Uit Hof- en Hoofdstad. STADSNIEUWS. TERUGGEZONDEN LANDVERHUIZERS. De Haai'l. Ct. ontwerpt een schets van minister Talma. „Een „ousider" zal het durf ik wedden zeer stellig niet in de gedachte komen, dat de minister van Landbouw, Handel en Nijverheid in het Kabinet- Heemskerk behoort tot de garde der anti-revolutionai ren, als hij een „eersten indruk' van Z.Exc. opvangt. Plaats om dédr nu eens dadelijk mee to beginnen - De Waal Malefijt naast diens collega Talma, dan zal u het scherpe, hevige contrast aanstonds moeten opvallen. De oud-burgemeester van Utrechtsch dorpje moge nog zoo modieu.se, keurig-getailleerde jas aan trekken; er zelfs een kleurig' dasje bijvoegenHij is en blijft de calvinist naar het oude, stroeve, dorre model, waarin wijlen de brave, aartsgoedhartige ds. Donner zich zou hebben verlustig'd. Ik weet 't ook wel, sinds Donner's dagen is verrezen een nieuwe genera tie van jong-calvinisten, die met de oude school naar het uiterlijke weinig te maken hebben.... Maar deze calvinist, deze oud-predikant aan de groene tafel, moet op den oningewijde tocli een zeer verrassenden indruk maken, ziet en hoort hij hem." Het ministerschap van den heer Talma is op een mislukking uitgeloopen. Waaraan dat is te wijeten? De oorzaken zijn velerlei. Allereerst mangelt het dezen bewindsman aan de gave om kort, helder, klaar, duidelijk te zeggen waar 't op staat. Dij vermoeit, de Kamer, gelijk ik meer malen zei. Hij mat af, verveelt, prikkelt. Wekt daar door wantrouwen.. Zijn soms ondragelijk geaffecteerde Haagsche sa lon-accentje draagt er ook toe bij om antipathieën te wekken. Hij is altijd, van-huis-uit, van dat hij Kamerlid en groene-tafel-bestormer was, geweest de man der on duidelijke, ingewikkelde labyrinthzinnen. Hij heeft de machtige stof, hem ter verwerking gegeven, niet kun nen beheerschen. Waarmee niet mag gezegd zijn, dat de werkkracht, de ijver, de toewijding, de schranderheid van dezen oud-theoloog niet bewondering waard zijn Integendeel. Ziet-ge men vergeet zoo gauw in het land der Parlementariërs. Ik geef gaarne toe, dat de heer Talma beter, ver standiger zou hebben gedaan door de portefeuille van Landbouw indertijd te weigeren. Maar achting moet men over hebben voor het betoon van werkkracht, in spanning, dat hij eenmaal de taak hebbende aan vaard vermocht ten toon te spreiden. Eerlang' luide de prognose en veel wijst er op, dat zij juist is zal het parlementaire schavot voor dezen minister worden opgericht. Hc kan mij voorstel len, dat hij, Talma, ontmoedigd, verdrietig uit den verloren strijd zal gaan. Hij heeft, geloof ik, zichzelf niet zoozeer overschat, als wel, dat hij de taak, welke hem wachtte op het Binnenhof, onderschatte. De Ka mer is wreed, is wispelturig, is onnaspeurlijk.Zij wil worden bekoord. Hij, die hare ongenade opwekt, wordt zonder genade uitgeworpen De Tweede Kamer is als sommige vrouwen. Zij wil haar meester, haar dwingeland, haar tyran, vinden en voor dezen is zii de zeergedweeë. Maar wie zwakheid, weifeling toont, die is verloren. Ook al heeft hij lan ge dagen en nachten besteed aan de taak, hem op de schouders gelegd. Daar houdt de Kamer geen reke ning mee. In een kwartier vermorzelt zij wat in vele nachtwaken werd opgebouwd. Zij kent geen erbarming de koelhartige. O, ik heb wel eens echt-diep „kassian" gevoeld met den man van het nog- jeugdige gelaat en de schrandere, goedig-joviale oogen, de stu dentikoze borstelharen en de lenige beweging van het energieke lichaam, die zich had voorgesteld een nieu we aëra te kunnen, te zullen openen in de sociale wet geving van Nederland der twintigste eeuw. Met zoo deerlijke gedesillusioneerden heer Talma, welhaast minister-af De Amsterdamsche correspondent van het Utr. Dagblad vertelt