stadsnTTöws: Uit Hof- en Hoofdstad. -67. i ander konijn en haasje levend en wel uit het veld had opgepikt. Gisteren echter verraadden eenige kraaien door hun vreeselijk gekrijsch zijn aanwezigheid in het boseh. Genoemde jachtopziener trok er op uit en het gelukte hem den arend het doodelijk schot toe te brengen. Het dier plofte op den grond neder en bleek een vlucht, zooals bovengemeld, van 2x/2 meter te hebben. Naa wij vernemen, zal het beest worden opgezet. EEN ONTROUWE LOOPJONGEN. Een 16-jarige loopjongen van de firma Hagmans en Bergmann te Amsterdam, die Zaterdag voor de firma eenige boodschappen zou doen, is niet teruggekeerd. Bjj onderzoek bleek, dat hij zich met twee vrienden naar Zaandam heeft begeven. Verder is men zijn spoor kwijt. Hij had een weinig goed en dertien vulpen houders, die hij op zicht had gehaald, bij zich. DOOR DEN STORM. Op de brug van de Hugo de Grootkade bij de Bilder- dykstraat te Amsterdam, viel gistermorgen mej. G., wonende Elisabeth Wolffstraat, door een rukwind op straat. Zij kreeg ernstige kneuzingen aan het linker been. UIT SCHAGEN. In den avond van den 25sten werd mej. S. uit Scha- gen, rijdende per fiets van Dirkshorn naar deze ge meente, door een onbekend gebleven manspersoon met fiets en al in de Sehagerwaard in het water gegooid. Toen ze pogingen aanwendde uit het water te komen, duwde de aanrander haar nogmaals terug, waarna hij op het hulpgeschreeuw van mej. S. hard wegliep. In een verder gelegen boerenwoning, waarheen mej. S. zich begaf, werd haar alle hulp verleend en zij vandaar cool- een der inwonende mannen naar Schngen geleid. Van de aanranding werd bij de rijkspolitie aangifte gedaan. De heer J. Lutkewierum, meente alhier UIT URSEM. D. Dardenne Ankring*a, predikant te heeft het beroep naar de ITerv. Ge- aangenomen. UIT WEST-GRAFTDIJK. Zaterdagavond vergaderde alhier cle afdeeling West Graftdijk van den Bond voor Staatspensionneering. Van de 210 leden waren slechts 25 ter vergadering op gekomen. De penningmeester bracht in deze vergade ring^ verslag^ uit van den financieelen toestand der af deeling. Hieruit bleek, dat de ontvangsten in 1910 bedroegen 146.54 en de uitgaven 98.52%, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 48.OIV2. De heer P. Bruijn werd als lid van het bestuur her kozen en in de plaats van den heer J. Nap, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer D. Vorst, De voorzitter, secretaris en penningmeester zijn herkies baar. De andere leden van het bestuur zijn niet dade lijk herkiesbaar. Tot afgevaardigden naar de provin ciale federatie werden gekozen de heeren A. Beeld man en J. Koppen. I Ten slotte uitte het verslag de beste wenschen voor den verderen bloei der vereeniging. Het verslag werd onder applaus en onder dank zegging aan den secretaris aangenomen. De heer Schippers wees op de verplichting van het bestuur om in Januari rekening en verantwoording te doen, nam de door den Voorzitter geuite motieven niet aan, verwees naar een besluit eener vorige ver gadering, waarbij het toen fungeerende bestuur wegens hetzelfde feit werd ontslagen van het lidmaatschap en meende dat daarom het thans zittende bestuur ook ontslagen moest worden. De voorzitter zeide daarop dat het bestuur straks zal altreden, doch wees er op dat de oude statuten niet meer gelden en de nieuwe nog niet zijn goedge keurd, zoodat de vereeniging thans buiten statuten staat. Verder verwees hij naar de in de vorige ver gadering door het bestuur gedane mededeeling, dat het onmogelijk was voor het thans fungeerende be stuur op tijd de vergadering te houden. De heer Schipper handhaafde zijne meening, waar na een algemeen debat volgde. De voorzitter bracht art. 1 van het