BUITENLAND. deiueng«|e ui«<ledeeliug«u, BRAND IN HET STAATSKAPITOOL VAN NIEUW-YORK. Zij heeft daarbij de hand gelegd op een. paar jon gens, die reeds eenigen voorraad zink hadden bijeenge bracht. UIT URSEM. De Raad dezer Gemeente vergaderde gistermiddag, behoudens een vacature ontstaan door het vertrek van den heer Houtkooper, in voltallige zitting. Na opening werden de notulen voorgelezen, waarna de heer Schouten vroeg waarom het zoo lang is gele den dat er een vergadering van den raad is gehouden; i. was de voorzitter krachtens art. 181 der G. IV. in gebreke gebleven. De voorzitter; Ik kan II bet antwoord schuldig blij ven, daar U dit- binnenkort wel van den commissaris der Koningin zult ontvangen. De heer Schouten: Wij hebben den heer commissa ris der Koningin hierover geschreven en gelooven dat de secretaris hier achter de couliezen speelt. Do voorzitter; Dit is uw gevoelen. Do heer Schouten; Ja. De voorzitter; Anders niets? De heer Schouten: Dank u. De notulen werden daarna vastgesteld. De rekening' van het Burgerlijk Armbestuur werd den leden ter inzage en ter goedkeuring aangeboden. In verband met de post rente, groot 34.50, vroeg de heer Schouten, hoe het armbestuur geld opneemt, daar de rente hem veel te hoog voorkomt, z. i. was het ook onnoodig in Mei b.v. 800 op te nemen, wat in den loop van den zomer noodig is, dit biedt den leden de gelegenheid het geld privé te gebruiken. Da hoer Koppes zeide als armmeester, dat er nu al weer geld te kort is. De heer Schouten vroeg hoe het geld wordt opgeno men. De heer A. Hille zeide dat die hooge rente ook zijn' aandacht had getrokken. De voorzitter vroeg of de hoeren de rekening nu konden goedkeuren. De heer Schouten: Ik niet, wanneer ik inlichtingen vraag en die worden mij niet verstrekt, dan kan ik deze niet goedkeuren. De. andere leden hechtten hunne goedkeuring aan de rekening, die aangaf in ontvangst 2734.825, in uitgaaf 2492.51, saldo J 242.315. De voorzitter deelde daarna mee dat de opzichter eenige werken had opgegeven, doch dat B. en W. dit aanmerkelijk zouden kunnen verminderen. Bij de bespreking der dokterswoning zeide de voor zitter dat zoolang dit huis nog niet dicht is, behangen daarin weinig zal geven. Volkomen waar, zeide de heer Hille, die vond dat het. huis nog vreeselijk lekte. De heer Schouten vroeg inlichtingen of aan die wo ning was gedaan hetgeen verleden jaar door den heer Wartenhorst was opgegeven. De secretaris: de heer Wartenhorst heeft niets op gegeven. De voorzitter: wat is dat dan? De heer Schouten: Dat kunnen we uit de notulen of stukken wel zien. Verder liepen de besprekingen over de reparaties aan de verschillende gemeente-eigendommen, waarna de voorzitter voorstelde de uitvoering aan B. en W. over te laten. De heer Schouten: Langs den weg zooals verleden jaar bij aanbesteding? De voorzitter: Voor zoover als dat kan wel, doch z. i. is alles niet voor aanbesteding geschikt. De heer Schouten: Daar ben ik tegen; er zijn 2 timmerlui te Rustenburg die wel belasting betalen, doch weinig van de Gemeente genieten. Voeren B. en W. het werk uit, dan wordt het grootste deel opgedra gen aan den persoon dien we voor z'n werk het minst vertrouwen. De voorzitter: dat is bloot vermoeden. De heer Schouten: Proefondervindelijk, zie het voet pad. De voorzitter: Dat is de schuld van den opzichter. De heer Schouten: Fiat, maar zie dan de dokters woning, wij mogen het werk niet aan B. en W. opdra gen ik vertrouw u persoonlijk wel, doch vrees dat an doren u influenceeren. De dokterswoning staat er als een bewijs van ons wantrouwen, de persoon in quaestie beloofde het fou tieve te herstellen, doch er is niets gedaan. Ik ben te gen uw voorstel