het volgende van de twee Amsterdam sche professoren. De een geneest alles met het mes, de ander laat met hartstochtelijke consequentie zijn patiënten in het volledig bezit hunner organen en dcr- zolver ziekelijke aangroeisels. Onnoodig te zeggen, dat de een een chirurg', de an der een internist is. Beiden hebben zij speciale studie gemaakt van de schildklier, een vrij geheimzinnig org;aan voor in de keel, waar de geleerden de rechte beteekenis nog' niet van snappen. Zooveel is zeker dat ziekte van de schild- kier iets te maken heeft met de mentaliteit der pa tiënten en met hun vermogen het vrouwelijk geslacht te waardeeren. Nu deelde onlangs in een artsenvergadering de opera tielievende professor triumfantelijk een geval mede, waarmee hij zijn van operatief ingrijpen afkee- rigen collega dacht' te overtroeven. Verbeeld u, er was in een ziekeninrichting een ver pleger met zoodanige gedegenereerde schildklier, dat hij geheel ongevoelig was geworden voor vrouwelijk schoon. Deswege had men hem in de afdeeling der rustige damespatiënton met vertrouwen een plaats ge geven. Maar wat gebeurt? Professor krijgt hem onder be handeling en zet hem een stuk schildklier in. De pa tiënt gevoelt zich opgewekter dan ooit. Een prachtige genezing. Het duurt echter niet lang of zijn opge wektheid begint, hem parten te spelen. Hij, tot dusver zoo ongevoelig in liefdes-aangelegenheden, begint de vrouwen des lands aan te zien en te merken dat zij schoon zijn. De terugkeer zijner vermogens blijkt zoo manifest.dat men hem binnen enkele maanden moet ontslaan. Men verzekert dat de internist na deze mededeeling meer dan ooit overtuigd is dat opereeren evenveel schade brengt als voordeel 1 e De Amsterdamsche correspondent van de Prov. Gron. Ct, schrijft er over, dat het vermaarde Konink lijke Nederlandsche circus Oscar Carré zijn langsten tijd heeft gehad. Het hoofd van de zaak, Oscar Carré, is niet meer de oxide. Hij heeft een ernstige buikope ratie ondergaan en is daarvan nog lang niet hersteld, ziju kroost heeft maar matige belangstelling voor het circus de eenige, die er iets voor gevoelt is zijn zoon Albert Carré en nn loopt hardnekkig het ge rucht, dat binnen niet al te langen tijd de onderne ming zal geliquideerd worden. De financieele omstan digheden zouden dit voornemen begunstigen, en het groote gebouw op den Amstel alhier zou enkel aange houden worden om het te verhuren aan een speciali teiten-onderneming. Ik heb getracht eenige zekerheid omtrent die geruchten te krijgen, doch wie ik er ook over aanklampte, hield zich van den domme. Alleen wees een ingewijde er mij op, dat in den laatsten tijd de programma's uit het oogpunt van paardendreseuur en rijkunst slechts aan zeer matige eischen voldoen: een enkele schoolrijderes komt er op voor, een enkel nummer van in vrijheid gedresseerde paarden, doch waar is de tijd philosofeerde hij dat we niet en kel de tien Trakhener hengsten van Oscar te zien kre gen doch ook het apporteerpaard, en het vuurpaard, dat we de hoogeschool zagen rijden door een amazone, door een heer, die we een schitterende quadrille zagen rijdeD, dat or een snipperjaeht werd vertoond enz. Wo krijgen nu balletten te zien, waarvan de aankleeding de hoofdzaak is, doch een behoorlijk corps de ballet ontbreekt, en de leuk springende clowns zijn vervan gen door eon dwergje, dat do kinderen doet lachen doch don volwassenen kaast medelijden inboezemt. Er ligt werkelijk een waas van depressie op de voorstel lingen van hot circus, en als het publiek niet meer stormloopt, gelijk weleer, doch. wegblijft en elders zijn heil zoekt, is dit niet te verwonderen.... sic transit gloria muudi! Dezelfde schrijver heeft het over mr. H. Smeenge, die 5 April vijf en twintig jaar lid is van de Tweede Kamer. 