DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 81. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 WOENSDAG 5 APRIL. 1 h h L N n A ND. FEUILLETON. Het Gouden Bed. ALKMAARSCHE COURANT. ALKM AAR, 5 April 1911. In het Eng-elsche Hoogerhuis heeft lord Roberts weer eens gestreden voor zijn lievelingsdenkbeeld: dienstplicht. De grijze veldmaarschalk, die in tal van koloniale oorlogen overwinningen bevocht, die in den Boerenoorlog Oranje Vrijstaat veroverde, Johannes burg en Pretoria bezette en de beide -Boerenrepublie ken annexeerde, die daarna tot opperbevelhebber van het Brltsche leger werd benoemd, welk ambt in 1904 weer werd afgeschaft, is een sterk voorstander daar van. Sinds den Boerenoorlog dringt hij steeds weer op dienstplicht aan, maar vindt ook altijd weer minis ter Haldane tegenover zich, die zonder dienstplicht, dus met behoud van werf- en vrijwilligersstelsel, het leger wil hervormen en wel zóó, dat eventueel snel een aanzienlijke legermacht over zee gezonden kan worden. Lord Roberts zei, dat hij eenigszins verlegen was geweest met zijn motie (luidende, dat het Hoogerhuis met het oog op de strategische verhoudingen in Eu- ïopa, met ernstige bezorgdheid de regeering onvol doende militaire toebereidselen ziet maken.) Immers men zegt tegenwoordig dat de hoop op algemeene ont wapening en algemeenen vrede zeker en spoedig in vervulling zal gaan. Gelukkig was er eeu onver wachte gebeurtenis gekomen, welke de verlegenheid grootendeels had weggenomen: de rede van den Duit- schen rijkskanselier, waarin de gedachten van den En- gelschen spreker waren vervat. De grondstelling van den rijkskanselier is, dat de gewapende strijdkrachten van een rijk in bepaalde betrekking tot zijn materieels hulpkrachten moeten staan. Lord Roberts wilde dit nog eenigszins aanvullen, en zeggen, dat de strijd krachten ook evenredig moeten zijn met de bereidwil ligheid, waarmede een natie een gesteld doel wil na streven. Hij wees er op hoe duur Engeland in den Roerenoorlog zijn slecht militair stelsel betaalde. Thans was het stelsel niets beter dan tijdens die oor log. Over drie of vier jaar zou het nog erger zijn door do beperking van de reserve. Het stelsel van vrijwilligers was mislukt en men diende er mee te bre ken. Treurig is het met Engeland» landmacht gesteld, onvoldoende is ze om de dubbele taak, verdediging- van den vaderlandschen bodem tegen den indringer van overzee en verdediging van de overzeesehe gewes ten naar behooren te vervullen. Steeds moet Enge land voorbereid zijn op de mogelijkheid van een inval van 150.000 man en het land heeft, behalve het be staande leger een millioen man noodig. De minister, lord Haldane, heeft den grijzen veld maarschalk geantwoord en kan zich met diens denk beeld van algemeenen diestplicht niet vereenigen. Waar zouden de officieren vandaan moeten komen? Eu de kosten! Een leger als lord Roberts eischt zou 480 millioen gulden 's jaars kosten! Dat zou een ban kroet tengevolge hebben. Bovendien, welk voorbeeld voor de vastelandsmogendheden, die overwegen hoe de bewapening beperkt kan worden. Lord Haldane was niet bang voor een inval van over zee. De vijand, ook al was hij 200.000 man sterk, zou dan 580.000 man tegenover zich krijgen. Boven dien is nog altijd de zee tusschen Engeland en zijn be lager. De Duitsche rijkskanselier heeft, zoo betoogde hij verder, gesproken van Duitschlands bereidwilligheid met Engeland inlichtingen over de vloot uit te wisse len. Een dergelijke handelwijze moet