Onze collectie voor Vernietiging der nieren Den*Haag Leeuwarden Vee nest raat:! 5 THIieuwestad L 117, Groote Noord. voor het a.s. Voorjaarsseizoen is compleet Stalen worden gaarne franco toegezonden, terwijl onze coupeurs door het geheele rijk te ontbieden zijn. NIEUWENDIJK 184, tegenover de^ Beurs passage Hoorn 3EC.T lESBDEIRLjÜACl-A ^T.TTVTTnTvr P%BRl|V: - F 't Hoofdbestuur van 't N. O. G. dat (reeds) is van 13 Juni 1910, en laat dan doorschemeren, dat wij dien datum, a. h. w. listiglijk, hebben verzwegen. We maken daaruit op, dat onze tegenpartij meent, dat we ons daarop ten onrechte beroepen. Toch zal men niet kunnen tegenspreken, dat dit adres tot voor enkele dagen bet eenige was, dat door het N. O. G. was verzonden. De redactie van Het Schoolblad (het orgaan van 't 1ST. O. G.) verdedigt het dan ook nog in het nummer van 2 Febr., en het afdeelingsbestuur doet daartoe ook een zwakke po g-i ng. Het is verbaasd, dat wij de strekking er van niet begrijpen, en daardoor komen tot de (alweer op zijn zachtst genomen) onjuiste voorstelling, dat het N. O. G. het beginsel van het wetsontwerp aanvaardt. Die strekking maakt het bestuur ons dan duidelijk. Men kan vierkant tegen een wetsontwerp zijn, maai de politieke constellatie in de Tweede Kamer kennen de, de aanneming der wet zoo goed als zeker achtende, kan men trachten die wet zooveel mogelijk verzacht te krijgen," Dat, zulks k a n, stemmen wij toe, maar. ZOO IS 't NIET. Men (d. i. het N. O. G.) is niet vierkant tegen het wetsontwerp, en de politieke constellatie in de Tweede Kamer was niet het motief, 'doch de c o n s te 11 a t i e in het N. O. G. z e 1- v e. Op onze beurt beschuldigen wij thans en met grond, het afdeelingsbestuur van een onjuiste voorstelling en op onze beurt verwijzen wij het daarvoor naar Het Schoolblad van 2 Febr., waar de redactie zegt: ,,A1 doen de cijfersi (uit het Rapport in zake de gehuwde onderwijzeres in de school) ver moeden, dat het N.O.G. tegen ontslag bij huwelijk en tegen ingrijpen der overheid is, zekerheid om trent de meening van bet N. O. G. geven zij niet, en nu het rapport er was, had het Hoofdbestuur zich van een uitspraak vóór of tegen ontslag bij huwelijk, na- meus het N. O. G. te onthouden. Duidelijker kan het, dunkt ons, niet. Dat het Hoofdbestuur zich in de toelichting positief verklaart tegen het wetsontwerp, zooals het daar ligt is, naar het ons voorkomt, wat over dreven, immers in die toelichting wijst men er op, dat de gevraagde wijzigingen liggen in de lijn van het ontwerp. Evenwel doet dit niet zooveel tot de zaak af, 't was ons te doen, om aan te toonen, dat het N. O. G. zich niet verklaart tegen het wetsontwerp dat daar 1 i g t, en dat zal nu wel duidelijk zijn. Het Genootschap vraagt alleen verzachting der IVet, die dan daarin zou bestaan, dat men de gemeen tebesturen vrij laat, om de onderwijzeres bij huwelijk te ontslaan. Xu lijkt het ons zoo toe, dat het voor on ze vrouwelijke collega's hetzelfde is, of ze er uitgaan krachtens artikel zooveel der Wet, of krachtens een motie van een gemeenteraad. De straf op het sluiten van een huwelijk blijft voor haar toch even hard, of ze door een lager of een hoo- ger autoriteit wordt toegepast. Aan het slot van zijn verweer zegt het afdeelings bestuur, dat wij niets weten of niets willen weten van de notie van het N. O. G. na Juni 1910. Wij, zegt het, zijn daarmede wel bekend, maar niet gerechtigd, dat alles in bijzonderheden aan de nfd. van den B. v. N. O. mede te deelen. Een geheime actie dus van 't N. O. G. waar wij niets van weten of w i 1 le n weten (sic!) Of - het schrijven van het Bestuur dateerde van Schermer. Schermer. Pieter Rol van Alkmaar en Trijntje Ingezonden Mededeel ingen. 