duitschland deze week van zich spreken. Met belangstelling werd afgewacht op welke wijze het Duitsche rijk zich zou vertegenwoordigen bij de Itali- aansche jubileumsfeesten. Vooral van anti-clericale zijde werd deze zaak erg opgeschroefd. Tenslotte weid uitgemaakt, dat de Kroonprins Rome een offici eel bezoek zal brengen en den gelukwensch van den .Keizer zal overbrengen. In Engeland is het veto-ont-werp van het vorig- jaar waardoor een einde zal worden gemaakt aan het voor recht van de lords om besluiten, door het Lagerhuis genomen, te verwerpen, opnieuw bij het Lagerhuis in gediend. Rustig' zijn de debatten over dit ontwerp ^begonnen over de zaak zelf, die van alle kanten reeks bekeken is, valt trouwens geen nieuws meer te zeggen. Natuurlijk stemmen de unionisten tegen. Is het veto-ontwerp wet geworden, dan. kan de liberale ngeeiing met het afwerken van haar program begin nen. Een der eerste punten, welke daarop voorkomen, is zelfbestuur aan Ierland zonder de hulp der Ier- sehe afgevaardigden kan het ministerie niets verrich ten, het kabinet wordt geholpen, maar die hulp geeft verplichting. De verwezenlijking van den lang ge- koesterden wensch der Ieren zal dus wel niet lang meer op zich laten wachten. Intussch-en zullen de Ier- sche afgevaardigden niet deelnemen aan de ltronings feesten, zij hebben na een discussie van vier uur onder elkander uitgemaakt, dat zij niet kunnen vergeten welk onrecht Ierland dikwijls in naam der koningen van Engeland is aangedaan, en zij meenen getrouw te moeten blijven aan de traditie hunner partij, die nim mer aan hoffeesten deelnam. Frankrijk kwam deze week onverwacht voor een mi nistercrisis te staan. De Kamer had zich eerst ernstig bezig gehouden met de vlootversterking. Toen kwam het plotselinge overlijden van den minister van oorlog, generaal Brun, die zonder bijzonder op den voorgrond te treden een zeer gezien man was in Ka mer en Senaat en die dan ook op Staatskosten zal worden begraven. En eindelijk daar werd onder leiding der Combistisclie radicalen een aanval gedaan op liet kabinet, en wel op zijn anti-clericale politiek, het zwakste punt, daar er onder haar aanhangers ve len zijn van rechts, die een scherpere politiek van de zen aard niet wenschen. De heer Briand schijnt onder de verdenking te komen, van reactionnair te zijn ge worden en deze verdenking was reeds voldoende om den goedvoorbereiden aanval kracht bij te zetten. De minister-president kreeg nog een meerderheid maar een van zestien stemmen! Dat is een ernstige waarschuwing voor een verdienstelijk man, die de eerzucht heeft om nog veel tot stand te brengen. Het is de vraag of hij nog aan kan blijven en zoo ja, of dit voor langen duur zal zijn. Op dit oogenblik is de vraag nog niet beantwoord heden zal het ministe rie een beslissing nemen. De geruchten loopen uiteen. Het meerdere zegt dat het ministerie zal gaan. De heer Briand zou dan vijf jaar minister geweest zijn, eerst van onderwijs en ec-redien-st, toen van justitie, eindelijk minister president en minister van binnenlandsehe zaken. Hij zou gevallen zijn op hetzelfde terrein de kerkelijke politiek waarop hij zijn eerste zege als minister be haalde. Hij zou gevallen zijn door de wapens, welke hij den tegenstander zelf in de handi had gegeven: in zijn antwoord in de Kamer zei de heer Briand iro nisch, dat de heer Malvy, die den aanval leidde, van de acten, welke op Briands verzoek door het ministe rie van eere dienst te zijner beschikking waren ge bracht, zeer nuttig gebruik gemaakt had door zijn veldtocht tegen het kabinet voor te bereiden. I it Portugal kwamen verontrustende berichten. Het nieuwe bewind heeft' zich nog niet stevig geves tigd. liet schijnt dat de tegenstand jegens de wijze, waarop geregeerd wordt, toeneemt. De regeering