BUI t¥n law». STADSNIEUWS. RATTENPLAAG. 3310 42750 4400 89700 37747 4880 41200 3600 39700 3530 39500 Barsingerhorn 13990 3500 39800 II EEN SPOOR VAN PETER DEN SCHILDER 7 eras, op zijn verzoek, met ingang van 20 Februari, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Voor de verkiezing van een lid van den Ge meenteraad zijn op 1 Maart candidaat gesteld door Burgerplicht de heer P. Mooy, door de Volkskiesver- eeniging' de heer H. Mol en door een 4-tal kiezers de heer D. Kloosterboer. De stemming en zoo noodig de herstemming is be paald op 20 en 31 Maart a.s. TELE PH O ON VERBINDIN G AMSTERDAM— PARIJS. De directe telefoonverbinding tusschen de hoofdstad en Parijs is tot stand gekomen, en zal binnen een dag of veertien voor het publiek verkeer in gebruik wor den genomen. Voor handel en industrie, die met de Fransche hoofdstad relaties onderhouden, beteekent dit de tot standkoming van een verbetering, waarnaar jarenlang reikhalzend is uitgezien. Bakker S. en zijn buren te Beetsterzwaag hadden in den laatsten tijd veel last van ratten. Gistermid dag is do bakker op jacht geweest met twee honden, waarbij 46 van die knaagdieren zijn gevangen. HIT DE RIJP. De commissie, eenige maanden1 geleden gevormd met het doel, de mogelijkheid van de oprichting eener bewaarschool te onderzoeken, heeft zichzelf thans ont bonden verklaard. Financieele bezwaren, benevens te weinig medewerking der ingezetenen, noopten haar dit besluit te nemen. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdag werden alhier de inschrijvingsbiljetten ge opend voor het maken van Gebouwen en Inrichtingen voor den spoor- (tram-)weg WieringenSchagen. Het le perceel omvat het Stationsgebouw, privaat gebouwtje en Locomotiefremise met watervoorziening aan de Van Ewijcksluis het 2e het Stationsgebouw met privaatgebouwtje aan de Twee Wegen alhier en het 3e vijf schuilplaatsen. Behalve voor deze perceelen afzonderlijk kon ook voor de geheele massa ingeschreven worden, Inschrijvers. le perc. 2e perc. 3e perc. Massa. Bouwersbond te Haarlem f 21900 f 14900 f 4900 f 41700 Voorman te Schagen 12580 2940 Veen te Alkmaar 38449 Overtoom te Schagen 21700 18360 3290 37500 Keesman te id. 40000 J. Breed te Wieringerwaard 13035 V. d. Vlugt te id. Dubbeld te Alkmaar 22000 13600 Schuurman en Waier te Medemblik 21267 Van Deursen te Haarlem 21800 14560 J. J. de Groot te Kolhorn 13930 A. Droog te id. 18900 Vlaming te Schagen 40622 Eriks te De gunning geschiedt uiterlijk over een maand. De laagste inschrijvers waren dus voor het le per ceel de firma Schuurmans Waier te Medemblik voor het 2e en 3e perceel Voorman te Schagen en voor de massa Overtoom te Schagen. UIT HEILO. Vanwege de afdeeling „Heilo" van den Bond voor Staatspensionneering, trad gisteravond voor een 00 a 70-tal belangstellenden in het café „de Rustende Jager" van mej. de wed. E. van der Horst als spreker op dc heer D. de Clercq uit Bloemendaal. Na opening der bijeenkomst door den vice-presi dent, den heer P. Franken, die allen hartelijk welkom heette, en een toelichtend, opwekkend woord ten beste gaf, zette de spreker zijn pleidooi voor de Staatspen sionneering uiteen, die hij eene sociale rechtvaardig heid noemde. Zij, de ouden van dagen, de veteranen van het voorgeslacht, die hunne krachten hebben ge bruikt voor de gemeenschap, zij, zoo zegt de spreker, hebben recht om wederkeerig door die gemeenschap te worden onderhouden. Van de honderd menschen zijn slechts 7 rijken, de anderen, in 't algemeen genomen, arbeiders, die te zamen het leeuwenaandeel hebben in de belastingopbrengst en bovendien mede tot heil van het toekomstige geslacht werkzaam zijn, omdat zij nietsdoen, leegloopen, als een sociale misdaad be schouwen. De arbeider is niet lui, wil productief werkzaam zijn, maar wenscht evenmin van de