22 Febr. was het het nieuwe adres van 't N. O. G. dat 25 Febr. is gepubliceerd, dat toen nog- geheim moest blijven? Dan kan minister Heemskerk gerust zijn, het X. O. G. staat nog op 't zelfde standpunt als in Juni 1910 en ka n ook niet anders. vanwege de Genootschappelijke constellatie! Met dank voor de plaatsing, De perscommissie der afd. Alkmaar v. d. B. v. X. O. J. J. T. KOOIJ. J. N. KROOXE. A. BOELES. Alkmaar, 4 Maart 1911. OPVOEDKUNDIGE WAARDE. In onze dagen van stoom en ijzer, van electrische tc-legrafen en kunst, van het zoo hoog ontwikkeld standpunt en de verbazende uitbreiding der werktuig kunde, van de immer stijgende heerschappij der schei kundige^ wetenschap over alle vakken van kunst en nijverheid en over den landbouw, is het zoo ver geko men, dat reeds sinds lang de meest gewone en minst ontwikkelde mensch uit het dagelijksch leven zoo al niet begrijpt dan toch dadelijk bemerkt: dat kennis van de werkingen der natuur meer en meer dringend gevorderd en onmisbaar begint te worden, niet alleen voor hen, die het een of ander bedrijf uitoefenen, maar voor het geheele menschelijk geslacht, voor iedereen zonder uitzonderingHet is ontegenzegge lijk zoover gekomen, dat de stem die dit uitroept da delijk ten volle weerklank vindt bij alle standen der maatschappij en niet het minst bij dezulken, van wel ke men dit oppervlakkig beschouwd' minder zou ver wachten, namelijk bij diegenen, aan welker opvoeding ouders of voogden mogelijk niet zoo veel hebben kun nen ten koste leggen, maar die juist ten gevolge hier van meer in de natuur en het practische leven opge groeid en ontwikkeld zijn. Het spreekt van zelve, dat zoodra eene dergelijke overtuiging- meer algemeen begint veld te winnen, het niet lang duren kan of er worden daarvan allerwege krachtige uitingen zicht- baar, en liet is dus g*een wonder dat de maatschappij in onze dagen gekenmerkt is door eene meer natuur kundige tint, en dat zich allerwege het verlangen heeft geopenbaard iets meer van het zoo vreemde ge bied der natuur te weten te komen en brengt die ont wikkeling slechts in sommige richtingen ten koste van alle anderen voort. Het is niet mogelijk onder wijs m de natuurleer te geven zonder tevens deze edel ste vermogens dor ziel aan te kweeken, aangezien de mensch bij het hooren en zien der natuurwerkingen vanzelf tot voortdurend nadenkeu over hare oorzaken, haar onderling verband en wat dies meer zij wordt opgewekt en aangespoord. Het is dan ook met deze hoop en verwachting bezield dat ik gewaagd heb de natuurwerkingen in 't kort uiteen te zetten. Maar ïeeft men hetgeen ik hierboven heb medegedeeld wel gevolgd, dan zal men gemakkelijk met mij inzien, dat een deigelijk werk niet enkel nuttig en noodzakelijk is voor volwassenen, ook voor de jeugd die leeren moet maar evenzeer voor aankomende onderwijzers en on derwijzeressen zelve, die derhalve thans ook nog jeug dig zijn, en zich thans toeleggen om later als verkon digers van de werken der natuur bij liet lager en mid delbaar onderwijs op te treden. EEN LEEK. BnrgerUlke stand. ■SCHERMERIIORN. (Februari.) Geboren: Willem, z. v. Jan Burgers en Johan na Rebekka Kamphuis. Jan Cornelia, z. v. Teunis Jan Aatzijl en Cornelia van Vianen. Overleden: Maretje Groen, oud 71 jaar, we duwe van Antoon Felgines. Johanna Alblas, oud r' ^aa,'.' "U oud 73 jaar, weduwe van ornehs Stoffel. Gehuwd: Pieter Plas en Dieuwertje Beek Pieter Klinkhamer van Grootschermer en Maria is misschien naderbij dan gij denkt. Een nierkwaal is de meest verraderlijke van alle ziekten, omdat zij dikwijls bijna ongemerkt opkomt, en het uit de verschijnselen zoo lastig op te maken valt welke hoogte de ziekte bereikt heeft. Een man, die niets anders schijnt te mankeeren dan dat hij last heeft van zwakte, zwaarmoedigheid en voortdurende vermoeidheid, is misschien even erg door do verschrikkelijke ziekte, aangetast als hij, die iederen morgen een ellendig gevoel in zijn rug heeft, of aan lendenjicht, rheumatiek, graveel of ernstige urinestoornissen lijdt. Bij een vrouw, die aan doffe pijn hoog in de lende nen lijdt ,wier oogen en gelaat opgeblazen zijn, en die dikwijls aanvallen van duizeligheid heeft, kunnen de nieren even plotseling vernietigd worden als bij iemand, die totaal hulpeloos is door rheumatiek en waterzucht. Gij kunt nooit van te voren uitmaken hoe een nierkwaal u zal aantasten dit hangt' geheel