DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 57 Honderd en dertiende jaargang. WOENSDAG 8 M A A R T. BINNENLAND. 1911. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAARSGHE COURANT. II, I. urmUW III III I I IB" III ALKMAAR, 8 Maart. In liet Pruisische Huis van Afgevaardigden is gis teren bij de behandeling van de begrooting van eere- dienst de verhouding tusschen Pruisen en het Vati- caan ernstig ter sprake gekomen. Daarbij heeft de minister-president, hoewel hij in zeer verzoenenden geest sprak, eenige ernstige waarschuwingen doen hooren. Hij heeft doen uitkomen dat de jongste de creten van de curie oen diepgaande beweging in Duitschland hebben veroorzaakt. Wel is de modernis teneed niet Ln strijd niet de grondwet, maar hij be dreigt den vrede tusschen de gezindten en verzwakt de katholieke faculteiten. De brief, dien de Paus tot kardinaal Fischer heeft gericht, zoo zeide spreker, is helaas geschikt de bestaande opwinding te verhoogen. Spreker had de curie door bemiddeling van den ge zant medegedeeld, dat de verantwoordelijkheid voor mogelijke conflicten, uitsluitend bij haar berust; het optimisme van de curie in dezen deelde hij niet. Scherp wees hij de beide officieuze bladen van het Vaticaan terecht, die hadden getracht aan te toonen, dat de Paus niet na den brief aan kardinaal Fischer, tegemoet gekomen was aan de Duitsche regeering. Zulke opmerkingen, zeide hij met nadruk, zijn niet geschikt om normale betrekkingen te bevorderen. Wat de maatregelen van verweer betreft, niemand, aldus do minister-president, heeft eeii groot verlangen naar een „Kulturknmpf." Gelijk men weet wordt hiermede bedoeld de strijd met de katholieke kerk, welke na den Fransch-Duitschen'oorlog plaats had, en waarin Bismarck stond op het standpunt: „wij gaan niet naar Canossa" en Paus Pius IX had geantwoord: „Een steen zal van den berg afrollen en de verzenen van den kolossus verpletteren." Wel trad de regeering krachtig op, het Duitsche rijk verdreef de Jezuieten-orde, riep den gezant bij het Vaticaan terug, de „Meiwetten" van 1873, 1874 en 1875 kwamen tot stand, welke door den Paus strijdig verklaard werden met de beginselen, der kerk, maar in 1878 werden de wetten verzacht en werd het diploma tiek verkeer tusschen Berlijn en het Vaticaan hersteld Ik ben, zoo ging de minister-president voort, vast overtuigd, dat het handhaven van den vrede tusschen kerk en staat ook de wensch van den Paus is. Wij al ien wenschen den vrede, zoolang die, buiten inbreuk op de werkelijke belangen en de waardigheid: van Prui sen, kan blijven bestaan. Tenslotte sprak de heer Bethmann Ilollweg over een regeeringsmaatregel. Geestelijken, die den modernis teneed afgelegd hebben, zullen aan de middelbare scholen niet meer benoemd worden als leeraren in Duitsch en geschiedenis en de staat zal een zekere te rughoudendheid betrachten. Dc minister-president, die tevens rijkskanselier is, zeide eindelijk nog, dat de politieke positie van het centrum van geen invloed zou zijn op zijn houding. Levendig werd de redevoering toegejuicht en ver schillende nat ionaal-liberale, vrij conservatieve en an dere vrijzinnige leden spraken hun ingenomenheid uit over hetgeen de minister-president had gezegd. De nationaaLliberaal Campe zeide, dat liet in het belang van den staat is, dat het schommelspel, door het Vaticaan met Pruisen gespeeld, ophoudt, achtte den modernisteneed in strijd met 't staatsrecht en ver klaarde, dat men met toegeefelijkheid jegens Rome niet verder komt. De vrijconservatieve afgevaardigde Kardoff, erkende, dat een cultuurstrijd een groote ramp zou zijn, maar wilde ook geen bedenkelijken vre dc en hoopte dat de ontstemming zal overwonnen wor den in gemeenschappelijken arbeid voor de welvaar van het land. De heer Funck, vrijzinnig, meende da er geen confessioneelen vrede zal zijn, zoolang niet de bevoegdheden van staat en kerk scherp zijn afgeba kond. De domproost Dittrieh verdedigde voor het centrum den modernisten eed. Hoewel deze maatregel hem en zijn vrienden eenigszins vreemd voorgekomen waren betoogde hij, dat liet modernisme den grondslag van het katholieke geloof en den grondslag vaD het chris tendom aantast, waartegen de Paus tegenmaatrege len nam en den modernisteneed eischte, waardoor het vrije onderzoek en de wetenschap aan de universitei ten niet in gevaar zullen komen. Ongetwijfeld zal er dezer dagen nog wel eens aan leiding zijn, om op deze besprekingen terug te komen. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd door den heer Vlie gen (S. D. A. P.) een begin gemaakt met de alge moene beraadslagingen over het wetsontwerp tot na dere regeling van de rechten van successie en van overgang bij overlijden. Spr. beschouwde het wetsont werp in verband met de verdere belastingplannen der regeering er op wijzende, dat de nog op te leggen las ten, daar zij voor het grootste gedeelte indirect zullen zijn, het meest op de niet bezittende klasse zullen drukken. De regeering had z. i. meer uit de successie moeten zien te halen. De verhooging is te gering, waar zij 2/3 der gevallen van erfopvolging ongemoeid aat door de erfgenamen in de rechte lijn te sparen. Vervolgens bestreed hij 's Ministers argumenten, die tot die regeling geleid hebben. Men moet niet bij de heffing dier belasting letten op degenen, die iets uit de nalatenschappen zullen ,'erkrijgen, maar alleen op de nagelaten vermogens. De inkomsten van den Staat uit successiebelasting moe ten onafhankelijk zijn van den wil des erflaters en van het getal der door hem aangewezen erfgenamen. In alle landen is men successierechten gaan heffen ook van hetgeen nagelaten wor^t aan hen, die in de rechte lijn afstammen van den overledene. Spr. heeft dan ook een daartoe strekkend amendement ingediend, waardoor van het totaal der erfenissen 8 zal wor den geheven. Door dit amendement zal de staat 11 millioen krijgen en de tariefsverhooging onnoodig zijn. De heer Van den Berch van Heem stede (R. K.) herinnerde aan de laatste herziening der wet in 1878, toen de successiebelasting hatelijk, onzedelijk en anti-nationaal heette. Zij is ook nu al leen geboden door de noodzakelijkheid. Spr. is tegen verhooging der successiebelasting bij erfopvolging in de rechte lijn, waar de minister als kamerlid ook te gen was. De minister had de grootere belastingop brengst moeten zoeken in zwaarderen druk op de zij linie. Door den heer Van A s c h van W ij c k (A. R.) werd voor tariefherziening de voorrang ge- wenscht. De minister had ook eerder uit de Rijksin komstenbelasting vermeerdering der middelen moeten zoeken. Ons successierecht is al hoog. Spr. bestreed overmatige successiebelasting als kapitaalvernietiging en vermindering van het nationaal vermogen en klaagde over het ontbreken van eenige urgente rege lingen in het ontwerp, terwijl hij vroeg naar den rechtsgrond der progressie, die als nieuw element in het ontwerp prijkt. De draagkracht der erfgenamen kan het niet zijn, daar deze ongelijk is bij eiken ver krijger. Als men de progressie invoert bij deze materie, krijgt men dubbele progressie: hier en bij de vermo- nsbelasting. Spr. critiseerde iu het licht der wet van 1878 de uitbreiding der vrijstellingen en het zwaarder belasten van de grootere verkrijgingen, door den minister in zijn ontwerp voorgesteld en verzette zich tegen ver hooging van successiebelasting voor het erfdeel van afstammelingen in de rechte lijn. De heer Van Nispen tot Sevenaer (R. IC. Rheden) somde daarna zijn grieven tegen het ontwerp. Spr. miste een fonds nalatenschappen, die aan den staat komen, behandelde voorts den eed, het recht van overgang en de progressie en wilde uit de successiebelasting productieve werken betaald zien en verzet er zich tegen, dat dit geld naar het buitenland zou gaan. O. a. pleitte hij voor afschaffing- van den eed en kwam hij op tegen de afschaffing van het recht van overgang voor effecten en rentegevende schuldvorde ringen. De invoering der progressie achtte hij een gevaar lijk antecedent. Ondanks zijn bezwaren zal spr. voor het ontwerp