genade afhanke lijk te zijn op het levenstijdperk, waarin hem zijne krachten ontzinken. Hij begeert geen aalmoes, geen fooi, geen bedeeling, hij verlangt alleen recht, het recht van den Staatsburger, d. i. Staatspensionnee ring. Hoe groot dat pensioen moet zijn? Minstens 6 a 7 gulden per week, wijl er van de 100 personen slechts een O-tal zullen zijn, die daarvan zullen profi- teeren. En hoe de 60 millioenen te vinden, die voor de peusionneering noodig blijken te zijn? Wel heel eenvoudig! Van de 315 millioen van de opbrengst der successierechten, wordt 60 millioen beschikbaar gesteld voor dit goede doel. Geen premiebetaling, (het beginsel eveneens van een 21-tal Tweede Kamerleden, voorstanders der Staatspensionneering), wil spreker, niets van dat alles; die 60 millioen wordt gevonden door bet heffen van opcenten op de belasting der suc cessierechten. En de uitbetaling? Och, ook eenvoudig! Geen heir van ambtenaren is daarvoor noodig. Is men 65 jaar, dan gaat men even naar den burgemeester, vertoont hem het geboorte-extract en men ontvangt een boekje, 't welk aan het postkantoor wordt over handigd, dat het pensioen uitbetaalt, en waarin de ontvanger vanzelf Inviteert. Op deze wijze, meent spreker, is de Staatspension neering, die allen moeten genieten, ook de kapitalist, geen schrikbeeld, maar eene attractie, waarvan de ver wezenlijking zeer zeker spoedig kan tot stand komen. Nadat de spreker nog gewezen heeft op de Staats pensionneering in Engeland, Nieuw Zeeland en De nemarken, wekte hij allen op tot aansluiting aan de afdeeling „Heilo," en lichtte de lezing vervolgens toe met lichtbeelden, genomen uit het werkelijken leven. Een daverend applaus getuigde van de instemming met de redevoering van den spreker, die hoopte, dal de Staatspensionneering in 1913 haar beslag zal heb ben gekregen, opdat de geheele maatschappelijke toe stand worde verbeterd en er met lust en liefde, zonder slooping van den physieken mensch, worde gearbeid tot elkanders geluk en opbouwing ook voor het moreel en geestelijk leven. BELGT.ë. In de Kamer was gisteren aan de orde een interpellatie over een schoolconfiict van verleden jaar in de gemeente Mu.vsen. Er doen zich heftige incidenten voor. De Socialist Hubin spuwt den Ka tholiek Wauwermans in het gezicht. Tenslotte diende de socialist Yandervelde een motie van afkeuring te gen het gemeentebestuur van Muysen in. De voorzit ter van den ministerraad stelt de kwestie van den voorkeur tegenover de motie-Vandervelde. De rechter zijde verliet de zaal. De kwestie van den voorkeur werd met 76 tegen 10 stemmen verworpen, de motie-Yan dervelde met 75 tegen 13 stemmen aangenomen. DUITSCIILAND. Prins-Regent Luitpold van Beieren, die op 12 Maart a.s. negentig jaar wordt en zich nog steeds mag verheugen in ee.n onverzwakte ge zondheid, heeft aan den minister van onderwijs en eeredienst een schrijven gericht, waarin hij er op wijst dat hij het voorrecht zulk een hoogen leeftijd te mo gen bereiken, meent te moeten toeschrijven aan het feit, dat hij van zijn jeugd af steeds zijn lichaam ge hard en gestaald heeft. Hij wenscht den rijken zegen ook de jeugd van zijn land deelachtig te doen worden en heeft daarom bepaald, dat aan alle scholen voor uitgebreid onderwijs elk jaar een vrije dag zal worden gegeven, waarop de jongelieden gelegenheid zullen hebben blijken te geven van hun vorderingen in licha melijke ontwikkeling door gymnastische oefeningen en wedstrijden. Iedere plaats, waar een of meer der genoemde scholen zijn, krijgt een medaille, die elk jaar als eereprijs uitgereikt zal worden aan de school of de klasse, die bij deze gymnastische oefeningen het beste figuur maakt. Bij de herstemming voor den Rijksdag in het district rmmenstadt is dr. Thoma, de liberale candi daat, gekozen met 14,286 