STADSNIEUWS. volgingswaanzin leed en goedaardig krankzinnig was, ja zelfs goede momenten had. O. a. had hij zijn geld en andere zaken van waarde aan den administrateur afgegeven, om ze in een vlaag van waanzin weer terug te eischen. Doch men wist hem telkens te kalmeeren, alhoewel de vlagen zich steeds vaker herhaalden en de reiziger zelfs lastig werd, gezien de beperkte ruimte aan boord. Op zekeren dag gaf hij aan verscheidenen, zoowel medepassagiers als leden van de equipage, te kennen dat hij er den volgenden dag niet meer zou zijn. I>en dokter werd hiervan kennis gegeven, daar men algemeen van gevoelen was dat een wacht voor de kajuit van den lijder niet overbodig zou zijn. De dok ter was echter een andere meening toegedaan; vond een wacht niet noodig. Toen den volgenden dag de hutjongen den ongeluk kige wilde roepen om aan tafel te gaan, was deze ner gens te vinden. Het gansche schip werd in alle hoe keu en gaten doorzocht, doch tevergeefs. Behalve dat door den kapitein van het gebeurde aan zijn directie kennis zal zijn gegeven, hebben een veertigtal passagiers het noodig geoordeeld, aan de directie der Kotterdamsche Lloyd een omstandig, door hen geteekend, rapport omtrent het aan boord met de zen passagier voorgevallene te doen toekomen. EEN GEVAARLIJKE TOCHT. Ds. v. Veen, predikant te Dokkum, die Donderdag j.l. op het eiland Ameland als spreker optrad, zit daar nog gevangen. Door de oostelijke winden liggen de Wadden gedeeltelijk droog en kan de postboot niet varen. Twee 15-jarige jongens, die examen moesten doen voor de Rijks-kweekschool te Maastricht, hebben in 2% uur te voet Holwerd bereikt. Zij zagen er ge liefd bemodderd en beslijkt uit. Hun Zondagsche pak droegen ze in een bundeltje op den rug. Direct na aankomst werd op den dijk een vuur ontstoken, om den eilanders te doen weten,- dat de tocht gelukt was. DE ENGELSCHE KRONINGSPLECHTIGHEID. Naar verluidt zal als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin Z. K. H. den Prins der Nederlanden af gevaardigd worden naar de kroningsplechtigheid te Londen, in Juni, als hoofd der buitengewone zending, welker leden later worden aangewezen. DOOR DEN TREIN OVERREDEN. Gistermiddag is nabij het stationsemplacement Al melo de rangeerder H. Voskamp te Ambt Almelo dooi den sneltrein, komende van Deventer, overreden en gedood. Hij laat een weduwe en een kind na. DIEFSTAL BIJ DE STAATSSPOOR. Eenigen tijd geleden werd te Utrecht, in verband met de vermissing van ongeveer 2000 uit de brand kast op het kantoor van de werkplaats der Staatssopor aan de Moreelselaau, onder verdenking gearresteerd de boekhouder G. v. K., aldaar. Op verzoek der justitie is toen door de Staasspoor een uitgebreid administratief onderzoek ingesteld, naar hét door dien ambtenaar in de laatste jaren ge houden beheer, waarvan het resultaat van dien aard moet zijn, dat de daarop betrekking hebben stukken reeds door den rechter van instructie aan de recht bank zijn doorgezonden en dat eene verwijzing naai de openbare terechtzitting zoo goed als zeker moet zijn. De verdachte blijft echter zijn onschuld volhouden. Als rechtskundig raadsman in deze zaak zal waar schijnlijk mr. II. Th. Gerlings optreden. VERGIFTIGING? J n het lijk van den moesker K. N. te Groningen is bij het onderzoek in het ziekenhuis arsenicum gevon den. De man had geregeld dat vergif thuis en buren hebben meermalen een hoeveelheid arsenicum van hem gehaald, om ratten te dooden. Intussehen wordt hier niet aan eene misdaad ge dacht. Om evenwel rekening te houden met een mo gelijke misdaad, is de kist verzegeld. Heden zal het lijk in de verzegelde kist begraven worden. EEN ANGSTIG OOGENBLTK. Door het