DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 78 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 1 A P R I L. In den Hout. BINNENLAND. Nationale Militie. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Overnachten buiten de kazerne bij opkomst voor herhalingsoefenigen. BEZOEK VAN AARTSHERTOG FRANS FERDINAND. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, ter kennis van belanghebbenden, dat de Mi nister van Oorlog- heeft goedgevonden het volgende te bepalen Aan do verlofgangers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze laatst en voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefening onder dé wa penen komen en behaoren tot de korpsen der Infante rie, der Vesting-Artillerie, het Regiment Genietroe pen en het Korps Pontonniers, alsmede aan de mili cien-sergeanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, zal, voorzoover zij dit zullen ver langen, kunnen worden vergund, om, wanneer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten do kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de gaxmizoensplaats gelegen is en de vergunning niet aanleiding geeft tot het af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tengevolge van, buiten de ze, opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagniescommandant of de als zoodanig optredende officier) zal liebben te be palen, in verband met- den afstand, waarop de betrok ken persoon van de kazerne woont, wie voor de hier- bedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt in aanmerking komt; zullende van de ver leende vergunning (en van het eventueel intrekken daarvan) aan den Oommandeerende-Officier moeten kennis gegeven worden. Zij die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft buiten de ka zerne te mogen overnachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan in ge vallen, waarin de betrokken chef dit tengevolge van straf of om andere redenen noodig mocht achten, ter wijl voorts niet dan bij hooge uitzondering ter be oordeeling van den Comm andeeren de-Officier de gunst kan worden verleend aan hen, dife zich 11 a bet hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 30 Maart 1911. ALKMAAR, 1 April. „In den hertenkamp is lieden een ooievaarsfamilie aangekomen." Wie in het nummer van gisteren het aldus begin nend berichtje heeft gelezen, zal gedacht hebben aan een onschuldig Aprilgrapje, of zich een voorstelling hebben gevormd, welke met de werkelijkheid geenszins overeenkomt. Als van zelf toch ziet men onder bet lezen van zoo'n berichtje vóór zich een paar dezer wit met zwarte steltloopers, die in de Maartmaand regel recht van den Afrikaanschen Nijl naar den Alkmaar- schen hertenkamp kwamen gevlogen, waar, gelijk het „geprobeerd zal worden of de ooievaars nog dit jaar willen broeden" doet verwachten, ter hunner eere en ten hunnen beltfeve onmiddellijk op een hoogen paal een wagenrad werd geplaatst. Wie met deze voor stelling in zijn hoofd naar den Hout tijgt, komt be drogen uit. Daarom is het beter den blik niet te hoog te vestigen, maar laag bij den grond te houden, niet te denken aan een hoogen paal en een wagenrad, maar aan een ouden mand met stroo en stokken, neergevleid op het gras, niet aan reinwit en pikzwart, maar aan groezelig grijs en vuil grauw, niet aan breeden for- sehen wiekslag, maar aan zielig vleugelgeklap, niet aan vrijheid, maar aan gevangenschap. Hierdoor komt de verwachting' meer met de werkelijkheid over een en vrijwaart men zich voor teleurstelling. Inder daad weinig sierlijk en vroolijk ziet het drietal nieuwe bewoners (het aantal wijst er reeds op, dat men niet met een „familie" te doen heeft, 'immers bij na altijd gaan bij de ooievaars een mannetje en wijfje samen door het leven) er uit, ze maken den indruk van reizigers, die een lange spoortocht achter den rug hebben. Ze zijn, daar ze juist in den ruitijd werden gezonden, kaal en hun vuil-wit steekt leelijk af bij de glanzend-witte eendjes in het water. Hun pooten en snavels zijn niet zoo helrood als men zich voorstelt, wanneer men deze vogels in den zonneschijn in een ondiep slootje te midden van groen grasland waden ziet. Een