buitenland. STADSNIEUWS. GESTORVEN ACHTER EEN SEINTOESTEL. he. Weet. S IJTT ZUTD-ZIJPE. Aangenomen het beroep naar do Ned. Hei'v. meente alhier door J. P. de Graaff te Jisp. ge- UIT HOORN. Na herhaalde oproeping' heeft zich voor drie vaca turen aan de R. K. Jongensschool alhier slechts één sollicitant opgegeven, n.l. de heer J. van der Steen, onderwijzer aan de o. 1. school te Egniond, die dan ook is benoemd. UIT EGMOND AAN ZEE. In de Raadsvergadering, die gisteravond werd ge houden, werd medegedeeld dat het kruien van het zand is uitbesteed voor 250. Omtrent het uitbreidingsplan zeide de voorzitter dat de heer Springer de stukken in zijn bezit heeft ter verdere uitwerking'. Gedeputeerde Staten keurden goed en de heer Dae- ne bedankte voor het besluit tot het niet verhalen van het door hem te veel genoten salaris. Menige staten over de gasfabriek werden ter visie gelegd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De benoeming van een onderwijzer werd tot eene volgende vergadering uitgesteld. De door B. en W. voorgestelde af- en overschrijvin gen op de begrooting 1910, ten bedrage van 1117.653 werden zonder eenige besprekingen door den Raad vastgesteld, waarbij de voorzitter mededeelde dat op de post bureau- en schrijfbehoeften ongeveer 120 minder is uitgegeven dan in vorige jaren, welke be zuiniging aan den secretaris is te danken. Een suppletore begrooting van den dienst 1910, 66.61 werd vastgesteld, eveneens geschiedde dit met een suppletoire begrooting' 1911, ten bedrage van i 180. De wijziging der verordening op het strandwezen werd tot de volgende vergadering uitgesteld. Om de in de Gemeente zooveel voorkomende ver momde bedelarij te doen verminderen, hadden B. en Meene verordening ontworpen op het venten in de gemeente. De heer Swaan meende dat B. en W. te ver waren gegaan om het venten te verbieden, hij zag gaarne dat cle politie beter toezag dat de z.g. venters niet bedel den. De voorzitter lichtte de bedoeling' nader toe, waar uit bleek dat de eerlijke, fatsoenlijke koopman niet ge weerd zal worden; het bedelen is reeds bij de wet ver boden, terwijl het constateeren der bedelarij in de praetijk zoo uiterst moeilijk is gebleken. De heer de Groot steunde de meening van B. en W. De verordening werd daarna met 4 tegen 2 stem men, die van Zwaan en Gul, aangenomen. I)e door B. en op advies van den ambtenaar van bet Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht te Alkmaar gewijzigde verordening- op het sluiten der ca fe s enz., welke wijziging alleen de redactie betreft, werd zonder bespreking vastgesteld. B. en Wstelden daarna in 't belang der badgasten voor deze verordening' te wijzigen in dien zin, dat in t vervolg de cafe's van 1 Juni tot 1 October tot 12 uur zullen kunnen openblijven. De heer Gul vroeg of er uitzondering te maken was tusschen de café's waar de badgasten vertoeven en de mindere café's. De heer Zwaan onderschreef deze vraag, waarna de voorzitter de moeielijkheid daarvan betoogde. I o heer van Ilall wees er op dat in den seizoentijd de vissehers op zee zijn, en hij achtte uit een billijk- neidsoogpunt een verdeeling moeilijk. De heer Zwaan handhaafde zijn bezwaar om de ge legenheid tot later open blijven voor allen te stellen. De voorzitter herhaalde de moeilijkheid om een scheiding te treffen. De voorgestelde wijziging werd daarna met 4 tegen stemmen, die van de heeren Gul en Zwaan, aange nomen. De verordening inzake de uitkeei'ing' der jaarwedden aan de onderwijzers bij ziekte, werd in dien zin gewij zigd, dat indien de onderwijzer bij ziekte, waarbij hij maanden vol, dan 6 maanden half salaris zal 'heb ben, die 2 termijnen als niet onderbroken zullen wor den beschouwd indien de persoon in minder dan 30 achtereenvolgende dagen weer dienst heeft