vlamvatten van was, die om te smelten op de kachel was gezet, is Dinsdagmiddag de dienstbode van luit. D., wonende aan den Fluweelen Singel tc Gouda, in brand geraakt. Het brandende goedje droop het meisje langs de rokken, en hevig ontsteld snelde zij de deur uit. Een in de nabijheid zijnde onderinspecteur van politie, het gevaar ziende, riep haar toe in het. voor de woning liggende Singelwater te springen, waaraan zij voldeed en waardoor de vlammen werden gebluscht. Met een nat pak, doch vrijwel ongedeerd kwam het meisje er af. HET „ALLERZIELEN"-VERBOD. Men meldt uit Delft aan de N. Ct. In de raadsvergadering van Woensdag kwam aan het. slot der bijeenkomst aan de orde de vraag van den heer Van Dijk, inzake het „Allerzielen"-verbod. De burgemeester had ontraden tot, het stellen van deze vraag verlof te verleenen. De heer Van Dijk zou het betreuren als de Raad zoo kleinzielig was hem verlof te weigeren. Spr. weet, dat de burgemeester tot antwoord niet verplicht is, maar hij weet ook, dat de wet zulks hem niet verbiedt. Eu in alle grootere gemeenten stelt het hoofd der politie er prijs op, den Raad zooveel mogelijk in te lichten. In het parlement behoeft men tot het stellen van vragen geen verlof en krijgt men altijd antwoord. Spr. vertrouwt daarom, dat de Raad van ruimer in zicht zal zijn dan de burgemeester. De heer Van Aggelen sloot zich daarbij aan. Al was het alleen om den burgemeester de gelegenheid te ge ven een antwoord te weigeren, dan nog dient de Raad het verlof te verleenen. Men is toch niet zoo naïef, te meenen, dat de burgemeester een terechtwijzing zal ontvapgei}, als hij den Raad inlicht. Het is het recht van Jeu heer Van Dijk de vraag te stellen. D<? lieer Janssen van Raay, anders aan de adviezen van den voorzitter groote waarde toekennende, zal dit teeh ditmaal niet opvolgen, ook spr. dringt aan op het geven van verlof. De voorzitter herhaalt, dat de vraag geen enkel prae- tisch gevolg kan hebben. lu den Raad kan hij geen. mededelingen doen. Willen, de heeren eens thuis bij biern komen praten, dan gaarne. Ten slotte verleent de Raad het verlof fmet 11 te- j geil stemmen. (links tegen rechts). De heer Van Dijk, zijn vraag toelichtende, gelooft,. dat het overheidsgezag is verplaatst van het raadhuis naar de pastorie van den Deken van Delft en naar het gebouw van den R. K. Volksbond. Waar gaat het heen,, als de burgemeester dezen weg* opgaat. Morgen kunnen dan de roomschen een verga dering van De Dageraad doen verbieden. De heer Van Aggelen wijst erop, dat de burgemees ter een vertooning van Lucifer zal moeten verbieden, als hem daartoe het verzoek bereikt van orthodoxe do- niineeN. Immers: in. 1654 wisten, deze de vertooning van Lucifer te doen staken en de huidige dominee'* zijn nog niets beter dan die uit de 17e eeuw. Maar wat zouden dan de roomschen wel zeggen, die thans, om dat Vondel roomsch werd, de vertooning van Lucifer zoo warm aanbevelen. De heer Verhoefff (r.-k.) verliet ouder vfoordea van protest de vergadering. De heer Murk brengt den burgemeester hulde, om dat in „Allerzielen" de pastoor omlaag wordt gehaald. De heer Van Dijk vraagt of de heer Murk „Allerzie len" kent'? De heer Murk erkent, dat hij het stuk niet kent; hij weet een en ander van hooren zeggen. De heer Van Dijk stelt ten slotte een motie voor, om afkeuring uit te spreken over de houding vau den burgemeester. Zij wordt verworpen met 16 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Van Dijk, Van Aggelen en Nele mans. NOG MEER LUCHTBALLONS. Behalve de reeds genoemden uit Dusseldorf en Bar men, hebben Zondag nog meer luchtreizigers uit het Duitsche Rijk boven ons land gezweefd. In Oostelijk