STADSNIEUWS. BUITENLAND. UIT BERGEN. In de gistermorgen alhier gehouden vergadering van den raad, waarhij* de Heer Maschmeijer al'wezig was, werden tot leden van het stembureau voor de Staten verkiezing benoemd de heeren Swaan en Oldenburg, en tot plaatsvervangers de heeren Ley en en Veenhui- zen; bij eventueele herstemming tot leden de heeren Leijen en Veenhuizen, als plaatsvervangers de heeren Baïtus en Maschmeijer; voor de zoonoodige stemming van de periodieke aftreding der gemeenteraadsleden werden gekozen de heeren Baltus en Maschmeijer, tot plaatsvervangers de heeren Leijen en Veenhuizen. Omtrent de verlenging van den termijn van ver laten der onbewoonbaar verklaarde woningen deelde de Voorzitter mede. dat de gemeente geen grond heeft en het daarom moeielijk voor haar zal zijn woningen te doen bouwen, daarbij is het haar zeer lastig om trent den aankoop van grond thans te onderhandelen in verband met het voorgenomen uitbreidingsplan, het verplaatsen der begraafplaats en het bouwen van een gasfabriek. Deze omstandigheden waren aan de gezondheids commissie medegedeeld, waarop deze berichtte geen bezwaar te hebben tegen de verlenging van den ter mijn, waarna de Raad na eenige besprekingen, in hoofdzaak loopende over de woning van Schotten, dio voor de verbouwing niet finantieel geholpen schijnt te kunnen worden, besloot zijne goedkeuring te hech ten aan het voorstel van B. en W. om de verlenging aan te vragen. De Bond verklaarde zich daarna bereid om met steun van het rijk woningen te bouwen, over welke aangelegenheid nader zal worden gesproken. De Heeren Kraakman en Co. verzochten uitdieping van de 2 of 3 ondiepe plaatsen in de vaart, die voor het melkvervoer dagelijks wordt gebruikt. Nadat de Heer Oldenburg inlichtingen had verstrekt en er eenige algemeene besprekingen waren gevoerd werd het verzoek ingewilligd, echter onder bepaling, dat voor de uitdieping een opname zal plaats hebben van de kosten. Mej. M. HopmanSlikker betuigde haren dank voor de haar verleende verhooging van jaarwedde. De heer C. Nannes Gorter verzocht wederom een subsidie van f 75 voor de uitgave van „de Bèrger Badbode", met verzoek jaarlijks deze subsidie te ver- leenen totdat de inkomsten de uitgaven geheel zullen dekken. De heer Veenhuizen zeide dikwijls gehoord te heb ben dat die Badbode niets geeft. De Voorzitter wees op de voordeelen der „Badbode" door de reclame, die zij in zich sluit. De heer Baltus wenschte rekening en verantwoor ding, omdat men anders niet kan zien, wanneer de subsidie niet meer noodig is. De Voorzitter antwoordde daarop, dat er veel te kort was, waarna met algemeene stemmen werd be sloten de subsidie van f 75 andermaal voor een jaar te verleenen, onder bepaling dat de adressant zijn re kening aan den Raad overleggen zal. De Voorzitter zeide dat de strandpacht door hem persoonlijk met het rijk aangegaan verstreken is en h«t rjjk vroeg of de gemeente het strand zal kunnen gebruiken, zoo neen, dan zal het met hem daarover onderhandelen. Zonder noemenswaardige besprekingen besloot men den thans geldenden toestand te handhaven. De wed. C. Swakman verzocht verhooging van haar salaris van f 25 als aanmaakster der kachels. Daar adressante geen bedrag der verlangde verhoo ging had genoemd, werd het adres ter verdere behan deling aangehouden. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van de Gezondheidscommissie uitte de Voorzitter de wen- schelijkheid, vooral met het oog op het drukke vreem delingen-verkeer in den zomer, een ziekenbarak te bouwen. Bij het schrijven der Gezondheids-commissie was een omschrijving der barak gevoegd, waarvan de kosten worden geraamd op f 2250. De Voorzitter noemde de practische bezwaren, zoo als het niet hebben van het noodige personeel en wees daarnaast op het aanwezig zijn van het St. Elisabeth Gesticht te Alkmaar. Bij de besprekingen erkende men de voordeelen, doch was ook doordrongen van de bezwaren. Voorloopig werd dit schrijven daarna voor kennis geving aangenomen. Omtrent de in wording zijnde gasfabriek deelde de voorzitter mede, dat door tusschenkomst van den heer Blok, Inspecteur aan de Gemeentelijke Gasfabriek te Amsterdam, die voor zijne bemoeiingen 100 vergoe ding en 50 restitutie voor reis- en verblijfkosten had gi noten, 9,1 personen toezeg-ging van aansluiting had den gedaan. Het lag in het voornemen van B. en W. de buislei dingen tot aan de woningen gratis te doen aanleggen. De heer Baltus verwees naar Eg-mond aan Zee waar al de buisleidingen ook in huis door de Gemeente wer den aangelegd, wel had het die Gemeente zeer veel gekost, maar z. i. was het idee nog zoo slecht niet. De voorzitter zeide daarop dat B. en W. ook in overweging hadden genomen, om, aannemende dat bij minderbedeelden de aanleg in huis 20 zal kosten, hen deze kosten in 12 termijnen te laten betalen, daarnevens erkende hij dat de meening' van den heer Baltus een zeer goed lokmiddel was. Verdere algemeene besprekingen werden hierover gevoerd, waarna werd medegedeeld dat er in deze zitting geen definitieve besluiten zullen worden geno men. Bij de daarop volgende rondvraag vestigde de heer Baltus de aandacht van den burgemeester op den toe stand van den weg bij den heer Boekel. De voorzitter antwoordde daarop, dat deze weg aati den Polder behoort en hij als lid van het betrokken polderbestuur er de aandacht op zal vestigen. Omtrent het opeenhoopen van water op enkele plaatsen, zeide de voorzitter, dat daarin reeds is voor zien. De openbare vergadering werd daarop gesloten. UIT DE RIJP. Bij Kon. besluit is, met 16 April benoemd tot di recteur van bet post- en telegraafkantoor alhier de heer W. van den Bosch, thans id. te Texel. VAN DEN LANGENDIJK. Dezer dagen herdacht de N. V. afd. Lan- gendijk tot afschaffing van alcoholische dranken haar 14-jarig bestaan. De voorzitter, de heer K. Zeeman, opende de feestavond met een hartelijk woord, waarin by tevens^ zijn teleurstelling uitte over de geringe op komst. Nog werden door hem genoemd eenige cij fers en uitspraken van autoriteiten op allerlei gebied, waardoor het goed recht der drankbestrijders wordt bevestigd. Voorts luisterden de heeren Moeies en Stam dezen avond op met viool- en pianospel. Een mannenkwartet zong eenige liederen, en enkele leden droegen ernstige en luimige stukjes voor. 't Was een recht gezellige avond. Een volgende maal mogen de wegblijvers wel eens meerdere waardeering betoonen voor een hun toch gewis sympathieke zaak. NEKKRAMP. Ie Barneveld is het lijk der aan nekkramp overle den vrouw ter aarde besteld. De familie werd echter niet in het sterfhuis, dat tijdelijk gesloten is, toegela ten. Het beddegoed en de door de vrouw gedragen kleedereu zijn verbrand, de woning wordt ontsmet. I)e man, een behoeftig arbeider, blijft met zes jonge kin deven in kommervolle omstandigheden achter. De ziek te heeft zich sedert niet verder uitgebreid. TREURIGE THUISKOMST. Toen gistermorgen H. Stroobos te Blijham tehuis kwam de man had bij een zieken buur gewaakt vond hij zijn 58-jarige vrouw dood' te bed liggen! EEN VISSCHERSKWE ST1E. Vis sellers te Finsterwold en te Statenzijle hebben bij den burgemeester dier gemeente, eene klacht inge diend tegen visschers in Oost-Friesland (Pruisen), die hunne schuttingen en fuiken voor de botvangst heb ben geplaatst op slijkgronden in den Dollard die tot ons land behooren. Onze visschers vermeenen daar door te worden geschaad. Eene internationale kwestie dus. STIEREN KEURINGEN. L>e provinciale, commissie ter bevordering van de veefokkerij-in Noord-Holland heeft besloten met het oog op het. heerschen van mond- en klauwzeer de stie renkeuringen tot nader