gedaan. D ce rondvraag wees de heer Gul op een z. i. min- voldoende uitvoering van de werkzaamheden bij dering'. Na lezing en, goedkeuring der notulen wer den enkele mededeelingen gedaan. Hierna werd ten gevolge der wisseling in het bestuur overdracht ge daan van de betreffende bescheiden aan secretaris en penningmeester. De punten der agenda van de beschrijving voor de 86e buitengewone algemeene vergadering, te houden op Woensdag 22 Maart 1911 des voormiddags te 11 uur, in het American Hotel, te Amsterdam, werden besproken. Bij de behandeling van de reorganisatie van het „Eigen Orgaan," wordt besloten geen maandblad, maar een kleiner weekblad voor te stellen. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren M. F. Visser, T. Teunissen en E. E. Kronenburg. Na enkele besprekingen en den aftredenden pen ningmeester, den heer M. F. Visser, dank gezegd te hebben voor zijn accuraat beheer, sluit de voorzitter de vergadering. DE EERSTE VROUWELIJKE POLITIEBEAMBTE. De eerste vrouwelijke politiebeambte in Nederland is bij de Rotterdamsche politie benoemd. Met ingang van 1 Mei is n.l. door den burgemeester van Rotterdam tot politie-assistente benoemd mej. D. Sanson die indertijd hare opleiding genoot op de school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam en bij het examen no. 1 behaalde. Zij zal werkzaam worden ge steld bij de afdeeling zedepolitie. EEDSWEIGERING. Voor den Hoogen Raad werd gisteren door advo caat-generaal, mr. Ort, conclusie genomen in de zaak van J. H., door het gerechtshof te Arnhem, waarheen zijn zaak door den Hoogen Raad was verwezen, ver oordeeld tot drie dagen gevangenisstraf, wegens het als getuige in een strafzaak weigeren van het afleg gen van den eed, terwijl hij behoorde tot het R.-K. kerkgenootschap. De conclusie strekt tot verwerping' van het beroep. Uitspraak: 18 April. BEHOOVING. In verband met een aantal beroovingen in de Zand straat en omliggende straten, in de laatste dagen te Rotterdam weder gepleegd, heeft de politie in den nacht van Zaterdag op Zondag, met machtiging' van aen burgemeester, in een aantal clandestiene nacht kroegen in Zandstraat en Korte Wagenstraat inval- lc-n gedaan. Een der eigenaren weigerde te openen, waarop de deur met breekijzers geforceerd werd. Een 100-tal flesschen jenever, bier en wijn werden in beslag genomen. Gisteravond omstreeks half negen werd nabij de Centrale werkplaatsen te Haarlem aan een trein een onveilig' signaal gegeven. Toen dit echter buitenge woon lang duurde, ging men op onderzoek uit. Het treinpersoneel vond den wisselwachter dood1 achter zijn toestel. EEN WAARDELOOS HALF MILLIOEN. Te Zandvoort deed het gerucht de ronde, dat aan het strand een pak effecten ter waarde van een half millioen gnldèn gevonden was. Aan het politiebu reau was door zekeren Van D. een door hem aan het strand gevonden pakje met papieren gedeponeerd. Het pakje bevatte een drietal waardelooze restanten van geheel uitgescheurde chequeboekjes, eu wanneer men de eontroleerende eopiebedragen te zamen telt, is men niet ver van een half millioen af. Verder bevonden zich nog in het pakje een drietal aanwijzingen tot be taling op het Comptoir National d'Escompte te Parijs, vermoedelijk van bedragen, gevallen op door deze in stelling uitgelote serienummers. publiek, waarin hij q. a. vertelde, hoe ini 1814 bepaald werd, dat er één Kamer zou zijn, hoe in 1815 reeds wij ziging in dezen regeeringsvorm werd gebracht en er twee Kamers kwamen, waarvan er één trapsgewijze werd gekozen door het volk, terwijl de andere door den Koning werd benoemd. Tot 1848 bleef dat stelsel, hoewel er langzamerhand veranderingen in gebracht werden, bestaan. In 1844 deed zich behoefte aan grootere wijzigingen gevoelen en wilde men een recht- streeksche