's Is haast niet te begrijpen, zegt hij dat Smeenge voor al wat hij doet genoeg heeft aan een dag' van 24 uur. Maar hij weet te woekereu met zijn tijd! Des morgens om 8 uur is hij soms op de griffie; dan met den sneltrein naar Den Haag, ten eind©.zijn plichten als Volksvertegenwoordiger te vervullen. Als hij des middags ziet 't is een oude rot in de politiek! dat het dien dag' toch niet tot stemmen komt en de aanhangige zaak niet al te gewichtig is, vindt men hem om 4 uur weer in stad1, gauw een vergadering van een comité of commissie gepresideerd, dan een stukje gegeten, daarop hetzij weer naar den trein om ergons een lezing te houden of een vergadering bij te wonen, met een der laatste treinen terug en dan naar bod?.... neen, dan wacht hem nog een portefeuille met stukken, dien hij af moet handelen, 't Is soms 2 uur voor het bed hem tot zich roept om door enkele uren slaap hem nieuwe krachten te bezorgen. En bij al die drukte en inspanning' verliest Smeenge geen oogenblik zijn goed humeur en opgewektheid, zijn scherpte van geest en zijn kijk op menschen en dingen verlaten hem nooit en hij blijft altijd even frisch als een hoentje. Den leeftijd van den jubilaris ken ik niet, ik schat hem een goeden zestiger, maar hij is zoo krachtig van lichaam en zoo flink en jong van geest, dat hij menigen dertigjarigen den loef afsteekt! Or ét In den Amsterdamscken brief van de „Leeuw. Ct," wordt geschreven over. lastige winkelende dames, die de meisjes heele kasten laten uithalen, de waar, onder allerlei aanbevelend gebabbel laten étaleeren, en ten slotte maar voor een krats koopen. „Onlangs nu vier de weer een dame, die deswege bekend Is, haar eigen aardigheden in een groote zaak bot. Het meisje, dat het lot trof, haar onhebbelijkheden te moeten verdu ren, leed er zichtbaar onder, en de marteling duurde zóó lang, dat ten slotte de patroon naar voren trad en do lastige dame verzocht het magazijn te verlaten en er niet meer terug te keeren. Het merkwaardig geval deed zich dus voor, dat een winkelier zijn Id.ant de deur wees, en het bewijs is ge leverd, dat ook in onze groote in Amerikaanschen stijl gedreven zaken nog wel patroons zijn, die zooveel hart hebben voor hun personeel, dat ze met opoffering van een klant, zich schrap weten te zetten voor de men- sohenrechten hunner ondergeschikten." Gemengd nieuw*. ONBEVOEGDE UITOEFENING TANDHEEL KUNDE. De politie te Haarlem heeft proces-verbaal opge maakt tegen 8. Swaab, tandtechniker, wonend te Am sterdam, wegens het onbevoegd uitoefenen der tand heelkunde bij verschillende personen te Haarlem. TREURIG! Een coiffeur uit de Papenbrugsteeg te Amsterdam verliet dezer dagen zijn woning en liet zijn vrouw wier geestvermogens gekrenkt zijn, alleen achter. De man schijnt de „voorzorg" genomen te hebben, zijn vrouw voor zijn vertrek op te sluiten. Buren waarschuwden de politie, die zich met geweld toegang verschafte tot het huis in de Papenbrugsteeg. De arme vrouw werd bevrijd en naar bet Binnen-Gasthuis overgebracht. Tot heden is de man nog niet teruggekeerd; hij moet zich in Antwerpen bevinden. EEN WEIGERACHTIG LANDBOUWER. Een landbouwer te Nieuw-Ubbena weigerde aan den rijksveearts zijn stal te laten inspecteeren. Er is e©n wachthuisje voor zijn deur geplaatst, en er wordt nauwkeurig op gelet, dat niets, ook geen melk, uit het huis wordt gebracht, tenzij het vooraf door een des kundige is onderzocht. EEN AANRANDING. Zaterdagmiddag tusschen vier uur en half vijf reed de chauffeur van den heer Noë, uit Hilversum, met een auto, waarin, behalve hij zelf, nog een passagier zat, buiten Amersfoort, Nabij de zoogenaamde pyra mid© van Austerlitz zagen zij een vrouw, die sporen van vreeselijke mishandeling droeg