huishoudelijk reglement in herinnering, dat met verwijdering uit de vergadering dreigt. De heer Schipper verkreeg- na een langen strijd an dermaal het woord en haalde art. 4 aan, waarna hij de zooeven genoemde bewering herhaalde. De heer Jonker onderschreef de verklaring' van het bestuur dat het houden der jaarvergadering ia Janu ari onmogelijk was, welk punt in de nu vastgestelde notulen is vermeld. Een ander lid was het hiermede eens en sprak de wen schel ij kheid uit eerst de agenda te behandelen, daar hij meende, dat dan de heer Schipper de door hem opgeworpen quaestie te berde ko.n brengen. Ver der wees hij op het onmogelijke en het onnette ervan om een bestuur zoo van de bestuurstafel weg te jag-en. De heer Al verwees naar de vergadering van ver leden jaar. De voorzitter sloot de discussies met de heeft zich uitstekend vermaakt, dank zij het zeer veel afwisseling biedende programma, en de voortreffelij ke wijze, waarop dit werd afgewerkt. „De Gouden Bruiloft van Hein en Trui, door de heeren Solzer en Hesse zelf voorgedragen oogstte vooral een enormen bijval, terwijl Truida (Mevr. Hes- se-Slauderof) in het aardige blijspel „Truida" aller lachlust opwekte. De humorist Henri Orvan werd na zijn optreden zelfs tot viermaal toe teruggeroepen 1 Door ongesteldheid van den heer L. Solser werd „Een half uurtje op 't kantoor" vervangen door „De Hand," welk spel een applaus oogstte, zoodat er dik wijls gehaald moest worden. Het was een goede avond zoowel voor den onder nemer en de vertooners als voor het publiek. „LUCIFER". Naar we vernemen zal de N.V. Het Tooneel, direc teur de lieer Willem Rooijaards Dinsdag 7 Maart in de Harmonie alhier Vond el's Lucifer opvoeren. Aller- wege, waar dit stuk gegeven is, werd de vertolking van het machtige treurspel bijzonder geprezen. De regie is in handen van den heer Rooijaards, die zelf de hoofdrol zal vervullen. „KUNST NA STUDIE." Het letterkundig bekroond Blijspel van Jan Bruy- lantz Jz.f do g'evolg-eifs van. 'n ontvluchting', werd gis- teravond voor een vrij goed bezette zaal in de Harmo nie door het Tooneelgezelschap „Kunst na Studie" ten tooneele gebracht. Aan den geestigen inhoud van het stuk werd door het spel niets te kort gedaan. Enkele zeer kleine foutjes daargelaten, was het spel uitnemend. Men heeft dan ook bij „Kunst na Studie recht hartelijk kunnen lachen, waartoe van Rosmeer en van Bloem zeker wel het meest hebben bij gedragen, hoewel ook al de andere dames en heeren door hun spel en mimiek bewezen, het stuk te kennen en te begrijpen, welke factoren bij dilettant-tooneel- vereenigingen maar al te vaak te wenschen overlaten. Was de zaal flink bezet, het gezelschap had een eivolle zaal verdiend. UIT DE EGMONDEN. Zondagavond gaf de Egmondsche Tooneelvereeniging voor de tweede maal „Papageno", kluchtspel in vier bedrijven, van Rudolf Kneisel, in den zaal van Jb. Halft'. Zoo als vermeld, werd 1.1. Donderdag het stuk uit stekend vertolkt, nu echter waren er nog vele verbe teringen door de spelers aangebracht, zoodat Egmondscli tooneel-vereeniging het bepaald een succesvollen avond kan noemen. In de afgeloopen week gaven zich een 15-tal dona teurs voor de vereeniging' op. Wat hebben we gisteren, Zondag, genoten, langs het strand en op de duinen; en met ons de vele be zoekers uit Alkmaar en elders. Wat een prachtige zeeën, bijna den geheelen dag stond het water tot aan de trap van de dorpsstraat. 