stemmen. De heer Treub (V. D.) had gewenscht dat ter mijnbetaling van het successierecht ware ingevoerd en dat uitkeeringen krachtens levensverzekering waren getroffen. Spr. verdedigde het Engelsche stelsel, dat betaling van successierecht in termijnen toelaat. Termijnbelas- ting kost den staat niets en is voor de belastingbeta lers gemakkelijk. Een derde grief is, dat de uitkeeringen krachtens levensverzekering niet worden getroffen. Wij hebben het voorbeeld van de Duitsche wet, dat aantoont, dat de uitvoering geen aanleiding geeft tot moeilijkheden. Of de uitkeering een vrijgevigheid van den overledene is, doet voor de successiebelasting niets ter zake. Met verkrijging uit nalatenschap moet gelijk gesteld wor den uitkeering bij overeenkomst aangegaan. Onwillekeurig kwam spr. tot de vrijstellingen. Hij g-aat in dit opzicht geheel met den minister mede. Reeds 25 jaar geleden heeft hij voor zulk een regeling gepleit en haar sedert herhaaldelijk in woord en ge schrift verdedigd. Spr. kwam ten slotte tot het karakter en den rechtsgrond van het successierecht en verzoekt hier zijn rede te mogen afbreken. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. De voorzitter herdacht het overlijden van den heer P. Wonder Az. en diens verdienste. 32 jaar heeft hij aan het hoofd der gemeente Heer-Hugowaard gestaan, in welke streek hij zich zoo nuttig gemaakt heeft, dat de kiezers hem geregeld afvaardigden naar deze Sta ten. Daarna was aan de orde de benoeming van een grif fier. Met 60 van de 65 stemmen werd benoemd mr. P. Dozy, hoofdcommies ter Provinciale Griffie van Noord-Ilolland; mr. S. K. Thoden van Yelzen te Zwolle en mr. dr. II. S. Veldman verkregen elk twee stemmen, terwijl een blanco was uitgebracht. Vervolgens werd aangevangen met de behandeling van het pensioenreglement voor het personeel van de krankzinnigengestichten Meerenberg en Duin en Bosch, welk reglement reeds in vorige zittingen be sproken is. In verband met de nieuwe voorstellen van öed. Sta ten werden verschillende vroeger ingediende amende menten ingetrokken. De heeren Van Embden, Hazelhoff Roelfzema en Nolting stelden een nieuw amendement voor op art. 1. Dit artikel is door Ged. Staten als volgt voorge steld: „Alle recht op pensioen gaat verloren voor hem die bij rechterlijke uitspraak van zijn ambt wordt ontzet, of die uit hoofde van wangedrag, onzedelijk heid, verregaande achteloosheid, of plichtsverzuim uit zijne betrekking ontslagen wordt." Genoemde heeren stelden nu voor in te vullen „lang durig of herhaald plichtverzuim, of wangedrag." De heer Wibaut achtte dit amendement nog niet billijk genoeg en wilde het geheele artikel schrappen. De heeren Rutgers en Van Eeghen wilden aan Ged. Staten de bevoegdheid geven pensioen te weigeren. Prof. Fabius achtte aanneming van dit amende ment niet gewenscht. De heeren Boreel en Kappeyne van de Ooppello ver dedigden het artikel zooals dit door Ged. Staten is voorgesteld. Na uitvoerige discussie werd tot stemming overge gaan. Het amendement-RutgersVan Eeghen werd verworpen met 29 stemmen vóór; het amendement- Van Embden-Hazelhoff Roelfszema-Nolting werd ver worpen met 26 stemmen vóór. Artikel 7 werd daarop goedgekeurd met 19 stemmen tegeu. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werden nog eenige vroeger ingediende amendementen op artikel 1 en 3 verworpen. De arti kelen werden daarop zonder stemming goedgekeurd, evenzoo het geheele reglement. 