DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S Honderd en dertiende Jaargang* 1911 V R IJ D A O 7 APRIL, DAALDERS BINNENLAND. No. 83 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. CACAO; absint. ;v'. -3 Telefoonnummer 3. UEN HOGE NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS, ALKMaLS& 7 April. ALKMAARSCHE COURANT. .\To. 2 van. deu 3den Jaargang' van -6 iiiniM isn fmt «nEnsmoes Jssb dat Zaterdag; aan onze geabonneerden verzonden wordt, bevat o.a. de volgende Illustraties: Prof. Dr. A. N. P. Franchemont, Directeur van het Organisch Chemisch Laboratorium aan de Hoogeschool te Leiden (voorplaat). De Tilburgsche Verkenners. Korfbal-wedstrijden te Amsterdam, met 3 foto's. Typische costumes te Berlijn. De verschrikkelijke brand' te Rotterdam met foto van het verbrande huis en de portretten der omgeko menen. De brand op „het Schulpen" te Velsen. Ernstige brand te Giesen-Nieuwkerk. De eerste steenlegging der nieuwe R. Kath. Kerk te Vlissingen. Mr. J. G. Pitijn jCommissaris der Koningin van de provincie Zuid-Holland. De begrafenis van Mr. J. G. Patijn, met 2 foto's enz., enz. De geabonneerde wonende - - wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 8 Cents thuis bezorgd, franco per post 4 Cent». im~ LOSSE STEMPEEBAlVDEUr. Voor onze geïllustreerde Premie „PAK ME MEE" zijn verkrijgbaar bij den Uitgever van dit blad k 60 cent per stuk. Bestellingen worden ten spoedigste inge wacht. Eindelijk is dan deze week het J^twerp-tariefwot Verschenen. Deze verschijning moge voor velen onge- wc-nseht zijn, onverwacht kwam zij niet. In de' laatste troonrede toch werden Hare Majesteit de volgend'^ woorden in den mond gelegd: „Binnenkort zullen de „reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herzie- „ning van het tarief der inkomende rechten U berei- „keru' De besprekingen bij de jongste staatsbegroo- ting leerden, dat het „binnonkort" in dit verband niet zoo rekbaar zou zijn als gewoonlijk dat er hier haast werd gemaakt met de vervulling der belofte. In do Troonrede van 1909 had de regeering als haar ver trouwen uitgesproken, dat nog vóór den afloop van het zittingsjaar het ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten zou kunnen worden inge diend. En reeds in de eerste Troonrede van het kabi net Heemskerk-Kolkman was er op gezinspeeld dat „voor de uitvoering van sociale hervormingen" duur zame versterking der middelen noodig was, en het lag voor de hand, dat men de invoerrechten daarvoor to baat wilde nemen. De memorie van toelichting begint dan ook aldus „Het heeft steeds in de bedoeling van hot tegen woordige kabinet gelegen, om in hoofdzaak door een herziening van het tarief van invoerrechten de midde len te vinden, benoodig'd voor de uitvoering van de zoogenaamde sociale wetten. Het heeft van die ba- doeling meer dan eens doen blijken en daarbij toege licht, waarom juist uit de opbrengst der invoerrechten de Daten behooren te worden gevonden, noodig ter be strijding van de voor verschillende verzekeringswetten gevorderde uitgaven." Jaarlijks zal van de opbrengst geschat op meer dan 19 millioen (in regeeringsstijl heet dit plus minis 10.000.000 gulden8Vk millioen gulden beschikbaar worden gesteld voor het „fonds tot dekking van uit gaven voortvloeiende uit wettelijke maatregelen in zake de pensionneering van arbeiders." Daarnevens wil de regeering do Nederlandsche nij verheid „eenige meerdere bescherming' schenken." De ministers (Kolkman en" Talma) willen gaarne verkla ren „dat zij het principe van vrijhandel zouden om helzen, indien zij niet meenden dat zulks vooral met het oog op hetgeen in de laatste halve eeuw in het buitenland beeft plaats gehad, op den duur tot stil stand, zoo niet tot achteruitgang van de Nederland- sche industrie moest leiden." De bedoeling biervan zal wel zijn te zeggen: wij zijn in ons hart vrijhandelaars, maar de omstandigheden, voortvloeiende uit de houding van het buitenland dwingen ons te doen wat wij zelf uit den booze ach ten. M. a. w.het voorbeeld dat wij volgen is niet goed doch we volgen het toch maar! En wanneer men de memorie verder doorleest, dan krijgt men den indruk, dat telkens en telkens de pen der regeering- door aarzeling' werd bestuurd, dat er zich