tijdje hebben we gisteren deze nieuwelingen hens waargenomen. Een stond er aan den rand van het water, als verzonken in wijsgeerig'e bespiegeling", met over heel zijn wezen de uitdrukking van een ge latenheid, eens denkers, die al 's levensvreugde en 's levensleed heeft ervaren en die tot 's levensleuze heeft genomen liet: ijdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid. De tweede schreed met statigen gang door de be perkte ruimte, slank en sierlijk soms van lijn, onrustig trillend bij elk ongekend geluid. De derde de jongste? was het droevigst om to aanschouwen. Die scheen terug te verlangen naar de vrijheid, in zich een sterke beg'eerte te gevoelen om met krachtige wiekslagen het luchtruim in te stijgen en dan zacht weer naar benêe te glijden. Maar hij maakte slechts dwaze sprongen en zwakke vleugeLsa- gen in de afgesloten ruimte, leek een gebrekkige vliegmachien, die niet de hoogte in wil. "Als de ooie- vaar in het sprookje, deed hij tevergeefsche pogingen om hot toovcrwoord terug te vinden het vliegen be hoort voor hem voor altijd tot de - herinnering. Wan neer hij eerst maar vele malen vruchteloos beproefd beeft zich boven het aardsehe te verheffen, zal hij de onmogelijkheid daarvan leeren inzien en dan vanzelf wel komen tot de berusting, welke ook andere dieren in gevangenschap zich eigen moesten maken. Voor menschen scheen het drietal hoegenaamd geen angst te hebben. Noch het kleine kereltje, dat met zijn kinderstemmetje door de tralies' van het hek riep „ooievaar, ooievaar breng me van avond een zusje" (gelukkige jeugd, die dat aan zulke vogels kan toeroepennóch de meisjes, die hen voor dieven scholden maakten een bijzonderen indruk op hen. En den man, die hen voedsel kwam brengen, ontweken ze niet maar de ongezouten hapjes, welke hij bracht, bleven voorloopig onaangeroerdZoo leken de nieuwe bc-woners van onzen Hertenkamp toonbeelden van vo gelleed. Docli wie weet welk' een aanblik ze over eeni gen tijd bieden-, hoe hun jongen, als ze die krijgen, er zullen uitzien! Schijnen de pauwen niet geheel vergeten, dat ze uit het zonnige Indië naar het koude noorden werden gebracht Dartelen soms de herten niet, alsof ze in vrijheid rondliepen, vechten ze niet als in de natuur, zoo zelfs, dat dezer dagen een der grootste exemplaren in een verwoeden strijd op leven en dood bezweken is Wel, het kan nog best blijken, dat de nieuwe „oode- buren" „Ideinooden" voor den Hertenkamp zijn, dat ze niet, als Hildebrands menagerie leeuwen op zieke sol daten, op Sim sons met afgesneden haren, op Napole ons van St. Helena gelijken, maar op ooievaars, die hun vroolijk geklepper rondom laten klinken, zoodat jonge moeders er een lust in vinden haar klein- jes er heen te brengen, de kleintjes er behagen in scheppen ernaar te kijken en de groote kinderen door vriendschap worden weerhouden met steenen er naar te smijten, hen komen voederen gelijk ze nu de her ten, zwanen, eenden doen. De jeugd toont zich. gelukkig in onzen Hout niet zoo erg baldadig. Voor een groot deel is dit heuglijke ■verschijnsel wel tedanken aan -de onderwijzers en on derwijzeressen, die de kinderen leeren in het boek der natuur te bladeren, die liefde voor dit schoone boek waarvan, zooals een kernwoord in dit nummer zoo teekenend zegt, elk jaar een nieuwe oplage verschijnt, aankweelcen die daardoor veelvuldig voorkomen, dat de kinderhandjes er aan schenden gaau en die bij hun onderwijs een mooien steun kunnen vinden niet enkel in prachtige plaatwerken, maar vooral ook in den schooltuin van den Hout. Ook de kinderspeeltuin is voor dit doel een mooi middel, de kinderen, die nu in het zand spelen of in den „apenboom" klimmen het is een lust daarnaar eens te kijkenzouden anders allicht kattekwaad verrichten. Zoo'n speeltuin heeft, naast andere voordeelen, stellig ook een opvoedkundi ge waarde en men kan gerust voorspellen, dat deze proef uitgebreid zal worden. Van de jeugd heeft men in den Hout niet. zoo bijster veel last. De bordjes met „het plantsoen wordt in de bescher ming- van het publiek aanbevolen" gelden dan ook in hoofdzaak voor de oudere jeugd en voor de volwas senen, die iu