van uw gestel af. Maar zoo lang gij ook maar het geringste kenteeken van een nier- of blaaskwaal hebt, zijt gij nooit veilig voor plotselinge vernietiging der nieren en blaas, en is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die overal evenzeer geroemd worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor de nieren en blaas. Zij werken in over eenstemming met de natuur, zij zuiveren de urinewe gen eu geven aan de nieren en blaas hun kracht terug. Zij genezen duurzaam, omdat zij den werkelijken oor sprong- der ziekte genezen. Hoedt u voor namaak en slaat acht op den juisten naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Alk maar verkrijgbaar hij de heeren Nierop Slothouber, Langestraat 83. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10 voor zes doozen. RECHTZAKEN. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 7 Maart DIEFSTAL. Cornelis Johannes van de N., smidsknecht-, zonder vaste woonplaats, was diestal van een paar schoenen ten laste gelegd. Beklaagde bekent den 2en Februari te Hoorn de schoenen te hebben weggenomen, waarna hij in het logement van Bakker door de politie werd aangehou den, terwijl de schoenen in beslag werden genomen. Pieter Zwart, agent van politie te Hoorn, had na dat een klacht was ingediend omtrent het missen van de -schoenen een onderzoek ingesteld, waarbij het hem mocht gelukken den schuldige op te sporen. Geertje Ott, huisvrouw van Pieter Dijkman te Hoorn, die op eeni bovenhuis woont, verklaart, dat zij den 2en Februari met een touw van bovenaf de deur opentrok. Zij zag beklaagde staan met negotie, maar wilde niet van hem koopen. Zij zag vervolgens be klaagde een beweging met zijn hand maken en toen zij beneden kwam, werd beklaagde, die eerst knorrig wus, ineens zoo vriendelijk, dat zij het niet vertrouwde en het bleek haar, dat de schoenen, die beneden ston den, verdwenen waren. Jacobus Naber had den 2en Februari beklaagde ontmoet in een herberg aan het Achterom te Hoorn. Beklaagde, die een paar zeer nette schoenen aanhad, gat getuigo een paar oude cadeau, die werden later door de politie in beslag genomen. Aalewijn Roosendaal te Berkhout kwam den 2en* Februari om 4 uur bij juffrouw Dijkman. Hij trok zijn schoenen uit en liet die onder aan de trap staan. Een uur later waren ze verdwenen. De Officier achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte tegen beklaagde 4 maanden ge vangenisstraf. EEN ONWILLIGE. Xicolnns V., los werkman te Limmen, was niet ver schenen. In den nacht van 18 op 19 Januari had hij geweigerd een zaal to verlaten, waarin een voorstel ling werd gegeven en waarvoor "hij na daartoe gedaan verzoek, uiot wilde betalen. Arie Bult, parkwachter van ,,Duin en Bosch" en on bezoldigd rijksveldwachter te Castricum had in deze zaak proces-verbaal opgemaakt en deelt mede, hoe de zaak zich had toegedragen. Jacob Jonge jan, bloembollenkweeker te Limmen, de president van de afdeeling Limmen van de Neder- landseho vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, die den 18en Januari een uitvoering gaf, verklaart, dat de afdeeling de zaal had gehuurd en entree eischte. Beklaagde ging echter naar bin nen zonder te betalen en weigerde het'lokaal te verla ten. Getuige riep daarna de hulp in van Bult, om wiens vermaningen beklaagde ook niet gaf. Deze onwilligheid kan beklaagde duur te staan komen. De Officier eischte tegen hem wegens huisvre debreuk 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. DIEFSTAL. Nicolaas Petrus R. de Vr, smidsknecht te Hoorn, die eveneens niet verschenen was, had zich op of om streeks 12 en 13 Januari wederrechtelijk toegeëigend twee beitels. Rijkert Molenaar, timmermansknecht te Hoorn ver klaart dat hij den 12en Januari een beitel miste uit een kist, die in de thnmermansloods op het Doelen- vel d stond. De beitel was gemerkt R. M. Beklaagde had niets in die loods te maken, daar hij smid was. Doris Sas, timmermansknecht te Hoorn, was even als de vorige getuige aan het werk bij den bouw van de nieuwe gymnastiekschool te Hoorn. Ook hij miste