stemmen. Emmingen, van het centrum, haalde 12.774 stemmen. Het distriet is tot dusver in bezit van het centrum geweest. SPANJE. Blijkens mededeeling- .is aan het stati on Alcazar voor het passeeren van den koninklijken trein, een verdacht individu gearresteerd, dat nader hand in de gevangenis een poging tot zelfmoord heeft gedaan. TURKIJE. Zeer rumoerig is het toegegaan in de Kamer. De Bagdadspoorweg was de aanleiding ook tot deze oneenigheid. De heer Ismail Kemal werd be schuldigd Engelsehe belangen voor te staan, hij werd door deze bewering ontstemd en beschuldigde den grootvizier, Duitschland te steunen. De Albaneesche afgevaardigde Derwisj en de grootvizier zelf werden woedend over deze bewering. De heer Derwisj luchtte zijn verontwaardiging in een klinkende oorvijg aan Kemal's adres en de grootvizier maakte eveneens een minder parlementair gebruik van zijn handen. De hoer Derwisj heeft de heer Ismail Kemal reeds veront schuldigingen aangeboden. De vergadering werd on der een vreeselijk tumult gesloten. Gementr.de iuededeelingeu. DE EUROPEESOHE RONDVLUCHT. Men schrijft ons Het voorloopig reglement is door de sportieve mach ten der getrokken landen goedgekeurd en heeft daar mede geldigheid gekregen. Men is uitgegaan van den wensch de taak der deelnemers zooveel mogelijk te verlichten. Zoo werd de bepaling opgenomen, dat de deelnemer, indien zijn toestel onklaar raakt, een ander van dezelfde, soort mag' bestijgen. Heeft hij een pas sagier medegenomen, dan mag hij op iedere étape- plaats ook dezen door een ander doen vervangen, het geen hem telkens van een gids voorziet, die de streek, waarboven gevlogen wordt, kent. Deze gids mag ech ter geen brevet bezitten, wijl er toestellen zijn, waarin de passagier tegelijk als stuurman kan fungeeren. Ook kwam ter sprake, dat de bestuurders eveneens zouden mogen verwisselen, doch op voorstel van den heer Yerweij is deze bepaling verworpen. Als veiligheidsmaatregel is aangenomen, dat slechts toestellen gebruikt mogen worden, waarop reeds een brevet werd behaald, of andere, door een commissie te keuren. De sportieve leiding der vlucht is in handen der sportclubs. Om nu aan de Franschen eenig gezag te geven buiten Frankrijk, is met algemeen goedvinden bepaald, dat in ieder der betrokken landen een Fransch sportcommissaris aan dien van het land zelf wordt toegevoegd. Op voorstel van Holland en Duitschland is aangenomen, dat de landen-clubs een afgevaardigde kunnen benoemen, die den tocht per auto meemaakt teneinde de belangen zijner landgenoo ten te behartigen. Als vaste regel geldt het volgende. Wie niet op den vastgestelden tijd uit Parijs is ver trokken, wordt geacht niet aan de vlucht te hebben deelgenomen. Door hen, die wel aan deze voorwaarden voldoen, kunnen op drieërlei wijze prijzen behaald worden. Vooreerst zij, die regelmatig de vlucht vol brengen. Dan degenen, die hier en daar oponthoud hebben, doch door het opgeven van rustdagen tijdig te Berlijn, Brussel en Londen aankomen en uit alle plaatsen vertrekken voordat de daarvoor vastgestelde tijd is verstreken. In de derde plaats die deelnemers, wien het niet gelukt den geheelen tocht te volbrengen. Deze nu mogen wel deelnemen aan de wedvlucht van plaats tot plaats, de zoogenaamde étapevluchten, waarvoor ook een groot bedrag aan prijzen is uitge loofd. In dezen monsterwedstrijd nu zal een eindoverwin naar zijn, welke te Parijs minstens 100.000 francs ont vangt. Voor den eindprijs is nu reeds 225.000 francs bijeen, waarvan de eerste 20 percent zal krijgen, dé tweede 15, de derde 10, de vierde 7 enz., hetgeen ook voor de étape-prijzen geldt. Verder zijn er voor de eerste et ape 40.000 francs, voor het complex étapes ParijsBerlijn 100.000 Mark, Brussel 25.000 francs, de Standard te Londen 62.500 francs. De voor