en verwijs naar de 2 timmerlui te Rustenburg. De heer Hille: Kan het werk niet uitbesteed wor den De voorzitter: Niet alles, er is veel lapwerk bij. De heer Hille: Dat .kan men toch ook aanbesteden, dat. moet de opzichter maar uitmaken. De heer Schouten: Hadden we den opzichter de op- ziehterswonmg maar opgedragen! De voorzitter: En het grint dan? Do heer Schouten: Maar liet platte dak was een maal niet goed. Ka eenige algemeene besprekingen stelde de voor zitter voor het onnoodige te schrappen en dit punt tot een volgende vergadering uit te stellen. De heer Stam: Kan de dokterswoning niet meer goed worden. Do heer Schouten: Dan moet er een specialiteit bij. De voorzitter: En dat kost geld. Daarna bracht de voorzitter ter sprake den toestand van oen patiënte, wier langer verblijf ten koste van de Gemeente in liet St. Elisabethsgesticht te Alkmaar voor de Gemeente te duur is; opname in een gesticht voor zenuwlijderessen is in het finantieel belang der Gemeente, zonder dat het te kort doet aan een be hoorlijke verpleging van de patiënte. Ka eenige algemeene besprekingen werd B. en W. opgedragen een onderzoek in te stellen naar een voor haar geschikte inrichting, slaagt men daarin niet, dan zal plaatsing in Moeren berg' worden aangevraagd. De heer P. Vredenburg te Rustenburg verzocht toe stemming tot bet leggen van rails over den openbaren weg, onder aanhaling der door hem te nemen maatre gelen om stremming van het verkeer te voorkomen. De secretaris: Mij komt het voor dat vergeten is te melden welke maatregelen zullen genomen worden en de manier waarop de veiligheid van het verkeer zal worden gemaakt. De heer Hille vreesde dat het overhalen langer zal duren dan men deukt. Op een vraag van den voorzitter wat de heeren er van zeggen, antwoordde de heer Schouten: We mogen er niet tegen zijn, mits de maatregelen voor strem ming' en veiligheid worden genomen, waarop de voor zitter zeide, dat wanneer Gedep. Staten de goed keuring verleenen, er geen bezwaar bestaat. De heer C. Keijzer e. a. meldden dat zij in October een verzoekschrift inzonden tot behnrding' van den Koorddijkerweg en verzochten het bestuur van den Polder Ursem onder de leiding van den raad van Ur- sem met den polder Berkhout en andere corporaties te vergaderen, teneinde deze verlenging welke in het be lang van zoo zeer veel ingezetenen wordt geacht, te bevorderen. De heeren Jb. Pater en A. Konijn zanden een schrij ven in waarin zij verzochten dat indien de mogelijk heid bestaat omtrent de verlegging van den Noorddij- ker weg een bijeenkomst met andere corporaties te houden en dat daarin dan tot die verlegging werd be sloten, te zorgen dat die weg dan langs hunne wonin gen werd gelegd. De heer Schouten: U weet ons gevoelen van instem ming. De voorzitter: De tijd is nog lang niet daar, Noord- dijk moet eerst zelf meer medewerking en finantieelen steun vc 'eenen. De heer Schouten: Weet u wanneer er een goeden weg komt, voor wiens rekening' deze dan zal zijn? De voorzitter: De Gemeente of den Polder. De heer Schouten: Dat veronderstelt u. De voorzitter: Wanneer de Polder de vergadering belegt dan kom ik. De heer Stam: II beschouwt het dus niet als een gemeentebelang De voorzitter: Dat wel. De heer Stam: Kosten aan deze vergadering zijn er ten laste der Gemeente niet aan verbonden. Bij de besprekingen zal misschien blijken wat de weg zal kosten. De voorzitter: U weet dat ik weiger en om welke redenen. De heer Stam: De eerste vergadering is belegd door den polder Berkhout en deze verwacht dat de volgen de vergadering van deze Gemeente zal uitgaan. De voorzitter: Laat de polder het doen. Op mijn weg ligt het niet. De heer Schouten: De vorige maal) is