DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang, 1911 WOENSDAG 22 MAART. BINNENLAND. No. 69 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zijdie zich met 1 April op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende niet voorspellen nummers gratis en franco. De Uitgevers HEEFT DE POLITIE REDEN TOT KLAGEN? ALKMAARSCHE COURANT. eiAVit Gevonden voorwerpen. Een bontje, een halsketting, een beitel, een pakje garen, twee kerkboeken, een rozenkrans in étui, een kinderzak, twee portemonnaies met eenig geld, een huissleutel, een kam, een armband, een balk, een broche, eenig geld, een boek, een jas en een muilkorf. Alkmaar, 22 Maart 1911. De commissaris van politie, W. Th. VAN" GRIETHUI J SEN. maar een schitterende overwinning is het toch niet, die de heer Monis als leider der regeering heeft be haald. Ook geen overwinning, waarop valt voort te bouwen. Een lang leven kan men dit kabinet dan ook ALKMAAR, 22 Maart. Het Fransche ministerie is gisteren weer netjes door de oppositie heengerold: het heeft na de kwestie van vertrouwen gesteld te hebben, een meerderheid gekregen van 363 tegen 103 stemmen. Onder ongun stige omstandigheden heeft het kabinet-Monis de re geering aanvaard en sedert hebben verschillende mi nisters door onvoorzichtige daden hun posities ver zwakt. De nieuwe bewindsmannen hebben tot dusver weinig geluk gehad en de politieke pers heeft hen daarover dan ook geducht de ooren gewasschen. De heer Delcassé, de marineminister, heeft al twee fou ten op zijn geweten: hij heeft een maatregel ten aan zien van de werklieden aan de arsenalen te Brest en te Lorient genomen, die falikant uitkwam en hij heeft zich ten opzichte van de sterkte der Duitsche vloot vergist naar verluidt opzettelijk vergist, om zijn begrooting spoediger aangenomen te krijgen. De minister van oorlog, Berteaux, beeft als eerste „daad' het 'besluit geteekend, dat onderofficieren 's Zondags burgerkleeren mogen dragen. Ironisch is hierop gevraagd, of de volgende kabinetsorder mis schien zal bepalen, dat makelaars op de beurs voor taan in uniform moeten verschijnen. Het ergst heeft echter de minister-president, de lieer Monis onder de critiek moeten lijden. Hij wist eigenlijk niet recht hoe hij met den heer Malvy aan moest. Deze heer bad door zijn handigen aanval het ininisterie-Briand uit den zadel gelicht, hij had de verdienste van „tombeur" te zijn en moest daarvoor beloond worden. Voor een portefeuille was hij nog rijkelijk jong. Dus moest er wat anders voor hem wor den gevonden of moest er een baantje voor hem in het leven worden geroepen. De minister-president be noemde den heer Malvy tot onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken en deed hem enkele dagen daar na over aan justitie, aan welk departement men hier over niet weinig verrast was. De „tombeur" had nu een jaarlijksch inkomen van 33.000 francs, en mocht dus tevreden zijn; of hij die som werkelijk verdiende, kwam er minder op aan. Heel prettig was dit zaakje voor den minister-president niet, maar hij kon er niets aan veranderen, hij zat nu eenmaal als kapiteir in het schuitje en moest iets doen voor de bemanning'. Gisteren nu werd de instelling' van een onderstaats secretariaat van justitie in de Kamer behandeld. Het was weer een uiterst-rumoerige zitting, die nog des te rumoeriger werd toen de minister-president zich een onhandigheid liet ontvallen, welke zulk een oorver doovend kabaal verwekte, dat hij zich niet meer ver staanbaar kon maken. De heer Monis zeide n.l., na dat een der afgevaardigden had verklaard dat hij om politieke redenen tegen zou stemmen: „eindelijk kom ik een eerlijk man tegen, die zijn meening openhartig' uitspreekt, hetgeen natuurlijk den indruk wekte, als of hij aan de andere interpellanten oneerlijke bedoe lingen toeschreef. Kraehtigen steun vond de minister-president echter bij de socialisten, die bang' schenen voor zijn val, tegen de schreeuwers