DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. binnenland. Honderd en dertiende Jaargang. DONDERDAG 16 MAART. feuilleton. Het Gouden Bed. No. 64 1911. van werk in Duitscihlanda Nationale Militie. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ont vangen detct dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De U i t g ejv e r s. Alvorens werk te zoeken of aan te nemen in Duitschland, wordt belanghebbenden aan geraden zich te wenden tot deVereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen te 's-Gra- venhage, welke vereeniging in staat is inlich tingen te geven over arbeidsaangelegenheid in Duitschland. MAARSC De Burgemeester van Alkmaar, Gr. RIPPING. Alkmaar, 15 Maart 1911. GEVONDEN VOORWERPEN. Eenige huissleutels, een bril, een lorgnet, twee por- temonnaies met ©enig geld, een hond, een handschoen, een defecte oorbel, vijf rozenkransen, een hondenhals band, een das, een taschje, een griffelkoker, een cein tuur, twee zakmessen, een jas, een kerkboek, een boek, een ring, twee armbanden en een medaillon. Alkmaar, 15 Maart 1911. De Commissaris van Politie W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. HERHAEINTGSOEFElNIïrGElN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, den onder - staanden hier wonenden verlofganger, om zich, ter bij woning der herhalingsoefeningen, bij zijn korps te vervoegen als volgt 2e Regiment Vesting-Artillerie, lichting 1904, gar nizoen Amsterdam, 27 Maart 1911, JOHANNES COR NELLS SMIT. Den verlofganger wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij het korps moeten aanmelden 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps aanwezig moeten zijn 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers voor zoo veel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld ver voer van hunne woonplaats of naaste station naar dp plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddags bij hun korps moeten aanmelden. Voor zooveel de milicien door ziekte of om eene an dere reden niet tot den werkelijken dienst kan over gaan, wordt hij verzocht daarvan vóór het tijdstip voor de opkomst bepaald, ter gemeente secretarie me- dedeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 15 Maart 1911. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van S. VREEIvER aldaar, om vergunning tot het oprichten van een eest voor het drogen van sigaren, in het perceel Ramen Wijk B. No. 7. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op DINSDAG 28 MAART e. k., 's-voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien1 tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van-de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 14 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK--VAN ROSSUM 63) __q_ De kunst te zwijgen, te glimlachen, had hij in Lieg- nitz geleerd. In Breslau leerde hij, ook het glim lachen' te onderdrukken. Even bescheiden, elegant en terughoudend als hij was gekomen verliet hij zijn Breslauer chef. Hij had zich door niets op den voorgrond geschoven, had met opzet, met zeldzaam wijze zelfbeheersching al les vermeden, hetwelk hem relief had kunnen geven, wat hem in de herinnering van de anderen had kun nen doen blijven. Ilij wilde als een mënsch zonder verleden bestaan, als de tijd voor hem zou zijn gekomen zich te bewegen! Want hij wist dat elk verleden kritiek wekt, gemeen zaamheid schept en het gezag ondergraaft. Zijn werk had geen overlevering noodig. Goud' behoefde geen voorouders Rustig slechts beheerscht door de gedachte steeds tot meerdere persoonlijke grootheid te geraken, be- kiom hij sport na sport de steile ladder naar zijn suc ces. Niemand had ooit eenige zwakte, onzekerheid of groote inspanning bij hem bemerkt. Hij beklom de ladder, zooals anderen' langs den effen weg gaan. Hij bezat een buitengewone kracht, welker aanwen ding door met de geringste afwijking van het doel werd verzwakt. Toen Frank Nehls den beroemden financier op zich zag toekomen, stak hij hem de hand toe met een' im pulsieve warmte, waarin meer lag dan enkel uiterlijke, blijde voldoening. lluls Ppnses had een zekere toenadering der beid© mannen plaats gevonden. Zonder er ooit een woord over te spreken, gevoelden zij, dat zij kin deren van een tijd waren, slechts onderscheiden door TWEEDE KAMER, In de zitting van gisteren werden de algemeene be schouwingen over het ontwerp tot reorganisatie van het landbouwonderwijs voortgezet. De heer Van De dein (O.