étape- prijzen aangeboden sommen moeten voor minstens 60 percent verdeeld worden onder de regelmatige deelne mers aan de rondvlucht, en mogen geen andere voor waarden bevatten dan de hoofdprijzen, zoodat hier de snelheid beslist. Zoo heeft Berlijn van haar 100.000 Mark er 40.000 gereserveerd voor Duitschers of Duit- sehe toestellen onder bijzondere voorwaarden. Neder land een vierde gedeelte voor landgenooten. Door tussehengelegen plaatsen gelijk Rheims, Gliar- lesville, Aken, Dusseldorf, Hannover, Hamburg, Bre men, Oldenburg, Lille enz. werden nog meerdere prij zen bijeengebracht. De totaalprijzen zullen minstens 1.000.000 francs bedragen, en onmogelijk is het niet, dat zij zullen stijgen tot anderhalf of twee millioen. CARNAVAL IN PORTUGAL. De correspondent der N. Rott. Ct. geeft een be schrijving- van het carnavalsfeest te Portugal, waar aan we het volgende ontleenen Ik zei u toch, dat ik en mijn collega's fatsoenlijk in de kleeren staken? Welnu, er kwam een rijtuig voor bij, waaruit confetti en serpentines vlogen! Ik kende de gewoonte der Spanjaarden om eierdoppen met con fetti te vullen, en je die naar 't hoofd te slingeren, om je te begraven onder een regen kleurige papiertjes. Den Portugeezen was die grap niet aardig genoeg; ik zag een ei komen, wachtte het glimlachend af, om mij even daarna bedekt te zien met een kleverige massa struif, dat mij van den hoed in den hals en over de kleeren droop. Mijn collega's was hetzelfde gebeurd of zij deelden in de resten, die van mijn ei afvlogen. Daarmee hield natuurlijk alle pret op, ja ik verdacht het bewuste ei er sterk van reeds een maand geleden gelegd te zijn het werd bovendien voor ons wat ern stiger. Ik zag mijn Engelsehen collega met wonder baren ernst en waarlijk Portugeesche gelatenheid een pierrot van den bok afhalen. Het Verheugde mij bij" zonder niet onder zijn handen te zijn en ik maakte mij bereid een „priester" over die ontvangst te onderhou den, toe.n een lading meel over mij werd uitgestort, die mij mond en oogen vulde en mij naar het trottoir terug deed vluchten. Het hoefde ook niet meer, mijn Engelsehe collega had alleen voor alles gezorgd. De geheele inhoud van het rijtuig was weggevlucht en wit als een molenaar was hij nog rustig bezig twee man den eieren stuk te trappen. Ook de koetsier had het hazenpad gekozen. Wij dachten dat dit een uitzondering was, dat wij wèl gedaan hadden, de bedrijvers van dergelijke vie zigheid eens af te straffen, maar bemerkten alras dat dit eieren-, uien-, aardappelen- en meelwerpen tot de karnavalspret behoorde, en hadden aardig veel werk om naar café Martinho terugvluchtend, voor een aan tal eieren en rotte sinaasappelen, aardappelen, worte len, uien enz. te ontwijken, die ons uit andere rijtui gen, ook door vrouwen, en uit de huizen werden toege gooid 1 Bij Martinho is met een mes gekrabd, met een schuier geborsteld en met-water gewerkt, maar al leen mijn kleermaker zal er wel bij varen. Wèg pakje, wèg hoedje en das. Met wat er aan eieren en meel van mijn kostuum kwam, gezwegen van wat er nog inzit, kon een handige koekebakker minstens een En gelsehe cake fabrieeeren 1 Tegen den avond werd het nog erger, maar bleven wij veilig achter de groote spiegelruiten die Portu- geesche karnavalspret aanschouwen. Dit gebeurde Zondags! Dinsdag hebben wij ons op eerbiedigen afstand van' dit soort pret gehouden en waren wij voor eventueele ongelukjes op ei en meel gekleed. Ook toen was alles wat naar pret en gees tigheid zweemt verre, en zaten de Portugeezen in hun met bloemen versierde wagens met gezichten of ze achter een begrafenis reden. Om nog niets te zeggen van het genoegen om overdag vuurpijlen de lucht in te laten gaan en zevenklappers tusschen de menigte te gooien, waardoor je je oogen niet zeker bent! DE