op zekeren morgen zijn beitel, die in de timmermans- loods had gelegen. Simon Broer, koetsier te Hoorn, reed den 13en Ja nuari met een leegen bestelwagen door Hoorn. Be klaagde stapte onderweg op den wagen en reed een eindje mee. Toen getuige den volgenden morgen den wagen weer te voorschijn haalde, lagen er twee beitels op de plaats, waar beklaagde gezeten had. De Officier, die er op wees, dat beklaagde nog geen jaar geleden tot 4 maanden gevangenisstraf veroor deeld werd en cr behalve de beitels nog meer werktui gen zoek zijn geraakt, eischte tegen beklaagde wegens diefstal 2 maal gepleegd, 6 maanden gevangenisstraf. Anthonius Eranciscus H., te Alkmaar, had zich te verantwoorden wegens diefstal van een ijzeren plaat tocbehoorende aan de Noord- en Zuid-Hollandsche tra mweginaat schappij. Arend Frederik Sclireuder, volontair bij de politie e Alkmaar, had een onderzoek in deze zaak ingesteld en bij eenige opkoopers naar de plaat gevraagd. Een hunner had de plaat in zijn bezit en noemde beklaag de als verkooper daarvan. Getuige zocht beklaagde <Jp, die verklaarde de plaat benevens een stuk oud ijzer van een onbekende te hebben gekocht. Hendrik Kemps, koopman te Alkmaar verklaart dat hij den 23en Januari bezoek van beklaagde kreeg die hem een stuk oud ijzer aanbood, dat getuige "oeht. Even later kwam hij weer terug met een groe- tc ijzeren plaat, die getuige eveneefis van hem kocht. Beklaagde had gezegd, dat hij nog wel meer kon koo pen bij Gilles, waar hij de plaat vandaan had. Lodewijk Gilles, koopman te Alkmaar, herinnert zich, dat beklaagde wel eens' iets bij hem kwam koo pen. Dc ijzeren plaat kwam evenwel niet bij getuige vandaan. Dirk Oostwouder, gaederenagent bij de Noord- en Zuid-Hollandsche tramwegmaatschappij, verklaarde, dat hij den 24en Januari een ijzeren plaat vermiste en daarvan dadelijk aangifte deed bij de politie. Beklaagde ontkende de plaat weggehaald te heb ben, hij kocht haar van een hem onbekenden metse laar bij de ITeilooër Poort. De Officier, die geen geloof kan hechten aan de praatjes van beklaagde, die niet voor de eerste maal veroordeeld zal worden en die in zijn jeugd in een Rijksopvoedingsgesticht is geweest, eischte tegen hem wegens diefstal 3 maanden gevangenisstraf, EEN KATTEDIEF. Klaas B., koopman te Schagen, die niet verschenen was, had den 27en Januari te Callantsoog' een zwarte kat weggenomen. Cornelis van der Veen, veldwachter te Callantsoog, had beklaagde, die met zijn ezelenwagen op pad was, aangehouden bij 't Zand. Voordat er nog over een kat gesrpoken werd, zeide beklaagde al: „Ik heb die kat niet." Bij onderzoek van de kar, werd het beestje echter onder het oude ijzer vandaan gehaald. Cornelia van den Berg, weduwe van Arie Thomas' te Callantsoog, bracht den 27en Januari om een uur of twee s middags een bezoek bij haar dochter. Voordat zij uitging sloot zij de voordeur. In het portaaltje daarvoor sloot zij de lcat op en deed de portaaldeur op de klink. Toen zij weer thuiskwam, was de portaaldeur open, poes was verdwenen en op de steenen lag een plas versch oloed. Zij had beklaagde gezien met zijn wagen en vermoedde, dat hij de dader was. Zij sprak hem aan, maar hij ontkende, daarna stelde zij de po litie met het geval in kennis. Maarten Thomas, werkman te Callantsoog was met den veldwachter op onderzoek uitgegaan en legde de zelfde verklaringen als de veldwachter af. De kat, die zij in de kar vonden was nog warm en met versch bloed bedekt. Hij herkende het beest als zijn moeder's kat. Geertje Hollander te Callantsoog, had beklaagde op don bewusten dag gezien met een zak op zijn rug. Toen hij de zak neerlegde, zag zij een bloedvlek op zijn rug. Ook Pieter Bakker, visscher te Callantsoog, had be klaagde gezien met zijn karretje in de buurt van de woning van de weduwe Thomas. Even later zag hij hem van de woning komen met een zak, waarin hij tel kens keek. Tegen beklaagde werd door den Officier wegens diefstal 1 maand gevangenisstraf geëischt. DIEFSTAL VAN KUNSTMEST. Jan 17, arbeider te Harenkarspel, had zich te