Noord-Brabant en een deel van het Rijk-van-Nijme- gen en Maas-en-Waal zag men, eenige uren na el kaar, drie luchtballons. Te Ravenstein geraakte er een verward in vier boomen; deze moeten toen wor den omgekapt, alvorens de luchtreizigers met hun bal lon heelhuids naar heneden konden komen. Deze reizigers waren uit Bonn. Zij zijn met hua ballon per spoor in de richting naar Nijmegen vertrok ken, na eerst de waarde der om hunnentwil gekapte boomen te hebben vergoed. GESTAAKTE LEZINGEN. Men meldt ons, dat professor Bolland, uit Leiden, zijne lezingen in de Nutszaal te Haarlem heeft ge staakt. De hoogleeraar had opgemerkt dat, al was het gehoor telkens niet klein, een getrouw auditorium zij ne lezingen niet volgde. Blijkbaar kwamen ook te Haarlem verscheidene menschen enkel uit lust om den veelbesproken wijsgeer eens te zien en te hooren spreken. Dit feit heeft teleurstelling gebracht aan prof. Bol land, die zijne lezingen nu niet zal voortzetten, en vooral aan de trouwe hoorders, die' zijne beschouwin gen over den oorsprong van het Christendom met groote belangstelling volgden. HET GRONINGSCH STUDENTENCORPS. Dinsdagavond hebben de hoogleeraren te Gronin gen het jaarlijksch bal van het studentenkorps Vin- dicat atque Polit niet bezocht. Toch zullen de moei lijkheden, die tusschen de academischen senaat en het studentenkorps gerezen waren, in verband met de contra-partij verleden jaar, zeer vermoedelijk geheel worden opgeheven en weer voor een normale aange name verhouding zullen plaats maken. DE LUSTRUMFEESTEN TE UTRECHT. Een even eigenaardig als gepast versieringsplan is in overweging bij de buurtvereenigingen te Utrecht. Men wil n.l. van 25 Juni tot 2 Juli, in verband] met het door de studenten te geven openluchtspel, de vier oude poorten van Utreeht weder doen verrijzen in tij delijke namaak. Dit zijn de Tolsteegpoort, gelegen aan de Zuidzijde der stad, de Wittevrouwenpoort, ook wel Geldersche poort geheeten, de Waardpoort of Amster- damsche poort en de Catharijnepoort. WIJNMALEN IN ONS LAND. Henri Wijnmalen was Dinsdag 1.1. in het vliegkamp te Soesterberg. Het spreekt haast van zelf dat hij met zijn trouwe Farman die nog steeds daar vertoeft een wolkenreisje heeft ondernomen. Ongeveer ander half uur heeft de motor gesnord. Vooreerst steeg de man van Parijs Brussel op met zijn collega Frits Kool hoven welke vlucht 20 minuten duurde. Daarna ging de heer Kan een minuut of tien mede de hoogte in. Tenslotte vloog Wijnmalen 20 minuten met een kapi tein der Genie Wallaardt Sacre. Alle reizigers waren vol enthousiasme over de resultaten van dezen buiten gewonen vliegenier. DE ONRUST TE SCHIPLUIDEN. Men schrijft uit Schipluiden aan het „Vad.": Wanneer men de agenda voor de a.s. zitting van den gemeenteraad inziet, waarop o.a. voorkomt behan deling van het verzoek van A. Wedman om pensioen, dan bemerkt men, dat de strijd, welke eenigen tijd geluwd scheen, weer opnieuw ontbranden zal. Men weet toch, dat vooral het ontslag van den veldwachter W. aanleiding gaf tot de onregelmatigheden op het dorp. In een uitvoerig adres richtte W. tot den Raad een verzoek om pensioen, waaraan een uitgebreide lijst van ernstige grieven tegen de handelingen van den Burgemeester was gevoegd. Het laat zich dan ook aanzien, dat de vergadering van Vrijdag de vorige in bezoek verre overtreffen zal. AANVARING. Gistermorgen heeft het te IJmuiden binnenkomende stoomschip Stentor den baggermolen Nooi'dzeehaven van de firma Volker en Bos in den grond gevaren. De baggermolen had twee stoomhoppers langszij. De Stentor liep achter op den baggermolen Vijf man van de Noordzeehaven werden zwemmende gered, de zesde man was op een der hoppers