hun schooljaren minder of niet werden doordrongen van de leer, dat het dom en verkeerd is, in boomen te kerven, takken af te rukken, mooie bloe men te plukken en uit te graven, vaak om deze spoe dig weer als een onooglijk bosje weg te werpen. N'u er dit jaar een proef met aanplanting van bloe men wordt genomen, is er alle aanleiding om nog' eens te wijzen op het kwaad dat vaak onnadenkend wordt bedreven. Wanneer men namelijk thans langs een pad naar den „middenhout" wandelt ziet men in het gras, langs' de boschzijde, gele narcissen uit het- groen opschieten, terwijl de vele platte, groene reepen binnen enkele da gen een aardige bloemenpracht beloven. Hier en daar verspreid zijn er drie duizend van die bloembollen aan geplant, welke den wandelaar stellig- zullen bekoren, loont het publiek dit te waardeeren, door zijn verniel en hebzucht te beteugelen, dan ligt het in de bedoe ling dat het volgende najaar op meerdere plaatsen in den Hout op dergelijke wijze met aanplanting' wordt begonnen. Op nog een andere wijze tracht men de belangstel ling voor den Hout te vermeerderen. Binnenkort zal n.l. worden begonnen met op groote boomen zinken plaatjes te bevestigen, dragend niet alleen den weten- sch appel ijken maar ook den Hollandschen naam en de vindplaats, hetgeen door velen waarschijnlijk op prijs zal worden gesteld. Het is te hopen, dat het streven, 0111 onzen Hout aantrekkelijk te maken voor jonge en oude wandelaars op juiste waarde zal worden geschat. Daarom vestigen wij thans, nu het mooie lentewe der aanbreekt en het bezoek steeds drukker en levendi ger wordt, op de jongste, uitingen van dat streven nog eens de aandacht. Prinses Wilhelmina van Oranje Nassau, j Later zal ook het grafmonument, dat boven de rustplaats te Freienwalde opgericht was, naar Delft worden vervoerd ten einde een plaats te krijgen in het koor der Nieuwe kerk. II. M. KONINGIN WTLHELM1NA. Volgens Engelsche bladen is het zeer waarschijnlijk dat Koningin Wilhelmina in 't laatst van.'t jaar een bezoek zal brengen aan Haar tante, de hertogin van Albany, te Claremont. Gemengd nieuws. NIEUW KLOOSTER. Te Bocholtz is begonnen met het bouwen van een klooster, lang' 26 M„ breed 14 M., voor de Paters La zaristen. De Paters vestigen zich in dit Limburgsche grensdorpje onder den naam van „Vereeniging tot be hartiging' der geestelijke en stoffelijke belangen der inwoners van Bocholtz en omstreken." DE OVERBRENGING VAN PRINSES WILHEL MINA VAN ORANJE NASSAU. De tste Kamerheer van H. M„ jhr. van den Bosch, vertrekt hedenavond naar Berlijn ter vervulling van de opdracht betreffende de overbrenging van Freien walde naar Delft van het stoffelijk overblijfsel van „NEUTRALE VERKENNERS." In dep Haag is de. vereeniging voor neutrale ver kenners opgericht. Geen onderscheid zal worden ge maakt tusschen de jongelui van verschillende richting- of stand; met liet oog daarop wordt geen belofte afge nomen over eenige zaak van staatkundige of gods dienstige richting en is de wekelijksche bijdrage op vijf cent gesteld, ter bestrijding der noodzakelijke onkos ten. Als voorzitter werd de heer Ter Laan, lid van de Tweede Kamer, verkozen. De deelnemers worden in een drietal klassen ge plaatst naar leeftijd van 10 tot 12, 12 tot 14 en 14 tot 16 jaren. Ter vergadering bleek als de wensch der oprichters, dat alle vereenigingen op dit gebied één zullen worden. EEN ONGELUK? Maandagochtend is de lieer J. H. Droste, boekhou der te Haarlem naar zijn kantoor gegaan. Sedert heeft men hem niet meer gezien. Einancieele verant woordelijkheid had hij niet. Zijn administratie is in de beste orde. Men vreest dat hem een ongeluk is overgekomen. VERPLETTERD. Op de steenfabriek „De Kleefsche Waard" bij Arnhem is de 21-jarige arbeider J. C. Sprenkel op noodlottige wijze omgekomen. Hij brak een met klei gevoegdeu ovenmuur af, toen deze plotseling' gi"g overhellen. Andere arbeiders waarschuwden hem on hij vluchtte, doch struikelde ongelukkigerwijze. Op hetzelfde oog'enblik werd hij door de neerstortende steenmassa verpletterd; hij was terstond dood. VOORTVLUCHTIG. Burgemeester Hosang van Blaricum, die zich Woensdag iu hechtenis moest