bij haar een tweeslachtigheid voordeed, welke tot halfslachtigheid leidde, dat het ontwerp visch noch vleesch is, niet is een uitvloeisel van een beginsel van economische politiek, maar een product van utiliteits overwegingen. Vandaar vermoedelijk, dat het ont werp slechts bevrediging zal schenken aan hen, die der regeering in politieke overtuiging nastaan, dat het grooten voorstanders van beschermende rechten niet ver genoeg gaat en den tegenstanders uiteraard nog weer te ver. Vandaar ook, dat er veel oppositie tegen het ontwerp zal komen wordt er niet reeds van ob structie, van dwarsdrijverij dus, gesproken? en dat over dit onderwerp, dat toch zeer zeker in de neutrale zóne moest vallen, waar samenwerking van verschil lende partijen mogelijk is, waarschijnlijk door een zui vere partijstemming van rechts tegen links zal worden beslist. Men weet intusschen, dat de regeering zich beroept op wat de liberale handelspolitiek tot stand gebracht heeft zij spreekt nadrukkelijk van een iierzio- n i n g van het tarief van invoerrechten. En wij hebben inderdaad en helaasnog de 5 percents rechten, maar zij vormen slechts een overblijfsel van een vroegeren toestand. In hot jaar 1815 toch zien we, dat de geest van vrijhandel door ons land vaart. Van dat jaar af aan worden tal van rechten verlaagd of opgeheven en de wetsontwerpen van 1862 en 1877 hadden geen andere strekking. De tariefsherziening van 1862 werd be schouwd als een eerste stap, die zou leiden tot alge heelc afschaffing van alle beschermende rechten en tot invoering van een zuiver fiscaal tarief. En in de memorie van toelichting tot het wetsvoorstel schreef de regeering uitdrukkelijk „dat het leidend beginsel moest zijn de afschaffing van alle belemmeringen voor den buitenlandschen handel en scheepvaart" en verder: „moest men zich niet beperken met het oog op do eischen der schatkist, dan zou er inderdaad geen reden kunnen zijn om niet veel verder te gaan en om niet het normaal recht van 5 procent op de volle dige fabrikaten hetzij geleidelijk te verminderen of zelfs geheel af te schaffen." Hoe jammer, dat er van die afschaffing niets is gekomen, dat men na den muur, welke vroeger om het land was getrokken, bijna g'fJjeel te hebben neergehaald, deze 5 procents steenen heeft laten staan. Waren ook die weggenomen, dan had de regeering thans zeker niet zoo gauw een po ging gewaagd om weer een muur op te bouwen. Zoo wreekt zich het kwaad! Eenmaal aan den herbouw begonnen, gaat men zoo licht daarmee voort. Als cr geld voor de verzekering op invaliditeit moet zijn een tweede herziening' van het tarief van in voerrechten. Als er geld voor de ziekteverzekering moet zijn een derde herziening. Alsenz. enz. enz. Wanneer men eenmaal zulk een stelsel heeft, werkt het prikkelend, op de regeering' en op de nijverheid Het gaat het mee als met absint: wie het gebruikt, raakt er gemakkelijk aan verslaafd, het prikkelt, het windt op. Maar het abslntismus, do verlamming blijft niet uit DE PEST IK NEDERLANDSCH-INDIë. Onder de maatregelen die het opperbestuur hier te lande overweegt met betrekking tot de bestrijding van de pest op Java, is ernstig sprake van de uitzending van een geneeskundige hier te lande, een specialiteit op het gebied van de pestziekte, naar Nedeiiandsch Indië. GASTRO. Het te Caracas verschijnend dagblad „El Universal" maakt in zijn nummer van 14 Maart een telegram uit Cadiz d.d. 12 Maart openbaar, waarbij bericht wordt, i dat generaal Cripriano Gastro bedenkelijk ziek te Te- neriffe ligt, lijdende aan een -"hevige aanval van euremie en dat zijn toestand bezorgdheid inboezemt aan de* geneeskundigen, die hem behandelen. TARIEFWET. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederland- schen Bond van Schoenfabrikanten heeft besloten, een krachtige actie te voeren tegen do ingediende tarief- wet. De voorgestelde bepaling, om chroomgelooid geiten en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 2 naar de waardo te belasten, zou de schoenindustrie, die aan meer dan 60.000 menschen werk verschaft, zwaar tref fen. DE BAKKERSWET. Het afdeelingsonderzoek van het gewijzigd ontwerp- Bakkerswet schijnt over het algemeen niet ongunstig voor minister Talma geweest te zijn. Wat de regeling van den arbeidsduur betreft was er zelfs een sterke groep leden van oordeel, dat de minister nog niet ver genoeg ging. Het is vrij zeker, dat het ontwerp door de Kamer zal worden aangenomen. ÜHESHIRE-KAAS. De correspondent te Londen van het Hbld. schrijft: De Cheshire-kaas-kwestie is van de baan. Er hebben onderhandelingen plaats gehad tusschen de fabrikan ten van Cheshire-kaas in Cheshire en de Ilollandsche fabrikanten van Cheshire-kaas. De Nederlandsche fa brikanten waren tot die onderhandelingen bereid, om dat zij begrepen, dat die herhaalde onaangename toe spelingen op hun fabrikaat, ook ai waren die onver diend, op den duur hun handel slechts nadeel konden doen. ^„Ik weet," dus zeide mijn zegsman verder, „dat de Nederlandsche en Britsche regeering officieel geheel buiten die onderhandelingen gebleven, zijn, ook al heb ik alle reden aan te nemen, dat de Nederlandsche ver tegenwoordiger voor landbouwzaken te Londen en inspecteurs van het Engelsche ministerie van land bouw daarvan volkomen op de hoogte waren. Hoe het zij, het slot is geweest, dat de Nederland sche Cheshire-kaas fabrikanten zich bereid hebben ver klaard hun fabrikaat, dat zij als Cheshire-kaas uitvoe ren naar Engeland, in het vervolg duidelijk te merken als „Made in Holland." Daarmede hebben de Cheshi- re-fabrikanten zich volkomen tevreden verklaard en hunnerzijds beloofd te zullen zorgen, dat aan alle onre delijk geschrijf over de Hollandsche Cheshire-kaas een einde zal komen." De heer Sattler, die de Cheshire-fabrikanten bij do onderhandelingen vertegenwoordigde, verklaarde zich volkomen bevredigd met deze oplossing en ik meen te weten, dat. de „Bond van Coöperatieve Zuivelfafbrie- ken in Friesland" voor zijn leden met merk „Made in Holland" reeds verplicht stelde. Cheshire-fabrikanten in Holland, niet bij dien Bond aangesloten, zullen in deze maand nog over de quaestie een vergadering hou den. Gemengd nienws. EEN EEFECTENHANDELAARSTER. Io 's-Q-ravenhage heeft zich een dame gevestigd als commissionaire in effecten. IJS. Voor de kust van Harderwijk vertoonde zich giste ren in de Zuiderzee veel drijfijs. Gisternacht heeft het zoo sterk gevroren, dat te Barneveld in de morgenuren op het landijs kon wor den schaatsen gereden. En dat op 6 April! VERBRAND. Door het omvallen eener stoof bekwam het twee-on half jarig dochtertje -van L. Vink op het St. Jaeobs- kerkhof te 's-Hertogenbosch hevige brandwonden,* waaraan het gisteren overleed. EEN OPLICHTER. Ie Rotterdam loopt rond een zich zeer netjes voor doend, als heer gekleed persoon. Hij zegt geneesheer in het Ziekenhuis op den Coolsingel en een broeder vau een welbekend daar ter stede gevestigd medicus te zijn. Van dit heer' hebben eenige gegoede ingeze tenen een bezoek gehad. Bij hen kwam hij steun vra gen voor een tuberculoos kind, dat noodzakelijk hu!p behoefde. Door zijn mooi praten wist hij een bewoner van den Eendrachtsweg te bewegen, om hem 50 en een van den Schiedamschen singel, om hem 10 ter hand te stellen voor het beoogde doel. Bij een bewo ner van den Westzeedijk ving hij slib, omdat men daar t ekenuen gaf, eerst in het Ziekenhuis te willen infor- moeren. De oplichter is niet bekend geworden. meï te laten zwaaien. Nu heeft de wetgever geen bezwaar er tegen, dat dames dit doen, maar wel tegen bet feit, dat de smid voor dien „werkman" geen loon lijst aanlegde en bijhield. De administratie zou er ze ker voor den reeds bejaarden smid door verdubbeld zijn, als de nog niet bejaarde juffrouw haar weke- lijksch loonbriefje ingeleverd had. Voor UEd. zooveel uur als huishoudster werkzaam geweest zooveel en voor UEd. zooveel uur als smid gewerkt zooveel. Totaal zoo en zooveel. De agent, die proces-verbaal opmaakte, beweert, dat de juffrouw op den dag, dat hij haar sprak, een beetjo aangeschoten was, waarop de juffrouw listig haar eenigszins blauw-aangeloopen neus (om bij vaktermen te blijven) in haar zakdoek verbergt. Bovendien is de neus geen corpus delicti of mag althans niet als zoo danig in aanmerking komen, omdat de wind daarvoor te guur is. De juffrouw is van oordeel, dat „die fent" hen zoekt en ze voegt hierbij: „Wat staan ik me ook hier voor niemendal op te winde." Bij welke opmerking de kan