DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 62 Honderd en dertiende Jatrgang. 1911. DINSDAG 14 MAART BINNENLAND. FEUILLETON. Het Gouden Bed. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Uitgevers. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 14 Maart. Gisteren zijn in het Lagerhuis de besprekingen be gonnen over de begrooting voor marine. Deze bedraagt niet minder dan 528.000.000 gulden. Op 1 April 1911 zullen in aanbouw zijn: 10 slagsche pen, 3 pantserschepen, 7 gepantserde en 3 ongepant serde kruisers, 32 torpedojagers, 12 onderzeebooten. Daarna zullen, naar men verwacht, tegen het einde van het begrootingsjaar 1911 tot 1912 voltooid zijn: 6 slagschepen, 2 pantserkruisers, 4 gepantserde en 2 ongepantserde kruisers, 29 torpedojagers en 6 onder zeebooten. Ook 2 drijfdokken voor Portsmouth en de Medway zullen tegen het einde van het begrootings jaar 1911 tot 1912 voltooid zijn. Hierbij komen de op 1 April 1911 voor de koloniën in aanbouw zijnde sche pen, n.l. 2 pantserkruisers, 2 gepantserde kruisers eu 2 onderzeebooten. Natuurlijk is deze enorme vlootuitbreiding voorna melijk het gevolg van de vrees voor Duitschland. Nu is het echter gebleken dat er op de vóór-vorige begroo ting- 8 „Nooitbenauwds" zijn aangevraagd zonder dat daartoe aanleiding was er waren 4 schepen van dit type teveel gemaakt Gisteren heeft de minister van marine Mc. Kenny ruiterlijk deze vergissing er kend. Hij zeide, dat hij zich vergist had hij het vast stellen van de data, waarop do Duitsche schepen afge leverd zullen worden en wees erop, dat de groote sup plementaire credieten, die de Rijksdag heeft toege staan, bestemd waren, om veel grooter schepen te bon wen. In het voorjaar van 1914 zal Duitschland 21 „Nooitbenauwds" hebben en Engeland 30. Toch meende de minister, dat de uitgaven voor de vloot in geen geval mogen worden verlaagd, vooral niet, daar het bedrag, dat voor de Duitsche schepen is toegestaan aanzienlijk is gestegen. Een der leden van het Lagerhuis, de heer Murray Maedonald dacht hierover evenwel anders. Hij noodig- de het Huis uit, bij besluit te verklaren, dat het Huis de enorme toeneming van de uitgaven voor leger en vloot in de laatste jaren met groote ongerustheid aan ziet en van meening is, dat deze uitgaven behooren te verminderen. Het lot van dit voorstel is thans nog niet bekend, maar het zal wel weinig gunstig zijn. Wel zijn in 15 jaar tijds de uitgaven voor de vloot tot ruim het dubbele gestegen, maar de Jingo's vin den desondanks bij het volk gretig gehoor, wanneer zij praten over het Duitsche gevaar. De Jingo's vinden dan ook de begrooting te laag en zouden haar gaarne nog hooger zien. Zij spreken daarover in hun couran ten. Zij overdrijven daarbij natuurlijk. Zoo schrijft de bekende marinespecialiteit Diennes, dat men 1915 moet beschouwen als een bijzonder ongunstig jaar, im mers dan eindigt de alliantie met Japan, dan is het -Panamakanaal klaar, dan kan het verbreede Keizer- Wilhelmkanaal „Nooitbenauwds" van de Noordzee naar de Oostzee doorlaten, dan kunnen Italië en Oos tenrijk eskaders van „Nooitbenauwds" in de Middel- landsche zee hebben, dan zou het Britselie rijk 32, het drievoudig verbond eu Japan samen 39 -schepen van dit type bezitten en zouden de getallen voor de slag schepen resp. bedragen 49 en 55. Met zulke „mogelijk heden'^!) moet rekening gehouden worden, meent de schrijver, en hij verklaart, dat in de begrootingsjaren 1912'13 en 1913—-'14 de kiel voor twaalf „Nooitbe nauwds", bestemd voor de wateren in den omtrek, zoo gauw mogelijk moet worden gelegd en dan nog min- sténs 5 met het oog op Japan! Dat klinkt dus heel wat anders dan verlaging. En hoezeer de liberale, regeering