DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende janrgang. 1911 DINSDAG 21 MAART. Drankwet. BINNENLAND. No. 68 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Ui t g e v e r s. BURGEMEFSTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van J. C. ZANDVOORT, aldaar, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden anderen dan sterken drank in het perceel Lindenlaan E 47. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen ^egen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 20 Maart 1911. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar biengen ter algemeene kennis, dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen inge diende verzoek met bijlagen van de firma BOTS Co., aldaar, om vergunning tot het oprichten vaneen graanmalerij, waarin een stoommachine van pl. m. 30 P. K. en een stoomketel met een verwarmend oppervlak van pl. m. 22 M2, in het perceel Fnidsen wijk C No. 34. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Maandag 8 April e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 20 Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 21 Maart. In de Pransche Kamer heeft de minister van oorlog bij de beraadslaging over zijn begrooting gesproken over „het roemrijke vreemdelingenlegioen." Over dit vreemdelingenlegioen is onlangs veel te doen geweest. Duitsehe couranten en Dujitsche afgevaardigden schreven en spraken er over, vertelden allerlei leelijke dingen ervan, welke getuigden van groote willekeur en onmenschlievende behandeling. De Franscbe bla den lieten dat niet op zich zitten. Zij zeiden, dat er uiteraard in zulk een vreemdelingenlegioen strenge lucht moest heerschen, maar dat binnen het raam daarvan een menschlievende behandeling' alleszins mogelijk was. Zij kwamen met verhalen van Duit- schers, die gedeserteerd waren uit het Duitscho leger, en zich hadden laten inlijven bij het vreemdelingenle gioen, waar ze zich wel hadden bevonden, waar ze wa- lea opgeklommen en waar ze een aardig pensioentje hadden verdiend. De Duitsehe bladen hebben tot dus verre hierover gezwegen. In een courant vinden we echter een hoofdstuk overgenomen uit een onlangs verschenen boek: „Erwin Rosen, In het vreemdelin genlegioen, dat een indruk geeft van deze troepen. Dit hoofdstuk behandelt de oefeningsmarschen. Wan neer de bevelen: laites le sac (de ransels gepakt) en Aux armes (te wapen) worden gegeven, weet nie mand, waarheen de marsch zal gaan. Is het oefening, is het ernst, gaat het naar Marokko of naar Sajda? Men marcheert maar, terwijl de muziek den legioens- marsch speelt, met zijn merkwaardige rhytmus, welke steeds weer door het stormsignaal der trompetten wordt onderbroken, en welke de kapel nimmer in het garnizoen of bij een parade, alleen op marsch mag spe len. De eene kilometer na de andere wordt afgelegd. Langzamerhand verstommen de geluiden, gaat het re giment zwijgend voorwaarts. De zwaargepakte ransel begint te knellen, de hoofden gaan naar beneden, de schouders worden gebukt, maar men marcheert voort, totdat 40 kilometers zijn afgelegd. Als het tee- ken van rust gefloten wordt, zijgt men krachteloos neer, en als de marsch weer begint, schijnt het of een schare zieken en grijsaards mooielijk langs den weg loopt. Eindelijk komt het commando: „halt" en da delijk daarop het bevel: „campez." In enkele secon den is de woestijnvlakte veranderd in een stadje met kleine, witte tenten. Wie tengevolge van hitte en ver moeidheid tijdens den marsch zijn veldflesch leegge dronken heeft, krijgt slechts een klein beetje rauwe rijst in zijn hand en moet maar zien, hoe hij zich