begeven, is sedert Maandagmiddag voortvluchtig. Hij is toen voorzien van een grooten koffer, per rij tuig naar Bussum vertrokken en vandaar per spoor naar Amsterdam. Verder is men het spoor bijster. Men vermoedt, dat hij naar het buitenland vertrokken is. Den middag van zijn vertrek heeft hij eerst nog zijn ontslag ingediend als raadslid der gemeente. De be volking' van Blaricum moet zeer ontstemd zijn, dat de politie niet heter het oog op hem heeft gehouden. DE MATIN" OVER HET INDISCHE LEGER, De Matin van 28 dezer weet, naar aanleiding van hetgeen in den Duitschen Rijksdag over het Vreem denlegioen is te doen geweest, te berichten, dat het Neder landsch-Indische leger, zoowel wat officieren als soldaten betreft, voor een derde uitDuitschers is sa mengesteld. Daaruit blijkt weer voor de zooveelste maal, zegt het Hbld., dat men iu vele buitenlandsche bladen er maar op los schrijft waar het onze koloniën betreft. Het is dan ook een onbegonnen werk om alle on waarheden die men al zoo onder de oogen krijgt,, te gen te spreken. Hier zij slechts herinnerd dat het leger in Ne.der- landsch Indië ulto 1909 op 1333 officieren, onderluite nants en adj. ond. d.d. off. 17 Duitschers en op 34097 onderofficieren en minderen, o. w. 11,173 Europeanen, 965 Duitschers telde. VOOR DE CONSUMPTIE. Iu de vorige week stierven bij den heer Van der Zandt te Bêusichem twee kalveren, die op het erl begraven werden. Donderdag wilde men de cadavers opgraven om te onderzoeken, of de dieren aan mond en klauwzeer waren gestorven. Men zoekt echter ver geefs; men vreest, dat zij „consumable" zijn gemaakt. DEI M1LLIOENENEREENIS TE GOES. Omtrent de millioenenerfenis te Goes wordt nader gemeld, dat het bedoelde stuk ten stadfauize aldaar een schrijven is van den minister van Buitenlandsche Zaken, meldende, dat volgens een van den Fransohen consul bij hem ingekomen missive, niet is uitgemaakt kunnen worden of de Thiery's in Nederland bloedver wanten zijn van den in Frankrijk overleden Thiery. KLEINE BOEVEN. Na lang speuren is het de politie te Loosduinen ge lukt een heele bende jongens tusschen 9 en 14 jaar, allen wonende in den LIaag*, op te sporen, die zich in beide plaatsen hebben schuldig gemaakt aan een heele reeks diefstallen. In Den Haag haalden ze aardappel schillen op voor varkensvoer en ruilden die bij de tuinders voor groente, maar namen dan meteen de gelegenheid te baat alles mee te nemen wat ze krijgen konden, vooral kippen. Raskippen van 3 verkochten ze voor 7 stuivers. Nader verneemt de N. R. Ct. dat aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin de bloemententoonstelling te Boskoop zullen bezoeken. maatschap van de kerk, waartoe zij behoorden, bij dt'urwaardersexploit opgezegd. UIT EGMOND AAN ZEE. Door wijlen mevrouw R. W. P. Sieg-mund, wed. van den heer J. W. Viehoff is o.a. aan de Prins Hen drikstichting voor behoeftige oude zeelieden alhier 5000 vermaakt. UIT WARMENHUIZEN. Bij de gister alhier gehouden vergadering van den Raad was de Burgemeester met kennisgeving afwe zig. Na opening werd mededeeling gedaan van het. in komen van eenige huishoudelijke stukken. De Noor- der Stoomtram Maatschappij berichtte op een haar door de betrokken Gemeentebesturen gezonden schrij- ven, dat het traject AlkmaarSchoorldam niet op 1 Mei a.s. in exploitatie kan worden gebracht. De minister van binnenlandsche zaken meldde dat de rijksbijdrage aan deze gemeente in de kosten van het onderwijs bedroeg 5625. Al deze modedeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde daarna mede dat de uitvoering van het turnvertrek 175 boven de hegrooting be droeg. Over het algemeen vond men het werk veel te duur en daarbij niet op tijd afgeleverd. Na eenige algemeene besprekingen over de door den voorzitter gedane vraag of den uitvoerders een boete zal worden opgelegd, besloot men ze 25 boete te la ten betalen en verzocht men B. en W. er voor te zor gen dat de Gemeente in 't vervolg dergelijke personen geen werk meer opdroeg. Bij de besprekingen van de betalingen welke gedaan moesten worden uit den post van onvoorziene uitga ven, zeide de secretaris dat er voor den dienst 1909 nog 80 