ook al op de- zo manier gesproken, doch zonder resultaat. De voorzitter: Ik treed niet in de rechten van den Polder. De heer Stam: U treedt niet in de rechten van den Polder, u treedt op ter behartiging van de belangen der Gemeente. Dit blijkt uit de vele handteekeningen. Do voorzitter: Ik doe het niet. De heer Schouten: U hadt eerder in de rechten van den Polder moeten treden, dan had de Gemeente er niet zooveel schade bij geleden. De voorzitter: Is dit het laatste punt? De heer Schouten: Gaan we hier niet verder op in? De voorzitter; Keen. Do heer Schouten: Dan verzaakt u uw plicht en wilt de belangen der Gemeente niet voorstaan. Dn heer Stam: 't. Is hier de vraag, wil dg burge meester of wil hij niet. Do voorzitter; Ik doe 't niet. De. heer Stam: Dan is 't afgeloopen, alleen omdat de voorzitter niet in anders, rechten wil treden. De heer Schouten: Ik geloof dat er wat anders ach ter zit. (De voorzitter en secretaris lachen), Do secretaris: Dat zal dan zeker de secretaris zijn. De heer Schouten: Ik noem u niet. De secretaris: Dat hoor ik wel, maar u hebt me zoo even ook al genoemd. De heer Stam: Indertijd is er door den raad adhae- sie betuigd met het yerzoek van adressanten. De heer Schouten: En ik vind dftt deze adhaesiebe- tuiging al zeer eigenaardig door den voorzitter wordt opgevat. Do secretaris deed hierna voorlezing van een brief van den heer Houtkooper, die wegens vertrek uit de gemeente bedankt als lid van den raad. De secretaris: De heer Starreveld heeft mij mede gedeeld dat hij bedamken zal als telegrambesteller. Besloten wordt dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering en inmiddels besloot men den heer- Kruip te vragen. De secretaris herinnerde er aan dat verleden jaar het salaris van den dokter voor een jaar verhoogd is, Hoe is het inu met die toelage, vroeg hij. De voorzitter: Heeft ie er om verzocht. De secretaris: Keen. De voorzitter: Ik zou voorstellen die 200 weer te geven, doch een gedeelte er van in te houden voorjret opknappen van den tuin. De heer Schouten: Dat zal niet meevallen. De voorzitter: Ik meende 70, dan kan de tuin om de 3 weken worden opgeknapt. Het onderhoud is daar in begrepen. De heer Hille: Als we er iedere week een man in zetten voor 1.50 daags, die schraapt dan al wat af. De heer SchoutenLaten we de 200 geven en den dokter verzoeken den tuin beter te onderhouden, bil lijkheidshalve zal de dokter er aan voldoen, gezien het zonder vragen geven van de 200. Het voorstel van den heer Schouten werd daarna aangenomen. De heer Hille: Het huis is zoo ontzettend slecht. De secretaris: Dat is een kruis. De heer Schouten: Worden er geen afdoende maat regelen ter verbetering genomen? Het proces-verbaal van kasopname d.d. 17 Maart gaf een saldo in kas van 1933.455 aan. Bij de rondvraag kwam de heer Schouten nog eens terug op de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur onder verwijzing naar art 183 der G. W. De secretaris: Dat artikel gaat daar niet over. De lieer Schouten: ik vraag toch inlichtingen aan den voorzitter over de rekening van het B. A. De secretarisHet B. A. geniet geen subsidie en is dus geen verantwoording aan de Gemeente schul dig, 't is hier slechts beleefdheid. De heer Schouten: Dan had die beleefdheid wel achterwege kunnen blijven. De secretarisHet is slechts een gewoonte. De heer SchoutenIk zal het onderzoeken. Hierna werd de vergadering gesloten. VAN TEXEL. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een schaap van den veehouder C. v. d. Werf, nabij de Koog. 5 lammeren ter wereld heeft gebracht. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante betrt kking van gemeente-geneesheer te Cocksdorp 6 sollicitanten aangemeld. UTT BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagavond vergaderde de vereeniging „Een dracht" ten lokale van den heer Kuiper alhier. Daal de voorzitter door drukke bezigheden was verhinderd ter vergadering te komen, werd deze geleid door den vice-voorzittcr, den heer O. de Jong. Aangenomen werd het voorstel van het bestuur om 10 over den omslag- te heffen, en te storten in de reservekas. Door een der leden werd 15 voorgesteld opdat bij veel ziektegevallen de reservekas zou worden kunnen aan gesproken, indien de omslag wat hoog werd. Met alge meene stemmen werd aangenomen een voorstel om inplaats van 1 voorloopig 75 cents verplegingskosteu per dag uit te betalen, hierdoor werd in verband met het eerste voorstel bereikt, dat de omslag niet ver hoogd zal worden. Daarna machtigde de vergadering het bestuur om in twijfelachtige gevallen geneeskun dig onderzoek te gelasten bij aanneming van personeel der leden. Voorts werd voorgesteld dat bij eventueel vervoer der zieken naar andere plaatsen liet bedrag der kosten, dat daarvoor wordt vergoed werd gesteld op 10. Hierna werd door den heer Rempt gevraagd of gezinshoofden wonende te St. Pancras hun perso- ueel ook bij deze vereeniging zouden mogen verzeke ren. Nadat verschillende personen het voor en tegen hadden bepleit, werd op voorstel van den heer Hart aangenomen, dat men zich op andere plaatsen bij deze vereeniging kon aansluiten, met een combinatie van minstens 20 gezinshoofden en indien men met bestuur en reglement genoegen neemt. De bedoeling is om niet op iedere plaats een bestuur te benoemen. Bij rondvraag werd opgemerkt dat scherpe controle bij het uitkeeren der gelden wensehelijk is, daar het nog al eens voorkomt dat er leden zijn die denken „hebben is hebben en aankomen is de kunst" zoo zelfs dat het be stuur gemachtigd! moet worden om leden die zich niet ontzien op oneerlijke wijze, ten koste der vereeniging geld te innen, van hun lidmaatschap te doen verval len. UIT EGMOND AAN ZEE. *De afdeeling Waterland van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers zond f 131,15 voor 't bouwfonds van koloniehuis Zwartendijk van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. *Op de navolgende data worden alhier de kolo niehuizen van het Centraal Genootschap geopend „Zwartendijk" 13 Mei, „Kerdijk" en „Zeehuis" 20 Mei. UIT SINT PANCRAS. Woensdag vergaderde ten huize van D. Stammes de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbe zoek, met 21 van de 98 leden. In zijn openingswoord releveerde de voorzitter, de heer T. Engel, de welgeslaagde schoolfeesten in 1910 en de goede diensten, welke de in 1910 aangekochte sciopth QB had bewezen. Met de serie s.plgten vormde dit instrument een hoogst nuttig en aangenaam leer middel. De notulen door den heer C. Kloosterboer gelezen, werden met dank voor de nauwkeurigheid en juistheid van weergave goedgekeurd, De heer B. B'ok gaf rekening en verantwoording. Ontvangen was voor het schoolfeest f 104.55, uitge geven f 98.78, alzoo een voordeelig saldo van f 5.77. Voor den aankoop van den sciopticon enz. was uit gegeven f 108,20. Met dank aan den penningmeester werd de rekening goedgekeurd, De aftredende leden van 't Bestuur, de heeren T. Engel en C. Kloosterboer, werden bij acclamatie [her. kozen, terwijl In plaats van den beer R. Blok, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer Ju. Groen. Alle verkozenen lieten zich hunne benoeming welgevallen. Het Bestuur stelde toen voor te besluiten ook dit jaar een schoolfeest te houden en wel voor de leer lingen yap de jaapte vier Iflaspen ip de schoql en voor de oudere" leerlingen een reisje te maken naar Den Haag en Scheveningen. Dit