te bepalen tijd uit te stellen. DE SUBSIDIEERING DER OPENBARE LEES ZALEN. De N. Ct. schrijft: Een dezer dagen bevatte De Maasbode het bericht, dat de minister van Binnenlandsche Zaken zich in een schrijven gericht- had tot de besturen van Openba re Leeszalen, die voor een subsidie uit 's Rijks kas in aanmerking wenschen te komen- Dè eisehen, waaraan, altijd Volgens De Maasbode, moest voldaan worden, om voor subsidie in aanmer king- te komen, werden in dit kabinets-schrijven hpel wat scherper geformuleerd dan bij de schriftelijke en mondelinge toelichting van den desbetreffenden sub- sidiepost op de begrooting- van Binnenlandsche Zaken voor 1911 het geval was. Alle geschriften van zuiver propagandistische strekking zouden geweerd worden, daar deze in plaats van een zelfstandig oordeel te hel pen vormen, dit in tegendeel zouden belemmeren. "Lec tuur die uit zedelijk oogpunt verwerpelijk is, zou niet mogen worden toegelaten, terwijl romanlectuur geen overheerschend deel van de bibliotheek zou mogen vor- men, doch slechts een bescheiden plaats innemen. Evenmin zou de openbare leeszaal een inrichting mo gen zijn tot het gaan lezen van dagbladen. Ook zou aan personen beneden achttien jaren de toegang ge weigerd moeten worden, met uitzondering van 10- en 17-jarigen, voor wie ouders of voogden schriftelijk toe lating hebben verzocht. Echter bleek ons bij informatie ter bevoegde;- plaat se, dat de Maasbode omtrent dit toch zeer belangrijk onderwerp verre van juist was ingelicht. Dat er van het departement van Binnenlandsche Za ken een schrijven is uitgegaan omtrent de openbare leeszalen is juist, doch deze niet voor publiciteit be stemde missive was niet gericht aan de besturen der openbare leeszalen. En wat 't voornaamste is, de In houd is volstrekt niet gelijk De Maasbode berichtte. Het schrijven is feitelijk een bevestiging en nadere omschrijving van hetgeen bij de behandeling der be grooting zoowel schriftelijk als mondeling door den minister is medegedeeld omtrent de eisehen voor sub- sidieering. De missive gaat dan ook parallel met de bekende eisehen aan de openbare leeszalen te stellen, omtrent welke eisehen reeds vroeger overleg plaats had met de Vereeniging voor Openbare Leeszalen in N ederland. Om slechts enkele punten te releyeeren, voor de propagandistische lectuur geldt de eisch, dat eenzijdigheid vermeden moet worden; de toegang zal geweigerd moeten worden aan personen beneden de 18 jaar, tenzij door ouders of voogden toestemming- is ge geven. Wat de andere punten betreft, noch ten aan zien van de romanlectuur, noch ten aanzien van de dngbladlectuur zijn de eisehen als door De Maasbode geformuleerd, doch geheel overeenkomstig de verkla- ring bij de begrooting door den minister schriftelijk en mondeling gegeven. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat bedoeld schrijven in zooverre een voorloopig' karakter draagt, dat weldra een definitieve regeling, op gelijken grond slag natuurlijk, te verwachten is. Daarna zal blijkens mededeeling- van den minister, hot desbetreffende koninklijk besluit verschijnen. STAATSLOTERIJ. le klasse, 3e lijst. Trekking van heden. Nr. 18832 f 5000nr. 6813 f 1500ns. 715, 14405, 14855 en 18655 f 1000 ns. 3291 en 7238 f 400 ns. 10871 f 200; ns. 2994, 5451, 8347, 9653, 15460 en 17223 f 100. 