overgesprongen. De baggermolen ligt niet gevaarlijk voor de scheep vaart. ilOLLANDSCIIK MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de vergadering van de Ilollandsche Maatschap- i pij van Landbouw, welke gisteren te Amsterdam werd gehouden, sprak na de pauze de heer dr. H. Remmelts, inspecteur van den Veeartsenijkundigen diensten over: „de bestrijding der tuberculose." Spreker wees op de brochure, uitgegeven door de regeering over de middelen der bestrijding- der tuberculose, en wenschle hierover het een en ander ter verduidelijking van het geen daarin gelezen wordt. Hij wees op de oorzaak van besmetting en de overbrenging van de smetstof, zoowel in stal als in de weide. Ook vestigde hij de aandacht op verschillende ontsmettingsmiddelen, als Loken der melk of het begieten met kokend water van de plaatsen, waar de smetstof neergekomen is. Verder Iian men in kleinen kring zorgen voor tuberculosevrij vee en door reinheid der stallen. Kortom, de spreker wees op ernstige medewerking- der veehouders in de bestrijding tegen de tuberculose, alleen daar wil de Staat steun verleenen. Vooral over de pasteurisatie wijdde spreker uit en stelde zich be schikbaar om, waar dit noodig mocht zijn, deze zaak ter plaatse te bespreken. Reeds zijn, volgens spreker, vele aanvragen bij de directie van den Landbouw in gekomen. Het applaus der vergadering bewees voldoende de ingenomenheid met het gehoorde. Enkele leden vroegen inlichtingen, die door den in leider werden gegeven. Bij de rondvraag werden nog enkele zaken ter spra ke gebracht, o. a. voor afschaffing van de kortponden bij kaas, en enkele andere den landbouw hinderlijke bepalingen. Als lid van do financieele commissie werd, in dc plaats van den heer J. M. Vas Visser, die tot lid van 't Hoofdbestuur benoemd was, gekozen de heer H. te Coultre, van Bodegraven. UIT HEILO. 5 B;j de gistermorgen alhier gehouden voltallige l Raadsvergadering werd mededeeling gedaan van de navolgende ingekomen stukken: goedkeuring heffing- begrafenisrechten; goedkeuring- hoogere heffing re opcenten der Personeele Belasting. Zij werden voor kennisgeving aangenomen. De heer C. Kieft Jz. te Limmen verzocht naast zijn perceel aan de Kapellaan een beek en een heg te mo gen loggen. De heer Frans stond het verzoek voor onder ver schillende bepalingen, in hoofdzaak voor de afwate ring, waarover breedvoerige technische besprekingen werden gehouden. Het voorstel-Frana werd daarna in stemming ge bracht en aangenomen met 6 tegen 1 stem, die vau den heer Van der Molen. Dc commissie tot wering van schoolverzuim zond haar jaarverslag in, waarin de commissie met genoe gen melding maakt van de van iedere corporatie ont vangen medewerking ter bevordering vau het school bezoek. Dat verslag werd voor kennisgeving' aangeno men. Het verslag der commissie van Toezicht op het plaatselijk onderwijs werd daarna den Raad aangebo den en eveneens voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van het herhalingsonderwijs aan school II vermeldt dat de cursus aangevangen is met 14 mannelijke en 12 vrouwelijke leerlingen, enkèle ver lieten dezen cursus,' 4 anderen kwamen er tusschen- tijds bij, waaronder 3 mannelijke boven de 20 jaar. Naast de gewone mededeelingen, die zeer gunstig luidden, houdt het verslag in een dankbetuiging van leerlingen en personeel voor de aangeboden gelegen heid om aan school II herhalingsonderwijs te mogen genieten resp. geven. De rekening van het Algemeen Armbestuur over 1010 gaf aan een nadeelig saldo van 2.27 bij een ont vangst van 5106.67, de dienst 1910 ving aan met een nadeelig- saldo van 294.28. De voorzitter, van het Burg. Armb. lichtte deze vooruitgang