in tierden en dezen zelfs te lijf wilden, zoodat de boden hen tegenhouden moesten. Vanwaar plotseling' deze sympathie? De socialisten zijn blijkbaar zeer geneigd weer regeeringspartij te worden. Werd de kwestie van vertrouwen gesteld en viel het kabinet-Monis, dan was daarop de kans voor loopig verkeken. Natuurlijk was er aanvankelijk geen enkele reden, waarom zij nu zoo speciaal voor de nieuwe functie en den nieuwen titularis zou zijn. Maai er werd een reden gevonden. Eenige dagen geleden verscheen er een berichtje in de couranten, waarbij werd verklaard, dat de heer Malvy er veel voor voelde do nog- in hechtenis zijnde spoorwegmannen zacht moedig te behandelen, maar dat hij uit eerbied voor de Kamer geen beslissing wilde nemen alvorens de volksvertegenwoordiging over zijn aanstelling' bad be slist. De socialisten konden nu gerust vóór dit ka binet van kapitalisten stemmen, ze hebben het ge daan en het ministerie is gered. Het aantal stemmen der meerderheid is wel groot, TWEEDE KAMER. In de zitting- van gisteren werd voortgezet de behan deling van artikel I van het ontwerp-arbeidswet. De heer Iiugenholtz (8. D. A. P.) verdedigde het amen dement om ook de veenderij op te nemen onder de be drijven in de arbeidswet bedoeld. Spr. achtte moti- veering van het amendement noodig. De heer Roessin gh (U. L.) was tegen het amendement, waarbij de heer Lief ti nek (U. L.) zich aansloot. De heer Po Hem a (A. R.) wilde evenals deze spreker afzonderlijke regeling voor den arbeid in veenderijen en wees op het onderscheid tus- scben het werk in hoog'e en in lage veenen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer Talma) verdedigde het amendement om ook den arbeid in veenderijen in dit ontwerp te regelen, blij erkende de formeele bezwaren, doch zag geen deugdelijke redenen, die zich tegen de overneming van het amendement verzetten. Vervolgens repliceerden de heeren Pollema en Roes- sing en dupliceerde de Minister. Na de verklaring van den heer Schaper (S. D. A. P.) dat de Comm. van Rapp. eenparig voor het amendement is, nam de Minister het amendement (opneming van de veenderij in art. 1) definitief over. De heer Lieftinck stelde dan een lijnrecht daartegen gericht amendement voor (schrapping van de veenderij), dat met 39 tegen 19 stemmen verwor pen werd. Daarna was het artikel aan de orde, dat voorschrijft onder jeugdige personen te verstaan personen beneden li jaar, en onder vrouwen vrouwelijke personen var II jaar of ouder. De heer Diijs (S. D. A. P.) lichtte daarbij een amendement-Schaper toe om den beschermden leeftijd uit te strekken tot 18 jaar. Spr. hechtte geen waarde aan het verzet der werkgevers en wees op het eenstem mig oordeel van de arbeidersorganisaties, dat bescher ming tot 18 jaar technisch mogelijk is. Minister wilde geleidelijkheid! en behoed zaamheid bij de bescherming en vreesde van 't amen dement belemmering voor de arbeiders bij het werk- zoeken. Hij wilde den economischen toestand van ar beidersgezinnen niet raken en ontraadde het amende ment. De heer Aalberse (R. K.) wilde ook geleidelijk van den huidigen leeftijdsgrens (16 jaar) de bescher ming op 1Y jaar brengen. Hij vond 18 jaar als leef tijdsgrens ineens en voor allen arbeid, een te grooten sprong, doch beval aan om aan de Kroon de bevoegd heid t-e geven de bescherming bij bepaalde soorten van arbeid uit te strekken tot arbeiders beneden de 18 jaar. Hij diende daartoe een amendement in, dat werd verworpen met 42 tegen 30 stemmen. Het artikel III, het amendement-Aalberse en arti kei V werden daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij artikel IV (arbeidsverbod voor kinderen beneden de 16 jaar of leerplichtige kinderen) verdedigde de heer Ter Laan (S. D. A. P.) een amendement- Schaper om het arbeidsverbod uit te strekken tot kin deren van 14 jaren. Daarna werd de vergadering geschorst tot 's avonds 8 uur. De heer Teenstra (V.