DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. Honderd en dertiende Jaargang. DONDERDAG MAART. Markt-politie BINNENLAND. Het Gouden Bed. No. 76 1911. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van be langhebbenden, dat van heden af de aanvoer van vee ter markt alleen mag plaats hebben door de Houttilstraat van de zijde van Koningsstraat, Pie terstraat en Peperstraat, en dat aan voer vóór des morgens 6 uur ten strengste is verboden. Alkmaar, 29 Maart 1Q1I. Burgem. en Wethoud. van Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. MAARSCH COURANT. IAVt< KEÏJfISOEVIJfG. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1S45 (Staatsblad Ko. 22) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: Het KOHIER der {PERSON EELE BELASTING No. 1, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord holland te Amsterdam den 27 Maart 1.1. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van drie maanden binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend Alkmaar, den 29 Maart 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIFPING. Onderstaand persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter Secretarie aan te melden tusschen 9 en 1 uur JAM WILLEM VAM VEEM geb. 12-10-1891 te Utrecht, van beroep boekdrukker. Afd. Bevolking. ALKMAAR, 30 Maart 1911. Een eigenaardige couranten-oorlog woedt op het ooganblik in Frankrijk. Men weet, dat de Parijsche bladen verbazend veel doen aan reclame, groote som men besteden aan allerlei doeleinden, teneinde de aan dacht op zich te vestigen en lezers te trekken. Wat heeft de Matin al niet uitgevonden, wat heeft het al niet een honderdduizenden besteed, om toch maar het meest gelezen blad te worden. Nu eens woelden de lezers den grond in de openbare parken om, teneinde een penning te vinden, welke recht gaf op een kapi taal, dan weer braken ze zich bijna liet hoofd, om een moeielijk raadsel op te lossen, waarmede een fortuin t.e verdienen viel. Verleden jaar kwam men op het denkbeeld een vliegtocht te organiseeren, omdat hier door de vliegkunst zou worden aangewakkerd en de haat tegen Duitschland eveneens. Het opzet ge lukte uitnemend. De vliegtocht slaagde buitenge woon goed en de nationale hartstochten werden flink aangeblazen. De groote concurrent van de Matin, het Journal, zon op Wraak en organiseerde een rondvlucht, die niet in Frankrijk bleef, die geen nationale hartstoch ten prikkelde, maar die de vliegkunst zou stellen in dienst van de internationale verbroedering. „Parijs Berlijn" werd de tocht gedoopt en met het Fransche Journal zou de Duitsche Morgenpost samenwerken. Men besloot echter aan deze onderneming eenige uitbreiding te geven, de Engelsche Standard en do Belgische Petit Bleu zouden ook meedoen, Londen en Brussel werden in den tocht opgenomen en de Nederlandsche vereeniging voor luchtscheepvaart wist gedaan te krijgen, dat de rondvlucht over Nederland zou gaan. De Matin vond het echter verre van aangenaam, dat liet plan van de collega zoo goed van stapel liep. Het bladzweeg. Maar zijn sportredacteur, de heer Laurent, gaf plotseling een blaadje uit „de Driekleur," waarin de rondvlucht verdacht wordt ge maakt en de ondernemers spionnen worden genoemd, die het vaderland verraden en voor rekening en in het belang van Duitschland' werken. Immers, zoo wordt betoogd, het zenden van de beste Fransche machines voorzien van de nieuwste verbeteringen naar Duitsch land, komt neer op het mededeelen „aan den vijand" van nationale militaire geheimen, beteekent boven dien dein naijver der Duitschers opwekken en hen aan- sporen zich meer toeteleggen op de vliegkunst.. Het ec-rste argument is natuurlijk dwaasheid: wie als Duitscher in Frankrijk vliegen wil leeren, wordt, mits