daar uit een maaltijd kan bereiden de anderen ontvan gen twee liter water er bij. Dit is een der hardheden van de legioensmarschen, in welker brutaliteit stelsel zit, zegt de schrijver. Een troep, die in zulke water- arme streken moet opereeren, moet zuinig met het water kunnen omgaan. Dat is eenvoudig een gebod der noodzakelijkheid. Zelfs aan de ergste brutaliteit dezer marschen ligt eigenlijk niets anders ten grond slag, dan de zucht naar zelfbehoud. Meermalen ge beurt liet, dat een uitgeput man, die blijft liggen, wordt opgeraapt en aan een bagagewagen wordt vast gebonden. Een staaf wordt ter hoogte van de borst dwars door de zijwanden van den wagen gestoken en de man met de schouders daaraan gebonden, de staaf houdt hem staande en de wagen rolt verder, de man moet loopen of wordt gesleept. Dit lijkt een afschu welijke wreedheid', maar de schrijver heeft door de ervaring geleerd dat het dit niet is. In de gevechten in t zuiden, zegt hij, berust de gevechtswaarde van 't vreemdelingenlegioen op zijn geweldige marschpresta- ties. De anibulaneewagen kan vaak genoeg niet zoo snel volgen. De man, die in de woestijn ook maar een kilometer achter de colonne blijft is reddeloos verlo ren. Honderdtallen zijn op deze wijze een vreeselijken dood gestorven. De Arabische vrouwen, die veel wreeder zijn dan de mannen, martelen hen op afschu welijke wijze dood. De Arabische vrouw is voor de sol daten een duivel en een hunner had zich uit wraak zelfs een tabakszak uit een gelooide vrouwenborst la ten maken. Generaal de Négrier, de eenige commandant, van wien het legioen hield, omdat hij hield van het legi oen, en die de kunst verstond, persoonlijk met alle manschappen betrekkingen aan te knoopen, sprak over de hardheid der legioensmarschen slechts drie woor den. Alles deed hij voor zijn troep, ieder kon met zijn particuliere zaken bij hem komen, ieder gewonde was een held voor hem. Als hij echter tijdens de vreeselij- ke marschen op Madagaskar een uitgeput man zag vallen, werd zijn gelaatsuitdrukking hard en toonde geen medelijden. Dat was een lage misdaad in zijn oogen. Dan riep hij drie woorden, welke tot spreek woord van het vreemdelingenlegioen zijn geworden „marscheer of verrek!" De geweldige marschen van het vreemdelingenlegioen vormen de basis waarop de militaire successen worden verworven. In militair op zicht zijn deze marschen een triumf van training en discipline, uit zuiver-menschelijk oogpunt beschouwd zijn ze het toppunt van menschelijke uithuiterij. Niet de afschuwelijkheden van de strafbataljons, niet de brutaliteit der straffen, niet de arme kerels, die we gens een kleinigheid worden geschoten werpen het fel ste licht op het vreemdelingenlegioen dat doeD, meent de schrijver, de marschen. DE PRINS NAAR HAARLEM. De Prins is voornemens Maandagavond 3 April te Haarlem het concert der Koninklijke Liedertafel „Zang- en Vriendschap" aldaar bij te wonen. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 3 April, des avonds te half negen uur. INSPECTIEREIS. Gistermiddag vertrok de Minister van Oorlog' naar den Hoek van Holland. Heden bezoekt de heer Co- lijn Brielle, Woensdag Hellevoetsluis, Donderdag de stelling van het Ilollandsch Diep en het Volkerak, en Vrijdag het korps pontonniers te Dordrecht en de Kon. Mil. Academie te Breda. Dien dag keert hij s avonds in de residentie terug. De Minister zal ook op deze reis vergezeld zijn door majoor jhr. Alting van Geusau en door zijn adju dant, kapitein De Quay van den Generalen Staf. Gemengd nieuws. HOOGE RAAD. Gisteren is behandeld voor den Hoogen Raad de zaak van J. van