-D.) lichtte een door hem en 6 anderen ingediend amendement toe, om aan het regeeringsai'tikel een nieuwe alinea van den volgen den inhoud toe te voegen: „Een kind beneden dertien jaar of nog leerplichtig mag geen werkzaamheden in of voor eene landbouw-, tuinbouw- of boschbouwonder neming of een veehouderij verrichten." De heer Aalberse (R.-K.) lichtte een door hem en den heer Passtoors ingediend amendement toe, strekkend om aan het regeeringsartikel een alinea toe te voegen, luidende: „Een kind beneden 14 jaar mag in fabrieken en werkplaatsen niet langer arbeid ver richten dan 6 uur per dag." De heer De W ij k erslooth de Weerde t e ij n (R.-K.) ontwikkelde verschillende bezwaren tegen het amendement-Teenstra, dat z. i. zeer onvolle dig' is, terwijl de heer T ij d e m a n (V. L.) oordeelde, dat 't amendement-Teenstra niet past in het kader van 't ontwerp. Voorts verklaarde hij zich tegen het amendement van de heeren Schaper c.s. en tegen dat van de heeren Aalberse en Passtoors, omdat ze geen rekening hou den met het onderwijs. De heer Van der Molen (A.-R.) ontwikkelde eveneens bezwaren tegen het amendement-Schaper c.s. en tegen het amendement-Teenstra c.s. en behield zich over dat van de heeren Aalberse en Passtoors, dat z. i. een tusschenweg inslaat, zijn stem voor. De heer Ketelaar (V.-D.) betuigde zijn genoe gen, dat men van rechts herziening (verhooging) van den leerplicht wenscht. Tegen het amendement-Aalberse ontwikkelde hij eenige bezwaren, al achtte hij het beter bet aan te ne men, indien het amendement-Schaper mocht worden verworpen. Verder bepleitte spreker de aanneming van het me de door hem onderteekend amendement-Teenstra c.s. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel (de heer Talma) wenschte de Kamer ernstig op het hart te drukken, dat met betrekking tot den landbouw een wettelijke regeling' in voorbereiding is en het nog slechts een kwestie van eenige maanden is, voor het ontwerp er zijn zal. De minister ontraadde beslist het amendement-Teenstra. Al was de minister ernstig' tot de overtuiging geko men, dat lager onderwijs tot het 14e jaar noodig is, opperde hij bedenkingen tegen het amendement-Scha per, terwijl- hij ook het amendement-Aalberse ernstig ontraadde. De minister oordeelde tenslotte, dat de amendementen eigenlijk moties zijn, maar, dat zij, in de wet opgenomen, een bron zouden worden van moei lijkheden bij de uitvoering van de wet. Bij het verder debat handhaafde de heer Ter Laan (S.-D.) het amendement-Schaper en trok de heer Teenstra (V.-D.) zijn amendement in, omdat hij het lot er van niet twijfelachtig oordeelde. Ten slotte werd het amendement-Schaper c.s. ver worpen met 32 tegen 20 stemmen. Hét amendement-Aalberse werd verworpen met 28 tegen 24 stemmen. Art. 4 werd daarop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hedenochtend 11 uur is aan de orde art. 6. DE PRINS NAAR HAARLEM. Op het concert, dat de koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap te Haarlem op 3 April geeft, ter eere van haar beschermheer, den Prins der Nederlanden, zullen uitsluitend Nederlandsche liederen worden ten gelioore gebracht. DE „CORANTIJN"-EXPEDITIE. Het huishoudelijk bestuur van het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap," dat gisteravond in huis houdelijke vergadering bijeen was, heeft aan den lei der der „Corantijn"-expeditie, den luitenant-ter-zee C. O. Kayser een telegram van gelukwenseh gezonden. INSTALLATIE GOUVERNEUR KON. MIL. ACADEMIE. Gisteren is de nieuwe gouverneur der Koninklijke militaire academie, de kolonel van den staf der ar tillerie II. Kemper, geïnstalleerd. Na de gebruikelij ke eerbewijzen, werd de nieuwe gouverneur aan het corps voorgesteld. De inspecteur van het militair on derwijs hield daarbij een rede, waarna kolonel Kemper het bestuur aanvaardde met een toespraak. De geheele plechtigheid droeg, mede overeenkom stig den wensch van den optredenden gouverneur, een stemmig karakter. Het muziekkorps der cadetten was niet in functie, en ook het defileeren voor den nieu wen chef bleef achterwege, als laatste stille hulde aan wijlen generaal Van den Brandeler. DEBIETRECHT. Maandag 20 Maart vergaderden te Utrecht de hoofdbesturen der vier vakbonden uit de tabaksin dustrie, ter bepaling van de houding, welke door hen zou worden aangenomen tegenover het ontwerp-de- bietrecht. De Ned. R.