toe, waaruit bleek dat deze vooruitgang- te danken is aan verkoop van land en koop van een huis, waarbij geld werd overgehouden. Deze verantwoording werd daarna zonder eenige bespreking goedgekeurd. De beide suppletoire begrootingen, werden zooals door B. en W. aangeboden, door den Raad vastgesteld. De commissie, indertijd benoemd om een verslag uit te brengen omtrent haar gedaan onderzoek naar een bedrag van ruim 500, deelde bij monde van den heer Maas Geesterauus mede, dat het bewuste bedrag reeds in 1908 is ontvangen en behoorlijk verantwoord en dat de eenige administratieve onregelmatigheid was dat dit bedrag toen voor 1909 op de begrooting is gebracht zoodat in dat jaar het bedrag niet kon worden ont vangen. De heer Van der Molen vroeg inlichtingen omtrent het plafond in school I, waarop de voorzitter ant woordde dat niet het plafond in de lokalen met ge vaar van vallen dreigt, doch dat alleen het plafond in een der gangen een weinig gebarsten is, wat niet het minste gevaar oplevert. Verder vroeg de heer Van der Molen inlichtingen omtrent het opknappen bij de put, waar de boomen hebben gestaan; het in orde brengen van dit terrein wordt aan B. en W. opgedragen. De heeren Van der Molen en Mulder vroegen ont slag als leden der reclame-commissie en werden ver vangen door de heeren Maas Geesteranus en Bakker. De heer Bakker vestigde vervolgens de aandacht op den weg naar het station, waarop besloten werd na eenige besprekingen de H. IJ. S. M. te vragen de helft der kosten te dragen in de verbetering van den toe gangsweg. Onverminderd de beschikking van de H. IJ. S. M. zal een onderzoek worden ingesteld naar de kosten e. d., daar verbetering op welke wijze dan ook, een alge meen gevoelen van den raad is. De heer Bakker wees vervolgens op het lekken in de woning van den beer Veltman; een onderzoek zal hier naar worden ingesteld. De beer Swart merkte op, dat de Zevenbuizenlaan en de Oosterzijweg in slechten toestand verkeeren. De voorzitter zeide verbetering door den wegwer ker toe. Een algemeene bespreking over den slechten toe stand der wegen ontspon zich, waaruit in hoofdzaak bleek, dat het den heeren Maas Geesteranus en Frans wenscbelijk voorkwam den Oost er- en den Westerzij weg- goed in orde te brengen. Op voorstel van den heer Maas Geesteranus besloot men een begrooting van kosten te doen maken ter ver betering- (beharding) van den Oosterzijweg. De heer Maa3 Geesteranus wees op den min-gunsti- gen stand der lantaarns bij Brouwer en in het achter Fnidsen; een onderzoek zal hierna worden ingesteld. De heer Maas Geesteranus vestigde daarna nog de aandacht op den minder netten toestand van de af schutting- van het kerkhof en den openbaren weg. De voorzitter en andere leden wezen op de moeie- lijkheid om hierin een stavende verbetering te bren gen, waarop na besprekingen van algemeeuen aard geen bepaalde beslissing werd genomen. De Raad ging hierna over ter behandeling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, waarvoor de openbare zitting werd gesloten. UIT HOORN. In een gisteravond gehouden buitengewone alge meene vergadering van de Garanten-vereeniging werd besloten deze te ontbinden. De vereeniging, die bijna 5 jaar heeft bestaan, stelde zich ten doel elk jaar te Hoorn één of meer uitvoe ringen te doen geven door le klasse gezelschappen. De geringe medewerking van het publiek was echter oorzaak, dat liet bestuur bedankte, waarna de ontbin ding volgde. Het slechte bezoek bij de uitvoeringen blijkt b.v. uit de volgende verliescijfers bij enkele opvoeringen Mevr. Warrens bedrijf f 200.11 overwinnaars f 151.09 Residentie Quartet f 142.53Hofgunstf 258.39: beschuit met muisjes f 