't Was in één woord een genot om daar naar te zien. Het geheel werd opgeluisterd door verscheidene kleine tafereeltjes; zoodra een golfslag terugdeinsde, vloog er dadelijk een aantal mannen en jongens het strand op, om geld te zoeken, wat zoo nu en dan wel eens een enkele maal gelukte, maar in de meeste gevallen werden ze overvallen door een fiinken golf- slag, zoodat ze natuurlijk drijfnat waren; en op een vermakelijke manier de duinen weder wisten op te klauteren tot groot vermaak der toeschouwers. UIT BERGEN. Men deelt ons mede, dat de tweede krans, den heer Van Hoorn Donderdagavond aangeboden, niet was van het Kerkelijk Zangkoor, maar van een paar kinderen. TOONKUNST. Door ongesteldheid van den heer Oushoorn zullen de eerstvolgende repetities van Toonkunst geleid wor den door den heer L. Robert uit Haarlem. ALGEMEEN BELANG. De Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Algemeen Belang" hield Vrijdagavond in het café „het Gulden Vlies" haar jaarvergadering. Bij de opening door den heer van Garderen bracht deze de verwijten, jegens het tegenwoordig bestuur vraag: „waarom de heer Schipper geen gebruik maakte van zijn recht om een algemeene vergadering te beleggen." De rekening en verantwoording van den penning meester gaf aan in ontvangsten 164.10, in uitgaven 110.t>0, batig saldo 53.41. Deze rekening werd goedgekeurd. De heer Jonker bracht namens de indertijd daartoe benoemde commissie rapport uit omtrent de geheel gevoerde boekhouding van de veiling. l)it rapport hield in een éénstemmige tevredenheid omtrent den aard en de inrichting dier boekhouding'. Het kleine verschil van ongeveer 6 ten voordeele der vereeniging- weet de boekhouder en tevens de commissie aan de nieuwe inrichting der boekhouding en het inleveren der briefjes nog betrekking hebbende op de vorige administratie. Gelaakt werd de wijze waarop een zeker lid door een vergissing van den boekhouder 10 gulden te veel ontving en dit wetende, niet terug bracht, alleen ver klarende, dat wanneer de vergissing werd ontdekt, te ruggave zou volgen. De commissie hoopt dat nu het abuis is ontdekt, restitutie zal plaats hebben. Dit rapport werd onder applaus aangenomen. De commissie gaf ten slotte den raad' dat in 't ver volg- geheimhouding zal worden opgelegd aan de leden der commissie. De boekhouder van de veiling rapporteerde vervol gens, dat het moeielijk was een overzicht te geven van do gehouden omzet voor 6 Juni 1910. Van 1 Januari 1910 tot 6 Juni bedroeg- de omzet 8329.91', van 6 Juni tot 31 December 24129.19. 1 otaal in 1910 J 32459.10", 't meest werd verhandeld in Juli n.l. 7036.245. Na eenige bemerkingen van den heer Al, die dooi den voorzitter werden uitgelegd, werd dit rapport goedgekeurd onder dankzegging aan den boekhouder, den heer Bruijn. Nadat er eenige discussie was gevoerd omtrent de volgorde der verkiezingen, werd besloten eerst de be stuursverkiezing- te doen plaats hebben. Be heeren Zaadnoordijk en Wittebrood gaven ken nis dat zij voor een herbenoeming- niet in aanmerking v, enschten te komen. lot leden van het bestuur werden daarna gekozen de heeren J. G. van Garderen, voorzitter; M. Ver- deeg, K. J. Jonker, O. Appel, J. Twisk welke heeren le benoeming aannamen. De lieer Al achtte het wenschelijk in verband met het gebeurde te Beverwijk, een borgstelling op te eggen aan den heer Bruijn, boekhouder. De voorzitter verwees naar de collectieve aanspra kelijkheid der bestuursleden, naai' de tegenwoordige inrichting der administratie, op het geringe bedrag dat steeds in kas was, en vermeende dat het gevaar dat de heer Al zich voorstelt te denkbeeldig is opge vat. De heer Al handhaafde zijn meening'. De heer Jonker beaamde de door den voorzitter uitto^ meening, en vond eveneens de borgstelling noodig. De heer Schipper vroeg het bestuur uitdrukkelijk of dit. aansprakelijk is voor eventueele fraude va.11 den t boekhouder. De heer Jonker vroeg, waar deze verplichting in het reglement is opgenomen. I De voorzitter