werd algemeen goed gevonden. Ook werd bepaald, dat ook voor niet-leerplichtige leerlingen, behalve de 8j willekeurige verzuimen als maximum, de 6 wekep landbouwyerlof geldend ?ljn wie daar boven verzuimd, mag het schoolfeest niet mede maker». Evenals alle jaren zal het Bestuur door een collecte bij de leden de kosten van een en ander te zien te bestrijden. Na de gewone rondvraag, sloot de voorzitter de ver gadering. GASVERSTIKKING. Gisternacht heeft zich in een perceel aan hef As- sendorperplein te Zwolle een geval van gasverstikking voorgedaan, dat nog gelukkig is afgeloopen. Een heer, die daar logeerde, had des avonds de gaslamp uitge daan, maar vermoedelijk niet den haak, waarmee hij het kettinkje van het gaskraantje omlaag trok, dit ook weer opengestooten. Toen de bewoners gistermor gen omstreeks zeven uur in het aan zijn kamer gren zend vertrek kwamen, roken zij een sterke gaslucht. Daar de logé de deur had op slot gedaan, moest men over de binnenplaats zijn kamer binnendringer}, nadat eerst een paar ruiten waren ingeslagen om al vast wat lucht te geven, Gelukkig bleek de gast nog in leven. Met een zuurstof-apparaat werd hij tot bewustzijn gebracht, UIT HOORN. De luit. H. A. M. Daalmeijer alhier wordt naar Amsterdam overgeplaatst. Op den 2en Paaschdag zal de afd. N. H. van den Ned. Bond van Jongel. Vereen, op Oeref. grond slag alhier vergaderen, DE VERGIFTIGING IN DE NIEUWE MEER. De Haarlemsehe justitie is Woensdag' weer naar de Nieuwe Meer vertrokken, ter instructie der vergifti gingszaak. Er moeten zeer nieuwe gezichtspunten in deze zaak zijn geopend. STAATSLOTERIJ. Ie klasse, 4e lijst. Trekking van heden. Nr. 19928 f 1000nr. 3795 f 100. Laatste berichten. HET DRAMA OP DE NICOLA AS-WITSENKADE. AMSTERDAM, 30 Maart. Het Hof veroordeelde lieden de beide beklaagden uit de bekende heet-water- moord te Amsterdam. Imkje Beetsma werd vijftien jaren, Pieter Renner werd twaalf jaren gevangenis straf opgelegd. De advocaat-generaal had resp. twintig en twaalf jaar geëischt. DE ZAAK—VELDHOEN. ARNHEM, 30 Maart. Heden werd door het Hof alhier arrest gewezen in de zaak tegen J. A. Veldhoen, gewezen gemeente-ontvanger van Elburg en gemeen te-secretaris van Doornspijk, die in hooger beroep voor het Hof ter zake van verduistering terecht stond. De adv.-generaal had bevestiging van het vonnis der Zwolsche Rechtbank gerequireerd, waarbij bekl. tot 3 jaar gevangenisstraf word veroordeeld. Liet Hof ver oordeelde hem tot 2 jaar gevangenisstraf. VERDUISTERING DOOR EEN CURATOR. UTRECHT, 30 Maart. Heden is door de Utrecht- sclie Rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen mi'. A. P. J. Al. van G., voorheen advocaat en procureur te Utrecht en thans voortvluchtig, beschuldigd van ver duistering in zijn hoedanigheid als curator in drie faillissementen in 19081910 en wel in het faillisse ment van Ke.steren van 9547.35, in dat van De Vries te Vreeland van 854 en in dat van De Looze te Amersfoort van ongeveer 1250. Het O. M. had drie jaar gevangenisstraf geëischt. Mr. van G. werd tot, 4 jaar veroordeeld met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. FRANKRIJK. De rapporteur vau de commissie voor koloniale zaken Violette had in zijn rapport eenige minder aangename dingen gezegd over het be stuur van Indochina, welke hij, geplaatst tegenover den gouverneur Klobukowski, niet staande houden kon. De gouverneur was zoo boos dat hij den rappor teur zijn getuigen zond, om genoegdoening te krijgen of om te duelleeren. Er schijnt ook een streven te be staan om den rapporteur en welliclit ook andere leden van de commissie te vervolgen wegens laster. ITALIë, De ministerieele crisis is geëindigd. Er is een