-II.) verdedigde de wenschelijkheid van het brengen van het hooger landbouwonderwijs bij een rijksuniversiteit. Verder wilde spr. veel landbouwcur- sussen en voor de middelbare landbouwscholen eene gemakkelijke toelating. De heer Tydeman (V.-L.) wilde dat de Minis ter zich pertinent uitspreken zal over zijn plannen met betrekking' tot de vestiging van de hoogere land bouwschool. Spr. wilde die school niet in Wageningen, omdat daar niet aan de hoogste eischen voldaan1 kan worden voor de opleiding van landbouwkundigen, waaraan ons land en onze koloniën behoefte hebben. Spr. wilde daarom hooge wetenschappelijke vorming, evenals de Ineenschakelingscommissie dat wensclit. Na die bree- dere vorming moet het- onderwijs op het vak zelf ge richt zijn. Daartoe wil spr. echter niet evenals de heer Bos twee hoogere landbouwscholen. Spr. critiseerde de tegenwoordige opleiding te Wa geningen. Wetenschappelijker opleiding is daar nitt mogelijk; daartoe is universitair verband noodig. Aan de overbrenging naar een academiestad zijn bezwaren verbonden. Voor de stichting van een middelbare koloniale school leent Wageningen zich uitstekend. Als een afzonderlijke Nederlandsche middelbare landbouwschool noodig is, is Groningen er ongeschikt voor. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer 1 alma) zal bij de amendementen over de ves tiging der koloniale school spreken. Hij wees den heer Ter Laan er op, dat landarbei ders vrijen toegang- hebben op de land- en tuinbouw- cursussen, en bij hijzonderen aanleg op de Rijksland- en tuinbouwwinterscholen. De Min. zal de kostelooze toelating op verdere onderwijsinrichtingen van land bouwkundigen aard bespreken. De Min. verdedigde de vestiging van de middelbare Nederlandsche school te Groningen. De middelbare koloniale school moet niet in Wa geningen zijn. Het beroep op de Ineenschakelingscommissie over tuigde spr. niet van de noodwendigheid om de hoogere landbouwschool in een universitair verband te plaat sen. De breedere opleiding moet in Wageningen gezocht worden; zoo resumeert de Min. Bij de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp kwam de heer Tydeman terug op de uitbreiding van de school te Wageningen, waarvoor de Reg. 30 000 aanvraagt, Spr. vroeg of de Min. slechts uit breiding wil of ook reorganisatie. I)e minister antwoordt, dat hij thans uitbrei ding bedoelt, en wettelijke regeling van het hooger landbouwonderwijs in voorbereiding is bij zijn departe ment. Daarbij zullen meer kosten gemaakt moeten worden. Daarna werd artikel 1 aangenomen en van art. 2 (memorieposten voor de Nederl.-middelbare school te Groningen en de koloniale te Deventer), werd het eer ste gedeelte aangenomen. Daarna was aan de orde de memoriepost tot stich ting van een middelbare koloniale landbouwschool te Deventer. De heer Van Lennep verdedigde het amen dement, dat strekt om de te stichten middelbare kolo- nialö landbouwschool te Haarlem te vestigen. Oor spronkelijk was de Minister dit van plan, maar op fi nancieel® gronden werd aan Deventer de voorkeur ge geven. Spr. meent dat die gronden echter niet den doorslag mogen geven. Uitvoerig motiveerde spr. de vestiging te Haarlem. Ten slotte werd het amendement-van Lennep met 57 tegen 21 stemmen verworpen. Het amendement-De Stuers, om nog geèn plaats aan te geven voor de koloniale school wordt met 55 tegen 25 stemmen verworpen. Het artikel werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen, zoodat bepaald is dat de Koloniale school te Deventer zal kómen. Ten slotte werd het wetsontwerp met 66 tegen 10 stemmen aangenomen. De Rijkslandbouwschool, thans te Wageningen, wordt dus gesplitst in een middelbare Nederlandsche en een middelbare koloniale landbouwschool. De Ne derlandsche komt in Groningen, de middelbare kolo niale in Deventer. Aan de orde was daarna het