tonrechter voegt, dat 't nog niet uitgemaakt werd, of die opwinding al of niet voor niemendal was. De amb tenaar van het O. M. knikt hierbij goedkeurend, waar schijnlijk denkend aan den eisch, van zooveel gulden, die hij straks tegen Smit Co. zal stellen. Het feit gaat hierom: de agent zag de juffrouw aan den blaasbalg trekken. De juffrouw beweert, dat dit geschiedde teneinde 't vuur aan te houden voor den wasch, 't recht zegt, dat 't was voor den smid. Getuige geeft toe, dat de smid wel es een stukkie ijzer warmt, terwijl zij koffiewater aan den kook trekt, maar dat is op en al. Do eisch is 7.50 subs. 5 dagen. De verdediging van den smid luidt aldus: ,,'t IJzer lag in 't vuur, Edelachtbare. Toen komt meneer de agent binnen en toen kon ik het ijzer d'r niet uithale, want anders had ik meneer z'n broek verbrand en dan had ik toch een rapport gehad. Daar om bleef m n huishoudster trekke. Ik spreek de waar achtige waarheid, want ik heb grijze hare." De uitspraak is 19 April a.s. (Tel.) UIT DE JONGSTE VOLKSTELLING. Ons land bezit een gemeente, die nog geen 'tweehon derd inwoners telt, m. n. Hemmen, in Gelderland. Zo heeft 98 mannelijke en 97 vrouwelijke ingezetenen, al- zoo in totaal 195 zielen. Of Hemmen de gemeente is er bestaat er zoo een waar de burgemeester per jaar 55 salaris trekt, is ons niet bekend. In dat geval zou het bezit van een burgervader aan ieder ingezetene ruim 28 cent per jaar kosten. Naar dienzelfden maat staf zou de Amsterdamsche burgemeester moeten wor den gesalarieerd met ongeveer 159.665 'sjaars. Op Hemmen volgt als wij de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek goed hebben door gekeken de gemeente Bokhoven in Noord-Brabant, die 207 ingezetenen telt, waarvan 106 mannelijke en 101 vrouwelijke. De vrouw, ook dit blijkt uit de cijfers, moet hot meer hebben van de stad dan van het land. Telt men de inwoners van alle gemeenten met 500 en minder inwoners bijeen, dan overtreft het aantal mannen dat. der vrouwen. Dit geldt ook voor de gemeenten met 501—1000 inwoners, voor die met 1001—2000, voor die met 2001—5000, voor die met 500110.000, en ook nog, maar in geringer mate, voor die met 10.001 20.000 inwoners. Maar dan worden de rollen omge keerd. In steeds stijgende mate overtreft het aantal vrouwen dat der mannen in de gemeenten met 20.001—50.000, met 50.001—100.000 en met 100.001 en meer inwoners. Deze laatste categorie, welke slechts 4 gemeenten omvat, geeft 68748 meer vrouwen dan mannen, terwijl voor het gansche land slechts 59.925 meer vrouwen dan mannen staan ge- boekt. CN". Ct.) trim nerwnn,— lLJ, GEEN BOLLENDAG? De ontzettende koude en vorst, gepaard met sneeuw, der laatste dagen is oorzaak, schrijft de N. Haarl. Ct., dat de hyacinthen-bloemen zoo goed als bedorven zijn. Wanneer bet vriezen eindigt, zullen de bloemisten noodzakelijk alle bloemen moeten verwijderen, ter voor koming van meerdere onheilen in 't gewas. Een gevolg zal zijn dat we dit jaar geen „bollendag" zullen hebben Door de strenge koude van de laatste dagen heb ben de tulpenvelden in West-Friesland veel geleden. Geheele bedden zijn doodgevroren. De hierdoor aange richte schade is zeer belangrijk. LENTESCHADE. Te Blokker zijn door de strenge koude lammeren doodgevroren in de weide. De vroege aardappelen in de Streek, die door het zachte voorjaarsweer reeds goed ontwikkeld waren hebben door den strengen vorst zooveel geleden, dat geheele akkers bevroren zijn en opnieuw bepoot worden. De schade wordt op duizenden geraamd. UIT SINT PANCRAS De afdeeling Sint Pancras van Langend ijk en Om streken met 1 April afgescheiden „van de hoofdver- eeniging, heeft onder den naam „De Tuinbouw" de Koninklijke goedkeuring verkregen op hare Statuten op den 31 sten Maart 1.1. EEN SUFFRAGETTE. Een smid, die in eeu steegje zijn smederij, woon- eu slaapkamer, keuken, enz., in een vertrek heeft vereo- nigd, werd er van beticht, zijn huishoudster aan den blaasbalg te laten trekken, en haar zelfs den voorha- ÜIT HEER-HUGOWAARD. Door het Polderbestuur werd goedgunstig beschikt op het adres van Hugowaards-Belang, zoodat voor het vervolg de polder-vergaderingen, evenals de Raadszit tingen openbaar zullen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1