met name de minister van Justitie Affonso Costa treft tegen de tegenstanders maatregelen, gelijk ze tij dens de dictatuur van Joao Franco zelfs niet genomen werden. Het gevolg is natuurlijk onlusten. De regee ring tracht die wel te vergoelijken, maar zij kan den indruk niet wegnemen, dat er nog al het een en ander aan den toestand hapert. Het uitblijven der verkie zingen zij worden voortdurend verschoven, het heet, dat het nu wel Juli of Augustus zal worden ver sterkt dien indruk, doet denken, dat de regeering niet gerust is op den uitslag. HOFBERICHT. H. M. de Koningin, Z. K. II. de Prins en H. M. de Koningin-Moeder zijn voornemens het concert van het Leidsch Studentenniuziekgezelschap Sempre Crescen do op 13 Maart in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage, ten bate van de stich ting- Oranje-Nassau's Oord te bezoeken. DE MINISTER VAN OORLOG. De minister van oorlog die van zijn reis naar de garnizoenen in de zuidelijke provinciën met de hem vergezeld hebbende officieren in Den Haag- is terugge keerd, is van plan later nog verschillende garnizoe nen in andere deelen des lands te bezoeken, maar het tijdstip daarvoor kan, ook in verband met de parle mentaire werkzaamheden, nog niet worden vastgesteld. VERBOUWING PALEIS HET LOO. De werkzaamheden aan den nieuwen aanbouw van het Koninklijk Paleis het Loo hebben Zaterdagmorgen een aanvang genomen. Aan het paleis zelf wordt dit jaar niet veel veranderd. Alleen zullen eenige uit- bouwtjes worden weggebroken en met het hoofdgebouw worden gelijk gemaakt. Hieronder behoort ook de keuken van Prinses Juliana, welke 1 meter moet wor den ingekort. Deze laatste werkzaamheden moeten vóór den terugkeer der Koninklijke Familie worden afgeleverd. van een monument daar ter stede, ter eere van H. M, de Koningin bij Hare 25-jarige troonsbestijging. De eigenlijke oprichting van het fonds zal op Maart om 3% uur geschieden. Deze tijd is gekozen omdat het dan juist precies 12% jaar geleden is, dat H. M. den troon beklom. ZILVEREN JUBILEUM TROONSBESTIJGING. De vereeniging De Centrale te Groningen heeft be sloten tot stichting van een fonds tot het oprichten INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKING Reeds geruimen tijd doen, naar men weet, geruch ten in de buitenlandsche pers de, ronde, dat er vóór den aanvang van de Engelsche kroningsfeesten een internationale zeeliedenstaking' zou uitbreken. De Brusselsche correspondent van het Berliner Tageblatt meldde, dat de secretaris van den Engelschen zeelie denbond, Gathery, de Belgische en Nederlandsche ha vens bezoekt om zich van de stemming der zeelieden aldaar op de hoogte te. stellen. Te Amsterdam en Rotterdam is van een zoodanig bezoek niets bekend. Intusschen vernemen wij, dat jhoogstwaarschijnlijli binnenkort, op 13 dezer, een internationale bijeen komst te Antwerpen zal worden gehouden van gedele geerden van de zeeliedenbonden in de verschillende landen. (N. R. Ct.) Gemengd nieuws, URK ONDER WATER. Door het uitschieten van den stormwind is het Zui derzeewater in korten tijd zeer sterk gestegen. Het geheele weideland is onder water geloopen. Viervijfde van liet eiland staat blank. HET VRIJE TOONEEL. Van 1 Maart af zullen in het Bioscoop-Theatre voorstellingen gegeven worden van „Onze Kustverde diging" of „De Hollandsche Nachtmerrie," spotspel in twee bedrijven, door J. H. Speenhoff, Regie N. d. 1. Mar. De korte inhoud ervan: Een duinbewoner, opge wonden geraakt door 't lezen der vele krantenberich ten, brengt zijn huis in staat van verweer en wapent zijne huisgenooten. Als hij ten slotte bemerkt dat de brandkast geplunderd is, geeft hij zich over aan een denkbeeldigen vijand en bekommert zich verder niet om 't vaderland. BLOEDVERGIFTIGING Te Streukel (Ov.) had de knecht van den heer