-K. en de Christelijke bond verklaarden zich bereid, met de andere bonden te willen ijveren voor verbetering van genoemd ontwerp. Do Ned. Si- garenmakersbond (z.g. neutraal) en de Federatie van sigarenmakers (z. g. vrije) verklaarden zich tegen ge noemd ontwerp als zoodanig, omdat het een belasting wet is, en verklaarden zich voor een agitatie. Als een gevolg van dit principieel meeningsverschil zal er van een gezamenlijke actie niets komen en zullen de Ka tholieken en de Christelijken gaan ijveren voor verbe tering van dit ontwerp, dat volgens hen zoo onaanne melijk is, en gaan de Ned. Bond en de Federatie waar schijnlijk ageeren tegen het ontwerp, om het ontwerp als belastingwet. De Kamer van Arbeid voor de Tabaksindustrie te Amsterdam heeft met het oog op de groote belan gen, zoowel voor patroons en werklieden in het door de Kamer vertegenwoordigde bedrijf als voor de ta baksindustrie zelve, besloten, zich per adres tot de Tweede Kamer te wenden met het dringende verzoek, het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak niet aan te nemen. De Kamer is eenstemmig van oordeel, dat voormel de belangen door de heffing van een debietrecht op de tabak ernstig zullen worden geschaad. ZUIDERZEE VISSCHERIJRAAD. De Stct. bevat een Kon. besluit van 20 dezer, waar bij o. m. het volgende wordt bepaald: Art. 1. Voor de visscherij in de Zuiderzee wordt een visscherijraad opgericht, welke zijne werkzaamhe den op 20 dezer zal aanvangen. Art. 2. Het gebied van den raad omvat de Zuider zee ten zuiden van de rechte lijn, getrokken van het licht van de Ven (Noordholland) op den molen, staande op het Roode Klif' bij Laaxum. Art. 3. De zetel van den raad is gevestigd te Enk huizen. De raad zal den naam dragen van „Zuider- zeevisscherijraad." Art. 4. In den raad zullen dertien leden zitting hebben en wel een lid voor Wieringen; een lid voof van Ewijcksluis (gemeente Anna Pau- lowna), Nieuwesluis (gemeente Wieringerwaard), Kolhorn (gemeente Barsingerhorn), Winkel, Nieuwe Niedorp, Medemblik, Wervershoof en Andijk; een lid voor Enkhuizen en Bovenkarspel een lid voor Wijdenes, Schellinkhout, Hoorn, Berk hout, Avenhorn, Oosthuizen, Warder, Edam (met uit zondering van Volendam), Monnikendam, Broek in Waterland, Durgerdam (gemeente Ransdorp) en Mui den; een lid voor Volendam (gemeente Edam) een lid voor Marken; een lid voor Huizen; een lid voor Spakenburg (gemeente Bunschoten) een lid voor Putten, Harderwijk an Elburg; een lid voor Kampen, Grafhorst en Urk; een lid voor Vollenhove; een lid voor Blokzijl, Blankenham, Kuinre, West- stellingwerf en Lemmer (gemeente Lemsterland) een lid voor Gaasterland, Laaxum, Warns, He- melum en Molkwerum (gemeente Hemelumer Olde- pliaert en Noordwolde), Stavoren, Hindeloopem en Workum. Gemengd nieuws. KIEVITEN. Te s-IIertogenbosch heeft Maandagavond een rijks veldwachter een man aangehouden, die in een vuilen kolenzak een tachtigtal kieviten droeg. De Amsterdamsche Politiebond heeft gisternamid dag een vergadering gehouden, waarin het gemeente raadslid P. Nolting de vraag inleidde: „Heeft de po litie reden tot klagen?" Op de vergadering, die druk bezocht was, waren ver tegenwoordigd de Vereeniging van gemeente-veld wachters in NoorcL-Holland, de Brigadiersvereeniging en de Vereeniging van Rechercheurs. De heer Nolting antwoordde op de gestelde vraag, dat de toestand der politieagenten nog niet zoo is, als die behoort te zijn. Als de menschen niet in uni form gekleed waren, zouden zij dan ook niet behoorlijk voor den dag kunnen