verkiezing van de Tweede Kamer. Thor- becke deed daaromtrent voorstellen, die evenwel niet werden aangenomen. In 1848 echter werd het recht- streeksch kiesrecht ingevoerd en het bleek, dat er veel meer gebruik werd gemaakt van de kiesbevoegdheid dan ooit het geval was geweest. Al zeer spoedig gin gen er echter stemmen op tot uitbreiding van het kiesrecht en van 1867 af, is dit onderwerp eigenlijk niet meer van de baan geweest. In '83 met het be noemen van een staatscommissie tot wijziging der J grondwet, nam de beweging nog meer toe en kwam er een streven om de kieswet te wijzigen in verband met art. 80 der grondwet. Spr. stond vervolgens stil bij de kieswetA an Houten en de eerste uitingen voor alge meen kiesrecht door het Nederlandsch Werklieden- Verbond en de sociaal-democraten. Ten Hotte wees spr. op 't feit, dat op 't oogenblik de strijd voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen een nieuwe phase is ingetreden door de peti- tionnements-actie der sociaal-demoeraten en de adres beweging der Vrijzinnig-democraten. Daar door het Hoofdbestuur van den Vrijzinnig-democratischen Bond een weigerend antwoord is ontvangen op de vraag om samenwerking aan de sociaal-democraten en ook de Liberale Unie meende 'niet te kunnen samen werken, werkt nu elk dezer drie partijen, ieder op hare wijze, daarom op zich zelf. Spr. eindigde met een lans te breken voor algemeen kiesrecht, als een' onafwijsba- ren eisch van den tijd, een daad van sociale rechtvaar digheid, die zeker een zegen voor den staat en de maatschappij zal zijn. Nadat de presidente een woord van dank had ge bracht aan de sprekers, werd de bijeenkomst, die maar door weinigen werd bijgewoond, gesloten. GESLAAGD?" Te Utrecht slaagde voor het examen nuttige hand werken mejuifrouw M. Th. van Meir, alhier, ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK Uitspraken van heden. Hermanus van L. te Alkmaar, verduistering, ma anden gevangenisstraf. Jan K. te Alkmaar, verduistering en diefstal, maanden gevangenisstraf. Cornells M., te Hoorn, mishandeling, 6 weken vangenisstraf. Simon B., te Zwaag, poging tot omkoopen der poli tie, 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Albert R., te Helder, hooger beroep (overtreding wapenwet), bevestiging van het vonnis van den kan tonrechter. Gerardus St. te Harenkarspel, opzettelijk wegmaken van overtuigingsstukken, 2 weken gevangenisstraf. 9 12 ge- der het zanden. Men gedachtenwiss'eling ontstond daarover, doch een bepaalde beslissing werd niet genomen. De heer Zwaan informeerde naar het schut op het West, naar het zand in de Achterstraat, waarop de voorzitter mededeelde dat het schut er staat en dat men met het zand bezig is. "V erder vroeg de heer Zwaan of er ook geen put tot waterafvoer bij^ Visser zou kunnen worden gemaakt, zooals in de Voorstraat, de publieke opinie zegt: de bewoners der Voorstraat worden voorgetrokken. De voorzitter zegt: van voortrekken van den eene bewoner boven de andere is absoluut geen sprake, de putten aan de Voorstraat kosten in zekeren zin niets, (laar die kosten gedekt worden door de Opbrengst der straat., de tolgeldeneen put bij Visser zou echter wel cos tii. A iet dat hij dit als een motief aanbracht om geen put te maken, doch met het oog op den finanti- ee en toestand acht hij het zeer wenacheKjk dat tus schen tijds geen werk wordt verricht waarop bij de be handeling der begrooting niet op is gerekend, daarom zou hij er voor zijn bij de begroeting 1912- deze aange legenheid weer te bespreken, waarmee de Raad zich vc-ieenigde. De openbare vergadering werd daarna gesloten. VAN DEN LAXGENDIJK. Op verzoek van „Koophandel" heeft de heer Dir- Geu der Posterijen en Telegraffie besloten om bij de I os terg on aan den Langendijk een nieuwen dienst in