't NUT. Tn de uitstekend bezette sociëteitszaal van de Har monie trad gisteravond voor het departement Alk maar van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen, als spreker op de heer Emiel Hullebroeck, die vóór de pauze in een voordracht het oud-Vlaamsche volkslied behandelde. Het volk, zoo zeide hij, heeft altijd ge zongen, muziek is den menscb aangeboren, van de roegste tijden af heeft bij alle volkeren de gewoonte geheerscht om gevoelens van vreugde en smart in muziek uit te drukken. De volksliederen hebben zich ontwikkeld uit den Gregoriaanschen zang; op de ker kelijke melodiën werden eerst Latijnsche, later ook Vlaamsche en Fransche woorden gezongen, eindelijk ook wereldsche zangen gemaakt, hetgeen spreker toe lichtte door o. a. uit „Meidans" en „Soldaat en bede laar" eenige gedeelten te zingen.. Daarna stond hij stil bij de minneliederen, waarin om beurten teeder- heid en hartstocht worden bezongen, in vorm en op vatting zooveel grilliger dan de kerkliederen. Tot hoogen bloei geraakte het volkslied nadat Guido van Arrezzo het notenschrift had uitgevonden. De minne zangers van toen hebben allerlei gebeurtenissen en sentimenten op gevoelvolle wijze bezongen. Hun lie deren zijn van verhalenden aard soms 30 a 50 couplet ten lang. Ter illustratie zong spreker eenige gedeel ten van „Naar Oostland willen wij rijden", van het lied „Van twee Conines kinderen", van den strijdzang der geuzen: „Wilhelmus" en „de tiende penning", ver der „het diedje van den koekoek," „het kwezelken," het reuzelied," „des winters als het reghent," op gevoelige geestige wijze, zoodat er werd genoten, men nu eens werd ontroerd, dan weer in vroolijke stemming werd gebracht. Wanneer men nu, zoo ging de spreker daarna voort, de goede degelijke volksliederen uit de laatste 150 jaar zou willen verzamelen, dan zou men spoedig mer ken, dat dit niet de moeite waard1 zo-u zijn. Het volks lied is een tijdperk van verval ingetreden. Niemand beoefent het meer. De oorzaak? De dichters en com ponisten kunnen niet meer eenvoudig zijn. Kunst is gevoel, iets aangeborens, dat niet aangeleerd kan wor- (1od. In de voLksmassa zeil zit thans te weinig* gevoel, zij is te weinig beschaafd, is niet meer voor het schoo' ne vatbaar. Verschrikkelijk is wat het volk aan lied jes zingt, koopt en verspreidt. Waar is de tijd der minnezangers? Gelukkig is er een opflikkering waar te nemen, maar men is nog maar aan het begin. De dichters moeten nog veel meer doen voor het volk, hun scheppingen moeten het karakter hebben dat het volk pakt', in stede van te zijn betraande poëzie vol lamen taties en bitter geween. Het Nederlandsche volk wil geen zwart rouwfloers, het wil de blijde, koesterende zonnestralen van zijn landouwen in zijn poëzie. Als eerst de woorden er maar zijn, komt de muziek er van zelf dat 12 componisten het liedje van René de Clercq „Moederke alleen" op muziek gezet hebben, is een doorslaand bewijs. Met een gloedvolle peroratie ten bate van het volks lied eindigde spreker zijn luid toegejuichte en her haaldelijk door applaus onderbroken voordracht. Na de pauze zou de heer Hullebroeck een keuze uit zijn liederen geven, zeide het programma. Niet alleen werd met groote belangstelling geluisterd naar de aardige liedekens met een mooie tenorstem schoon ge zongen, maar.Doch laat ons eerst even vertellen wat de zanger-componist gaf. Na voldaan te hebben aan het tot hem in de pauze gerichte verzoek, om eenige coupletten van den Vlaamschen Leeuw te zin gen, waarvoor hij hartelijk toegejuicht werd, gaf dc heer Hullebroeck allereerst het bekende, altijd-mooie „Moederke alleen," door den componist zelf met zoo veel innigheid vertolkt, vervolgens de guitige liedjes „Mooi Grietje, De jongens zeggen 't aan d'e meisjes, als T Zondag- is, het lieve Marleentje, het vroolijke als 't Kermis wordt, de aandoenlijke liedjes Boorlingsken (pasgeboren kindje), mijn kleon, kleen dochtertje, het krachtig pn forsch gezongene „Hoezee Der wilde Noordzee! De zee van Nederland," dat daverenden bij val vond, het leutige in 't Klavergroen, het lieve slaapliedeke de Bietebouw, (de boeman), het ernstige Hemelhuis, het ondeugende liedje Lapper Krispijn, dat de menschen deed schudden van den lach, dp Vlaamsche Kermis, de kwikstaart; met- dp pchaehten- liefde (een Schacljt is een pas aangekomen