DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ZATERDAG 25 MAART. Aangifte van Leerlingen BINNENLAND. No. 72 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 Afkrtiaarsche Huishoud- en Industrieschool Cursus voor opleiding Dienstboden Leden-vtBB*£iadei»if6g|eii Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f1,— .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uft 3 bladen. voor de nieuwe cursussen 1 Mei 1911. HET HAAGSCHE JOURNALISTEN-ELFTAL. ALRMAARSCHE COURANT %f?IAVl Industrieklassen 31/2-jarige cursus. Lesgeld f 25.per jaar. Huishoudklasse duur 2 jaar, f 15.per jaar. van 's middags Si/2—4 en van 4!/27 unr Woensdagavond en Zaterdag"gf en les. T.esgeld f ©.20 per week. Leeftijden 12 jaar. On- en minvermogenden half geld of kosteloos. Inlichtingen verstrekt gaarne de Directrice M. W. ARBEITER. ALKMAAR, 25 Maart 1911. Indien men de verslagen van de Alkmaarsche alge- meene vergaderingen in dit nummer leest, zal men zien, dat er gisteren drie groote vereenigingen hun ledenvergadering hielden endat alle drie bijeen komsten zeer slecht bezocht waren. De vereeniging Gezinsverpleging zag geen enkel lid buiten bet bestuur op haar ledenvergadering ver schijnen, Alemaria, de vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer bracht hét tot zeven gewone le den en de vereeniging tot oprichting en instandhou ding van een Openbare Leeszaal en Boekerij werd door vijf leden buiten bet bestuur bezocht. Toch geldt het hier vereenigingen, die hoogst nut tig werken, die een algemeen, maatschappelijk belang behartigen, die honderden leden tellen. Tiet is een droevig verschijnsel, dat zich hier openbaart, ontmoe digend voor de respectieve besturen, weinig bevorder lijk ook voor de goede zaak, welke zij voorstaan. De beleefdheid .van den voorzitter eischt natuurlijk, dat hij in de geringe opkomst een bewijs van vertrouwen in het bestuur ziet, dat de goede kwaliteit der leden hun geringe kwantiteit vergoedt, doch daar weten we nlles van dat zijn maar praatjes, die de ledige gaat jes niet kunnen vullen. Nu kan dit verschijnsel wel worden verklaard. Drie redenen zijn er dadelijk voor aan te wijzen: gebrek aan belangstelling, de uitvoerige courantenverslagen en het samenvallen van verschillende vergaderingen. Aan de tweede reden valt niets te veranderen. De uitvoerige verslagen, waaruit men het verloop eener vergadering tot in onderdeelen kan leeren, waarin zoo niet woordelijk, dan toch zoo juist mogelijk wordt weergegeven wat er besproken is, zijn voor velen een motief, om van de ledenvergaderingen weg te blij ven. „Ik behoef niet naar die vergadering toe te gaan, ik lees alles, wat er gebeurt wel in mijn courant" zoo zegt men. De redactie van die courant kan het be treuren, dat haar verslagen zulk een averechtsche uit werking hebben, verandering daarin brengen, kan zij niet. Zij heeft rekening te houden met wat haar le zers van haar verlangen, n.l. zoo volledig mogelijk in gelicht te worden omtrent wat er in de vergaderingen plaats heeft, waarin zij belang stellen. Voor een cou rant, die in alle kringen der bevolking haar lezers telt, komt dit natuurlijk neer op het geven van uitgebreide verslagen van alle vergaderingen, welke eenig belang hebben. Aan de behoefte van zijn lezers heeft in dit opzicht een courant te voldoen; wijkt ze hiervan af, dan zou ze abonné's verliezen, haar financieele kracht fnuiken daardoor wegteren, zooals er al zoo menig 1)1 ad uitgeteerd is. Wat de eerste reden betreft velen meenen ge noeg gedaan te hebben, wanneer ze op tijd hun contri butie betaalden. Vau vergaderingen moeten dezulken niets hebben. Die te bezoeken laten ze over aan mede leden, die meer belang stellen in het doel der