er doe bijdragen de vrees voor een paniek te verminderen, welke vrees zoozeer heeft medegewerkt de marinebegrootingen, en niet alleen van Engeland, op te drijven. Hef gevaar van een oorlog met Frankrijk of Rus land, is tegenwoordig- veel minder waarschijnlijk dan vroeger. Alle volkeren der wereld beginnen het ver langen te uiten, dat de verschrikkelijke last der bewa pening zal verminderen. Is dit dan do tijd, om de strijdkrachten van Engeland te vermeerderen Wat voor voorbeeld zou Engeland aan de andere natie ge ven, nu hel begin van een nieuwe boweging- zich be gon te toonen? Men heeft te kiezen tusschen vele dingen in deze- wereld. Men kan niet alles tegelijk hebben. Men kan geen welvaart in vredestijd genieten, wanneer men het volk verplettert onder de lasten der krijgstoerustingen, die alleen noodig zijn voor den oorlog. Aldus sprak de minister van oorlog. Er volgde een langdurig debat, dat tenslotte verdaagd werd. Veel succes zal echter lord Roberts ook nu wel niet hebben het Eng-elsche volk wil persé niet aan den alg-emee nen dienstplicht en minister Haldane is nu reeds sinds jaren bezig het leger te hervormen naar zijn inzich ten, die weinig strookon mot het denkbeeld van lord Roberts. DE NIEUWE TARIEFWET. De opbrengst van het nieuw voorgestelde tarief van invoerrechten wordt blijkens recapitulatie geraamd op een totaal-generaal van 19.302.040. GOMMISSARIS DER KONINGIN Z.-HOLLAND. Met ingang van 18 April is benoemd tot Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland de heer E. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemees ter van 's-Gravenhage. Door aanneming van de benoeming houdt Baron Sweerts op, lid van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal te zijn, waarvan het bericht nog deze week de Kamer zal bereiken. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hield hedenmiddag ten 2 uur een openbare vergadering tot het afdoen van eenige klei nere wetsontwerpen. De afdeeli-ngen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot bestrijding van de zede loosheid: de heeren Sickenga, Van Voorst tot Voorst, an PalLandt, Kist en Eranssen; en over de suppletoire Landbouwbegrooting betref- lende reorganisatie van het landbouwonderwijs (uit breidi-ng van 's Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch bouwschool te Wageningen en vervanging van de Rijkslandbouwschool te Wageningen door stichting van een^Nederl. Midd. Landbouwschool te Groningen en een Koloniale Midd. Landbouwschool te Deventer) zoomede over het wetsontwerp tot wijziging der Suc cessiewet: de heeren Dojesi Van Nierop, Van Star- kenborg Stackhouwer, Barge, en Van Waterschoot van der Gracht. TWEEDE KAMER. De 'Iweede Kamer hield gistermiddag- om half twee een korte openbare bijeenkomst, alleen om aan den sectie-arbeid enkele wetsontwerpen toe te voegen, waartoe besloten werd. oorts werd besloten om lieden, inpluats van te half i lei uur, de eindstemming over de wijziging der Ar beidswet, hedenochtend te 11 uur te doen plaats heb ben. HET INDISCHE LEGER. Hedenavond zal ten hove voor de Koningin en den Prins en een zeer kleinen kring van genoodigden de majoor der infanterie van het Ned. Indisch leger met \erlot H. A. Kooy een met lichtbeelden toe te lichten voordracht houden over het leven van het Indisch le ger bij expedities en verder over het leven van de In- iandscne bevolking*. DE VERBINDING MET ENGELAND. In verband met de verlegging van den nachtdienst van de Maatschappij „Zeeland" naar Folkestone werd gisteren met de mailboot „Mecklenburg" een proef tocht naar Folkestone gemaakt, waarbij behalve direc tie en commissarissen van de Zeeland tegenwoordig waren de Directeur-Generaal van de Staatsspoor, de Directeur van de Brabantsch-Duitsche spoor en eenige pest autoriteiten. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 81) _o_ „Maar natuurlijk. Ottilie schudde het hoofd. „Dat papa zooiets toe staat. Deze „burgerlijke lui" met hun dwazen angst mank ten Aan werkelijk zenuwachtig. JuU?S slechts een verstrooid lachje. Zij dacht in het geheel met meer aan het concours van morgen. Als papa dan maar weer kalm was. „Luister, Kari, laat .nu toch mam- thuis!" zcide zij. Zij wilde mor gen met haar vader doorbrengen. In de stad met hem gaan eten bu hem zitten in zijn kamer,.... zooals vroeger. Dat zou hem goed doen dan kon hij zijn hart eens luchten; dan reden zij tegen den avond sa- men naar do manége. Zij moest hem ook weer vriendelijk jegens Kari stemmen. Zu voelde de breuk tusschen de twee, en dacht er met angst aan, hoe het zou zijn, als zij eens met Kan getrouwd was. Haar vader zou zich steeds meer van haar verwijderen. Zij zou niets meer voor hem kunnen zijn, zou al dit kostelijke verliezen, wat naar meisjesjaren zoo rijk had1 gemaakt. Kari sloeg haar mantel om, ontstemd en onverschil- ig. „Elke vreugde kan iemand benomen worden, mijn lieve. Doe wat je wilt inval*"011' »neen' Karillet was maar een vluchtige „Laat een auto voorkomen", zei Kari tot den kelner. mm Pp ,omarm^e1.P,iePa en kuste haar op beide sla pen Er lag- medeluden in. kenisvKm fIui9terdo k<*k «eps betee- and?™K; fflaak tet meiaje niet sentimenteel, -beeldt zu zich waarachtig- nog dat zii zich opoffert door met haar verloofde aan een klim, wed CHESHIRE-KAAS. Uit Londen wordt geseind dat in het Lagerhuis Stanier vroeg, of het departement- van landbouw me- dcdeelingen heeft ontvangen van de „Cheshire Milk Associationomtrent onderhandelingen tusschen dien Bond on de Ned. regeering om te voorkomen, dat Ne derlandsche kaas in Engeland als Cheshire-kaas wordt verkocht en of het departement de Britsche regeering heeft verzocht haren invloed aan te wenden om de Nederlandsche regeering te bewegen het verzoek toe te staan, dat in Nederland vervaardigde kaas als Ne- derlandsch fabrikaat gemerkt zou worden. De parlementaire secretaris Strachey antwoordde, dat het departement weet, dat er besprekingen zijn ge voerd tusschen Nederlandsche kaasmakers en de „Cheshire Milk association," voor zoover hem echter bekend was, hebbeii er geen officieele onderhandelin gen plaats gehad tusschen de Nederlandsche regee ring en den Bond. Aan het departement is men van oordeel, dat het niet wenschelijk is thans officieele voorstellen te doen aan de Nederlandsche regeering. De bepalingen van de wet op de handelsmerken ge ven voorloopig voldoende middelen aan de hand ter verhindering-, dat verkeerde opgaven worden gedaan omtrent dh plaats van herkomst der kaas. DEN HAAG RESIDENTIE? Dé correspondent te 's-Gravenhage van de Tel. meldt Het lieden verschenen officieus© bericht, dat presi dent Eallières bij zijn bezoek aan ons land niet te s-Gravenhage komt, althans hoogstwaarschijnlijk niet, zal in breeden kring hier ter stede teleurstelling heb ben verwekt. Men behoeft maar te luisteren naar wat de Hagenaar In de laatste jaren mompelt, om te weten, dat het hier ter stede langzamerhand eenige moeite gaat kosten om zich te herinneren, dat 's-Gra venhage inderdaad Harer Majesteits' Residentie