te Iasschen, en wel eene buslichting' namiddags 1.30 Dit is opgedragen aan den bode Spanjaard te Oud- karspel, met ingang van 1 April a.s. IS in ge- UIT GRAPT. A aar wij nader vernemen is het 2e nerceel van het gemeentewerk gegund aan den heer P voor 518. Boldewijn UIT DE RIJP. Gisterenmiddag was één der kinderen van den heer tuchs alhier, reeds geruimen tijd niet thuis geweest, waardoor men, ongerust geworden, het omstreeks 7-ja- ng jongentje ging zoeken. Eén der buren, welke hem nog een half uur te voren gezien had, begon te dreg gen in een nabyzynde sloot, waaruit hij den kle helaas reed9 levenloos, ophaalde. L'ine, SLUITING DER CAEé's. De gemeenteraad van Vlijmen, die in zijn vorige vergadering o.a. besloten had tot het sluiten lés op verkiezingsdagen, heeft thans met .1] stemmen dit weer ingetrokken. van ca- teg-en 2 HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LAATDBOUW. Gisteren hield de afdeeling „Amsterdam" vongenoemde maatschappij haar huishoudelijke" bijeen- van 'do- De voorzitter, de heer M. F. Visser, opent de verga- VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT. Door de afdeeling Alkmaar van bovengenoemde ver- eeniging was gisteravond een vergadering belegd, in do groote bovenzaal van café „Central," waar de te genwoordige actie voor algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen door sprekers van verschillende poli tieke partijen behandeld zou worden. Uit het openingswoord van de presidente, mejuf- frouw E. van der Hoeven, bleek, dat van de verschil lende partijen, die uitgenoodigd waren hun standpunt uiteen te zetten, de vrij-liberalen en de anti-revoluti- onnairen het niet noodig hadden geacht een spreker te zenden, terwijl de sociaal-democraten meenden door de twee vergaderingen kort geleden hier ter stede ge- houden hun standpunt reeds genoeg* toegelicht te heb- ben. Van Katholieke en vrijzinnig-democratische zij de was een spreker toegezegd. De heer B. eltman van Heilo begon daarna zijn re- cie, waarin hij het standpunt der Katholieke partij uit eenzette. Spr., die verklaarde zelf voor algemeen en \iouwenkiesrecht te zijn, wilde evenwel zijn eigen meening niet laten domineeren en zoo objectief moge lijk de verschillende stroomingen weergeven, die er in de Katholieke partij omtrent het kiesrecht-vraagstuk zijn. Spr. verzette zich allereerst tegen de meening, die algemeen heerschende is, dat de Katholieke partij- ten eenenmale afkeerig is van volksinvloed en wees er daarna op,_ dat in de jaren 190<L-'07 het kiesreeht- Maagstuk in de Katholieke partij bijzonder actueel geworden en het toen bleek, dat er 3 stroomingen de paitij waren: zij, die voorstanders waren van z.nshoofdenkiesrechtzij die ook huismanskiesrecht als basis voor kiesbevoegdheid willen doen golden en voor capaciteits- en censuskiesrecht zijn; zij, die zijn voor algemeen kiesrecht van mannelijke Neder landers boven 23 jaar en die in beginsel ook voor vrou- •we 11 kiesrecht zijn. Alle drie de partijen achten de te genwoordige kiesrechtregeling onvoldoende. Spr. ging vervolgens na, waarom het de partij principieel onmo gelijk is om het petitionnement te teekenen van een partij als die het op touw zet en toonde aan, dat de kieswet-Van Houten feitelijk berust op de census, ter wijl spr. er bewijsmiddelen te over vond om over het tegenwoordige kiesrecht een vonnis te vellen. Spr. verklaarde daarna hoe de verschillende stroo mingen m de partij zich voorstellen, dat het kiesrecht geregeld moet worden en wees er op, dat een kleine groep, waartoe ook spr. behoort, voor algemeen- en vrouwenkiesrecht is. In korte trekken schetste spr waarom z. i. algemeen kiesrecht noodzakelijk is en hoe het vrouwenkiesrecht van zijn standpunt bezien, moet worden ingevoerd. Een groot deel der