DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER CACAO No. 50 Hor derd en dertiende (aargang. 1911. DINSDAG FEUILLETON. Het Gouden Bed. 28 FEBR-UARI. BlMËiNLAM). Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DRANKWET. dm v s igimiitipUwii ontvangen; is goedkoop Telefoonnummer 3. V —m——m—a—————se— HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is geleg'di het aan hen ingediende verzoek met bijla gen van J. WAIJBOER, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een GASMOTOR van 21/4 P. K. tot het drijven van een KERFBANK, in het perceel Houttil Wijk B No. 48. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op MAANDAG 13 MAART e.k., 's-voormiddag te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 27 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR vestigen de aandacht van belanghebbenden op de artikelen 27 en 38 der drankwet, luidende als volgt Art. 27, eerste lid. Van verbouwing of herbouw van eene localiteit, waarvoor eejie vergunning is verleend, wordt uiter lijk ééne maand vóór het einde van het vergun ningsjaar, waarin de verbouwing of herbouw is aan gevangen, onder overlegging van het plan kennis gegeven aan burgemeester en wethouders, of, voor zooveel betreft een logement, waarin de verkoop al leen geschiedt aan logeergasten of de localiteit van eene sociëteit, aan Gedeputeerde Staten. Art. 38, vierde lid, Van verbouwing,'of herbouw van eene localiteit, waarvoor een verlof is verleend, wordt binnen drie maanden, nadat daarmede is aangevangen, onder overlegging van het plan, kennis gegeven'aan .bur gemeester en wethouders. "^%r3§_ Niet-nakoming van genoemde voorschriften heeft in trekking van de vergunning of het verlof ten gevolge. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. fgV Alkmaar, 28 Februari 1911. ALKMAAR, 28 Februari. De heer Briand; gaat het Fransche regeerkasteel verlaten. Dit kasteel is voor de ministerieele bewoners een steeds belegerde vesting, biedt een steeds aanhoudenden strijd met de vele vijanden, die onverbiddelijk op over gave en ontruiming uitloopt waarna, met de nieu we bewoners de strijd opnieuw een aanvang kan ne men. De Fransche minister bestaat niet bij de gvatie van een monarch, steunt niet op de betrouwbare meer derheid van de volksvertegenwoordiging hij bestaat zoolang zijn vijanden, meestal zelf liefhebbers voor een ministers-baantje, niet de kans schoon zien, hem ten val te brengen en zoolang hij er in slaagt hun listen en lagen te doorzien, hun aanvallen af te slaan, ben door boute uitvallen uit de vooropgeschoven posities terug te dringen. De sterkste verdediger moet echter op den duur in dit belegeringsspel het onderspit delven gelijk het geval-Briand weer leert. Is het niet in den open lijken strijd, dan is heb door overrompeling. En de heer Briand is overrompeld. Op listige wijze heeft men op hem de overwinning weten te behalen. De ra dicalen, radico-socialisten, hadden samen gespannen met de reactionnaire en pseudo-republikeinsche tegen standers van den minister-president. Alles wat er aan haat en nijd tegen hem bestond, ging samen. Daar waren de invloedrijke parlementsleden," de „aanzien lijke partijleiders," naar wier pijpen de minister-presi dent, brekend een oude traditie, niet wilde dansen, daar waren de vroegere bondgenooten, radicalen en so cialisten, vroeger onder Waldeck-Rousseau en Combes en zelfs nog onder Sarrien en Olemenceau, mannen van invloed, die thans weinig te zegen hadden en te vergeefs trachtten den minister-president het