hij maar betaalt, graag ontvangen, en wil hij een vliegmachine met de nieuwste verbeteringen koopeai men zal er hem wat graag een leveren. Het tweede argument heeft meer waarde en het Duitsche lid dei- commissie van voorbereiding, majoor von Parseval, heeft in een onderhoud dan ook gezegd, dat de Fran sche vliegtocht door Duitschland voor de Duitsche openbare meening een zweepslag zou zijn. Dit argu ment geeft de oppositie inderdaad eenigen grond. Het Journal doet intusschen wat het kan om haar te be strijden. Het beroept zich op den vorigen minister van buitenlandsche zaken, op den gezant den heer (Jambon, op de Fransche aeroclub, die in Frankrijk de militaire en burgerlijke vliegsport in het leven riep, en hare gelukwensehen voor het „intelligente en ge lukkige initiatief' betuigde, op de commissie voor den 11 ansch-Duitschen handel, op gemeenteraden, op Fransche vliegmachine-fabrikanten. Dat is, zegt het blad, ons voldoende, hun aller wil heeft ons geleid en zal ons ook verder leiden. Maar met dit al wint de oppositie veld. En de Matin had geluk, immens ze kon haar compagne beginnen juist na de boosaardige aanvallen van verscheiden Duitsche couranten op het Fransche vreemdelingenlegioen, waarover wij in deze rubriek onlangs spraken. De Comission sportive aéronautique, welke het geval netelig begon te vinden, heeft gezegd, dat zij zich niet met de regeling kon belasten en dit besluit wordt beschouwd als een zich terugtrekken van de officieele luchtvaartwereld om vaderlandslievende re denen. Is heb niet teekenend voor den geest in Frankrijk dat een sport-onderneming faalt, of althans groote kans heeft te zullen mislukken, enkel en alleen om dat Duitschland er bij betrokken is. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is tegen Maandagavond voorna melijk bijeengeroepen tot het in de volgende dagen dier week in de ufdeelingen onderzoeken van de laat stelijk door do Tweede Kamer aangenomen wetsont werpen, waaronder de zedelijklieidswet en zoo noodig tot- afdoening in openbare vergadering van onderge schikte wetsontwerpen daarvoor gereed. Aan het einde der week gaat 4e Kamer dan weer uiteen. TWEEDE KAMER. He Tweede Kamer zal behalve de tegen Woensdag middag 5 April vastgestelde vergadering voor de eindstemming over het ontwerp tot. wijziging der ar beidswet, ook Dinsdagnamiddag 4 April, te halftwee, nog een korte openbare zitting houden in verband met een voorstel van de centrale sectie om nog eerfige kleine wetsontwerpen te behandelen. DE SURINAME-COM MISSIE. De lieeren dr. D. Bos, licl van de1 Tweede Kamer en J. van Vollenhoven, directeur der Deli-Maatschappij, te zamen vormende de sub-commissie van de commis sie tot het instellen van een onderzoek naar den econo- mischen en financieelen toestand der kolonie Surina me en het beramen- van maatregelen tot verbetering an dien toestand, zullen met den aan die commissie toogevoogden secretaris, mr. S. J. R. de Monchy, op 29 April a.s. naar de kolonie vertrekken. Zij zullen-de eis niet maken met de directe verbinding met Para maribo van den K. W.-I. M., doch gaan eerst naar -New-lork, om vandaar met een der bacovensehepen van den K. W.-I. M. naar Suriname te vertrekken. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM 77) o_ Het was de geprikkelde stemming, zooals die steeds in October bij haar begon. „Ik moet opnieuw zuinig leven, mal elk jaar be gin October moet ik bezuinigen. Een geluk, dat de premiere dit jaar zoo vroeg is. Ik had anders mooie drie maanden gehad. Wat denk je, Eelix, dat ik de menschen voor de. trousseau al heb moeten betalen? oor het linnengoed alleen heb ik al over de twee dui zend mark op rekening staan, om van den kleermaker in t geheel niet te spreken? Hemel. de menschen zijn heel vriendelijk. Zij weten met wien Pieps trouwt. Daarom is er niet zoo'n vreeselijke haast bij, doch alleen fatsoenshalve, Felixje; weet je De menschen in de zaak groeten heel anders, als'men hun van tijd tot tijd een beetje geld) laat zien!" Begin October werd dc trousseau geleverd en me vrouw Mara arrangeerde een formeele tentoonstelling. -twee jeugdige winkeljuffrouwen waren den gan- schen voormiddag bezig met het uitstallen van hèt uitzet, dat in de twee groote salons plaats vond. Zelf zeiden zij. „als voor een prinses!" Kan bewoog zich met onbeschrijfelijke zekerheid te midden van deze wolken vau kant, zijden rokken, pel- u i i P mecle rangscliikken, toonde, zeer veel smaak, bolsterde plooien en draperiën met de handig heid van een decorateur, schoof de poppen met de kostbare toiletten in de juiste positie, liet de bloemeiu voJgens zijn aanwijzing- verdeelen, spreidde de Ween- sche geschenken uit, alle duizenden kostbare kleinig- halcn \au een verfijnd vrouwentoilet en het amuseer de de jonge meisjes onder leiding van een knappen, eleganteu en galanten man te werken. Volijverig brachten zij steeds weer op zijn aanwijzing verande ringen aan, lachten, als hij haar op zijn beminnelijke, vleiende manier complimenten maakte en haar aan spoorde het hoogste, wat zij aan decoratiekunst beza- ten, ten toon te spreiden. Toen eindelijk alles gereed was, riep hij mevrouw Mara en Pieps binnen. Hij glom van genoegen, alles was zoo buitengewoon goed gelukt, als men het in „Berlijn nog nooit had gezien". Mevrouw Mara vouw- de in vrome aandacht de banden. Pieps ging van tafel tot tafel, van pop tot pop, nam alles in oogenschouw, zooals zij het in een winkel zou hebben gedaan. Zij voejde geen verband tusschen al de dingen, welke zij rondom zich zag en zichzelf; voelde niet eens den wensch bij zich opkomen ze aan te trekken. Kari en mevrouw Mara maakten elkaar complimen ten. Zij spraken lang en breedvoerig- over elk toilet afzonderlijk, over de sprookjesachtige négligé's. Kari zeide: „een vrouw is, wat zij draagt." Pieps lachte. „Wordt dan op een van de poppen verliefd." Hij nam haar gelaat tusschen zijn beide handen en kuste haar op den mond: „Maar de pop moet het kopje hebben, het lieve mondje en de mooie oogjes!" Zijn verliefdheid nam toe als hij zich indacht, hoe zijne Pieps er in al deze verrukkelijke dingen moest uitzien. Op hef gezantschap zouden zij oogen opzet ten. Zulk een, elegant, lief poppetje was er niet in eenen, laat staan dan in Berlijn. De kleermaker had een fraai auto-costuum gele verd. „Luister, Piepsel, je moet mee naar Wittenberge. Het is toch belachelijk. Het is eigenlijk geen course met wedrenwagens het is een gemoedelijke rijtoer, anders niet! Kom je moet papa, overhalen, dat hij je mee laat gaan. Paulsin gaat ook met hare Doorluch tigheid en twee dames van het gezantschap. Het is een beleediging voor mij, als ik mijn verloofde niet bij mij heb.... is liet niet, mama, een beleedigingEn donk eens: het kranige cost-uum! Iedereen, zal mij be nijden. Hoor eens, mama, u moet ook met papa spre ken!" Als een kleine jongen bleef hij eigenzinnig vasthou- TRAKTEMENTS VERBETERING OFFI CIEREN. Onze hoefijzer-correspondent van het H b 1 d. meldt Dezer dagen bevatte „De Avondpost" een bericht omtrent de plannen van Minister Colijn betreffende do traktements-verbetering voor officieren, volgens hetwelk die plannen eigenlijk ongeveer zouden neer komen op wat Minister Cool had voorgesteld. Immers de traktementsverbetering zou worden losgemaakt van de pensioensverbetering en voor deze: laatste zon oen vierde van liet bedrag der traktementsverhöogin- gen worden gereserveerd. Daar dit nu was wat de heer L olijn als Kamerlid verkeerd had