is. Amsterdam heeft telken jare de feestweek, dat het koninklijk gezin er zijn bezoek brengt, maar dergelijke feesten kennen we hier niet. Toen verleden jaar het Juliana-monument werd onthuld, hoopte de burgerij vurig op de aanwezigheid der Koningin, die echter op hetzelfde uur, dat de onthulling plaats had, op korten afstand 't monument voorbij stoomde, om naar Het Loo te vertrekken. Een uiterst vluchtig bezoek van 'b' ft Rrins kon de diepe teleurstelling van zeer velen toen niet wegnemen. Daarbij komt dat het hof tegen woordig zeer vroeg naar Gelderland vertrekt en laat in het jaar terugkeert. Keizer Wilhelm werd, eenige jaren geleden, door Hare Majesteit in Amsterdam ontvangen. Het Belgi sche koningspaar bracht onlangs evenmin aan de re sidentie een bezoek. Nu komt de president der Eran- sche republiek, en hals over kop verschijnt het- offiei euse bericht, dat de president wel eenige dagen in Nederland blijven zal, maar geen bezoek brengt aan onze stad. Er schijnt niet eens een ernstige poging- te worden gedaan, om althans do mogelijkheid van een bezoek aan de residentie te openen. Hot is geheel omioodig te verzekeren, dat ook de Haagsche burgerij volgaarne een der hooge gasten onzer Koningin in Haar gezelschap zou willen ontvangen. Of moet dit denkbeeld enkel en alleen schipbreuk lijden op de on voldoendheid onzer openbare gebouwen? Wij zouden dat eenigszins verstaan, wanneer Amsterdam in dit opzicht geheel vrij uit gaat. Van harte hopen wij dan ren deel te nemen. Moet het meisje ook een ongeluk kig gezicht zetten, omdat tet stuk gevallen is. Daar zijt gij „Mama is een kranige vrouw!" Kari drukte galant een kus op haar hand en geleidde haar vol liefde naar den wagen. Mevrouw Mara drukte den arm van haar schoon- zoon. „Die hebben geen greintje energie en Ottilie is een echte onderwuzeres. Zij is «en goed mensch, maar heelt mets van de wereld gezien. Wij komen ook in het geheel niet bij haar. Eelix is al verstandiger, maar weet jeik geloof dat hij krankzinnig ver liefd is op Pieps „Ach wat, neen, zoo iets Mevrouw Mara en Kari lachten hartelijk, terwijl hij met- geoefende hand haar sleep in het rijtuig schoof en daarna Pieps hielp instijgen. „Gij zut zoo vroolijk, waar lacht ge over?" vroeg i ïeps. Zij Machtte geen antwoord af. Het was haar volko men onverschillig, waarover zij lachten. Met neerge slagen oogleden zat- zij daar, totdat de wagen bij de Rankestrasse stilhield. Als door eeu nevel hoorde zij hoe Kari de kansen van net aanstaande concours uiteen zette. I "Ti i 1{?8el' sIaap flink uit kalf tien kom ik je atnalen. Zij knikte, alsof zij slaapdronken was. "M.U gekomen keek zij met heldere oogen rond. „is papa^ thuis vroeg- zij den knecht. Neen, mijnheer was nog niet thuis gekomen. ;r°uw Maianam in het voorbijgaan een sinaas- 1 kamer steeds «evulde vruchtenschaal in de eet- „Dat zal weer een spel worden met papaWees maar blu, dat je spoedig uit huis zult zijn, ik verheug mu al op den winter! „Goeden nacht, mama." Pieps kuste zeer minzaam hand en wangen harer moeder. Mevrouw Mara kreeg bij deze minzaamheid altijd ook. dat or alsnog besloten worde tot een, zij het kort, bezoek van president Fallières aan onze gemeente. Gemengd uienws. BRAND LN DE VRIJE UNIVERSITEIT. Een vreemd geval heeft zich in het gebouw van de rije Universiteit, op de Keizersgracht bij de Lelie gracht, te Amsterdam voorgedaan. Een der interne studenten was gisternacht wat laat thuisgekomen en eenigen tijd daarna, ongeveer 3 uur, werd een