juk op de schouders te leggen, die hem een dictator schol den, die hem in de gedenkwaardige kamerzitting van 30 October 1910 poogden ten val te brengen door li chamelijke afmatting, daar waren eindelijk de halve vrienden, die uiteraard gekeerd zijn tegen elk anti- elericaal optreden, en die achterna wel geducht spijt zullen hebben, dat ze tegen het kabinet stemden, zich door de aanvallers lieten gebruiken, om een bevriend ministerie ten val en een stellig feller anti-cle- ricaal kabinet op^het kussen te brengen. In zijn schrijven, waarin hij de ontslagaanvrage van het kabinet motivevert, doet de heer Briand dan ook duidelijk uitkomen, dat de regeering bedrogen is uit gekomen, waar zij had gerekend op sommige elemen ten. Mijn beroep op alle republikeinen, zoo zegt de heer Briand in dit schrijven, dat een knap en zeer handig' beroep op de openbare meening wordt genoemd, om oen politiek van ontspanning' en kalmeering te verwe zenlijken en een redelijken, verdraagzamen leekenar- beid te volbrengen, die voor elk geloof gelijken eer bied toont, teneinde allen burgers des lands een nauw gezette en gelijke rechtvaardigheid! van overheidswege te verzekeren, dit beroep is door sommigen niet be- Naar het Duitsch van OLGA WOIILBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 52) o Toen hij de auto zag, verhaastte hij zijn schreden. En kristalhelder, op onnavolgbaren, vleiende toon, klonken de woorden over de straat: „Luister, oom Felix, mama heeft erge migraine. Papa heeft gezegd, dat u mij kunt vergezellen, het is toch maar een con cert. Het geheele Oostenrijksche gezantschap...." Ottilie zag', toen Felix met een voet op de trede 3tond, hoe zijn gelaat zich verrast en blij tot Pieps wendde. Zij hoorde nog, hoe hij zeide: „Ja, Pieps, dan moet je echter wachten, totdat ik mijn rok hem aange trokken." „Ja, ja,.... als u maar voortmaakt...." I elix steeg in, de portier riep den chauffeur Felix' adres toe. Ottilie, geleund' tegen den muur, zag de beide pro- fiels voorbijglijden in den gouden glans der electrische lamp, zag nog juist de achtelooze, bevallige beweging', waarmede bet jonge meisje- den hoofddoek meer uit haar gezicht schoof. Het was niet bij Ottilie opgekomen uit het donker der straat te voorschijn te komen. Met oprechte verrukking hadden haar oogen aan de bekoorlijke gestalte gehangen, gelukkig bad zij de har telijke beweging- gevolgd, waarmede Pieps haar klei ne, wit gehandschoendé linkerhand in die van Felix had gelegd. Zonder^ afgunst voelde zij de vertrouwelijkheid, waarin Felix tot het huisgezin van Frank Nehls stond, een omgang, welke hem moest bewaren voor al le gevaren, welke haar naive fantasie in de „diepten van Berlijn" had gezocht. Zij was heden even opgeruimd als een kind, dat stilletjes een avontuurtje bad gehad. En zij luisterde j er ternauwernood naar, toen thuis bet meisje haar zeide: „mijnheer Frank laat zeggen, dat u met het avondeten niet op hem moet wachten." Het kwam tegenwoordig meer voor, dat haar vader 's avonds buitenshuis doorbracht. „Ileeft u d'an geld', papa vroeg zij eens. Hij stelde haar met een geheimzinnig lachje tevre den. „Ik heb alles wat ik noodig heb, Tille en zal nog meer krijgen. Laat dat eeuwig- gevraag, mijn kind, je ^,,een vn(F'r> die aan je denkt. Laat je dat genoeg zijn Toen zij meer begon aan te dringen, verbood hij haar driftig elke inmenging. Hij was toch geen kind en onder curateelen stond' hij ook nietHij wist, wat hij deed. Zij moest hem met rust laten. Dan kuste hij haar weer, voordat