meende dat de aansprakelijke veraut- f woording uit moreele beginselen bestaat, j De heer Jonker zeide dan te zullen bedanken vnnv VOETBAL. Alcmaria II—Sport I, 4—3. Het behoeft geen betoog, dat aan de Zandersloot, zoowel als aan den Westerweg, gisteren gewoon voet bal door den storm beslist onmogelijk was. Alcmaria II had eerst wind mee en speelde dus ge regeld op de Hoornsche helft. Treurig werk der Alk- maarsche voorhoede maakte echter, dat er niet gedoel punt werd. De verdediging van Hoorn was uitstekend, in t bijzonder de keeper. Een enkele maal brak Sport door en toen bij een dier doorbraken door Alcmaria binnen het strafsch op gebied free-kick werd gemaakt, kende de scheidsrechter een penalty toe, die onhoud baar werd ingezet. Sport dus de leiding met 10. A cmaria maakte echter spoedig gelijk uit een corner, die de keeper opving en in 't doel liet vallen. Voor rust maakte de rechtsbuiten een tweede goal uit een voorzet van links. Rust met 2—1 voor Alkmaar. Nu dacht men na rust Sport verreweg in de meerderheid te zien, doch zie Alcmaria speelde tegen wind in veel beter en wist de stand op te voeren tot 31. Ondanks het voordeel van den wind gelukte het Sport niet te doelpunten. Ongeveer 10 minuten voor tijd werden kort achter elkaar 3 goals gemaakt, die alle drie echter beslist buitenspel waren, 2 werden er gemaakt door Sport en één door Alcmaria. De scheids rechter kende ze echter alle drie toe. Twee ervan werden gemaakt één door Hoorn en daarna één door Alcmaria, terwijl een der partijgenooten in 't doel stonden of lagen. Alzoo kwam 't einde met 4—3 overwinning voor Alcmaria II Holland I. Een Amsterdamsche elftal. Bij dezen wedstrijd had het spel nog meer van den wind te lijden en 't is bijna ondoenlijk over de presta ties der beide elftallen iets te vermelden. Natuurlijk tallooze corners en uittrappen. Holland speelde eerst tegen wind en wist voor rust toch gelijk op te wer ken. Met rust was de stand 11. Na de rust met wind mee speelde Holland niet zoo flink, ten minste in 't begin niet. Doch toen de gang er eenmaal in kwam volgde de eene goal na de andere. Het einde kwam met 8—1 voor Holland. Een mooie overwinning Holland II heeft de wedstrijd in Zaandam gewon nen gegeven. uur, VROUWENKIESRECHT. Op verzoek herinneren we nog even aan de open bare vergadering van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, Afd. Alkmaar, morgenavond in de societeitszaal der Harmonie. ge- on geuit, mede in herinnering en deelde in verband daarmee deeming tot be- dat het bestuur in zijn geheel zal aftreden, welke aftreding in verband staat met de iederen dag te verwachten goedkeuring der statuten, waardoor deze vergadering zoo laat werd gehouden. De ver schillende mutaties in de manier van boekhouding i i- 1 •lelde de b.1,,1 g.w.eet „el het jbg fee»»" et «Sr It dè stuurslid. De voorzitter verwees naar het reglement en zeide desverlangd dit punt in de volgende vergadering te be- handelen. De heer Boersen meende dat de eventueele boek- der rekening, niet eerder in staat haar taak te ver vullen, welke omstandigheid ook al tot het zoo laat houden dezer vergadering meewerkte. Spr. bracht daarna de groote belangstelling van deze vergadering ter sprake, en vroeg of deze belangstelling te wijten is aan de te houden verloting, waarvoor hij de goedkeuring der vergadering inriep. Verder wijdde hjj een woord van nagedachtenis aan het overleden lid, den heer Erkamp, en de hoop uitsprekende, dat door onderlinge samenwerking in 1911 de bloei der vereeniging zal worden bevorderd, welke bevordering zich naar hjj hoopte ten zeerste zal uiten in de ver meerdering van den export van tuinbouw artikelen, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De