sterke brandlucht waargenomen. Toen men ging onderzoeken, bleek, dat 't op de beide bovenste étages, op niet minder dan zes plaatsen brandde. O. a. stond de slang van het braudbluschapparaat in brand, elders sloegen de vlammen uit een bed, weder op een andere plaats waren de gordijnen van een boekenkast -vorkoold en zelfs bleek in een collegezaal de franj'e van den katheder geschroeid, 't Maakte den indruk alsof alles opzettelijk was in brand gestoken. De bovenbedoelde juridische student, de 25-jarige W„ lag in zijn bed en hield zich blijkbaar slapende. Hij verklaarde van niets te weten en ontkende ten steikste de dader van de z_oo hoogst ernstige gebeurte nis te zijn. IJet zonderlingste was dat nergens een spoor werd gevonden van het middel waarmede de branden veroorzaakt moesten zijn, geen afgebrande lucifers, niets van dien aard, zoodat vermoed wordt dat de bedrijver met een brandende kaars, in een bla ker, het gebouw doorwandeld heeft en zoo den boel heeft aangestoken. Natuurlijk werd dadelijk de brandweer opgescheld, die, wat nog niet door de bewoners zelve gedoofd was, in korten tijd gebluscht had. Er was echter een schuit van de reiniging noodig om de massa verkoolde en verbrande goederen te vervoeren. Ook de politie werd gehaald, die het verdachte jon- gemensch in een ernstig verhoor nam, zonder dat 't ook haar gelukte de ware toedracht te vernemen. Hij werd daarop mede naar 't bureau aan de Wes terstraat genomen, waar hij nog verblijf houdt. De of- f icier van justitie vond het geval ernstig genoeg om persoonlijk in het gebouw een onderzoek in te stellen. Men herinnert zich dat ongeveer een jaar geleden ook een nooit opgehelderd geval van brand in hetzelf de gebouw is voorgekomen. Do bedoelde student is een zenuwlijder en is onge- veei een jaar op Ermeloo-Veldwijk verpleegd geweest. Nog slechts kort geleden was hij van daar, als hersteld teruggekeerd. BLOEDVERGIFTIGING. Een 23-jarig meisje uit Goes, in dienst te Zutfen, heeft een wondje aan haar neus opengekrabt, waar door bloedvergiftiging ontstond, aan de gevolgen waarvan zij is overleden. EEN AARDIGE GAST. I an Hull arriveerde to Harlingen een als heer ge kleed persoon, zich uitgevende voor een Engelschman van beroep loods te Port-Saïd. Hij was naar Harlingen gekomen om een erfenis in ontvangst te nemen en logeerde bij den hotelhouder W„ waar hij de tafel alle eer aan deed. Toen het op betalen aankwam, bleek de gast echter geen geld te hebben en werd hij door de politie, als zijnde vreemdeling zonder middel vaü bestaan, over de grenzen gezet. UIT IIENSBROEK. Bij de gehouden verkiezing van een hoofdingeland van onzen polder in plaats van den heer J. Groot verkreeg de heer J. Bolkestein 14, J. Vriend 11 en J. Boinmezij 4 van de 29 uitgebrachte stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren Bolkestein en Vriend. UIT HOORN. Gisterennamiddag werd door B. en W. aanbesteed het verbouwen der Eerste Burgerschool voor meisjes. Ingeleverd waren 11 biljetten. Laagste inschrijver was J. van Petten Jr. te Hoorn voor 9640, aan wien het werk is gegund. UIT WEST-GRAFTDIJK. In een gisteren gehouden vergadering van commis- het gevoel als van een oorveeg, en zij werd er ontzet tend door geprikkeld: „Je bent- vandaag weer om te bewonderen.... Kari heeft gelijk, slaap maar goed 111U.' ®a. met waal"digheid verliet zij de kamer. I iops liet zich uitkleeden, vlocht het haar voor den nacht, deed weer een ochtendjapon aan, en besloot op haar vader te wachten. Hij was vermoeid. Hij moest spoedig thuis komen. Zij wilde niet weer in den salon op hem wachten. Zij had den verachtelijken blik niet Migeten, welken hij op de kleeren 0111 haar heen had geworpen. Op de teenen, heel zachtjes sloop zij naar zijn slaapkamer, ontstak het licht, hief zich op het voeteinde van het bed, leunde met het hoofd tegen den muur, sloot de oogen en wachtte. 