Roomsch-Ka- thoJieke party is huiverig voor het kiesrecht voor de vrouw; ook de voorstanders van algemeen kiesrecht zyn er met alle voor, volgens hun meening is de vrouw nog niet geschikt om aan het politieke le ven te kunnen deelnemen. Echter zijn er, die evenals spr. zyn voor een geleidelijke invoering van vrouwen kiesrecht en van meening zijn, dat de vrouwen mede- zeggingschap behooren te krijgen in het gemeenschap pelijk bestaan, hoewel het kiesrecht haar met een wel overwogen behoedzaamheid en in tempo verleend moet worden. Vervolgens zette de lieer E. J. Aukes die zich daartoe bereid had verklaard, daar mr. A. Perel van Amsterdam verhinderd was te komen het standpunt van de vrijzinnig-democratische partij in verband met de actie uiteen. Spr. gaf een korte schets van de ontwikkeling AANBESTEDING. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van een Kan toorgebouw met bovenwoning voor den heer O. Doorn naar plannen van den Bouwkundige, den heer M. Uitenbosch, is ingeschreven door de heeren: J. Bruinj Alkmaar, j 6500. J. Kriller, Stompetoren 6000 It' Holman, J 4900, O. P. Asjes 4790, Jb. Koster^ 4,45, J. Huiberts, j 4700, J. Dorregeest, 4646, S. Veen, 4624, L. de Rover, 4540, O. Bol, 4510, P. Dubbeld 4444 N. Landman, 4422, M, Schenk en W. eldkamp, J 4385, allen te Alkmaar. Raming 4680. TE WATER. Gistervoormiddag geraakte in de Singelgracht bij de Scheteldoekshaven een meisje van circa 7 jaar te water. Op het hulpgeroep van een jongetje kwamen twee jongens van het opvoedingsgesticht, Van Aanhout en Schuuring geheeten, toesnellen, die met een be ambte toevallig buiten het gesticht waren zij begaven zich terstond te water en hadden het geluk het kind te redden. rentie onder vreemde vlag, die de Duitsche binnen- schipperij wordt aangedaan. De Duitsche binnenschippers moeten, wegens den leerplicht, hun kinderen aan de wal laten, waardoor de concurrentie met buitenlandsche schippers voor- namelijk Nederlanders, die hun gezin aan boord hebben veel moeilijker wordt. De vertegenwoordiger der regeering verklaarde aan neming van de motie niet zonder bedenking. Want zelfs als de scheepvaart op de kanalen zou behooren tot de, volgens de wet van 1881, uitsluitend aan de Duitsche schippers voorbehouden kustscheepvaart, dan zouden toch de Nederlanders uitgezonderd zijn van die bepaling, krachtens keizerlijke verordening in 1886, op grond van art. 2 van genoemde wet uit gevaardigd. Een spreker van vrijzinnige zijde verklaarde zich tegen de motie, die daarna verworpen werd, FRANKRIJK. De Kamer nam gisteren met 495 tegen 37 stemmen het wetsontwerp aan betreffende de terugwerkende kracht van de wet op de ouderdoms pensioenen van de spoorwegbeambten. In de Kamer zeide verder de minister van oorlog, bij de besprekingen over de begrooting van oorlog, dat zoo de aanschaffing van het automatisch geweer noodig was Frankrijk gereed is, om oogenblikkelijk met het aanmaken te beginnen. De vermeerdering van het percentage der ingelijfde manschappen is het gevolg van den vooruitgang der lichamelijke ontwikkeling. Zoo de effectieve sterkte onvoldoende is, heeft Frankrijk nog altoos het roem- I rijke vreemdelingenlegioen, en kan gedacht worden aan de indienststelling van zwarte troepen. Het is noodig, dat men weet, dat wij een sterke en roemrijke natie zijn De aigemeene beraadslagingen zijn gesloten. RUSLAND. Een telegram meldt dat de heer Sto lypin is afgetreden als eerste-minister, en dat de heer Kokofsef, de minister van financiën, zijn opvolger is. De Lokal Anzeigei' verklaart dat het volgende de aan leiding tot dezen ietwat onverwachten stap geweest is. De heer Stolypin heeft den Rijksraad door den heer Akimof, den voorzitter, laten mededeelen, dat de Tsaar wensehte, bij de invoering van Semstw'os voor de