secretaris, de heer Wittebrood, las daarna de notulen der vorige vergadering voor, zij werden goed gekeurd, na eene bemerking van den heor Al, betref fende het lidmaatschap eener firma, welke bemerking door den voorzitter werd toegelicht. Aan het jaarverslag, daarna door den Secretaris uitgebracht, ontleenen we, dat 1910 een der meest bewogen jaren der vereeniging zal genoemd kunnen worden, van welke beweging eene uitvoerige beschrij ving werd gegeven. In I9*0 werd een aanvang gemaakt met de mid dagveilingen en kwam de verplaatsing der veilingen met het oog op de te geringe ruimte ter sprake, welke nog in behandeling isverder houdt het verslag in een herinnering aan de resultaten der tentoonstelling te Hoorn. Het ledental bedraagt thans 128 leden en 2 begun- tigers. j de veiler niet bij ac clamatie kan worden benoemd omdat er. sollicitanten zijn-opgeroepen die zich hebben aangemeld. Tot boekhouder en schrijver werden bij acclamatie herbenoemd de heeren H. J. Bruyn en J. Brayn. Tot afslager werd benoemd de heer G. W. van der Pol. Tot leden van de Commissie van Toezicht over de veiling werden benoemd cle heeren A. van de Pol, S. okke en J. ittebrood, die eveneens de benoeming aannamen. Het uitbrengen van het verslag: van den afgevaar digde van de te Utrecht gehouden vergadering werd tot de volgende vergadering aangehouden. Aangaande de in de vorige vergadering aangeno men motie inzake de verplaatsing van de veiling plaats, deelde de voorzitter mede dat. in de met burge meester en wethouders gehouden conferentie aan het bestuur was medegedeeld, dat. de vereeniging zich had te wenden met een desbetreffend verzoek tot den Ge meenteraad en dat er fede.nen waren aan te nemen dat dat verzoek zou worden ingewilligd met verplaat sing van de markt naar den Limmerhoek. De vergadering werd daarna gesloten, waarna het inmiddels geslonken gezelschap overging tot de verlo ting, waarvan in den aanhef van dit verslag sprake was en waaraan de vergadering hare goedkeuring had gehecht. ,-f TN DILIGENT!A. Hoewel er gisteravond in de stad veel gelegenheid tot uitgaan was, had het ensemble Solzer en Hesse een geheel bezette zaal in Diligentia. Dit talrijke be zoek was trouwens volkomen verdiend. Het publiek „TURNLUST." Zaterdagavond heette, in de groote zaal der Harmo nie cle voorzitter van „Turnlust," de heer J. Sta- venuiter op den feestavond bij gelegenheid der her denking van het 10-jarig bestaan der vereeniging een groot aantal personen welkom. Hij ging vervolgens de moeielijkheden 11a, waaron der cle vereeniging had te kampen en de steun, die haar steeds werd verleend, waarvoor hij dank bracht aan kunstlievende en aan werkende leden en vooral aan hen die geldelijke bijdragen hadden verleend waar door „Turnlust" in staat was gesteld aan de wedstrij den te Brussel deel te nemen, welke deelname met zulk een gunstigen uitslag bekroond was geworden. Deze uitslag, zoo zeide hij vervolgens, heeft ons vrienden en lauweren geschonken, doch ook benijders. De om- tient den uitslag in de Alkmaarsche courant gevoerde t polemiek wilde hij thans niet bespreken, doch hij re- kende het zich tot, een eer te kunnen verklaren dat „Turnlust" onder de tegenwoordige leden- en het thans j fungeerend bestuur zijn vaandel nooit zou tooien met gekregen of gekochte lauweren, doch alleen trotsch zal zijn op lauweren haar toegewezen in den strijd met zustervereenigingen. (Daverend applaus.) Daarna richtte spr. een woord van dank jegens den directeur, den heer F. W. J. Lambert, voor de vele aan de vereeniging bewezen diensten en voegde de hoop er aan toe dat „Turnlust" nog vele jaren onder zijn leiding mag werkzaam zijn en door die leiding in