II. Withaar een puistje bij den neus stuk gekrabd. Hier door ontstond bloedvergiftiging tengevolge bij na hevige pijnen overleed. waarvan STAKING. Aan deijsfabriek „IJmuiden," te IJmuiden, is een staking- uitgebroken onder het fabriekspersoneel, we gens het beweerd onrechtmatig ontslag van den ma chinist.. BESTRIJDING VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haa meldt,: De in de Staatscourant verschenen benoeming van de adsistent-districtveeartsen dr. A. ten Sande Jr. en A. A. van Mansveld tot buitengewoon districts-veea-rts is geschied teneinde de bestrijding van het dezer da gen hier te landen uitgebroken, doch gelukkig nog sporadisch voorkomende mond- en klauwzeer zoo snel en zoo krachtig mogelijk te doen geschieden. NOODLOTTIGE DRIFT. Dirk Vlot, 25 jaar, schippersknecht te Oud-Alblas, lag Vrijdag met zijn schuit te Molenaarsgraaf in den Graafstroom. Aan den kant waren verscheiden kinde ren aan het spelen en die waren zeer lastig. Ze maak ten het zelfs zoo bont, dat ze pogingen aanwendden om de touwen, waarmede het schip gemeerd was, los te maken. Vlot maakte zich toen zoo driftig, dat hij een vaarboom met een ijzeren punt eraan greep en die naar de kinderen gooide. Een U-jarige knaap werd daardoor in het hoofd bo ven den linkerslaap zoo ernstig getroffen, dat de her senen eruit puilden en het ventje wel aan de bekomen verwonding zal overlijden. Vlot werd gearresteerd en is in het' huis van bewa ring- te Dordrecht opgesloten. ONTVLUCHT. l it het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Leiden worden sedert Zaterdagavond weder een paar jongens vermist, die ontvlucht zijn en nog niet kon den worden opgespoord. DE ONTPLOFFING AAN DE HEMBRUG. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, heeft de in specteur van arbeid de oorzaak vastgesteld van de ontploffing aan de Hembrug. Door den hevigen storm is n.l. zand in het lokaal gewaaid waarin met het kwiksas werd gewerkt. Dit zand is gekomen in den koperen bak, waarover de be wuste liniaal liep. Dit heeft toen de wrijving veroor zaakt met de bestanddeelen, welke zich in den bak be vonden en bij de geringste aanraking ontploffen. DE RUSSISCHE LANDVERHUIZERS. Zaterdagmorgen zijn de 54, Russen mannen, vrou wen en kinderen, te 9.29 voorzien van een consulaats pas, uit Rotterdam naar OldenzaalBentheim ver trokken. Allen zijn vertrokken; de mededeeling dat enkelen in het ziekenhuis waren opgenomen berustte op een onjuistheid. Aan het station waren bij bet vertrek tegenwoordig de Russische vice-consul alsmede een vertegenwoordi ger van de montefiore-stichting, die aan de Israëlie ten, en een vertegenwoordiger van de r.-k. vereeniging Rafaël, die aan de roomsch-katholieken onder hen reis- en zakgeld uitdeelden. De Russen verzochten den geestelijke aan de Rot- terdamsche politie hun dank over te brengen voor de humane behandeling welke 'zij van haar zijde mochten ondervinden. EEN ONTAARDE VADER. Een huisvader, weduwnaar te Leiden, heeft zijn wo ning verlaten en zes kinderen, waarvan de oudste tien jaar en de jongste zes weken, onverzorgd achtergela ten. BRUTALE GRAANDIEFSTAL. In Elten (N. Br.) werd bij den landbouwer H. W. geconstateerd, dat de graanvoorraad in de schuur langzaam maar gestadig verminderde zonder dat men de oorzaak kon ontdekken, te meer, daar een naar men meende betrouwbaar daglooner, zekere Ant. J. steeds in dien schuur sliep. Dezer dagen zag echter toevallig eene vrouw dezen 's nachts, terwijl hij met een kruiwagen den schuur verliet. Den volgenden nacht werd hij door een verborgen politieman op hee- terdaad betrapt toen hij een zak graan aan een mede plichtige, den baanwachter A. F. der LI. IJ. S. M. overleverde. Beiden werden gearresteerd. Een huis zoeking bij F. bracht aan het licht, dat zich daar 30 zakken graan tot een gewicht van circa 1800 K. G. bevonden. De wachter is reeds 33 jaren bij de H. S. M. in dienst. EEN NIEUWE KOMEET? De correspondent van de ,,'s-H. Ct.", te Rosmalen schrijft d.d. 25 Februari: Gisteravond omstreeks zeven uur verscheen op on geveer 40 a 50 gr. boven den Z.