en wier kleeren voor eeu deel vernield waren. Zij hielden stil en vroe gen aan de vrouw, of haar iets overkomen was. De aangesprokene deelde mede, dat zij in Woudenberg woonde. Per rijwiel was zij uit haar woonplaats ver trokken, om naar Amersfoort te gaan. Onderweg zag zij eeu man, die een rijwiel bij zich had. Op haar komst legde hij dit ter zijde, sprong op haar toe en sleurde haar van haar fiets. Nadat hij eerst dit voertuig voor verder gebruik ongeschikt had gemaakt, wierp hij de vrouw op den grond., scheurde haar kleeren stuk en pleegde onzedelijke handelingen met haar, niet dan onder hevig verzet van de aangevallene. Daarna steeg hij weer op zijn rijwiel en nam de vlucht. De chauffeur van de auto reed onmiddellijk, nadat hij dit verhaal gehoord had, naar Amersfoort en keerde op de plaats van het gebeurde terug met de politie. Deze nam de vrouw een verhoor af en stelde onmiddellijk een on derzoek in, nadat het slachtoffer een beschrijving van den aanrander had gegeven. Bij de afzending van dit bericht was evenwel nog niemand gevonden. ZWEMMEN. Zaterdagmiddag waren in de Laaksloot ter hoogde van de Brugmanstraat bij den Rijswijkschen weg te 's-Gravenhage een drietal knapen aan het. zwem men. Gistermorgen zijn van Bentheim naar Oldenzaal teruggezonden twee Oostenrijksche „Rückwanderer" der HollandAmerika-lïjn, die hun garantiebewijs hadden verloren, en drie Russische „Rückwanderer," komende van Zuid-Afrika per Union Castlelijn, van wie een geen plaatsbewijs tot Wirballen had, do twee anderen het paspoort voor alleenreizende emigranten misten. Deze drie zijn naar Rotterdam terug gezon den. APRILGRAPPEN. In het hoofdpostkantoor te Rotterdam was Za terdagochtend plots een heele oploop opliet gerucht, dut er valsche postwissels in betaling gegeven waren. Een was er al uitbetaald ook. Kort daarna werden in het postkantoor twee kantoorbedienden en een loopknecht gearresteerd en tusschen de politie in naar het bureau in de Pauwensteeg gebracht. Daar bleek spoedig, dat alle drie geheel ter goeder trouw eeu slachtoffer waren van een April„grap." Eeu fabrikant te Rotterdam heeft n.l. een 2000-tal nagebootste, van onechte postzegels en nagemaakte stempels voorziene postwissels, alle ingevuld tot een bedrag van 1 5, aan verschillende adressen hier in de stad laten bezorgen. Zij die de postwissels ontvingen en niet goed opletten liepen er in. En aan het post kantoor betaalde men er zelfs een uit. Dit geld is la ter terugegeven. De boeren, btu'gers en buitenlui van De Bildt en omstreken werden 31 Maart verblijd met een prachti ge circulaire, waarin werd medegedeeld, dat de veteri naire gezondheidsdienst uit Utrecht, in overleg met den minister van Justitie te Baarn, een streng onder zoek zon instellen naar don staat der gezondheid aller honden. De directeur der veeartsenijschool, geassisteerd door twee veeartsen, zou in de militiezaal van het oude ge meentehuis te Baarn van 912 uur zitting houden. Dies togen boeren, burgers en buitenlui bovenge noemd met derlui vroolijk, minzaam, woedend of be droefd keffende en jankende viervoeters naar het ge meentehuis. Er waren legio hondenbezitters en legio kwadraat blaffers. Edoch, van een veterinairen dienst.was niets te zien en ze konden teleurgesteld naar hun dorpske weerkee- ren. DE BROEKROK IN DE STREEK! Zoo heb ik me suf geprakkeseerd' over de reden die de dames kunnen hebben, zich in een haremrok te sto ken, schrijft Sijmenbuur in zijn brief in de „Enkhuizer Courant". Ik' dacht, dat onze vrouwen, vooruitstre vend en vrijheidslievend als ze zijn, wel konden rillen als ze het woord „haremrok" maar hoorden, maar 't schijnt dat het idéé „harem" voor sommige vrouwen nog aantrekkelijkheid bezit. Krelissie had ook van die