hij uitging, hartelijk op het voor hoofd, klopte haar op de schouders en verliet het huis zonder haar tijd te laten voor verdere vragen. Zij bleef op zulke avonden lang in haar pluchen stoel zitten, gepijnigd door allerhande bange voorge voelens. Pas als haar oogen van vermoeidheid dicht \ielen en zij tandenklapperend uit haar balfslapenden toestand ontwaakte, zocht zij haar slaapkamer op, trok de oogleden nog half gesloten haar kleeren uit, en sliep den aan den dood gelijken slaap der grootste uitputting, totdat Martha met haar harde knokkels op de deur klopte. Haar vader zag' zij dan pas den volgenden middag bij het eten en als zij hem vroeg, wanneer bij thuis was gekomen, antwoordde hij bijna altijd: v»J'e kunt- je ternauwernood ter ruste hebben gelegd, I ille. juist- kon je je kaars hebben uitgeblazen. Ik zag nog licht bij je." Om haar niet te storen, zooals hij zeide, trok hij al tijd bij den ingang zijn laarzen uit. En zij dankte er hem voor met een vriendelijken handdruk. Op een Zondagmorgen, toen zij zich bijzonder goed gevoelde besloot zij 1-elix in alle vroegte op te zoeken. Er was iets als een voorjaarskoelte in de lucht, wel ke door de wijdgeopende vensters der Eennstrasse naar binnen stroomde. De zon legde zich op de oude meubelen, speelde te gen den muur en brak in den hoekspiegel pn son bont- grepen, en door anderen vervormd, beeft ten slotte een uitwerking gehad, die geheel het tegenovergestelde is van hetgeen men ervan verwachten mocht. De vij andigheid in politiek opzicht, die erdoor tegën mij is ontstaan, heeft niet afgelaten. De verwezenlijking van de politieke, fiscale, sociale en oecónomische hervor mingen; die het stoutmoedigste programma bevatte, dat ooit aan het Parlement is voorgelegd, is er door onmogelijk geworden. Een nuttelooze poging, die uitsluitend kan dienen, om een precair onmachtig leven, in een omgeving van kuiperijen en hinderlagen en soms ten koste van el lendige transacties, te handhaven, stuit mij tegen de horst. De politiek van het ministerie is zegevierend uit alle botsingen te voorschijn gekomen, zij is echter in zijn handen in gevaar. Een ander ministerie zal de noodzakelijko eensgezindheid kunnen herstellen en dezen arbeid kunnen volbrengen. Daarom heeft dit mi nisterie besloten, af te treden." De heer Briand heeft natuurlijk groot gelijk, dat hij heengaat. Het is voor hem zelfs een bijzonder gunstig oogenblik. Eensdeels omdat hij gegaan is vóór een feitelijke nederlaag te lijden, anderdeels omdat het schier ondoenlijk lijkt hij de politieke verwarring een ministerie samen te stellen, dat van langen duur kan zijn de meest zonderlinge combinaties doen dan.ook thans reeds de ronde. Het is niet waarschijnlijk, dat Briands opvolger zijn voorganger zal overtreffen. Veeleer ligt het voor de hand, dat men na eenigen tijd weer naar den heer Briand terug verlangen gaat. Zijn aftreden is, dit lijkt ons de aannemelijkste voorstelling, een tooneel-aftredenlinker deur af, rechter deur weer op. lieden op de boerderij toe te laten, van wie men ver moeden kan, dat zij de smetstof bij zich dragen, en de veehoeders tevens te wijzen op de wenschelijkheid, uat zij bijzondere aandacht wijden aan hun schapen, daar deze meermalen het eerst door mond- en klauw zeer worden aangetast en het daarom geraden is, wanneer deze dieren eenig verdacht verschijnsel, b. v. kreupelheid, vertoonen, dadelijk den veearts te raad plegen. De minister zoude het voorts op prijs stellen, dat, wanneer tot afmaking van vee moet worden