was te voldoen aan den heer Samson, welk bedrag vroeger altijd door den heer ter Plegt persoon lijk werd voldaan. Een 2de suppletoire hegrooting 1911 ten bedrage van 2500 en een 3de idem van 1910 om daaruit de kosten der bestrating te kunnen voldoen werden vast gesteld. Het voorstel van B. en W. om een leeniug aan te gaan van 2600, aflossing 600, rente hoogstens 5 werd zonder bespreking aangenomen. Het kohier der hondenbelasting ten bedrage van J 1.31 werd goedgekeurd. De door B. en W. aangeboden instructie voor het onderwijzend personeel verwierf de goedkeuring van den raad. Tot onderwijzer werd benoemd de heer A. Smeets met algemeene stemmen, de voordracht- bestond uit de heeren: A. Smeets te Gennep (Ottersum), P. Zwart te Westzaan en H. Erich te Zutfen. Voorlezing werd gedaan van een adres van een groot deel der bewoners van Krabbendam om den weg van den Dijk tot de Gereformeerde kerk te bestraten; zij zeggen in het adres, dat zij het niet hooger zullen zoeken, doch vertrouwen dat aan het verzoek zal wor den voldaan. Besloten werd dit verzoek tot een volgende vergade ring aan te houden teneinde den leden in de gelegen heid te stellen een onderzoek in loco in te stellen. Burgemeester en wethouders stellen voor het huis bij „Ons Huis" aan het Noordeinde te verkoopen en den vrijkomenden grond voor den publieken dienst te bestemmen. Na eenige algemeene besprekingen werd besloten het huis voor afbraak te verkoopen. Bij de rondvraag zeide de heer Stadegaard dat het docterskoetshuis was geraamd op 1500 en de aanbe steding 1750 aangaf; hij vroeg hoe het is met het verschil. De voorzitter zeide dat. de dokter alles zelf betaalt. De heer de Groot uitte de wenschelijkheid een ande re woning- voor den onderwijzer te bouwen om te be vorderen dat zij langer blijven. Na een korte gedachtenwisseling daarover besloot men dit punt tot een volgende vergadering aan te houden. De vergadering werd daarna gesloten. DOOR EEN ADDER GEBETEN. Een twaalfjarig zoontje van Ten II. te Assen is door een adder gebeten. Zijfi toestand is hoogst ern stig. VRIJDENKERS-ACTIE. Te Delft hebben 94 leden van de Dageraad hun lid- VRIJZINNIGE KERKVOOGDEN. Gisteren werd te Hoorn een vergadering gehouden van kerkvoogden in vrijzinnige gemeenten in Noord- 1 lolland. Behandeld werd de vraag, wat er gedaan moet wor den tot verbetering van de predikantstractementen in de vrijzinnige gemeenten. Het- resultaat der besprekingen was, dat met alge meene stemmen besloten werd een vereeniging van kerkvoogden met bovengenoemd doel te stichten. Tot voorbereiding der voorloopige werkzaamheden wordt een commissie benoemd, bestaande uit de hee ren Berkhouwer te Zuid-Scharwoude, v. Kay te Hau- wert, D. A. Flentrop te Zaandam en K. Kaaskooper te Oosthuizen. UIT SCHAGEN. Alhier slaagden Donderdag voor het examen .van melkcontroleurK. Klaauboer, Schagen; C. Blom, Ileer-Hugowaard; .1Booij, Krommenie; A. Borst, Noord-Scharwoude; A. Brak, Zijpe; A. Dros, Texel; J. G. Flens, Texel; J. de Geus, Schermer; P. de Geus, Noord-Scharwoude; C. Jongejans, Uitgeest; P. J. Muys, Westwoud; J. Stammes, Nieuwe Niedorp; C. Stapel, Hoogwoud. UIT IIEER-1IUGOWAARD. In de gister gehouden vergadering van de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers werd naar aan leiding van ingekomen antwoorden op adressen betref fende he.t verstrekken van handwerkonderwijs aan meisjes gedurende de zomermaanden besloten nog maals te adresseeren aan Zuid-Scharwoude en Heer- Ilugowaard, met verwijzing naar Noord-Scharwoude, waar zich nu reeds 15 leerlingen hebben aangemeld, waaruit mag worden afgeleid, dat voor dit onderwijs wel degelijk belangstelling is. Ook is dit te Heer-Hu- gowaard, reeds meermalen gebleken bij het houden van een cursus door mej. Kraijenhagen, waaraan ook door leerlingen uit Veenhuizen werd deelgenomen en waar voor ouders zich gaarne een geldelijk offer getroost ten. Algemeen was men van oordeel, dat deelname aan het herhalings-onderwijs, wanneer die tot voor waarde werd gesteld, er zeer door bevorderd zal wor den. Aan Oudkarspel, waar thans één uur per week

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1