kracht mag toenemen. (Applaus.) De hr. J. M. Janssen verscheen daarna op het tooneel en bood namens een der in de zaal aanwezigen der vereeniging een krans aan, daarbij den wensc.h voe gende dat „Turnlust" nog vele jaren mag werkzaam zijn, zooals den laatsten tijd' en dat haar banier nog met vele lauweren mag worden getooid, en dat zij haar goeden naam zoowel in buiten- als in binnenland nog' lang en flink zal handhaven. (Applaus.) De voorzitter bedankte voor deze aan de ging bewezen eer. Turnlust handhaafde bij de hierna volgende uit voering volkomen den goeden naam, dien zij als gym- nastiek-vereenig'ing heeft verworven. Er werd' flink gewerkt, onverschillig door welke afdeeling. De stok-oefeningen der adspiranten-afdeeling, het hoogrek der eerste afdeeling en de vrije oefeningen van Brussel werden zeer bewonderd, hetgeen niet minder het geval was met het ruitspringen door de adsp., waarbij tenslotte 4 jongens, J. van der Plas, M. Koster, F. van der Vliet en Fr. Richter de handig heid toonden door te srpingen door een ruit slechts groot 63 X 60 cM. 0.3780 M2. Hetapplaus was oorverdoovend en het publiek liet een spontaan handgeklap hooren, toen die jongens met een cadeautje, in den vorm van een kistje siga retten, werden vereerd. Onder de standen muntte uit een groep gevormeerd door 8 hoogstanden op de barren. ,7\a. c^eze ^Doering volgde de opvoering van cle Nihilisten, blijaepl in 3 bedrijven. De goede bedoe lingen der werkende leden van „Turnlust" waardeerende, vragen we. of het niet beter weest, zoo dit tooneelstukje dat veel te lang duurch, achterwege ware gebleven. De jongelui verlangden naar een dansje. Nu, zij hebben zich schadeloos ge- vereem- AGENDA. MAANDAG: Schaakclub V, V. V., bijeenkomst 8 uur, café Scher- merhorn, Waagplein. Dansclub Gebrs. Crefeld, 8 uur, Harmonie. Gymnastiekvereniging „de Halter," 810 „Gulden Vlies." Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 81/,- mannen-afd., lokaal R. H. B. S. DINSDAG: Toonkunst, repetitie, 8 uur, Unie. Bond voor Vrouwenkiesrecht, lezing met muziek, 8 uur, Harmonie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel", teekenavond 7 uur, Nieuwe Doelen. Arbeiders Dam- en Schaakclub, 8 uur, „Voor waarts" Oudegracht. Worstelclub „Kracht door Oefening" oefeningsavond 8 uur, Voorwaarts. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7%8V2 uur; heeren-afdeeling 83/4—93/4 uur; „Het Gulden Vlies." Christel, zangv. „Halleluja," repetitie, 's avonds 8 uur, Nieuwe Doelen, Doelestraat. OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. MAANDAG Uitvoering Mannenkoor „Orpheus met Kinderkoor en „Zang en Vriendschap," 8 uur, Diligentia. De „arbitrage" of vreedzame beslechting van inter nationale geschillen is toch, aldus de Haagsche kiek- jesman van het N. v. h. Noorden, maar een prachtige uitvinding. Vooral wij, Hagenaars, kunnen daarover medepraten, omdat de praktijk der internationale ar bitrage onder onze oogen plaats heeft. V at hebben wij bijv. verleden week gelachen over het verloop van de „zitting" der arbiters, die uit spraak moeten doen in het financiëele geding tus- schen I urkije en Rusland over de achterstallige rente der oorlogsbelasting, die Turkije krachtens het trac- taat van 1879 let wel: 1879! aan Rusland' heeft te betalen. 