overge gaan, ter zake van de benoeming van den schatter overleg worde gepleegd met den districts-veearts. TABAKBELASTTNG. Naar aan De Stand, bericht wordt, heeft het wets ontwerp tot heffing van een debietrechfc op tabak bij den Raad van State geen bezwaar ontmoet wat d® zaak zelf aangaat. Wel adviseerde de Raad tot het aanbrengen van eenige kleine wijzigingen en tot gron dige herziening, in overleg met het departement van justitie, van het hoofdstuk behelzende de bepalingen van strafrechtelijken aard. HOFBERICHT. Z. K. II. de Prins heeft het beschermheerschap aan vaard van het in September te Amsterdam te houden zevende Internationaal Congres voor verzekeringswe tenschap. HOLLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. Blijkens de jongste samenstelling der Hollandsch- Tielg'ische Commissie hebben van Nederland in het Algemeen Bestuur voor 1911 zitting de heeren: Tyde- man, lid der Tweede Kamer; jhr. Van Nispen tot Se- venaer,-- vice-president der Tweede Kamer; Treub, jhr. 1 an Asch van Wijck, leden dier Kamer en jhr. De Brauw, laatstgenoemde tevens secretaris van het co mité. De heer Tydeman zal de 4e bijeenkomst, die te 's-Gravenhage zal gehouden worden, leiden. MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd de aandacht van de veehouders er op te vestigen, dat, aangezien het motid- en klauwzeer dikwijls wordt overgebracht door personen, die in aanraking zijn ge weest met dieren, welke aan die ziekte leden, b. v. door veehandelaren, het aanbeveling verdient, geen BUILENPEST OP JAVA? De correspondent van De, Nieuwe öt. te Batavia seint: Te Soerabaja is vermoedelijk builenpest uitgebro ken. Het bestuur nam krachtige maatregelen. KITST VERDEDIGING. De Nederlandsche sociaal-democratische Kamerled- den, de heeren Troelstra, Vliegen, Schaper, Ter Laan, Ilugenholtz en Helsdingen, en acht vertegenwoordi gers der Belgische socialistische Kamergroep, de hee ren Vandervelde, Anseele, Bertrand, Wouters, Hubin, Troclet Terwngne en Huysmans, hebben gisteren in het gebouw der Tweede Kamer te 's-Grnvenhage ver gaderd, om te beraadslagen over den toestand, in de heide landen veroorzaakt tengevolge van de plannen omtrent de verdediging der Schelde. Na een uitvoerige gedachtenwisseling zijn de. heide groepen het eens geworden over de volgende punten: lo. dat de versterkingen, ontworpen te Vlissingen, van geen belang zijn voor de verdediging van Neder land; 2o. dat evenmin de zaak van werkelijk belang is voor de verdediging van Antwerpen; 3o. dat de socialisten alle middelen, waarover zij beschikken, in 't werk moeten stellen, om een plan te verijdelen, dat alleen aan derden voordeelig zijn kan en dat slechts geschikt is, om nieuwe voorwendselen te leveren voor de verdere ontwikkeling van het mili tarisme in de beide landen, en in Eui'opa. Gemengd nienws. EEN HANDIGE ZAKKENROLLER. Dat een portemonnaie door een zakkenroller wordt gemoerd, is niets nieuws, maar dat, zooals Zaterdag op de markt te Leiden zekeren S. overkwam, de ledige portemonnaie weder in een zijner zakken terecht kwam, i9 zeker een staaltje van behendigheid, dat nog niet vaak is voorgekomen. Het geld' was natuurlijk door den sluwen dief medegenomen. gekleurde, vroolijke vuurpijl. Van de Dankkerk aan de Wedding drong het geluid der kerkklokken door. En in de benedenverdieping werd vierhandig met ongeoefende vingers een ouver ture van Weber gespeeld. De ouverturen van Weber behoorden nu eenmaal bij den Zondagmorgen in de FVnstrasse, evenals de bij na een uur durende wandeling