vereeni ging, die over meer tijd en lust beschikken. Voor zoover het motief gebrek aan tijd voorzit, moet dit in onzen veel-eischenden tijd geëerbiedigd worden, hoewel men vaak ziet, dat zij, die het hardst werken nog den meesten tijd beschikbaar hebben, om de open bare zaak te dienen. Iets anders is het echter als lauwheid, onverschilligheid, de oorzaak van de afwe zigheid op de ledenvergadering is, immers een leden- icigadering is hoofdzakelijk wat de leden ervan ma- hen. Ivomen zij in grooten getale, nemen ze deel aan de besprekingen, goede wenken of denkbeelden aange vend, waar noodig critiseerend, dan treft zoo'n verga dering meer doel, krijgt een geheel ander karakter, dan wordt de ijver van het bestuur geprikkeld, wordt e ehartiging van de toevertrouwde belangen aange- moe igd. En zoo de ledenvergadering de bestuursvoor stellen verwerpt is het voor het bestuur aangenamer, dat dit geschiedt in een druk- dan in een matig-be zochte bijeenkomst. Immers het kan in het algemeen niet bevorderlijk zijn voor het doel der vereeniging en niet prettig voor de bestuursleden, vertrouwens personen, dat indien hun aantal op de vergadering door dat der leden met een of twee wordt overtroffen, als uitspraak der geheele vereeniging hun voorstellen worden afgestemd. Ook daaraan mogen de lauwen en de onverschilligen wel eens denken! Als derde reden noemden we hierboven het samen vallen van verschillende vergaderingen. Wanneer men door de secretarissen van drie verschillende vereeni gingen tot een vergadering op denzelfden avond wordt opgeroepen, moet men een keuze doen. Er zijn er, die om persoonlijke redenen liever niet kiezen en daarom maar thuis blijven, terwijl ze, wanneer de vergaderin gen. op drie verschillende avonden plaats hadden, deze waarschijnlijk wel bezocht zouden hebben. En de an deren, die wèl naar een vergadering gaan, moeten dikwijls tot hun leedwezen, de beide anderen missen. Voor alle drie vergaderingen is dit samenvallen uiteraard slecht het bezoek van alle lijdt er onder e'n voordeel staat daartegen niet over. Het is derhal ve gewenscht te pogen, een dergelijke toevalligheid te vermijden. Wij gelooven, dat dit alleszins mogelijk is en dat een poging in die richting, gemakkelijk te doen^tot verbetering zou leiden. Indien n.l. voordat het eigenlijke vergaderseizoen is begonnen, de bestu ren van verschillende vereenigingen een tweeledige afspraak maakten, zou er reeds veel gewonnen zijn. De besturen moeten zich n.l. slechts verbinden zooveel mo gelijk rekening met elkaar te houden, wat't uitschrijven van jaarlijksche of buitengewone vergaderingen be treft. Het best zou dit kunnen geschieden, indien er een centraal punt was, waar alle data dezer vergade ringen worden opgegeven, zoodra deze zijn vastgesteld, en waar telkens vóór het kiezen van een datum, wordt gevraagd, of er reeds andere vergaderingen op dien datum zijn bepaald. Een persoon, die zich tegen een kleine vergoeding belast met het inzamelen der be richten en het verstrekken der inlichtingen is natuur lijk wel te vinden. Op deze wijze zou kunnen worden voorkomen, dat er, gelijk gisteravond, drie belangrijke vergaderingen op hetzelfde tijdstip worden gehouden. En misschien werd daardoor de grond gelegd tot een uitgebreidere, vruchtbare samenwerking, gelijk die elders wel bestaat! HOFBERICHT. H. M. de Koningin-Moeder zal tegen het laatst de zer maand een bezoek ontvangen van de Hertogin van Albany, Hr. Ms. zuster, die een tiental dagen in de re sidentie als logeergast van H. M". zal overblijven. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren was aan de orde artikel 1 II van het wijzigingsontwerp van de arbeidswet- Door den,heer Schaper (S. D. A. P.) werd een amendement verdedigd om den minimum-rusttijd voor het gebruiken van maaltijden op 1% uur te brengen. De heer Ketelaar (V. D.) wilde de regeling aan locale toestanden overlaten. De Minister van Landbouw, Hijverheid en Handel verdedigde de door hem ontworpen regeling van de rusttijden, waarop de heer Schaper zijn amen dement intrekt. Art. 1 II werd na een redactiewijziging aangenomen, en art. VIII (tot wijziging van art. 7 der Arbeidswet) het verbod van Zondagsarbeid voor beschermde kwam aan de orde. De heer de Visser (O.-H.) verdedigde een amendement om de uitzondering op dit verbod, voor de bloembinderijen voorgesteld, te laten vervallen. De minister nam dit amendement over en het artikel werd goedgekeurd. Daarna volgde de behandeling van artikel IX der wijzigingswet (art. 8 der Arbeidswet), houdende voor schrift van een rusttijd van 4 weken na bevalling. De heer H e 1 s d i n g e n (S. D. A. P.) verdedigde een amendement om die rust in het geheel op 8 we ken te brengen, waarvan 6 weken na de bevalling. Te gen het nadeel van langere loonderving wil spr. de invoering van de moederschapsverzekering. De Minister ontraadde daarom het amende ment. De heeren Helsdingen en Schaper verdedigden het. De heer Aalberse (R.-K.) zei, dat alles wat te gen zijn amendement om den gehuwden vrouwen ge- regelden fabrieksarbeid te verbieden werd aangevoerd, ook tegen het amendement, dat thans in debat is, geldt. Spr. vreesde ontduikingen van een gedwongen rusttijd van 6 weken na de bevalling. Het amendement werd verworpen, waarna het arti kel goedgekeurd werd. Een amendement-D r u c k e r om een nieuw arti kel 9 bis in te voegen, ten einde jeugdige personen na 5 uur in de gelegenheid te stellen lessen te volgen, werd door den voorsteller verdedigd met een beroep op het buitenland. De heer erhey (U.-L.) die het amendement toelichtte, wees op de noodzakelijkheid van herhalings- ondervijs. De Minister nam het over. Bij art. XIII van het ontwerp (verplichting van den ondernemer te zorgen voor de naleving van de wet) verdedigde de heer Troelstra (S. D. A. P.) het amendement om de volle verantwoordelijkheid bij den ondernemer te brengen. Toen het amendement in stemming kwam, werd het verworpen en het artikel aangenomen. Vervolgens verdedigde de heer Schaper een amendement om na tweemaal herhaalde overtreding binnen vier jaren principale hechtenis voor te schrij ven. De heer Ter Laan verdedigde een amende ment om de voorgestelde uitzondering op het arbeids verbod voor kinderen te schrappen, in verband met de gelegenheid tot het genieten van onderwijs. Na bestrijding door den minister trok de heer Schaper zijn amendement in. Het amendement van den heer Ter Laan werd ver worpen met 45 tegen 20 stemmen. Het artikel werd zonder hoofdelijke stemming aam genomen. In artikel XXIII (wijziging van art. 24: werkzaam heden, waarop de wet niet van toepassing is) bracht de mi'ni ste r een wijziging, waardoor de wet niet van toepassing is op„werk, verricht door militairen in dienst." De heer Helsdingen (S. D. A. P.) trok alsnu een amendement in om de militaire werkplaatsen on der de wet te brengen en alleen werkzaamheden van zuiver militairen aard uit te sluiten. De heer de Visser (C. H.) gaf in overweging, behalve, werkzaamheden in Rijksopvoedingsgestichten en rijks-werkinsteïïingen, in tuchtscholen en gevange nissen ook uit 1e sluiten „opvoedingsgestichten door Ons daarmede gelijkgesteld," waarbij de minister zich aansloot en de door den heer De Visser aanbevolen wijziging aanbracht, in dien zin, dat ook buiten wer king dor wet vallen „gestichten, waarin kinderen zijn opgenomen, die ter beschikking van de regeering zijn gesteld. Het