ministerie Giolitti gevormd, waarin zeven van de elf leden van het vorige kabinet zitting hebben. Nu de socialisten weigerden is het gematigd radicale ele ment versterkt. SPANJE. In de Kamer zijn de Ferrerdebatten voortgezet. De republikeinsche afgevaardigde Soria no bepleitte de onschuld van Ferrer, verzekerde dat deze nimmer de leider van den opstand is geweest en herinnerde er o. m. aan, dat het dossier, betrekking hebbende op het proces-Ferrer, door het militaire: ge rechtshot in vier uur behandeld is. Wanneer men nu weet, dat het dossier, dat ook aan het Parlement Verstrekt is, twaalfhonderd bladzijden telt, dan heeft het militaire hof aan één pagina: gemiddeld twaalf se conden besteed. De heer Soriano wierp de verant woordelijkheid voor de Ferrer-zaak op de conservatie ve partij. De heer Soriano vervolgde zijn rede en trachtte te bewijzen, dat zekere getuigenissen tegen Ferrer inge geven waren en dat in het proces-verba al van de huis zoeking stukken, die de politie er heeft neergelog'd, als bij Ferrer ontdekt werden gemeld. Op een be diende van Ferrer is door vrijstelling van den mili tairen dienst invloed uitgeoefend om tegen hem te ge tuigen. Een officier, die interrumpeerde, is de saai uitgezet. Spreker vroeg herziening van het proces en onder zoek naar het gedrag- van den toemnaligen voorzitter van den ministerraad en den toemnaligen minister van binnenlandsohe zaken. De minister van justitie antwoordde, dat de von nissen der rechtbanken slechts dan voor herziening in aanmerking komen, wanneer de wet opzettelijk "ge sehonden is. Ferrer viel wel degelijk onder het mili taire recht, immers de feiten van oproerigheid tegen het gezag staan buitengemeen vast. Dat voor Ferrer gunstige getuigenissen niet gehoord zijn, komt omdat zij na den wettelijken termijn werden aangebracht of afkomstig waren van vreemdelingen, die niet bij het gebeurde tegenwoordig waren geweest. Alle wette lijke formaliteiten zijn nauwkeurig- in acht genomen. De republikein Alvarez betoogde, dat om Ferrer een atmosfeer van wilden haat is gemaakt, die in vloed heeft uitgeoefend op den krijgsraad. De vergadering werd hierna opgeheven. TURKIJE. Een Duitsch commandant van een lurksche troep, luitenant-kolonel Schlichting, is door een Albaneesch soldaat ernstig gewond en aan de ge volgen overleden. De man is als een held gestorven, wilde o.a. niet vyeggemaakt worden, teen hij geope reerd werd, De soldaat is ter dood veroordeeld en zou onmiddellijk doodgeschoten worden, hoe groot het ge vaar voor opwinding' onder de Albaneezen ook is. De sultan heeft den keizer en de minister van oojlog zijn Duitsehen collega telegrafisch leedwezen betuigd. Het schijnt dat de luitenant-kolonel den soldaat met een rijzweep geslagen althans, aangeraakt heeft en dat de ze zich had willen wreken. In het Kapitool (zetel van regeering' en wetgevende macht) van den Staat Nieuw-York is gistermorgen brand Uitgebroken. De brand is ontstaan op de twee de verdieping; en het vuur verbreidde zich met snel heid. De vlammen wierpen haar schijnsel over de ge- heele stad. De staatsbibliotheek, van welke de waarde op een milloen dollars geschat werd het geheele ge bouw heeft 60 4 65 milUoen gulden gekost was spoedig' vernietigd. Men gelooft, dat de brand moet worden geweten aan een defect van een electrische ge leiding. Bij het blussehingswerk zijn verscheiden brandweer lieden door vallend glas gekwetst. Men gelooft dat er één menschenleven te betreuren valt, NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Een Parijsch juwelier kreeg dezer dagen bezoek van een fijn gekleed heer die zich uitgaf voor kabinetschef van den onder-secretaris van financiën en een bijzon