daartegen in tracht te gaan, mannen als Fiennes en lord Bereford vinden ge- reede geloof! Veel is er dan ook niet van de bespre kingen in het Lagerhuis, welke heden woi'den voortge zet, te verwachten. PRINSES JULIANA. Naar „De Rotterdammer" verneemt, gaat Prinses Juliana, die bij gunstig weer geregeld des morgens te circa 11 uur met de verpleegster uitrijdt, de laatste dagen gewoonlijk naar het landgoed van Baron van Brienen, aan denWassenaarschenweg, waar zij enkele uren al spelende doorbrengt en de Koningin en de Prins Haar des middags meermalen komen gezelschap houden. HET DEBIETRECHT OP TABAK. Het hoofdbestuur van den Intern. Sigaren- en ta- baksbewerkersbond in Nederland, besloot in een Zon- dag gehouden vergadering, een krachtige actie tegen liet wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak op touw te zetten, op grond, dat de heffing in krimping van het debiet en dus werkloosheid onder de gezellen en verplaatsing van een deel der industrie uit gioote steden naar het platteland en dus loonsverla ging tengevolge zal hebben, terwijl door de wet een eerste schrede zou worden gezet op een gevaarlijken weg, welke naar den ondergang der nationale sigaren- en tabaksindustrie zou voeren. Den 20sten Maart a.s. zal liet hoofdbestuur een con ferentie hebben met de hoofdbesturen der Christelijke en Katholieke sigarenmakers-organisaties, ten einde te bespreken, of een gezamenlijke agitatie mogelijk is. an deze conferentie zal dus afhaugen, op welke wijze de actie gevoerd zal worden. van Justitie, bij nota, het verbod der totalisator bin- nen de courseterreinen alsnog voorloopig niet in wer- 1 king treedt. J. M. VAN BEMMELEN. f Gisteravond is prof. van Bemmelen, die in Novem ber 80 jaar was geworden, te Leiden overleden. De overledene werd in 1873 tot hoogleeraar te Leiden be noemd en was te voren directeur van de R. H. B. S. te Groningen en te Arnhem, waar hij o.a. prof. Bak huis Roozeboom „ontdekte." Gemengd nienws. MOOIE CIJFERS. Volgens officieele gegevens zijn te Doetinchem in 1910 30241 L. sterken drank verkocht ad 50 tegen 41.228 L. in 1909. Een vermindering derhalve van 10.987 liters of meer dan 25 Het verbruikscijfer per hoofd is nog nimmer zoo laag geweest als nu, n.l. 6.81 L. tegen 9.50 L. in 1909 en, om den hoogsten stand te noemen, 12.23 L. in 1898. KORTE VRIJHEID. Een verpleegde, die uit het krankzinnigengesticht „Coudewater" was ontvlucht, sprong Zondagochtend bij den wachtpost Nieland op den lokaaltrein naar 's Hertogenbosch. Ilij zeide den conducteur, dat hij geen geld bij zich had, maar beloofde hem uit zijn woonplaats geld te zullen zenden. De conducteur be greep al spoedig met wien hij te doen bad en seinde aan het station Rosmalen naar Den Bosch. Daar werd de vluchteling opgebracht door de politie, die hem naar het gesticht terugbracht. DE VERGIFTIGING TE HAARLEMMERMEER. De beklaagde von Ekster blijft nog steeds ontken nen, vrouw ILoogerhout, die te Amsterdam werd aan gehouden, is op vrije voeten gesteld en naar haar woonplaats teruggekeerd. aantoonen. De verdachte is gevankelijk naar 'g-Bosch gebracht en ter beschikking der justitie gesteld'. OP EEN BEZOEKER GESCHOTEN. Gisteren loste te Roosendaal de herbergier v. M. in de „Witte Barrière" een schot op den bezoeker van zijn café, de Rooy, waarbij deze ernstig aan den buik gewond werd. De zaak is in handen der politie. „DE JACHT NAAR FORTUIN!" Een beetje geïdealiseerd voorgesteld, de koop van zoo'n klassikaaltjeMaar toch moet de zucht naar fortuin, de hoop op een gelukje wel sterk onder de massa zitten. Anders zou niet met zooveel taaiheid en hartstocht in de staatsloterij gespeeld worden. Te tien uur gingen gistermorgen de bureaux