1 Januari 1911 treedt het reglement in werking. De zitting werd daarna gesloten. „GOED VOLK." Gisternacht, bemerkte een waker op het handelster rein Fijenoord te Rotterdam dat een loods open stond. Hij ging kijken en hoorde menschen daarbinnen. Op zijn geroep werd geantwoord met „goed volk." Hij vertrouwde de zaak echter niet en ging assistentie ha len. Toen hij terugkwam, waren de dieven echter ver dwenen. Bij de deur hadden zij echter 26 schuitjes rood koper gereed gezet om deze met een gereed lig gende roeiboot te vervoeren. Zij waren met een val- schen sleutel in het kantoortje en zoo in de loods ge komen. De deur hadden zij juist geopend om den buit naar buiten te brengen. Gemengd nieuwe). IIET AUTO-ONGELUK. Omtrent het ernstig auto-ongeval Zondagavond in den Aerdenliout wordt nader vernomen dat de toe stand der chauffeurs Van der Linde en Borger vrij ernstig isbeiden hebben in lichten graad hersen schudding; de een ook temperatuursverhooging. De derde chauffeur, P. Keyzer, die met de 18-jarige Mila van de Ven, een modiste, die zonder toestemming ba rer moeder was meegereden, uit de auto was geslin gerd, is er zelf goed afgekomen. Het meisje klaagt over pijn in het hoofd. Keyzer had haar het eerst ge holpen, omdat ze een hoofdwond had bekomen en be wusteloos was. Nadat hij haar op een rustige plek had neergelegd, ging hij naar de anderen kijken en bemerkend, dat'daar al reeds hulp was, bracht hij het meisje naar huis. STAKING OP VERZOEK. Het geheele korps poiitie-agenten te Middelburg' heeft Maandagavond ggstaakt en is eerst gistermor gen weder aan den slag gegaan. Het was echter geen kwaadwillige staking, daar alle manschappen genoo- digd waren om feest te vieren ter eere van hun chef, den commissaris, die op 1 Maart 25 jaar politiedienst had en nu kwam het zeldzame feit voor, dat er geen enkele agent op straat was. De rijksveldwachters presteerden goede onderkrui persdiensten. VERDUISTERING. De firma Van Wessen Co., commissionairs en kassiers in de Breestraat, te Leiden, had sedert ge- ruimen tijd verdenking op haar kassier, den 48-jari- gen P. F. H„ Hat hij verduisteringen had gepleegd. Hieromtrent kwam zij gisteren tot zekerheid. Liet is bij onderzoek gebleken, dat gedurende een tijdperk van 12 a 15 jaar een bedrag van 20.000 ten nadeele der firma is verduisterd. De man, die 35 jaar bij de firma in dienst was, is onmiddellijk ontslagen en de zaak is in handen der justitie gesteld. SPEELHUIZEN. De „Modern-Club" op het Frederiksplein te Am sterdam is thans daar ter stéde niet meer het eenige nieuwe speelhuis, dat door de politie gepost wordt. Se dert Maandagmiddag is ook een politieagent geplaatst voor perceel Gravenstraat 22, waarin gevestigd is de „Cercle international," een samensmelting' van de „Sporting Club international" te Scheveningen en de „Royal Club" te 's-Gravenhage. EEN DESERTEUR. De marinier A. ter Hoope, van Den Helder, sinds eenigen tijd als deserteur uitgeweken naar Duitsch land, is Maandag door de marechaussee te Iloogeveen gearresteerd. MOND- EN KLAUWZEER. Tal van Friesche boeren weigeren -uit vrees voor overbrenging van het mond- en klauwzeer uit Duitschland teruggekeerde arbeiders in dienst te ne men. DE ZIEKTEVERZEKERING. Het Hbld. meldt: De Commissie van Voorbereiding van het ontwerp- Ziekteverzekering zal vermoedelijk voorstellen, ge bruik te maken van het nieuwe artikel 43 van het Re glement van Orde en eerst de beginselen vast te stel len welke het ontwerp zullen beheerschen. Het is na tuurlijk niet onmogelijk dat dit ook politieke gevolgen zal hebben. EEN PROTESTVERGADERING. Gisteravond is te Vlissingen een protest-vergade ring- gehouden tegen het verbod der bookmakerskanto ren in het Wetsontwerp tot bestrijding der zedeloos heid. DEBIETRECHT OP TABAK. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van sigarenwinkeliers, gister te Utrecht in spoedver gadering bijeengekomen, heeft besloten een algemeene landelijke actie op touw te zetten tegen het wetsont werp debietbelasting op tabak. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen werd de buitengewone zitting der Pro vinciale Slaton van Noord-Holland geopend. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Door de afdeeling „De Zaan" van den IJ. II. N. is iu de vergadering' van Maandagavond in verband met de in Mei te houden bondsvergadering tot algeheele herziening van de statuten en het huishoudelijk regle ment, besloten aan het hoofdbestuur van den Bond te verzoeken deze vergadering' uit te stellen met het doel een commissie te benoemen, die een geheel nieuw ontwerp van statuten en II. R. zal samenstellen of aan de algemeene vergadering een gelijkluidend voor stel te doen, aangezien de aard en inrichting van de statuten en het II. R. zoodanig' zijn, dat een aigelieele wijziging noodig is, zoodat deze meer in overeenstem ming- worden gebracht met de inrichting van andere bonden, wat bij wijziging of voordracht van een of meer der afdeelingen niet mogelijk wordt geacht. De afdeeling stelt voor, dat in die commissie min stens een rechtsgeleerde zitting zal hebben. ZIJN OUDE MOEDER MISHANDELD. Zekere B. V., oud 35 jaar, die met z'n 89-jarige moe der samenwoont op het Veld, een buurtschap in de ge meente Putten, was Zondagmorgen naar de kerk ge weest en heeft met de oude vrouw, koffiedrinkende, woorden gekregen en haar toen met een kom naar het hoofd gegooid, waardoor ze een bloedende wonde bij een harer oogen kreeg. De oude vrouw is toeu bij een der buren ingevlucht en- later naar de woning vervoerd van een harer andere kinderen, 's Middags hebben verschillende personen de woning van B. V. zoodanig met steenen bewerkt, dat er geen ruit is heel gebleven. Ware de politie niet er bij te pas geko men, dan zou het met V. zeker slecht zijn afgeloopen. DE „GEHEIMEN" DER MAAS. Half Wijk (bij Maastricht) was Zaterdagmiddag te hoop geloopen om getuige te zijn van het visschen van een lijk, dat do Maas kwam afdrijven. Ten Zuiden van het Stadspark was het al gesignaleerd, en velen spoedden zich reeds naar den voor 5/6 onder water ge loopen griend, om daar de ophaling te zien geschieden. Enkele politiemannen richtten hun schreden in den versnelden pas eveneens naar den Maasoever, diep door modder en water baggerende. Hoe dichter het lijk de Maasbrug naderde, hoe meer aandacht het pu bliek schonk aan het cadaver. Met uitgerekte halzen hing het de menschen n.l. over de brugleuning. Daar nadert het de brug, voortgejaagd als een speel bal op de klotsende golven. Toen het de brug gepas seerd had aan den Wijkeroever, maakte het lijk enke le salto-mortales in een draaikolk, draaide als een tol in het rond, ging beurtelings op hoofd en beenen staan, als de beste circus-kunstenaar, en schoot dan pijlsnel de vaargeul in, bleef echter, ten spijt van agenten en publiek, op eerbiedigen afstand van de droge plekken op den griend en zette zijn reis in de richting van Borgharen ongestoord voort. Even voorbij de spoorbrug, tegenover de zinkwitfa- briek, werd het „lijk" door schippers, die op hun qui vive waren geweest, opgepikt. Het lijk bleek te zijn een. vogelverschrikker. Tot heden heeft men zijne identiteit niet kunnen vaststellen! (L. K.) TERUGBETAALD. Geruimen tijd bedeelde de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Voorschoten een van de vrouwelijke lidmaten dezer kerk. Toen de vrouw later in beter doen ge raakte (rijk was zij volstrekt niet geworden) en dus geen ondersteuning meer behoefde, beschouwde zij het als een eereschuld tegenover de diaconie, de geuoten geldelijke bedeeling aan de diaconale kas terug' te ge ven. De vrouw informeerde bij de diaconie, hoe groot Hat bedrag in al dien tijd geworden was, en dezer da gen verblijdde zij de diakenen der Ned. IIerv. Gem. met de teruggave van bedoeld bedrag, 952. Langza merhand had zij deze som weten over te leggen. INBRAAK. Te Bergen-op-Zoöm is gisternacht omstreeks één uur, zoo meldt de Grondw., bij den goudsmid Ed. van Baal in de Lievevrouwestraat door middel van het in slaan van een ruit ingebroken. De dief schijnt de ruit met een flesch te hebben ingeslagen, heeft zich toen meester gemaakt van een partij gouden en zilveren voorwerpen, meestal gouden ringen en kettingen, en heeft toen de plaat gepoetst. Verschillende voorwer pen van waarde heeft de dief laten vallen en waren over de straat verspreid. De heer Van Baal was wak ker geworden en onmiddellijk naar voren gesneld, waarop de dief aan den haal ging. UIT SINT-PANORAS. Bij Kon. besluit van 7 dezer is goedgekeurd, dat aan F. 8mit, destijds burgemeester der gemeente 8t. Pan*

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1