Rennes, arbeider te Renkum, door het gerechtshof te Arnhem, met vernietiging van het von nis der rechtbank aldaar, waarbij hij tot gevangenis straf van 15 jaar was veroordeeld, veroordeeld- tot le venslange gevangenisstraf, wegens doodslag vergezeld \an verkrachting, gepleegd op de dertienjarige Jaan- tje I ulle, die^ op 23 Augustus 1910 in het- Keienberg- sche- bosch bj Renkum hout sprokkelde. De veroor deelde had zijn slachtoffer, onderwijl hij haar ver krachtte^ de keel dichtgedrukt, zoodat zij was gestikt, terwijl hij na afloop der verkrachting', in de onzeker heid, of zij reeds dood was, haar nog met eèn bandje had gewurgd. Cassatiemiddelen waren in deze zaak, waarin raads heer mr. Pleyte rapport uitbracht, niet aangevoerd. Advocaat-generaal mr. Ort concludeerde tot verwer ping. Uitspraak 27 Maart. te Amsterdam op het voorbalcon van lijn 3 springen. Hij sprong echter mis, viel en geraakte onder den wagen met het noodlottig gevolg, dat hem beide bee- nen totaal verbrijzeld werden. Ten huize van dr. J. Peters, waar hij werd binnengebracht, werd hij verbon den en daarna in zeer zorgwekkenden toestand per automobiel-brancard naar het Binnengasthuis ver voerd, waar hij gistermorgen overleden is. LUCHTBALLONS. Zondagmiddag half 2, is te Gaanderen een lucht ballon neergekomen, die 's morgens elf uur in Bar men was opgestegen. De inzittenden, twee dames en twee heeren, vertelden, dat nog twee ballons gelijktij dig waren opgestegen. Zondagnamiddag te half drie uur ongeveer, daal de op een stuk teelland onder Valkenburg (Z.-H.), een groote luchtballon, waarin dr. Mam, van Dusseldorf, met nog vier personen waren gezeten. Het gezelschap dat te halfzeven des ochtends de reis uit Dusseldorf had aangevangen, verkeerde in goede conditie. Bij het dalen, dat eenige meters over den Rijn plaats had, werd nog een telefoonpaal omvergehaald en een der reizigers wondde nog zijn hand. Te Warmond en Oegstgeest raakte de ballon bijna den grond en werd nog een huis geraakt. De ballon werd op een wagen geladen en naar Lei den vervoerd om verder per spoorgelegenheid te wor den vervoerd. Ook de reizigers gingen weder per trein naar Dus seldorf terug. spoorwegarbeider Huumema. Kort nadat het jongentje uit het water gehaald was, overleed het. DOODGEVALLEN. Gistermiddag omstreeks twaalf uur was in perceel Weesperstraat te Amsterdam een 33-jarige vrouw be zig het zolderluik schoon te maken. De vrouw viel van de vierde verdieping op de straat- en overleed eenige oogenblikken later in het Israëlietisch Zieken huis, waarheen men haar had vervoerd. EEN JUBILEUM. Ds. H. J. Groenman, predikant der Ned. Jlerv. Ge meente te Scharwoude zal op 16 April zijne 40-jarige ambtsbediening herdenken. Ds. Groenman diende de gemeenten Graft, Oosterdijk, Warden, Kropswolde, en deed 13 December 1896 zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente te Scharwoude. EEN UNICUM. In Friesland woont iemand 6 jaar als huurder in een huis en hij weet niet,' wie de -eigenaar er van is, hoeveel moeite hij daarvoor ook gedaan heeft. Het huis is nu aan reparatie toe en de huurder heeft nu raad gevraagd, hoe te moeten handelen, waarop nog geen voldoend antwoord is ingekomen. JEUGDIGE DIEVEGGEN. Zaterdagavond trachtte een 11-jarig meisje te Am sterdam een paar pantoffels te beleenen, welke, zooals later bleek, door haar 15-jarig zusje waren ontvreemd ten nadeele van een schoenwinkelier aan de le Ooster parkstraat. Beide meisjes werden aan het bureau ge leid. Het bleek nog, dat het oudste meisje ongeveer veertien dagen geleden ook een paar schoenen had ontvreemd ten nadeele van