deren ring met een kostbaren steen wilde koopen voor den minister, die dezen aan een verdienstelijk buiten- landsch Consul ten geschenke wil geven. De juwelier had geen bijzondere mooie ringen, maar zou er laten balen. De kabinetschef zou twee dagen daarna terug komen, hetgeen hij ook deed. Ilij was verrukt, koos zes van de kostbaarste ringen uit en zeide: ga mee naar het ministerie, ik kan niet kiezen, maar ik zal de ringen aan den minister laten zien. Dit werd goedge vonden en men ging per taxiauto naar het departe ment van financiën. Daar werd de juwelier door een reeks vertrekken en wachtkamers geleid en ten slotte verzocht een oogenblik te wachten. De kabinetschef kwam terug met de mededeeling, dat de ondersecreta ris bezet was, maar ze zouden samen het ministerie maar eens gaan kijken. Dat duurde tamelijk lang, de kabinetschef verdween en kwam weer, en bracht den juwelier in (een wachtkamer, waar zich een bode be vond, die een vluchtigen groet met de noodige plech tigheid beantwoordde. De. kabinetschef zeide teen, ik zal zelf even naar den minister gaan, geef mij de rin gen maar mee. De ander aarzelde geen oogenblik, gaf de ringen en wacht er nog op, maar niet meer in de wachtkamer van het ministerie, waar de bode hem spoedig, maar toch te laat, uit zijn droom heeft gehol pen. De juwelier, die een schade van 15.000 gulden lijdt, vroeg den bode wanhopig: „Waarom heeft u den man zoo beleefd gegroet, als u hem niet kende?" Het lakonieke antwoord luidde: „omdat hij het eerst gegroet heeft EEN MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Te Krakau zijn twee personen, verdacht van moord en medeplichtigheid vrijgesproken, hoewel de moorde naar had bekend. Door talrijke getuigenissen was be lezen dat de vermoorde een spion was, die vele perso nen in het ongeluk gestort had. De Poolsche gezwore nen spraken daarom den moordenaar met zeven tegen vijf, den mede-beklaagde met algemeene stemmen vrij. Het vonnis werd door het publiek met gejubel begroet. AUGUST STRINDBERG. Voor den bekenden Zweedschen schrijver August Sti'indberg, die in behoeftige omstandigheden verkeert zal binnen enkele dagen een openbare inzameling on der het Zweedsche volk worden gehouden, waarvan de opbrengst hem op zijn volgenden verjaardag, in Janu ari 1912, ter hand gesteld zal worden. KORTE BERICHTEN. Te Amberg is een moeder veroordeeld tot drie maanden tuchthuis en acht jaar hechtenis die haar' vijfjarig stiefzoontje op een heete kachelplaat had ge legd en daarna het vuur opstookte (het kindje overleed den volgenden dag) en een ander kindje een geopend mes in het gezicht wierp. Een zes-jarig meisje te Berlijn werd zoo ernstig door een slagershond gebeten, dat zij den volgenden dag overleed. -Te Mannheim heeft een 16-jarige gymnasiast, zoon van den eersten boekhouder vau het belasting kantoor uit de kas zijns vaders 54.000 mark gestolen en is daarmee verdwenen. Ter hoogte van Sunderland is een boot met vier loodsen omgeslagen. Slechts één der opvarenden werd gered. Op Labrador dreigt een hongersnood te zullen uitbreken. De winter is er buitengewoon streng en de schepen met levensmiddelen, die onderweg waren, zit ten vast, kunnen voor noch achteruit. -De sprekende hond Don, die in het Duitsch de woorden: Don, honger hebben, rust, koek, ja, neen en Haberland (de verloofde van zijn meesteres) kan zeg gen, niet heel duidelijk, maar toch wel verstaanbaar, zal in het Berlijnsche Wintergarten worden vertoond. Professor Yosseler, directeur van den Hamburger die rentuin heeft een geleerde beschouwing over het knap pe beest gehouden en verklaard, dat er geen bedrog in het spel is.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2