student) kwamen we in de studentenliederen, en toen de „gilde viert" kwam, kreeg het publiek blijkbaar lust mee te zingen, zoo aanstekelijk werkte de yroolijkp zayg. Dp gulle Vlaming, dip het keerlij^ vond de deftige Alk- ma arsohe nutsuienschen eens los te maken, was daar voor te vinden ei; toen kwam het onverwachte en on gedachte; dp laatste Nutsvergadering- begon op een bruiloft te gelijken en vroolijk zong men een refrein als: Het beste biertje lust hem niet, Het liefste liedje sust hem niet, Het mooiste meisje kust hem niet, Hoog- het glas! Hoog het hart! Hoog het lied! En j Liever dan een visch die in een goudzee zwemt, Liever dan een vogel, die geen sparen kent, Liever dan een freule, Tineken van Heule, lineken, ons maartjen in zijn hemd! De bezoeksters en de bezoekers hadden er schik in, de componist-zanger had er schik in kortom het was een vroolijke bijeenkomst, een bijeenkomst, waar van men eerlijk gezegd in Alkmaar de mogelijk heid te voren in twijfel zou hebben getrokken, Ziezoo, zei toen aai; het slot de heer Hullebroeck, ge hebt onze liedjes nu meegezongen, hetgeen bewijst dat ze in uw smaak vallen, onthoudt ze nu, zing ze nog eens, leert ze aan anderen, dan werkt ge mee aan wat ik we tot levensdoel heb gestéld, waaraan ik al mijn krachten wil geven: opbeuring van het volkslied. (Langdurig, daverend applaus), ln een geestdriftig slotwoord zei de voorzitter, de heer Verkuyl, dat het zingen op een nutsavond en het uitspreken door den spreker hetgeen de voorzitter had willen zeggen zeker nog nimmer was geschied. Daar om kon hij volstaan niet den apostel van het Neder landsche, het Vlaamsche lied, een warmen handdruk te geven. Bij het verlaten van de zaal hoorde men duidelijk, flat de aanwezigen opgetogen waren over het genot, dat ze zonder eenige verveling eenige uren achtereen hadden gesmaakt, dat de Vlaamsche zanger en com ponist allen had meegesleept, dat aan den laatsten nutsavond van dit seizoen zal verbonden blijven de herinnering aan een avond, waarop een vroolijke, ge zellige toon heersohte. Waar blijkens het bovenstaande verslag het optre den van den heer Hullebroeck zulk een beslist succes is geweest, hebben wij gemeend, dat het bij velen onzer lezers, die geen lid van het Alg. Nederl. Verbond of van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn, in den smaak zou vallen zoo we hen in de gelegenheid stelden dezen „apostel van het Nederlandsche lied,"de zen bekenden componist, wiens liederen hier op zang uitvoeringen zoo vaak worden gezongen, ook eens te hooren, met hem mee te zingen en daardoor aan de mooie liedjes weer meerdere bekendheid te geven. Zou de heer Hullebroeck, die in den regel eenige plaatsen in ons land op een rondreis bezoekt, echter bereid gevonden worden, speciaal voor de abonné's der Alkmaarsche Courant uit België naar hier te komen? We vroegen het hem en hij vond ons plan zoo sym pathiek, dat hij er onmiddellijk voor te vinden was. Na eenig beraad werd de datum vastgesteld op 20 April, terwijl de lieder- en voordracht-avond zal plaats hebben in de Groote Zaal der Harmonie en, zooals on ze abonné's natuurlijk reeds vermoeden, de toegangs prijs zoo gesteld zal worden, dat ook bezitters van niet bijster-gespekte beurzen dan aanwezig kunnen zijn. In overleg met den zanger-toondichter werd verder be sloten vóór de pauze een „leutiger," een vroolijker on derwerp te kiezen dan voor de nutsavond, n.l. „VlnaiiiNCIi leven en leute". Dan zal de dichter vertellen van het Vlaamsche le ven, van optochten en feestvieringen der groote stee den (de Vlaamsche Leeuw, de jongens van Gent, zal hij ei bij zingen), dan zal hij het Vlaamsche studentle- u'u schilderen (krijgen we weer „De gilde viert" en ook 'les-tament van een student) zal hij ons de feestdagen van het Vlaamsche buitenleven schetsen en bezingen (o. a. de liedjes: Het vertrek en de terugkomst der Eranschman, naar Frankrijk!' Brief uit Vlaanderen, Waar kan men beter zijn!), zal hij een aardige schets geven van kermis en jaarmarkten en reuzenoptochten, terwijl in de tweede afdeeling- weer een keus uit zijn liederen zal worden gedaan. Nadere bijzonderheden over een bon, de inwisseling dei kaarten etc. zullen we spoedig vermelden. Heden volstaan we met deze mededeeling, welke, naar wij hopen, met belangstelling- zal worden verno men! K1NDEEKLEEDING EN KINDERVOEDING. in adat mevr. Boelmans ter Spill de vergadering, die gisteravond in de Polderkamer van het Stadhuis werd gehouden, voor geopend had verklaard, werden de notulen ouveranderd vastgesteld. Uit het daarna uitgebrachte jaarverslag ontleenen we o. a.dat het groot voordeelig saldo niet moet worden geweten aan verkeerd toegepaste zuinigheid; dat aan contributie werd ontvangen 552, aan bij dragen 44.55, tegen resp. 539 en 23.70 in 1909- dat de Gemeente wederom 300 subsidie verleende; dat 8 uitdeelingen hadden plaats gehad, n.l. ten be hoeve van 145 gezinnen aan ,344 kindereu, waarvan van de le Gemeenteschool 72, van de 5e 70, van de 2e van de R. Kath. Jongensschool 20, van de R.- Kath. Meisjesschool 68, van de Christelijke School 13 de kinderen kregen ieder 1 hpmd, 1 broek, 1 borst rok^ 1 paar kousen en 1 paar klompen. Een bijzonder woord van dank werd in het verslag gebracht aan de heeren Englander en Kuiper, die zoo dikwijls de kleinen met een warm kleedingstuk ver blijdden, Een paar maal werd voor kindervoeding ge zorgd. Tenslotte werd in herinnering gebracht het Hl-jarig bestaan der vereeniging, bij welke gelegen heid de Rederijkerskamer „Bilderdijk" haar een uit voering aanbood, welke 192.40 in de kas- der veree niging deed' vloeien, waarvoor „Bilderdijk" hartelijk dank werd g-ezegd. De rekening s-loot met- een batig saldo van 183.11, bij een ontvangst van 1072.845, en werd zonder eeni ge bespreking goedgekeurd. Mevr. Ripping.Bunnik werd met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid herkozen. Bij de daarna gevolgde rondvraag wees de heer J. J. IKooij er op, dat de uitgaven voor kindervoeding zeer gering waren 1.88) hoewel er z.i. veel meer be hoefte aan bestaat; het serieuze onderzoek op enkele scholen ingesteld, staafde deze meening. Gedurende de 10 jaren van- het bestaan der vereeniging heeft deze zich in hoofdzaak bewogen op het' gebied der kinder idee ding, en hoewel de onderwijzers dit allen zeker op hoogen prijs zullen stellen, is de zorg voor kinderklee- ding feitelijk een halve taak der vereeniging. Mocht het bestuur zeggen„o. 1. bestaat er alleen gebrek aan kleeding," spr, meende, dat waar gebrek is aan blee ding, de voeding ook onvoldoende is. Waar de school- voedlng- nog niet door de vereeniging is ingevoerd, vraagt spr. of de vereeniging dit in 't vervolg meer dan tot. nu top aal doen, daar de dubbele naam der vereeniging een krachtige actie voor voeding- door an deren in den weg staat. Spr, zou daarom willen voorstellen dat het bestuur in overweging- zal nemen „kindervoeding" van haar naam af te voeren, opdat- een andere vereeniging die taak op zich zal kunnen nemen. De 1 residente antwoordde naar aanleiding- van het gesprokene, dat er bij het bestuur niet meerdere aan- ragen- om voeding waren ingekomen. Was dit-wol het geval, dan had de vereeniging ook meer daaraan ge daan; verder verklaarde zij wel iets voor het denkbeeld van den heer Kooij te gevoelen en zegde overweging daarvan in het Bestuur toe. Nadat de heer Beijneveldt de meening van den heer Kooij had onderschreven en de Presidente de toezeg ging eener overweging- in het Bestuur had herhaald, sloot zij op de gebruikelijke wijze de vergadering, die door slechts 3 gewone leden was bezocht. HEDENDAAGSCHE STAATKUNDE EN GODSDIENST. In