Westelijke provinciën, nationale (Poolsehe) ge meentebesturen in te voeren. Het wetsontwerp is zoo ingericht, dat in de Semstw'os het Russische element overheerscht. De heer Trepof, een lid van den Rijksraad," vroeg eu kreeg' daarop bij den Tsaar gehoor. Hij vertelde, dat do rechterzijde, wanneer de Tsaar het wensehte, voor de nationale gemeentebesturen zou stemmen. De Tsaar antwoordde, dat hij een dergelijken wensch nooit had uitgesproken, de Rijksraad moest naar eigen goedvin den beslissen. De rechterzijde heeft daarop tegen de nationale ge meentebesturen gestemd, met het gevolg, dat de heer Stolypin gegaan is. PORTUGAL. Te Lanego poogden drie verdachte personen het le regiment infanterie in opstand te brengen tegen de Republiek. Een ernstig onderzoek is ingesteld. Betoogingen in verschillenden zin voor het ministe rie van binnenlandsche zaken verplichtten de regee ring' maatregelen te nemen om de menigte te verdrij ven. ele soldaten van het 11e regiment infanterie, ver dacht van samenspanning met de stakers, werden ge arresteerd. „FRISO". Zondagavond a.s. zal „Friso" in „de Graanhandel", aan het Luttik-Oudorp alhier, een gezelligen avond houden, waar een tooneeJstukje zal worden opgevoerd en eenige voordrachten zullen worden gehouden. Be halve voor Friesche voordrachten zullen de leden ook zorgdragen voor eenige Hollandsche. A. Al, Dekker, GEVESTIGDE PERSONEN. J. Luitjes, koopman, Kl.-Nieuwl. 2 r.k. J kantoorbediende, Verdronkenoord 96, r.k. J. boerenknecht, Dijk 16, r.k. A. Goedhart, dienstbode, Langestr. 90, r.k. W. J. F, H, Ormeling, suikerbewer ker, O. burgstr. 8a, n.h. Jan Mus, kappersbediende, Ritsevoort 38 n.h. J. J. Piek, inspecteur, leyensverz. Kinheimstraat 10, geen. G. Boon, zonder beroep,, Vis- scherslaantje 4, r.k. F. Marees, barbiersbed. Houttil 9, n.h. J. van der Gevel-Kemps, werkster, Verl. Land- straat 31, r.k. H. J. Gilles, kleermaker, Voormeer 25a, r.k. N. Bet, dienstbode, Voordam 7, r.k. J. Greuter, broodbakker(o) Runst. 7 r.k. F. M. IJpma, boekbinder, 2de luindwarsstraat 10, n.h. S. Greeuw, arbeider, Landstr. 54, n.h. M. E- Haakman, modiste(o) Huig- brouwerstr. 8, r,k. H. O. van Stratum, winkelbediende, Boterstraat 7, r.k. J. D. G. Balder, opzichter, Fnidsen 80 n.h. C. N. Hoogland, drogist, Oudegr. 171 n.h. C. van der Oord, zonder beroep, Koningsweg 17, n.h. V. Grootkerk, zonder beroep, Gr. Nieuwland 18, N. Isr VERTROKKEN PERSONEN, 11. Postrna, rijwielhersteller, Metiusstr. 18, n.h. Ca nada. J. Moraal, dienstbode, n.h. Houttil 64. Den Haag. T. Kits, huishoudster, n.h. v. d. Woudestraat ol. Voorburg. J. Schuit, dienstbode, d.g. Stationsweg 102, Amsterdam. Scheerman, dienstbode, r. k. Ver- alonken Oord 39, Oastricum. G. S. Verpoorten, kap- per (o) r.k. Koorstraat 27, Gouda. J. J. M. Baart lui tenant ter zee. Metiusstraat 17, Den Haag. J. de nes, bewaarder gevang', n.h. Tuinstr, 28, Breda. P. van der Gulik, steenhouwer r.k. St. Annastraat 33a, Amsterdam. M. Stam, dienstbode, n.h. Metiusstraat -1 Den Haag. J. O. Meijer, assuradeur, Metiusstraat, den Haag J. Speets, agent n.h. Gcestersingel, Am sterdam. TL W. A. du Crocq, kantoorbediende, n.h. Haat 120, Den Haag. B. Duits, zonder beroep, r.k. Ko ningsweg 11, Den Helder. S. A. van Driel, huishoud ster, n.h. Langestraat 30, Hilversum. P. F. Adolf zonder beroep, n.h. Achterstraat 35, Amsterdam, a' Veis, boerenarbeider, n.h., Omval 25, Helder. C A /weedijk, onderwijzeres, n.h. Oudegracht 277, Emmen. A. Lden Hengst, zonder beroep, n.h. Oudegracht 11a, Den llaag J Kuiper, dienstbode, n.h. Wilhelminalann Graft. M. Wietzes, dienstbode, r.k. Stationstraat 15, Egmond-Bmnen. J. II. S. Oursbrouck, zonder beroep n.h. 