DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 79 Honderd n dertiende Jaargang, 1911 MAANDAG 3 APRIL. Bekendmaking* Bekendmaking. Gemeentescholen. Nationale ftlilifie. B1N N E N A N D. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1 Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. TOELATING VAN LEERLINGEN. Overnachten buiten de kazerne bij opkomst voor herbalingsoefenigen. ALKMAARSCHE COURANT. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN maakt bekend, dat bij invoel- van goederen in Servië door de Servische regeering wordt gevorderd, dat elke zending vergezeld wordt van een certificaat van oor sprong, afgegeven door de Kamer van Koophandel ter plaatse van afzending. Tot het bekomen van zoodanig certificaat, dat aan de vereischten voldoet, kan men zich aanmelden bij den ondergeteekende, Secretaris. De Kamer voornoemd, A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. Ingevolge aanschrijving van het Ministerie yan L., N. en II. maakt de Kamer van Koophandel en Fa brieken bekend, dat na overleg met de directie der Douane te Rome een nieuw model is vastgesteld voor certificaten van oorsprong voor medicinale producten en pharmaceutische specialiteiten, bestemd om in Italië te worden ingevoerd. Ter voorkoming van mogelijke moeilijkheden bij den invoer van die artikelen in Italië kunnen belang hebbenden zich ter bekoming van het vereisehte cer tificaat wenden tot den ondergeteekende, secretaris der Kamer. De Kamer voornoemd, A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van d© aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e Helft der maand Maart 1911. Brieven. L. Schaap, 0. Nieuwland, A. Claessen, Lion, Briefkaarten. D. A. de Louw, Amsterdam. Wed. Harms, Buitenland. Briefkaart. B. de Bie, Weltevreden. Amsterdam. St. Maartensbrug. Utrecht. Amsterdam. paardenfokkerij in het algemeen, en van de provincie Friesland te dien aanzien in het bijzonder, als zooda- benoemd in eene openbare vergadering te Leeu- nig het Fransche vreemdelingenlegioen, gevolgd door een, wellicht uit concurrentienijd voortgesproten, chauvi nistische ophitsing van het scheidblad le Matin, I w °r(jen gehouden in het „Oranje-hotel," den 17en waarvoor le Journal ten slotte het hoofd heeft moeten I j\£aart 1911, teneinde, opheffing van het totalisator- buigen. Wij wilden, schreef het blad, slechts een verbod te verkrijgen, waarin zij verzoeken, dat door de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 MEI a.s. kinderen op eene der VIJF GEMEENTESCHOLEN toegelaten wenschen te zien, uit, daarvan VOOR 15 APRIL a.s. aangifte to doen bij de hoofden dier scho len, onder overlegging van het geboortebriefje of trouwboekje en het inentingsbewijs der kinderen waar van de toelating gevraagd wordt. De gelegenheid bestaat daartoe aan de schoolloka len op DINSDAG 4 en DONDERDAG 6 APRIL a.s. van des namiddags 45 uur en WOENSDAG 5 APRIL a.s. van des middags 121 uur, behalve voor de 4e Gemeenteschool, aan welke school daartoe gele genheid is op eiken MAANDAG, DINSDAG, DON DERDAG en VRIJDAG tot 15 APRIL a.s. van IV'22 uur namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Mi nister van Oorlog heeft goedgevonden het volgende te bepalen Aan de verlofgangers van de landweer en aan die van de militie, voor zoover deze laatsten voor de derde (laatste) maal voor herhalingsoefening onder de wa penen komen en behooren tot d© korpsen der Infante rie, der Vesting--Artillerie? het Regiment Genietroe pen en het Korps Pontonniers, alsmede aan de mili cien-sergeanten van de jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, zal, voorzoover zij dit zullen ver langen, kunnen worden vergund, om, wanneer zij voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of nabij de garnizoensplaats gelegen is en de vergunning- niet aanleiding geeft tot het af leggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o.a. tengevolge van, buiten de ze, opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagniescommandant of de als zoodanig optredende officier) zal hebben te be palen, in verband met den afstand, waarop de betrok ken persoon van de kazerne woont, wie voor de hier. bedoelde gunst welke niemand van eenigen dienst vrijstelt. in aanmerking komt; zullende van de ver leende vergunning" (en van het eventueel intrekken daarvan), aan den Oommandeerende-Officier moeten kennis gegeven worden. Zij die voor de meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan uiterlijk twee maanden vóór den dag van opkomst, schriftelijk kennis geven aan den voornoemden onmiddellijken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft buiten de ka zerne te mogen overnachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan in ge vallen, waarin de betrokken chef dit tengevolge van straf of om andere redenen noodig mocht achten, ter wijl voorts niet dan bij hooge uitzondering ter be oordeeling van den Oommandeerende-Officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich n a, het hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 30 Maart 1011. ALKMAAR, 3 April 1911. Het meest is er de afgeloopen week gesproken over de rede van den Duitschen rijkskanselier. Toen onlangs de Engelsche minister van buiten- landsche zaken sir Edward Grey naar aanleiding van de indiening der marinebegrooting een belangrijke re de had gehouden over do arbitrage, schreef do offi cieuze Nordd. Allg. Ztg: „Indien tot het opruimen van dit wantrouwen, voorzooveel de openbare meening in Engeland betreft, overeenkomsten zooals minister Grey zo bedoelt, iets kunnen bijdragen, dan zal men van Duitschen kant gaarne bereid zijn, daartoe de hand te bieden." Dit gaf eenige hoop, dat Duitschland niet de hou ding zou aannemen, welke het steeds volgde als er van ontwapening of scheidsgerecht sprake was. Maar jawel! De heer v. Bethmann-Hollweg heeft Donderdag een redevoering gehouden, welke kort samengevat hierop neerkomt: „Beperking der ontwapening is onoplosbaar, zoolang mensehen menschen, staten staten zijn, en internatio nale, de wereldomvattende, op een wereldcongres op gemaakte arbitrageverdragen zijn evenzeer onmogelijk als internationale nlgemeene ontwapening." De Duitselie pers was voor een groot deel niet best te spreken over dit antwoord aan den Engelschen mi nister, een ander deel daarentegen echter vindt, dat de ernstige, zakelijk denkende rijkskanselier het nu eens zonder sentimentaliteit deugdelijk heeft gezegd, waar het op aan komt. Een der couranten merkt op, dat het natuurlijk moeielijk zal zijn, op een wereldcongres internationale, de wereld omspannende, arbitrageverdragen aan alle staten der wereld op te dringen, maar dat zou ook het einde zijn, terwijl het er op aan komt het begin te maken van een volkerenvrede. Wie zou van de lucht scheepvaart niet meer willen weten, omdat men niet in staat is de aarde rond te vliegen? Zijn de tijdge- nooten niet reeds tevreden dat over liet Kanaal kan worden gevlogen en wacht men niet geduldig af, tot dat do Atlantische Oceaan aan de beurt zal komen? Een overeenstemming tusschen Duitschland en En geland zou natuurlijk niet beteekenen een algemeene ontwapening- en wereldarbitrageverdragen, toch zou het een mooi begin zijn als men haar tot stand kon brengen. Voorshands dient men echter tevreden te zijn met de bereidverklaring van den rijkskanselier om met Engeland inlichtingen te ruilen over de bewape ning. In den rijksdag zijn eenige moties aangenomen, welke indirect kunnen worden beschouwd als een blijk van wantrouwen, dat in een constitutioneelen staat wellicht tot een crisis zou hebben gevoerd, maar in Duitschland zonder eenig resultaat blijft. In Frankrijk heeft men niet nagelaten te constatee- ren, dat de heer van. Bethmann-Hollweg den droomvan den wereldvrede heeft verstoord. Minister Delcassé, zoowat de eenige tegenwoordige minister van wie men hooge verwachtingen heeft-, kon dan ook met succes wijzen op de rede van den Duitschen rijkskanselier, toen hij zeide, dat de behoeften van de nationale vloot in het oog dienen te worden gehouden en daaraan toe voegde: „Wij moeten voorkomen, dat wij overvleu geld worden door andere volken, die met bewonderens waardige volharding en energie schepen op stapel zet ten. Ik hoop, dat wij op deze wijze, een voortdurend sterker wordende, goedgeoefende vloot zullen krijgen, die zich met eere zal kunnen vertoonen, overal waar do eer en de belangen van Frankrijk haar roepen." De rechte snaar was getroffen, luide toejuichingen volgden, en de minister zag zijn crediet aanstonds toe gewezen. Er zit op het: oogenblik weer een chauvi nistische stemming in het Fransche volk. Duitsch land zou deelnemen aan een door de Fransche cou rant le Journal op touw gezette Euroipc-esche rond vlucht met vliegmachines, welke zou gaan door vijf rijken, de Fransche courant gaf 200.000 francs, een Duitsch blad (de Morgenpost) 100.000 mark. In Duitschland zoowel als in Frankrijk heerschte aanvan kelijk groote geestdrift voor het plan. Toen kwam in Duitschland de minder vriendelijke bespreking vaa Kamer het wetsontwerp tot zedeloosheid niet tot wet wordt verheven in den vorm waarin het zal worden aangeboden. Ter adstructie van dit verzoek voeren adressanten o.m. aan dat deze afschaffing