-W. horizon een hei- lichtende ster met een langen, slechts flauwlichtenden zijwaarts gerichten staart. Zonder aanmerkelijk van hoogte te veranderen verdween zij in O. richting, daarbij een prachtig licht verspreidend. Een nieuwe komeet AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de week van 20 tot 25 Februari werd aan de afslag-markt te Broek op Langendijk aange voerd 1800 stuks bloemkool, 31600 roode kool, 121600 gele kool, 38500 witte, 153 zak roode kool en 1064 baal uien, terwijl van de laadplaats 130 waggons groeten verzonden werden. UIT St-PANCRAS. In de vergadering van de Volkskiesvereeniging is candidaat gesteld voor de vacature iu den Raad dezer gemeente, ontstaan door het overlijden van den heer A. Nobel, de heer H. Nol. De verkiezing is beapald op 7 Maart. UIT WIERINGERWAARD. Met den hevigen storm, die hier Zondagmorgen woedde, ging tevens een hoos gepaard, die tal van dakpannen verbrijzelde en o. m. een raam van een broeikas eenige meters ver tegen de glazen deuren der tuinkamer van den heer P. v. d. L. slingerde. Ge lukkig was bij de verwoesting, die hiervan 't gevolg was, niemand in deze kamer aanwezig. UIT HOORN. De vliegende storm heeft Zondag te Hoorn belang rijke schade aangericht. an een perceel aan den Zeedijk is een schoorsteen omgewaaid, die bij de buren door het dak zakte. Dooi de neervallende dakpannen werden van de naastlig gende huizen de ruiten gebroken. Op het Scharloo knapte een boom, waarvan de helft op het dak van een huis. terecht kwam en dit gedeel telijk deed instorten. Later op den dag is aan het Gr. Noord het dak van een huis gedeeltelijk ingestort. Het laat zich aanzien, dat, wanneer de Electri- sche Centrale tot stand komt, wiar groote mogelijk heid toe bestaat, omdat de plannen ook in de linancieele kringen gunstig zijn ontvangen, zich niet zal beperken tot de streek, gelijk oorspronkelijk het plan was. Verschillende gemeenten toch ver buiten de streek verklaren zich voor den aansluiting. Zoo ook thans weer de gemeente Midwoud. Wordt tot oprichting besloten, dan zal wel geheel West-Friesland daarvan de voordeelen genieten. EEN AREND GESCHOTEN. Men meldt uit De Bilt aan het „Utr. Dbl." Een roofvogel, met een vlucht van 21/a M., werd heden door den jachtopziener E. Polman op het land goed Eikenstein alhier geschoten. Deze reuzenvogel schijnt voor ongeveer drie maanden geleden zijn ver blijf in deze provincie te hebben gevestigd en werd het eerst gezien in de nabijheid van het landgoed Wulpenhorst onder de gemeente Zeist. Van daar uit maakte hij iederen dag zijn rooftochten naar in den omtrek gelegen landgoederen en richtte gedurende ge- ruimen tijd veel schade aan onder het wild. Het was dus een groote vijand geworden van de jachtopzieners en geen wonder dan ook, dat zij bijna allen er op loerden om dezen ongewilden jager in handen te krij gen, doch het mocht niemand van hen tot dusverre gelukken. Eindelijk verplaatste hij zijn verblijf naar deze ge meente, en koos het landgoed Eikenstein tot domicilie. Wacht, dacht de jachtopziener, ik zal je wel krijgen. Iiij legt daartoe een konijn, gebonden aan twee palen, op het veld. Statig komt de arend1 aanvliegen en poedig ziet hij den buit. Even zweeft hij daarboven en laat zich dan op het konijn vallen, nam het in zijn klauwen en voordat de jachtopziener gelegenheid had om te schieten, rukte hij het konijn los en verdween daarmede in het luchtruim, evenzoo als hij al menig

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1