1- rank Nehls had uit het naastbijzijnde café Ada Moil telephomsch verzocht hem toe te staan nog bij haar t-e komen. Hij moest haar spreken. Toen hij kwam, stond zij voor het verlichte venster opende het en wierp hem den huissleutel, in een zak- doek gewikkeld, toe. Daarna kwam zij bom met den fraaien gedreven kandelaar in de hand halverwege de trap tegemoet. Het eerste was hij zeide was: „Ik heb er gen honger. Gij moet mij wat te eten geven!" /e bediende hem zwijgend, schonk hem zwaren, roo- den wijn in, nam den vleugel van een koude poularde voor hem uit elkaar en schilde zijn fruit. Zij had hem nooit zoo gretig zien eten. „Ik zal zwarte koffie voor u klaar maken. „Ja, doe dat. Terwijl zij het marmeren blad uit het buffet haalde en alles voor de koffie in de M eener machine gereed maakte, ging hij naar haar licht-bruine kamer, stak een cigarette aan, en liep zwijgend op en neer. Zij bracht de koffie binnen. „Gij drinkt toch ook?" Zij knikte. „Ik heb het niet kunnen uithouden, ik moest bij 11 zun zeido hij eindelijk. Hij greep haar handen en drukte die aan zijn borst. „Gij moogt mij niet wegzenden, verstaat gij?" Fr klonk angst in zijn stem, welke haar trof. „Neen, dat doe ik ook niet, gij blijft hier, zoo lang gu wilt." ,Goed.' Hij knikte, liet haar handen los en liep weer op en neer. Zij ging in een leuningstoel zitten enr wachtte rustig, totdat hij weer zou spreken. Zijn schreden werden gaandeweg langzamer, zwaar der. Eindelijk bleef hij staan, half van haar afge wend. „Gij,hebt veel van mijn dochter", zeide hij. „Die kon ook urenlang wachten, totdat ik begon te spreken. Er is iets echoons aan den tijd, welke ons wordt ge schonken." „Iets anders heb ik u toch ook nooit kunnen geven." Hij dacht na, overwoog. ■Neen, nog niet" zeide hij langzaam. Weer liep hij op en neer. Zij zag onder het heldere licht der gaskroon, hoe wit het haar aan zijn slapen was geworden. Toen zij hem een jaar geleden voor het eerst had opgezocht met het angstig kloppend hart der beginnelinge, dei- miskende, der vergeefs worstelende, hem, den beroem den man, die haar verder zou helpen, toen had hij haar bijna te jong geschenen voor zijn naam. Zij had da gen doorleefd, waarin zij met hem had gedweept als een bakvischje. E11 daar zij wist, hoe beroemde man nen dweperijen opnemen, had zij het onrijpe, kinder lijke gevoel angstig verborgen onder het masker van artistieke zakelijkheid. En toen zij hem meer leerde kennen, hem zag zooals hij werkelijk was met het teu gelloos. niets ontziend temperament, onmeedoogend voor zichzelf en voor anderen, de ontzaglijke arbeids kracht toen was zij angstig geworden. Angstig, dat zun sterke, meesleepende persoonlijkheid de hare zou opslurpen, haar zou kunnen vernietigen, en het had een eigenaardige bekoring voor haar gehad haar onbuigzamen wil tegenover den man te stellen, die al les aan zich wist te onderwerpen. Zij nam tegenover hem de positie in eener dankbare leerlinge tegenover haar onderwijzer op kleine eerbie dige distantie, welke haar zelf moest beschermen te gen een onbedachtzaamheid. Wtrdt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1