137.59. TEIJLER VAN I)ER HULST. In het Gildehuis te Amsterdam vergadex-den giste l-en de erfgenamen van de veelbesproken nalatenschap van Teijler van der Hulst. Mannen en vrouwen, burgers en buitenlui van ver verschillenden leeftijd, een paar jongens en meisjes, namen plaats, na de vijftien cent contributie geofferd te hebben. Na een openingswoord van den voorzitter, werd overgegaan tot liet voorlezen van de artikelen van op richting van een naamlooze vennootschap. Alle aan wezigen waren het echter niet met de artikelen eens, vooral niet over een artikel, waarbij bepaald werd dat het bestuur het recht zou hebben personen, die niet op de vergadering thuis behoorden, er uit te zetten. Want, zooals een der aanwezigen opmerkte, ze waren toch allen erfgenamen en hadden hetzelfde doel. Een ander, die blijkbaar wel van het verenigings leven op de hoogte was, betoogde de noodzakelijkheid van het samenstellen van goede statuten, ten einde rechtspersoonlijkheid te krijgen en eveneens de Ko ninklijke goedkeuring. Ten slotte werd uit de vergadering een commissie benoemd, die de artikelen zou wijzigen en samenstel len. UIT OUDE NIEDORP. De heer Ds. Kanis, alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Midwolde en Leek aange- Romen. RECTIFICATIE, Tot lid van het Bestuur van de Coöperatieve Boe renleenbank te St. Pancras werd gekozen de heer P. Bak, wiens naam in het gisteren geplaatste verslagje niet duidelijk vermeld stond. GEESTMERAMBACHT. De voordracht voor secretaris van het ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmerambacht(vac. ontstaan door het overlijden van den heer P. Wonder Az.) bestaat uit de heeren A. C. Kroon, te Oudkar spel, W. Kooiman te Koedijk. M. J. Kroon te Oud- karspel. GUNNING. Het bouwen van het kantoorgebouw met bovenwo ning voor den heer C. Doorn ir gegund aan den aan nemer N. Landman voor f 4422. LEVERING. Aan de firma A. J. Elzas en Zn. alhier is de leve ring opgedragen van perceel 121 van bestek 10 (meubelen) voor „Duin en Bosch" te Castricum. ONTSLAG GEVRAAGD. Naar wij vernemen heeft de heer C. R C. Hereken rath, met ingang van 1 Juni a.s., wegens gezondheids' redenenontslag aangevraagd als leeraar aan he^ Gymnasium (in het fransch). HOLL. DUITSCHE OPERA. Naar wij vernemen zal de voorstelling van heden avond in de Harmonie, in verband met het gering aantal genomen kaarten, niet doorgaan, maar vermoe delijk over eenige weken plaats hebben, indien er dan tenminste meer belangstelling wordt getoond. ONGEOORLOOFDE HANDELINGEN. Tegen D. K. te Blokhuizen, gemeente Harenkarspel is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 242 van het Wetboek van Strafrecht, gepleegd met een 13-jarig meisje, toen hij dit van de spoorhalte te Zijdewind afhaalde. De dader, die naar het huis van bewaring is over gebracht, heeft hedenmorgen bekend. DE ALKMAARSCHE TRAM. Gistermiddag om 4 uur brak van de tram Lange- straat—Station de achteras op de Bergerbrug. De passagiers kwamen er goed af, moesten echter in den plasregen te voet naar het station. De dienst werd niet gestoord. Met behulp van tal van jongens, die het geval nog niet zoo kwaad vonden, werd de wagen weggesleept. Aan de fantasie dier jongens zal het vermoedelijk te wijt n zijn, dat er gisteren allerlei ge ruchten door de stad gingen, dat de wagen door den bliksem getroffen was, dat het paard gedood werd etc. AGENDA. DONDERDAG. Kegelelub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie" Reciteer- en Voordrachtenver. „Kun»t naar Kracht", repetitie 9—101/2 uur) Wapen van Munster. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/i8l/t mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 81/<91/, mannen-afd., lokaal R. H. B. S. VRIJDAG. „Nieuw Leven" en „Orpheus", repetitie voor het ge heel e koor, 8 uur, Diligentia. Alkmaarsch Strijkorkest, repetitie 81/j uur, bij J M. Otto, Oudegracht. Alkm. Turnelub „Kracht en Vlugheid," damesafd. 78% uur, beerenafd. 8%10 uur, Harmonie. Weerbaarheidsvereeniging „Korps Scherpschutters" oefening 7uur, Harmonie. Openbare Leeszaal en Boekerij, algemeene vergade ring-, 8 uur, Kaarsemakersgracht. Lezing Irwin Brown, 8 uur, Unie. Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer „Alcmaria," algemeene vergadering, 8 uur „Toelast." Vereeniging tot Gezinsverpleging, algemeene ver gadering, 8 uur, in „de Nachtegaal". ZATERDAG: Alkm. Turnelub „Kracht en Vlugheid," meisjes lie afd. 3Yz4Lx uur, meisjes le afd. 67 uur, Har monie. Gymn.-ver. „De Halter," adspir.-leden van 89 uur; ledenafd. van 9—10 uur, „'t Gulden Vlies," in gang Lindegracht. DE AMBACHTSSCHOOL. Dinsdag werd in de Bestuurskamer der Vereeni ging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstre ken" een algemeene vergadering van leden dier ver eeniging gehouden. In deze vergadering bracht het bestuur verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit blijkt dat de school bij den aanvang van den cursus 1910-1911 bezocht werd door 190 leerlingen eu ge zellen, waarvan in den loop van het jaar 9 leerlingen de school weer verlieten. 41 leerlingen verwierven een diploma en aan 7 gezellen in het Kleermakersvak werd eveneens een getuigschrift uitgereikt. Aan de heeren L. M. A. Jansen en W. F. Slinger, die belan geloos het proefwerk beoordeelden, werd een woord van dank gebracht. Onder de kleermaaksters is thans een vrouwelijke leerlinge. Het Bestuur bleef op dezelfde wijze samen gesteld en in het personeel der school kwam eveneens geene verandering. Van verschillende oud-leerlingen wordt vermeld hoe zij bij hun verdere studie de vruch ten mochten plukken van het aan de school genoten onderwijs. Een oud-leerling, de heer P. Langenberg, werd benoemd tot onderwijzer iu het smeden aan de Ambachtsschool te Winterswijk. Dat het onderwijs aan de school in goeden reuk staat, blijkt wel uit het bezoek dat deze inrichting van onderwijs in den loop van het vorige jaar ontving- van den heer W. B. G. Molkenboer, directeur der Rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam, met 3 leeraren eri 20 leerlingen en van den Directeur der Ambachts school te Deventer, die zich op de hoogte kwam stel len van het onderwijs iu het metselen, het behangen en schoenmaken, terwijl voorts een inzending op de tentoonstelling van schilderspatroons te 's-Gravenha- ge gehouden, werd bekroond met twee bronzen medail les en een diploma. Voorts wordt in het verslag ge wag gemaakt van de plannen voor een nieuwe school en van de gunstige beschikkingen die zoowel van het Rijk, als van de Provincie Noord-Holland eu de Ge meente Alkmaar zijn afgekomen en strekkende tot verhooging van de subsidiën, waardoor, zooals het verslag zegt: „de nakoming der verplichtingen bij de totstandkoming der nieuwe school op deze wijze volko men is gewaarborgd en de financieele grondslagen al- zoo zijn gelegd." Met een enkel woord wordt aange haald hoe na de bekende beslissing van den Gemeen teraad van 5 October 1910 nog eenige bezwaren bic ven bestaan, doch deze, zoo wordt gezegd, „raakten „niet zoo zeer de kern der zaak dan wel eenige onder- „deelen, n.l. de plaats waar de school zou worden ge- „bouwd en de keuze van den bouwmeester. Ook die „bezwaren zijn, zoo gaat het voort-, geheel overwonnen. „Met het College van Burgemeester en Wethouders „toch mochten wij op de meest aangename wijze sa-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2