van den onschuldigen en eer lijken totali8ator niet alleen als boven gezegd sluiting van de renbaan tengevolge zal hebben, maar deze slui ting in zich sluit achteruitgang in de paardenfokkerij, een der bronnen van Frieslands welvaart; dat de Commissie voorbijgaat alle belang van eige naren van banen, doch hier nog even wil stipuleeren, dat de inwerkingtreding der wet voor Leeuwarden als gevolg zal hebben het onmiddellijk verdwijnen van het met zooveel moeite en kosten verkregen sportterrein, afgezien van de financieel© gevolgen voor de onder nemers; dat met afschaffing der courses mede ton gronde gaan de in Friesland zoo iuheemsche haddraverijen op de korte baan; dat toch reeds niet te veel paarden daarvoor be schikbaar zijn, en dan dit aantal nihil zal worden, waar de fokkerij voor de lange baan zal vervallen, en daardoor de toevoer voor de korte baan eveneens zal verdwijnen. BAKKERSWET. Namens 67 broodbakkerspatroons uit de gemeenten Boertd, Finsterwolde, Oostwold, Midwolde, Scheemda, Blijham, Bellingwolde en Nieuwe Schans is een adres to dte Tweede Kamer gericht, waarin gezegd wordt, besprekingen over de bijzonderheden van bet voorge- I flat de kezwaren tegen het gewijzigde wetsontwerp be stelde Erigelsch-Amerikaansche arbitrageverdrag, ter- treffende nacht- en Zondagsarbeid in broodbakkerijen nog grooter zijn dan dio tegen het oorspronkelijke ont werp. grooten sportwedstrijd organiseeren. Wij waren en zijn ook thans nog van meening, dat zirlk een vrede lievende betooging er toe zou bijdragen, de goede ver standhouding- tusschen de volkeren te handhaven en te verbeteren. Daartegenover heeft men ons verwe ten, dat wij de geheimen van onze aviatiek aan Duitschland willen uitleveren. Dat is een kinderach tigheid, en van dezelfde beteekenis zijn de andere ver dachtmakingen tegen ons, die wij reeds afgewezen hebben. Dat alles had ons toch van ons voornemen niet af gebracht. Maar het was onze bedoeling een werk des vredes tusschen de naties tot stand te brengen, en wij willen niet door te volharden bij ons voornemen, twee- lrncht zaaien tusschen Franscben." Duitschland is dientengevolge uitgesloten, men zal thans een nieuwe rondvlucht door Frankrijk, Belgie, Nederland wellicht ook door Engeland organiseeren. Duitschland heeft één troost dat het van de Fransche aviatiek, dank zij eigen initiatief en inspan ning bitter weinig te leeren heeft! Maar teekenend voor den internationaal politieken toestand is het bovenstaande toch wel! Tusschen Engeland en Amerika is de stemming heel wat gunstiger: men is daar reeds begonnen met wijl een beweging op touw gezet is, teneinde in Ame rika en Engeland tegelijkertijd groote meetings .te houden. Droegen bovenstaande gebeurtenissen der week een meer algemeen karakter, wij moeten thans nog even stilstaan bij de enkele feiten uit de binnenlandsche po litiek van verschillende landen. In Frankrijk kwamen boerenonlusten voor in het departement Aube, waar men de zelfde maatregelen wenscht als in Champagne genomen zijn, en waar bloedige botsingen wel niet zullen uitblijven. De mi nister-president kreeg een zwakke meerderheid bij een interpellatie over de machtiging, die in het kies district van den onderstaatssecretaris van Binnenland sche Zaken is verleend aan een congregatie van ursu- linnen. Maandag had in Italië de officieele viering- van het 50-jarig jubileum der Itnliaansche eenheid te Rome plaats, waarbij do koning een redevoering hield en vele I staatshoofden (ook koningin Wilhelmina) felicitatie telegrammen zonden. liet radicale kabinet-Giolitti kwam tot stand, tegen do verwachting in zonder mede werking der sociaal-democraten. In Oostenrijk werd het parlement eerst verdaagd, toen ontbonden, daar de minister-president van Bie- nerth het maar niet kon vinden met de oppositie, die voortdurend aan het dwarsdrijven was en verhinderde dat de begrooting, die voor 31 Maart aangenomen moest zijn, werd afgehandeld. De verkiezingen voor het nieuwe Iluis zijn vastgesteld op 13 Juni, de her stemmingen op 20 Juni. In Rusland toont de Doema zich geenszins ingeno men met de maatregelen van den minister-president Stolypin; de voorzitter nam zijn ontslag en de volks vertegenwoordiging keurde met overgroote meerder heid een interpellatie goed, houdende afkeuring van do onwettige handelwijze der regeering. In Spanje leidden de Ferrerdebatten tot een mi nister-crisis, maar de koning heeft den heer Canale- jas verzocht aan te blijven en de veranderingen in het kabinet aan te brengen, welke Lij noodig had. Voor Turkije werd de toestand in Albanië kritiek. Do Porto treedt snel en doortastend