VERVOLGDE BERNSTEIN. Het schandaal in het theatre francais te Parijs heeft een gevolg gehad, dat voor Henry Bernstein zeer on aangenaam kan zijn. In den stadsschouwburg te Al giers werd gepoogd een ouder stuk van Bernstein „de Dief" op te voeren het bleef evenwel bjj pogingen, daar het stuk werd verboden, omdat men bang was voor nationalistische manifestaties, VOOR 5 MILLIOEN BEDROGEN. In Dubbin is uitgekomen, dat een oude man een Amerikaansche erfenis van vijf niillioen aan Ameri ka ansche advocaten en andere gewetenlooze menschen die van zijn vertrouwen misbruik maakten, voor f 15000 heeft overgedaan. De oude man, die geen begrip van zooveel geld had, moest telkens voor de advocaten stukken teekenen, totdat men hem eindelijk f 15000 uitbetaalde, die hij al heel gauw in de kroeg verteerd had. Thans bemoeit de justitie zich met de zaak en zal trachten voor den ouden man nog iets van de milli oenen te redden. Toen Maandagmiddag de stoomboot „Cormoran" in de haven van Antwerpen binnenliep en aanlegde, sprong een man fluks aan land en verdween in de duisternis. De politie stelde dadelijk een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat het signalement van den passa gier overeenkwam met dat van Peter den Schilder, den Russischen anarchist. HOOG BEZOEK. De Keizerin van Duitschland bracht Maandag in het hotel Adlon te Berlijn den aldaar met zijn familie verblijf houdenden graaf BentinckWaldeckLimpurg uit Middachten een langdurig bezoek. De Keizerin was vergezeld van een hofdame en een kamerheer. Knnsten en Wetenschappen. VONDEL EN ROY AARDS. ....om uwen kunst-yver weder t'ontsteecken, en uwen geest teffens te stichten, en te verquicken Zoo sprak indertijd Vondel „alle kunstgenooten en begunstigers der tooneelspelen" toe. Zoo mag thans Royaards, de man, die het stoute stuk heeft bestaan, dr „Lucifer ten tooneele te brengen, en die daardoor et n daad heeft verricht, welke het vaderlandsehe too nvel een machtigen stoot in de. goede richting heeft gegeven, hem naspreken. Hoevelen zullen er onder onze landgenooten zijn, bij wie het woord „Vondel" een afkeer opwekt, doet kommeren'aan gedwongen letterkundige jachtpartij en, waarbij slechts tijd vermorst en onwil verwekt werd, zonder dat er iets in de geestelijke weitasch te recht kwam, omdat het schoone wild of veel te hoog' vloog ot zich al te zeer verborgen hield? Wanneer zij oen Lucifer-opvoering van Royaards hebben bijge woond, dan keeren ze van de velden, waarop vroeger vruchteloos gejaagd werd, niet meer platzak huis waarts, dan hebben ze schoonheden te apkken gekre gen, die hun vroeger ontgingen, dan hebben ze eerbied gevoeld voor Vondels naam en zullen allicht geneigd zijn de Lucifer eens weer op te slaan, om er van te genieten dc kunstijver is ontstoken! Maar ook heeft Royaards den geest gesticht en ver kwikt. Gesticht zal het meerendeel der bezoekers den schouwburg hebben verlaten, onder den indruk van iii.s schoons te hebben gezien, gehoord en gevoeld! Aan Royaards kan daarvoor niet voldoende dank en dankbaarheid geweten worden. Hij heeft met een machtigen' greep naar schier het hoogste gegrepen en meer bereikt, clan één van dezen tijd in ons land vóór hem. Welk een treffend verschiltwee Hollandsehe kunstenaars vari zeldzaam talent zijn gebannen van de plek waar ze thuis hooren (het Leidsche plein), de een zwerft met een minder dan middelmatig troepje rond, geeft een minder dan middelmatig stuk en laat zich overigens met flambouwen en lauweren huldigen, dc ander daarentegen, schoon als tooneelspeler zijn mindere, trekt zegevierend liet land door, met hooge verheffende kunst, gegeven door e^n gezelschap, dat hij tot zijn eigen hoogte heeft opgevoerd. En zoo heeft hij het weten in te richten, dat zelfs in een pro vinciestad een schitterende