van den ouden Frank in sneeuwwitte hemdsmouwen van den eenen hoek dei- woonkamer naar den andere. ,,U zult verkouden worden, papa," zei Tille, terwijl zij de ramen sloot. Daarna ging zij voor den spiegel staan en zette een zwart fluweelen kapothoed op, welken zij eenige dagen geleden bij de modiste op den hoek had gekocht. Frank keek zijn dochter onderzoekend aan „Gij ziet er nu precies als een dame uit, Tille." Hij knikte voldaan. „Ge ziet .er heel voornaam uit. Dat heb je toch van mij, 1 ille, je dierbare moeder was heel eenvoudig aan gelegd. Wat zou het ook, kind, in haar geboorteplaats is nog nooit een modedame groot geworden." Ottilie lachte goed geluimd. „Nu, papa, ik weet niet of ik juist talent heb voor een modedame!" Bij Paul word ik daarover altijd duchtig' onderhanden ge nomen 1" ïTank liep om zijn dochter heen en hielp haar met haar pelerine uit zwarte mantelstof met grof, breed soutache geboord. „Stil maar, mijn kind, stil maar. Echte voornaam heid verloochent zich nooit. „Wat heb je hiervoor betaald, Tille?" „Vijftig mark." „Duur, mijn kind! Duur! Je moet altijd eerst met mij overleggen. Ik had je zooiets veel goedkooper kunnen bezorgen, veel goedkooper. Maar natuurlijk, aan vader wordt nooit iets gevraagd." Met goedhartig, afkeurend hoofdschudden trok hij aan Ottilies mantel. „Wacht een oogenblik", zei hij eensklaps, terwijl zij de zwarte handschoenen aantrok. Hij verdween een kort oogenblik in zijn kamer. Ot tilie hoorde hoe hij de lade eener commode opentrok DE VLUCHTELINGEN TERUG. De beidé knapen die einde vorige week uit het Rijks Opvoedingsgesticht te Leiden waren gevlucht, zijn we der gevat en naar het gesticht teruggebracht. EEN SCHEEPSRAMP. Van Terschelling werd gisteren gemeld dat er in de en druk bezig was met allerhande doozen. Daarna sloot hij ze weer en bracht een glinsterenden armband mede. „Kijk eens, Tille, dat staat voornaam. Een heel smalle gouden band, en slechts drie kleine, blauwe steentjes in het midden. He? Kom, mijn kind, geef me je hand eens. Neen, maar dat past prachtig!" Ottilie keek werktuigelijk naar den gouden band. „Hoe komt u hier aan, papa?" Frank lachte zacht bij zich zelf: „Niet waar, Tille, piekfijn? Ja.... je oude vader heeft smaak. Nu, mijn kind.... zet geen groote oogen op. Natuurlijk is de armband niet echt. Maar bedriegelijk, wat? Houd hem maar aan, Tille, ik verheug er mij in, hoe fijn, je er uitziet!" Hij drong haar zacht de deur uit en keek haar na, totdat zij bij de kromming der trap uit zijn oog ver dween. Op straat maakte Ottilie den armband los, bekeek hem van alle kanten, schudde het hoofd en stak hem i ii haar zak. Wat dat nu weer een idee van vader was!. Juffrouw Jonas deed zelf de deur open, toen Ottilie zacht aanbelde. „Is mijn broer, mijnheer Frank, nog thuis?" ..Mijnheer Frank slaapt nog", zei juffrouw Jonas. „Maar als u in mijn kamer wilt wachten, mevrouw." „Ik heet 'juffrouw Frank. „Ik vraag excuus. Juffrouw Jonas ging haar voor naar de woonkamer en verzocht haar op de sofa te gaan zitten. „Ik meen de, dat de juffrouw de moeder was, neem mij niet kwalijk?" „Bijna is het zoo", zei Ottilie en keek naar een hoop zeer elegant heerenwaschgoed, dat in een opengesla gen mangeldoek op de tafel lag. „U moet niet naar de wanorde zien, maar de waseli- vrouw brengt de wasch altijd Zondagmorgen en dan kijk ik dadelijk na of er nog- wat aan hapert. Mijn heer is zeer eigen geworden." Eigen geworden!. Dat zeide veel. ÊÜiü&'J^ib. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1