van de Amsterdamsche collecteurs open. Te half acht kwa men de eerste liefhebbers opdagen en tegen tienen stond in het Maartsche hondenweer van dezen dag- een drom van meer dan honderd menschen, meerea- deels vrouwen, voor de loketten te wachten op een kansje in de 396ste te kunnen koopen. Trouwens, het aanbod schijnt hier door de vraag al tijd overtroffen te worden. (Hbld.) INBRAAK. Toen de meubelmaker V. in de Westerstraat te Am- sterdam gistermorgen in zijn winkel kwam, ontdekte hij, dat al het gereedschap, ter waarde van 50, was gestolen. Een verliespost voor de vier werklieden. BRAND. Zondagmorgen vóór het begin der godsdienstoefe ning werd er brand ontdekt in het dak der Ned. Herv. Kerk te Lemmer, ontstaan door een gebrek aan dö rookgeleiding van de in dat gebouw geplaatste kachel. Met behulp van een brandspuit was 't vuur in korten tijd gebluscht, doch de dienst kon niet plaats hebben. Een en ander was verzekerd bij de Brusselsche Assu rantie-Ma atschappij DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. De justitie te Haarlem heeft gisteren deu ganschen dag instructie gehouden in zake den moordaanslag te Haarlem, van Talsma op zijn patroon, den heer Senff. Gistermiddag zijn o. m. gehoord de doktoren van het gasthuis en dr. Van Veen, die de eerste hulp verleen de. Talsma is naar het paleis van justitie overgebracht. De heer Senff zal over eenige dagen het gasthuis kun nen verlaten. Op last van de justitie te Haarlem ia vrouw Iloogenhout uit de"Nieuwe Meer, verdacht van mede plichtigheid in de vergiftigingszaak aldaar, gisterna middag naar Haarlem overgebracht en in het huis van bewaring opgesloten. DE TOTALISATOR. Door den voorzitter en den secretaris der Nederland- sche Harddraverij- en Renvereeniging is een adres aan (e ee^e Kamer der Staten-Generaal verzonden, waarin zij zich tot de Kamer wenden met eerbiedig verzoek om na kennismaking van het adres en van de daarbij gevoegde Memorie van toelichting, aan het W etsontwerp ter bestrijding der zedeloosheid, zoolang artikel 11 de weddenschappen op de totalisator bij paai den wedstrijden niet zal toelaten, Hare goedkeuring te onthouden, tenzij door Hare bemiddeling zal zijn te verkrijgen, dat door Zijne Excellentie den Minister Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM 64) ,,Is Pieps verloofd?" Zijn stem was schor. Zijn gelaat, was vaal-groen. „Wat is er, Eelix. om 's hemels wil, ben je ziek? Wat zie je er uit?" Hij drukte haar de hand, dezelfde hand, welke de driehonderd mark nog vasthield. „Ik moet naar boven, Tille. Ja. heb je hem pzieu, Tille? Een poppenkop, niet? Wat is er aan |mgeld. Alles heel mooi: Overigens een vlegel. De geringste bediende in Glogau is intelligen- ter en zoo iets krijgt een vrouw als Pieps! De attaché moet Mara de oogen hebben uitgestoken! Goeden avond, Iille. De leeljjke Franksche woede lag op zijn gelaat, in zijn woorden en borrelde hem van de lippen iu korte, afgebroken zinnen. Hij was buiten zich zelf. Hij leed. Hij had Pieps aangebeden verlegen zonder egeeren haar beeld had hem sedert weken, dag noch nacht verlaten. Hij leefde slechts in haar. met de gedachten aan haar laatste woord, in afwachting op het eerstvolgende. Hij had zijn muziek naar den duivel gejaagd, in de Bank de uren slechts doorge- sWhts ?e. ren*^® welke hij er wezen moest en verder wGklV aUg 8' £ekoestercl wor de papieren, w iJJ kooPen en verkoopen kon. teerdp „ll verdiend hiJ wist het niet. Hij ver leven steeds" meer"..I° haa^ wereld wilde hij hem geen n+'fe Waar Z1J 1 ldep' Daarvoor was keerde ha ar f °0t Als zich naar hem toe- r-> imgertoppen op zijn arm legde- Oom was .."at IÏ!leïd- - ^erliik, zooals itlr z,jjB öolukkig. Meer behoefde