geacht, leek het mij ongelooflijk, dat' hij het als Minister toch zou voor stellen. Bij informatie is mij dan ook gebleken, dat het be richt lang niet geheel juist is. De Minister splitst de noodig- geachte pensioensver X-tering- in tweeën. De algemeene verhooging van pensioenen, waarbij ook Marine zou zijn betrokken, zal later komen. Afgescheiden daarvan echter is een belangrijke vervroeging- van den pensioensleeftijd en P011si°ensverhooging ontworpen voor kapiteins en hoofdofficieren van infanterie en artillerie met daar aan verbonden landweerplicht. Deze maatregel, die buiten verband met Marine kan worden genomen, zal naar men verwacht het dubbele voordeel opleveren van een snellere promotie bij de genoemde wapens en van aanvulling van het tekort van officierskader hij de landweer. "De traktementsverbetering, waarvan het bedrag ongeveer gelijk zal wezen aan het door Minis ter Oool beoogde, zal aan deze laatste pensioensrege ling worden vastgekoppeld en het is dus slechts de meer algemeene pensioensherziening, die los daarvan later zal volgen. Overigens wordt ook door Minister Cool een vierde gedeelte, van do traktementsverbetering gereserveerd voor de pensioensverhooging, terwijl het eindcijfer voor zijn plannen in deze ongeveer overeen zal komen met het door hem als Kamerlid genoemde, bedrag van 1 millioen gulden. De traktementsverbetering met daaraan verbonden pensioensverhooging zal vermoedelijk nog in dit zit tingsjaar bij de Tweede Kamer inkomen. PROVINCIALE STATENVERKIEZING. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord-Holland, in het district Schagen, luidt als volgt: J. Burger Jbz., R.-K., gesteund door A. R. te Dirkshorn, gem. Ilarencarspel, 1871; M. J. Kroon, Oudcarspel, vrijzinnig-, 475; J. Met, Heerhugowaard, vrijz., 2301; A. J. Peeck, Schoorl, vrijz., 825; J. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp, vrijz., 220 stemmen. Herstemming alzoo tusschen de lieeren Burger eu Met. Gemengd nieuws. EEN ANGSTIG OOGENBLIK. In een aanval van razernij drong de 35-jarige J. K. to Joure aan toevallen lijdende met een geopend mes in de hand de woning van den doopsgezinden pre dikant, Hartog binnen. In de woonkamer viel hij een der dochters aan. Op het gegil van haar kwam ds. H. af, die poogde K. het mes af te nemen, wat niet ge lukte en waarbij ds. H. verwondingen kreeg. Met be hulp van anderen werd men K. meester, die onder he- ig verzet huiswaarts gebracht werd. K. wist zich la ter niets meer van het gebeurde te herinneren. EEN NIEUW SOORT HULDE, cederen avond kunnen de wandelaars te Amsterdam op het Frederiksplein hoog in de lucht en te midden der sprekende electrische reclames, boven het Paleis voor Volksvlijt, in schitterende letters lezen: Komen 3 April, Jan Maandag! Je vrienden. Men ziet hoe Jan Maandag's vrienden „de lucht in gaan met hun jovialen jubilaris. den aan het idéé den tocht met Pieps te maken. Mevrouw Mara, knikte overtuigd. „Natuurlijk", Pieps moest mee. I ieps had liet hoofd gebogen, een uitdrukking van smartelijke verlegenheid lag op haar fijn gelaat. „Je bent toch niet bang, Piepsdat zou akeli zijn.^ Bang zijn is vreeselijk burgerlijk, weet je...." I iep-s schudde het hoofd. „Als ik bang- was, zou ik het zeggen. Dat is het in het geheel niet. Maar nu zou ik er papa, niet lastig- mee willen vallen. Hij is au zoo zenuwachtig, zoo". „Belachelijk.ik ben ook zenuwachtig." Kari liep boos tusschen de tafels heen en weer, een diepe rimpel misvormde zijn knap, vriendelijk jongens gezicht en gaf boosheid in plaats van ernst te zien. ..Dat is zoo mengde mevrouw Mara er zich nu we der m. „Kari kan even opgewonden zijn als papa, papa; staat, voor een wedren en Kari staat voor een wedren. En voor het concours van