opvoering kan worden ge geven, welke, het beste dat er tot dusverre werd ver toond, nog verre overtreft. Wij althans hebben op de Alkmaai'sche planken nooit zoo iets moois van kleur en lijn en gebaar aanschouwd het was of het Har- monie-tooneel buiten zijn beperkte afmetingen was ge treden, niet meer zich zelf was. En als de medespelen- don niet hunne bekende gezichten hadden behouden, dan zou men wanen, dat er plotseling' een nieuw too- neelgezelschap was verrezen met nieuwe talenten. Wat werden de schoone verzen klaar en duidelijk gezegd met een „uitspraeck, wiens vennoogen bestaet in eedier klanck." Wat klonken de Engelenreijen plech tig en schoon! Waar zooiets buitengewoons gegeven wordt, daar mag het verslag enkel in den majeurtoon worden ge steld, daar mogen kleine op- en aanmerkingen achter wege blijven. Vij hebben wel eens ironisch gevraagd als de dii minores van het gezelschap naar Alkmaar werden gezonden of er ook nog een zekere Royaards tot het gezelschap behoorde. N u weten we zeker, dat hij er is, dat hij de ziol van het geheel is, dat hij ook wel hier wil komen, zelfs als zijn stem niet zoo goed is als anders. Hij heeft gisteravond een warme hulde in ontvangst mo gen nemen, hij, toen niet meer Lucifer maar de heer Royaards, en hij heeft daarin met welwillendheid eerst Uriël en Rafaël en toen met breed gebaar alle ande ren, natuurlijk ook de onzichtbare kunstenaars Roland Holst en Hubert Cuypers doen deelen. Aan het door hem misdeelde Alkmaarsche publiek heeft hij véél goed gemaakt en dat publiek heeft dit door de op komst en door het applaus aan het einde, weten te waard eeren. Moge hij, op dezen weg voortgaande, ons nu ook spoedig eens het andere treurspel, dat zich hij de Lu cifer zoo schoon aansluit, n.l. de Adam in Balling schap, geven. Van een dankbaar onthaal kan hij verzekerd zijn! E. O. H, Chr. Br. EEN NIEUW KASSIERSKANTOOR. In het perceel Dijk C 10 heeft de Amsterdamsche firma Nijpels Co., welke reeds sinds 1818 bestaat, een bijkantoor gevestigd, waarvan de heer O. Doorn «hef is. Hoewel de firma zich voorstelt binnen vrij korten tijd een nieuw gebouw te betrekken, is het per ceel zoo ingericht dat de clientèle vlug' en aangenaam bediend kan worden, waartoe vooral ook medewerkt een vernuftige telefoon-installatie. Wie deze eens wil komen kijken en ook de zware gepantserde brandkast uit de werkplaatsen der algemeen bekende Dordt- sche firma Lips met de Protectorsloten en een cijfer slot, dat een millioen combinaties mogelijk maakt, in oogenscliouw wil nemen, zal overtuigd kunneu zijn van een vriendelijke ontvangst. AGENDA. WOENSDAG: Kinderkoor 4t4-6 uur, sociëteitszaal Harmonie. Zang en Vriendschap 71/2-9 uur, Tuinzaal Harmo nie. Gymnastiek-vereeniging Kracht en Vlugheid, deze week geen Gymnastiekles. Gymnastiekvereeniging „de Halter," 7—10 uur, „Gulden Vlies." Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkinara Stelo," 9 uur, Scherpschuttersvereeniging Alkmaar, 8 uur, Doelen. S. D. A. P. geen ledenvergadering. Comité van Aktie voor 't Volkspetitionnement 8 uur, „Voorwaarts". „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling I 7V28V2 uur; heeren-afdeeling 8s/t—93/4 uur; „Het Gulden Vlies." DONDERDAG. Kegelelub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie" Reciteer- en Voordrachtenver. „Kun.t naar Kracht", repetitie 9IOI/2 uur, Wapen van Munster. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/,81/» mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 91/4 mannen-afd„ lokaal R. H. B. S. „Kracht en Vlugheid," jongens-afdeeling III 67 uur; jongensafdeeling II 78 uur; „Het Gulden Vlies." Protestantenbond, lezing-, 8 uur, café Central. Volksbond tegen Drankmisbruik, lezing, gevolgd door muziek en zang, 8 uur, Harmonie. Chr. Jongelingsv. „Zacheus," openb. verg., 8 uur, Waakt en Bidt. Ingezonden atnkken. In de Courant van j.l. Zaterdag werd herhaald wat 15 jaren geleden, volgens de redactie door een des kundige, gezegd werd over de veranderingen, welke het uitwendige van ons stadshuis ondergaan heeft. Er is zeker reden genoeg om die veranderingen niet ge lukkig te noemen, maar wie zulks doet moet beter op de hoogte zijn dan de ongenoemde schrijver, die zich beroept op het prentje van Rademaker't welk een trapleuning met balusters en boven den ingang van het policie-bureau geen huif of baldakijn vertoont. Die trap, met balusters, groote denneknoppen en gepruikte leeuwen, was in 1669 in plaats der oorspronkelijke gebouwd, en het is niet te laken dat men de ha- lusters enz. heeft doen verdwijnen, maar te betreuren dat de nieuwe trap niet meer gemaakt is in overeen stemming met den stijl van den gevel. De huif is terecht weder aangebracht. Al doet het overigens ge brekkige prentje van Rademaker haar niet meer zien, de muur toonde zoo duidelijk het spoor van haar vroeger bestaan, dat er geen twijfel mogelijk was. In de nis daaronder heeft vermoedelijk een madonna beeldje gestaanwij hebben haar lang voor een lan taren zien dienen, bij de gevelrestauratie in 187781 is er een justitiabeeldje (type Germania) in geplaatst. De middelstijlen der raamkozijnen zijn van ouds niet van steen geweest; de houten kruizen zijn eerst in 1836 verwijderd, toen de ramen groote glazen bekwa men. Van den gevel van Alkmaars oude raadhuis, het in 1694 vernieuwde gedeelte, is de gedaante slechts een weinig te hespeuren op een oud schilderij van het beleg der stad nog minder weten wij van den vorm der voor den aanbouw in 1509 geplaatste trap maar overigens zijn er in een oude teekening van den bovengevel, in het gebouw zelf en in de afbeelding van het vrijheidsfeest in 1795 aanwijzingen genoeg te vinden om een toekomstige herstelling beter dan vo rige te doen slagen. C. W. B. [Wij hebben het bovenstaande gezonden naar den schrijver van het artikel, dat in 1895 is verschenen, en laten diens antwoord hieronder volgen.] Geachte Heer Redacteur! liet deed mij genoegen te zien, dat in uwe Courant van 4 Maart j.l. de aandacht werd gevestigd, op eeni ge mislukte restauraties van het stadhuis. Deze wer den in 1877 tot '81 uitgevoerd. Het zoude zeer gewenscht zijn, om thans te herstel len, wat toen werd bedorven. Een restauratie heeft ten doel, het gebouw zoo nauwkeurig mogelijk in den vroegeren toestand terug tc brengen. Daardoor krijgt het gebouw weder de ge schiedkundige waarde en wordt het een versiering van de stad. Nu dunkt mij, dat de geachte inzender van bovenstaand stuk, ten onrechte de trapleuning, zooals die in '80 werd gemaakt, in bescherming neemt. Im mers het stadhuis werd gebouwd in het tijdperk van overgang' tusschen Gothiek en Renaissance. Nu zoude men zeer schennend handelen, door de renaissaneemo- tieven te vervangen door laat Gothische. Op alle platen, die van het stadhuis bewaard zijn, vindt men een trapleuning met ballusters, evenals aan het stadhuis te Leiden. De pijnappel, die op de plaats stond der verdwaalde heraldische leeuwen, is ook een zuiver Hollandseh renaissance motief. Er bestond mitsdien geen enkele reden om deze wijziging' aan te brengen. Het justitiabeeldje, met de baldakijn, bo ven het politiebureau is evenmin gemotiveerd. Op de plaat voorkomende in de Kronijk van Van der Woude is hiervan niets te bespeuren. Allerongelukkigst zijn de raamkozijnen. Zij hoo ren in g*eën enkelen bouwstijl thuis. Het zijn phantai- sieramen van de minste soort. Het gaat niet aan om houten kozijnen het uiterlijk van zandsteen te geven. Het Gothische torentje, dat op zich zelf niet leelijk is, van 1877, past bij het geheel allerminst.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2