wetsontwerp tot wijzi ging' der Arbeidswet. De algemeene beraadslaging werd geopend; het woord was aan den heer Ketelaar, doch wegens het vergevorderd uur werd de vergadering verdaagd tot hedenochtend 11 uur. temperament en beroep, merkwaardig gelijk in de uit drukking hunner persoonlijkheid. Mevrouw Mara voor wie slechts één godheid be stond: geld, en die meer geimponeerd werd door Car negie dan door alle potentaten van Europa, bespeurde een klein weinig knikken der knieën, als de „bank- mensch zich over haar hanad boog. In stilte dankte zij haar God, dat Pieps den besten jongen, Kan, kreeg. Het hart zou haar in het lichaam bevroren zijn, als „zoo'n groot heer" in de amilie zou zijn gekomen. Met haar eigen man kon zij al niet spreken op de wijze als haar nu eenmaal gemakkelijk was, en dan nog wel met „zulk een mensch die de Brandenburgerpoort misschien zou hebben kunnen koopen, en die „gekroonde hoofden uit de klem hielp met zijn millioenen." Kari had goddank al zooveel schulden gemaakt, de beste kerel. Eenmaal had de grafelijke tante „in eens" dertig duizend kronen voor hem moeten betalen. Wat had hij dat hartelijk verteld zij en Pieps hadden zich dien avond dood gelachen. Hoe Kari de oude dame gekust had en daarna twee dagen niet had kun nen eten van aandoening, en een aartshertogin bij het cour op den sleep had getrapt neen, zoo'n beste jon HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in bovengenoemd district, vergaderde gister te Winkel in het lokaal van den heer Kroon. i De talrijk bezochte vergadering werd door den heer Iv. Visser Lz. te Berkhout als voorzitter geopend met het gebruikelijke welkom, waarna hij er op wees dat het in den loop van dit jaar 40 jaar zal zijn geleden dat de vereeniging werd opgericht. In verband hiermede bracht hij in herinnering' de breedvoerige levensbeschrijving der vereeniging, sa mengesteld door den heer N. Best, bij de gelegenheid van de tentoonstelling te Hoorn, en meende daarom te kunnen volstaan met het trekken van eenige punten van verschil in het verschil der toestanden in den landbouw van toen en thans, waarvan hij als de voor naamste noemde de polderbemaling, de kunstbemes ting en op de uitoefening van het bedrijf. Verder was het aangenaam te mogen wijzen op de invloedrijke bemoeiingen die de regeering zich op het gebied^ van den landbouw, vooral ook ten bate dezer vereeniging, getroost. Ten slotte bracht spr. hulde aan de oprichters van Hollands Noorderkwartier, waarvan er nog vier in le ven zijn, n.l. de heeren J. L. T. Groneman, J. Bree- biiart Kz., J. Loders en H. J. K. van der Steen, die op voorstel van het bestuur onder daverend applaus der vergadering tot eereleden werden benoemd. De vergadering werd daarna onder het uiten der gebiuikelijke wenschen voor de beraadslagingen voor geopend verklaard. De notulen werden daarna gelezen en goedgekeurd, waarvoor de secretaris werd dank gezegd en hem ge luk werd gewenscht met zijn herstel. Applaus. Medegedeeld werd dat de vereeniging thans telt 174 leden en 1 zoon van een lid. Dat enkele leden bericht van verhindéring hadden gezonden; dat het bestuur het verzoek tot het aan stellen van een veeteeltconsulent had ingetrokken, toen het zag- dat Ged. Staten het verzoek uiet steun li-i *je *ns*e^in£ voor reiniging van afvalwater te Midwoud is in gebruik genomen; dat van de serum- inricht mg bericht was ingekomen dat zij nog niets kon mededeelen omtrent de werking' van serum bij de pestziekte onder de varkens in Amerika. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Onder de ingekomen stukken vermelden we de dankbetuiging van den heer Dr. Broekema voor de hem gebrachte hulde; dat de Staat verschillende sub sidies verleende, o. a. 1000 voor reiniging afvalwa fA-o ~n 2000 V00r ..onderwijs aan boerendochters, J ii>3,50 voor onderwijs en landbouwboekhouden; dat do i arkensfokvereeniging adhaesie verzocht voor het door haar ingezonden adres tot verhooging der prov subsidie van j 300 tot 500. pe vergadering veree mgde zich met dit verzoek. Het jaarverslag der vereeniging, den leden in druk toegezonden en vermeld in 't Landbouwweekblad, werd zonder bespreking aangenomen. Het rapport der financieele commissie, uitgebracht door den heer J. Clay adviseerde tot goedkeuring der rekening, welke aangaf in ontvangst 6.957.435, in uitgaaf 5959.315, batig saldo 998.12. Onder applaus bekrachtigde de vergadering dit ad vies. De heer J. J. T. Scheij meldde omtrent zijn zuivel- consulentschap, dat gedurende de wintermaanden veel werk werd gemaakt van wintercursussen, zooals die van melkcontroleurs, die door 46 personen is gevolgd. 