ver antwoorden wegens het wegnemen van een hoeveel heid kunstmest, Beklaagde ontkent het hem ten laste gelegde. Jan Schenk, boerenknecht te Sint-Maarten ver klaart, dat den 14en Januari op het land van zijn haas zakken met kunstmest stonden. Tusschen 12 en 1 uur zag getuige beklaagde bij die zakken vandaan komen met iets in zijn handen. Den zelfden dag om half 3 zag hij beklaagde in zijn tuintje bezig iets uit een em mertje over den grond te strooien. Beklaagde zegt alleen in de zakken gekeken te heb ben. Maartje Borst te Harenkarspel had beklaagde even- consvan de zakken met kunstmest, die op het land 1 van Kuiper stonden, vandaan zien komen. Hij had een emmertje in de hand. Dirk Kuyper, landman te Sint Maarten verklaart op zijn land aan de Galgenkade den léden Januari eenige zakken met kunstmest te hebben staan. Beklaagde, die eerst blijft ontkennen, beweert ten slotte in het nauw gedreven, de mest, die in het em mertje was, van het „volk" van Kuyper te hebben ge kregen. Beklaagde hoorde desniettegenstaande 2 weken ge vangenisstraf tegen zich eischen. NOG EEN ONWILLIGE. Arie P., arbeider te Harenkarspel, was niet versche nen. Hij was te Zijdewind den 29en Januari weder rechtelijk binnengedrongen in de herberg van Bruin. Maarten Kooiman, gemeente-veldwachter te Oude- Niedorp, vertelt de heele toedracht van de zaak. Be klaagde verstoorde de orde in genoemde herberg, waarom de herbergier beklaagde verbood de herberg weer te betreden. Hij kwam toch binnen en werd er door getuige uitgezet, Tot driemaal toe herhaalde zich dit. Pieter Bruin, herbergier te Zijdewind, verklaart, dat beklaagde, nadat deze er uit gezet was, telkens weer tegen het. uitdrukkelijk verbod van getuige en den veldwachter in, weer in de herberg kwam. De Officier achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte tegen hem twee weken gevangenis straf. DIEFSTAL. Arien G., landbouwer te Zuid-Scharwoude, had zich den 3en Februari wederrechtelijk toegeëigend een zwart boekje met een bankbiljet van 10. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde. Hij vond op het erf van het huis van wijlen Christiaan Goedhart, waar boelhuis gehouden werd, een zwart op schrijfboekje met een bankbiljet van 10 erin. Hij nam het mee, wierp het boekje te water en verborg het bankbiljet in zijn muts. Jan Boon te Zuid-Scharwoude had een onderzoek ingesteld en ontdekt, dat beklaagde de- vinder was, Getuige 11am bij hem de 10 in beslag. Cornelis. Swager, koperslager te Noord-Scharwoude was den 3en Februari bij het boelhuis van Goedhart aanwezig. Hij nam een boekje mee met drie bankbil jetten van tien gulden. ITij wisselde er een en verloor het boekje met de twee bankbiljetten. Do Officier die wil aannemen, dat beklaagde, zooals hfl zegt, het andere bankbiljet niet gevonden heeft eischte wegens den hoogen leeftijd van beklaagde een geringe straf: n.l. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. Jan O., timmerman te Blokker was ten laste gelegd, dat liij in den nacht van 22 op 23 Januari zekeren Wonder had mishandeld. Beklaagde ontkende het hem ten laste gelegde. Jon- gejan Wonder deelt de rechtbank mede, dat hij in ge noemden nacht in een herberg in: Blokker was, waar onder de aanwezigen ruzie ontstond. Plotseling kreeg hij met een lucifers-standaard een klap op zijn hoofd, zeodat hij bloedde. Wie sloeg, weet hij niet. Laurens Jan Swagerman te Hoogkarspel was in de- zeltde herbergwaar beklaagde dien avond was en woonde de ruzie bij. Getuige zag beklaagde een luci fers-standaard ^opnemen en Wonder daarmede op het hoold slaan, zoó hard, dat de standaard in scherven brak. Ten slotte werd Pieter Dekker, boerenarbeider te Zuid-Scharwoude nog gehoord. Ook hij verklaart, dat beklaagde met de lucifers-standaard sloeg en Wonder daarna bloedde. Beklaagde blijft evenwel ontkennen. Be eisch tegen hem luidde: 3 weken gevangenis straf. P. VAN DEN BRUL, wv KIELDE RW A KERüJj LIVREKOSTU AJIBTSKLtt RTen B Van oeh BRUL naar rf.K-f=ï Kleeding naar Maat

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 6