artikel werd z. h. s. aangenomen. Op artikel XXVII verdedigde de heer Schaper een amendement van de Commissie van Rapporteurs, strekkende om ten aanzien van de wijze van bekend making van den tekst der gewijzigde wet de tot dus ver gebruikelijke wijze van handelen te volgen. Spr. betoogt; dat de minister thans ten onrechte de verant woordelijkheid voor den juist en tekst op de Kamer wil leggen. De minister heeft tegen dit amendemen twee bezwaren. In de eerste plaats, dat de tekst der wet zou worden vastgesteld bij Kon. besluit, terwijl de tekst nu bij de wet wordt vastgesteld. Het tweede bezwaar richt zich tegen de vernumme ring, die noodzakelijk zou worden. De heer Ketelaar zei, dat bij de Lager Onder wijswet de vernummering plaats had op advies van den heer Talma, toen voorzitter van de O. v. Rappor teurs. De minister nam het amendement der C. v. R. over. De eindstemming zal plaats hebben op Woensdag 5 April des namiddags half vier. DE BEZU1NIGINGSCOMMISSIE. L)e Staatscommissie in zake de reorganisatie der Departementen van Algemeen Bestuur zal den 3en April weder een bijeenkomst houden in het gebouw der Eerste Kamer. ARMENWET. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer, betreffende de Armenwet, komt Maandag a.s. bij een. Dinsdag 28 dezer vergadert de voorbereidings commissie voor de ziekte-verzekering. Gemengd nieuws. KINDERLIJKJE IN DEN TREIN. In een 2e-ldasse-coupé van den trein, die uit de rich ting Hilversum om 9 u. 43 aan het Centraal-Station aankomt, werd gistermorgen een kinderlijkje van het mannelijk geslacht, in een stuk bruin papier gewik- geld, gevonden. BRANDSTICHTING Woensdag werd te Assen door den rijksveldwacht gevankelijk binnengebracht Pieter M., arbeider, woor- achtig te Nieuw-Buinén, verdacht dat hij in den nacht van Dinsdag op Woensdag 1.1., brand zou hebben ge sticht in de woning, bewoond door den onderwijzer Polkerts te Nieuw-Buinen, en tevens, dat hij zich op 4 Maart 1909 zou hebben schuldig gemaakt aan het -misdrijf omschreven bij art. 242 Wetboek van Straf recht. M., die de hem ten laste gelegde feiten bekent, is na verhoor door den rechter-commissaris, in het Iluis van Bewaring te Assen opgenomen. REMBRANDT.s MOLEN. In de Frankf. Ztg'. levert dr. M. W. een pleidooi voor het behoud van Rembrandt's molenlandschap niet bijzonderlijk in Engeland, maar in Europa. In alle landen van Europa moest geld bijeengebracht worden om te beletten dat het prachtige doek den Oceaan overging. Na den aankoop zou men het schilderij in alle landen die bijdragen schonken kunnen tentoon stellen. DE TUBEECULOSE-BLOEM. De directeur-generaal der S. S. heeft aan de stati onschefs een schrijven gezonden, waarin wordt bericht dat het eventueel ten verkoop aanbieden van welda- digheidsbloemen ten bate van tuberculoselijders, niet meer op de perrons mag worden toegelaten. GOUDEN RIJDERS. De aanzienlijke vondst van gouden rijders, die on langs te Roozendaal plaats had, heeft bij verkoop on geveer 2900 opgebracht. AUTOMOBIELENVERV OER. De directie van de II. IJ. S. M. heeft bepaald, dat automobielen tusschen Enkhuizen en Stavoren alléén per stoompont mogen vervoerd worden, en dat dit bij uitzondering der personenpont zal worden toegestaan. In het laa-tste geval mogen de automobielen geen grooter afmetingen hebben dan 3.25 M. lengte men 1.78 M. breedte. De gemiddelde leeftijd der leden van het Haagsche journalisten-elftal bedraagt pl. m.. 35 jaar. Schier allen zijn gehuwd en uit hun gezamenlijk kroost zou den gemakkelijk twee kinder-elftallen kunnen worden gevormd. Sommige der uitverkoren heeren hebben niet zonder groote verbazing hun naam lotpseling in de courant gelezen. Dit verhindert niet, dat het meerendeel