het niet En nu was plotseling deze Ziskyni gekomen deze aristocratische fat met den aard van een verwenden kleinen jongen, had met zijn nauwe manchetten, slee- pend keelgeluid, zijn dom drieste oogen en kinderlij ken lach alles verstoord, alles vernietigd. En hij mocht met eens laten merken, wat in hem verstoord was. Tille.die mocht het vermoeden. Wat deed dat er toe? Het was immers toch voorbjj „Mijn arme, goede, domme jongen..,." Ottilie leunde een oogenblik als verdoofd tegen den spiegel. Toen zij opkeek was Felix weer hoven, gaf Pieps zooals het een oom paste, een kus op het voorhoofd, schudde haar verloofde de hand, drukte een kus op de vingeitoppen zij'ner schoonzuster.... alles zooals het gewoonte was bij zulke gelegenheden en in goede krin gen. Maar toen zijn broeder hem aankeek, bleven de woorden hem m de keel steken en met moeite stak hij zijn hand ter begroeting' toe. Zij keken elkaar aan. zwijgend onderztoekend, de een den ander de zonde in de ziel deed drin gen. ,Nu ja. zeide Frank Nehls. Zij hadden elkaar begrepen. Voor het eerst ston- 1 n zij tegenover elkaar, volkomen één in een ge meenschappelijke smartelijke verbazing-, voor het eerst ais broeders m een zwijgend, diep,, wederzijdsch ver- staan. bracht" and(?r °0genblik llad hcn nader bij elkaar ge- +i U v'j'snnden morgen las En;jlehn bij de ochtend- U,i' nöar Kngelsche gewoonte met gei^oos- ie wittebrood en koud vleesch gewoon was te ge bruiken, de volgende aankondiging in de courant: „JN aar wij zooeyeri vernemen, heeft mejuffrouw Jo- sepha Nehls, de dochter van Fra nk Nehls, een der mce.y gevierde jongste verschijTiingen der uitgaande uerelL zich verloofd met hnron Oskar von Ziskyni, scha* 10 'e^ tp®enwoorrJ'ig Olostenrjjk scho gezant- - - - - V GRAS MAAIEN OP 11 MAART. Wel bijzonder mag het heeten, dat Zaterdag te Lem mer reeds gras is gemaaid. Op het erf van den heer Jaarsma even buiten de kom van het dorp werd een flinke snede gemaakt. ZIJN VADER BESTOLEN. De landbouwer J. v. d. L. te Hedikhuizen, vermiste J 130 uit een gesloten kist in zijne woning. Hij deed van het geval aangifte bij de marechaussee te Heus- den. Deze stelde een nauwgezet onderzoek in en er bestonden termen om de 26-jarigen zoon van v. d. L. te arresteeren. Hij had nog 70, waravan hij de herkomst niet kon De Ziskyni's behooren tot den ouden Oostenrijk- sehen adel. Het huwelijk zal in het najaar plaats hebben." Enzlehn knipte de asch van het dagblad en schonk twee lepels arak in de thee. Het bocht was te flauw. Ahawas dat de bedoeling! Hij lachte fijntjes, spottend. De Dinsdagen bij prin ses Arnulf waren dus slechts bedrog. Geld was het beste wat men daar kon halen. Maar dat was ten slotte nok wat waard. Hij had dien troost noodig. Het duurde in ieder ge val twee dagen, voordat hij óver zich verkrijgen kon zijn kaartje met p.f. in. den rechter hoek naar de Ran- kestrasse te zenden. UIT HEER-HUGOWAARD. In een door de afdeeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw uitgeschreven openbare verga dering -werden door den heer H. A. Kroes, Rijks-vee arts te Groningen, eenige vooral onder het rundvee voorkomende ziekten behandeld. De wijze, waarop de heer Kroes een verklaring gaf dezer ziekten, wees op de verschijnselen, die daarbij optreden en aangaf, de middelen waarmee deze ziekten met het meeste succes te bestrijden zijn, doet ons het ten zeerste betreuren, dat niet een grooter aantal veehouders deze hoogst be langrijke voordracht bijwoonden. Te meer is dit te betreuren, omdat we in ons verslag veel moeten wegla ten, wat voor dén veehouder van belang is te weten, doch minder geschikt is om in een krantenverslag te worden opgenomen. De lezers zullen dit begrijpen, wanneer