tegen de Alba- neezen op. Ook in Mexiko blijft- men vechten. BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. President Fallières heeft in de Zaterdag op liet Elysee gehouden ministerraad medegedeeld, dat hij, gevolg gevende aan een uitnoodigiiig van Koningin Wilhelmina, in Juli naar Nederland zal gaan. De heer Fallières zal de reis over zee doen en te Amsterdam aankomen. DE AFSCHAFFING VAN DEN TOTALISATOR. Aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal is een adres gericht door de hoeren H. A. osman, meelfa brikant te Leeuwarden, voorzitter van de „Friesche Sportclub"; C. M. van Rooijen, Rijksveearts te Roor- daliuizum., lid van liet Draverij-Comité voor fries land; E. J. Rienks, landbouwer te Sint Jacobiparo- chie, fokker; J. Plet, Rijksveearts to lleerenveen, in specteur van het Friesch Paarden-Stamboek; en II. Hoven, hotelhouder te Leeuwarden, lid van het Be stuur der Vereeniging ter bevordering van het Vreem delingenverkeer; te zamen uitmakende eene Commis sie ter behartiging der belangen van paardensport en DE TARIEFWETTEN. De tariewetten zijn heden bij do Tweede Kamer in gekomen. De regeering schat blijkens de toelichting, de op brengst op ongeveer tien millioen gulden, zegt de N. R. Ct. Het nieuwe tarief is niet uitsluitend gericht op be scherming van de Nederlandsche industrie, maar wel is rekening gehouden met bezwaren, welke de Neder landsche industrie ondervindt door het prachtig pro tectionisme in bijna alle Europeesche landen, in Ame rika, enz. Het niouwe tarief gaat geenszins in do richting van de handelspolitiek der andere landen, doch is in vergelijking met de invoerrechten in het buitenland zeer matig, voor sommige goederensoorteu zélfs lager dan vroeger. Do goederensoorten worden bij het nieuwe tarief ingedeeld in hoofdzaak als bij het ontwerp-Harte, doch nog meer volledig en systematisch. De regeering vreest niet, dat alles duurder zal wor den. De voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog om het den buitenlandschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te lande te plaatsen en zul len anderzijds geen aanleiding geven tot vorming van combinaties van inlandsche indust-rieelen met de be doeling de prijzen op te zetten. Naast deze algemeene beginselen liggen nog de vol gende aan het tarief ten grondslag: le grondstoffen, die nijverheid en landbouw in het buitenland moeten betrekken, blijven vrij van invoer rechten (als daar zijn: metalen, hout, katoen, wol, steenkolen, enz.) 2e halffabrikaten worden belast met een recht, wis selende tusschen 3 en 6 pCt. der waarde, verband hou dende met, den graad van bewerking; 3e afgewerkte fabrikaten, die alvorens direct voor gebruik voor den consument geschikt te zijn, nog eeni ge bewerking behoeven, worden in het algemeen belast met. 10 pCt. der waarde; 4e geheel afgewerkte fabrikaten worden in het al gemeen belast met 12 pCt. der waarde. Belangrijke stapelartikelen als tabak worden niet hooger befast dan thans het geval is of blijven vrij, bijv. koffie. In het algemeen worden van grondstoffen als, steenkolen, ertsen, granen, garens enz. geen invoerrechten gehe ven, zoodat voor schade der handelsbelangen niet wordt gevreesd. De regeering krijgt de bevoegdheid re torsiemaatregelen te treffen. Beslissing bij geschillen berust in eerste instantie bij den directeur dor invoerrechten, in tweede instan tie bij de tariefscommissie, uit zeven leden bestaande, waarvan de president benoemd wordt door de Kroon, de zes anderen door de Kamers van koophandel van Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede, Til burg- en ^Maastricht. Bij de vaststelling van bet tarief wordt in het algemeen aangenomen het principe dei- ad valorem-rechten. Uit de opbrengst van het tarief wordt jaarlijks negen millioen beschikbaar gesteld op de begrooting van landbouw, nijverheid en handel, ter storting- in het „fonds tot dekking van de uitgaven, voortvloeiende uit de wettelijke maatregelen in zake do pensionneeving- van arbeiders. De regeering wenscht geen graanrechten omdat daardoor brood en veevoeder duurder zouden worden. Ten aanzien van het „meel" bepaalt het tarief zich tot een recht van 40 cents per 100 K.G. op tarwe en roggebloemdaardoor valt meel voor veevoeder buiten het tarief, terwijl een bijzondere bepaling waakt voor de belangen der textielindustrie, van een recht op petroleum is afgezien, sigaren en sigaretten worden zeer zwaar getroffen: sigaren met 125 per 100 K.G., plus 20 pCt. der waarde; sigaretten met 2-50 per 100 100 K.Q., plus '10 pCt. der waarde.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1