een winkelier aan de le Van Swindenstraat. VERBRAND. Zondagmiddag is te Driewegen (Z.) een oude vrouw door een heete stoof in brand geraakt en levend' ver brand. VASTGERAAKT. De Meppeler boot Meppel IV, van de Drentsche Stoomvaart Mij., die Zaterdagavond uit Meppel ver trokken is^ en des avonds te Amsterdam moest aanko men, is bij het eiland Schokland door het lage water aan den grond geraakt. De boot zit nog steeds vast. Een stoomboot is uit Zwartsluis verti'okken, om de zich aan boord bevindende passagiers over te nemen. ONVOORZICHTIG. Zondagavond omstreeks half acht wilde een heer op de brug over de Keizersgracht bij de Westermarkt VERGIFTIGING? Toen Vrijdagmorgen de dochter van den moesker K. N., in de Moesstraat te Groningen, aan het huis haars vaders aanschelde, om melk te brengen en haar niet opengedaan werd, verschafte zij zich toegang tot de woning. Tot haar groote ontsteltenis vond zij haar vader dood op den grond liggen te midden van braak sel en faecaliën. Daardoor werd het vermoeden opge wekt, dat N. zou kunnen zijn vergiftigd en in dat vermoeden werd men versterkt door het feit, dat N. in den nacht van Maandag op Dinsdag bezoek heeft gehad' van twee vrouwen. Aan de buren moet N Dinsdag hebben verteld, dat deze vrouwen hem zijne portemonnaie ontfutseld had den, wat achterna niet waar bleek te zijn. Intussehen werden de bovengenoemde stoffen onder zocht, om uit te maken, of de dood een gevolg is ge weest van vergiftiging. Indien dat wel het geval blijkt, wordt het onderzoek voortgezet. EEN BEDREIGING. Een gemeente-ontvanger in Twente zond een waar schuwing aan een achterstallige schoolgeldbetaler om binnen 3 dagen het verschuldigde ten zijne kantore te voldoen. Aan de achterzijde van de waarschuwing ontving de ontvanger bericht terug van den wanbetaler dat het hem te bezwaarlijk was het schoolgeld te betalen; hij had 4^ kinderen en een oude schoonmoeder te zijne las te. ^En na deze uiteenzetting vervolgt hij leuk weg: Wil u dit echter doortrekken, moet u weten, maar dan doe ik mijne schoonmoeder aan de gemeente over. Wil u het mij dus lastig maken om die paar schoolcen- ten, dan blijft mijn schoonmoeder ook geen drie dagen meer onder mijn dak en is het geheel voor de gemeen te. Ik zal het bij de hoogste instantiën zoeken en geen moeite of tijd sparen. Wil hier dus goed- nota van nemen. EEN AANSLAG. Te Vlisviet heeft T„ knecht bij den landbouwer J. Meijer, bij avond een aanslag gepleegd' op de dienst maagd, met wie hij ruzie gehad had. Hij viel haai' met een mes aan en verwondde haar deerlijk aan hoofd en hals. De dader is gearresteerd. UIT OUDE-NIEDORP. Maandag, 20 dezer, vergaderde de Raad der gemeen te Oude-Niedorp, des voormiddags 10 uur. Afwezig waren de heeren J. Stam en C. Rempt met kennisgeving. De voorzitter deelde mede, dat voor de levering der sehoolbehoeften in 1911, 3 inschrijvingsbiljetten zijn ingekomen en wel van de firma Trapman en Co. te Schagen voor 186.50; van de N. Y. Boek- en Han delsdrukkerij v. h. Herms. Ooster en Zoon te Alkmaar voor j 201.40 en van A. Groot te Noord-Scharwoude voor 208.79. De levering is gegund aan de laagste inschrijfster. Ingekomen was een schrijven van E. Tissing te Schagen d.d. 26 Jan. j.l., waarin hij mededeelde het overlijden van zijn vader, J. Tissing, oud-onderwijzer dezer gemeente en dank betuigde voor de jaarlijksch* toelage, die zijn vader van deze gemeente eenige jaren heeft genoten. Verder eenige stukken van huishoudelijken aard, die voor kennisgeving aangenomen werden. De ingezonden rekening van de Protestantsche Armvoogdij dezer gemeente over 1910, zal