443 monsters werden op deugdelijkheid onderzocht, °P 15 van het aantal onderzochte melkmonsters viel wat aan te merken, 10 keer werd de hulp ingeroe pen in gevallen van melkvervalsching. Uitvoerig werd melding gemaakt van de voorgeko men gevallen van knijpers, losse kaas, korte kaas, het blauw enz. Onder dankzegging aan den rapporteur werd het rapport zonder bespreking aangenomen. De heer O. Nobel deelde omtrent het onderwijs aan boerendochters mede dat de Boerenbond 25 en de regeering 2000 subsidie had verleend tot wederop- zeggens toe, in den vorm van een crediet, onder voor waarde dat de benoeming van het personeel geschie den zal^ onder controle van den minister en dat de Provineie^ 600 zou geven en de 4 gemeenten Alk maar, Winkel, N. Niedorp en Beemster ieder 100 zouden geven. De provincie verleende 600. N._ Niedorp gaf 50, eventueel 5 meer voor ieder leerling boven de 10. Winkel stond eveneens 60 toe voor 2 jaar. Beemster gaf 100 en de kerkvoogden der N. H. G. stelden een lokaal beschikbaar en Alkmaar nam nog wel geen besluit, hoewel B. en W. voorstelden voor 100. liet TI. B. van de Holl. Mij. van Landbouw gaf 100. Wat de financieele regeling betreft, zoo zeide de rapporteur, is de zaalc in orde en daarom heeft de commissie beraadslaagd omtrent het aanstellen van personeel. Het kwam de commissie bezwarend voor slechts één leerares te benoemen, in gevallen van eventueele ziekte of overvloed van werk. Het bestuur vereenigde zich met de idee der com missie om 2 leeraressen te benoemen, hetgeen! de re geering reeds goedkeurde. Een instructie voor die dames is vastgesteld. Een contract is aangegaan met het bestuur der H. en I. school te Alkmaar. Te Alkmaar hebben zich aangemeld 15, te Nieuwe- Niedorp 12, te Winkel 13, te Beemster 14 leerlingen. Het ligt in het voornemen der commissie het getal tot 20 uit te breiden. Voor practisch onderwijs zou dan dit getal in twee gedeelten kunnen worden gesplitst. De commissie van Toezicht is samengesteld uit de commissie van voorbereiding, terwijl daaraan is toege voegd de heer J. G. Hazeloop te Alkmaar. Het rapport sluit ten slotte met de beste wenschen voor het welslagen der cursussen. De voorzitter bedankte den heer Nobel voor zijn ïapport, en de commissie voor de door haar gedane bemoeiingen, terwijl hij de wenschen in het rapport gemeld onderschreef. Ier vervanging* van de periodiek niet herkiesbaar zijnde aftredende heeren J. Best Nz., W. T. Jongejans en Iv. A. Kaan, werden benoemd de heeren O. D. Kaas- kooper te Oosthuizen, D. Schoenmaker te Hoogkar- spel en D. C. Rezelman te Anna Paulowna, die, voor zoover ter vergadering aanwezig, de benoeming aan namen. Het voorstel van het bestuur, om de volgende ver- adering te Hoorn te houden, werd aangenomen. 'Nadat de voorzitter het voorstel had toegelicht, werd de heer Dr. B. R. de Bruijn onder daverend ap plaus tot adviseerend lid der vereeniging benoemd. Do heer de Bruijn liet zich deze benoeming welge vallen, wat eveneens met applaus werd begroet. De heer L. T. C. Scheij leidde daarna het voorstel in ter bevordering van goed melken. gen! Bij hem behoefde men niet te vreezen, dat hij iemand over den schouder zou aankijken omdat men weer een paar duizend mark schuld had. Als twee kinderen zoo stond het jonge bruidspaar voor Paulsm. Hij had drie rozen vol knoppen gebracht m een manchetvormige kelk van goudfiligrain. 