Kari is veel meer moed noodig. Vat kan papa overkomen? Men zal htm tienmaal in plaats van twaalf maal terug-roepen Maar Kari. Kari viel haar in de rede: „Kom, mama, mij ge beurt niets. Of denkt u, dat ik Pieps dan zou mee nemen? Neen ik maak er een een hij dacht na, „een beginselvraag van, begrijpt ge, Pieps? Ik wil eens zien, of je werkelijk van mij houdt! Tot nu toe schijnt het mij, dat je meer van je papa houdt! Dat is nu juist geen aangename positie voor een man Als men voor iemand gevoelt, dan moet men het hem bewijzen! Heb ik gelijk, mama?" Mevrouw Mara gaf hem gelijk, en- nu beviel hij haar bijzonder, omdat hij zoo „mannelijk" sprak en een beetje aan Paul's autoriteit schudde. ,Maar ik heb toch tijd genoeg, Kari, om je te be wijzen, dat ik je liefheb, moet het nu juist zijn. Zij keek hem daarbij niet- aan, voor het eerst ont stemd over zijn dwaas, kinderachtig gepraat. En hij- voelde het vijandige in haar, den lijdelijken tegen stand, welke zich voor het eerst met de „Noord-Duit- sche stijfhoofdigheid" aan hem vertoonde. „Misschien deelt men bij u in Duitschland de liefde DE INBRAAK IN „DUIN EN BOSCH." Het onderzoek naar don inbraak in het Krankzinni gengesticht „Duin en Bosch" te Oastricum duurt nu ïeeds maanden voort. De- indertijd in hechtenis geno- men en later in vrijheid gestelde beambte wordt nog herhaaldelijk gehoord en is daartoe zelfs op den open baren weg aangehouden, terwijl hij met vrouw en kind bezoek wilde afleggen bij een familie. PARKSCHOUWBURG-RUÏNE. De politie van het- bureau Jonas Daniël Meijerplein, onraad bespeurende in de ruïne van den Parkschouw- burg* te Amsterdam, heeft gistermiddag omstreeks 12 uur, de bouwvallen doorzicht. o.ok in volgens den kalender! Als ik een bewijs van liefde van je verlang, dan kan ik niet op mijn vingers narekenen, of ik dat over drie, acht of tien dagen op dat en, dat uur, en zoo en zooveel minuten kan ver wachten Dat is belachelijkUt heb ook niet lang overlegd, hoe mijn familie mij zou aanvallen, omdat ik geen vrouw met een krui sster heb gekozen. Van lieps houd ik, heb ik hun gezegd en daarmede uit! En met uwe -gravinnen kunt gij naar de pomp loopen, als gij wilt! Ik trouw, die ik lief heb, en daarmede basta! En om hun dat te zeggen, heb ik ook geen dag en uur uitgezocht Pieps boog het hoofd nog dieper. Zij was zeer bleek. Haar lippen waren vast op elkaar geklemd. „Je moet je niet zoo opwinden, Kari!" fluisterde mevrouw Mara. „Luister, Pieps is nu eenmaal geen V eensche, bij haar is alles wat stijver, maar daarom meent zij het even goed met, je. En met papa zal zij spreken, niet waar, Pieps?" „Ja", zei Pieps, luid en hard. „Ik zal met papa spreken, dan zal Kari overtuigd worden, dat ik van hem houd." Kari kuste haar koude handen, haar gezicht. Zege vierend keek hij over Pieps schouder naar mevrouw Mara, slim knipoogend. Wel, had hij dat niet prach tig gedaan? O, hij kon ook streng zijn, hij zou Piepsel wel dres- sc.eren I rank Nehls kwam deze dagen in het geheel niet thuis. Mevrouw Mara miste hem nu niet. Er was nu zooveel met Kari te bespreken,- en Paul trok er altijd zoo'n spottend gezicht bij, neen, zij was heel blij, dat hij het nu in den schouwburg zoo -druk had, bui- tenshuis^at en 's avonds in de club doorbracht. Ook bij de five o'clock was hij niet bepaald noodig. Fi kwamen toch voor het meerendeel dames. Als een der lantsten verscheen mevrouw Bars. Zij stelde haar verloofde voor, den heer Teumer, die tot nu toe op zijn bureau was geweest, „Een collega van uw zwager zeide zij tot de vrouw des huizes. Mie vrouw Mara was altijd „zeer verheugd" en heel spoe dig' bereid de poorten barer woning voor nieuwe bezoe kers te openen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1