nieuwigheid gelezen, en verbeeldt je m'n schrik, toen ik verleden week uit m'n schuit stap, én m'n eerzame huishoudster tusschen de broeiramen met spinazie zie staan in een kleedingatuk, dat het meest op een ha remrok lijkt. „Wat weerga, richt je nou uit, Krelis", roep ik. „Wel baas, ik heb een haremrok gefabri ceerd van 2 ouwe pilowbroeken van je en non ben ik van plan er voortaan mee te tuinen, want die gewone rokken, daar slier je alles mee om, en modderig dat die stootkanten worden!" „Nou raad ik je toch, Kre lissie, om er alleen maar me© te prijken tusschen mijn rieten hekken en niet in de Streek, want dan sta ik voor de gevolgen niet in." Zóó werd dus de haremrok wat men in modebladen noemt „gelanceerd" in de Streek door do huishoudster van oen ouwen koolboer, BELGIË-NEDERLAND. Gisteren heeft ons Nat. elftal de Belgen voor de tweede maal in dit seizoen geklopt. Ditmaal met 81. Een talrijke menigte heeft het groote feest in Dordrecht meegemaakt. Onze verdediging en middenlinie zijn ook gisteren weer in uitstekende conditie geweest. Van de voor hoede kan jammer genoeg niet hetzelfde gezegd worden. In de verdediging blonk Otten boven allen uit, doch ook Hörburger en Göbel dienen met eere te worden genoemd. In de voorhoede zorgden Franeken en Breda Kolff voor de drie doelpunten. De eerste goal werd 27 mi nuten na het begin gemaakt door Francken uit een mooien scherpen voorzet van Breda Kolff, die kort daarop zelf voor het tweede punt zorgde. De Belgen doelpunten door hun middenvoor, zoodat rust kwam met 21 in ons voordeel. Na de rust slap spel van onze voorhoede prachtig spel van onze verdediging. Tegen verwachting maakte Franeken nog een prachtig doelpunt, waardoor onze overwinning verzekerd werd. De Belgen speelden veel beter dan in Antwerpen en hadden nog best een tegenpunt meer verdiend. Vooral hun back Hubin was een schitterend speler. Na dezè ontmoeting wordt 17 April met nog meer spanning tegemoet gezien. DE BOLLENVELDEN. De bloei der bloemen is in de laatste mooi-weer- dagen daardoor bevorderd, en enkele vroege soorten Hyacinthen komen al in bloei. De Zondag van 9 April zal wel de beste dag zijn om het bollenland te gaan zien, al behoeft geen haast gemaakt te worden, daar de Paaschdagen nog ruim bloeiende bloemen zullen geven. Op het oogenblik bloeien de Narcissen, en met Pa- schen kan men al vroege soorten tulpen verwachten. KERKDIEFSTAL. Te Klimmen (L.) hebben twee personen een offer blok in de R.-K. Kerk met een bijl stukgeslagen en den inhoud zich toegeëigend. De Heerlensche politie heeft de daders gearresteerd. ONACHTZAAM Zekere IIW. E. uit Haaksbergen heeft gisteren in den trein der H. IJ. S. M., traject Enschedé Haaksbergen laten liggen eene portemonnaie, inhou dende f 350 van welk bedrag f 110 aan bankjes van f 10, waarvan de nummers moeten bekend zijn, en 't overige aan zilvergeld. ONVOORZICHTIGE ROEIERS. Gistermiddag waren 4 jongens aan het roeien op den Rijn te Arnhem, toen plotseling hun boot om sloeg. De majoor der mariniers, de heer Kroes, de majoor der rijdende artillerie, de heer Rondema en de heer J. Branger, sprongen in een roeiboot en brachten een der jongens bewusteloos aan wal. Toen roeiden ze weer naar den omgeslagen boot waaraan de drie anderen zich vastgeklampt hadden en redden op het uiterste oogenblik ook deze. Hónderden toeschouwers sloegen het reddingswerk gade. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de week van 27 Maart tot en met 1 April is aan de afslagmarkt te Broek op Langendjjk aangevoerd 54600 roode kool, 196700 gele kool, 89200 witte kool, 103 zak roode kool, 1300 baal uien en 15 baal wortelen, terwijl van de laadplaats verzonden werden 113 wagonladingen groenten of 5274 in dit seizoen. UIT OUDKARSPEL. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger in de plaats van nu wijlen den heer P. Eecen Pz. alhier, hebben zich negen sollicitanten aangegeven. Het salaris bedraagt f 300. UIT SCHAGEN. Vrijdag' en Zondag gaf onze Harmoniekapel haar laatste winterconcert in de zaal van bet. N. H. Koffie huis alhier, Vrijdag* uitsluitend voor de kunstlievende leden en hunne gezinnen, Zondag' ook voor anderen. Het concert van Vrijdag was een pfoef. Men dacht meer publiek te krijgen als er geen bal na was en er geen menschen kwamen, die alleen voor een pretje uit gaan. De proef is niet gelukt. Vrijdag' was er zeer weinig publiek, Zondag iets meer. Jammer voor de spelenden, die zoo hun best hadden gedaan bij het in- studeeren der nummers en zoo goedi die nummers op beide concerten voordroegen. Een woord van bijzon- deren lof komt toe aan het lid, den heer C. Schenk, die een klarinetsolo met begeleiding der Harmonie hoogst verdienstelijk weergaf. De directeur, den heer J. G. Dartillact van Tright alle hulde voor zijne uitstekende leiding en instudee- ring. De Paaschtentoonstelling alhier op Woensdag a.s. zal plaats vinden op de door den districts-veearts bepaalde voorwaarden. VAN TEXEL. Den lsten April werd de alhier opgerichte normaal school met eenige plechtigheid geopend. Toespraken werden gehouden door den directeur, en den heer J. S. Dijt, waarn. burgemeester. Het onderwijs begint met 22 leerlingen, n.l. 12 voor de voorbereidende klasse en 10 voor de eerste klasse. UIT DE BEEMSTER. Voor rekening van de vereeniging „Goed wonen" alhier is aanbesteed het bouwen van 10 woningen. In geschreven werd door: D. Kerkhof alhier 16075, fir ma Kuyper te Assendelft 13663, J. Nieuwenkamp te Avenhorn 13624, J. Wittebrood alhier 13480, J. Kuyk alhier 13150, II. J. Brand alhier 12888, P. Dubbeld Alkmaar 12885, M. van der Lippe alhier 12800, P. Voorn alhier 12600, Wed. J. do Graaf alhier 12586, R. Holleman Alkmaar 12500, J. Dor regeest Alkmaar 12312, C. Bol Alkmaar 12150, C. de Haan Zwaagdijk 12095, C. Eeke Nibbixwoud 12050, J. Smit den Helder 11195. Voor schilderwerk werd ingeschreven door: Hoog land 1789, J. de Vries alhier 1777, H. van Wijn gaarden alhier J 1730, D. Kerkhof alhier 1700, C. Koster, Alkmaar 1700, J. Klopper alhier 1630, P. Dubbeld Alkmaar 1400 en J. Wittebrood alhier 1390. Laatste Berichten. DE BUILENPEST IN INDIË. 's GRAVENHAGE3 April. Een regeeringstelegram d.d. 2 April zegt, dat klinisch en microscopisch in de omgeving van Malang geconstateerd zijn 46 pest- gevallen, waarvan 26 doodelijk. Het bacteriologisch onderzoek is nog niet afgeloopen. De inspecteurs Dr. W. Th. De Vogel uit Semarang en Dr. J. Th. Ter- burgh, officier van gezondheid eerste klasse, zoomede de Directeur van het Geneeskundig Laboratorium te Weltevreden, Dr. J. de Haan zijn naar Malang ge zonden. Strenge maatregelen in het belang van op sporing en bestrijding zijn in uitvoering en deels in voorbereiding. Jhr. M. A. SNOECK. f DEN BOSCH, 3 April. Te Hintham bij Den Bosch is overleden in den ouderdom van 73 jaar jhr. M. A. Snoeck, kamerheer in particulieren dienst van H. M. de Koningin, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, rechtsridder in de Johanniterorde. STAKING. DEN BOSCH, 3 April. Wegens geschil in het bor stel makersbedrjjf hadden de vorige week de patroons de werklieden gewaarschuwd, dat zij de fabrieken Maandag zouden sluiten, als hun voorwaarden niet aangenomen werden. Heden hebben zich geen arbeiders aan de fabrieken aangemeld. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. VALKENSWAARD, 3 April. In het gehucht Strijp bij Valkenswaard is de boerendochter D. van Ansem door den bliksem gedood. UIT BROODGEBREK TOT 1>E MISDAAD. ROTTERDAM, 3 April. Gisternacht wilde in de Kogel vangers tra at de 70-jarige P. uit wanhoop we gens broodgebrek zijn vrouw met een bijl doodslaan en daarna zichzelf ophangen. Bij liet toebrengen van den slag brak de steel van den bijl. De man schrok en liep naar de politie, een agent vond de vrouw met een diepe hoofdwond. Een brief, vermeldende het voor nemen van den man, lag gereed. DE MINISTER VAN OORLOG. Naar wij vernemen zal de minister van oorlog, de heer Colijn, Donderdag onze stad bezoeken en o. a. de Cadettenschool inspecteeren. VOETBAL. Dank zij 't gunstige weer, was het voor de voetbal liefhebbers gisteren een aardige voetbaldag. Om 10 uur ving de wedstrijd aan tusschen de beide proefelftallen, aangewezen door den N. H. V. B. On der goede leiding had deze wedstrijd een uitstekend verloop en eindigde met gelijk spel 22. Na afloop koos de elftalcommissie, bestaande uit de heeren H. J Bon, W. Rauch en H. Meienbrink liet volgende offieieele N. H. elftal, dat de N. H. V. B. op 23 April te Alkmaar bij de wedstrijden om den Begeerkrans zal vertegenwoordigen. Bakker (Sport) doel, v. Duijn (Sport) en J. Schouten (A. V. II) achter. Koops (Purmerstejjn), Israëls (Sport) en Mulder (H. V. V.) midden. Simons, Brakel, (H. V. V.) en van Benthem (A. V. II) voorwaarts. 's Middags speelde dit elftal tegen hot eerste elftal van Alcmaria. Er was veel publiek, terwijl de heer Bon voor een goede leiding zorgde. Alcmaria, dat 3 invallers telde, trapte af en hoewel het spel voortdurend voor het N. H. doel was, kon Alcmaria maar niet tot doelpunten komen. Op den duur was deze pressie de N. H. verdediging te machtig en voor rust wist Alcmaria twee maal te doelpunten. Eenige gevaarlijke uitvallen der N. H. voorhoede hadden geen succes en met den stand 20 in 't voordeel van Alcmaria begon de tweede helft. N. H. trapte af en kon dit in de tweede helft nog drie maal doen, daar Alcmaria haar overwicht behield en dit in «en drietal doelpunten uitdrukte, zoodat zij ten slotte met 5—0 won. Het was het N. H. elftal niet mogelijk geweest, de hechte Alcmaria verdediging te passeeren. Van Alcmaria speelde de voorhoede een uitstekend combinatiespel, terwijl de verdediging alle gevaar wist te keeren. De voorhoede van het N. H. elftal was het zwakke punt. EINDEXAMENS H. B. S. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft bepaald dat de eindexamens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus in 1911 zullen worden gehouden te Amsterdam (eerste com missie) en te Hoorn (tweede commissie). De eerste commissie zal hebben te examineeren de candidaten afkomstig' van de H. B. scholen te Amsterdam en Hilversum; do tweede commissie de candidaten, die afkomstig zijn van de H. B. Scholen te Hoorn, Haar lem, Alkmaar, Den Helder en Zaandam. In de tweede commissie zijn benoemd: tot voorzit ter, tevens lid der commissie te Hoorn, de heer dr. W. C. L. Bronsveld, directeur der Rijks H. B. S. te Hoorn; tot leden de navolgende heeren: A. Pelt, di recteur der gemeentelijke H. B. S. te Zaandam (te vens plaatsvervangend voorzitter)dr. A. C. Antusch, directeur der Rijks H. B. S. te Allernaar; N. Meyer, E. M. van Soest, P. II. Delaehaux en H. L. Ziek, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar; W. O. G. H. van Mourik Broekman, directeur van en L. van der Vegt, dr. H. J. Calkoen, J. J. van der Hoek, H. Wic- ringa en C. Heyman, leeraren aan de gemeentelijke II. B. S. te Haarlem; dr. D. A. Kerkhoff, directeur van en dr. C. II. Ketner, N. J. J. de Voogd, W. N. Francken, W. van der Molen en N. van Maanen, leera ren aan de Rijks II. B. S. te Den Helder; dr. II. A. Naber, dr. E. II. J. Cunaeus, G. M. de Jongh Schilfer, A. van den Stempel en R. van Duinen, leeraren aan

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2