17 ket verlovingsbloemen, mijn geachte jultrouw, ik hoop, dat uw toekomstige echtgenoot toe- omgeeft" kleine manchet ook uw bruidsbouquet „Maar, mijnheer Paulsin, dat is ontzettend vriende- ijk van u, dat u mijn Piepsel zoo iets schoons ten ge schenke geeft." Pieps stak den bankier vol waardigheid de hand toe om er een kus op te laten drukken. Zij was reeds zoo gewend aan de kinderlijke, vroolijke manier van Kari, dat. zij nu steeds moest oppassen om niet te lachen, als de mensehen zoo „gezwollen" spraken. Men sleet nu altijd zulke verrukkelijke uren in ma ma s helblauwen salon. En mama lachte zich een bult neen, Pieps had nooit gedacht, dat mama zich nog zoo als een klein meisje kon amuseeren. Wat hadden ze daar een onzin uitgehaald. Kari had een talent van .nabootsen „als een aan" zeide hij zelf. Nu eens wam hij in mama's kamerjapon, als gravin, dan weer maakte hij zich heel klein, hurpte ineen op de chaise lonque en rookte a k princesse Arnulf ongetwijfeld zou hij morgen' Paulsin nadoen, „als haar toekomstige echtgenoot het veroorloofde...." Neen. Zij kon het naast Kari niet uithouden. An ders zou zij Paulsin in het gezicht uitlachen. Waar was oom Felix? Hij liet zich juist zijn jas geven. „Maar, oom Eelix, wat valt u in ,weg te gaan? Het is nauwelijks een uur...." Zij zag niet, hoe ontstemd uij was. Zag niet, hoe gelukkig het hem maakte, dat zij hem had gemist, naar hem had gevraagd, maar toch schudde hij het hoofd. „Ik denk, dat ik kou heb gevat, Pieps. Het is beter, dat ik naar huis ga, werkelijk." Zijn hand was gloeiend heet, en toen zij die met haar koele vingers greep, rukte hij zich bijna los: „geen verkoudheid voor een bruidHij lachte ge dwongen en liep bijna hard de deur uit. Buiten gevoelde hij zich beter. Daar behoefde hij zich met te beheerschen, behoefde hij niet te glim lachen en steeds weer te glimlachen, als men hem ook gelukwensehte, hem den oom, met de verloving zijner nicht. Als een bedelaar voelde hij zich in het van blijheid en weelde vervulde huis. Mevrouw Mara zond hem met haar opdrachten naar de bedienden. „Ga, Eelix- je, ik bid je ga, en Pieps wierp hem af en toe in het voorbijgaan, als een brok een vriendelijk woord toe, hetwelk hij begee- rig opving. Zijn broeder lette ternauwernood op hem ii'- ket verdoovend gewirwar van het luidruchtig' gezel schap, en toen Paulsin was binnen getreden, had hij zich in het oogenblik van stilte, veroorzaakt door diens opzien wekkende verschijning',, tegen den wand 1 jedrukt en was weggeslopen om niet genoodzaakt te zijn den grooten man, wiens kleine beambte hij was, dieper te groeten dan de anderen deden, die maat schappelijk met hem op één lijn stonden'. Misschien zou een eerzuchtige anders hebben ge handeld; die zou misschien de eenige gelegenheid be nut hebben den anders onzichtbaren chef als broeder van de,n gastheer te naderen hij was geen eerzuch tige. Hij verstond het niet, een gelegenheid te ge bruiken. Het zou hem indringerig toegeschenen heb ben. Hij bezat echter ook niet het zelfbewustzijn des arbeiders die zijn plicht vervult. Zijn plicht. Dat was dus plotseling zijn plicht de slotdividenden met de Hestelsche prijscourant te vergelijken, de ef fectenrekeningen uit te schrijven, de binnen- en bui- tenlandschè fondsen of industrieele papieren met hel gele kartonnen banden tot pakken samen te voegen, en heel zorgvuldig den naam van den tijdelijken be zitter er met inktpotlood op te schrijven?! Enkele weken geleden was het zijn plicht geweest coupons te knippen. Plicht. tegenover wien? De plicht jegens zichzelf, zijn talent had hij ver geten. Zijn hersenen waren als uitgedroogd. Hij hoor de geen toon meer in zich, niets dan het ritselen der papieren, het afscheuren der banden, het krassen der pennen, de lange voetstappen van Anton, den bode, wanneer hij als een wervelwind door het bureau ren de of in allerijl aan den procuratiehouder de beursno- teeringen bracht. Tredmolen - stompzinnige, neerdrukkende eento nigheid, vermoeiend, geestdoodend. In zijn beroep lusteloos, in de kunst verstompt, maatschappelijk een nul.... Boven zich, naast zich, de schaduw van den grooten broer, in zijn hart kna gende pijn. Hij nam de eerste de beste auto. De stad in. Het deed er niet toe waarheen, misschien naar een caba ret. Daar vroeg niemand hem wie hij was, wat hij waard was. .Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1