's Middags was de „opening" der zitting. Van heinde en verre waren de arbiters, cle bijzitters en experts naar Den Haag gekomen, om deze zaak bij te wonen. Natuurlijk waren deze heeren een res pectable lijst van namen stond in de bladen vermeld niet in hun eentje g-ekomen. Zij waren meest allen vergezeld van hun dames. Dit laatste spreekt natuur lijk van zelf. Een verstandig gouvernement begrijpt, dat iemand, in 's lands dienst reizende, voor twee telt, wanneer hij in gezelschap van zijn echtgenoote de hem toevertrouwde hooge belangen waarneemt. Hoeveel deze „arbitrage" kosten moet, is niet; bij benadering te schatten. Trouwens, dit komt er ook niet op aan. De respectieve schatkisten zijn er goed voor. Maar dit alles daargelaten. De heeren waren naar Den Haag gekomen om ken" te doen. Filieve! Wat geschiedde? Om twee uur precies had' de „opening" plaats terechtzitting, of hoe men dat noemen wil. pracht-speech van den voorzitter: den Zwitserschen gezant te Parijs, den heer Lardy. Z.Ex. herinnerde er aan hoe achthonderd jaar geleden reeds het „arbi trage-idee" in Zwitserland was toegepast. Uitnemend gezegd. Die vreedzame Zwitsers uit anno 1200 zoo veel „deden" hier niet onaardig. Maar wat had' de heer voorzitter nu verder te ver tellen over de „zaak", waarvoor dit gezelschap vroede mannen met hun dames nu eigenlijk naar Den Haag- was gekomen? Niets. neen, toch wat, n.l. dat do „memories" door de partijen in geschil voor Mei a.s. moeten ingeleverd' worden (dat was reeds lang be kend), dat de arbiters wellicht het volgend jaar om denzelfden tijd weder bijeen zouden komen, en ver der.... wenschte hij den aanwezigen een goede reis toe op hun weg naar huis! Den volgenden dag las men in de couranten, dat er denzelfden avond in het hotel „Vieux Doelen" 'n groot gala-maal door de heeren, die overdag zoo zwaar aan. de beslechting van dit Russisch-Turksch geschil had den gewerkt, was gehouden en dat zij zich allen uit stekend hadden geamuseerd. Over de opgediende gerechten was maar één roep geweest, Voor een ernstig mensch is het moeilijk hierbij niet te lachen en dat er ernstige mannen be reid gevonden worden in deze klucht een rol te vullen, is misschien alleen hieraan toe te dat ieder van die heeren zijn bemoeiingen krijgt. Er zijn „arbiters" en „experts" die van 2000 tot "000 pond sterling krijgen en dat er zoo dikwijls Ne derlanders gekozen werden, moet, naar ik hoor, ver oorzaakt worden door het feit, dat onze mannen „goedkoop" zijn. Een Nederlander is altijd ietwat, meer bescheiden clan een buitenlander. Intusschen voor Den Haag en indirect voor het geheele land brengen zulke arbitrage-voorstellen, aardige, stoffelijke voordeelen mede. In de groote hotels hier bijv. is tr thans de „Savarkar-zaak" is nog altijd in behandeling, een behandeling, die serieu- ser is dan die welke het Russisch-Turksche conflict ten deel viel geen kamer meer te verkrijgen; en daar de „arbiters" moeten „uitrusten", laten zij' het geld ook aardig buiten Den Haag rollen. Om echter terug te komen op hetgeen ik in den aanhef zeide: is deze manier van vreedzame beslech ting van internationale geschillen niet een prachtige uitvinding? Speciaal voor ons, Hagenaars! „za- der Een ver schrijven, een reusachtig salaris voor Aan de Arnhemsche Courant wordt uit de Hoofd stad geschreven Er loopt in den laatsten tijd hier een gerucht, dat j telkens wordt tegengesproken, maar ook telkens weer j opduikt, n.l. dat de heer Daniël de Lange, de alge- meen bekende directeur van het conservatorium van Toonkunst, als zoodanig zijn ontslag zal nemen, omdat hij weer in het huwelijksbootje zal stappen. De jong- gehuwden zonden dan van plan zijn de hoofdstad den rug toe te. keeren en zich metterwoon te Parijs gaan 0 t vestigen.^Of de heer de Lange hertrouwen gaat, is een steld het bal, dat volgde was zeer lang en een goed zaak, die het publiek niets aangaat, maar wel dat hij besluit van een goeden feestavond. f ais directeur van het conservatorium heengaat. Door 'iet! heer de Lange wordt dit laatste vooralsnog offici- gaarne was ge-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2