komen. Spr. verklaart nog nooit iemand te hebben willen helpen om politieagent te worden. Afgezien van de loonkwestie zijn er nog groote en kleine grieven. De grootste grief vindt haar oorzaak in het gemis aan een behoorlijken werktijd. Onder de kleine grieven noemde spr. het militaris me, de wijze van handhaving van de discipline. Spr. wil voorts afschaffing van de klasse-indeeling. W ilt gij verbetering, riep spr. de vergadering toe, dan zult gij schouder aan schouder moeten staan. Uw lot hangt thans af van den burgemeester, en deze hoeft, voor zoover de rechtspositie betreft, beslist ver klaard, dat hij aan de invoering' van een scheidsge recht of een commissie van advies bij het opleggen van straffen bij de politie niet wenscht mede te doen. Spr. noemde dit overmoedig. En omdat hij niet gelooft aan de onfeilbaarheid ook van den burgemeester, wek te hij de agenten op, zich als één man op te maken tot het verkrijgen van meer zekerheid in hun rechts toestand. Een der aanwezigen vestigde de aandacht op de on voldoende bewapening der politieagenten, waaraan een revolver ontbreekt. Reeds de preventieve invloed van de revolver is van groote beteekenis. Een financieel bezwaar behoeft daaraan niet te zijn verbonden; de politiemannen willen de kosten zelf wel dragen. De revolver werd door een ander aanwezige voor de Amsterdamsche politie een ongeschikt wapen geacht, wegens het groote aantal zenuwlijders en krankzinni gen, dat uit dat korps voortkomt. Deze spr. zou gaarne zien, dat eens een grondig onderzoek werd ingesteld naar de oorzaken dier ziektegevallen. De heer Nolting gaf o.a. de verzekering, dat hij te gen het geven van revolvers is; hij is echter een voor stander van het aanstellen van meer mannetjes, opdat op gevaarlijke posten het personeel kan worden ver dubbeld. De voorzitter gaf ten slotte als zijn meening te ken nen, dat het reeds voldoende zou zijn als een klein deel van de politiebeambten met revolvers werd bewa pend. MOND- EN KLAUWZEER. Gisteren werd aan het abattoir te Arnhem 150 stuk» vee uit den omtrek van die stad en lijdende aan mond-- en klauwzeer, afgemaakt. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Op den spoorweg tusschen Deventer en Diepenveen is gistermorgen het lijk gevonden van een jongen man. De ongelukkige was door-midden gereden. HET TUBERCULOSE-MIDDEL VAN EILERS. De heer H. J. Eilers, die wegens onbevoegd uitoe fenen der geneeskunde reeds tweemaal werd veroor deeld' en om aan de straf te ontkomen de wijk naar Duitschland nam, heeft zich thans met een verzoek schrift gewend tot de Geneeskundige Faculteit der Leidsche en andere Universiteiten om het bewijs te mogen leveren van de deugdelijkheid van zijn middel. Na ©ventueele voleindiging van het onderzoek wil hij liet middel ter beschikking van de medische weten schap stellen. EEN FLINKE MAATREGEL! Toen op het jongste volksconcert te Utrecht een deel van het publiek goedvond op te staan en te vertrekken onder het laatste nummer, heeft de directeur Hut- schenruijter afgetikt en een verontwaardigde toe spraak gehouden. Zijn protest werd met luide toejui ching begroet, en 't bleef daarna stil tot het einde, DOOR KOUDE BEVANGEN. Te Broekheurne (gem. Lonneker) is verkleumd en doornat aan den kant van een sloot gevonden de 45- jarige gehuwde landbouwer II. K., aldaar. K, die nog eenige teekenen van leven gaf, is vermoedelijk in be schonken toestand in de sloot geraakt en heeft toen nog' voldoende kracht gehad om weer op het droge te komen, doch is daarna door de koude bevangen. Hij werd naar zijn woning vervoerd, waar hij spoedig, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. EEN FEESTTERREIN BIJ AMSTERDAM. Het landgoed „Binnen-Best" aan de Weesperzijde te Watergraafsmeer is door den tegenwoordigen eige naar, mr. F. A. van Hall, voorloopig verkocht aan een Engelgch consortium. De bedoeling moet zijn het ter-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1