we meedeelen, dat door den heer Kroes wer den behandeld onvruchtbaarheid, het verwerpen en meer speciaal het besmettelijk kalfverwerpen. Glashel der was bij deze behandeling zijne uiteenzetting en verklaring, vooral waar deze door sprekende schetsen werden verduidelijkt. Met de meeste aandacht werd do spr. dan ook gevolgd. Na de pauze werden door spreker nog behandeld: wrang of droop, tuberculose en mond- en klauwzeer. Werf het eerste gebrek vroeger toegeschreven aan kouvatting, thans staat vrij vast, dat ook hier weer in fectie, besmetting door baccillen, in het spel is. De oorzaak komt dus niet van binnen, maar van huiten af, en besmetting van andere dieren is dus ook hier- bij niet uitgesloten. Een met dit gebrek behept dier Den Zondag- na de verloving zou een schitterende receptie in de Rankestrasse plaats hebben. „Gaat gij er heen?" vroeg directeur Paulsiu den kleinen Filer, die in zijn hoedanigheid van directeur der nieuwe Fiirstenweg-maatschappij juist een lang onderhoud met hem had gehad. Eiler kauwde op zijn sigaar. „Moet welZijn glad, joviaal gezicht had een paar neerslachtige rim pels. Alles, wat hem aan de Rankestrasse herinnerde, was hem op dit oogenblik onaangenaam. Hij had op zijn nieuwe, groote positie verwachtingen gebouwd welke nu leelijk in duizen waren gevallen. „Ik geloof haast, Eiler...." 1 aulsin versnipperde met zijn groote, slanke schaar verstrooid de inee-ngeslingerde O.I. uit de verlovings kaart, welke hem zoo juist met andere brieven waren gebracht. Hij glimlachte daarbij een weinig uit de hoogte. Daarna zeer zakelijk: „Is do broer van Nehls niet^rgens bij ons op het bureau „Natuurlijk", siste de kleine Eiler. „Hoe houdt hij zich?" Eiler haalde de schouders op. „Heel goed ik weet het. Sedert een paar dagen zit hij bij Ramlow." Paulsiu kaak onder zijn half neergeslagen oogleden Eiler aan. Nog eens gleed het ternauwernood merk bare glimlachje langs zijn smalle lippen. Hij kende Eiler. Als die iets tegen iemand had dan plaatste hij hem hij Ramlow. Aan de nieuwe plaats was een kleine geldelijke ver betering verbonden, maar had verschillende onaange naamheden. Het was een bureau, waarin het langste werd gewerkt, en Ramlow was nu juist niet een ge makkelijke chef in zijn bijna kleinzielige pedante rie. Paulsiu kende *den bijnaam, welke men aan dit bureau gegeven had: „Siberië". Eiler ging voor de schrijftafel van Paulsin staan, beide handen onder de panden van zijn jas. „En wat zegt u van de verloving?" „Ik? Hoezoo? Het klonk koel en afwachtend. >>Nu, gij wist toch. De zaak is door prinses Ar nulf in orde gekomen." „Zoo. zoo! denkt gij dat?" Paulsin veegde de snippers niet zijn pink tot een hoopje, ving ze met de opgehouden linkerhand op en wierp ze in' de papier mand. .Zeker.... dat denk ik...." De kleine Eiler trappelde ongeduldig van den eenan voet op den ander. Het was, alsof Paulsin zich vergastte aan de onge durigheid van den kleinen man. Hij antwoordde nog langzamer en bedaarder: „Bij Arnulf is nog niet door Arnulf!" „Nu, het is toch duidelijk, dat Arnulf de kleine Nehls zoo schitterend mogelijk onder dak brengt. Zoo iets als een dankbetuiging jegens den vader.Hij moet zich destijds bij haar echtscheidingsproces zoo uitnemend hebben gedragen ik weet niet meer hoe." „Ik weet het. zei Paulsin bedaard. „Hij heeft een afgezant van den prins, die met voorstellen kwam, om de brieven der prinses aan hem te verkoopen, een paar oorvegen gegeven en hem van een bovenverdieping in de Nollendorfstrasse met een schop naar beneden ge zonden. Den volgenden dag heeft hij alle brieven dei- prinses in een ijzeren cassette bij haar gebracht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1