'Spoorstraat 81, Scheveningen. DUITSCHLAND. De Rijksdag zette gisteren de be raadslaging over de begrooting van binnenlandsche zaken voort. Bii *1® post «uitgaven voor het Kanaalwezen" diende een motie in tegen de eoncur- SPANJE. In de Kamer heeft de Carlist Sagaberi de regeering geïntex-pelleerd over de benoeming van den Koning van Italië tot kolonel van een Spaansch regiment, zonder dat er rekening is gehouden met de gevoelens der Spaansche Katholieken. De heer Oanalejas antwoordde, dat de be noeming een daad van hoffelijkheid was jegens den vorst van een bevriende natie. De eenheid van Italië is een feit, dat niet kan worden weggecijferd of aan vaard door een kardinaal-staatssecretaris. Het is een historisch feit, waarop geen beroep is. De hulde aan den Koning- van Italië bewezen is een eer voor het Spaansche leger. De Spaansche regeering erkent slechts een enkelen vorst in Italië, dit is koning Vic tor Emanuel. De meerderheid juichte langdurig de woorden van aen minister-president toe. BA LïvAN SCHIEREILAND. Bij de opening van het Roemeensclie parlement constateerde de Koning, dat er volkomen overeenstemming ^estgat tusschen het land en de Kroon. Hij legde er den nadruk öp dat aan de^ besliste en kalme politiek van Roemenië to danken is, dat het land de uitstekende betrekkin* gen tot andere regeeringen onderhoudt. Het parlement zal zich voornamelijk hebben bezig te houden met de begrooting. De Troonrede voegt hieraan toe, dat voordat kan worden overgegaan tot de behandeling der wetten op den verkoop van grond aan de boeren, de arbeiders verzekering, de regeling van de nieuwe bedrijfsorga nisatie en van de bestuursdecentralisatie, de boeren geholpen zullen mpeten worden, doordat stukken land, kleiner dan 6 H,A., vrijgesteld worden yan belasting, de positie der lagere spoorwegbeambten verbeterd, ep eveneens de salarissen van onderwijzers en leeraren bij lager en middelbaar onderwijs verhoogd wordt. De financieele toestand maakt deze verbeteringen moge lijk. Ook kan, zonder dat het evenwicht der begroo ting wordt verbroken, een millioen worden besteed voor de versterking van het leger. UIIINA. Het verzoeningsgezinde antwoord van China op de jongste Russische nota ia Saterdag' over handigd, zoo wordt aan de Times uit Peping gemeld, De Chineezen gelooven, dat het antwoord epn alles* zms bevredigenden indruk zal maken op de Russische regeering. In China, begrijpt men den oorlogzuchti- gen toon van do pers niet, nu China zulk een verzoe- mngsgezinden geest aan den dag legt en terwijl de Russische regeering in een mededeeling aan de pers heeft verklaard, dat de mobilisatie van troepen in I oerkestan niet tegen China gericht is. Gemengde mededeelingen HET BALLONONQELUK. G re rollet ballonongeluk nabij Wieringen lezen we mi het lageblatt o. m. dat de beide luchtreizigers man nen vaien met groote ervaring, die reeds vaak lan- (lingen onder de moeielijkste omstandgheden hadden volbracht. Otto Schroder is sinds vele jaren lid der „N ïederrheinischen Verein für Luftschiffahrt" en dn groote verdiensten, door hem bewezen werden erkend, doordat een nieuwe ballon naar hem werd genoemd. Paul Kayser, die als leider optrad, was ook al eenige jaren practisch geschoold en had in het begin van dit jaar reeds 1 t tochten volbracht. Sinds hij van zijn vrouw gescheiden was, wijdde hij zich aan de ballon- sport. De voor hem noodlottig afgeloopen reis was zijn dertigste. „ME ALSJEBLIEFT NIET ZOENEN." Spanje's koningin, die met deii koning en de kinde ren tegenwoordig in Sevilla vertoeft, heeft een zeer prijzenswaardige beweging tegen het zoenen van klei ne kinderen in het leven geroepen. Zij heeft n.l. ten strengste verboden dat hare kinderen gekust worden door, anderen, wijl ze overtuigd is, dat door zulke lief- «O0amjjfs.ii vaak aisktsn wordsn ovsrgebracht. D#

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2