van geestdrift voor de goede zaak blaakt. Bovendien heb ben zich sindsdien reeds zeven candidaten voor de in vallers-plaatsen aangemeld. Men denkt er bij deze overgroote belangstelling dan ook ernstig aari, tot deelneming aan den wedstrijd alleen huisvaders met op zijn minst twee kinderen uit te noodigen, zich hou dende aan den stelregel, dat de ouderdom behoort voor te gaan. Zeer benieuwd is men in Den Haag naar de samen stelling van de Rotterdamsche ploeg. Mocht de ac tieve voetballer Beerdam (De Sport) daarin worden opgenomen, dan zal men in de residentie den eiseh stellen, dat deze speler geacht wordt, alleen de gan- sche middellinie en voorhoede te vertegenwoordigen, waartegenover dan zal staan, dat men ten opzichte der Rotterdamsche achterspelers en doelman niet aan den eiseh van huisvaderschap zal vasthouden. TREURIG. Bij de familie te Doetinchem is bericht ontvangen, dat de heer S. Ch. Termaaten bij een ongeval in de Premier Diamond Mine Cul'linan, district Pretoria (Transvaal), om het leven is gekomen. De heer T. is eerst eenige maanden geleden als eleetricien naar Afrika vertrokken, terwijl binnenkort zijn gezin ge volgd zou zijn. Bij den Hollandschen gezant te Pretoria zijn tele grafisch nadere bijzonderheden aangevraagd. De deelneming met dit treurig ongeval is algemeen. EEN ENGELSCHE SPECHT.^ Op liet landgoed van den heer I., te Bennekom, vloog een groene specht, een wijfje, zoodanig tegen het hooge gaas, om een tennisveld gespannen, dat het beest dood neerviel. Toen men den vogel optilde, bleek het, dat hij om den linkerpoot een ringetje had van aluminium, waarop: Witherby High Holborn, Londen, en aan de binnenkant het nummer 6560. SNIPPERS UIT HET HBLD. Gelezen in een boekje over Canada, uitgegeven door een van onze ministrieele departementen: „De visch, die men daar vangt, is in hoofdzaak: Zalm, Kreeft en Stokvisch." Advertentie „Ridderkast te koop van palisander- en ebbenhout met 6 kussen." Het openlijk te koop aanbieden van „zes kussen'' behoort o. i. stellig onder de bepalingen onzer nieuwe Zedelijkheidswet te vallen. DE BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Door den heer A. A. Hosang is ontslag gevraagd als gemeente-secretaris, als ambtenaar van den bur gerlijken stand en als lid der commissie tot wering van schoolverzuim der gemeente BlaricUm. De heer Verver stelde voor dit eervol te verleenen. Het voorstel werd met 5 tegen 1 stem verworpen en de ontslagquaestie uitgesteld tot de volgende vergade ring. UIT WARMENHUIZEN. Met genoegen melden wij, dat Woensdagavond op vereerend verzoek ten tweede male werd opgevoerd de operette „De Prins van Sind." Was bij de eerste opvoering, Zondagavond, het tal rijk opgekomen publiek vol lof over de prachtige too- n.eelen, costumes en lieven zang, Woensdag was dit niet minder het geval. Hulde aan de dames en heeren, die door zooveel toewijding en onverdroten ijver, met betrekkelijk ge ringe hulpmiddelen, zoo iets schoons ten tooneele wis ten te brengen. Alle costumes en deelen daarvan toch, van de prachtige Koningskroon tot het eenvou dig dwergerpakje, alle decoraties, alles was eigen werk, wat ontzettend veel moeite en zorg vereischt heeft. Een reuzentaak voorwaar! UIT BERGEN. Van bevoegde zijde .vernemen wij dat reeds van 1 Mei a.s. af 3 tramtreinen zullen loopen van Alkmaar naar Bergen aan Zee en omgekeerd. De uren van vertrek zifcn geregeld als volgt: Van Alkmaar v. m. 8.50, 11 en n.m. 2.15. Van Bergen aan Zee v. m. 9.55, n.m. 12.10 en 3.50. Wij vernemen, dat bij den veehouder P. v. W.> wonende Bergermeer, alhier, onder een koppel van 19 stuks hoornvee, mond- en klauwzeer is geconstateerd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1