in een vol gende vergadering worden behandeld. Tot leden en plaatsvervangers van de stembureau's voor de stemming en herstemming op 29 Maart en 11 April, voor de Provinciale Staten, werden benoemd: Voor het le stemdistrict A. Wonder, Burgem. voor zitter, A. Strijbis en C. Over, leden en C. Rempt en P. Schaap, plaatsvervangers. oor het 2e stemdistrict te Zijdewind: J. Wit, weth. voorzitter., J. Ligthart en J. v. d. Oord, leden en D. Vijnker en J. Nagelhout, plaatsvervangers. Goedgevonden werd het huisje te Verlaat, dat on langs door de gemeente is gekocht, te verhuren aan de weduwe Bruin voor 1 per week. Bedoeld huisje zal na overschrijven in de brandassurantie te Oudkar spel, worden verzekerd voor 800 herbouwwaarde, of 500 innerlijke waarde. De bediening- der sluis te Niedorper Verlaat, zal evenals het vorige jaar, in overleg met B. en W. van Nieuwe-Niedorp, weer voor een jaar worden verpacht. Op voorstel van den voorzitter zal aan den Raad der gemeente Nieuwe-Niedorp ontheffing worden ge vraagd van de erfpacht, groot 2.50, die de gemeente Nieuwe-Niedorp tot op heden van het woonhuisje na bij de sluis jaarlijks ontving. Hierna werd de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1910 nagezien en in orde bevonden met een voordeelig saldo, groot 27S.965, ontvangen was j 1672.35; uitgegeven 1396.385. De armvoogden ont vingen een woord van dank voor hun gehouden beheer. Het kohier van den hoofdelijken omslag werd nu vastgesteld op 1492.54. Bij de gewone rondvraag zei de heer J. Wit, dat een hek te Zijdewind in een slechten toestand was. -Goedgevonden werd, dat de heer Wit dit in orde zou laten maken voor rekening dezer gemeente. De heer C. Over Klz. had gezien, hoewel nu verbo den, dat de schippers toch hun motoren nog wel eens in de sluis lieten werken. De voorzitter zal er met den sluiswachter over spre ken, dat die zorgt dat dit niet meer gebeurt. Hierna volgde sluiting. UIT OTERLEEK. Om den lezer een idee te geven van den sterken re genval in de vorige week, deelen we mede, hoeveel wa ter het stoomgemaal Heer-Hugowaard van 13 tot 18 Maart j.l. heeft verplaatst. De machines twee werkten brachten in den tijd van 123 uren 1.650.000 M°. water op, dat is 16.50 millioQn liters of 13.414.000 ruim per uur of 223000 liter per minuut of 3710 liters ruim in één seconde. Gemiddeld schat men van de watermassa jaarlijks uitgeslagen, op 18 millioen M3. Van 1 Jan. tot 1 Nov. 1910 werd 2.800.000 kubieke meters opgepompt. VERDRONKEN. Te Tilburg is^ Zaterdagavond het lijk van den fabri kant, den heer Sala, uit een diepen waterput aan zijne fabriek opgehaald. Men had hem reeds eenige uren vermist. ARME KLEINE. Zondagnamiddag waren aan de Noorderhaven te Zutphen kinderen met een wagen van den sleeper Schut aan het seplen. Het voertuig rolde de glooiende straat af en de ha ven in, met zich voerend het vijfjarig zoontje van den UIT HEER-HUGOWAARD. Evenals in vele andere Herv. Gem. is bij de gehou den stemming over de vraag of wel een kiescollege of de kerkeraad de leden daarvan zal verkiezen en den predikant zal beroepen, hier beslist voor een kiescolle ge. Zoolang de Herv. Gem. hier bestond, was dit op gedragen aan den Kerkeraad. UIT St.-PANCRAS. Aan de stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad hebben 20 Maart 1.1. deelgenomen 150 kiezers; van onwaarde waren 7 stemmen, aantal geldige stemmen 143, van welke op zich vereenigde, de heer D. Kloosterboer 81, de heer P. Mooij 59, de heer H. Nol 3, zoodat de heer D. Kloosterboer verko zen was. t Aantal kiazera bsdraagt 176.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1