zijn derde en laatste voordracht, morgenavond in de Harmonie voor de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden „Evangelische Unie", zal prof. Eerdmans spreken over „Godsdienst en Politiek". Hij zal betoogen, dat de liberalen de oorzaak van den huidigen toestand zijn, daar ze Rome sterk maak ten en de Kerk prijs gaven aan de rechtzinnigen. Hun leuze wasgodsdienst en politiek moeten ge scheiden zijn. Deze leuze is onjuist. Godsdienst laat zich niet beperken tot een klein gebied. De liberalen kunnen leeren uit het heden, dat het Clericalisme niet bestreden wordt dan door ook op kerkelijk-godsdienstig gebied het vrijzinnige geloof te verdedigen. Verschillende districten bewijzen, dat het voor de politiek van belang is, dat het vrijzinnig geloof niet wordt verdrukt. De godsdienst is onmisbaar zonder deze is geen dragelijk sociaal leven mogeljjk. De godsdienst is niet te verwarren met Kerk en Clericalisme. Het heden, aldus zal prof. Eerdmans aantoonen, roept daarom den liberalen toe, dat het van groot belang is, dat zij hunne godsdienstig-kerkelrjke gedragingen herzien. EEN WIELR1JDER8VEREENIGING. Alhier is opgericht eene wielrijdersvereeniging onder den naam van „Sport", secretariaat mej. J. de Visser, Oudegra< ht, EERVOL ONTSLAG. Wegens vertrek uit de gemeente is den heer M. ,1. Duinker eervol ontslag- verleend als onder-brandmees ter. VERBETERING. De Commissaris van Politie verzoekt ons te melden dat de bekentenis door de drie jongens, waarvan we gisteren in een berichtje over ongeoorloofde handelin gen melding maakten, niet is afgelgd tegenover hein, doch tegenover den Inspecteur van Politie. EVANGELISCH LUTHERSCHE GEMEENTE. De godsdienstoefeningen van de Evangelisch-Lu- thersche Gemeente zullen vanaf Zondag a.s. wederom om 10 uur beginnen inplaat.s van om half elf. AGENDA. WOENSDAG. Comité^ van Aktie voor 't Volkspetitionnement, 8Va uur, in „de Voorwaarts". Alkm. Turnclub „Kracht en Vlugheid," jongensafd. III 6—7 uur, jongensafd. II 7—8 uur, Harmonie. .Mannenkoor „De Vereenigde Zangers," repetitie, 7",', uur, lokaal „Diligentia." I-aatwtc Berichten DEBIERECHT OP DE TABAK. s-GRAVENHAGE29 Februari. Met de meeste be slistheid wordt van de best ingelichte zijde het gerucht van terugneming van het ontwerp van debietreeht op de tabak tegengesrpoken. Heden confereerden aan het departement de vertegenwoordigers van twee vakbon- den van tabaksbewerkers over het ontwerp. BELGIE. In antwoord op een vraag, hem in de Kamer gedaan, antwoordde de minister van landbouw,- dat de grenzen voor den invoer van buitenlandseh vee gesloten zijn, ten einde den Belgischen veestapel te vrijwaren tegen het mond- en klauwzeer, dat zich in Holland uitbreidt. ENGELAND. In het Hoog-erhuis heeft lord Landa- downe medegedeeld, dat het hem niet mogelijk is zijn hervormingsontwerp in te dienen vóór Paschen, daar hij heeft ingezien, dat elk hervormings-ontwerp het koninklijk voorrecht van de peers-benoeming- raakt. Hij kondigde aan, dat hij in overeenstemming met hetgeen vroeger is geschied en met het parlementair gebruik, den SOsten Maart zal voorstellen een adres aan den Koning te richten, waarin Zijne Majesteit wordt verzocht met het oog op de hervorming van het Huis goed te keuren, dat een wetsontwerp zal worden ingediend tot besnoeiing van het koninklijk preroga tief ten opzichte van de benoeming van peers. HONGARIJE. In de Kamer kwam minister-presi dent Iledervary op tegen de bewering-, dat de aanbouw van „Nooitbenauwds" geschied zou zijn op aandringen van een vreemde mogendheid. De vloot heeft geen an der doel dan de verdediging der kusten. ITALIË. De Koning heeft op het telegram van Keizer Wilhelm geantwoord, dat het verbond der beide volkeren steeds een krachtige waarborg zal zijn voor

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2